Schager Courant RAAD SCHOORL. Tweede Blad. tarwiJl üe' Fietstochten PUROL Ingezonden Stukken, Gemengd Nieuws. Donderdag 21 Juli 1927 70ste Jaargang. No. 8086. Vergadering -van den Raad op Woensdag 20 Juli, 1027, -dos middags half 3. Afwezig is Mevrouw Heringa. Voorzitter de heer Baron van Frydagh, Secretaris de heer Smits. Na opening volgt lezing der notulen, 'die onveran derd worden vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat van Mevrouw He ringa bericht is ingekomen, dat zij verhinderd is dezo laatste vergadering bij te wonen. Spr. is over tuigd uit naam van allen te spreken, wanneer hij Me vrouw Heringa hartelijk dank zegt. voor hetgeen zij is geweest gedurende de 4 jaar dat zij raadslid is ge- geweest. Spr. had gehoopt in deze vergadering per soonlijk 'haar dezen dank te brengen, maar waar mis schien voor de a.s. Septembervergadering de Raad niet meer bijeenkomt, stelt hij voor een schriftelijk bewijs van dank te zenden. Wat Mevr. Heringa zich had voorgesteld te doen, zal zij wel niet geheel heb ben bereikt, maar laten wij denken aan dit goede in 't leven dat pogen schoon is en in dit geval dat wat Mevr. Heringa gedaan heeft, zij in het belang der ge meente heeft geoordeeld. Mededeelingen. Voorzitter deelt mede, dat Ged.. Staten hebben vast gesteld de ligger der wegen; dat de forensenaanslag van J. T. Romeus Buning is vernietigd; dat Ged. Sta ten nog niet hebben goedgekeurd de verordening be treffende de rooilijnen. Voorts zijn verschillende verslagen ingekomen, die bij de ieden zullen circuleeren. 'Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van het Bestuur van den Grootdammerpolder om de recog nitie voor de palen van het electrisch net voor reke ning van het bedrijf te nemen. Ingekomen is een verzoek van F. Houter, om van gemeentewege voor zijn perceel een aanwijzing van stopplaats voor autobussen te bevestigen en boven dien om verlenging van het sluitingsuur te verleenen indien er te Schoorl feestelijkheden plaats vinden. Wat het eerste gedeelte van het adres betreft, willen B. en W. het voor .kennisgeving aannemen, omdat de stopplaatsen zooveel mogelijk zijn aangegeven bij de kruispunten; het tweede gedeelte is aan de bevoegd heid van het hoofd der politie en het is regel dat de buitengelegenheden gesloten zijn als er in de kom iets te doen is. De heeran Schermer en Kaag willen adressant wat het eerste verzoek betreft, tegemoet komen en het resultaat van de besprekingen is, dat de afwikkeling aan B. en W. wordt overgelaten. Het tweede gedeelte van het adres wordt voor ken nisgeving aangenomen. Door Ger. Dekker wordt ontheffing gevraagd van art. 19 van de bouwverordening en wel wat betreft het bouwen op den aangegeven afstand van den open baren weg. B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken. De iheer Duin meent dat het verzoek toegestaan kan worden, er staat een heg en niemand heeft er last van als er gebouwd) wordt waar adressant het wenscht. Voorzitter wijst op de verordening op de rooilijnen. De heer Duin wijst op een ander aanbouwt je, doch meegedeeld wordt, dat dit niet in de kom ds. De heer Kaag oordeelt, dat men zich op gevaarlijk terrein gaat begeven als het verzoek wordt toege staan. De heer Duin wijst nog op het eigenaardige, dat goed -gevonden wordt dat een misproduct wordt ge bouwd, terwijl volgens de bouwverordening deze aan vraag niet toegestaan kan worden. Voorzitter wijst er nog-eens op, dat het hier de ver ordening op de rooilijn betreft. Er wordt afwijzend beschikt op het verzoek. De Voorzatter deelt verder nog mede, dat het P.W.B. 'goedgevonden heeft dat de waterleiding door getrokken wordt tot iets voorbij de noodslachtplaats en ook om de Herv. Kerk te Groet. B. en W. stellen voor vast te stellen de volgende afwikkelingsbesluiten tot wijziging Gemeentebegroo- tin-g, dienstjaar 1926: 1 a. bestuit tot vaststelling eener euppletoire fbergoo- iI^r>3£' on-t vangst en uitgaaf; gewonen dienst I 768.25, kapitaalsdienst f 8680. b. besluit tot vaststelling van de verschillende af. en overschrijvingen tot een bedrag van f 1980.62. De heer Schermer wijst er op dat niet is gebruikt de past van f 30 voor schoorsteenschouw. Voorzitter zegt dat deze schouw niet in de politie verordening staat, de menschen dienen de schouw toe te laten. Er zou eerst een beginsel uitspraak van den Raad moeten zijn. Voor f 30 kom je niet klaar. De heer Schermer oordeelt, dat de beginseluitspraak stareeC*S zou de post niet op de begrooting Bij de rondvraag zal de heer Schermer op deze kwestie terugkomen. Overeenkomstig de voorstellen van B. en W. wordt besloten. Hoe er geboerd is. Aangeboden worden over 1926: a. de rekening van het iBurgrelijk Armbestuur. ge sluit met een batig saldo van f 453.05*. GEJR aQ3 6n en verliesrekening van het De winst bedroeg f 894.64*-, de balana sluit tot een .Idem Wonmgbouwvereemging. IhWwE vWok a 'bedroe* bet tekort I 1514.23, voor b bet tekort 1 781.35. d-nekenin* Vleesotikeuringsdienst. Kring Schoorl. ™er is oen batig saldo verkregen van 1 2.95. Do gemeente-rekening, f 03U7ofewone <ücnst Roeft «O: ontvangsten rio i -"teaven f 00280.57^. batig saldo 1 2866.69* fl<K*?^aalsdierlst- ontvangsten f 44022.20. uitgaven batifJ 411(10 1 4390.17, bet totaal batig saldo bedraagt dus 1 7256.87. hii ■£2Pttar wiist op de betere uitkomst, vergeleken nii Dl?86 dienstjaren, toen een tekort van t 9000, fr^tr een do van 1 2m- SpTioopt- dat over 2 a 3 Da \^0ed6 toestand zal zijn verkregen, heeren r w11*011 2,111011 worden nagezien door de eren dutter. Kaag, Duin en Schermer. Hoe moet de resreve van het G.E.B. wor den besteed? W^vootr El6ctric^tG^tsvoorzieningenj stellen BL en a. Machtiging te verleenen tot uitvoering van pian nd.e verzwaring van hot electriciteiU-gelei- aingsnet, richting 'Aagtdorp; kostenraming f 2250. b. Idem tot aacAtultlng! tuso rret der wonluK^n N. Meijer en B. Roozend&al, Hargerpolder. kosten raming f 500. c. Idem der woningen' van Jb. de Winter e.a. on der Aagtdorp en aan het Kanaal; kostenraming iplm'. f 1400. d. idem tot toekenning eener vergodeing voor kan- toorhuur aan den directeur-administrateur, den beer J. -W Schoone, naar reden van f 50 per jaar. T enaanzien van het onder a genoemde voorstel wijst de heer Schermer erop. reeds meerdere malen het idee aan de hand te hebben gedaan om een ge deelte van het net ondergronds te maken, en z.1. is dit mot de reserve van f 18000 wel te doen. Wel kan men door blijven reserveeren. maar daar gevoelt aprr, niet voor. Spr. geeft dan -ook in overweging, ora In de volgende vergadering naast dit voorstel over to loggen een kostenberekening van het maken van een ondergrondsdh net. Spr. zou dio kostenbereke ning willen) weten) voor dat tot deze voorgestelde verzwaring wordt overgegaan, want. andes zou deze uitgaaf van f 2250 weggegooUl geld wezen.. De heer Van Lienen zegt, dat de reserve moet dionon voor 't geval het net in 't verval geraakt on spr. wijst er op, dat er wel .palen zijn die af zijn en dat zo gecaPbolineerd moeten worden. Voor het maken van een ondergrondsdh net is de reserve niet voldoende. De heer Duin heeft er niet op tegen, dat de bere keningen tegenover elkaar worden gezet, maar ten opzichte van dit tamelijk giroot gedeelte zal imen niet zoo tegen het reservebedrag behoeven op te zien. Het plan voor verzwaring is ingediend, omdat het nu de tijd1 is waarin het 't minst druk is. Als je door gaat. met vernieuwen van het net, krijg je geen oud net en spr. heeft er groot bezwaar tegen, in deze jaren de gemaakte reserve weg te maken. De heer Bijl) oordeelt ook, dat voor een onder- grondsch net deze reserve niets is. Spr. is het er mee eens, dat ieder jaar d'e reserve niet vergroot behoeft te worden, en dan beter het vastrecht naar beneden kan. Deze uitgaaf zou bij ombouwen van het net geen weggegooid geld beteekenen, want het draad is te gebruiken. De heer Van Lienen wijst nog op het hezwaar dat de huisaansluitingen veranderd moeten worden. De 'heer Schermer wijst er op, dat de redeneerin gen van de heeren nogal tegen elkaar in druischen. De September-vergadering kan z.i. wel worden afge wacht voor het nemen van een beslissing, want dan is het nog vroeg genoeg om het werk voor den winter uit te voeren. Spr. wijst verder op de voor- doelen die een ondergrondsch net heeft. n.1. minder onderhoud en vooral minder snoeien van boomen. De heer Duin herinnert eraan, dat de gemeente zoo ondeugend is geweest niet te voldoen aan de eischen van 'het P.E.B. en als nu in 1934 het tegen woordig loopende contract is geëindigd, zullen we noodgedwongen een nieuw contract moeten sluiten. Spr. weet niet, of het zal gebeuren, maar het is mogelijk, dat dan zwaardere eischen door de pro vincie worden1 gesteld en misschien is het goed, dat we dan een reserve hebben. Voorzitter geeft in overweging om te beslissen over de vraag of vandaag de beslissing zal worden geno men, of dat het voorstel wordt aangehouden tot de volgende vergadering, teneinde een 'kostenbereke ning over te leggen van het maken van een gedeelte ondergrondsch net. Met 4 tegen 2 stemmen wordt besloten d'e voordracht niet aan te houden. Voor aanhouden stemden de heeren Gutter en Schermer. Hierna wordt de voordracht ten aanzien van punt a, aangenomen, Ook de onder b en c genoem de voorstellen erlangen de goedkeuring van den raad, doch de heer Schermer wil de onder a, b en c ■genoeme werken openbaar aanbesteden. De heer Kaag vindt het onder a genoemde daar voor niet geschikt, het betreft hier in hoofdzaak werk van den -lijnwerker. De heer Schermer wijzigt dan. zijn voorstel, dat dan alleen betrekking heeft op de werken b en c. Goedgevonden wordt, dat deze werken openbaar zullen worden aanbesteed. De heer Schermer heeft bezwaar tegen het voor- stol onder d' genoemd, omdat (hij er inziet een ver kapte salariisverhoogiing. terwijl het salaris goed is. Voorzitter wijst er op, dat ook de gemeente-ont vanger vergoeding voor kantoorvertrek! krijgt. Adres sant vroeg een vergoeding van f 100. De heer Duin. wijst, evenals adressant dlit deed, op het feit. dat de administrateur thans een woning huurt, een grootere dan voor zijn gezin noodig was. Als salarisverhooging beschouwt spr. dit niet. want anders zou hij: tegen stemmen. Spr. wijst ook' nog op het ijkstation dat in het vertrok is geplaatst. De heer Kaag meent, dat het vak meebrengt, dat er oen kantoor noodig is en spr. is dan ook tegen stander van het voorstel. De opmerking van den heer Duin over het ijkstation acht spr. ongelukkig gekozen, want dat is iets waar de heer Schoone par ticulier mee verdient. Met 4 tegen 2 stemmen wordt ook dit voorstel van B. en W. aangenomen, tegen stemden de heeren Kaag en Schermer. De vergoeding zal ingaan 1 Januari 1927. B en W. stellen voor. tot nadere vaststelling te besluiten van den datum van de jaarlijksche paar denmarkt en wel op den 2en Maandag, in Augustus van ieder jaar. Goedgevonden. Subsidies. Aan de orde wordt gesteld) bet toekennen van di verse subsidies over 19237. Hulp in Nood heeft nog geen'rekening ingediend, maar in beginsel wordt f 200 toegestaan. Gezinsverple ging krijgt f 400 (was reeds besloten). Witte Kruis f 150; Fanfarecorps f 125; Voetbalvereniging f 25; R.K. bibliotheek f25; Proeftuin Alkmaar f 10; Algemeen Welzijn f 25. De V.V.V. te Schoorl vraagt subsidie van f 150, haar zustervereniging te Groet vraagt ook sub sidie. B. en W. willen de f 150 verdeelen en wel Schoorl f80, Groet f70, bij welke verdeeling rekening is ge houden met het ledenaantal. De heer Duin vindt het eigenaardig, dat Schoorl nog subsidie vraagt, terwijl zij toch goede zaken heeft gemaakt en als het weer goed is, ook dit jaar wol weer het geval zal zijn. Spr. vindt dat de Groeter vereniging de subsidie eerder noodig heeft, die heeft geen kas. Door den voorzitter van de V.V.V. te Schoorl was ook gezegd dat wanneer ze weer versterking van het Landbouwcomité kregen, misschien zou blijken dat geen subsidie van de gemeente noodig was. De heer Gutter zou het heel risquant vinden als de gemaakte reserve direct zou worden gebruikt. Als het slecht weer is met het zomerfeest, moet er dik geld bij. De 'heer Schenner wijst op de voorzichtigheid die door de commissie van het G.E.B. wordt betracht ten aanzien van het reservefonds en diezelfde voorzich-: tigheid wil de V.V.V. nu in toepassing brengen. De reserve mag niet als kasgeld worden beschouwd. De heer Kaag wil iedere vereeniging f 75 geven. De heer Duin wijst er op, dat het wel eens zou kun nen gebeuren dat het landbouwfeest met de Groeter V.V.V. samenging,want de aardigheid van samenwer king gaat er op deze wijze af. De heer Schermer vindt de uitdrukking die door den Voorzitter van de V.V.V. zou zijn gebezigd, onvoor zichtig. Het standpunt moet in 't algemeen zijn, dat een V.V.V. niet genoeg gesteund kan worden. Voorzitter merkt nog op, dat ook in B. en W. be sproken is het landbouwfeest om beurten te Schoorl en te Groet te houden, dat zou billijk zijn. De heer 'Duin: Maar daar is Schoorl niet lekker meel Voorzatter zegt, dat men zich niet imoet blind sta ren op die f200 reserve. Als het zomerfeest van 1927 weer zulke gunstige resultaten oplevert, kan daar vol gend jaar rekening mee worden gehouden bij de sub sidieaanvrage. Het doorzitten bij WielriJden. een door de zon verbrande Huid. Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos '30, 60, Tube 80 ct. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten aan beide V.V.V.'s een subsidie van f75 to verleenen. Voor de Fiomliatentoonstolllng van „Algemeen Wel zijn", voor het bloemencorso van V.V.V. te Schoorl en vooij den te houden wedstrijd in het maken van strandfiguron, uitgeschreven door de V.V.V. te Groet, wilton B. en W. f 10 beschikbaar stellen, totaal dus f30. •Nu pas do subsidie verleoning is geregeld, verklaart de heer Kaag zich tegen het voorstel. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met i tegen 2 stemmen, tegen stemden de heeren Kaag en Duin. Do verkoop van geringe eet- on drink waren. Volgt voordracht van B. en W. tot wijziging; van de Algemeene Politieverordening inzake verkoop van geringe eet- en drinkwaren, zoomede wat betreft de veiligheid van het verkeer. Voorzitter licht toe, dat de menschen die aan den Duinvoetweg staanplaatsen hebben gepacht, er be zwaar tegen maken dat als er een schoolfeest is, men schen uit Borgen on Alkmaar met karretjes enz. ko men en hun concurrentie aandoen. B. en W. voelen deze onbillijkheid en daarom stellen zij voor een vent- verbod in te stellen. Ook is hinderlijk voor het ver keer, dat de fietsen hier op den hoek worden neerge zet en daarom stellen B. en W. voor een bepaling in de politieverordening op te nemen, waardoor de po litie zoo noodig tegen dit euvel kan optreden. De heer Kaag vreest dat men in een lastige positie zal komen aan de voorgeschreven bepalingen zullen zoo moeilijk de hand gehouden kunnen worden, wat moet de politie verbieden en wat niet. Voorzitter zegt dat het alleen betreft het venten met geringe eet- -en drinkwaren, ijs, koekjes, chocolade, enz. De heer Schermer kan zich met de algemeene strek king van beide voorgestelde wijzigingen niet best ver- eendgen, al ziet hij de onbillijkheid in voor de men schen die staanplaatsen hebben gepacht. Verschillende inlichtingen over de toepassing d'er be palingen worden nog gevraagd en wanneer do Voor zitter dan tenslotte de toezegging doet dat alleen zal worden opgetreden wanneer het gevallen betreft zoo als straks door den Voorzitter genoemd, wordt, (goedge vonden de voorgestelde wijzigingen aan te brengen. Denk aan de toekomst! B. en W. vragen machtiging om. als bouwterrein ten verkoop aan te bieden (beginseluitspraak)de perceelen: Molenweg, Sectie C 703, 704 en 976 ged. (kweekerij) en Sectie A (Groet) No. 292 en 293 (ter rein Armenhuis). De heer Schermer kan zich1 er mee vereenigen, dat hot terrein te Groet ten verkoop wodt aangeboden, maar spr. ziet 'liever dat do gemeente eigenaren blijft van het terrein aan den Molenweg. Spr. wijst er op, dat iin de toekomst raad geschaft zal dienen te worden, inzake een nieuwe school en daarom is het goed als de gemeente terrein in eigendom be houdt. Goedgevonden wordt, het terrein te Groet ten verkoop aan te bieden, doch de uitspraak over het terrein aan don Molenweg aan te houden. B. en W. stellen vejrder voor te bevestigen de toe kenning eener belooning -van f 40 aan den Gemeente- opzichter R. van Essen inzake werkzaamheden stichting Noodslachtplaats. De Voorzitter merkt op, dat wanneer de bouwkos ten beneden de f 2000 blijven, de werkzaamheden volgens instructie vallen onder die waarvoor bet sa laris als gemeente-opzichter d'ient. In dit geval heb ben de kosten f 1800 bedragen1, maar vinden B. en W. 't (billijk de voorgestelde belooning toe te kennen D'e heer Kaag merkt. op. dat dan een volgend maal een dergelijk voorstel kan worden gedaan als het werken van f 1500 of f 1600 betreft. Voorzitter zegt, dat de raad ieder geval op zich zelf kan beoordeelen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Geen uitkeering aan het R.K. Lyceum. B. en W. stellen1 voior in afwijzenden zin tö be schikken omtrent het adres d.d. 20 Juni j.1. van de stichting „R.K. Lyceum, onder bescherming van den Heiligen Petrujs Canisiu^s,' te Alkmaar, houdende verzoek, uit te keeren een bedrag van f 150 per jaar, voor elke leerling welke het R.K. Lyceum te Alk maar bezoekt. Voorzitter zegt, dat de meerderheid van B. en W. afwijzend op het verzoek wil beschikken. 'Den heer Kaag bevreemdt deze afwijzende beschik king van de meerderheid van B. en W. Voor open baar gymnasium en H.B.S. moet een vrij aanzienlijk bedrag door de gemeente worden betaald, terwijl het R.K. Lyceum met een veel kleiner bedrag toe wil. De waarde van bijzonder onderwijs zal algemeen er kend moeten en al is het bijzonder middelbaar onder wijs dan nog niet verplichtend gesteld, het is toch wel te aanvaarden daarvoor een bijdrage te verlee nen. Het bijzonder onderwijs is niet achterlijker dan het openbaar onderwijs. De heer Bijl maakt zich kenbaar als de minderheid van B. en W. en heeft in d'e B. en W.-vergadering dezelfde motieven genoemd als de heer Kaag. Het is voordeeliger voor de gemeente als deze school word* bezocht, dan wanneer een openbare onderwijsinrich ting worat bezocht. Ieder jaar worden de uitgaven voor die laatste inrichtingen hooger. De heer Duin 'herinnert er aan dat hij groot tegen stander is van het betalen van gemeentewege aan de openib. hoogere onderwijsinricht. Men 'heeft gemeend •door die regeling een sociale opvoeding te bevorde ren, maar het is wel gebleken, dat dit niet juist is, want de leermiddelen zijn te duur om de niet-finan- tiëel-krachtigen van het hooger onderwijs te doen ge nieten. Voor kleine gemeenten is 'het 'beroerd dat aan die onderwijsinrichtingen moet worden betaald. Kee ren kunnen we die bijdragen evenwel ni'et, wèl de bij drage die nu voor het R.K. Lyceum wordt gevraagd. Spr. wijst ook op den minder rooskleurigen toestand van de gemeentekas. Voorzitter zegt, dat in d'e eerste plaats het hier is een beginselkwestie, of men is vóór of tegen bijzonder onderwijs. De meerderheid van B. en W. 13 voor het openbaar onderwijs. In de tweede plaats komt de vraag naar voren of men deze niet verplichte bij- 'drage, 'gezien den toestand der gemeentefinantiën, mag verleenen. B. en W. meencn dat dit boven onze krachten zou gaan. De inrichting zal er evengoed ko men, want spr. heeft gehoord, dat de rijkssubsidie 80 zal bedragen. De beer Kaag zegt diat dit laatste geen aanleiding mag wezen omi dan de gevraagde bijdrage niet te verleenen. Met. 4 tegen 2 ©temmen wordt overeenkomstig het voorstel van de meerderheid van B. en W. besloten Teg,en stemden de heeren Kaag en Bijl'. I Rondvraag. Dó heer Duin wijst erop. dat een gedeelte van de Smeerlaan niet in berijdbaren toestand is. Zal in orde worden gemaakt De heer Duin wijst verder op het feit. dat Staats- boschbeheèr langs de duinen te Groet prikkeldraad heeft gespannen en de gemeente-verordening aan geeft, dat dan bovenaan een gladde draad moet wor den aangebracht. Zelf» het publiek verkeer lang» den Achterweg is afgesloten. ■B. en W. zullen onderzoek instellen De heer Duin merkt voorts op, dat het raadhuis plein niet voor publiek autoverkeer bestemd is. Voorzitter zegt, dat de straks aangenomen politie verordening het mogelijk maakt ook hiertegen o,p te treden. De heer Gntter heeft gemerkt, dat op het duin kinderen met .marmotjes loopen en hun handen op houden. Is dat niet verboden, vraagt, spr. Voorzitter zal zorgen, dat hierop wordt toegozien. Do heer (Schermer komt teuso op de schoosteen- schouw. Vooriter zegt, dat B. en W. het te kostbaar vin den. De heer Schermer acht de controle gewenscht. Niet alle woningen behoov ongecontroleerd te wor den. maar spr. weet verschillende echoorsteenen. die onderhevig zijn aan brandgevaar en spr. heeft reeds eerder aangeboden die aan te wijzen. Voorzitter zegt, dat in de eerstvolgende verga dering van B. en W. deze kwestie ter sprake zal komen. De heer Puin vraagt of die schouw nu zoo noodig is. De heer Gutterbevestigt dat er sdhoorsteenen zijn, die brandgevaar opleveren. De heer 'Duin meent, dat 'het in de lijn ligt van de verzekeringsmaatschappijen om 'hiertegen op te treden, aanstonds hebben we van gemeentewege pleeschouw. enz. Voorzitter. Die is er al. De heer Schermer zegt dat er verzekeraars zijn die °en dergelijk risico niet op zich nemen. Do heer Schermer bepleit het carbolineeren van de palen van het electrisch bedrijf. B. en W. zullen het bespreken. Nu de gemeenterekening een vrij gunstig beeld geeft, vragen B. en W. machtiging een nieuwe schrijf machine aan te koop-en. Deze machtiging wordt ver leend. Hierna sluiting. IETS OVER ZEGELSPLAXXEN. Het is in den laatsten tijd maar al te vaak geble ken, dat bet grootste deel der werkgevers nog niet voldoende bekend is met de verplichtingen, welke de Invaliditeitswet hun oplegt ten aanzien van liet betalen van premiën voor de in hun dienst zijnde arbeiders. Op de laatste strafzitting van het Kan tongerecht te Schagen werden1 weer een relatief groot aantal overtredingen dezer wet behandeld, en moest de Kantonrechter straf opleggen aan overtre ders. die kenneli,jk te goeder trouw waren geweest. Het lijkt mij daarom niet ondienstig om hier het een en ander van deze verplichtingen te zeggen, opdat zoo mogelijk de werkgevers aan deze in veler oogen hatelijke vervolging kunnen ontkomen. Hoewel de Invaliditeitswet aanvankelijk het sys teem1 huldigde, dat werkgevers en arbeider te sa men de premie zouden betalen, werd deze Wet reeds vóór haar inwerkingtreding aldus gewijzigd, dat al leen op den werkgever de verplichting tot premie betaling voor zijn arbeiders zal rusten. Hoe- betaalt nu de werkgever de premie? Door het plakken van z.g. rentezegels. Dit is de meest voorkomende wijze van premie-betaling. De arbeider heeft een rentekaart. en' daarop plakt de werkgever wekelijks een zegel ter waarde van het door hem verschuldigde premiebedrag. Nu weet bet te gebeuren, dat de werkgever om de een of andere reden verzuimt om wekelijks het ver- eiscbte zegel te plakken. Hij kan fcich daarbij door velerlei overwegingen laten leiden, waarvan de meest voorkomende wel is, dat hii zichzelf belooft, alle zegels te gelijk) te zullen plakken tegen den tijd, dat de rentekaart bij den Raad van Arbeid) moet worden ingeleverd. Dit voornemen nu kan den werkgever duur to staan komen, immers, hiji stelt zich bloot aan het ge vaar diat op zekeren da^c een ambtenaar de betrokken kaart komt controleeren. en zal constateeren, dat het vereisühte aantal zegels niet is geplakt. Tot voor kort was hierin voor den werkgever nog niet zooveel gevaar gelegen, aangezien hij alsnog in de gelegenheid gesteld werd zich de benoodigde zegels te verschaffen en zijn verplichting na te ko men. In den 'laatsten tijd echter heeft de R. v. A. met deze z.g. navordering gebroken, zoodat een werk gever reeds aan vervolging bloot staat, op het mo ment, dat hij in gebreke is gebleven. De „laatste kans" wordt hem dus niet meer gegeven. Is de werkgever derhalve om de .een of andere reden niet in de gelegenheid de zegels te plakken, doordat hij ze bijv. nietkan krijgen, of de rentekaart hem wordt geweigerd, dan is hij verplicht hot verschul digde bedrag aan den Raad van Artbeid. te doen toekomen en zich op deze wijze van zijn verplichting te kwijten. Het verdient dus aanbeveling, dat de werkgever tijdlig de zegels plakt, en wel iedere week. Alleen door aldus te handelen voorkomt hij een mogelijke onverwachte vervolging. En dit klemt te meer, als de werkgevers weten dat do Wet voor iedere week verzuim' een boete van f 3. (zegge drie gulden) bedreigt. Men zij dus gewaarschuwd. Mr. BUISKOOL. VERSPILLING VAN STAATSGELDEN. Londen. 19 Jrili. De commissie van onderzoek onder voorzitterschap van Vivian Henderson. door het Engelsche Lagerhuis ingesteld, voor het nagaan van de begrooting, heeft een rapport uitgebracht, waarin het financieel beheer van verschillende re- geeitfngsdepajrtementen ernstig wordt becritiseerd. Het toont aan, dat b.v. het departement van arbeid zijn program1 inzake de oprichting van arbeidsbeurzen tot dusver slechts voor een derde heeft uitgevoerd en dat er in den gang. van zaken niet het minste stelsel zit. Daardoor ontstaan onnoodige hooge kosten. Zoo heeft men voor de inrichting van ar beidsbeurzen woningen gehuurd tegen buitensjoorige buren en elders tijdelijke woningen gebouwd om er de arbeidsbeurzen in te huisvesten, daar men verwachtte, dat het werkloosheidsvraagstuk op deze of gene plaats wol constant zou zijn. Niet alleen het departement van arbeid, maar ook dat van oorlog krijgt een beurt, on ook daar weet de commissie te wijzen op ernstige verkwisting en onverantwoordelijke uitgaven. De 'heeren dezer departementen krijgen dus een flinke veeg uit de pan. (Of het helpen zal? NOODWEER IN DUITS CHLANDw Noodweer heeft de laatste dagen in verschillieDda deolen van Duitsohlatnd weer veel schade veroor zaakt. De omstreken van Frankfort, de streek langs da Lahn. en Rijnhessen hebben hot zwaar te ver duren1 gehad. Hagelkorrels zoo groot als duiven eieren hebben hier_ een flink deel van den oogst verwoest, in sommige gedeelten lag de hagel zoo hoog, dat de bewoners de straten met schoppen vrjj maakten. Ook de wijnbergen hebben in deze streek veel geleden. Het zal jaren duren voor ze weer rendabel zullen zjjh. In die omstreken van Mainz is liet veevoeder vernield, zoodat er vee zal moeten worden afgemaakt. De stad Mainz zal hierdoor een verlies van 2000 liter molk per dag lijden. Ook in Bedoren heeft de hagel ernstige verwoes tingen aangericht, o.a. te Augsburg, waar de kor- 4 j i hoog lagen. De graanoogst is hier grootendeels verwoest, zooals trouwens in geheel Zwaben. Tenslotte is het Noorden van den Earz weer door zware onwieders geteisterd

Schager Courant | 1927 | | pagina 5