DAMRUBRIEK Gemengd Nieuws. Noodweer in Duitschland. Kritieke toestand in Japan. maal moet de deur zeilklaar worden gemaakt door haar te laten zakken. Öp 20 Juli a.s. zullen sleep boot en van Wijsmuller de deur over zee naar IJmui- den brengen. Het verwijderen der bekisting zal onge veer vijf dagen in beslag nemen. EEN GEVAARLIJKE UITERWAARD. In den zomer van 1925 stierven van den landbouwer L. v. Z. te Herwijnen achtereenvolgons 9 melkkoeien en één paard. Hoewel de verschijnselen van miltvuur bij al deze dieren aanwezig waren, werd ook bij alle eenzelfde afwijking van het gewone ziektebeeld dezer besmettelijke ziekte waargenomen. Na een grondig onderzoek door deskundigen bleek, dat opi de uiterwaard, waar de gestorven dieren wa ren geweid, zich giftige planten bevonden, waarvan de zaden vermoedelijk door het rivierwater, dat minstens éénmaal per jaar dit land overstroomt, zijn medegevoerd. Geert beter bestemming voor deze uiterwaard we tend, waagde de eigenaar het in 1926 opnieuw, zijn vee daar te laten loopen, hetgeen toen zonder nadee- lige gevolgen bleef. Hopende, dat het gevaar geweken was, nam hij ook dit jaar het weiland in gebruik. Verleden week is een koe weer onder dezelfde ver schijnselen bezweken. In allerijl is het andere vee naar. elders overgebracht BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. Een bijvoegsel tot de St. Ct., no. 134 bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Ne derland, voorgekomen gedurende de maand Juni. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam): mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens (19); kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren 1 (1); schurft bij de eenhoevige dieren en schapen 84 (13); rotkreupel bij schapen 38 (7); milt vuur onder alle vee 18 (18). EEN POLITIEK PROCES. Een civiele actie van Wheatley mislukt Dinsdag heeft de rechter te Edinburgh uitspraak ge daan in een civiel geding, dat nogal belangstelling heeft gewekt Het bekende socialistische Lagerhuis lid John Wheatley, oud-minister van Gezondheid, had tegen Alexander B. Anderson, uitgever van de „Eastem Argus", te Glasgow, en J. M. Beid Miller, een eisch ingesteld tot het betalen van drieduizend pond sterling elk, wegens een door laatstgenoemde in de „Argus" geschreven artikel, waardoor Wheatley zich in zijn eer en .goeden naam voelde aangetast en waarvan hij, naar hij meende, schade ondervond. In dit artikel werd Wheatley een man met een oneerlijk en laagstaand karakter genoemd en werd hem ver weten, dat hij geen eerbied had voor de heiligheid van den eed. Hem werd n.1. verweten, dat hij den eed aan den koning had afgelegd en desniettemin revolutie predikte, dat hij het kapitalisme aanviel, terwijl hij zelf kapitalist was "(hij houdt er een winst gevende drukkerszaak op na), en dat hij den handel in sterken drank bestreed, terwijl hij zelf financieel bij dezen handel betrokken was. Deze verwijten en beschuldigingen waren het antwoord op een aanval van Wheatley in een verkiezingscampagne op zijn te genstanders, in het bijzonder op Miller, waarbij Wheatley zelf heftige termen gebruikte als „laste raars", „schandelijke methoden" en „een campagne van laster en leugens". De rechter heeft Wheatley zes dagen lang verhoord, waarbij deze op alle punten van beschuldiging in het bewuste artikel uitvoerige toe lichting gaf om de onjuistheid en lasterlijkheid er van aan te toonen. Wheatley's verklaringen kregen aldus het karakter van een politieke belijdenis. De rechter sprak tenslotte de jury toe, waarbij hij wees op de politieke opwinding, die destijds aan beide kanten heerschte, opmerkte dat Wheatley zelf den onaange- namen aanval van Miller had uitgelokt, en betoogde dat een man, die aan politiek doet, een niet al te dunne huid moet hebben. De jury bleek het met de zienswijze van den rechter eens, verklaarde dat het artikel van Miller geen smaadschrift was en wees den eisch van Wheatley af. DE INDUSTRIALISATIE VAN RUSLAND. De Russische medewerker van het Hbld. schrijft: Het is nu in Rusland een gemeenplaats geworden dat alleen de opbouw van de industrie, de industria lisatie, het land uit zijn tegenwoordige moeilijkhe den kan redden. Door de afscheiding van uitgestrek te gebieden, waar zich een zeer groot gedeelte van de oude Russische industrieele ondernemingen be vonden, is Rusland in een zeer moeilijk parket ge bracht. Er ontstond een wanverhouding tusschen de verschillende takken van de volkshuishouding, voor al tusschen den landbouw en de industrie, tusschen de vraag naar fabrikaten en de mogelijkheid deze vraag te bevredigen zonder te veel goederen uit het buitenland in te voeren. De communistische politiek in de eerste jaren van de heerschappij der bolsje- wiki heeft den toestand nog veel erger gemaakt, de maal zoo wil ontmoe.ten, ging het meisje onver stoorbaar voort, U zert alles op het spel. Het spijt ftie vreeselijk, stamelde Roddy. Ik dacht dat u graag het nieuws had willen hooren, Natuurlijk wil ik dat graag. Ik begrijp het, zei Roddy. Ik vergat de voor schriften van de Spaansche etiquette. Ik 'had u moe ten ontzien. Ik dacht heelemaal niet aan mezelf. Een maand geleden was ik bang, dat is waar. Tradities en op voeding zaten me in den weg en ik dacht werkelijk te veel aan wat de anderen zouden zeggen over mijn ontmoeting met u. Maar nu zie ik het net zooals u. Ik wil hun ongenoegen, ik wil kwaadsprekerij en schaandaal riskeeren als ik vader maar kan helpen. Maar dit zal hem niet helpen. Integendeel. U moet niet bij' ïnij komen of bij het huis. Moeder.... het meisje aarzelde een oogenblik,; het is eigenlijk een beetje moeilijk voor me omi het te zeggen, (moe der heeft meer dan gewone antipathie tegen u, ze beschouwt u eenvoudig als onzen kwaden geest. Ze denkt dat u alles doet wat u kunt om de plannen van uw eigen vader en van Vega tegen te werken. Zij we hebben allemaal gehoord, dat u twist met Vega hebt gehad en hem hebt geslagen omdat u de partij van Alvarez opnam. Volgens moeder is Vega de eenige die vader kan redden. En daarom bent u haar vijand. En ze hebben haar ook verteld, wat u tegen vader gezegd beht toen u bij hem in de cel was. Natuurlijk hoorden wij het verhaal ver draaid. Ik kon wel begrijpen wat uw bedoeling is geweest, maar ik ben er zeker van dat hefc goed bedoeld was. Goed bedoeld?, riep Roddy uit met iets veront- waardigs in zijn toon. maar hij beheerscht ezich di rect weer In orde hoor. gaat u ernaar door. U denkt misschien dat ik) onrechtvaardig en ondankbaar ben, maar heusch dat hen ik; niet. Ik wil u' alleen maar duidelijk maken, dat u voorzich tig moet zijn en hoe uw verhouding is. 1 Tot wie? Tot moeder en Vega en zijn partij. Iki stel er meer belang In. zei Roddy, om te weten, hoe mijn verhouding tot u is. Het meisje antwoordde rustig: O, wij zijn vrienden. Eh u weet dat ik u heel dankbaar ben, omdat ik weet wat u probeert te doen en de ande ren het niet weten'. Als we 't hun eens vertelden? zei Roddy. Dat kan niet. zei ze gedecideerd, en de reden waarom het niet kan is buitengewoon dwaas, eenvoudig bespottelijk. Kijkt u eens, Vega heeft op de een of andere manier van deie ontmoeting ge- da n bij reeds tengevolge van den verloren oorlog i was. Tijdens de periode van het militaire commu nisme werden veel fabrieken verwoest, veel kost bare machines vernietigd Nu begrijpen de bolsje- wiki» welk een domheid hun politiek in de eerste revolutiejaren was, maar gedane zaken nemen geen keer. Er moet dus gewerkt worden voor het herstel van de industrie en tegelijkertijd moet voor de uit breiding van de industrie gezorgd worden. Met den moed der wanhoop worden nu grootsche plannen uitgewerkt, schema's opgesteld. Er wordt besloten geweldige werken uit te voeren, kanalen te graven, groote fabrieken te bouwen enz. Al die werken zul len echter kapitalen eischen, die Rusland niet bo- zit. Natuurlijk zal een groot gedeelte van die plan nen onuitgevoerd blijven, maar het gedeelte, dat wel verwezenlijkt zal worden, dat de bolsjewiki moeten verwezenlijken, om een betere stemming in bet land te wekken, om het volk te toonen, dat de sovjetre- geering voor den opbouw van het land werkt, zal toch geweldige bedragen kosten. Waar moeten die sommen vandaan gehaald wor den? Het gaat om bonderden milli oenen, zoo niet milliarden roebels. Onder normale omstandigheden zouden deze wer ken uitgevoerd kunnen worden met behulp van ge leend geld, zou het buitenlandsche kapitaal zich voor die grootsche ondernemingen wel willen interessee ren. Aan de bolsjewiki zal echter niemand zulke groo te bedragen willen leenen, zelfs niet tegen buitenspo rige rente. In het allergunstigste geval kan de sovjet- regeering bescheiden credieten krijgen voor den aan koop van fabrikaten, maar voor de verwezenlijking van haar plannen moet de regeering baar geld heb ben en geen fabrikaten. De bolsjewiki hebben daarom besloten die werken uit te voeren met eigen middelen. Zij willen op de staatsbegrooting de noodige bedragen uittrekken. Zij willen dus iets doen, wat zelfs de rijkste landen nooit hebben kunnen bereiken. De begrooting zal dus aanzienlijk verhoogd moeten worden. Kan dat echter? Kan het volk nog meer be lastingen opbrengen? Want daarop komt het toch er slot van rekening neer. Een verhooging van de ©staande belastingen of een invoering van nieuwe belastingen, zooals voor deze plannen noodig zijn, wordt zelfs door de sovjet-economen als onmogelijk beschouwd. De laatste begrooting is met moeite slui tend gemaakt, waarbij de sovjet-regeering toevlucht moest nemen tot allerlei kunstgrepen, die een verstan dige politiek niet kan rechtvaardigen. Veel erger is het volgende. De sovjet-deskundigen erkennen! allen, dat er nu een conflict bestaat tus schen de staatsbegrooting en het nationale inkomen. De staatsbegrooting groeit sterker dan het nationale inkomen. In de laatste vijf jaar zijn de indirecte belastingen iri Rusland vervijfvoudigd, de directe belastingen zijn verdubbeld; de staatsbegrooting is meer dan verdrievoudigd. Het nationale inkomen is echter in dien tijd niet noemenswaardig gestegen, (de sovjet-schattingen van het nationale inkomen loopen sterk uiteen, maar alle bolsjewistische economen er kennen. dat de toeneming van het nationae inko men veel kleiner was in evenredigheid, dan de stij ging van de staatsuitgaven). Het gevolg van deze wanverhouding tusschen het nationale inkomen en de staatsuitgaven is. dat de fiscus een te groot gedeelte van het inkomen van de burgers opvordert. De lasten worden des te sterker gevoeld, wijl het land nu een periode van opbouw doormaakt en de bevolking het geld noodig heeft om het verwoeste te herstellen. En nu zien wij het volgende: de boeren hebben de bezaaide oppervlakte aanzienlijk uitge breid, de oogst was het laatste jaar boven het ge middelde en toch is de koopkracht van de boeren niet alleen niet gestegen, maar integendeel zelfs aanzienlijk bedaald. Zoo is de toestand nu. dus nog voordat de sovjet- regeering iets voor de verwezenlijking van haar grootsche plannen heeft gedaan. Zoodra er een be gin wordt gemaakt met de uitvoering, zal de regee ring groote bedragen op de begrooting moeten uit trekken. Elr zullen dus nieuwe belastingen moeten ingevoerd worden. Dit zal de koopkracht van de boeren nog kleiner maken; de opbouw, die nu al in een te langzaam' tempo gaat. zal of in het geheel tot stilstand gebracht worden) of ten zeerste ver traagd worden. Daardoor zullen al die werken hun uitwerking missen. Eh dan ontstaat het gevaar, dat de sovjet-regeering op een goeden dag geen middelen meer heeft om de begonnen werken voort te zetten, met het gevolg, dat de honderden millioenen roebels, die voor die werken zullen uitgegeven worden, ge heel verloren zullen zijn. Dat dit geen ongegronde vrees is bewijst het geval met de Wolchowstroj. Er gingen vaak stemmen op voor het staken van de werkzaamheden. Ware het prestige van den naam van Lenin niet aan die dure onderneming verbon den geweest (Lenin heeft bevel gegeven dat hydro- electrisctoe station te bouwen), dan hadden de bols jewiki den bouw van Wolchowstroj niet voltooid. Een onderneming van Lenin. den onfeilbare, liqui deeren kon de sovjet-regeering echter niet. Voor het betalen van de loonen aan de duizenden arbeiders, die bij de uitvoering van die grootsche ondernemingen te werk zullen gesteld worden, voor den aankoop in het buitenland van bouwmaterialen enz. zullen nieuwe belastingen ingevoerd worden. boord. Hij' is overtuigd dat het bij toeval waB, maar uit 'n soort jalouzie schijnt 'hij te denken dat u iets om mij geeft. Ze ging haastig voort aleof ze bang was dat Roddy iets zeggen zou en sprak op koelen, zakelijken toon. Moeder was al tegen u bevooroordeeld omdat ze dacht, dat u, alleen uit zucht naar avontuur, va ders leven in de waagschaal stelde. En Vega's onzin heeft het nog erger gemaakt. Het meisje aarzelde alsof ze wachtte tot Roddy antwoord zou geven of iets vragen. Ik begrijp het. zei Roddy. Nee. ik ben bang dat u het niet begrijpt. Het spijt me erg dat ik u moet lastig vallen met fa milie aangelegenheden, maar u zult moeders vooroor deel beter begrijpen als u ze kent. Kolonel Vega wil dat ik met hem trouw. En Moeder wil dat ook graag. Daarom zijn ze zoo tegen u, want onze ontmoeting op dien morgen vertrouwen ze niet. zooals ik u al zei. Het is eenvoudig bespottelijk, ging ze voort. dat ze iets dergelijks een rol laten spelen bij een kwestie van leven en dood. Maar ze doen het. ze zijn nu eenmaal niet anders. En daarom zou het dwaas heid zijn hen van uw plan te vertellen. Ze zouden toch niets met u te maken willen hebben. U moet uw werk alleen voortzetten en niet meer bij mij komen of mij probeeren op te zoeken. Als het werkelijk noodig is mdj iets te laten weten, dan moet ui me schrijven of liever nog. geeft u Pedro dan een mondelinge boodschap. Ik moet weg. riep ze opeens. Ik heb gezegd dat ik in den tuin ging wandelen en ze zouden me achterop komen! iRij die gedachte hield ze even verschrikt haar adem in. Zoo erg is het toch niet. wierp Roddy tegen. Voor hen is, wat ik nu doe, onvergeeflijk. Maar ik dorst u niet te schrijven. Een brief kan zoo on aardig kllinken en zoo licht verkeerd begrepen wor den. Ik wilde u niet kwetsen, daarom ben ik geko men voor d'e laatste keer. Voor de laatste keer. herhaalde Roddy. Inez maakte een beweging om weg te gaan. Wacht eens. commandeerde hij. Komt u hier dikwijls? Ja, zei het meisje en toen. als antwoordend op de gedachte, die misschien wel in de' vraag opge sloten lag, voegde ze er bij): Mijn moeder en mijn zuster komen hier ook iederen avond' omi dien heerlijken zeewind tenminste dat deden we vroe- eer. Waarom vraagt u het? vroeg ze met iets van een waarschuwing in haar stem. Wordt vervolgd. Voor die geweldige v. c.rken zijn echter ook groote machines noodig. die de regeering in bet buitenland zal moeten keopen. Waar het geld te vinden voor de betaling van die machines? Daar zij in bet buitenland geen leenin gen kan opnemen, zal de regeering deze bedragen willen verkrijgen door het forceeren van den graan- uitvoer. Zij zal dit moeten doen zonder rekening te houden met den graanprijs in Rusland (dus zij zal met verlies exportceren, hetgeen zij trouwens ook nu vaak doet), zonder rekening te houden met de vraag of er in het land wel voldoende graan is voor de voeding van de eigen bevolking. De noodzakelijk heid, de dure machines tè betalen, zal de regeering dwingen in strijd met de belangen van bet land te handelen. Onder dergelijke omstandigheden zal slechts een zeer klein gedeelte van de werken voltooid worden. Maar ook datgene, wat gebouwd zal worden, zal zoo duur zijn, dat de fabrikaten, die deze fabrieken zullen produceeren, te duur zullen worden. De bolsjewiki bouwen duur en slecht. Dat is bewezen door alle bouwwerken, die onder hun leiding wer den uitgevoerd. Zoo bijv. heeft de Wolchowstroj tienmaal zooveel gekost als oorspronkelijk geschat werd. Het midden-Elbe-gebied, Silozië en Beieren geteisterd. Geen dag gaat voorbij zonder dat een deel van Duitschland door zware onweders geteisterd wordt, Gisteren was de beurt aan het nabij Wittenberg ge legen gebied van de Elbe, Silezië en Beieren, Nabij Wittenberg traden de rijriviertjes avn de Elbe bui ten hun oevers en zetten de stad Salzwedel onder water. Het spoorwegverkeer in dit gebied is onder broken en meer dan de helft van den oogst is als verloren te beschouwen. In Opper- en Neder-Silezië ging het onweder met zwaren hagelslag gepaard, zoodat de stoffelijke schade groot is. Ook menschenlevens zijn te betreu ren. In Neder-Silezië zijn zes menschen door den bliksem gedood. Zwaar te lijden heeft voornamelijk in Opper-Silezië Hreuzberg gehad. Hier werden een aantal huizen en schuren verwoest en vele boomen ontworteld; een deel van den oogst is vernield. Te Breslau werd de brandweer gisteren meer dan 100 maal gealarmeerd; in den Ratskeller van de stad stond bet water een meter boog. Te Beieren heeft voornamelijk de streek Mitten- walde en Kochel te lijden gehad. Het verkeer in dit gebied staat stop. De Saksische regeering heeft vier commissies be noemd. Deze commissies moeten waken voor het op ruimen van de puinen en het herstel van het ver keer. Tevens zullen zij de eerste voorbereidingen moeten treffen voor het opbouwen van de verwoeste streken. De commissies hebben bun zetel te Pirna, Berggiesshübel, Weesenstein en Laubenstein. Een door de rijksregeering benoemde commissie, be staand uit drie ministerialdirektoren van het rijks departement van financiën en verkeerswezen, is op de plaats van de ramp aangekomen. Ook dr. Gessier, de rijksminister van verdediging, heeft zich daar heen begeven. Dr. van Keudell, de rijksminister van binnenlandsohe zaken, heeft de Saksische regeering telegrafisch medegedeeld, dathij een bedrag van 1.700.000 mark voor de slachtoffers van de ramp ter beschikking stelt. Het Gotleiibadal wederom overstroomd. Berlijn, 14 Juli. Gistermiddag heeft het in het Ertsgebergte met name boven het geteisterde ge bied weer zwaar geonweerd. Alle rivieren zwollen aan en het water richtte opnieuw belangrijke ma- terieele schade aan. In het Gottleubadal staat het water meer dan een halve meter hoog. Menschen levens schijnen er ditmaal gelukkig niet te betreu ren te zijn. GROOTE SCHAPEN EN MEER WOL? In het Lagerhuis is Dinsdag uit naam van de re- eering medegedeeld, dat het ministerie van land ouw, samen met den Schotschen landbouwraad, zijn deskundigen dit najaar een onderzoek zou laten in stellen, in verband met de proeven van dr. Woronof te Parijs, die beweert dat hij door middel van klier-over- entingen de grootte van schapen en de productie van wol aanmerkelijk opgevoerd heeft. DEENSCHE ZUIVELSTATISTIEK OVER 1926. De Deensche zuivelstatistiek voor 1926 is versche nen en bevat gegevens van 841 zuivelfabrieken (vo rig jaar 856). Volgens de verkregen cijfers werd aan elke fabriek door ongeveer 142 boeren melk geleverd (in 1925: 141), terwijl het aantal koeien, waarvan aan elke fabriek de melk werd verwerkt bedroeg 944 (in 1925: 937). De gemiddelde melkopbrengst per koe was in 1926 2904 Kg. (in 1925: 2846 Kg.), terwijl het gemiddelde aan elke fabriek afgeleverde quantum gedurende 1926 beliep 2.849.670 Kg. (in 1925: 2.711.229 Kg) Voor de bereiding van 1 Kg. boter was gemiddeld noodig 24.3 Kg. melk tegen 24.7 Kg. melk, in bet jaar tevoren. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat door de 841 fabrieken, die gegevens voor de statistiek inzonden, gedurende het afgeloopen jaar een prijs werd ge maakt van 322.9 Kr. per 100 Kg. tegen 482.4 Kr. per 100 Kg. in 1925. GESTIKT DOOR BANANEN. DIE GASSEN ONT- WIKKELDEN. Te Parijs zijn een groothandelaar in zuidvrachten, zijn broeder en diens zoon gestikt door bet inademen van gassen, welke rijpe bananen in een kelder had den ontwikkeld. De vruchten waren gaan rotten ten gevolge van de onweers-atmosfeer. GEWELDIGE BOSCHBRAND. Uit Boekarest wordt gemeld, dat er tengevolge.van de droogte en hitte in het district Moreni een ge weldige boschbrand woedt, die reeds meer dan 10.000 hectaren bosch heeft vernield. Het vuur breidt zich met ongelooflijke snelheid uit. Ziet men geen kans het te 1'ocaliseeren dan loopen de petroleumtanks in het district gevaar door het vuur te worden aange tast. De schade bedraagt reeds meer dan 20 milli- oen lei. Ziezoo, dat boek is tut. Wist ik nu maar iemand, die het begrijpen kanl De binnenlandsche toestand van Japan is zeer kri tiek. Het broeit niet alleen in de arbeidersmassa's van de industriecentra, maar ook onder de kleine boeren, die alle lasten van de economische crisis moeten dragen. De minister-president van Japan; heeft geweigerd krachtig tegen de vele daden van: corruptie op te treden. Het orgaan van de vooruitstre vende Japansche intellectueelen „Yoradzu" kenschetst den toestand als volgt: „Wij bevinden ons in dezelfde positie als Frank rijk en Rusland vóór het uitbreken van verschrik" i lijke revoluties. Revolutie is de leuze, idie in de massa's van mom* tot mond gaat. Wie kon weten of zij spoedig werke - lijkheid wordt?" HITTEGOLF IN AMERIKA. New York, 14 Juli. Gisteren was het de warmste dag te New York en in andere kustplaatsen, waar de temperatuur varieerde tusschen 90 en 100 graden F.1 Te New York overleden 7 personen tengevolge van de warmte, te Philadelphia 8, terwijl in andere groote steden één of twee lieden overleden. De kantoren en winkels zullen 's middags gesloten zijn, ten einde de employé's in staat te stellen om wat koelte in de parken te zoeken. Verscheidene duizenden lieden brengen den nacht op het strand door. CLEMENCEAU. In den gezondheidstoestand van Georges Clemen- ceau is in den nacht van Dinsdag op Woensdag j.1. een gunstige keer gekomen. De patiënt kon zijn legerstede verlaten en bracht den dag door met zijn broeder en diens kinderen, ferwijl hij1 zich opgewekt onderhield met eenige po- I litieke vrienden, die naar hem1 kwamen informeeren. BERGBEKLIMMERS GEDOOD. Bij een tocht naar de Raveribürger Bütte in het Vorarlberg-gebergte (Oostenrijk) werden een tweetal ingenieurs door een sneeuwstorm verrast, Eén hunner kwam om; de andere werd gewond; Beiden waren geroutineerde bergbeklimmers. Naar uit Weenen wordt gemeld zijn de 17-jarigen Berlijnscbe gymnasiast Reisser. en de 16-jarige Ween- sche studente Rosa Roenfeld. dochter van een bekend Weensch jurist, van den Triffelwand gestort. Beiden werden als lijken teruggevonden. De jongelui, die reeds vroeger groote tochten in de bergen ondernomen hadden, schijnen door een ster- ken nevel van den juisten weg afgeraakt te zijn. met l het bekende gevolg. EEN PHIUPPICA TEGEN HET STREVEN DER GEZONDHEIDSMANIAKKEN. Sit Thomas Horder. hoogleeraar in de klinische 1 pathologie aan de Londensche universiteit en lijf arts van deni prins van Wales, heeft voor dokters een 1 lezing gehouden, die zeer de aandacht heeftgetrokken „Voor gezonden .zeide hij; is een diëet onnoodig, voor zieken hecht men er een te overdreven betee- lcenis aan. Het gewone gemengde diëet van een En- gelsch huishouden is uitstekend en zoo afwisselend dat er weinig gevaar bestaat, dat iemand last krijgt va nziekten en kwalen tengevolge van een tekort aan vitaminen. De eenige fout van het Engel- sche diëet is. dat het te overvloedig is. De over daad ,is toet me(hk!bhajTSt bij' den hoofjdmaal'ti.jd 's avonds. Wanneer een man 's avonds moe thuis- j komt. diende hij' tevreden te zijn met een kom 'brood) en melk en geen zwaar maal te gebruiken. Hij. die het eten van een ouden man steelt doet hem geen kwaad. Magerheid en een lang leven gaan dikwijls samen. „Er wordt veel onzin verkocht over havermeel en tarwebrood] uit de heele korrel. Voor havermeel wordt veel ophef gemaakt, omdat men meent, dat het rijker aan vitaminen is dat wittebrood, maar wij weten heel weinig van vitaminen af, behalve dat er slechts uiterst kleine hoeveelheden van noodig zijn. Deze krijgt men eiken dag binnen met de verschil lende dingen, die bij het gewone diëet behooren. „Bovendien wordt bij het bakken van wit brood gist gebruikt, een van de vitamine-rijkste stoffen die menkent. Wittebrood is een gezond en voedzaam eten, en waarschijnlijk zit er meer voedsel in dan in brood uit de korrel in haar.geheel. „Vele menschen laten zich tegenwoordig bang ma ken door zoogenaamde gézondheidspropaganda die in zekere kringen gevoerd wordt. Zij komen ertoe te gelooven dat zij gevaar loopen voor allerlei ziek ten en zeerten. van septische zweren en appendicitis af tot kanker van maag en ingewanden toe. als zij niet eiken dag een onnatuurlijk aantal zuiverende dingen eten. Deze vrees, besloot Sir Thomas, is ongegrond." Alle brieven, deze rubriek betreffende, gelieve men te zenden aan Geo J. A. van Dam, Huize „Zonne stralen, Heemskercklaan 4, te Baarn, of anders via het bureau van dit blad. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 30. van Joh. de Bree, Amsterdam. Zwart: 12. Wit: 11. De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart, 12 schijven, op1 2 4 79 16 19 24 25 28 30 en 36. Wit, li schijven ,op 17 18 22 27 31 33 3840 45 en 46. Wit speelt en wint! OPLOSSING VRAAGSTUK No. 27. van D. Bosma, Amsterdam. D'e diagramstand in cijfers was: Zwart, 9 schij ven. op 7—10 18 22 23 34 en 40. Wit, 9 schijven, op: 16 25 26 27 29 32 33 43 45. Wit speelt 16—11! (zwart I 7X16 gedw.)( 2621 (22X31), 43-39!! (16X38), 39X301! (23X34), 30X39!!! (38X29) en 45X5, wint! Een buitengewoon geestig stukje werk. Zeer ver rassend is de ontwikkeling der schijvenkluwen, dié ontstaat na zwart's vierden zet, evenals het heen en weer slaan door wit van 39 naar 30 en terug om aldus de baan vrij te maken voor den slag 45X5 via 34 en 23. Deze compositie werd dan ook verleden jaar in den problemisten-wedstrijd van „De Wereldpost" om den zilveren wisselbeker met den lsten prij» be kroond!

Schager Courant | 1927 | | pagina 10