)IE <0 de VROUWENRUBRIEK Sn m ve al HET MYSTERIE DER MODE. Iedereen aal zioh meermalen afgevraagd jebbent Maar hoe komt dan eigenlijk een klee- igsstuk, een bepaalde gedachte, of zelfs een soonlijkheid in de mode? Geen mensch zou kunnen zeggen. Het verschijnsel slaat plotseling tn als do bliksem, maar er is geen Verklaring voor te geven. Nu en dan, maar hoogst zelden, meent men re verklaring gevonden te hebben. Zoo b.v. het voorgekomen dat een bijzondere per soonlijkheid op de gedachte kwam Iets aan zijn sleeding te veranderen op min of meer per soonlijke gronden. Zoo b.v. was Frans I, toen ÜU oorlogjo speelde op het kasteel de Romoran- tto, verplioht zloh de haren te laten afknippen ■dat hij aan het hoofd een wond gekregen En direct werd het mode de haren zeer b te dragen. Henri IL die een groot lidteeken jan den hals had, verborg dit door een hals kraag. En men kent het succes van deze uitwas van gesteven batist Karei VII had allerleelijk- 5te beenen en kon zich niet aan de korte broek wennen, die men toen droeg. En om hem te Imiteer en, keerde men tot de lange broek terug. De prinses van Wales (vrouw van den later en Bduard VU) kreeg eens een steenpuist onder den arm.. Gedurende eenlge tijd was zij daar voor genoodzaakt om óp zeer onhandige ma nier de hand te geven waarbij zij de elleboog geheel ter zijde ophief. Jarenlang deed de hooge Engelsche Society deze absurde beweging na bij den' Shake-hand Andere gewoontes Meidien het nog banger uit en zoo dragen die magerste hperen van de beide wereld'halfronden nog steeds ham vest met den ondersten knoop los omdat Ediuard VU een buikje had en het zijne daarom niet dicht knoopte. Maar het is zeldzaam dat koningen zdoh met de mode bemoeien, andere dan om deze te vob gen. En zij zijn in dit opzicht niete trotech. Ja renlang beefde George IV voor den mooien BrummeL En eerst toen het de spuigaten uitliep verloor deze koning! der ombeechaamden de gun sten die hij ie danken had aan de onnavolgbare wijsse waarop hij zijn d'aeen wiet te knoopen, zijn kleeren wist te ontwerpen enzijn schulden onbetaald wiet te laten Alleen Hendrik UI etaat in de geechiedenie vermeld ale een koning die zich daadwerkelijk met de mode bezighield. Naar men zegt werkte hij zelf mee bij het maken van zijn kleeren, en streek hij met zijn eigen doorluchtige handen de gelubde halskragen en sneed hij zijn eigen wam buizen. En wie weet of deze lichtzinnige smaak niet een van de grootste grieven was die de fa- j natiekeling die hem vermoordde tegen hem had'? Jacque® Clément, de moordenaar, had stellig een een afkeer van fatten! Maar hoe het zij, daargelaten de buitengewone gevallen die wij hier vermeldden, ie de oor sprong van een mode altijd onnaspeurbaar. Het ie er eenigezine mee geeteld als de bronnen der groote AmerÜiaaneche rivieren', die wij meenen te kennen en die intusschen steeds ergens anders zich bevinden aüs waar zij op de kaart aangege- j ven staan. SHAWLS EN HALSDOEKEN. Eigenlijk Is zij even zoo goed fransch, deze mode die zoogenaamd uit Venetië of Spanje komtl Of zelfs Hollandachl De eerste boerin die om naar de markt te gaan, een halsdoek om sloeg. de eerste herderin, die zioh in een shawl toonde, wist er evenveel van als de rite ooquette aan gene zijde der Pyreneeën, daarom ben ik er geenszins boos om, dat onze elegante vrouwen op deze bekoorlijke tradities, die in werkelijkheid niets exotisch hebben, terugkomen en die haar, laten wij dit er direct bijzeggen, bovendien uitstekend staan. Denkt daarom niet, dat Ik een vooroordeel zou hebben tegen een Spaansche of Italiaan se he shawL Geheel een wonderlijke wereld van vogels, tuinen en palmen versiert deze, en het is één beweging van kleuren. En op Laiijnsche donkere type hebben als gij en ik, maar die meenen een re-inoaraatie van Car- men te. zijn en zich verbeelden op Raquel Mei ier te gelijken, omdat zij zioh op dezelfde wijze kleeden. Én het is zelfs niet eens een kwestie van kleuren; men kan een matte teint hebben, gitzwarte oogen, donkere haren en schitteren de tanden, dat allee is nog niet voldoende dat op Hollandsche schouders een Spaansche Bhawl de beweging, de levendigheid en het cachet heeft-als wanneer een echte Spaansche deze draagt Hij is er ten eenenmale niet op zijn plaats, vervelend, saai Ja, saai. Hij hangt als een kleed tegen den muur. Hij kan niet één zijn met een wezen dat zich niet bij zijn plooien kan aanpassen. Laat hij dus op den een of anderen hoek van den aivan blijven (maar niet op de piano, in 's Hemelsnaam daar niet op!) En wanneer wij ons dan werkelijk mooi willen maken, kiezen wij dan uit de duizenden andere shawls die minder duur, maar niet minder bekoorlijk zijn. Onze grootmoeders waren ons de baas op dit punt Behalve dan de kashmlr shawl, zwaar en traditioneel, die nu eenmaal bij elke huwelijksuitzet hoorde, hebben zij een schat van fijne en verrukkelijke shawls uitge vonden. Ik bezit nog prachtige shawls' van mijn grootmoeder, shawls van zwarte grenadine- zijde, van barège-wol met kleine bloemen be drukt. Zijden shawls in duivenhals kleur, don- kor-oranje, in nuances als de regenboog, maar PP Citroenpudding. Vier citroenen, zes maal t geel van een ei, een half pond boter, een half pond suiker en bloem. Laat de citroenen koken tot ze goed week zijn, in een gesloten pan. Als ze gaar zijn, ontdoe men ze van de schaal en maak van de rest een dikke purée. Voeg er de suiker en, boter, die samengeroerd is, bij en de geklopte eiwitten. Sla het mengsel flink en laat alles op stoom koken. i'i zoo sterk van kleuren dat zij nu, na zooveel jaren, ondanks hun fijnheid, nog steeds hun eerste frischheid en glans behouden hebben. Wat hebben wij wel voor zóó bijzonders en zoo nieuw om daartegenover te stellen? Do groote vierkanten shawls van zijden mousse line, met uit de hand bewerkte franjes, in een der hoeken gedecoreerd met een bloemen- motief, met een bouquet in relief met kubis tische figuren of met incrustaties; de crêpe de cbme-shawls met fluweelzijde geborduurd, en die, passend bij de japon gekozen, deze aller bekoorlijkst aanvullen; de crêpe Georgette shawls, gezoomd met struisveeren; de tulle shawls, gegarneerd met marabontveeren; de prachtige fluweelen shawls met hun alles over- treffenden weerschijn! Maar verder hebben wij het niet gebracht. Evenwel, hoe haalt de tegenwoordige mode zijn achterstand in met de halsdoeken! Ware artiesten hebben hun medewerking verleend om een werkelijke prachtcollectie te doen ontstaan. De namen alleen reeds zouden U doen wa tertanden: „Carrés de Bouddah", „Carrés de Charef chin Son" en de verrukkelijke halsdoe ken van Honfleur en Bayeux, getrouwe oi- pieön van de oude Normandische doeken. En daaraan kunnen we tot in 't oneindige andere aan toevoegen zooals de „ócharpei d'Orient, de écharpes „Bayadère", „Paradijs vogel" zonder nog te spreken van de sport halsdoeken in kasha, in mouslikasha, in toili- kasha. Men heeft deze geheel effen, maar dan in twee tinten over elkaar gelegd; andere in effen weefsel, gevoerd met een geruit, be drukt of gestreept weefsel; alle geven ons pre cies wat de geraffineerdste ooquetterie slechts verlangen kan, (ik noem hier nog de doeken met groote ronde punten, geheel nieuw en zeer smaakvol). En, dit gezegd zijnde, blijft er nog een ge- heele serie van shawls en halsdoeken, welke men zelf kan improviseeren door gebruik te maken van vroegere schatten, welke vergeten of ergens verborgen In een oude linnenkast lig gen. Toen onze grootvaders ons hunne enorme wit of ivoorkleurige zijden zakdoeken naliéten, hebben zij daarbij stellig niet gedacht dat deze met een breede gekleurde zoom nog eens de hals van hunne kleindochters zouden bescher men; de oude bonten zijden zakdoeken vindt men nog wel eens bij groot toeval in een dorps- linnenwinkeltje. Ook deze zijn zeer gezocht Zij zijn slechts zelden klein, maar is dat toch het geval, dan maakt een breede witte zoo.n hen bruikbaar. En hoe vele andere zakdoeken zijn er niet- De geruite, de jour gezoomde, de Jocrisse-zakdoek, die door een gril van de mode weer in eere hersteld is. En dan is er ook nog de zakdoek die men zelf uit een vier kant stuk mousseline de soie of crêpe de chine (Nadr Neen jrandaf in de ;eval? eeja _ip wai bnderi kend s iat de te doi iweefd zweet. De s daar naar gen h dikke houtei en bai zonne om hi een g. zeker uitger Toe ginge: vaart, lang !ber" 1 witte uitate Daar kaar, overz visscl tijd a grijp gen z zo im een 1 over De maakt én die men bij een avondjapon dra op voorwaarde dat hij in een verschillende Is. Sport- en stadstallleurs, thee- en avo japonnen, alle verlangen als onmisbare a vulling een foulard, een zakdoek of een shaz.1] Hoe lang deze mode duren zal? Kan men|Ti8cl1 ooit vooruit zeggen? Morgen zijn zij mlssohlhoord alle een abatjour, een fauteuil-bekleedsel;waar dienen zij voor een kussen. (een i Maar morgen interesseert ons niet De m) bekommert zich nooit om don volgenden i het is alleen het heden dat van belang ia. Gestoafde tong. Na een ossetong ontdaan hebben van het vel, en na hem te hebben ten koken, snijdt men hem in plakken, legt in een pan, doet er een glas witte wijn, ts lepels van het vocht, waarin de tong gekoi is bij en een beetje geraspte Parmezaans kaas. Laat dit alles stoven en dien het op, garneerd met augurkjes en schijfjes Mtroés ONZE PATRONEN. Patronen van de modellen van de mantels kinderjurken zijn verkrijgbaar bij mej. C. Hai 8 Amaryllislaan, Heemstede (best Haarlem) De patronen voor dames kosten ƒ1, die v kinderen ƒ0.80. Het duurt ongeveer een wi alvorens ze In 't bezit komen van degenen patronen aanvragen. Leest: „La Femme de Franoe", een tijdsch dat zich bezig houdt met alles wat de kleed en het huishouden der vrouw betreft „La Femme de France" volgt niet alleen mode maar voorziet deze. Zij is dan ook e onontbeerlijk tijdschrift voor de vrouw. Abonnement G5 francs per jaar. Cliché's Femme de Franca. 5 3 Rue Rocroy Paris X.

Schager Courant | 1927 | | pagina 14