DE EERSTE MENSCH UIT EEN KANON GESCHOTEN. Rommelkruid. Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 23 Juli 1927. No. 8087. RADIO. DE „SOLODYNE". De afgeschermde spoelstellen A, B en C en de drie gecombineerde condensatoren, Cl, C2 en C3, zijn ge heel compleet in den handel verkrijgbaar. Spoelstel A verschilt van de spoelstellen E^en C. Be 'laatsten zijn echter aan elkaar gelijk. Spoel a van spoelstel A heeft hen extra aftakking. Een der klemmen 3 of 4 (moet worden verbonden met de antenne. Dit is afhankelijk van de golflengte. De spoelstellen B en C treden op als hoogfrequent transformatoren; de werking berust op inductie. De primaire spoel van deze h.f. transformatoren is in het midden afgetakt, de condensatoren vC kunnen daar door met klem 5 verbonden worden (geen hoogspan ning op bet rooster). De schakeling van beide h.f. lampen is overigens gelijk. Het schema spreekt hier voor zich zelf. Slechts één verschil is er. Spoel b van spoelstel B doet geen dienst, spoel b van spoelstel C is daarentegen met den terugkoppelcondensator t c verbonden. Het an dere contact van dezen condensator wordt verbon den met de plaat van de detectorlamp, 'die in het schema niet meer aangegeven is. In plaats van terugkoppelen met een terugkoppel- <spoel, zooals dat bijna bij ieder schema en natuurlijk ook in het normale Koamams-schema gebeurt, wordt de terugkoppeling bier gegeven met een specialen condensator. Dit maakt echter de afstemming niet ingewikkelder, integendeel, heeft men het toestel afgestemd, met volkomen negeeren van den terug- kóppelcóndensaitor, dan kan men met behulp van de zen condensator de muzieksterkte nog ©enigszins wij zigen. In het schema is de gloeiweerstand niet opgeno men. Eén weerstand is voor de 5 lampen voldoende. De kappen van de spoelstellen moeten ge-aard wor- Volgende week een buitengewoon belangwekkend den. artikel: Drievoudige lampen!!!??? raeLu*e at HOLLANDSCHE NIEUWE! 'k Heb de roep weer gehoord En de tijden verstaan, Hij kwam weer vol trots Langs de huizen gegaan. Zijn klemtoon was fout En zijn Hollandsch verkeerd, Maar wat doet het er toe, Zijn product wordt geëerd.... Nieuwe haringl Hij schoof langs den weg Op z'n dooie gemak, Hij liep en hij riep En hiji pruimde tabak, Maar schoon was zijn kreet In de schoone natuur, 't Was drie-om een kwartje, Zeer malsch en niet duur..... Nieuwe baring! Toen rees ik omhoog Tot een welbewust <Joel, En ik schreed naar de kar Met een wonder gevoel! Daar lagen ze, blank Tot den verkoop gespreid, Daar lagen ze, versch In de pekel gevleid Nieuwe haringl En monsterend dook er Mijn hand naar omlaag, Want m'n heele verstand Was in dienst van m'n maag! De koopman begreep, O, hij liet me begaan, Hij hanteerde de vork En ik wees ze hem aan... Nieuwe haring! Toen sprak hij de les, Die hij ieder jaar sprak En z'n pruim was in rust, (Dit tot meerder gemak): „De eenige echte, die „Zijn er nu weer, „De eerste, de puikste, „Geen koelhuis, meneer Nieuwe ha'ring! En toen ik dan eind'lijk De kost'lijke schat, Op een bordje gespreid, In m'n handen had, Toen lichtte ik hoopvol M'n Hollandsche pet Voor 't zilte, 't gezonde En 't heerlijk banket Nieuwe haringl (Alle rechten voorbehouden.) Juli 1927. KROES. Kun Ui ie eenig: idee vor men van wat een aardbeving; on geveer moet zijn En ófIk> kwam verleden week eens om drie uur 's nachts thuis en miin vrouw en tniin schoonmoeder zaten op roe te •wachten I Een demonstratie te Turijn, Aan de N.R.Crt. ontleenen wij den volgenden wel belangwekkenden brief uit Rome: De voorbereiding schijnt ter plaatse wel de aan dacht getrokken te hebben, maar pas de belangrijk heid van de gebeurtenis bewoog post factum do Ro- meinsche pers er eenige regels voor te reserveeren. Zoodat het onmogelijk was zich nog tijdig op te maken naar Turijn om met eigen oogen het pteuwe te controleeren en wij: ons tevreden moesten stellen met het relaas van de hoofdkrant van Piëmont, relaas, dat naarmate van de beschikbare plaats ruimte door de bladen der Eeuwige Stad voor een srooter of kleiner part overgedrukt werd. Ik volg dus den Stampa-man op den voet wat de feiten be treft. Wellicht zal zijn herhaal later dezelfde histori sche waarde krijgen als dat van de eerste vliegproe- ven van Santos Duroont, de Wrights, enz. In de renbaan voor motorwielrijders. het Motove- lodromo, dan stond op den gedenkwaardigen Zlon- dag op het middenterrein een gepantserde automo biel, alias tank, die een monsterkanon droeg. Vol gens den verslaggever dachten velen aan.den oor log, maar ik gis, dat ook een' enkele wel aan Jules Verne en zijn Staalstad herinnerd zal zijn. Om het ge weldig gevaarte was een kleine groep personen be zig. Daaronder bevonden zich Edmond Zucchini, de ontwerper van het schietwerktuig, en zijn broeder Hugo, de persoon, die bestemd was de eerste lucht reis als projectiel ,te doen1. De eerste wetenschappe lijk vastgestelde wel te weten, want het soortgelijk avontuur van den baron van Münchhausen had slechts getuigen, die toen het te boek werd gesteld," al op het kerkhof lagen. De lange tijd van voorbereiding werd gekort door bet kijken naar de rondrazende motors en de er aan hane-ende" fietsters en -het luisteren naar een luid spreker, die de overwinning van de Turijnsche voetbalclub over die van Bologna verkondigde Na een uur wachtens, om zes uur precies, besteeg WABE WOORDEN. I Het verleden is de meester van de toekomst. I Wat eisoht die harmonische ont wikkeling van den geest? Dat de ontwikkeling van geen der vermo gens wopie verwaarloosdl Koude breekt meer menschen-1 harten dan stomx Heeft eens de hartstocht uitgewoed, Dan biggelen binnenkort de tranen, Zóó volgt de regen op de orkanen: Een baisem der bjatuur. een weldaad, voor 't gemoed! i Het geld maakt meer vlekken dan de modder en ze zijn minder gemakkelijk uit te wisschen, Wat zegt ion man, als ie hem om geld vraagt? Ik hoef hem nooit om geld te vragen. Hij slaapt aoo heer- hik vasti de bommensch in zijn werkpak (allicht voorbestemd beroepsgewaad te worden) van leer, een helm op het hoofd....een automobiel, die hem en den heeor Dionysius Chiappo, den ontwerper van de demon stratie waarvan de recette de armen van Turijn ten goede komt onder de tribunes rondreed om door het publiek, waartoe ook de hertoging van Pis- toia en Bergamo, leden van het koninklijk huis, be hoorden, bewonderd te kunnen worden. Toen de rit volbracht was, zette Hugo een lad dertje tegen den mond van het stuk geschut, klom naar boven en verdween in de respectabel wijde ope ning. Dadelijk daarna richtte de loop zich langzaam op totdat 'hij een hoek van meer dan vijf en veer tig graden vormde met het dak van de tank. Broer Edmond ging staan bij het net, aan zijn voet een kleine machine, die met een electrischen draad aan het kanon verbonden was. Hij dep: „Hugo. kan je me hooren?" Als van -heel ver klonk zacht een „Ja"! ..Ben je klaar? Houd je dapper!" Geen antwoord. Toen een geluid als van draaiende wielen en op eens .een knal als van een echt kanon. Aan den mond van het stuk verscheen een witte rookwolk, daarna zag men met groote vaart de man er uit schieten. Eien kreet van verbazing, en ook wel van angst, ging. uit de menigte op. Nauwelijks was die goed' en wel uit de kelen of de bom-mensch danste al op en neer1 in het net waaraan hij; zich kramp- Ik heb altijd het land als het Zondag is. Ik voel me zoo gewoon, als niemand hoeft te werken! achtig vastgreep om er niet uit gesmeten te wor den. De toeschouwers hadden een nieuwe emotie genoten! Natuurlijk dacht ieder, dat de „afgeschote- ne" wel hulp noodig zou hebben. Alle heeren van het comité vlogen op het net toe. Maar bijstand werd blijkbaar niet verlangd. Hugo Zuccini sprong be hendig op den grond, steeg weer in den auto, reed onder luid applaus rond en liet zich voorstellen aan de hertogen, die van hun tribune naar benden 'gekomen waren. 't Ontbrak natuurlijk niet aan commentaar. Vol gens sommigen was Zucchini de pionier van een nieuwe aera der menschheid. De eerste luchtmen- schen immers kwamen maar een paar centimeter van den grond, nu vliegt men, of het niets is, over de Alpen en1 den Oceaan. Wie weet of men zich niet over een paar jaar naar Amerika schieten laatt Een enkele was bescheidener in zijn verlangens. Hij wenschte de lift te vervangen door Zucchini's kanon. Dan hoefde je niet bang meer te zijn hoog en droog te wonen. De dichters onder de menigte vonden deze gedachte stuitend prozaïsch, maar m elk geval was iedereen tevreden met het eerste resul taat van de toepassing der ballistiek op den mensch. Natuurlijk kwamen zicb dadelijk personen aan melden, die beweerden eerder hetzelfde denkbeeld gc koesterd te hebben, 't Waren geen geschriften van den overkant van het graf, geteekend Von Münch hausen of. Jules Verne, die het redactiebeureau van de Stampa bereikten, maar brieven van menschen die nog binnen een levende huid rondloopen. Het merkwaardigste was wel het epistel van een oud- strijder uit den wereldoorlog. Hij vertelde hoe het o'ian menschen over groote afstanden uit een ka non te schieten bij hem opgekomen was, terwijl hij in de eerste linie pp den Karst de projectielen van do Duitscbe 420ers volgde. Hij achtte het reeds toen niet onmogelijk met bommenwerpers volledig uitge ruste manschappen achter de vijandelijke linie te transporteeren om hen in staat te stellen tofc een aanval in den rug. Overtuigd van de juistheid; van zijn ontwerpen maakte hiji een schetsteekening en ging daarmee naar dén staf van een genieregiment. Daar werd hij' ondervraagd door een majoor, wiens doordringende b(Lilk niets goedig voorspelde. SToen de uitvinder zoo welsprekend mogelijk zijn denk-1 beelden ontvouwd had, terwijl zijn teekening rond ging hij de officieren, zag hij tot zijn felle teleur stelling de handen van den majoor het papier ver- e scheuren, hoorde hij' zich voor stapelgek uitmaken en beschuldigen van het booze voornemen zoo aan den actieven dienst zich te willen onttrekken. Ten slotte voelde hiji vijftien dagen lang de harde brits van het cachot onder zijn van geniale gedachten zwaar hoofd. Dit was het droevig eind van een groots^W pljan', djatj wonderlijk interessante voor-4 uitzichten opende. Stel, dat men niet een paar bom barden soldaten doet gooien achter de vijandelijke linie, maar duizenden, honderdduizenden en neem dan aan wat natuurlijk niet op zich laat wach ten dat de vijand de nieuwe strijdwijze gaat na volgen, dan krijgt men toestanden als vroeger al leen voorkwameif bijl de uitvoering van den qua drille-dans, wanneer de balletmeester „changez de place" toommandeerde. Als ik er goed over denk, zal men trouwens in den eeratvolgenden krijg iets dergelijks zien gebeuren, wel niet met behulp van kanonnen, maar met vliegtuigen. Dit is echter toekomstjmuziek, voorloopig zullen de mensch!- schiet-proeven zich wel beperken tot publieke ver makelijkheden, Maar wie weet, misschien zal men het van veertig- tot honderd en meer meter brengen en koopen de Aimerikanen het patent ter vervanging van de doorgaande lifts in hun wolkenkrabbers, zoo dat de proza-mensch' onder de toeschouwers het eerst gelijk heeft HET SLOT LA GRANJA. De koning van Spanje is zijn zomerreis dit jaar niet onder gunstige voorteekenen begonen. Do laatste dagen vóór zijn vertrek naar Londen, heeft hij in gezelschap van zijn oudsten zoon, den twin tigjarigen prins van Assuriê, doorgebracht. De kroonprins is zwaar ziek, hij lijdt aan ruggemerg» kwaal en aan haemophilie en bloedziekte. Koning Alphonso Vin werd in 1,886, zes maanden na den dood van zijn vader, die zeer ziekelijk was, geboren. Véél hoop dat men Alphonso in het leven zou houden was er niet, maar de zorg van zijn moe- dtr hield hem in leven en hij groeide flink' op. In 1906 trouwde hiji met prinses Victoria Eugenia van Batteburg. De bijzonder lieftallige en schijnbaar kern gezonde koningin schonk hem vier zonen en twee dochters, van wie eigenlijk alleen de twee laatste geheel gezond zijn, De moeder lijdt nl aan een bloedziekte, die zooals men weet, alleen op de jongens overgaat- De zoon, Don Jaime, Is doofstom; de derde zoon, Don Juan, heeft de meeste kans om op te vol gen. Lees hem ie voor. f Hoeft niet: hij slaapt alt

Schager Courant | 1927 | | pagina 13