dekken, maar ook werd gezegd, dat bij bij een even tueels mislukking rijn olgen aanhangers en Alezon- der daarbij zou hebben laten gevangen nemen. Pahlens koel vorstand reide hem, dat ook een maal voor hem de dag rou komen, waarop hij moesl vallen. Dat Pahlen hierbij juist gedacht heeft, bleek al heel gauw, daar de komst van Araktsjejew een einde aan zijn loopbaan maakte. Inplaats van ook onder Alexander de Almachtige te blijven, moest hij drie maanden later zijn ontslag nemen en Petérsburg verlaten. Alexander ontdeed zich zoo spoedig mogelijk van deze, misschien ook voor hem, zoo sombere vrienden, om daarmede te vens den dolwoedenden, maar vertrouwden politiv hond Araktsjejew te behouden- 7? ooderteekent dezen brief met »,trw dienstwilligre dienaars". Dat is veel te mooi voor zulke oplichters. Verander het dus in ~met de meeste hooeachtine". RADIO. DE „SOLODYNE". De „Solodyne"! Het meest besproken Radio-toestel !1 We kunnen welhaast als zeker aannemen, dat wel iedere Radio-amateur van dit toestel gehoord heelt. En van dit .toestel hooren, beteekent: er wonderen van hoorenl Wij veronderstellen dan ook, dat onze lezers wei iets meer van de „Solodyne" zullen willen weten, re den waarom wij in een tweetal artikelen het toege paste schema nader zullen bespreken. Natuurlijk moeten wij beknopt zijn, doch wellicht komen wij er later nog eens-op terug. Allereerst dan: het principe. De Solodyne ls als regel een vijflampstoestel, waar van dan twee lampen hoogfrequent zijn. Het toestel heeft n.1. twee trappen geneutrodyniseerde hoo'gfre- quentversterking. Het is vooral do schakeling van deze twee lampen (het l.f. deel van het toestel ver schilt niet of heel weinig van de normale uitvoe ring), die het toestel twee uiterst belangrijke eigen schappen geeft, eigenschappen, die het zoo aantrek kelijk maken voor lederen Radio-amateur. Bij de h.f. schakeling zijn n.1. toegepast een stel van 3 stuks afgeschermde spoelstellen en een drietal condensa toren op één as. Dat drietal condensatoren op één as beteekent.... één knop! De éenknopsafstemming is dus hij dit toe stel werkelijkheid. Eén der gunstige eigenschappen. Weliswaar is er nog een terugkoppelingcondensator, maar deze doet aan de eigenlijke afstemming niet mee, dient alleen om, na zuivere afstemming, de ge luidsterkte naar believen te kunnen regelen. Als tweede gunstige factor moet de gropte selecti viteit genoemd worden, mits ^de drie condensatoren op de gemeenschappelijke as goed zijn ingesteld, wat slechts ééns, vóór het in gebruik nemen van het toestel, en dan liefst door een kenner van dit schema, moet^ geschieden. Dan heeft dit toestel ook nagenoeg geen genereerneigingen. De geheele bouw van dit toestel werkt deze twee bij uitstek gunstige factoren in de hand; is het dan een wonder, dat iedere Radio-amateur zoo bijzonder veel belang stelt in de Solodyne? (Het woord „Solo dyne" duidt op één der eigenschappen, de éénknops- af stemming). Hierboven zeiden wij reeds, dat de instelling van de condensatoren goed moest geschieden. Dit is overigens vanzelfsprekend. Maar het is niet ieders werk, een leek zou niet weten, hoe hiermee aan te moeten. Trouwens, dit geheele schema zit, voor een beginne ling, vol verradelijke knepen. Het zou ons echter te ver voeren, deze instelling nader te bespreken. Ons doel is alleen, voor hen, die iets van dit nieuwe schema willen weten, hier een korte beschrijving te geven, en dat alleen van het be langrijkste onderdeed,,het hoogfrequent deel. Wij zul len hier de laagfrequent kant stilzwijgend voorbij- Beste kerel, ik begrijp ie smart Je vrouw beeft zonder twijfel besloten weer voor goed naar baar moeder te gaan Veel erger nog. Haar moe der heeft besloten bjj ons te komen wonen! gaan; dat deel komt toch immers vrijwel overeen met het normale schema hiervoor, al kan een eenigszlns gewijzigde uitvoering, zooala bijv. aangegeven is door den heer J. Corver, ons extra batterijen bespa ren. De Solodyne is ontworpen voor ontvangst met bui ten-antenne. Dat sluit niet uit, dat eveneens op raam- antenne te ontvangen zal zijn; alleen is'dan een kleine wijziging noodig. Bij raamontvangst is echter de selectiviteit van ieder schema al grooter dan bij antenne-ontvangstéén der groote voordeelen wordt daardoor tot normale verhoudingen teruggebracht De volgende week dus het schema. RommelKruid. EEN ONDERGELOOPEN WOÜD. In Achter-Indië ligt Siam. Het Zuidelijke deel er van heet-Cambodja, waardoor de rivier Mekong stroomt, die bij de uitmonding in zee een groote del ta vormt. Geen land ter wereld misschien, waar het zoo dras sig en waterrijk is. De kust en de oevers der rivier armen zijn kilometers ver met ondergeloopen bosch bedekt. De takken der hoogste hoornen komen miaar even boven het water uit. De kleine dorpen, die er in groot aantal zijn, bestaan meestal uit een vijftigtal hutten op vlotten, die aan palen vastgebonden zijn. Het heele dorp rijst en daalt met den op en neer gaanden waterspiegel. Alleen gedurende de twee of drie maanden van het droge seizoen rusten de hut ten op hét slib. Wel zijn die dorpen primitief, maar gedurende een maand, of zeven, acht wordt er een drukke handel gedreven in rijst. Tijdens het droge seizoen verlaten de kooplieden hun op het slib rustende dorpen. Toch is het er dan niet eenzaam, want, als het water zoo laag is gezakt, dat de slijkerige boomtoppen van het ondergeloopen woud boven komen en de geheele streek in een moeras herschapen is met tallooze plassen en poelen, komen honderden bootjes aan gevaren met mannen, vrouwen en kinderen. -— Té zegt, dat bet hier ver boden is te visschen. Maar waar om zeg- je dat ook niet te^en die dame daar? Dat durf ik niet. Het ie mqn vrouw I In enkele uren soms verrijzen er in het mfoeras een aantal dorpen van hutten op palen, alles zeer primitief, want de bewoners verblijven er slechts een paar maanden. Zoodra het water weer rijst, ver trekken zij even plotseling als zij gekomen zijïn. Gedurende die enkele maanden zijn* de mannen dag en nacht in de weer met visschen, want het krioelt er van visch in het lauwe water der achter gebleven poelen. De gevangen visch wordt in de zon gedroogd en gezouten, en daarna verkocht aan Chi- neesche kooplui, die ze uitvoeren naar China, en en kele andere landen. Ontzaglijk gToote massa's ge droogde visch worden er gedurende die paar maan den uitgevoerd, wat aan de zwoegende viaschers een ruime verdiensté oplevert. Die mogen zij wel heb ben ook, want het klimaat is er zeer ongezond. Het krioelt in die drassige en dampende sliklandon van muggen, en de gevreesde en gevaarlijke tropische malaria eischt jaarlijks duizenden slachtoffers. De groote beteekenis van de viscbvangst blijkt ook uit de vischrechten, die in zoo korten tijd meer dan tweehonderd duizend francs opleveren aan den staat. HOE ZWAAR IS HET PUNTJE OP DE I? MMen weet, dat er weegschalen zijn, die het ge wicht van verschillende voorweren met de grootste nauwkeurigheid aangeven. Het begint al bij de post, die de brieven en de pakketten tot op een tiende gram nauwkeurig kan wegen. Dan zijn er de chemi cus en niet te vergeten de apotheker, die in de eer ste plaats een weegschaal moet hebben, die de ge wichten tot in de grootst mogelijke preciesheid aan geeft. Ook in den handel en in de industrie zijn nauwkeurige weeginstrumenten volstrekt onontbeer lijk, b.v. bij platina en diamant, die zeer kostbare stoffen; kan een gewichtsverschil van een decigram reeds een belangrijk verschil in waarde doen ont staan. In Duitschland heeft men kort geleden een weeg schaal geconstrueerd die in nauwkeurigheid alle be staande machines ver achter zich laat. Het bewijs werd geleverd door een onlangs ge houden proef met zulk een weegschaal. Het instru ment moe3t nl. het gewicht bepalen van de punt van de letter i. Tot dit doel werd op een blad papier een woord geschreven, waarin de letter i voorkwam. De punt liet men weg. Toen de kinkt goed ingedroogd was, werd de brief gewogen en het gewicht genoteerd. Daarna plaatste men de ontbrekende punt boven de letter i. Toen ook de punt goed droog was en de brief weer gewogen werd, wees de weegschaal een gewichtsvermeerdering aan van 0.000.129.590 milli gram. Nu is een milligram het duizendste gedeelte van een gram. Goed uitgerekend is dus het gewicht van de punt boven de letter i 0.000.000.129.500 gram. Meneer de regisseur, n badt gezegd, dat we alleen maar ge scalpeerd zouden worden en &U u ons na óók nog: wilt ophanden, moeten we per avond >twee kwartjes opslag- hebben 1 STEENEN TABAKSPIJPEN. Toen aan het einde der zestiende eeuw het tabak- rooken hier te lande ingang vond, werd dat op ver schillende manieren beoefend. Volgens Dodonaeus gebruikte men soms een „horenken of pijpke" maai- ook wel legde men „de gedroochde bladers op heete colen" en ademde men den rook door een trechetr in, bet hoofd over den vuurpot gedekt houdende, zoo dat zoo min mogelijk rook ontsnappen kon. Roeds toen schijnt men zich van pijpen te hebben bediend en volgens Van Meteren, waren die van zil ver of steen. Waar die pijpen gemaakt werden, ls onbekend, doch zeker is het, dat in het begin der 17e eeuw in Gouda, Amsterdam, Haarlem, Schoon- hoven, Gorinchem, Utrecht, Groningen en Alphen pijpenfabrieken bestonden. Het schijnt, dat Engel- schen de pijpenfqbricage in Gouda begonnen zijn, want bet eerste leerlingencontract in genoemde plaats dateert van 1626 en is van een Engelschman. Dé pijpen waren eerst kort, met dikke stelen en kleine kopjes, maar in 1640 waren de koppen, reeds grooter en de stelen dunner, echter niet langer, wat blijkt uit prenten van Van der Venne, Visscher, Cats en Thorius. Op initiatief van, den burgemeester van Gouda, Govert Cuicq, werd aldaar tusschen 1650'60 .een fabriek opgericht, die zich, om gezondheidsredenen, speciaal op de fabricatie van lange Goudsche pijpen toelegde. De langste soort der in die fabrieken ver vaardigde pijpen mat 37 duim en kostte 9 gulden de twaalf dozijn. Langen tijd werd ter gedachtenis aan Cuicq een gekroonde 5 (cuicq) op het hieltje van deze pijpen geplaatst. Er werden op de pijpen allerlei versieringen aan gebracht, evenals op de latere bruigomspij pen. De boeren bewaarden ze in hun porseleinkasten om ze op hun zilveren en gouden bruiloft weder te kunnen'! gebruiken. Ook had men porseleinen pijpjes, die de dames op haar theekransjes, naar Engelsch ge-! bruik, met varinas stopten en elkander aanboden.' (Zij waren ook in bet bezit van zilveren doosjes, waarin tabaksasch werd verzameld om voor tand poeder te dienen.) In het begin werd de pijpaarde uitsluitend uit Rouaan, aangevoerd, later ook uit Keulen, Luik,! Maastricht en Brabant, In 1751 bereikten deze fabrieken een hoogen bloei. Niet minder dan 16000 menschen vonden alleen te Gouda in de pijpenlndustrie en de aanverwante vak ken hun bestaan. De meeste der 374 pijpmakersba- zen werkten met een paar knechts en een leerling, maar ook was er een enkele, die 36 werklieden in dienst had en 30.000 pijpen per week afleverde. Arm horxfref *t Heeft bfina Been staart *t Kan dos nooit z$n! Waarom niet? Omdat 1 niet kan kwispel staarten! BEETHOVEN EN HIMMEL. Beethoven sprak zijn oordeel over musici altijd uit zonder aanzien des persoons en hield er bijzonder van den spot te drijven mtet virtuosen, die zich ge niale allures aanmatigden. Het spreekt vanzelf, dat onze meester dan op zijn beurt wel eens te lijden bad onder de wraak van de gekwetste kunstenaars. Een dergelijk voorval wordt ons medegedeeld van den Berlijnschen kapelmeester en klavierspeler Him- mel, van wien Beethoven getuigde, dat hij een ele-! gant klaviervirtuoos, een verdienstelijk, talentvol! musicus was, maar meer ook niet Deze Himmel phantaseerde eens op het klavier in een kamer van 't koffiehuis „Unter den Linden", ten aanhooren van eenige vrienden, onder wie ook Beethoven. Nadat hij 'een half uur achtereen ge speeld had, vroeg Beethoven, die al verscheidene zichtbare teekenen van verveling had gegeven op een quasi-onschuldigen toon: „Nu, wanneer begint ge nu eindelijk te phantaseeren?" De eerst verblufte, maar toen verontwaardigde Himmel overlaadde Beethoven met een vloed van scheldwoorden en bet kostte den anderen aanwe zigen de grootste moeite den twist althans uiterlijk bijgelegd te krijgen. Maar Himmel nam wraak! Eenige dagen later kwam hij op bezoek bij Beet hoven en deze, die het gebeurde allang vergeten was vroeg hem als naar gewoonte naar het Berlijnsche nieuws. De ondeugende Himmel, die de kans schoon zag voor een kleine wraakoefening, deelde hem met ernstig gelaat en veel omhaal van woorden mede, dat de grootste actualiteit van de laatste dagen was een lantaarn voor blinden. Tot zijn voldoening schonk Beethoven hem argeloos geloof en maakte zich werkelijk belachelijk door bij verschillende per sonen belangstellend te informeeren naar deze won derbare schepping van menschelijk vernuft. Toen bij later ontdekte dat hem een poets gebak ken was, vergaf bij deze kleine ondeugendheid met de hem eigen gemoedelijkheid en lachte er zelf har telijk om. DE „ESSEXRING". De „Essexring", de ring, die koningin Elizabeth geschonken had aan haar gunsteling den graaf van Essex, die op het schavot gestorven is," ondanks de belofte van de koningin, dat de ring hem het leven zou redden, is bij Christie geveild en voor 2500 pond sterling bet eigendom geworden van Ernest Macka- wer, die het kleinood aan den staat geschonken heeft. De ring bevat een camée van sardonyx, waarin het portret van de koningin gegraveerd is. Elizabeth had dep graaf de ring geschonken met de belofte, dat zij hem zou vergeven, welke misdaad hij ook pleeg de, als hij haar den ring terugzond. Toen de graaf op het schavot gestorven was, zonder den ring te hebben teruggezonden, bleek achteraf dat bij de gravin van Nottingham verzocht had den ring aan de koningin te bezorgen. De gravin moet op baar sterfbed bekend hebben, dat zij het verzoek in den wind geslagen had, waarop koningin Elizabeth zoo woedend moet zijn geworden, dat zij de stervende vrouw door elkaar schudde en uitriep! „Gode mwge Je vergeven, ik kan het niet". Tk ga naar Sext Óokber. Mijn wtoaw bevalt me niet! Dan ga Ik met je meet WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: i d a t in Alaska gras groeit van soms 2 meter hoog? dat het gehoor-orgaan van een insect dikwijls in de pooten zit? d a t de Nijl 9000 soorten visch bevat? dat een horloge-maker te Bolton (Eng.) een pols horloge moet hebben gecontrueerd, dat nooit be hoeft te worden opgewonden? dat binnen in een klein gewichtje of balansje zit en dat dit, bij elke beweging van den pols, heen en weer slingert en den veer opdraait? dat het voldoende is, het horloge een half uur te dragen, om het geheel op te winden? dat er een mechaniek aan is gemaakt, dat het balansje buiten werking stelt, als de veer geheel op gewonden is? dat het horloge, alfl het niet gedragen wordt, in 40 uur afloopt? dat één Boo'n horloge al 0 Jaar moet hebben ge- loopen? dat een toekomstig bruidegom op Madegaskpar moet toonen, dat hij geen vrees kent? dat hij daartoe tegenover een spearwerper moet gaan staan, die een scherpe speer naar hem wdrpt? d a t hij die moet opvangen tusschen zijn arm en zijn lichaam? dat het harte van een flinken walvisch 1500 Kg. weegt? l d a t de rijke Amerikaan Andrew Carnegie in den loop van zijn leven aan kerken van verschillende richtingen 7689 orgels geschonken heeft, die samen een waarde hebben van 6 millioen dollar? d at de Javanen hun dooden begraven met de voe ten naar beneden, rechtop staande dus, en met het gezicht naar het Oosten gekeerd? dat op het eiland Nleuw-Guinea een vergiftige vogel leeft, door de inboorlingen „doodenvogel" ge noemd? dat de speelkaarten in 1392 door een schilder, Grigonleux zijn uitgevonden? d a t op een hoogte van 1200 meter in een vliegma chine midden boven ons land, men bij helder weer geheel Nederland kan overzien? d a t in 1776 voor het eerst een onderzeeboot werd gebruikt? Het was in den Amerikaanschen Vrij heidsoorlog «n de uitvinder ervan heette BushnelL

Schager Courant | 1927 | | pagina 12