Groote Uitverkoop S. A. KAN NE WASSER Zn., C. Cz. Oudste en beste adres. InriTS? l 1 Effecten. Coupons. MAANDAG 18 JULI BEGINT ONZE Adio. Italia, la bella, a revederla ZINC0 RUBER Dakbedekking Fa. G. RANKE wegens uitbreiding onzer Zaken, in het Magazijn Keizer straat 3, Winkel van den heer Nico Coltof. Zuidstraat 82-83 HELDER - Kanaalweg 148-149. ZELDZAME KOOPJES! KOMT U OVERTUIGEN! Zadelmakerij Autobekleeding A. Lomans, Stucadoor, Scherp concurreerende prijzen. Hoornsche Grediet- en Effectenbank Vertegenwoordiger Is M. Nieüorp de heer I. B. WILKEN Daar gearriveerd zijnde, stonden een achttal auto's door particulieren daarvoor beschikbaar gesteld, ge reed. die het gezelschap over Bergen en Schoorl weer naar hun woonplaats terugbracht. Er ls dezen dag veel pleizier gemaakt, wat dan ook bleek uit de ojigewekte stemming der huiswaarts-keerende kin deren. Met genoegen zien we dan ook allen op dien dag terug. Tot «lot nog een woord van dank aan allen, die er t hunne toe hebben bijgedragen. om doien dag voor de kinderen tot eon onvergetelljko te makon. DB OPENLUCHT^TOONEELVOORSTELLING TE CALLANTSOOQw Ter bevordering van het vreemdelingenverkeer, heeft de V.V.V. te Callantsoog. het aangedurfd, iets nieuws voor deze streek aan te pakken, n.1. het open lucht-spel. Een gezelschap van eerste-rangs artisten heeft zich bereid verklaard het zoo bekende tooneel- stuk van Neerlands grootsten dichter Joost van den Vondel, getiteld: Joseph in Dothan. op te voe ren. Dit spel is van karakter en in houd geheel eon Wanneer ik nu, onder een prachtigen, bruinen beuk gezeten, in het lekkere frissche Nederland, kij kende naar de mooie, heldere rivier, terugdenk aan Italië, dan schaam ik mij onwillekeurig. Ik schaam mij omdat ik de laatste dagen in Italië zoo gemopperd heb en niet meer in staat was het mooie te zien en dus ondankbaar was. Doch hoe kan men nog het mooie zien, wanneer men met 104 graden in den schaduw, allerlei boodschappen moet doen en weet, dat het 's nachts niet zal afkoelen, zoo- dati men reeds bij voorbaat nerveus wordt bij het denkbeeld niet te zullen slapen. Toch, hoe mooi was Rome nog in die laatste da gen en hoe gezellig het verkeeq. De Romeinsche man nen en vrouwen zijn nu eenmaal knap, elegant en goed gekleed. Soms wat te 'kleurrijk naar onzen smaak, maar nu in den zomer streelt het toch wel het oog die fleurigheid van tinten. De mannen, dikwijls met onberispelijken witten pantalon en keurig schoeisel van bruin en wit leer of in een goed zittend Shantung pak, flaneeren rustig langs de straten en wel een uur lang op en neer de galerij nabij de Piazza Colonna. Ik benijd ze, omdat ze zoo herelijk kunnen dren telen en ik dat nu eenmaal niet kan doen. Ik loop altijd snel en daarom ben ik" ook totaal ongeschikt voor een warm klimaat In de Galerij strijken zij dan soms neer en drinken een koffie of een Ameiïcano. Een Italiaan kan altijd koffie drinken en ik denk, dat daarom de koffie in Italië zoo bijzonder lekker is. Inliet kleinste dorp kunt ge een „expresso" krijgen. Op de toonbank staat een groote ketel met twee speciale kranen, waaronder twee ronde bladen. Op dat blaadje wordt een kop gezet, dan neemt de man een klein stalen reservoir, doet daar wat koffie in en zet het op den kop, schroeft vervolgens de kraan vast op het reser voir. Nu begint hij langzaam heeten stoom op de koffie te laten persen, steeds harder, ten slotte perst de stoom er doorheen en druppelt het aldus ontstane zeer sterke extract in den kop. In eenvoudige café's heeft men in den kop tevens wat suiker gedaan, in de deftiger gelegenheden krijgt ge uw suiker in een klein pakje er bij. Inderdaad, men drinkt nergens'zulke lekkere kof fie als in Italië. De „americano" is een geheel ander soort drank, bestaande uit: vermouth, bitterelixer, en een stukje citroenschil. Daar spuit men dan ijskoud spuitwator op. Het is zeer verMsschend. maar beneemt mij steeds den eetlust. Toch is eigenaardig, dat mij in Italië zelfs de lekkerste oude klare van Bols niet smaakt. openlucht-spel en de leider van het gezelschap, de heer Ko van Dijk, heeft het duinlandschap bil Groote Keeten een1 idnaal plekte genoemd,als geknipt voer de opvoering van Joseph in Dothan, te midden van de ongerepte natuur en haar volle schoonheid en volko men rust. De plaats is n.1. gekozen in een prachtige kom. gelegen) tusschen twee hooge duintoppen. De hellingen zijn geheel begroeid, en vormen als het ware eon natuurlijk amphiteftter, dat geheel natuur- lljko zitplaatsen biedt, goheel beschermd voor ruwe winden, verweg van hot straatgewool, met een heer lijk uitzicht rondom op het zoo schoone duinland schap, De stemming tot het volkomen genieten van een spel als Joseph in Dothan wordt hier door niets gestoord, integendeel: alle voorwaarden zijn aanwe zig voor een ongestoord genot te midden der vrije natuur. Moge een heerijke temperatuur medewerken tot een volkomen welslagen van dit openluchtspel, dat zooveel belooft te schenken, Wii twijfelen niet. of honderden belangstellenden zullen Zondagmiddag optrekken naajr de schoone duinen hij Groote Keeten. De lichte roode wijn, de echte landwijn, heb ik in Italië het liefste en ik dronk feitelijk zelden iets an-ders. Wanneer de Italiaan zit, of staat of drentelt in de galerij of op straat, dan ontgaat geen enkele vrouw aian zijn kritisch oog en het ontbreekt niet aan op merkingen en kwinkslagen. Veel kleeren hebben de Romeinsche schoonen nu in den zomer niet aan, maar onwillekeurig vroeg ik mij wel eens af, wanneer ik de blikken en opmerkingen der heeren volgde of die bedekking nog eenig nut had, want de Italiaansche blik X-straalde door'die kleeren heen. Soms waren het bijzonder mooie Romeinsche meis jes of vrouwen, die langs kwamen en de kritische blikken van al die mannenoogeh gerust konden door staan, doch wee de leelijke en opgedirkte vrouw, die zich verbeeldde, de critiek te kunnen trotseeren. De arme, zij moet de schampere opmerkingen gehoord hebben. Het verkeer in Rome is van den winter met zorg ge regeld, in de hoofdstraten hebben de Romeinen ge leerd te voet liniks te houden, terwijl alle voertuigen rechts houden. Nu kunnen de verkeersagenten on mogelijk meer uren lang in den brandenden zon staan en staan zij in de schaduw op te letten. Toch gaat het verkeer goed, het zit er in. Wel behoeven wij voetgangers niet meer links te houden wanneer de zon fel op die straathelft schijnt, maar toch hou den de meesten links. In de trams is groote orde gekomen, men moet ach ter in- en vóór uitstappen en dat gaat nu heel goed en precies. Het tramverkeer heeft daardoor veel ge wonnen. Wanneer ik bedenk, hoe treurig het verkeer was twee jaar geleden en hoe uitstekend nu, dan ziet men toch wel, dat het best kdn, ook in een land als Italië en in een stad als Rome. Wanneer ik weer terug zal wezen, zullen de rij tuigjes verdwenen zijn. Deze remmen het verkeer te erg en Mussolini heeft order gegeven, dat ze moeten verdwijnen. Ik juich het besluit toe, maar meen dat de taxi-tarieven dan nog heel wat lager moeten woi- den, vooral voor de eerste 1000 meter, want het fiaker- tji was toch veel goedkooper dan de taxi. Toen ik indertijd te Rome 'kwam, hadden we nog de oude politieagenten, de Gouverneur van Rome, Cremonesi. was juist begonnen een nieuw corps te organiseeren. De oude agenten in hun oude unifor men zijn verdwenen, jonge, slanke kerels in kranige uniformen zijn in de plaats gekomen en het corps strekt Gremonesi tot eer. Creanonesie. plotseling op straat gezet, kan met trots op zijn werk terugzien. Zijn opvolger zet het nu door, maar heeft het heel wat gemakkelijker. De wind zit er nu eenmaal onder. Verleden week werd de taxi, waarin ik zat, op een kruispunt door een andere gecoupeerd. De verkeersagent trad dadelijk -op en men had eens moeten zien hoe bang de overtre der was.. Orde is een heerlijk dingl Op de stations, in de treinen, overal heerscht orde. Het was anders eon warme tocht van Rome naar Ikdognu. Negen uur In den trein op eon snikhecteu dag, pakt den mensch aan. Daarbij was hot in Bo- logna erg warm- en trof ik 't slecht met mijn kamer, die wa^m en rumoerig was. Voor iemand, die maan den lang aan de rust buiten gewend is, beteekent dat weinig nachtrust. Tot één uur zat men beneden mijn raam nog op straat voor het café naast mijn ho tel en om vijf uur begon reeds de marktdrukte zich te doen hooren. Bologna is een alleraardigste plaats met een soort boulevardleven als Parijs. De bevolking is knap en heeft het goed en die welvaart reeds van eeuwen her heeft niet nagelaten een stempel op alles te drukken, op de bewoners, op de mooie paleizen en winkels, zoodat men er zich dadelijk prettig, voelt. De bevolking is overigens niet zoo gemakkelijk in Bologna, trouwens nergens in de Emilia en Romag- na, de streken, waarin Bologna ligt. Mussolini is een Romagnool en weet heel goed, dat hij hier, in zijn geboorteland, zijn gevaarlijkste tegenstanders heeft. Hier heeft heel wat bloed gevloeid toen het Fas cisme zijn tegenstanders wilde onderdrukken. Hier werd ook verleden jaar een aanslag op Mus solini gepleegd. Ik ben op de plek geweest en men heeft mij den aanval beschreven. Een jonge man, ternauwernood den kinderschoenen ontwassen, schoot op Mussolini en toen gebeurde er iets heel zonderlings. De kogel nam een heel eigenaardige weg eerst, naar men meent, op het lichaam van Musso lini en toen door diens hoed, die hij in de hand hield en vervolgens door de mauw van zijn buur man. Men meent, dat Mussolini een pantser aan had en dat daarop de kogel afgestuit is. Al die aanslagen op Mussolini hebben intusschen gemaakt, dat men verbazend bang is geworden. Het pension, waar ik een paar dagen te Rome Woonde, staat op den hoek van een straat. Door die straat- rijdt Mussolini tegenwoordig, wanneer hij van de mooie VillaTorlinia, buiten de Porta Pia, aan de breede Via Nomentala gelegen, naar zijn ministerie gaat. Indertijd werd nabij de Porta Pia een bom on der Mussolini's auto gegooid, die bom is wel onder de auto gesprongen, doch heeft die niet gedeerd. Men mieent, dat de auto van onderen gepantserd was. Hoe het zij. men kan een auto niet overal pantseren en daarom is men bang dat men iets van boven op de auto zal gooien. Vandaar dat eene geweldige controle gehouden wordt op de bewoners der huizen in de straten, waarlangs Mussolini rijdt, gelegen. Op bepaalde uren mag bijvoorbeeld niemand naar het dak toe om wasch te drogen te hangen. Het grappige is, dat in de straat waar mijn' pen sioen is, ook de Sovjet Ambassade gelegen is en Mussolini dus dagelijks langs die vriendelijke hee ren komt. Men zegt echter, dat die hem niets zullen doen, want dat ze het over een heeleboel zaken gloeiend eens zijn. Ik kan dat niet beoordeelen, maar geef toe, dat ik nimmei iets hoorde van in trigeeren tegen de Italiaansche 'regeering of propa ganda maken in Italiaansche fabrieken, zooals in Engeland het geval was. Dat zal trouwens niet ztjo gemakkelijk wezen in Italië, waar alles geducht ge controleerd wordt. Het beste bemerkt men deze controle wanneer men Italië verlaat. Zoodra is de trein uit Milaan vertrok ken of de passen worden opgehaald. Ik stond mij op het toilet te scheren, toen de trein om 7.30 's mór gens uit Milaan vertrok. Een geruk aan de deur. Ja wel, dacht ik, er zijn toilets genoeg, dus eerst net jes scheren. Het geklop werd echter zoo hevig, dat ik dacht dat er een ongeluk gebeurd was en zoo deed ik. terwijl de eene helft van mijn gezicht nog inge zeept was, open. Daar stond een carabinieri in klein tenu. „Paspoort!" Gelukkig had ik het op zak. Zoo werd elke reiziger gecontroleerd en dat is niet met het oog op ons vreemdelingen, maar het gaat om.de Italianen. Voor een Italiaan is het heel moeilijk om een paspoort te keffen en voor een Italiaan, die door de Regeering verdacht wordt, is dit absoluut onmogelijk, die mag niet weg, maar wordt voortdu rend in het oog gehouden en desnoods gedeporteerd. Het land uit mag hij niet! Wanneer men mij nu vraagt, of ik als vreemde ling eenige last of overlast van de controle cler Ita- ,/aaneche Regeering gehad heb, dan antwoord ik vol mondig: neen! Jk heb mij eerst te Rome, later te Gastol Gandolfo aangegevon, heb mij ln geen dezer plaatsen ooit meer mooton melden ofx af moeten melden, ik heb nooit bezoek van een agent of iemand anders go- had hetgeen in Engeland b.v.b. wel gebeurde, al hoewel hoogst gemoedelijk, omdat ik goed bekend was. Nimmer heeft men mij op straat aangehouden of oml mijn paspoort gevraagd, in éen woord, ik heb niets te klagen over de gastvrijheid van Italië en heb slechts den grootsten lof voor alles. Jaren geleden heb ik Italië eens eerder verlaten dan mijn plan was, omdat het zulk een beestachtige Janboel was, dat het reizen er een verdriet inplaats van een pleizier werd. Thans heerscht er orde en is alles goed geregeld. Iemand, wiens papieren in orde zijn, die zich niet met politiek gaat bezig houden,, hetgeen trouwens in een vreemd land niet te pas komt, en zich fat soenlijk gedraagt, zal in Italië een heerlijken tijd doorbrengen. Wanneer ge uw beenen op de. bank wilt uitstrek ken, doe dan uw schoenen uit of spreid, indien gij vreest een gaatje in uw sok te hebben, hetgeen in de beste families voorkomt eerst couranten op de bank uty. Legt ge uw beschoende voeten zoo maar op de bank, dan vervalt ge in boete. Vindt ge dat erg? Toch zeker niet, want wat zou uw suikertante zeggen als ze haar salon binnenkwam en ze zag u met uw voeten op haar stoel of sofa haar komst afwachten? Slechts dit over Italië! Kunt ge slecht tegen de warmte of droogte, gaat er dan niet nè, 1 Juni of vóor l October heen. Ik heb bepaald van de enorme hitte en langdurige droogte geleden. Toch hadden we pas 6 weken droog te en zouden er nog wei weken bijkomen. Natuurlijk ls er dan overal stof. Loopt ge in Ro me, dan ziet ge in de verte aan het einde van de straat oen wolk stof, komt ge aan het einde van de straat en draait ge zich om, dan ziet ge hetzelfde aan het andere einde, ergo hangt in de geheete straal, of liever gezegd in de geheele stad een wolk stof. Wilt ge den mooisten tijd om Italië te bezoeken, kennen, dan noem ik U October en November of April en Mei. Doch ook December, Januari, Fe bruari en Maart kunnen heerlijk zijn. Dan kan de zon zoo vriendelijk schijnen, dan bloeien nog hier en daar in de tuinen allerlei heesters en vergeet ge, dat het winter is. De Italiaan is vriendelijk en hulpvaardig en zal U dankbaar zijn voor een zelfs zeer geringe kennis van zijn taal. en eenige waardeering voor zijn land. Zoo gemakkelijk als het betrekkelijk in Engeland en D.uitschland is om het familieleven mee te ma-, ken, zoo moeilijk is dat in Italië, waarin de rem ligt om de taal goed te leeren, vooral ook omdat in de aristocratische -kringen Fransch gesproken wordt zoodra een vreemdeling aanwezig is. Daarbij komt dat men onwillekeurig met het oog op het voed sel bij voorkeur niet naar een typisch Italiaansch hotel of pension gaat. Zoo zijn er, in het opzicht om de taal te leeren ha ken en oogen, mhar degeen die wil slaa-gt toch! Immers zoodra men de taal iets kent begint men met de Italianen meer contact te krijgen en daardoor komt dan toch de gewenschte oefening. Iaat degeen, die naar Italië gaat, iets Italiaansch leeren en eens probeeren Italiaansche couranten te lezen en dat in Italië zelf vol te houden, dat oefent enorm. Ik zal U binnen kort nog iets over Italië melden, maar neem nu voorloopig voor mij zelf afscheid van dit heerlijke land, waar ik met zulk een genoegen geweest ben, dat ik er weer graag heen terug wil en daarom ook van harte zeg: a revederci Italia! Gebloemde Fransche Crêpe 18 Effen Fransche Crêpe 17 Gebloemde Voile 12 H Fransche Motf&ellne, 80 cJtf. breed 29 Zijden Crêpe Marocaine, gewerkte, 100 c.M. breed 69 Gestreepte zijden Chantung, 100 c.M. breed 89 Gebloemde zijden Marocaine, 100 cJfl. breed 89 Wollen Trawer Stof, 2 el breed 219 Effen Voile, 100 C.M. breed 19 Wollen Popeline, 100 o-M. breed: 119 Lingerie Katoen, 80 cM. breed in 6 kleuren 26 Geroit Zephir 17 10/4 laken graslinnen 69, 59, 49, 39 120 C.M. breed wit Katoen 49, 39, 23 90 C.M. breed prima wit Katoen 39, 29, 24 80 c.M. breed prima wit Katoen 34, 24, 19 Geelkeper 29, 24, 16 Zware Manchester 109, 89, 59 Zware blauw keper 59, 39 Zware Molton 39, 29, 19 Gezondheidsflanel 26 Fransche keperflanel 29 Radio flanel 33 Beddetijk 33 100 cJH. Landhnisstof 26 Dames zijden Kousen 99, 69, 49 Fil d' Ecosse Dames Konsen 99, 69, 44 Katoenen Dames Konsen 39, 29, 19, 13 Baby Trui 13 Baby Broek 17 Baby Flanel 19 Baby Hemd 16 Baby Rokje 22 Baby Jurkje 59 Luiergoed 29, 24, 19, 13 Yk Wit Molton 39, 29 Molton Dekentjes 29 Wollen Dekentjes 139 Heeren Overhemden, met boord 149 Restanten Overhemden 119 Heeren Sokken, gewerkt 29, 21 Fil d' Ecosse Sokken, gewerkt 69, 59, 49 Kinder tricot Onderjurk 40 c.M., 45 50 55 60 25 30 35 40 45 Dames tricot Onderjurk 69 Crépon Dames Onderjurk 99 Liberty Dames Onderjurk 179 Witte Dames Onderjurk met breede strook 119 Groote Sloopen 24 Gefestonneerde Sloopen 34 Geborduurde Sloopen* extra mooi 54 Groote ruit Theedoek 13, 11 Groote grijzen afneemdoek 19, 13 Groote Baddoek 39, 35, 29, 22, 15 Waschdoek 7 Waschhandja 5 ct. Kinder Directoire, extra koopje: 25 C.M. 30 35 40 45 50 Dames Hemd met borduursel 79, 59, 49 Dames Pantalon met borduursel 79, 59, 49 Dames Nachthemd 129, 109, 79 Dames Flanel, gefestonneerd 79, 69, 49 Deken, in 5 kleuren, 150 X 200, extra voordeelig 399 Prachtige 2»persoons Wollen Dekens, in 6 kleuren van 114)0 voor 7.99 11 15 19 23 27 31 Groote Dames Directoire, in fijne kleuren 39 Restanten zwarte Directoire 22 Groote tricot mansbroeken 79 Rooden mans zakdoeken 19 Flanellen mans overhemden 99 10/4 laken katoen 49, 39, 26 10 4 laken linnen 39 Zijden tricot Dames Japonnen 139 Hoogzijde 26, SCHAGEN. Speciaal ingericht voor het herstellen van Autokappen en Autobekleeding Levering van Allweather Kappen in verschillende uitvoeringen. Vakkundig werk. Concurreerende prijs. Aanbevelend, C. Roggeveen'Cz., Tel. 73. Hoogzijde 26. Binnenhaven 108c, HELDER. B. H. LENGHAUS, WINKEL, Kleermakerij, Confectie en Mode-Artikelen. HET JUISTE ADRES. Overal te ontbieden. 20 f 1.25 m. r. m. 30 f 1.55 per stuk 40 h f 1.80 constant C. KISTEMAKER, Zoutkaag - Kolhorn. Voor naar Noord Jt Schagen. Effecten Qg Coupons Prolongatiën 1 a Hoorn, Schaden, Alkmaar, Dal 8. Marktpl. A 92. Oude Gracht 297. a <v •O <D V* •o O PT D Deposito's Safe Deposit jjj

Schager Courant | 1927 | | pagina 6