Schager Courant NEELS' Finale Uitverkoop De schepen in den spiegel van Diana Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. De Mosselenbrug te Noordscharwoude. Zaterdag 23 Juli 1927 70ste Jaargang. No. 8087. hoe een loopjongen den dag passeerde De 16-jarige loopjongen P. L.. in dienst van den grossier A. S. aan den Nieuwe Binnenweg te Rot terdam, moest een kwitantie voor zijn patroon in nen van ruim f 135.. Na ontvangst van dit geld be gaf de jongen zicb naar een der restaurants ge bruikte daar een vrij; goed diner. Vervolgens kocht hij een nieuw pak, hoed, schoenen en das en trok hierna met een vriend den Schiedamache dijk op. Het tweetal bezocht café na café en tegen den avond kwamen daarbij nog een paar meisjes. Om tien uur gelukte het de politie, den jeugdigen avonturier aan te houden. Hij was toen nog in het (bezit van 37. Hf] had dus ai f 100 stukesslaKen. De 'ongeheer heeft zeer zeker aanleg voor milli- onnairsuitgaven. een pluimveekalender. De P. Sluis' Pluimvee- en Voederfahrieken zal voor 1928 weer een maandkalender uitgeven, die zeer fraai en nuttig belooft te worden. De pluimvee- en vogelafbeeldingen der 12- maandbladen zijn naar de natuur geteekend en bijzonder mooi geslaagd. De achterzijden zijn ditmaal van vele leerzame illustraties voorzien, zoodat de kalender 1928 voor alle pluimvee- en vogelliefhebbers een welkoani bezit zal zijn. Deze kalender, waarvan de oplaag 200.000 stuks bedraagt, is alléén bestemd voor de cliënteel© van Sluis en wordt vanaf midden November a.s. be schikbaar gesteld tegen inlevering der kaartjes die zich in of aan de verpakkingen bevinden. Doordat de kaartjes reeds vanaf 1 Februari aan en in alle verpakkingen voorkomen, is bereikt, dat zelfs de kleinste kippen- of vogelliefhebber zonder, eenige moeite in het bezit van dezen waardevollen kalen der kan komen. de ho 01-00 gst. De hooi-oogst behoort in de Schager- en Niedorper Koggen vrijwel tot het verleden. Trots den tegen spoed met het weer. is men over de uitkomst nogal voldaan. De kwaliteit is goed, de opbrengst zeer goed. zoodat op het goede land 9 a 10 wagens ge teeld werden, dat is belangrijk meer dan in 1926. Jammer, dat de sterke broei bij1 velen spitten of uitrijden noodzakelijk maakt. de molen van den leijerpolder. Nu de Leijerpolder een gemeenschappelijke elec- trische bemaling heeft verkregen. Is de vijzelmotor- molen onnoodig geworden. Hij is nu verkocht met 6.60 aren grond aan den molenaar voor f 400. Het geld is voor 70 pet. in de gèmeenschappelijke kas gestort en voor 30 pet. in die van den Leijerpolder. lagere landbouwschool Op Texel werkt men voor een Lagere Landbouw school. Men heeft daarvoor de medewerking van het Hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Landbouw in geroepen. Dit is daarvoor wel genegen, mits het eerst in het bezit wordt gesteld van een goed voor bereidend plan. opgravingen in zuid-limburg. E'en R' o m e i n e o h e n e d /e r z e 11 i n g. Nabijl het kasteel Reinsburg, ten Noord Oosten van Heerlen, in de gemeente Ubaöhl over Worms worden de opgravingen, waarmede verleden jaar een aanvang werd gemaakt, sedert eenigen tijd) voort gezet. Er is. naar aan het „Dagbl. v. N.-Brab." wordt gemeld, een gebouw bloot gelegd, dat den typischen vorm heeft van de Vicus-huizen In het ruime voorhuis, gelegen langs den Romeinschen straatweg, bevinden zichl vele kleine kamers. Hier werd gevonden) een Sigelatscherf van Italiaansohe herkomst. Onder de fondamenten vani het gebouw zijn scherven gevonden uit den tijd van Gaudius. Gevonden is een 5 M. diepe waterbron, welker be timmering met zware eikenhouten balken nog goed bewaard is gebleven. De bron dateert uit Nero's tijd. Vermoedelijk zijn er nog meer dergelijke bronnen. Het huis werd begin der derde eeuw bewoond door een pottenbakker; door het heele huis bevinden zich stookovens. werkkamers, en afvalplaatsen. Munten werden gevonden uit den tijd van 324 na Chr. De vondsten zijn over het algemeen van groote waarde; als keurige servdesbordjes met een doorsnede van 60 c.M., pottenbakkers-gereedschappen, sieraden, koperen munten en zilver uit den tijd van Nero en later, bronzen en ijizerem voorwerpen, scherven uit de Periode Gaudius tot de vierde eeuw. Verder is gevonden de zegelstempel van een sche pen of van een Lombardijer uit het einde der 13e eeuw; hij heeft in 't midden een schuinen balk met drie rozen en het gotische randschrift: Sigillum Gvnteri Alboldi. In de kiezellagen van het Romein- sohe huis is nog gevonden een klein steenen mes. dat groote overeenkomst heeft met Silex-gereed schappen uit de Tevenerhèide. 'T ZAND. Alhier heetf het bekende Bioscoop-feheather van H. Refter zijn tenten opgeslagen, om Zondag 24 en Maandag 25 dezer, een paar voorstellingen te geven Men zie voor meerdere inlichtingen de advertentie in dit blad. Regter's Bioscoop geniet in deze omgeving reeds een goede reputatie. Ook ditmaal belooft het pro gramma veel moois. Beide avonden wordt een nieuw programma vertoond. Den eersten avond is het hoofdstuk getiteld: ,JDe Onbekende Soldaat", spe lend in de helsche omgeving van het Europeesohe slagveld. Dit stuk wordt heel gunstig gerecenseerd, We laten een paar beoordeelingen volgen. Het Vaderland: „De Onbekende Soldaat" is een aangrijpende, echt menschel ijke film. Wijl kunnen ona dan ook zeer goed voorstellen, dat dit werk 14 dagen op het repertoire bleef van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Den Haag. De Haagsche Courant: Wij zagen gedurende de vertooning van „De On bekende Soldaat", dat menig toeschouwer een traan wegpinkte. Het is een machtig schouwspel. Maandag is het hoofdwerk van heel anderen aard. bet is een machtige heldenroman naar het beroemde werk: „De Zeehavik" van Rafaël Sabaih. .De Zehavik" is een stuk helden-geschiedenis met de grootst denkbare pracht geënsceneerd. Grootsch en majestueus verschijnen voor het oog de groote ga leischepen met hun tallooze slaven, op onmensohe- lijke wijze in ketens geklonken. Bioscoop-liefhebbers wacht dus wel een paar mooie avonden. zuidscharwoude. Be jongeheer G. Kramer is bevorderd van de eerste naar de tweede klasse der R.K. Handelsschool te Weert. langendijk. Op verschillende akkers is helaas de bekende en gevreesde draaihartiheid in de bloemkool reeds e- constateerd. Op don druk gebruikt eb verkeersweg- door de ge meente ligt de zoogenaamde Mosseleabrug, waar van het dek in onderhoud is bij1 de gemeente, en het ondergedeelte, fundament en muren, bij de banne. Door het zeer drukke verkeer is het dek in .een toestand gekomen», die verbetering eischt, terwijl fundament en muren veel te lijden hebben van den sterken stroom, welke ontstaat als het stoomgemaal met zijn groot waterverplaatsings- vermogem, in werking treedt. Deskundigen ver zekeren dan oq-k, dat ook de onderbouw broodnoo- dig verbetering edscht en alzoo een heel nieuwe brug' zal moeten worden1 gelegd. Ten einde den nadJaelig-en invloed van den sterken stroom op tie heffen), zal de geul breeder moeten worden gemaakt op straffe van spoedige vernieling als de nauwe stroomingsgeul blijft behouden. Nu is men het er algemeen over eens, dat in den huidigen toestand met bekwamen spoed verbetering zal moeten gebracht worden, daar die onhoudbaar is. En als ait niet spoedig gebeurt, is het niet onmogelijk, dat in het belang van een veilig ver keer, na ae afsluiting van den Twuijverweg, een tweede afsluiting zal i moeten volgen. Dat de verbetering- op zich laat wachten, vindt zijn grond in het fait, dat en bannebestuur en gemeentebestuur de financiële hulp wenschen van den polder Geestmer Ambacht (Oosberdijk en Mo- lengeerzen). Als men deze voorwaarde niet stelde, als een bepaalde voorwaarde, dan was er geen onkel motier, om langer met de eerste werkzaam heden te wachten, daar de verbetering urgent is. Er zal voor een afdoende verbetering- «aen vrij be langrijk bedrag noodig zijn en uit de overweging-, dat banne- en gemeentebestuur een beroep doen op de medewerking van den polder voornoemd, mag men aannemen, dat zij van oordeel zijn, dat de kos ten voor die ooileges hun draagkracht te boven gaan, of dat zij meenen, dat Oosberdijk en Molen- geerzen er aan behooren bij te dragen. Het komt ons echter voor, dat noch heb aen, noch het ander het geval is. De kosten1 zijn niet van dien aard,, dat deze door genoemde colleges niet zouden kunnen worden gedragen- Zoo groot toch kunnen die kos ten niet worden, als men nagaat, wat die te Zuid- Scharwcude en Broek op Langendijk hebben gekost, de Jaatste nog wel met een dubbele doorvaart. Den eisch te stellen dab de Polder in de koeten zal bijdragen op grond van de vernielende werking bij ean nauwe geul door de groote oa.pacd.teit van het stoomgemaal, gaat toch met op, daar deze wer king juist van bebeekenis is voor de ingelanden der banne, wier landerijen den guinstigen invloed on dervinden van het op gemakkelijke wijze op peil houden van den1 waterstand. Als de polder aan aeze vernieuwing meewerkte door een nnancieele bij drage, zou zij daardoor be3ohikken over de bijdra gen ook van andere bannen1, die ook zelf voor verbetering hunner bruggen hebben gezorgd in wegens opheffing (alles moet weg). Vergelijkt prijzen, door een zichtzpnding te vragen. Het gTOOte verschil van 20 lager in prijs en mooier goed, valt U dadelijk op. Tot 8 uur geopend. Zondags tot 12 uur geopend. samenwerking- met de gemeentebesturen die op grond van wet en voorschrift daartoe waren ver plicht. Voor de verbetering en verbreedingi der brug te Broek op Langendijk heeft indertijd het Markt bes tuur een financieel© bijdrage verleend, omdat dit in hoogee mate ten goede kwam aan de aanvoerders ter groentenveiling, in welker on- middelijke nabijheid deze brug is gelegen. Een dub bele doorvaart en alzoo een langer en breeder brug dek was hiervoor van de grootste beteekenis. Als men in dezelfde gedachtengang den Noordermarkt- bond om een bijdrage vroeg, het ware te recht vaardigen. Het niet willen meebetalen door den Polder te qualificeeren als onbegrijpelijk en onbil lijk, is o.i. een onrechtvaardige bejegening, die men in do laatste plaats zou verwachten van een gemeentebestuur, dat op zoo deugdelijke gronden afwijzend beschikte op een verzoek tot meebetalen aan de verbetering van den Twuijverweg, dab een zaak voor Alkmaar werd genoemd. Consequentie in woorden gan daden schijnt voor menigeen nog een lastig probleem te zijn. burgerbrug. Ook de kinderen van de lagere klassen der O.L.- school alhier hebben deze week hun schoolfeest op prettige wijze »evierd. alhoewel 't weer nu juist niet bijzonder aanlokkend was. In elf auto's ging 't 's morgens al zingende en juichende over Hazepolder, Kamp. enz., om Sclhoorl niet tevergeten. op weg naar Bergen, waar na een tamelijk lang verblijf, om kort te gaan even als al tijd ook nu wederom volop genoten werd van speel tuin. zand en natuur. Vooral dat laatste moet biji prachtig zomerweer niet onderschat worden. Toen de gestelde tijd verstreken was, werd het signaal voor vertrek gegeven om vervolgens naar Bergen aan Zee te toeren. Ook daar hebben de kinderen, ofschoon 't een vrij sombere dag was en de zon zich dan ook welhaast niet liet zien. naar hartelust van zee en strand genoten Geheel voldaan, wat aan de opgewekte gezichten en het vroolijke eezang te bespeuren viel. mag wel worden aangenomen, dat het een recht pMzierige dag geweest is. De terugreis werd in omgekeerde route genomen, met dit verschil, dat vanaf Schoorl via Schoorldam naar huis werd gereden. Zoo behoort ook' dit wederom, onder dankzegging aan hen. die dit kinderfeest georganiseerd en mo gelijk gemaakt hebben, tot het verleden. De Spiegel vaa Diana. Wie kaa die woorden le zen zouddr even een romantische snaar te voelen trillen? Staande voor een der vensters van het eeuwen oude kasteel der Rospiglivsi's «te Nemi lag- pal be neden mij het meer vaa Nemi, vlak zonder eén en kele rimpel, en inderdaad was het alsof men in een spiegel keek. Het meer vaa Nemi evenals het op 2 kilometer afstand gelegen meer van AJbano een kratermeer ia grootendeels omr.ngd door hooge bergen, die fraai beboecht zijn; tegenover Nemi nabij Genzano zjj'n de bergen lager en zoodoende kunnen wij vanaf het kasteel de Campagna Romama ea aog verder de Thyreensche zee zien. het meer van ne ml In de grijze oudheid trof men hier achter Nemi oerwouden aaa, die zich over den machtigen top van die Momte Oava en andere toppen der Albaamsche bergen uitstrekten tot Tivoh en Fras- oati' eenerzijds, en tot de Lepinen bergen ander zijds. Is het te verwonderen, dab hier aan dit meer Diana, de sohoone god ia der jacht verheerlijkt werd, dat men als het ware zag hoe de godin uit het oerwoud trad in heb felle licht, en zich, dan spiegelde ia het rimpelige meer? Als vanzelf spre kend werd toen een tempel, aaa de godin gewijd, aaa den oever van het meer gebouwd,, waarvan in 1885 door den Engelsohan ambassadeur Lord Savyle de ruine werd ontdekt. Eeuwen laag lag het meer daar rustig en onge stoord, evenals het westwaarts gelegen meer vaa Albano. Beide mereth hebben reeds uit de dagen der Etruskers een onderaardsohen uitlaat, dlie net overtollige water Maar de Campagne loost. Terwijl rondom hot meer van Albaao verschei-' dene Romeinsohe villa's verrezen, werd zoowel op den top vaa' de Momte Cava als aaa heb meer van Nemi een Romednsch kamp gevestigd. Het was alsof men de sohoonheid vaa den Sp'egel van Diana niet zien wilde, totdat het oog van keizer Caligola op deze fraaie plek viel. Caligola, hetgeen soldatenlaars]© bebeekemt, was de bijnaam van Gajus César, zoon van Germanicus, en opvolger vaa Tiberius, die van 37 tot 41 na Christus regeerde. Caligola was een' diolle knaap, die hieel wat men schen uit dien1 weg deed ruimen, totdat Hij in zijn paleis aan den voet van den Palatijn zelf door moordenaarshanden viel. Caligola hield van verstrooiing en bachaaalen en kwam op het denkbeeld om zijn feesten hoofdza kelijk te houden ain boord van twee schepen, die hij op het meer vaa Nemi deed bouwen. Op de schitterend iageriohte drijvende feestzalen, (want schepen kon men deze zonderlinge gevaarten moe - lijk meer noemen), werden orgiën gevierd, waar van verscheidene geschiedschrijvers ons de meest opwindende verhalen doen. Terwijl men braste, werden de schepen langzaam ranicbm en over het racer geroeid, hetgeen a imi Caligola eerne bijzondere ■ensatie scheen te verschaffen. Caligola werd in 41 vermoord en de schepen werden1 vergeten. Wat er pre.-ies mee gebeurd is weet men niet, doch wel weet men, dat ze nóg steeds op den bo dem van het meer, op eene aiepte van circa 20 meter, gelegen zijn. Ik hei hier v>jt mij liggen het rapport dit jaar over deze s -hepen uitgebracht door de Commissi one nominata da S. E. il' min.stro della Pubol.oa Istrusicne. In de 15e eeuw werd door den kardinaal Pusr per o Colonna het kasteel te Nemi gebouwd. Van uit rijn kasteel den blik slaande op den Spiegel van Diana werd bij hem den wensen levendig om te weten hoe het met de ander het spiegelvlak rustende drijvende galerijen van keizer Caligola stond. Hij gaf het Battista Alberti last om een onderzoek in te stellen, die in 1446 een poging deed om door middel van vlotten en bokken een der schepen te liohtan. De poging mislukte en men mag gerust aannemen, dat het vaartuig, dat vrjjr- wel uit elkaar viel,, deerlijk gehavend werd. Toch werden gedeelten aan land gebracht. In 1535 werd door den geleerden Fraincesco di Marchi uit Bologne een onderzoek ingesteld door middel van een door zijin vriend en compagnon Guglichma di horena uitgevonden duikerapparaat. Ook hij bracht verschillende voorwerpen naar bo ven en oonstateerde dat er twee sohepen lagen, dat 'het grootste 70 meter lang en 24 meter breed was, en dat in het grootste een marmeren vloer van Verschillende kleuren lag. Het hout der scheepsrompen bleek larixhout te zijn, aan de binnenzijden geschilderd, aan de bui tenzijden met brons bekleed. Brons was trouwens het groote versieringsmateriaal. De Marchi durfde het drijvend© paleis niet bin nen. uit vrees dat hij zou verdwalen en het is die vrees van hem en zijtn associé di horena, die maak ten dat men verder van heb lichten der schepen af zag. Alles bleef toen rusben tot 1827, toen Annasio Fusconi een poging waagde. Deze meende na onr der zoek, dat men slechts met oen_ breed opgezet "plan kan slagen, maar daar hem hiervoor de mid delen ontbraken, moest hij van de zaak afzieg. Toch werden door Fusconi, die met eun goed dui kerapparaat met luchtpomp werkte, .verscheidene stukken losgemaakt en naar boven gewerkt, zooals ©en stuk van de hekvonnige bronzen borstwering (zie photo) enl verscheidene planken. aan de oppervlakte, welke kunitvoorwerpen men in het Museo Nazionale della Term© te Rome kan be zichtigen (zie photo's). Ik wil hier even stilstaan (bijl den naam Museo (della Terme, een' ietwat zonderlinge naam voor ©en museum, daar Terme baden beteekent. Dit museum is n.1. gevestigd in een gedeelte van de voormalige baden, dus termen van keizer Develeüanus. (284305). Wie Rome bezoekt, vindt dit museum vlak bij. het station en zou goed doen eens aan een kenner van Rome te vragen om hem eens enkele andere resten van deze termen te wij zen, dan krijgt men eenig begrip van de geweldige afmetingen van de keizerlijken badinrichting, die een ruimte besloeg, waarin de Dam te Amsterdam wel drie maal kanl geborgen worden. Tm het einde der 19e eeuw kwamen heel wat pennen in beweging, over de sohepen in het meea van Nemi. Er waren stemmen opgegaan dat er geen schepen lagen, doch dat oen geheels villa door grondverschuiving in het meer te land was geko men. Daar de resten dicht bij' den oever liggen, was hier eeni schijln van waarheid te oonstabeerem welke theorie e oh ter doer Oansbajntino Maes, met deugdelijke argumenten bestreden werd'. Inmiddels gaf een en ander aanleiding tot eeg nieuw onderzoek met duikérapparateni Elises Borghi bracht in 1895 heel wat fraaie bronzen*vensierselen Het oudheidkundig museum, dat thans in een ge deelte der Terme is gevestigd, bezat zooveel schoons dat men er dagen kon vertoeven. Tot de vela en zeer belangrijke zaken, welke men er aantreft, be horen zeer zeker de fragmenten van de schepen van Caligola.. Natuurlijk hebben ook' na 1895 de archeologen steeds weer gevraagd) om eefl ander onderzoek, ien om het lichten der keizerlijke fuif jachten, maar ier is nimmer iets van gekomen. Een Nederlander, di© reeds jarenlang, in Rome woont, was zoo overtuigd, dat men ze wel met rust zou laten, dat hij oen mooi terrein op een helling aan het meer van Nemi kocht en er een mooie villa bouwde met een prachtig uitzicht op het meer en op het stadje Nemi Groot is zijn teleurstelling nu binnenkort de werkzaamheden om de schepen te lichten een aan vang zullen nemen. De reeds hierboven door mij genoemde commissie, die in 1926 door dein minister retro Fedele, geïnstalleerd werd, komt in haar rap port tot de oonolussie: le. dat bet de moeite waard is om dé schepen bo lichten, daar het van nationaal belang is der gelijke archeologische schatten aan het daglicht te brengen; 2e. dat het mogelijk is ze te lichten. Ik zal de lezeressen en lezers niet vermoeien met de verschillende plannen, welke de commissie nauw keurig bekeken heeft, doch wil slechts meedeelen, dat men buizen zal aanleggen van het meer van Nemi, door de bergen naar het meer van. Albano. De afstand is 2300 meter. Het watervlak van het meer van Nemi, ligt op 323, dat van Albano op 292 meter boveni den zeespiegel,, men kan dus het water van Nemi gemakkelijk 25' meter doen zakken Men hoopt dan later hert water van het meer van' Albano weer te kunnen overhevelen naar dat van Nemi. Mocht dit niet gelukken dan zal men den eeuwenouden syphoon, die thans het overtollige wa ter van het meer van Nemi in de valei van Ariocïa en zoo in de Campagna Romana lost, moe ten sluiten, zoodat al het hemelwater, dat van de bergen stroomt, in het meer van Nemi bluft, tot dat het weer voldoende op peil is. Een ander ding is of ao syphoon, die het orveTr bollige water van het meier van Albano naar da Campagna brengt, ruim genoeg! is, om ook het wa ter van Nemi weg, te werken- Ik ben verleden week eens gaan kijken enj.... betwijfel het sterk. De in gang van dien syphoon ligt precies beneden onze villa, maar daar net heel steil is, moesten wij een grooten omweg maken om er te komen. Een boer in de buurt had de sleutel en zoo kwamen wij binnen eene vrij groote ruimte uit zware rotsblok ken opgetrokken. Aan den eenen kant was de toer gang lot het meer, aan den anderen kant tot den tunnel. Het geheel is van bescheiden afmetingen en is particulier bezit. Men1 zal dus met de eigenares van het meer van Albano en van den syphoon mceten spreken vóór en aleer men de werkzaam heden kan beginnen. Eqm paar jaar zijn er zeker mee gemoeid. Al dien tijd zal het meer van Nemi glans en schoon heid inboeten. Onze Hollander zal niet met vreugde naar den spiegel van Diana kunnen zien, en de familie Rospigliosi zal wel minder en minder het romantische slot te Nemi, en de familie Sforza Cé- sar ini wel zelden het kasteel teV* Genzano bewonen. De vele vreemdelingen, die Genzano en Nami bezoeken, zullen teleurgesteld zijn. Blijft de vraag, of er zooveel gevonden zal worden, dat de kosten, last en overlast, rechtvaar digen zal. Men wil de sohepen lichten en de oevers onder- zo'e&en omdat men er resten vermoedt van Romera- sohe villa's. Er moeit m. i. heel wat gevonden worden wil de onderneming gerechtvaardigd zijn. Men hoopt mooie kunstvoorwerpen en schatten in de schepen te vinden. Men noopt de villa van Julius Cesar, zijn villa Nemorensi, te ontdekken zoodra het water Wegge stroomd zal wezen. Laten wij hopen, dat de uitkomsten gunstig zijn, want het werk zal geschieden, daar kan men niet meer aan twijfelen. Toen Benito Mussolini den 9 April van dit jaar voor de 'Societé Romanla di Storia Patria zijne redevoering hield over Herculanum, sprak hij te vens over dé Navi di Nemi (do schepen van Nemi) en niemand onder zijln gehoor, ook dé koning niet. of missohien allerminst de koning zal getwijfeld hebben aan deni wil van Mussolini om behalve Heroulanum, ook Nemi ter hand te nemen. Mussolini was minder optimistisch ten opzichte van Nemi, als ten opziohte van Heroulanum maar meende, dat de kunstvoorwerpen van de sohepen afkomstig en in het Termemuseum uitgestald, een verder, zelfs kostbaar onderzoek rechtvaardi gen. Hij eindigde zijh redevoering met dé woorden, dat beidé werken (Heroulanum en Nemi) het Fas cistisch regime karakteriseerden n.1. om door het verleden de energie van heden en het vertrouwen in de toekomst aan te moedigen. Mussolini heeft gesproken, de werkzaamheden zullen binnenkort beginnen. Toen ik onlangs in Genzano was, vertelde men mij', dat er binnen zeer kort 500 man troepen in Genzano zullen wor den gelegd. Om de orde te handhaven? Wie zal het zeggen. De bewoners van Genzano zijn vrij lastig en die van Nemi ook. Terwijl ik een groot voorstander ben van 40 werken te Heroulanum ben ik ten opziohte van die te Nemi we'nig enthousiast. Allerlei dr ngt zich bij mij' op, steeds leidende tot de conclusie: Nemi zal een liasco worden. Het is alsof Diana zelf boos zou kunnen worden en wraak nemen op de men schen, die haar herur spiegel w.llan wegnemen. Waarom laat men Diana niet met rust? Ik werp nag een laatstan blik op het meer, want hoe zal het er uit zien wanneer ilc weer k>m? Ik greet nog even voor mijn vertrek naxr Holland we om edig den speaulum D anae, don spiegel van Diana.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5