Huil» Bims- lütitutii- LuflinM RESTANTEN-WEEK. Beddenfabriek M. KLËXCQ, Bezoekt de Fancy=Fair Callantsoog, 30 en 31 Juli L. BOLTE - SCHAGEN. Kapokmatrassen EL, Eerste Blad. f® Iputen Ledikanten A §28? Qrootste sorteering Vloerkleeden. (AADWIERINGERWAARD Tractor of Paardenbespanning? ZOMER-ARTIKELEN van onze Dames- en Heeren-Confectie, alsook de restant Zomer stoffen en Coupons SPOTGOEDKOOP aan. Filiaal Gebr. Bischoff. Verbetering van den WolhandeL Plaatselijk Nieuws. in het gebouw van den RIJKSWATERSTAAT. Zaterdag 30 Juli 1927. DOL. SCHAKER 70ste Jaargang No. 8091. COIIHABT. t blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- g en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN <5 Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden f 1.(35. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsna inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte berekond. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. 25& 3040 1 -mi a v 'rs-> 3-deeIig, schuinl peluw en 2 kussens, met C ajava-kapok gevuld, Damast overtrek, 4142 41.' f55.00. 5786 5S56 'era., met onderlagen, mooi schilderwerk, «241 f 8>75> 6657 666 7056 70Lt U al een TIJgercIIv»ii met stalen 7472 7f onderwerk? 868? 900 i 921 lOifl'-Spoorstr. 32-34, Helder. Tel. 206. 141.-•■$ Vertegenwoordiger van de Aupiti|$-iVIk&- :'-8f /trassen, verkrijgbaar in alle maten. Donderdagavond] vergaderde de Raad onder leiding! an Burgemeester Haringhuizen, tevens, secretaris. Afwezig de heer P. Peper. Na opening en voorlezing der notulen, deelt Voor. itter mede, dat de heer Speets en hij! die vergadering izake Kanalisatie 'hebben bijgewoond), en dat er >en door Voorzitter op gewezen is. dat er zoo wel ig van bekend was. Later is er een rapport ont- 'angen. Het ligt nu in die bedoeling, om een ge- pmbineerde vergadering van Polder- en Gemeente- estuur te beleggen, waarbiji Ingenieur Ringers te. lenwoodig, zal zijn omi nader toe te lichten, welke 'olangen. Polder en Gemeente bij die kanalisatie lebhen. B. en W. stellen voor, de zaak voorloo.pig an te houden, waartoe besloten wordt. Dan wordt door de Commissie van Uitvoering van liep V'leeschkcuringsdienst gevraagd, of de* Raad ipcd kan vinden onu op 1 Octoher a.s. de zaak op l;enzelfden voet te laten voortbestaan. Voorzitter zegt. dat indertijd reeds is besloten, 1927 at medewerking zal worden verleend om den dienst «af/} stand te houden, zoodat het nu niet noodig is 1 ieromtrent een besluit te nemen. De commissie heeft een ontwerp voor een nieuw PC in voorbereiding, waarom B. en W. dus .IJl Li oorstellen een afwachtende houding aan te nemen, ddus besloten. [Dook is door diezelfde commissie een rentabiliteits- I ekening met toelichting ingezonden voor een even. li |Y peel op te richten centrale noodslachtplaats en ver- li IU yerkingsinricbting. Naar het oordeel' van B. en W. e_fook hier nog nadere gegevens noodig. zoodat kt voorok in deze zaakj wordt voorgesteld een afwachtende 1 iouding aan te nemen. De commissie wenscht wel Augustus antwoord te ontvangen, doch toorzitter is van oordeel, dat voor een zaak van zoo 'jrootbelarug een spoedige beslissing niet is te nemen. De Raadi gaat met aanhouding accoord. ng der Verder is ingekomen een schrijven van Dijkgraaf xi Heemraden van het Hoogheemraadschap NoordL genaar-iollands Noorderkwartier, betreffende de aanwijzing an een gevolmachtigde voor het verkiezen van ïoofdingelanden en plaatsvervangers. in de le plaats den Raad er voor willen spannen. Het doet voorzitter genoegen dat er vanuit den Raad hiervoor een stem opgaat Wieringerwaard kan in deze niet achterblijven. Verder vraagt de heer Blaauboer of er nu toch niets aan te doen i9, dat door sommige motorrijders zoo onverantwoordelijk hard door de 'kom wordt ge reden. Voorzitter zegt, dat de politie juist verleden Vrij dag den geheelen dag heeft gepost, doch toen werd zeker steeds kalm gereden, want een bekeuring werd niet gedaan. Het ligt inderdaad in de bedoeling om maatregelen te nemen dat in de kom wat kalmer wordt gereden. Het zijn niet alleen vreemden, doch enkele hekenden maken zich ook schuldig. Hierna sluiting. URG Voorzitter zegt, dat in 1921 een doorloopende vol- ia, i Zijpeoacht is gegeven. De Raad! kan evenwel die daten hervallen en vervangen door een nieuwe. Wethouder Sleutel wil de bestaande volmacht naar laten doorloopen. waarmee de andere heeren. tccoord kunnen gaan. zoodat aldus wordt gesloten, l Alsnu wordt opnieuw vastgesteld de verordening □f '°t wijziging, der verordening op keuren van waren, [j l, wijziging betreft ook bet verbod tot verkoopen ran melk met een gehalte lager dan 2.75 pet. de Volgende punt is vaststelling suppletoire begroo- oping. Voorzitter deelt mede, dat een postje van bijdrage •inger-'ensioenen iets 'hooger is geworden, wat bij suppl. egrooting moet geschieden. Allen voor. Laatste punt is aanbieding gemeenterekening, bij Voorzitter merkt op, dat in de vorige vergadering vennenigvuldigingscijfer is vastgesteld en de ver achting toen was dat de rekening prachtig zou slui- LowPiJi/8 dan 0011 uitgekomen. Het saldo bedraagt 8873.51%. De heer Blaauboer vraagt hoe dit nu zoo hoog kan ijn, waarop voorzitter antwoordt, dat in dat saldo og zit een eventueele bijdrage aan H.B.S. en gym- asium en ook omdat enkele belastingbetalers van Ier nu geen forensen hebben te betalen in Anna aulowna. De heer H. Koster vindt een goed saldo wel ge- .renscht, omdat we in verband met de Zuiderzee werken mogen vervyachten dat ook in deze gemeente en keet komt In den winter kan dat werkeloosheid eroorzaken en geeft dus armenverzorging. Dit geeft den heer Blaauboer aanleiding om te «gen dat hij dit afkeurt. Wanneer het Rijk die men- L-hen aanstelt, gaat 't niet aan dat die in den winter oor rekening der gemeente komen. De gemeenterekening wordt gesteld in handen van e commissie van onderzoek. Bij de rondvraag informeert de heer Blaauboer, ie Er- oe B. en W. denken over collecteeren voor den Wai-jhnp m den achterhoek. Voorzitter zegt dat het voornemen bij B. en W. wel estaat een commissie samen te stellen en zou dan 5540.— 4100.— 3150.— toe- 927, ieuwe no- Lang niet overal blijkt de tractor paard te kannen vervangen. het Het is een algemeen erkend en in verschillende landen waargenomen feit, dat het paard, dat aan vankelijk door den motor geheel verdrongen scheen te worden, bezig is om een groot deel van het verlo ren terrein te heroveren. Het paard, dat door vele eeuwen heen den mensch gediend had en zijn kameraad geweest was in vrede en oorlog, dat hem geholpen had de wereld te ontgin nen, dat reeds de triomfwagens der Romeinsche Cae sars trok en voor de strijdwagens der Pharao's ge spannen was, toen de pyramiden nog jong waren, dat zelfde paard scheen gedoemd, om in enkele tien tallen van' jaren te verdwijnen en motor-enthou siasten droomden reeds van een wereld zonder paar den. Die droom is echter nog niet bewaarheid en zal dat voorloopig ook nog wel niet worden; het paard, dat reeds in de oude mythen en legenden een plaats inneemt als helper van menschen en goden, zal die plaats wel nooit geheel behoeven af te staan aan de werktuigen der tecniek. „Pim" redeneert in „Paard en Paardenwereld" aldus verder over dit vraagstuk: Bedrijfsadministratie en statistiek hebben aange toond, dat men als regel aannemen kan, dat paar- machteloos door de klei slipten, niettegenstaande er „grijpers" op gemonteerd waren ter lengte van pl.m. 25 c.M. en ter breedte van pijn. 14 c.M. Ook onder die omstandigheden, wanneer de tractor stond te „haikkepoffen" zonder vooruit te komen, gingen de bespanningen (met Munsterlanders) hun gang. Wel is waar dient vermeld te worden dat de trac tor, wanneer alle9 goed ging, per dag evenveel mor gen ploegde als 10 tot 12 paarden. Juist echter in het ploegwerk ligt de grootste ver dienste van den tractor; goed gerekend kwam het ploegwerk per morgen, wanneer de tractor aibeidde, niet goedkooper dan wanneer het door paardenbe spanning geschiedde. Dan neemt men bijna altijd waar dat, waar met den tractor geploegd is, de randen van de omgelegde perceel en nog bijgewerkt moeten worden door den ploeg met paardenbespanning. Een tractor schrijft men in 4 a 5 jaar geheel af, ter- wijl imen in denzelfden tijd van paarden niet meer dan 25 a 30 'behoeft af te schrijven en een paard, als regel, niet geheel afgeschreven behoeft te worden. f Nog een belangrijk punt bij de vergelijking: trac torpaarden is, dat wat ik zou willen noemen de krachtsverdeeling. Het is in verreweg de meeste land bouwbedrijven practisch onmogelijk om de paarden geheel weg te doen en te vervangen door een of meer tractors, daar het meermalen noodzakelijk is om de arbeidskracht van laat ons zeggen 10 a 12 paarden, die één tractor in één punt geconcentreerd heeft, te ver deel en over verschillende deelen van het bedrijf. De vraag rijst ook: „wordt door het voortdurend be werken van het land met tractors de ondergrond niet te hard?" Zoo zouden er nog vele vergelijkingen te maken zijn, doch ik meen dat de aangehaalde punten reeds vol doende in het licht stellen, dat het geen verwonde ring behoeft te wekjken, wanneer men leest dat b.v. in de meer vooruitstrevende landbouwstreken van de Vereenig.de Staten en Canada de landbouwonderne mers er van teruggekomen zijn, om door dik en dun met de tractors te arbeiden, om de eenvoudige re den, dat, hoe nuttig ook in sommige tijden van het jaar en in sommige deelen van het bedrijf kunnen aangewend worden, de paarden toch voor het meeste landbouwwerk de aangewezen» helpers bleken te zijn. Gedurende aoht dagen bieden wl] de overgebleven Niemand verzuime hiervan te profiteeren. Ziet onze Etalages. nen twee conclusies worden getrokken. Biji bet afnemen der qualiteit stijgt het rende- ments percentage. Het rendement der eenste knip 13 bijna steeds lager dan die der beide volgende. Zoo- dra echter de quantitedt bijl het stijgen der jaren belangrijk afneemt, is ook het rendement aan het dalen. De verklaring hiervan zou aldus kunnen^ zijn. dat de normaal gelijk gebleveo. hoeveelheid vetzweet door een afnemende hoeveelheid! wol zou zijn opge* nomen. Ten aanzien van de zwakte van de positie van de wolverkoopers kan worden opgemerkt, dat wol het e enige is, dat het landbouwbedrijf voortbrengt, waar van de landbouwer niet de qualiteit kent. Hij kan niet de waardeering vap koopers controleeren. ter wijl hij! ook niet weet, waarom de grenzen, waarbij zijl voor fouten komen te staan, zoo nauw zijn. zooj als dit wel bij onbedreven verkoopers het geval is. Men heeft wel eens het idee geopperd, dat de Staat de publicatie van redelijke prijken op zich zou nemen. Dat zijn prijzen, op welker, basis transacties normalerwijze zouden kunnen plaats vinden. Zelfs niet cte algem. regelen van staatsbemoeiing willende ontkennen, is er toch weinig reden om aan te ne- men, dat zulke theoretische prijken een nauwkeuriger beeld zullen geven van de markttoestanden. dan de werkelijke prijken, tot stand gekomen biji de gewone wijze van concurrentie. •De groote verschillen tusschen toestand en quali teit van twee partijen wol, zelfs op twee naast elkaar gelegen bedrijven geproduceerd, zullen het nagenoeg onmogelijk maken, prijzen te noteeren uitgezonderd op een „zuiver gewasschen" (clean scowredl) basis en alvorens een producent dat voor zijn eigen wol zou kunnen doen, zou een1 schatting van de opbrengst noodzakelijk zijn. Ten slotte is een redelijke prijs noodzakelijker wijze een gemiddelde prijs en zou waarschijnlijk tengevolge hebben de prijzen van pri ma partijen neer te halen en die van slechte wol omhoog te brengen buiten de markt om. den voor vrachtvervoer over afstanden beneden 30 K.M. goedkooper trekkracht leveren dan auto's en zoo kan men voorbeelden aanvoeren van bedrijven, waar de paarden geheel door vrachtauto's vervangen waren en waarin men thans weder terugkeert tot de paardenpaarden. Begon men er voor eemge jaren reeds over te spre ken, als zou het luchtwapen de cavalerie ongeveer geheel overbodig maken, zoo bleek tenslotte, dat, vooral aan het Oostelijk front in den grooten Euro- peeschen oorlog, de cavalerie zeer nuttig werk ver richtte. Dat 'het paardrijden als sport en uit gezondheids oogpunt nog vrij veel beoefend wordt en eerder toe neemt, dan afneemt, bewijzen de vele maneges. 'Ook in het landbouwbedrijf, ©ogenschijnlijk het bij uitstek aangewezen 'bedrijf voor paarden, was men, als voorbeeld gesteld door de Amerikaansche groote farms, er in de meeste landen toe overgegaan om paardentrekkracht te vervangen door motortractors. Thans kan men vernemen hoe juist in Amerika vele landbouwers hun tractors weder terzijde stellen en terugkomen op de paardehbespanningen. Bij iemand, die, als schrijver van dit artikel, in de gelegenheid was om op verschillende grondsoorten en in verschillende omstandigheden een vergelijking te maken tusschen paarden- en tractorsarbeid, behoeft dit nauwelijks verwondering te wekken. Het blijkt n.1. dat de tractor nog lange niet allen grond werken kan waarop de paarden dat wel kun nen. Op weeken poldergrond, die vooral in Neder land vrijwel aangetroffen wordt, zag ik de. wielen van den tractor wegzakken ondanks dat men ze, speciaal met het oog op den drassigen bodem, verbreed had, terwijl de paardenbespanningen hun gang gingen, desnoods nadat men de paarden plankjes onder hun voeten gebonden had, om te voorkomen dat hun hoe ven te ver in den modder wegzakten. In Duitschland was ik in de gelegenheid een 20 P.K.'s tractor te zien ploegen in vrij zware tot zware klei. Hier deed zich de moeilijkheid voor dat, wan neer de klei tot een modderbrei geworden was door veelvuldige najaarsregens, de wielen van den tractor Kan de boer den prijs van zijn eigen product niet bepalen? Aan het jaarverslag der 'Nedi. Federatie tot ver betering. van den Wolhandel ontleenen wij wat be treft de scheercontrole en wolkeuring in Noordhol land het volgende: Over het algemeen viel het gewicht iet® tegen en bleef het zelfs onder het gemiddelde van het vorige jaar, toen het totaal gemiddeld) 6 Kg. was. Deze da ling is het meest te wijten aan het vasteland waar het gewicht 150 gram achteruit ging. Een gelukkig verschijnsel is echter, dat het gemiddeld gewicht der prima vliezen iets vooruitging, terwijl van de andere qualiteiten het gewicht verminderde. Dit zou. mogelijk! als een teeken mogen worden be schouwd, dat men de lichtste prima naast die te grove zware mindere qualiteit heel aardig weet uit te schieten. Hoewel biji kleinere groepjes soms eon afwijking voorkomt, bleek ook thans weer. dat met het klim men der jaron het gewicht van do wolvacht vrij regelmatig afneemt. Ook de gewichtstoeneming bij qualiteitsverminderlng wa® weder, gemakkelijk, Aan toonbaar. De lichtste vachten waren 2 prima vliezen op Texel, een van een éénjarigen en één van een 5- jalrige ram, welke beide 3.3 Kg. wol produceerden, Het oudste ram, een 9-jarig dier. leverde nog 3.8 kg. eerste. Het zwaarste vlies op Texel woog 7.8 Kg. ep was een oorst qualiteit vacht van een 3-jarigen ram, In Noordholland kwamen meer zwaarderon voor, o.a. een 8.9 grove eerste van een éénjarige, 8.4 Kg. tweede van een tweejarige. De zwaarste vacht woog 7.8 Kg. Gelijk uit de praktijk van den wolhandel' reeds bekend was. bleek het rendement dit jaar vrij be langrijk hooger, n.1. 1.4 pet. Uit dien aan het verslag, toegevoegden staat kun THEATER ROYAL. Deze week brengt de Directie van het Theater Royal een van de beste films die er bestaan, n.1.: Haar lijdensweg. De hoofdrol is in handen van Henny Porten, die daarin op aangrijpende wijze vertoont, wat een moe der lijden kan. Hte is 'n echte trioanphrol van Henny Porten. Der korte inhoud vertelt er ons het volgende van: Deze film wordt Zaterdag en Zondag vertoond. De gratisfilm voor Dinsdag is ditmaal een dolle klucht ip 7 acten, getiteld: Excuseer! Lachen is hier het parool. Graaf Tamar is in het huwelijk getreden met de beroemde tragédienne Maria Magnussen; die tevo ren een liaiison onderhouden heeft met een treur- speldichter. Jean Guiscard genaamd. Toen zij! den graaf als echtgenoot accepteerde, brak zij eiken band, die haar nog aan den zelfzuchtigen karakterloozen kunstenaar bond, radicaal af. be koord als zij was' door de nobele en verheven»eigen schappen van den edelman, voor wien ziji trouwens geen bijzonderheden van haar vroeger tleven ver borgen had) gehouden. Maria brengt haar vacantie door op het landgoed van haar echtgenoot die haar, in zijn rotsvast ver trouwen, veroorloofd hadi haar loopbaan, als tooneél- speelster tijdens hun huwelijk) te vervolgen. Hun verhouding ia van den meest idealen aardt en bel den gaan geheel op in het vertroetelen van het al lerliefste dochtertje dat Maria haar man heeft ge schonken. Slechts één 'klein wolkje dreigt wed eens den klaren huwelijkshemel' te verduisteren: de koele adeltrots van d'e hooghartige zuster van den graaf, die zich maar niet kan vereenigien met het beroep van haar schoonzuster. Ook! ziet 's graven zuster met leedö oogen, hoe de kleine Monica den genialen weg van haar moeder onloochenbaar blijkt te hebben geërfd. Dit belet echter niet. dat graaf Tamar met de grootste teedrheid het kunstenaarschap van zijn «vrouwi beschermt en helpt ontplooien. Doch deze schoone harmonie zou op wreede wij ze worden verstoord. Op een dag brengt Erich. Lind- hokn, de privé-secretaris van den uitgever Pickart, Maria een nieuw manuscript v»rr een treurspel ip verzen, geschreven door.... Jean Guiscard. Te zelf- dertijd confereert d'e dichter met den uitgever over geldelijke aangelegenheden. Guiscard is aan lager wal geraakt en voorschot op tantièmes kan hij van Pickart niet meer loskriigen. Op één voorwaarde wil de gewetenlooze literatuur-exploitant den be roemden dichter echter uit den nood helpen: te we ten, als deze bereid is. om> sensatie-onthullingen in romanvorm1 te doen aan de hand van de minnebrie ven, die Maria Magnussen hem eens geschreven heeft Maria is in vervoering over de schoonheid van hei haar ter lezing gezonden treurspel' en onmiddel lijk wil zlji met het instudeeren van de hoofdrol een aanvang maken. Zoozeer wordt zij door de kwali teiten van het werk getroffen, dat zij er zich niet om bekommert, wie de auteur ervan ie. Dus kan zij niet begrijtpen, dat haar man, dde niet als zij den kunstenaar Guiscard van den mensch Guiscard scheiden kan aanvankelijk! bezwaar maakt tegen t opnemen' van de rol. Ten slotte overtuigt zij' 'hem, want biji voelt, hoe diepUgevoeld' haar woorden zijn, wanneer zij zegt: „Weet ie nu nóg niet, dat ik al leen jou en ons kind liefheb?" 'Zonder dat ziji iets vortmoedt van het booze opzet van den uitgever, die Guiscard van Marla's komst heeft verwittigd, ontmoet zij haar vroegeren minnaar op Pi'Cikart's kantoor. Als zij al'leen zijn. ontstaat er een heftige woordenwisseling, tusschen hen beiden, die eindigt met Maria's waarschuwing, dat ziji haar man omj bescherming zal vragon. Doch onmiddellijk be rouwt haar deze uitlating. Want Guiscard) is eon uitmuntend! schermer en in een onvermijdelijk duel I.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1