Knagende pijnen Sanapirin.tabletten Hoe men in Amerika adverteert! Gemengd Nieuws. kinderen zich niet met dit oordeel kon vereenigen en de zaak opnieuw aan het rollen bracht, dat met een v eroordeeling va.n d e s.t.i e fjn oeder tot oen jaar gevangenisstraf eindigde, doet niets af aan het feit. dat de (bescheiden van de eerste uitspraak, voor altijd bestaan blijven on een bewijs zullen blijven, dat zooiets gebeuren kon. Creval 2: De strafkamer van het landsgerecht in, H. hield zich bezig met het echtpaar W„ dat hun elfjarig dochtertje reeds sedert vele jaren ergerlijk mishandelde. De doctor, die het kind onderzocht had. merkte op, dat 'hij in zijn bijkans 30-jarige praktijk nog nooit een geval van zulk een aJ.ac.hu- welijke mishandeling had meep.e.maakt Ook het gerecht was van oordeel, dat de ouders het. recht, om hun kinderen te tuchtigen, ver over. schreden hadiden. Ondanks luidde de uitspraak vijf maanden gvangenisstraf voor elk; van de beide be klaagden. Bovendien, werd hun een driejarige proef tijd; tegen betaling van 100 tot 150 Mark geldstraf toegestaan Wat -practisch met een vrijspraak over eenkomt. Geval 3: In Gl. werd een proces gevoerd tegen een voormaligen ambtenaar bij. het kooggerecht, die zijn kinderen op gruwelijke wijze mishandelde. Als bestraffingsmiddelen gebruikte hij hondenzweepen, schoffels, zagen, schaven, stukken staaldraad enz. Getuigen wisten te vertellen, dat de kinderen zich schaamden zich in het zwembad van hun kleeren te ontdoen vanwege de vele litteekens, die hun licha men tengevolge van de zware'mishandelingen ver toonden. Tenslotte was een der-kinderen, die het niet langer verdragen kon, weggeloopen, waardoor de zaak in handen kwam van de politie. Het gerecht stelde vast, dat beklaagde bewust het tuchtigingsrecht over- solireden had. De veroordeeling luidde wegens het herhaalde toebrengen va^i lichamelijk letsel 50 Mark boete en betaling van de kosten van het proces. Een vierde geval was gericht tegen het echtpaar W. te K., die hun ongeveer 15-jarige kinderen hevig kwelden. Zoo moesten zij bijvoorbeeld tijdens de Kerst dagen in den kelder slapen, urenlang op driekante blokjes hout knielen, terwijl ze niets te eten kregen. De ouders werden veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. Het hoogtepunt bereikt echter wel het volgende ge val, dat onlangs voor het „Stuttgarter Schöffenge- richt" werd behandeld en een kindermishandeling van 'barbaarsche wreedheid betrof, waarover in breede kringen algemeene afschuw werd uitgesproken. Een op liet oogenblik 17-jarig meisje werd, acht jaar ge leden, uit een verplegingsinrichting weer in de ouder lijke woning opgenomen. Zij moest zwaar werk ver richten,, mocht zich echter alleen in het koude wasch- hok ophouden en werd absoluut onvoldoende ge voed. Daarbij moest ze de ruwste behandeling onder gaand ie men zich denken kan. Om het geschrei van het kind te overstemmen, zette het wreede ouder paar de waterkraan wijd open. In het waschhok had het meisje veel van de koude te lijden en tenslotte be vroren haar voeten. Haar toestand werd naderhand in het ziekenhuis als levensgevaarlijk beschouwd, waar- haar teenen, die inmidddls etterende wonden waren geworden, geamputeerd moesten worden. De vader werd veroordeeld tot een geldboete van 200 Marke terwijl de moeder een maand gevangenisstraf kreeg. Weinig dringt van al deze dingen tot het publiek door, aldus zegt de schrijfster verder. Men aanvaardt de mededeeling, zooals men gewoon is zijn dage- lijksche hoeveelheid sensatienieuws te „genieten". Al leen wanneer de phantasie in staat blijkt te zijn den omvang van 'het gebeurde te omvatten, dan begint al lengs het sluimerende gevoel van leedwezen en be grijpelijk medelijden op den achtergrond te ontwaken. Toch moet, om de kinderen tegen dergelijke ruwe be handelingen te beschermen, in nog veel breederen kring dit leedwezen ontwaken; maar beter nog is het, om van onze strafwet een werkingsvol iiistrument tot bescherming van onze kinderen te maken, door ver hooging van de strafmaat toe te passen. Het bewust zijn, dat bij een te strenge tuchtiging van het kind een zware straf zal worden opgelegd, zal voor menig een een rem zijn in de uiting van zijn heftige ge moedsbewegingen, die hij of zij op het arme kind wil botvieren. Deze overtuiging moet den mensohen zoo sterk en onomstootelijk worden ingestampt, dat zij zich ge noodzaakt voelen uitdrukking te geven aan het oor deel van den rechter. Over het krantenleven, dat in Amerika zeer sterk ontwikkeld is, en vooral de laatste jaren een enor me vlucht genomen heeft, heeft de onder-directeur van de „New-York World", onlangs eenige bij zonderheden meegedeeld, die, vooral wat betreft de wijze van iidverteeren, dia men in Amerika toepast, zeer zeker verdienen, om er eens aandacht aan te schenken. Gedurende de laatste vijftien jaar is de belang stelling van het Amerikaansche volk ivoor dag- *en weekbladen enorm toegenomen, aldus de onder directeur. Het gevolg daarvan is een voortdurend toenemende circulaire en een sterke daling van het cijfer dar anaiphabeten. In geen enkel land ter wereld wordt zooveel in dagbladen geadverteerd als in de Amerikaan sche. Het publiek leest en bestudeert de advertentie bladen zeer zorgvuldig. Het beste bewijs daarvan is, dat alle groote „dry good stores" (goederenma-^ gezynen of z.g. warenhuizen) lederen dag heele pagina's nemen, om hun goederen aan te prijzen of om uitverkoopen aan te kondigen. Zij adver- teeren niet alleen by aanvang der seizoenen, doch doen dit zóó geregeld, dat het .publiek, speciaal do vrouwen en meisjes, precies weten, waar zy zekere artikelen goed! en goedkoop kunnen krijgen. Aan de advertenties zelf wordt zeer veel zorg be steed. Niets wordt aan het toeval overgelaten. Tot in de kleinste details zijn de advertentiepagina's verzorgd. Bekende teókenaars illustreeren de blar den. Het beste is niet goed genoeg voor de groote Amerikaansche gcederenmagazijnen. Ruw geschat wordt er jaarlijks voor een kapitaal van 750 milli- cen dollar in dagbladen geadverteerd. Verder be taalt het Ameriliaansehe volk 260 millioen dollar voor zijn dagbladen. „Ofschoon het voorjaar van 1927 minder gunstig 5s geweest, als gevolg van allerlei, rampen en slecht weer, wordt heb bedrag, dat aan advertenties bin nenkwam, op 20 millioen dollar hooger geschat dan in het schitterend voorjaar van 1926. „De grootste optimist had nooit durven voorspellen, dat de circulatie der dagbladen in de Vereenigde Sta ten zoo enorm zou toenemen. Men berekent, dat voor iedere twee personen die kunnen lezen en meer dan tien jaar oud zijn, iederen dag een dagblad wordt ge drukt. Een ochtend- en avondblad voor iedere Ame rikaansche familie. „Voegt men er de -weekbladen en half-wekelijksche bladen aan toe, ciie hoofdzakelijk nieuws versprei den, dus geen geïllustreerde of litteraire bladen, dan wordt de circulatie berekend op 250 millioen exem plaren, of wel negen publicaties voor ieder van de 25 millioen Amerikaansche families". Sommige buitenlanders, die pas in Amerika zijn, spreken altijd min of meer spottend over de kwaliteit en de kwantiteit derAmerikaansche dagbladen. Vraagt men hun, welk blad zij lezen, dan hoort men gewoonlijk een of ander middelmatig ochtend- of avondblad noemen, dat zich speciaal toelegt op de pu blicatie van sensationeel nieuws. De goede Ameri kaansche dagbladen zijn echter even goed en dikwijls veel beter dan vele Europeesche kranten. In gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, worden zeer snel verdreven door: In buisjes van 75 on 40 ct.; proefbuisje 25 ot. DE KOMENDE OORLOG. De bekende Re\\ Inge, dekten vam< de Sfc. Paul's, heeft in de „Evening Standard'' een beschouwing geschreven over den; „oorlog, zonder handschoenen' a.w.z. over den gruwel ij ken, weorloos-wreeden oor log, die ons te wachten staat, wanneer men er niet in slaagt de oorzaken van oorlogen uit den weg te ruimen. Hij schrijft deze naar aanleiding van rle luohtmanoeuvres boven Londen, die hebben aan- Ïretooud dat de hoofdstad niet met succes tegen uohtaamvallem kan worden verdedigd. Binnen twee of drie uren. na de oorlogsverklaring als zelfs die formaliteit nog in acht wordt genomen, zal de yernieling der stad en de moord op haar inwoners beginnen. De geestelijke bespreekt de vele oorzaken van den oorlog economische expansie, afleiding om 'revolutie in eigen land te voorkomen ern zegt- dat de vrees de feitelijke oorzaak is. Hij heeft niet veel hoop dat de toekomst ons te dien op zichte .veel goeds brengen zal. Integendeel, hij vraagt of het niet zeker is dat de volgende oor log een verwarden moord op non-combattanten, mannen, vrouwen en kinderen, te aanschouwen geven zal. Toch! is dit niet noodig, want do non- combattanten hebben door de geheele" historie heen altyd de voortzetting' van den oorlog mogelijk ge maakt door het werk te doen dit de .mannen da den, die onder de wapenen waren geroepen. Zij hebben steeds den strijders aan voedsel, kleeren en munitie geholpen en de gewenden verpleegd. Thans wordt beweerd, dat de moderne oorlog tussohien naties en niet tusschen legers worden gestreden en dat het onderscheid tusschen combattanten en non-combattanten opgehouden heeft te bestaan. Er meet dus volgens Dean lage iets niet in orde zijn met een beschaving, die vrijwillig tot de ergste tradities van barbaarsohheid terugkeert. En hij is verwonderd over de berusting der geci viliseerde wereld bij deze versohrikkelpke en zelf- tooordende instorting. OPLICHTERS GEVAT. In het Deensche stadje Tandsled op het eiland Alser verschenen Woensdag twee jongelieden, die 'n- autotochtje maakten, bij den bank en boden een Duitsch inflatiebankbiljet van 10.000 mark aan. De béambte betaalde, daar hij meende met een bank biljet van goudwaarde te maken te hebben, 8860 kro nen. Weinige oogenblikken later bemerkte hij ech ter zijn vergissing. De twee jongelieden waren im" tusschen echter reeds verdwenen. Per telefoon, te legraaf en radio werden alle autoriteiten in de om geving gewaarschuwd en de Ivopenhaagsche poli tie slaagde erin, de twee oplichters te vatten, juist op het oogenblik, dat zij in de hoofdstad aankwa men. Het zijn twee oude bekenden van de justitie. Zij waren nog in het bezit van het geheele bedrag. HELSCHE MACHINE GEVONDEN. Uit New York, 28 Juli. In en tunnel onder de East River is een bom ontdekt, die naar het oor deel der deskundigen voldoende capaciteit bezat om den geheelen doorgang te vernielen. Het heeft de aandacht getrokken, dat deze helsche machine ge vonden werd kort na den tijdelijken „wapenstil stand" tusschen het treinpersoneel en de leden der betrokken vakvereeniging, die gedreigd hadden met stopzetting van het ondergrondsche treinverkeer. EEN AUTO-ONGELUK. Een Wolffhericht uit Dissentis (Graubünden) inleidt dat gistermiddag een auto, waarin Fürst Waldberg— Zeil, wonende op het kasteel Isn in Wurtemburg met zijn vrouw en schoonzuster zaten, op de „Überalp- strasse" bij Tschamut tien meter naar beneden is gestort en eenige malen over den kop is geslagen. Biji een scherpe bocht reed de auto den muur langs den weg stuk. Fürst Waldberg kwam onder de auto te liggen en was onmiddellijk dood. Zijn vrouw, die stuurde, keeg eenige schrammen, terwijl haar zus ter haar rug bezeerde. DE OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH-INDI3. Ten gevolge van het verbreken van de verbindin gen ontbreekt het aan berichten betreffende de over stroomingen. te Goojarat, maar men meent te we ten, dat de toestand er ernstig is. De regens vallen zonder ophouden. Er zijn ook nog andere stoornis sen in het spoorwegverkeer. Er zijn verscheidene dagen voor noodig om de passagiers, die te Itola ge ïsoleerd zijn, naar hun haardsteden terug te bren gen. Te Ahmedabad is sedert 23 Juli 116 c.M. regen gevallen, waarvan 74 c.M. gedurende de laatste 48 uur. Naar schatting zijn meer dan duizend huizen ingestort, terwijl drie personen werden gedood en tien gewond. Er gaan geruchten die zeggen, dat er op andere pl> atsen vele slachtoffers zijn, doch tot nog toe ontbreekt die bevestiging van deze geruchten. SPOORWEGONGELUK. Uit Abbeville wordt gemeld, dat de internationale trein WeenenParijs tengevolge van een defect aan de locomotief bij Abbeville stil moest houden. Kort daarop werd de stilstaande trein aangereden door den trein ParijsGalais. Er zouden een tiental ge wonden zijn, waaronder twee ernstig. „ZUIVERING" VAN DE COMMUNISTISCHE PAR- TIJ IN RUSLAND. Naar de Roel verneemt, heeft het centraal comité der communistische partij het voornemen te kennen gegeven, een nieuwe „zuivering" der partij, te doen plaats hebben. De bedoeling van deze zuivering is zooveel mogelijk de werkloozen, wier §antal voort durend stijgende is, uit de partij te verwijderen. Op deze wijze hoopt men blijkbaar den invloed van de oppositie te verminderen, aangezien de werklooze elementen, voor zoover niet tot de oppositie behoo- rend, toch een gevaar opleveren voor de partijlei ding in verband met het feit, dat de oppositie de werkloosheid als een harer voornaamste strijdmid delen bezigt, betoogende, dat de oorzaak van den grooten omvang, dien dit euvel in de sowjet-unie heeft aangenomen, is te zoeken in de door de hui dige machthebbers gevoerde politiek. Wat de aanstaande vergadering van het centraal comité betreft, wordt nog gemeld, dat, behalve Sta- lin en Ordsjonikidzi, ook de weduwe van Lenin, Kroepskaja, en diens zuster, Oeljanowa, aan de actie tegen Trotski en Zinowjef deel zullen nemen. De Prawda verklaart aan een volkomen nederlaag van de oppositie niet te twijfelen. De onhoudbaar heid harer theorieën, zegt het blad, zal duidelijk worden aangetoond en haar streven om tot een splitsing in de partij te geraken, zal in geen geval succes kunnen hebben. EEN NIEUW PASSAGIERSVLIEGTUIG. Een vertegenwoordiger van de Dornier-vliegtuig- tuigfabriek in de Vereenigde Staten, heeft, aldus een telegram uit New-York, verklaard, dat te Friedrichs- hafen een vliegtuig wordt gebouwd, waarmede 100 rizigers met hun bagage een tocht over den Oceaan kunnon ondernemen. Dit bericht wordt van bevoegde zijde bevestigd, Hot bedoelde vliegtuig is niet het nieuwe luchtschip L. Z. 127, dat te Frledrichshofon gebouwd wordt en dat bestemd is voor het verkeer met Zuid-Amerika, maar een vliegtuig, dat alle vroegere gebouwde toe stellen aan grootte en kracht der motoren zal over treffen. Nadat in het voorjaar alle plannen waren ontworpen werd in den zomer met den bouw van het vliegtuig begonnen en wel in <le nieuwe werkplaat sen van IJornior, gelegen to Altenrheim in Zwitser land, aan de overzijde van de Bodunsee. Bijzondor heden over de constructie van het vliegtuig worden nog zorgvuldig geheim; gehouden. Intuaschon zou het reeds vaststaan, aldus enkele bladen, dat het 'n aan tal motoren met een totaal van 4 üOOO P.K. zal heb ben zal worden bestuurd; door een kapitein, die aan het hoofd zou staan van een bemanning van 6 leden. Het vliegtuig zou zijn voorzien van de mo dernste technische toestellen. Het spreekt vanzelf, dat er niet gemakkelijk honderd reizigers zullen zijn te vinden voor den tocht over den oceaan. Dienten gevolge zal het vliegtuig in de eerste plaats worden voor het vervoer van postzakken en andere goederen. EEN PENSIONDIEF GESTRAFT. Eenigen tijd geleden is meegedeeld, hoe de Berlijn- sche pensions werden „afgewerkt" door een oplich ter, die met groote handigheid en nog grooter bru taliteit placht op te treden. Hij; beriep zich bij de pensionhouders op aanbevelingen van rijke Amerika nen, die vroeger in het pension gewoond hadden. Daar hij in staat bleek, zeer juiste mededeelingen te doen over hun personen, -wekte hij vertrouwen. Hij nam dan een kamer, liet zich dadelijk den sleutel ter hand stellen, en stal dan -hetzij onmiddellijk, het zij later, wat hem maar onder de hand kwam: pelzen, gouden en zilveren voorwerpen, contanten, ondergoed enz. enz. Vaak ook gelukte het hem leeningen van eenige honderden marken los te krijgen. In het voorjaar van '27' gelukte het de recherche het heerschap te betrappen; in het bezit van Eugen Nieburg, zoo heette hij, werden niet minder dan 25 sleutelbossen van pensions gevonden! Dezer dagen stond Eugen terecht. Hij dischte daarbij een prachtig verhaal op, zoo vertelt de „Voss. Z."; in 1891 te Riga geboren, was hij eerst Russisch, late Amerikaansch onderdaan ge weest, nu was -hij een „wilde". Zijn vader zou koop man in Buenos Aires en Amerikaansch consul zijn geweest. Nieburg beweerde verder tien talen te spre ken. Tijdens den oorlog was hij 'bij den Amerikaan- schen spionnagedienst als koerier werkzaam geweest. Op de vraag van den premier, hoe hij op het hel lende vlak was gekomen, deelde Eugen mede, dat hij als koerier de beschikking had gehad over een cheque boek met blanco volmacht. Nu, daardoor had hij elk begrip van de waarde van het geld verloren. Bij zijn ontslag uit den Amerikaanschen dienst stond hij op straat Op een goeden dag maakte hij kennis met „gravin Colonna" een bij de Duitsche justitie (betrekkelijk dan) welbekende geheimzinnige persoonlijkheid, van wie men aanneemt, dat zij de organisator van een groote internationale misdudigersbende is. Tot dusver leeft de gravin zich handig aan alle nasporingen wé ten te ontrekken. Deze vriendin nu zou den pensiondief een „tipp" hébben gegeven om een Poolschen koerier, op weg naar Dantzig, belangrijke papieren te ontfutselen. Daarbij was hij betrapt en had vier jaar gekregen, die hij ook had uitgezeten. De president las daarop een lang strafregister voor. Daaruit bleek, dat de heer Nieburg voordien echter reeds zeven vonnissen had gekregen: in Weenen, Agram, Graz, Zürioh en nog een paar plaatsen. Beklaagde verzekerde echter bij -hoog en bij laag, dait dit niet zijn strafregister was: hij zou dan 20 jaar lang achter elkaar in de gevangenis hebben geze ten. Tot zijn verontschuldiging voor zijn pensionoplich terijen voerde hij aan, dat men het hem ook altijd zoo gemakkelijk had gemaakt; men had hem telkens ten eten gevraagd en nooit had men moeilijkheden ge maakt met het leenen va-n geld, integendeel. De akte -Van beschuldiging was in dit opzicht trouwens niet eens geheel juist; er waren behalve de daar vermel- ide, nog tien andere gevalletjes. De ambtenaar, van het O. M. liet Eugen niet in twijfel of -hij diens Amerikaansch verhaal geloofde; ronduit zeide hij beklaagde, dat hij diens heele ver haal gelogen achtte. Ten einde het pubiek tegen zulke internationale gauwdieven te beschermen, eischte hij vervolgens drie jaar tuchthuisstraf. De rechtbank ging n^g verder en veroordeelde den vriend van „gravin Colonna" tot vijf jaar tuchthuis en 1000 M. boete, su'bs. drie maanden tuchthuis. EEN BOUWSTELLING INGESTORT. Bij het onweer van gisteren over West-Duitsch- land is op de mijn Mont-Cenis bij Herne in Westfa- len een bouwstelling van 30 meter hoogte door den bliksem getroffen en ingestort. Vier arbeiders wer den onder het puin begraven doch konden na kor ten tijd gered worden. Een hunner was ernstig, de drie anderen slechts licht verwond. NOODWEER EN DE HAVEN VAN HAMBURG. Het noodweer van eergisteren heeft in de haven van Hamburg vrij belangrijke schade aangericht. Het Fransche stoomschip Saint Prosper sloeg van zijn boeien, geraakte op drift en stootte tegen het Lloyd-stoomschip Raimund aan, waardoor beide schepen beschadigd zijn. Het Russische stoomschip Th raki dat ook op drift geraakte sloeg tegen de Burchardt-kaai op en beschadigde een Zweedsche driemaster en 3 kleine schepen ernstig. Op het En- gelsche schip Saint Alndrew sloeg de bliksem in. De brand kon echter spoedig gebluscht worden. EEN MEEVALLER VOOR DE ENGELSCHE SCHATKIST. Lady Houston, de weduwe van den grooten ree der, die verleden jaar op Jersey (Kanaal-eilanden) is gestorven, een fortuin van 17 millioen nalaten de, heeft een telegram aan den kanselier van de schatkist gezonden, meldende dat zij de successie rechten van haar mans nalatenschap wenscht te betalen, die zij verschuldigd geweest zou zijn in dien hij in Engeland gestorven was. Het volle be drag van die successierechten wordit op 2.800.000 p.st. geschat. EEN AFDOEND VOORSTEL. Op het congres over de betrekkingen tusschen de Zuidzeestaten heeft de Australische gedelegeerde de vernieling van alle viootbasis in of bij de Zuidzee geopperd, met de verplichting dat oorlogsvloten die buiten do Zuidzee zijn er niet inkomen. Hij was van oordeel dat een dergelijke maatregel een con flict in de Zuidzee voorgoed zou verhinderen, dat vlootgevechten tusschen staten wier basis meer dan 3000 mijil van elkaar zijn verwijderd, bijna onmoge lijk zijn. RAMP OP ZEE. In den nacht van 1 Juli jl. riep de assistentresi dent van Sampang de hulp in van de marine te Soerabaja, voor een ongeval dat op zee had plaats gehad, even buiten het Oostgat In Straat Madoera; een groote Madoereesche prauw, lto-meijde van Pr-j- bolingog, met aan boord ongeveer honderd passa giers, is door den hovigen wind en den geweldigen golfslag omgeslagen. De opvarenden, die niet bi- schikten over reddingsmiddelen, hebben, voor zoo ver plaats was en men daarvoor nog gelegenheid had, zich op hot wrak van de prauw gered. De marine-commandant van Soerabaja gaf last. dat Ilr. Ms. „Krakatau" deel zou nemen aan het red dingswerk. Reeds om vier uur bad het vaartuig voldoenden stoom en voer hot uit. Tegen daglicht kroeg de commandant van het vliegveld Morokrain- banga.li nog last drie watervllegtunigen te zouden naar de plek des onheils, on zoo kon het speuren naar de drenkelingen met hoop op succes een aan vang nemen. Omstreeks tien uur werd door de vliegtuigen het wrak, dat een groot eind was afgedrevon, opge merkt; dit bericht word doorgegeven aan de „Kra katau", die in de aangegeven richting koers zette. Toon mon bij de omgeslagen prauw, die half ver splinterd was, kwam, bleken daarop ongeveer twin tig opvarenden te zitten, die zich in wanhoop aan het wrak vuatklamlpton. Zij worden spoedig aan boord genomen en zij de den een omstandig verhaal van hun wederwaardig heden, hetwelk- hierop neerkwam, dat zij, overvallen waren door het noodweer, hetwelk den vorigen dag ter reede woedde. De bemanning deed alles wat in haar vermogen lag om de prauw in veilige haven te koersen, doch de woede der elementen was grooter dan dat daartegen met vrucht te strijden viel. Plot seling stak een stormvlaag op en de prauw sloeg om. Allen vielen te water. Nadat de drenkelingen aan boord waren heeft men nog gespeurd naar de anderen. Spoedig zag men eenigen op stukken wrakhout in zee dobberen. Ook dezen werden gered. Naar een nader telegram van de „Krakatau" meldde zijn in totaal 26 man nen en één vrouw aan boord van dit schip opgeno men. De overigen, ongeveer 75 in getal, zijn vermoede lijk allen verdronken. EEN LUCHTCHAUFFEUR GEVRAAGDI In een Engelsch blad heeft een advertentie ge staan, waarin een vliegtuigbestuurder werd ge vraagd, „een man van hoogstaand karakter, met er varing. en in staat een zakenman op leeftijd dage lijks per vliegtuig van Beifordshire naar Weybour- ne te brengen, en in zijn vrijen tijd tuinarbeid te verrichten. Hij moet zuiver en glad kunnen opstij gen en" landen DE ROEMEENSCHE POLITIEK. Berichten uit Zevenborgen en Wallaphye<, te Boe dapest ontvangen, maken melding van groote on tevredenheid over Bratianu s regeèringsmaatrege- len, die ofschoon het alom in het land rustig ge bleven is, de scherpste dictatuur nabij komen. Da nationale boerenpartij is oen actie begonnen, om kroonprins Karl toch uit te noodigeu den troon te willen beklimmen, niet zoozeer uit persoonlijke voorliefde voor den ex-kroonprins, dan wel omdat de partij vreest dat de laatste rest van politieke vrijheid onder heb bewind van dien regentschap^ raad en de draoonisclie maatregelen van tirabianu zal verloren gaan. Generaal Averesou moet, volgens dezelfde berichten, van plan zijn zich geheel uit de politiek terug te trekkeu, omdat de democratische volkspartij geen loyale oppositie vermag te voeren. EEN NOODLOTTIGE EETPARTIJ. Uit het plaatsje Ziberoajo bij- Kisjinef wordt ge meld, dat aldaar twintig personen zijn vergiftigd bij een gastmaal op het landgoed van den grootgrond bezitter Gonada* Mevrouw Gonada had een aantal kennissen op een diner uitgenoodgd. Na den maaltijd werden de gasten ziek en in den loop van den nacht overleden er zeven, voordat geneeskundige hulp ter plaaste was; eerst om zeven uur des ochtends verschenen de geneesseeren. In den loop van den ochtend over leden opnieuw twee gasten. Uit het onderzoek bleek, dat mevrouw Gonada bij- het bereiden van meelspijzen hij- vergissing meel had gebruikt, dat -met rattekruid was vergiftigd. OVERSTROOMING IN BRITSCH-INDIë. Uit Calcutta wordt gemeld, dat een kanaal dienen de voor de watervoorziening van het district Boroda buiten zijn oevers getreden is, zoodat de dijken doorgebroken zijn. Er zijn duizend menschen ver dronken. De verbindingen tusschen Boroda en Borhbay moe ten verbroken zijn. EEN SPOORWEGONGELUK IN ZUID-AFRIKA. Een telegram van gisteren uit Kaapstad meldt, dat de Natalsche posttrein bij Heidelberg op een goederentrein is geloopen. Dertig naturellen en twee Europeesche beambten werden gedood, drie Europeanen en een aantal na turellen gewond. De locomotieven zijn in elkaar gedrongen en de wrakhoop is zoo groot, dat men wel anderhalvh dag noodig meende te hebben om het spoor vrij te ma ken. DE UITVINDER VAN DE OORLOGS-CAMOU- FLAGE OVERLEDEN. .Er wordt gemeld, dat de schilder Solom.cn is over leden. Hij kon nog aanspraak maken op andere ver diensten dan op die van een goed schilder. Hij was namelijk, gelijk gezegd is, de uitvinder van het op ruime schaal in den oorlog toegepaste stelsel van camouflage, dat zoovele levens behouden heeft. Toon zijn denkbeeld ingang vond, werd hij tot overste van de genie bevorderd en ging hij overal heen om aan te geven hoe de camouflage uitgevoerd moest wor den. Voor het eerst werd het stelsel toegepast op een artillerie-stelling. Er werd toen in een dag tijds een canvas-oppervlakte van, 3500 vierkante yards beschilderd, om 24 kanonnen te bedekken. Onder zijn toezicht werd "do eerste nagemaakte boom op gericht. om als waarnemingspost te dienen. Hij be stond uit een metalen paal met echte schors erom heen. Daarna kwam hij op het idee om poppen op te stellen, die de vijand voor soldaten meest aan zien. Toen de eerste 280 opgesteld waren en in be weging gebracht werden, trokken de Duitschers er het vuur van kanonnen en machine-geweren tegen samen en vernietigden ze. Zij meldden dat er in de Britsche linie een „vreeselijke slachting" aangericht was. Vervolgens wijdde hij al zijn krachten aan het camoufleeren van vechtwagens. Zij werden zoo be schilderd, dat zij een deel van het landschap schenen te vormen. De Duitschers volgden de camouflage snel na en pasten haar ten slotte op nog grooter schaal toe dan de geallieerden. Bij den grooten op- marsch der geallieerden maakten zij 130.000 ton Duitsch materiaal buit, dat voor camouflage-werk bestemd was en de Duitschers hadden landschap schilderingen achter hun front, die de geallieerden pas aan het eind ontdekten. ONTMOETING VAN EEN AUTOMOBILIST MET WILDE DIEREN. Thomson, de .directeur van een kolenmijn, heeft toen hij met zijn auto tusschen den Victoria-water- val en Boelawajo op weg was, drie leeuwen en een luipaard ontmoet. De luipaard deed oen aanval op de auto, maar werd gewond en verdween daarna in de struiken. De wilde dieren werden alle binnen een afstand van 160 K.M. van Boelawajo aange troffen en liepen over den grooten weg. HET HUWELIJK IN DE LUCHT. Dominé Teichmajin te Berlijn is, naar we indertijd hebben gemjekl, door het Brandenhurgsche consis torie geschorst, omdat, hij een huwelijk in een vlieg tuig had ingezegend. Het consistorie zag daarin een vernedering van het kerkelijk ambt. Telchmann is tegen de schorsing in beroep gekomen en is gisteren gehoord. De oorspronkelijke beschuldiging is reeds ingetrokken, maar of de schorsing in een ontslag zal overgaan, hangt af van de beslissing over de vraag of Teiehmnnn uit sensatie-lust heeft gehan deld. Het is nl. gebleken, dat het huwelijk in de lucht verfilmd is en volgens het consistorie had do dominé (die echter vorzekert daartoe niet bij machte te zijn geweest) zulks moeten voorkomen. HET AUTO-VERKEER TE BERLIJN. In de Duitsche hoofdstad rijden thans een zestig duizend auto's. Er zijn ook nog -wat. „aapjes", rnaar dit vervoermiddel sterft allengs uit. Er rijden er nog 293.

Schager Courant | 1927 | | pagina 10