HOLLAND-INDIE. Gesmette en roode huid bij kleine kindenen Aanbesteding ran Zuiderzeewerken bij Den Oever, Anna Paulowna en Kolhorn. De veiling ran Tomaten aan den Langcndijk. AUT0BÜ8-DIEN8TBN. Gedeputeerde Staten hebben de volgende vergun ningen verleend: Aan Jb. de Jong en B. P. Glas, belden te Schoorl, tot hot in werking houden van diensten van Alkmaar naar Knrnlpcrduin en terug (in do zomermaanden) cn van Alkmaar naar Groet en terug (in do winter maanden) en tot het uitbreiden van eerstgenoemden dienst tot Petton. Aan J. Edel to Hensbroek en A. Modder te Hoog woud tot. het in werking houden van autobusdien sten van Hoorn over Spanbroek naar Alkmaar en terug, en van Spanbroek naar Aartswoud en terug. Afgewezen is de volgende aanvraag: Van G. van Mullem te Schoorl tot het in werking houden van een dienst van Alkmaar naar Petton en terug. DE L.O.V. WERKT DOOR. De directie van de meubelfabriek LO.Yi te Oos terbeek, welke fabriek, zooals men weet. in den wacht van Zaterdag op Zondag is afgebrand; heeft aan den1 gemeenteraad van Renkuum verzocht, de groote zaal en do woning van het Volkshuis te Iten- •kum te mogen huren voor den1 tijd van een half jaar, zoo noodig een of twee maanden langer, om die vertrekken to gebruiken als werkplaats voor de meubelfabricage en voor de berging van goederen. B. en W. stellen den Raad voor, het gevraagde te verhuren voor de som van f 400. Het bedrijf gaat dus door. -de 90 arbeider» kunnen werkzaam blijven. DE STORMRAMP. De hulpverleenlng. De tweede verantwoording van gelden, binnenge komen bij den penningmeester van het nationaal steuncomité Stormramp tot en met 11 Juli. vermeldt een totaal bedrag van f 362.400.05. Het totaal genoraal is thans f 408.807.78. Het comité vraagt plaats voor den volgenden op roep aan het Nederlandsche volk: Wederom gevoelt het nationaal steuncomité Storm ramp 1927, ofschoon dankbaar voor hetgeen reeds ge daan is, zich gedrongen een beroep te doen op den steun en de medewerking van zijn landgenooten. Er is zooveel noodig en de giften komen nog niet in voldoende mate binnenI Hot work der herstellingen vordert reeds. In de provinciën Gelderland en Overijssel is men bezig met het wederopbouwen van. hetgeen beschadigd of ver woest is, waarbij steeds van deskundige voorlichting gebruik gemaakt wordt. Het comité is echter in zijn werk bemoeilijkt door dat het niet over de gelden beschikken kan, welke billijk geacht wordt en dan ook noodzakelijk is. Tot nog toe is (tot en met 11 Juli j.1.) alles bij elkaar genomen, hetzij rechtstreeks, hetzij door bemid deling van gemeentebesturen, vereenigingen of bon den die zich met het inzamelen van bijdragen belast hebben bij den penningmeester, ruim f408.000 ge stort. Zij, die nog niet hun bijdragen hebben ingezonden, erï zij die gelden bestemd voor het herstel van de schade, veroorzaakt door de natuurramp van 1 Juni en wat daarmede samenhangt, onder hun berusting hebben, worden dringend uitgenoodigd, die zoo spoe dig mogelijk to storten bij de Associatie Cassa te Amsterdam (gironummer 8665), op naam van den penningmeester van het comité, den heer F, J. M. van Ogtrop. Hieruit blijkt, dat het met de Inzameling van golden niet geheel'naar wensch gaat De giften blijven verre ten achter bij die van vorige rampen. Ook in onze omgeving is nog niet veel gebleken van collectes. Vele gemeenten zijn tot dusver ten ach ter gebleven. Moge alsnog velen zich geroepen gevoe-: len, het initiatief te nemen voor eene inzameling. Van Lear Black te Karachl. Karachi, 13 Juli. Het K.L.M.-vliegtuig met den beer Van Lear Black aan boord kwam te 14.50 (Br. Ind. tiid) te Karachi aan. Va nde vliegers kwam bij de KX.M. nog een tele gram binnen, meldend, dat ze eenige moeilijkheden hadden inet zandstormen. Heden gaat de vlucht naar Bender Abbas. indien de storm, die thans heerscht. gaat liggen HUUR VERORDENING GESCHORST. Wegens de opheffing der Huurcommissie werd in de groote steden opdrijving der huurprijzen gevreesd, on zon men! daar op middelen om dit te beletten. Een zg. Huurverordening werd opgemaakt, die tegen h uuropdrijving, moest waken. Amsterdam ging hierin voor, Rotterdam en meerdere stoden volgden. In de jongste Raadsvergadering nu heeft de burge meester van Amsterdam medegedeeld, van den Mi nister van Arbeid bericht te hebben ontvangen, dat deze de Huurverordening bil de Koningin ter schor sing heeft voorgedragen. Hetzelfde 'lot ondergaat de Rotterdamsche verordening. OPGEWONDEN STANDJES. In don nacht van Maandag op. Dinsdag is het te Borkel en Rodenrijs tot een ernstige ordeverstoring gekomen. Onder leiding van een bouwkundig opzichter wer ken gedurende den nacht een 100-tal spoorwegarbei ders grootendeels uit Den Haag afkomstig i aan de electrische spoorlijn Den Haag—Rotterdam, in de onmiddellijke nabijheid van Rodenrijs. •Nu had zich het geval voorgedaan, dat twee weg werkers den vorigen dag een uur te vroeg waren weggegaan. Do leider van het werk wilde nu een uur van hun loon inhouden. Maar hiertegen verzetten zij zich hevig en dreig den den qpzichter met een schop de hersenen te zul len inslaan. Een gedeelte van de aanwezige werklieden sloot zich bij het tweetal aan, terwijl de overigen, uit vrees voor molest, het werk niet durfden te hervatten. Een goederentrein met grind werd met laschplaten en steenen gebombardeerd, waarbij een der arbeiders vrij ernstig aan zijn banden werd verwond. Na eenigen tijd bedaarde het rumoer en werd, het werk hervat. De officier van justitie in Den Haag gaf echter op dracht de twee belhamels te arresteeren. Zij zijn in hun woning aangehouden en in het Hhiis van Bewa ring opgesloten. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. 'Dinsdagmiddag te ongeveer half twee wildé in Den Bosch een 8-jarig kind, dat in een dr afje de ouder lijke woning was uitgeloopen, den straatweg overste ken, juist toen een luxe auto passeerde, Het knaapje werd door de voorwielen van den wagen gegrepen en tegen den grond geslingerd. In bewusteloozen toe stand is de jongen naar het ziekenhuis overgebracht waar een ernstige schedelbreuk geconstateerd werd. xn den laten avond overleed het knaapje. „MENEER VAN MEEKEKEN" IS f6000 RIJKER. Een effectenfirma, die nabij de Spiegelstraat te Am- sterdand kantoor houdt, heeft in haar dienst een ver trouwd persoon, van ongeveer 50-jarigen leeftijd, die met effecten of geld wordt uitgestuurd en die steeds zijn belangrijke commissies naar behooren heeft uit gevoerd. Gistermorgen kreeg hij opdracht een bedrag van f6000 te innen en vervolgens voor een andere commissie te gaan naar een firma op de Heeren gracht. Hier deed hij zijn boodschap, doch juist toen hij wilde heengaan, riep men hem terug, zeggende, dat zijn patroon aan de telefoon was. En de looper hoorde de stem van zijn chef, die hem zeide, dat hij de zes millie, die 'hij zooeven had geïnd, moest bren gen naar een zekeren heer Van Meekeren, die op het otationsplein voor het station zou wachten en die dat t\ T811 '^nna dadelijk noodig had. Do looper vond hierin niets verdacht en begaf zich naar het Stationsplein. Daar kwam ,4e heer Van Meekeren" roede op hem af en nam de zeeduizend gulden ln ontvangst. Hij bedankte den brenger zelfs beleefdelijk en ging heen. Op het kantoor teruggeko men zeide de looper aan den patroon, dat hij het be drag aan menocr Van Meekeren had gegeven, waarop de patroon hevig schrok en zeide, dat hij geen order had gegeven dat to doen. Een onderzoek werd ingesteld en het bleek maar al te duidelijk, dat de kaslooper er was ingevlogen. De persoon, die het geld in ontvangst had genomen, was jong. De looper houdt vol, dat de stem van den man, die hem heeft opgebeld, precies klonk als die van den effectenhandelaar. Tel. JUBILEUM VAN JHR. A. RöELL. Wegens uitstedigheid zal het jubileum van jhr. mr. dr. A. Röell, die 16 dezer 12^ jaar het ambt bekleedt van Commissaris der Koningin in Noord-Holland, niet dien dag, doch 19 Juli gevierd worden. De Com missaris zal dan te halfv ijf 's middags gehuldigd worden, waarbij hem dan ook het huldeblijk van de Prov. Staten zal aangeboden worden. LUTJEWINKEL. Onze plaatsgenoot, E. van der Wal, slaagde bij het gehouden examen te 's-Gravenhage op 11 Juli j.1., uit gaande van den Centralen Bond van Verbruikscoöpe- ratie's met zeer goeden uitslag voor het diploma al gemeen© coöperatieve kennis. PETTEN. Bij het gehouden overgangsexamen van de H.B.S. te Alkmaar, is de leerling Roelof Nott'elman, bevor derd van de 3de naar de 4de klas. verzacht en geneest men met DE OLYMPISCHE SPELEN 1928. Italië en het Kunsttournooi. In overleg met hert ïtaliaansch Olympisch Comité en den bekenden kunstenaar Michele Benedetti, heeft de oud consul-generaal van Nederland, Mr. T. Fok ker te Rome, stappen gedaan bij de vooraanstaande kunst-organisaties in Italië, teneinde een belang wekkende Italiaansoho inzending voor het Olymisch Kunsttournooi te bevorderen. BROEK OP LANGENDUK. Bij besluit van Ged. Staten d.d. 29 Juni 1927* is voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens broededienst aan A. Balder, J. Bakker en C. Vijzelaar en voorloopige vrijstelling aan W. Koedijk. WIE RING EN. Het lijk van den jl. Zaterdag bij het zwemmen in de Zuiderzee verdronken arbeider bij de Zuiderzee werken. Gerrit Voskuil, is te den Oever opgovisdht en wordt heden Donderdagnamiddag op het kerk hof der Herv. Gem. te Oosterland alhier begraven. De familie te Hattem is met het geval in kennis gesteld en gaf te kennen bij de begrafenis tegenwoor dig te zullen zijn, LANGENDIJK. De bloembollen zijn over 't algemloen klein geble ven, terwijl de kleur nog al te wenschen overlaat. Het koude en vochtige voorjaar heeft aan een en ander niet veel goed gedaan. De met bloembollen beplante oppervlakte is grooter dan verleden jaar. ST. PANCRAS. Dit jaar waren het Gebroeders Groen uit deze ge meente die de eerste roode kool aanvoerden aan de veiling der Langendijker Groenten Centrale. NOORDSCHARWOUDE. Pastoor Van Noord hoopt op 15 Augustus zijn 25- jarig priesterfeest te vieren. LANGENDIJK. Wegens de lage prijzen der bloemkool zijn de in- maakfabrieken begonnen met deze groente in .te zouten. Dit geeft weer meer drukte op onze fabrie ken. De aanvoer is grooter, terwijl de prijzen lager zijn dan verleden jaar. LONDEN—AMSTERDAM. Noodlanding. Boulogne, 13 Juli. Een Nederlandsch vliegtuig van Londen naar Amsterdam, met zevqn passagiers is tengevolge van den mist den weg kwijt geraakt on bij Boisdinghem (Noord-Frankrijk) tegen een boom gevlogen en omgeslagen. Db passagiers zijn ongedeerd' op één na. die kneu zingen opliep. De machine is vernield. Omtrent het ongeval, aan het vliegtuig van den Londen—'Amsterdam-dienst overkomen, kan nog het volgende woorden medegedeeld: Het was Dinsdag, vooral boven Noordwest Frank rijk, akelig slecht weer, zoodat de toestellen óf niet vertrokken, óf onderweg ergens werden neergezet. De bestuurder Frijns, van het K. L. M. vliegtuig HiN— ADQ, die met acht passagiers op weg was naar Rot terdam, oordeelde het eveneens noodig te dalen, welk voornemen hij uitvoerde bij Si. Omer, dus even na dat hij bet Kanaal overgevlogen was. Hij is bij deze gedwongen landing waarschijnlijk op een te klein landingsveldje terecht gekomen, met het gevolg dat het'vliegtuig averij opliep. Geen der passagiers noch de vlieger bezeerde zich daarbij. De passagiers hebben hun reis per trein voortgezet. EEN VEREENIGING VAN WOLKONIJNFOKKERS. Kort geleden is in de gemeente Soest opgericht de Nederlandsche Angora-konijnen Fokkers Vereeniging welke vereeniging ten doel heeft, de belangen te be hartigen van de fokkers van Angorakonijnen in Ne derland. Deze vereeniging is als speciaal lichaam ter be hartiging van de belangen der Angorakonijnen Fok kerij officieel erkend door den „Nederlandschen Ko nijnenhond". Zij is er reeds in geslaagd een vaste overeenkomst te maken voor het afnemen der An gorawol van de leden, door de Derwent Mills, Mat- lock {Engeland), wordt ni. 84 shilling per Engelsch pond betaald. Natuurlijk moet hiervoor le qualiteit worden geleverd, terwijl voor le qual. wol van jonge dieren (3—4 maanden) 20 shilling wordt betaald. Verder is door de vereeniging een stamboek inge steld, zoodat: de Mill verzekerd is, wol te ontvan gen van eerste klas dieren! van Engelsche afstam ming; de wol der Fransche dieren wordt nl. niet als eerste qualiteit geaccepteerd, doordat zij een groot percentage zg. „recht haar" bevat. De vereeniging legt zich niet toe op de fokkerij voor tentoonstellingen, doch uitsluitend op de nuts- fokkerij. NOODLOTTIGE HOLPARTIJ. tNlabij Schimmen )Zuid-Limhurg) is het paard voor een mlelkwagen van den heer B. K. op hol geslagen. De knecht trachtte tevergeefs het paard tot staan te brengen. Het werd steeds wilder en ten slotte sloeg de kar om. Een drietal knapen, dat zich daarop be vond, werd er afgeslingerd. Het zoontje van den heer A. S. kreeg een schedelbreuk en was onmiddellijk dood, terwijl de andere knapen ernstig gekwetst werden. Ook de knecht viel van den bok en bekwam ernstige verwondingen. Inmiddels is nog een der zwaar gewonde jongens, de 10-jarige S„ kort na het ongeval, aan zijn ver wondingen overleden. KOLEN IN DEN ACHTERHOEK. Te Meddebo bij Winterswijk is Zaterdag de zesde ontginbare kolen! aag doorboord. Vanwege den Rijkswaterstaat werd Woensdag aan besteed: lo. het aanleggen van een hóófd en twee leidam- men nabij Den Oev.er, in verband met de afsluiting van de Zuiderzee, en van grondwerken nabij Den Oever, in verband met de droogmaking van de Wie- ringermeer. Laagste inschrijver L van der Velde te Heemstede voor f 719.000. 2o. het aanleggen van den omringdam voor een sluisput van een buitenkanaal met leidammen en van bijkomende werken nabij de Oostkust van den Anna Paulownapolder, een en ander ten behoeve van het in verband met de indijking der Wieringermeer aan te leggen afwaterings- en scheepvaartkanaal langs de Noord-Hollandsche kust. Laagste inschrijver was K. W. Klous te Raam voor f520.900. 3o. het aanleggen van verschillende grondwerken van den omringdam voor een sluisput en van bij komende werken nabij Kolhorn.. Het laagst was in geschreven door de N.V. Baggermaatschappij „Hol land" te Hardinxveld voor f656.000. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. De 19-jarige timmermansknecht Van Oyen' te Zeist is Dinsdagavond bij het baden in den Krommen Rijn bij Bunnik, onmiddellijk na het te water gaan, door, kramp bevangen er. "dronken. Dinsdagavond de Schipbeek bij Buurse een 19-jarige jongen ir oker bij 't baden verdron ken. Zijn lijk ia -iet gevonden en vermoedelijk door den hevigen s-i'oom meegesleurd. Een 18-jarige loopknecht, die Dinsdagmiddag in den Rijn bij den kop van den IJsel met eenige vrien den was gaan baden, is plotseling in de diepte weg geschoten en verdronken. GOED AFGELOOPEN. Aan de Slotlaan te Zeist viel Dinsdagnamiddag een anderhalfjarig kind van den winkelier Van den Hengst uit een meidenkamertje op de derde verdie pin# op 't trottoir. Uiterlijk! "viel aan de kleine, die. bij bewustzijn bleef, vrijwel niets te bespeuren, ter wijl ook de dadelijk ontboden geneesheer voorloopig niets bijzonders kon ontdekken. POGING TOT DOODSLAG OP AMELAND. Maandagavond heeft C. de J. te Nes (op Ameland) om een kvfestie, welke reeds van September jL.af liep, geschoten op J. K., te Buren. Hij trof K. in den rug, waardoor deze levensgevaarlijk gewond werd. De getroffene is per extra-boot naar Leeuwar den vervoerd. De J. werd later in het ruim gevonden van de „Waddenzee". Hij wilde blijkbaar op doze wijze naar den vasten wal vluchten. Hij werd naar Leeuwarden overgebracht ONDER DE EIGEN AUTO. Te Winschoten geraakte het driejarig zoontje van den beschuitfabrikant H. de Groot onder diens auto en was onmiddellijk dood. MR. A. P. H. DE LANGE, f Na een korte ongesteldheid is Woensdagmorgen te' Alkmaar overleden notaris mr. A. P. H. de Lange, oudste firmant der kassiersfirma De Lange en De Mo- naaz. De heer De Lange bereikte den leeftijd van 69 jaar en werd 25 Febr. 1897 tot notaris te Alkmaar be noemd. Hij was vele jaren voorzitter der 8-October- Vereeniging, voorzitter der openbare leeszaal, secre taris van het natuur- en letterkundig genootschap ,*Physica", secretaris van „Het Nut", secretaris der commisie van toezicht op het lager onderwijs. Ook in onze omgeving was»' Notaris Mr. A. P. H. de Lange een bekende persoonlijkheid. STRUD OM DE BUIT. Toen Dinsdag een heer en dame een melkinrichting .aan den Amersfoortsohenweg te Zeist hadden ver laten, bemerkte de dame, dat zij haar taschje met een bedrag aan geld op het tafeltje in de melkinrichting had laten liggen. Men ging' terug, maar het taschje was verdwenen. Aangenomen werd, dat het door een man en een vrouw, de eenige bezoekers, was meege nomen. Na aangifte bij de politie wist deze bedoeld twee tal al spoedig aan te houden, en hoewel eerst de vér- duistering pertinent werd ontkend, viel de vrouw la ter door de mand. Zij gaf toe, dat haar metgezel het taschje had meegenomen, waarna zij het had over genomen en meegenomen naar de woning van zeke ren W., waar men het taschje verstopt had. Toen de inspecteur van politie met vier agenten bij bedoelde woning aan de Egelinglaan aankwam, werd toegapg tot de woning of afgifte van het taschje ge weigerd, terwijl een "zestal bijeengetromm'elde man nelijke familieleden een zeer vijandige houding tegen de politie aannamen, wat den inspecteur aanleiding gaf den commissaris van politie van dit verzet in kennis te stellen, die even later per auto met nog vier agenten arriveerde. Inmiddels had een dochter des huizes, bevreesd voor een hevige vechtpartij, het taschje aan een agent afgegeven, waarmee het relletje was afgeloopen. Pro^ ces-verbaal werd intusschen opgemaakt tegen H. we gens verduistering en tegen de getrouwde vrouw T. wegens heling. Het geld bleek ten deel© uit het taschje verdwenen. AARDAPPELZIEKTE. In W<est-Friesland, met zijn uitgebreide aardappel cultuur, openbaart zich thans de zoo zeer gevreesde aardappelziekte. Op sommige plaatsen zijn de meeste akkers aangetast, en wel zóó érg, dat men vreest het rooien te moeten staken, v Ook de blauwe aardappelen zijn reeds aangedaan, zoodat het er voor deze cultuur niet rooskleurig uit ziet. OPENLUCHTTOONEEL TE CALLANTSOOG. Op Zondag 17 dezer zal alhier in de duinen te Groote Keeten door .het Zomertooneel" een open- luchtvoorstelling worden gegeven ^an het Bijbel- sche Treurspel: „Joseph in Dothan" \>on Joost van den Vondel. In verschillende plaatsen van ons land is dit stuk met groot succes opgevoerd. In een ideale omgeving als de duinpan te Groote Keeten zal dit spel niet nalaten, ook hier diepen indruk te maken- D'e „Residentiebode" schrijft van deze voorstel ling o.mi (het volgende: „We kunnen beamen, dat deze ..Joseph in Dothan" veel moois te hooren heeft gegeven. Vooral Ko van Dijk gaf zich geheel in zijn dramatische kracht. Co Balfoort gaf den ruwen Simeon goed weer. evenals Carel Rijken de naïeve en argelooze passages. Men heeft weer een machtig werk nader tot het publiek gebracht. Laat het publiek dan ook toonen het op prijs to stollen." Door het instellen van speciale autobusdiensten zullen! de bewoners van de omliggende gemeenten in de gelegenheid worden gesteld deze buitenge woon belangwekkende voorstelling bij te wonen, zoodat de verwachting gegrond ia, dat zeer velen naar Groote Keeten zullen optrekken- OUDESLUIS. Afgaande op de vele schuiten, die daarvoor al hier reeds zijn aangekomen, belooft onze a.s. ker mis nogal voorzien to worden van allerloivermake- liikheden. Zijn wij goed indelicht. dan zullen bij de krameriji ook! nog komen: een zweefmolen, lucht- schommel, bioscoop on waarschijnlijk een paarden spel, alzoo van- alles wat. Daarbij zal Maandag avond door het gezelschap Boelens in lokaal Kreij- ger warden gegeven de revue: Jt Zal wel gaan". Blij. kens de recensies van voorgaande opvoeringen, is deze revue een bezoek' ten volle waard. Dinsdag avond zal in lokaal Langedhk onze plaatsgenoot Daan Pool optreden met een geheel nieuw program, me en wat Daan presteert is zeker genoegzaam be kend. Om hiervan iets te zeggen, achten wij dan ook geheel overtiodig. Maandagmiddag zullen er volksspelen plaats heb ben op het daarvoor zoo geschikt^ voetbaltcrrein. Krijgen wij die dagen nog mooi weer, dan kan de kermis gezellig worden. BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdag 12 Juli jJ. had alhier een vergadering plaats in het lokaal van de Langendijker Groen ten Centrale, tusschen kweekers van tomaten en kooplieden, welke bijeenkomst stond onder leiding van den beer S. de Boer. 'Dloor dezen werd naar voren gebracht, dat de be doeling dezer vergadering was, om. zoo het mogelijk ware, op de Broeker veiling torna4-- te veilen. Om daartoe te geraken, had men zich in verbinding ge steld met den voorzitter van „Koophandel", don heer C. WagenaarKz. of het ook levensvatbaarheid kon hebben. Deze meende dat wanneer een ernstige, poging gedaan werd; het wel kans van slagen zou hebben, daar de tomaat een zeer goed handelsartikel is. Deze vergadering was van een en ander het gevolg De voorzitter heette allen hartelijk welkom. Verder memoreerde spr. dat de tomaat voor ons een ge heel nieuw product is, hetwelk hier op de veiling nog niet verhandeld wordt. Dat zal misschien meer dere tuinders tegenhouden, om kasproducten te te len daar men er steeds mee naar ^ndere veilingen moet, wat veel kosten en moeite met zich brengt. Uit de besprekingen bleek, dat de kooplieden al het mogelijk© zouden doen om' de tomaten te plaat sen. De vraag kwam naar voren: hoe moeten de tomaten aangevoerd worden, welke sorteering en verpak V-ing? Besloten werd, dat de sorteering zou gedaan wor den volgens voorschriften van het U.C.B., opdat zij dan dit merk zouden kunnen voeren. Verder, dat ze gewoon in manden kunnen worden aangevoerd en werd het zeer gewenscht 'geacht, en hiertoe besloten, dat het kwantum van de verschillende tuinders en- bloc zou wordlen aangeboden, met de keur van een gedeelte. Verder werd beslaten, dat driemaal per, week1 zou worden geveild. Na nog enkele onderdeelen besproken te hebben, werd de vergadering onder dankzegging en met den wensch. dat het tomaten-veilen hier zou mogen slagen, 'gesloten. VRACHTAUTO VERPLETTERD. Dinsdagmorgen is de vrachtauto van den heer G.# te Klundert, bij het passeeren van den overweg bij het station te'Zevenbergen, door een locomotief ge grepen en totaal vernield. De overwegwachter had bij het naderen van den trein uit de richting Lage-Zwaluwe de slagbojomen neergelaten. Door onoplettendheid bemerkte hij ech ter niet, dat de locomotief, welke dagelijks terzelf der tijd uit ide tegenovergestelde 2richting komt, na derde, zöodat hij de hoornen weer omhoog bracht. De chauffeur van den vrachtauto liet daarop zijn wagen vooruitrijden, met het noodlottig gevolg, dat deze door de locomotief gegrepen en een eind werd meegesleurd. Het voertuig werd ten slotte in een sloot geslingerd. De chauffeur kwami er, hoewel hij niet den tijd had uit den auto te springen, met een hoofd wond §i. De vrachtauto is geheel verbrijzeld. TRACTOR MET PAARDEN ER VOOR. Valt deze onder de Wegenbelasting? Naar wij vernemen, heeft de Ned. Vereeniging van Landbouwtractor-gebruikers, als onderdeel harer* actie, om de niet-zelfdorscherrde boeren te vrijwaren voor de nadeelige gevolgen der wegenbelasting, op advies van haren rechtkundigen raadsman, mr. R. H. Dijkstra te Amsterdam, in den Haarlemmermeerpol der een proefbekeuring -doen opmaken, teneinde een principieel© beslissing uit te lokken over de vraag, of een tractor, waarvan de stroomverdeeler is afgeno men, getrokken door paarden, te beschouwen' is als een motorrijtuig in den zin der wet op d'e wegenbe lasting, artikel 1, m.a.w. of onder die omstandigheden bij vervoer langs de openbare wegen óók wegenbe lasting voor het werktuig verschuldigd is. Naar wij verder vernemen, ligt het in de bedoeling der vereeniging, zoonoodig te zijner tijd ook nog een principieele uitspraak te verkrijgen over de vraag, of een dorschkast en een stroopers moeten beschouwd worden als rij- of voertuigen in den zin van artikel 3, sub 4 der wet op de Wegenbelasting, m.a.w. of voor bedoelde werktuigen, wanneer zij bij gebruik van de openbare wegen achter den tractor zijn gehangen, al dan niet wegenbelasting moet worden betaald. Hdbid. BENOEMING VAN EEN KEURMEESTER TE OUDEWATER. Het naspel. Men schrijft aan de N. R. Gt.: Indertijd hebben wij gewag gemaakt van ergerlijke bevoorrechting te Oudewater, waar bij de benoeming van een keurmeester bij den vleeschkeuringsdienst kring Oudewater, het geloof den doorslag dreigde te geven en bekwaamheid bijzaak scheen. Men zal zich herinneren, dat de rijksdierenarts, hoofd van den dienst, op verzoek van den burgemeester (die in te genstelling met de beide wethouders strikte onpartq- digheid heeft betracht), uit de 14 gegadigden, uit wie in eerste instantie de keuze had, een voordracht heeft opgemaakt van drie sollicitanten, en dat nummer 1, die in het bezit was van een rijksdiploma voor keur meester en ten warmste aanbevolen was door de, jn- spectie van den vleeschkeuringsdienst, blijkens me- dedeeling in de raadsvergadering, door de wethouders was ter zijde gesteld, omdat hij.... niet katholiek was. Katholiek was trouwens maar één van de 14, maar deze ééne kwam volgens den roomschen wethouder (een machtig man in het college van burgemeester en wethouders, dat zich het benoemingsrecht aanma tigde) niet in aanmerking, omdat hij volgens een ge loofwaardig geestelijke niet goed katholiek was. Aan gezien dus elke keuze ontbrak (de 13 anderen telden niet mee) had een nieuwe oproep van sollicitanten plaats. Hiervoor werd uitsluitend De 'Maasbode uit verkoren en in de belangwekkende advertentie in haar avondblad van Donderdag 12 Maart,.ontbrak de bijvoeging, „bij voorkeur r:k:" niet Naar aanleiding hiervan heeft, gelijk wij vroeger meldden, een der liberale gemeenteraadsleden, de heer Van der Lee, een telegram aan den commissaris der Koningin in Zuidholland gestuurd, waarop dit bescheid kwam: „Zaak in onderzoek"., Dit blijkt meer dan een ij dele frase te zijn geweest, al heeft het college van Gedeputeerde Staten geen kans gezien, de duistere machten,die zich in Oudewa ter deden gelden, geheel aan banden te leggen. In de raadsvergadering van 8 Juli moest echter overeen komstig den wensch van Gedeputeerde Staten, die anders goedkeuring weigerden, die instructie van den keurmeester worden gewijzigd. Die wijziging hield in, dat de keurmeester moest worden benoemd door den raad en niet door burgemeester en wethouders. Laatst bedoeld college, dat wil feitelijk zeggen de roomsch- katholieke wethouder mitsgaders de anti-revolution- .naire wethouder, die. door roomsch-katholieken steun lid van het college van dageüjksch bestuur hoopt te blijven, had de volgende voordracht opgemaakt: 1. Noordman, 2. Mendel. De heer Noordman was de eetige roomsch-katho- lieke sollicitant van de vorige maal, die toen^ door een geestelijke gedesavoueerd was, maar die sinds dien, gelijk wij indertijd reeds hebben meegedeeld, een aanbeveling van den kapelaan uit zijn parochie heeft overgelegd, welke laatste hem wel als een bon catholique beschouwt Do drie andere sollicitanten,

Schager Courant | 1927 | | pagina 3