Mager Courant Vierde Blad. De stemming in Rusland. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Zaterdag 9 Juli 1927. 70ste Jaargang. No. 8079. De correspondent van de „Sotsialistitsjeskiej Wjestnik" geeft een sprekend beeld van de stemming in Rusland. Wij, aldus het Hdbld., ontleenen aan zijn zeer belangwekkenden brief eenige passages. De stemming van de burgerij is onrustig; allen ver wachten, dat er iets zal gebeuren, iets zeer belang rijks. Men fluistert over een op handen zijnde scher pe verandering van de politiek der sovjet-regeering. Allen kijken met hoop en verwachting naar de op- positi-emannen, wier populariteit in Rusland met den dag toeneemt. Om de juistheid van hun prognose aan te toonen, wijzen de menschen op het algemeen be kende feit, dat de oppositie-mannen alle aanbiedingen van Stalin c.s. van verantwoordelijke betrekkingen in •het buitenland (als gezant e.d.) van de hand hebben gewezen, dat zij weigeren naar het buitenland stu diereizen te ondernemen, hoewel de sovjet-regeering dit zeer gaarne had gezien. Het is dus waarschijnlijk, dat de oppositieleiders verwachten, dat er binnenkort iets zal (of kan) gebeuren, waarbij zij liever tegen woordig willen zijn. De algemeene verwachting van „gebeurtenissen" is dan ook zeer groot. Wijst men de met hoop naar de toekomst kijkende menschen op het feit, dat de oppositie eigenlijk nog link9cher georiënteerd is dan Stalin, dan krijgt men het verwijtende antwoord: „Schaamt u u niet zoo iets te zeggen? Elk kind weet nu toch, dat in politiek op zicht de oppositie veel rechtscher georiënteerd is dan het Politbureau. Trotsky is den laatsten tijd bijna geheel mensjewiek (d.w.z. sociaal-democraat) gewor den. Bijzonder groot is de populariteit van Trotsky. Som migen droomen er reeds van, dat Trotsky steunënde op het leger, het Politbureau zal uiteenjagen en een nieuw regime zal instellen. Natuurlijk zijn dergelijke verwachtingen volkomen ongegrond. Trotsky heeft reeds vele malen bewezen niet van het hout te zijn, waarvan dictators gesneden worden. De bescherming van de arbeiders. Kort geleden werd te Moskou een congres bijeen geroepen, dat maatregelen moest bespreken ter be scherming van het leven en de gezondheid van de ar beiders op de Sovjet-ondernemingen. Alle gedelegeer den wezen er met nadruk op, dat het aantal ongeluk ken op de fabrieken met den dag toeneemt, dat de fa brieken levensgevaarlijke instellingen zijn geworden. Verleden jaar werden in de Sovjet-Unie 54.000 fa- brieksongevallen geregistreerd, terwijl in het eerste halfjaar van het loopende boekjaar reeds 35.000 der gelijke ongelukken zijn geregistreerd. Nemen wij de metaalfabrieken afzonderlijk, dan zien wij het vol gende: in 1924 waren er op elke 1000 arbeiders 84 ongelukken; in 1925 reeds het dubbele aantal, n.1. 175. Dat beteekent dus dat van elke zes arbeiders een er een ongeluk heeft gehad. Intusschen is de toestand nog veel erger geworden. Men moet ook niet verge ten, dat lang niet alle gevallen van verminking ge registreerd worden. Het ergste is wellicht het feit, dat de meeste ver minkten nog kinderen zijn. Een voorbeeld. Op de fa briek „Serp i Molot" (Sikkel en Hamer) te Moskou zijn van elke 1000 verminkten 178 „oudelui" (d.w.z. arbeiders tusschen 40 en 50 jaar) en 489 jongens en meisjes onder de 19 jaar. Het meeste gevaar leveren de stoomketels op. In het gouvernement Moskou zijn er nu 3100 stoomketels; vele ketels bevinden zich in zeer slechten staat en er zijn 100 ketels die reeds ou der dan 40 jaar zijn en levensgevaarlijk voor de ar beiders zijn. De ketels worden echter niet vervangen door nieuwe. De „Komsomoljskaja Prawda" (van 18 Juni), aan welk blad wij deze gegevens ontleenen, eischt dan ook het treffen van maatregelen ter be scherming van het leven en de gezondheid van die ar beiders aan de sovjet-fabrieken. Hoe is de comlntera opgericht De bekende communiste Angelica Balabanowa, die een zeer groote rol. heeft gespeeld bij de oprichting van de Comintern (de Communistische Internati onale) vertelt in haar kort geleden verschenen boek: „Herinneringen over hetgeen ik beleefd heb", over de wijze waarop Comintern werd opgericht. In het vroea-e voorjaar van 1919 werd te Moskou een conferentie bijeengeroepen en Balabanowa, die toen in de Oekrajine toefde, kreeg een telegrafische uitnoodiging, zich onmiddellijk naar Moskou te be geven. „Toen ik te Moskou kwam, vertelt Balabanowa, waren de beraadslagingen van de conferentie reeds in vollen gang. Behalve eenige kameraden, die daar voor speciaal uit Duitschland waren overgekomen, namen aan de conferentie deel hoofdzakelijk krijgs gevangenen en eenige zich te Moskou bevindende re- volutionnairen. Het voorstel, de conferentie als een constitueerende vergadering van de op te richten com munistische internationale te beschouwen, werd door allen verworpen. Bijzonder sterk was het verzet tegen dit voorstel van den vertegenwoordiger van Duitsch land. Plotseling trad een Oostenrijksch kameraad de zaal binnen, een oprechte revolutionnair, een buitenge woon geëxalteerde man, een gewezen boekbinder. Zijn redevoering was een hartstochtelijke oproep tot de onmiddellijke oprichting van de nieuwe interna tionale, zonder verder uitstel.... Zijn woorden overwon nen het verzet van de Duitsche revolutionnairen en de Derde Internationale werd .opgericht. Dat dit optreden van den geëxalteerden boekbin der slechts een coup de théatre was van den handigen regisseur Lenin. die achter de schermen *nr| de touwtjes trok en d'ie de Comintern noodig had om den strijd tegen de Tweede Internationale te kun nen aanbinden, ligt voor de hand. Wellicht was de spontaniteit van de oprichting ook niet zoo groot als Balabanowa ons wil wijs maken. De Duitsche gedele geerden waren niet zoo dom om niet te begrijpen, dat dit verschijnen van den Oostenrijker als een deus ex machina geen toevalligheid was. ZONDERLINGE GESCHIEDENIS VAN EEN ZWER VER. Door de politie te Steendorp (België) werd dezer dagen een onbekend persoon zwervend aangetroffen, die verklaarde uit een Duitsche gevangenis te zijn ontsnapt. Men meende met een landlooper te doen te hebben en hield hem aan. Voor den politierechter geleid, verklaarde de aan gehoudene, die beweerde Godart te heeten-, dat hij in Maart 1916 door de Duitschers naar het kamp van Wittenberg was gezonden, maar men hem dwingen .wilde munitie te maken. Daar hij weigerde, werd hij door zijn bewaker mishandeld. Toen hij daarbij een klap van zijn kweller wilde afweren, bracht hij de- r.en een slag toe met diens eigen geweer. Voor den Duitschen krijgsraad gebracht, werd hij er dood veroordeeld, doch kort daarop werd dit von nis in 20 Jaar dwangarbeid veranderd. Achtereenvol-1 gens vertoefde de ongelukkige in de gevangenkampen van Münsterlager, Hannover en Dortmund. Godart beweert, dat er nog minstens 400 Belgi sche burgerlijke krijgsgevangenen in Duitschland vertoeven en een ellendig bestaan leiden, terwijl hun bloedverwanten hen reeds dood wanen. Op 29 Juni j.1. zou hij uit de gevangenis te Dort mund ontvlucht zijn. De wachthebbende soldaat zond hem eenige kogels achterna, doch Godart kon zich in dicht kreupelhout verschuilen, en, tusschen het struikgewas voortvluchtend, Hollandsch grond gebied bereiken. Van Belgische consulaire zijde werd hem hulp verleend, zoodat hij naar Antwerpen kon reizen. Van Antwerpen nam hij de veerboot naar Sinte Anna en hoopte zoo te voet naar Dendermonde te trekken. Zijn ouders hadden namelijk, toen hij door de Duit schers opgeëischt werd, als vluchtelingen te Sint Gil lis bij Dendermonde gewoond. Op dezen tocht werd hij door de politie van Steen dorp opgepikt. Hij werd vrijgesproken van landloo- perij. Intusschen vraagt de Brusselsche „Standaard" wat er van het verhaal van Godart, waar is en dringt er op aan, dat er van hoogerhand een ernstig onder zoek naar het geval wordt ingesteld. Het blad voegt er aan toe, dat Godart, die nauwe lijks 32 jaar moet tellen, er uit ziet als een zestiger. BEN BOERENTRAGEDIE, Voor bet gerecht te Halle moest zich dezer dagen een 31-jarige landbouwer Schmidt verantwoorden, wegens doodslag van een politieagent. Schmidt had den beambte bij het installeeren van een gedwon gen huurder op een pachtgrond doodgeschoten. De verhooren gaven een typische boerentragedie te zien. Schmidt was de oudste zoon en had volgens boe- rentraditie het beheer van het 120 morgen groote bezit van zijn vader moeten overnemen. Omdat hij echter een dienstmeisje van zijn vader lief had, gaf de vader het beheer aan den tweeden zoon, terwijl de eerste slechts 13 morgen land als erfgenaam kreeg. Hij verkocht dit land en verkreeg daarvoor van het vestigingscomité „Sachsenland" 49 morgen land. Eveneens kocht hij een boerderij en pachtte er een, maar ging er nog niet in wonen; zelfs moest hij zijn bruid in een kelder van den pachtgrond een onderdak bezorgen, terwijl hij op de ouderlijke hoeve als niet graag geziene gast bleef wonen. Eindelijk wilde de overheid bovendien nog in een vroegere timmermanswerkplaats van zijn pacht grond een gedwongen huurder zetten. Schmidt zette alles in het werk om dit te verhinderen, hetgeen hem echter niet gelukte, omdat hij, daar hij toen nog niet getrouwd was, nog geen eigen woning mocht hebben. Toen hij nu op den dag, dat de gedwongen huur der zich kwam installeeren, van het vestigingsco- mitie „Sachsenland" de onjuiste mededeeling kreeg dat zijn pachtgrond vrijelijk in beslag genomen kon worden, greep hij in zijn opwinding een jachtgeweer en loste een doodelijk schot op den politieaèent, toen deze met dë meubeltjes van den gedwongen huur der meekwam. Tegen Schmidt werd zes jaar tuchthuisstraf ge- eischt. In verband met verzachtende omstandighe den werd hij' tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. HOTELDIEVEN. Twee personen huurder dezer dagen een kamer in een hotel in de impasse Piémontési te Parijs. Toen de hotelhouder even later het raam zag openstaan van de kamer naast de hunne, waarvan de bewo ners afwezig waren, kreeg hij argwaan en ging eens kijken. Inderdaad waren de nieuwe gasten de belendende kamer binnengedrongen. De hotelhou der wierp zich op een hunner, waarop de ander een revolverschot loste. De hotelhouder ging naar bene den om de politie te waarschuwen, sloot intusschen alle deuren en wapende zich met een revolver; zijn vader en een buurman deden desgelijks. Plotseling klonk wederom een knal: een der inbrekers had zich een kogel door het hoofd gejaagd. DDe andere werd door de inmiddels verschenen politie gearres teerd. De een had zich als Hongaar, de ander als Roemeniër in het hotel ingeschreven. DE FASCISTISCHE PARTIJ. Het fascistisch orgaan „II Foglio d'Ordini" publi ceert een aantal cijfers betreffende de sterkte der partij. Hieruit blijkt, dat 960.590 mannelijke en 70.081 vrouwelijke fascisten zijn ingeschreven. In deze cij fers zijn de fascistische jeugdorganisaties niet begre pen; telt men deze mede, dan omvat de partij circa twee millioen ingeschreven leden. Hierbij komen dan nog de fascistische corporaties, die een groot aantal leden tellen. MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND. Het ministerie van landbouw maakt bekend, dat het bestaan van mond- en klauwzeer onder het vee te Wigginton bij Tamworlh (Staffordshire) wordt bevestigd. Dit is het eerste geval in Groot-Britanniö sedert een periode van drie maanden, waarin de epidemie volkomen afwezig was. EEN TREINBOTSING. Uit Buenos-Aires, 7 Juli. Een trein, waarin ge zeten waren leeraren en leerlingen van de Chileen- sche Krijgsschool, die deel zouden nemen aan het nationale feest in Argentinië, is bij Mendona met een anderen trein in botsing gekomen. Er zijn tien dooden, onder wie de directeur en 40 gewonden. MOORD IN EEN TREIN. In den exprestrein van Grenoble naar Parijs is Dinsdagnacht een moord gepleegd. Deze werd te Dijion ontdekt, waar een paar reizi gers een coupé wilden binnengaan en de kussens met bloed doortrokken vonden, benevens andere 'teekenen; die op een hevige worsteling, die plaats gevonden had, wgzen. In den loop van Woensdag werd het lijk van een man van ongeveer 60 jaar aan den kant van den spoorbaan gevonden, niet ver van Chalons-sur- Sanoe. Zijn schedel was blijkbaar ingeslagen met een hamer, welke men daar in de nabijheid vond tege lijk met een reiskussen, zooals men die bij de Fran- sche spoorwegen kan huren, en dat te Grenoble thuis hoorde. Men neemt aan, dat de verslagene aangevallen is en gedood is door een nog onbekend persoon, die ook het lijk uit den trein heeft geworpen. Een passagier heeft verklaard, dat hij een man, die een koffertje droeg uit den trein heeft zien springen. Men vermoedt dat het slachtoffer een gepension- neerd hoofdofficier is; hij droeg het legioen van eer, het oorlogskruis en de militaire medaille. NOODWEER. Hevige regens en stormen hebben gisteren nacht boven het Zuidelijke gedeelte van Engeland en het Noordelijke gedeelte van Frankrijk gewoed, terwijl bijna overal in Engeland veel regen is gevallen. 'Op tal van plaatsen ging de storm vergezeld van bliksem en donder. Te Folkestone was tijdens het licht van den bliksem de Fransche kust aan de overzijde duidelijk zichtbaar. Bij Margate vielen rotssteenen tot naar schatting van 'n gewicht van ettelijke honderden tons in zee. De zwaarste regenval werd te Claston-On-Sea in Essex geregistreerd, waar in den tijd van 13 uur een regenval van# bijna 3 inches werd opgeteekend, dat is ongeveer de helft van de hoeveelheid, die an ders gewoonlijk in de heele maand Juli valt. Te Dover werd een regenval van 2.81 inch gere gistreerd, het hoogste cijfer, dat sedert vele jaren opgeteekend is. Op tal van plaatsen waren de wegen tengevolge van de overstroomingen onbegaanbaar of stonden zij geheel onder water. GEVOLGEN VAN OVERBEVOLKING VAN MOS KOU. Moskou lijdt thans aan de gevolgen van overbe volking. die de levensomstandigheden er zeer on- genietelijk- maken, zoo blijkt uit een bericht van den specialen Daily Express-correspondent in de Rus sische hoofdstad. Vlóór den oorlog telde de stad iets meer dan een millioen inwoners. Bij de laatste volkstelling bedroeg het aantal zielen ineer dan twee miliioen. In het laatste halfjaar is het aantal inwoners met 30.000 vermeerderd. Het sovjet-bestuur doet volgens den correspon dent. zijn best om het woningprobleem op te lossen en bouwt langzaam huizen op moderne basis. Maar het zal nog wel tien jaren duren, voor er voldoende woongelegenheid voor de bevolking is. De huizen zijn veel te dicht bewoond. In vele ge vallen leven er twee families in een kamer. In de gevangenissen is het al even erg gesteld. In cellen, gebouwd voor 25 personen, vertoeven er 80. Ieder lid van een gezin heeft recht op vijf voeten „ruimte" terwijl de familie in haar geheel recht heeft op twee vierkante voet meer. Doch wanner iemand Moskou verlaat, verspeelt hij zijn recht. De hotels zijn overigens verbazend duur. Wat bet nachtleven betreft, de straten te Moskou zijn des nachts rustiger dat in eenigelei andere hoofdstad, die de correspondent kent. slechts een paar electrische lampen branden er. doch de straten zijn absoluut veilig. EEN KANAAL-ZWEMSTER. Naar uit New York gemeld werd, liet aan het strand bij Santa Monica (Californië) de Kanaal-zwemster Gertrude Eberle, die juist voor de film speelde, plot seling het werk in den steek. Zij zag dat in zee een zwemster in gevaar verkeerde, begaf zich te watetr en had de voldoening de drenkelinge te redden. Als het nu maar geen reclame redding geweest is. REELETJE IN EEN BIOSCOOP. Te Delhi kwam het bij een vertooning van de film „De maan van Israël", welke de geschiedenis der Joden onder de Egyptische heerschappij verhaalt, tot woeste tooneelen. Mohammedanen uit de bezoekers protesteerden hef tig tegen de film, die een beleediging van hun gods dienstige gevoelens zou inhouden, maar de directeur liet de film doordraaien, daar deze reeds, zooals hij zeide, twee jaar geleden zonder bezwaar was ver toond. De toestand werd toen ernstig; aanplakbiljetten en advertenties voor de film werden afgescheurd. De politie kwam nog intijds om te verhoeden, dat de woedende menigte het cinema-toestel vernielde en het gebouw in brand stak. IS PRINSES MARIE JOSé VERLOOFD? De correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt: In parlementaire kringen alhier deed Donderdag het gerucht de ronde, dat de verloving van prinses Marie José van België met den jongen hertog Um- berto van Aosta binnenkort officieel zal worden be kend gemaakt. De prinses verblijft thans in Italië, waarheen zij eenige dagen geleden vertrok, nadat de jonge hertog van Aosta met zijne ouders in Juni veertien dagen op het koninklijk slot te Ciergon in de Ardennen de gast was geweest van de Belgische ko ninklijke familie. Ten hove Werd dit bericht Donder dag noch bevestigd, noch tegengesproken, maar van goed ingelichte zijde blijkt te zijn medegedeeld, dat de verloving, zoo ze nog niet officieel kan worden aangekondigd, toch ais zeer waarschijnlijk mag wor den beschouwd. SPOORWEGONGELUK. Uit Buenois Aires wordt gemeld, dat een trein met leeraren en leerlingen van de militaire school van Chili, die van een feest in Argentinië terugkeerden, bij Mendona aangereden is. Er zijn 10 dooden en 40 gewonden. EIGEN RECHTER. Een jong meisje te Pirano in Istrie had een jeug digen timmerman, die niet met haar wilde trouwen, aangeklaagd. Hij werd tot 18 weken gevangenisstraf veroordeeld. Het meisje had voorzien, dat de straf minder zou zijn dan zij wel wenschte en wierp een groote flesch met zwavelzuur, die zij had meegebracht, naar den timmerman. Deze bekwam brandwonden en verloor het gezicht, terwijl het hof, de getuigen, het publiek en de po litie door scherven en zwavelzuur getroffen werden. De rechter en het meisje behoorden tot de wei nigen, die geen letsel bekwamen. De eerste dankte zijn ontsnapping aan zijn hoogen zetel. Het meisje is in ar rest gesteld. SPOORWENONGELUK IN DE HARZ, Op de spoorlijn door de Harz is eergister een ern stig: ongeluk gebeurd wa&rij verscheidene menschen zijn omgekomen. Tengevolge van de vele regens die van 3 uur af ononderbroken was gevallen was de spoorlijn Nord- hausenBraunlage verzakt. Daar een gedeelte van den weg en eeni deel van de rails onder water stond namen aan het station Drei—Annen—Hohne een regeeringsarchitect en twee technische beambten op de locomotief plaats. In langzaam, tempo zette de trein zijn reis voort, toen plotseling de locomo tief eni de eerste wagen omvielen en van de helling stortten. De vier mannen die op de locomotief ston den en eenige reizigers uit den eersten wagon kwa men hierbij om het leven. Een groot deel van Wernigerode is tengevolg evan het 'booge water, dat de beekje® in bergstroomen veranderde, overstoomd. Nader wordt gemeld, dat de verongelukte ingeni eur M<eyer voor de eerste maal op deze lijn reed en met den toestand van weg en werken nog niet op de hoogte was. aangezien hij pas Maandag in dienst van de Harzburg-spoorweg getreden was. Voorloo- pig zijn 3 lijken geborgen. 22 zijn gewond, van den vroeken morgaretd wet* fetag faol ogyao ONNOOZELE INLANDERS. De Landraad te Mr. Cornalis heeft de vorige maand een uitbaiitingszaak behandeld, welke zaak een schel licht werpt op de wijze, hoe sedert jaren, de iargeloozö rplander, door een goed georganiseer de idobbelaarsbende, die den pussar onveilig, maakt, geexplotieerdj wordt. Alen ging in dit geval, naar wij1 in de Locomotief lezen, als het volgt, te werk: Tot de^ bende behoort een handlanger (man of vrouw) die zich, bij voorkeur op traktamentadagen, nabij' het loket van een der gouvernementspandhuir zen ophoudt. Bemerkt hij dat onder de lieden, die hun gced komen aflossen', er zich een bevindt, die voldoende contanten bezit om voor exploitatie in aanmerking 'te komen, dan is het slachtoffer geko zen. Op den pass ar is ergens in een verborgen hoekje het spel in vollen gang, het beruchte drie k air ten spel, dat slechts enkele seconden duurt, zoo dat tijdige ontdekking door de politie zoo tgoed als uitgesloten is. G-een nood, de oogenschijnlijke winners zijneveneens handlangers. Het slachtoffer kan de verleiding niet weerstaan, zal ook een kansje wagen en wint. Heb eind van heb liedje is echter, dat hij met leege zakken' naar huis gaat. Deze exploitatie duurt, zooals uit het onderzoek gebleken is. al jaren. De aandeelhouders in de kongsi, dikwijls gegoede eigenaren van kleine win kels, spinnen zij er bij'. Door een uitgebreid spion- nenstelsel weet men de mogelijkheid lo1" ontdekk'ng tot een minimum te reduceeren. MOND» EN KLAUWZEERBESTRIJDING. Kort geleden hebben de directeur van den Vee- artsenijkundigen Dienst, di. Berger, en de direc teur van de Rbksseruminrichting te Rotterdam, dr. Lourens, in opdracht* van den minister van Binn. Zaken en Landbouw een studiereis gemaakt om na te gaan. welke maatregelen de Duitsche en Deensche regeeringen treffen ten aanzien der bestrijding van het inond- en klauwzeer door middel van serumin spuitingen. -eventueel door inentingen en welke lee ring hieruit eventueel te trekken zou zijn voor ons land. In de eerste, plaats hevelen deze deskundigen aan: betere markttoestanden, o.a. door aansluiting aan spoor en water, waardoor 'het gezamenlijk drijven langs wegen en straten met het daaraan verbonden gevaar van smetstof bestrijding groot.endeels kan worden voorkomen en door inspuiting met serum van marktvee. blijkens hun thans in druk versche nen rapport (waaruit wij onlangs reeds een en an der meededeelden). De landbouworganisaties en de Bond van Vee handelaren dienen zich voor het vcemarktvraagstuk bijzonderlijk te interesseeren. Voorts bevelen zij aan verscherping van politiemaatregelen tegen versprei ding van smetstof en meer medewerking van de vee houders. vooral wat betreft- stipte naleving van alle wettelijke voorschriften, benevens gebruikmaking van de onvatbaarheid, welke optreedt na inspuiting van serum, al clan niet gepaard gaande met kunst matige besmetting, waardoor een immuniteit van langeren duur zal ontstaan. Al het groote vee van het aangetaste beslag moet onmiddellijk na aangif te kunstmatig geinfecteerd worden en tevens inge spoten met serum. Het jong- en kleinvee alléén met voorbehoedend serum. Voorts moet het erf streng geisoleerd en na herstel afdoende ontsmet worden. Voor de kunstmatige besmetting moet gebruikt worden de smetstof van de boerderij zelf en niet die. welke in 'laboratoria is voortgekweekt. omdat er meer stammen van het virus zijn die over en weer geen onvatbaarheid geven. Er moet dus steeds een voldoende hoeveelheid serum ter beschikking zijn en het hoogimmuun is te verkiezen boven het reconvalescente serum en wel op de volgende gronden: lo. het hoogimonuunserum is constanter in wer king dan het reconvalescente serum. De dosis, wci- ke men van het immuunserum moet inspuiten, zijn belangrijk kleiner dan bij het reconvalescente se rum. hetgeen vooral bij de volwassen runderen een zaak van belang is; 2o. bij reconvalescent serum' is de mogelijkheid niet met absolute zekerheid uit te sluiten, dat la tente ziekten als tuberculose, besmettelijk venver- pen e. a. door de inspuiting worden overgedragen. Dit kan wel uitgeschakeld worden bij het hoogim- muunserum; 3o. het immuunserum kan zoodanig worden be reid, 'dat het. beter houdbaar is dan het reconvales cente serum; 4c. bij de bereiding van immuunserum is men niet afhankelijk van het al dan niet voorkomen der ziekte en men kan dit serum bereiden door inspui ting van meer stammen. De Rjjks.-jerum inrichting kan echter maandelijks slechts 590 L. serum afleveren, terwijl alleen voor het spuiten van marktvee 520.000 L. per jaar) 6500 L. per week ncodig zou. zijn. Uitbreiding' van liet besta nde instituut kunnen zij op praktische gronden [niet aanbevelen. Tenslotte achten de heer en Berger en Lourens het noodig, dat men in eigen land, dat voor een groot deel zijn bestaan in de veeteelt vindt, veel meer dan tot nu toe geschiedt, eveneens zelfstan dig onderz- ekingen gaat verrichten betre'fende de verschillende vraagpunten in zake het mond- en klauwzeer. Te groote belangen, ook' van algomeenen aard staan er op het spel. Voor het instellen van der gelijke onderzoekingen is echter een gced inge richt instituut noodzakelijk. Bij' de bereiding van het mond- en klauwzeersenim_ worden, zooals van zelf spreekt, tal van waarnemingen gedaan, welke van belang zijd of althans kunnen zijn voor de bestudeering van verschillende vraagpunten bij deze ziekte. Voor de proefnemingen, in verband met het mond- en klauwzeer, is men nagenoeg uitslui tend aangewezen op groote dieren als runderen en varkens, welke na het gebruik voor het groot ste deel wederom kunnen worden benut bij de se- rambei-cdding. Het zal dus wemschelijk en oeoonomisch zijn de bereiding van serum en het doen verrichten van mond- en klauwzeeronderzoekingen te voreenigen in één instituut. WARENWET EN LANDBOUWPRODUCTEN. •Door den Alg. Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) is aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een adres gezonden inzake de uitvoering der Warenwet. Wij ontleenen daaraan het volgende: Bij de uitvoering der Warenwet 1919, welke bij don minister van Arbeid berust, komen meermalen vraagstukken naar voren, welke zoowel van belang zijn voor den consument als voor den producent. De vraagstukken, welke wij hier op het oog hebben, be treffen speciaal de producenten van landbouwvoort- brengselen en het heeft ons steeds getroffen dat bij de uitvoering dezer maatregelen zoo weinig rekening wordt gehouden met het belang der landbouwers. Wij zien hierbij natuurlijk niet over het hoofd, dat de Warenwet in de eerste plaats is bedoeld ter be scherming van den consument tegen het hem aan bieden van minderwaardige cn voor het gebruik schadelijke voedingsmiddelen en gebruiksartikelen. Wij meenen echter, dat men in dezen de beste resul taten zal bereiken indien de volle medewerking wordt verkregen van degenen, die bij de productie en den handel in deze artikelen zijn betrokken. Hiertoe is het noodig dat bij de totstandkoming van uitvoe ringsbesluiten, voor zoover het landbouwvoortbreng- selen betreft, of artikelen die met deze in nauw ver band staan, in voldoende mate wordt samengewerkt met den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, omdat deze in de Directie van den Land bouw over een apparaat beschikt, dat niet alleen vol komen op de hoogte is van de belangen van den land bouw, maar dat ook op gemakkelijke wijze overleg kan plegen met de organisaties van belanghebbenden op dit gebied. De ervaring der laatste jaren heeft ons echter ge leerd, dat deze samenwerking zeer onvoldoende is, ja, in sommige gevallen zelfs asoluut niet bestaat, het geen niet alleen de belangen der producenten schaadt, maar ook de to nemen maatregelen in hun totstand koming onnoodig vertraagt en bij hunne uitvoering bemoeilijkt. Meer in het bijzonder zijn en worden deze bezwa ren door den F. N. Z. gevoeld bij de totstandkoming der volgende uit de Warenwet voortvloeiende maat regelen: Melkbesluit, Margarinebesluit, Bijzonder Vet- besluit en Kaasbesluit (in voorbereiding). Het is onze overtuiging dat door het gebrek aan samenwerking tusschen de Departementen van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Binnenland sche Zaken en Landbouw de belangen van verschil lende maatschappelijke groepen worden geschaad. Waar onze Bond uit hoofde der belangen die hij vertegenwoordigt, voor en na in de gelegenheid wa3 kennis te nemen van den 'onbevredigenden gang van zaken bij de totstandkoming van besluiten en maatregelen, waarbij beide Departementen betrok ken waren, althans uit den aard der te nemen maat regelen betrokken dienden te zijn, en hiervan de schadelijke gevolgen voor zijn aangeslotenen moest constateeren, meent hij zich te mogen veroorloven tot Uwe Excellentia het verzoek te richten, ertoe te willen mledewerken, dat tusschen deze departemen ten een betere samenwerking tot stand komt. Bij

Schager Courant | 1927 | | pagina 11