Alimcci Bitlis- Mnrttmit- Lanioiwllü WOUDA's Herman Nypels Eenige restanten COLBERT-COSTÜUMS - Overhemden en Stroohoeden DE BROEKER VEILING. De Witte Muizen. Dinsdag 2 A 1927. 70siïe Jaargang No. 8092. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Feuilleton. Binnenlandsch Nieuws. Parel-Tarwebloem ZIE DE [TRAHES. VRIJE TOEGAKE. ugustus SCHACEE COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woonr/dag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Advor$ tentiön nog zooveel mogelijk in hot eor^uitkomend nummer geplaatst. S maanden f 1.65. Loseo nummers O cent. AD VERTEN- DACTopppMiwr m nitia - t0' 5 regels f 1.10, Iedere regel moor 20 cent (bowljena POSTREKENING No. 23330. INT. TEI.EF. No. 20. inbegrepen.). Groote lettors worden naar plaatsruimte borekond, De aanvoer van aardappelen* is alweer geringer dan de vorige week; de prijzen ervan loopen terug, doch zijn vrij wat hoog er dan verleden Jaar omstreeks de zen tijd- Wortelen loopen even eens in prijs terug. Hetzelfde is het geval met de bloemkool- Tomaten brengen weer goede prij zen op. De prijzen van roode en gele kool zakken sterk. Zilver uien redelijke prijzen. I 'Met ups and; downs gaat de tuinbouwer door het leven, en eiken dag kan hij 'zich afvragen, wat die van .morgen weer brengen zal. Het tot" nu tot ge vorderde seizoen ia zijn geheelen omvang over ziende. zal hij vrijwel tevreden kunnen zijn: immers hebben de aardappels goede prijzen opgebracht, het beschot viel, over 't geheel genomen, niet tegen; de bloemkool deed het. wat den prijs betreft, ook niet slecht; met de wortelen ia bet wel eens minder goed geweest, terwijl de vroege koolsoorten voor prijzen van do hand wérden gedaan, die er mochten zijn. Werd in andere streken ernstig geklaagd over de aardappelziekte, hier ia het nog al goed afgoloopen. Wol heeft het optreden ervan de prijzen doen te- rugloopen. doch niet in die mate als we dat uit andere tuinbouwcentra vernamen. De laatste week is echter niet zoo^ schitterend ge weest. Ongetwijfeld heeft, men er rekening, mee te houden, dat de aardappelprijzen niet op de hoogte konden blijven, zooals we dat reeds enverschillende weken zagen: de meerdere aanvoer uit andere stre ken zal daaraan wel niet vreemd zijn. Toch zijn de prijzen momenteel zoo, dat ze betrekkelijk gespro ken, aanmerkelijk lager zijn dan enkele weken terug- Stond de prijs der Schotsche muizen biji het begin der vorige week op f 6.50—10, deze week was dit f 5.70—7.50, wat dus voor de niet-export-aardappels een belangrijke vermindering beteekende. De 'hoog ste prijs, deze week besteed, was f 7.60, de laagste f 4.40. Woensdag werd zelfs niet meer dan f 5.80 be stoet!. Schoolmeesters deden het wat beter, doch ook deze prijzen waren lager dan de vorige week. Het zelfde kan worden geconstateerd van de eigenhei mers, en in t algemeen van de drielingen. Kleine waren ruim eeni gulden waard. De aanvoer was bijna de helft kleiner dan die der vorige week. De meeste, welke werden aangevoeld, kwamen nog van buiten Langendijk. Met de wortelen wou het deze week ook' al niet te best vlotten. Konden de bouwers aanvankelijk nog een prijs van f 6.50—7.50 bedingen. Zaterdag wa$ dit slechts f 3.60—4.90. Vrijdag f 3.504.10. Het vorige jaar waren de prijzen van dit product hooger dan thans, dit in tegenstelling met die der aard appels. De aanvoer was ook al geringer, nog geen 25000 bos. Er werd ook nog een partijtje loss eworte len geveild, die f 4.30 opbrachten. Had de bloemkool op het eind der vorige week Teeds neiging tot dalen, dit zette zich deze week voort.. Maandag besteedde men voor eerste soort van f 14.70—22.90, Donderdag kon de marimum-prijs nog tot f 25.10 stijgen, doch Zaterdag, was de noteering Uit het Amerikaansoh van RICHARD HARDING DAVIS. Vertaald door Willy H. van der Tak (Nadruk verboden) 30. VIII. Dó algemeens stilte,# die Injez> woorden tenge volge hadden, werd op de meest onverwachte mar hier verbroken. Voor senora Rojas van haar ver bazing was bekomen, werd' een van de tuindeuren Iopengegooid. Een man rende naar binnen1 en vloog1 |op Vega toe. Zijn kleeren waren gescheurd, hij hijgde zwaar en uit een wond aan zijn voorhoofd liep het bloed over zijn gezicht. De aandacht die een oogenblik tevoren door allen aan het figuurtje van Inez was geschonken, verplaatste zich nu naar het nieuw-optredende personage. Zij' herkenden Vega's kamerdienaar. Bijna ademloos riep hij zijn meester toe: De politie is in uw huis. Ze hebben het doorzocht ed alle papieren meegenomen. Ik heb nog kans gezien' weg te komen. De boot ligt bij den steiger; u hebt geen1 ooganblik te verliezen. Hij keieik dien kant yan Pulido en Ramón uit en sei: U ook. Hert is nog tijd. Generaal Pulido vloog naar het raam. We moeten direct met de boot naar de plaats van tomenkomst. Daar kunnen we nog op rijd komen, laar we moeten gaan voor het te laat is. Kolonel Jamoin, beval de generaal, u blijft bij' senor &1 dweil. Pino, ga met me mee. Blaar Vegja liep woedend op Roddy toe. - Neen. Deze man eerst. Mijta eer eerst. Op dit hachelijk oogenblik bleek Sam Caldwell zeer tot Roddy's verbazing, handelend te kunnen optreden. Hij pakte Vega om het middel en1 duwde hem naar het' raam. Loop naar de weerlicht met je ee®. Je hebt te doen wat ik zeg, schreeuwde hij', dat weet je duivels goed. Je gaat naar de plaats van samen komst. Afgeloopen. i Vega werd ondier hevig verzet naar het terras gesleept. Op het moment dat hij1 de kamer uitging,, strekte hij zijn arm naar Roddy uit. Als we elkaar 'Weerzien zal ik u dooden. Roddy keek h©m een beetje spijtig na. Hij vowjl ue gedachte aan een duel minder onaangenaam jOnn de onvermijdelijke uiteenzetting met zijn aan- slechts f 6.4013.80. Voor tweede soort was de hoog ste prijs f 8, Zaterdag, f 3.70. De warmte de laatste dagen heeft aan de prijszetting belangrijke schade gedaan. Intusachen profiteeren vele bouwers niet van de goede prijzen, die over 't geheel voor de bloemkool zijn besteed, daar de draaihartigheid weer groote verwoesting aanricht. De roode kool ging in de algeheele verlaging mee. Een prijs van f 6.30—7.40 in 't begin der week zag zich Zaterdag gereduceerd tot f 2.60 a 3.10, Als .dit niet verbetert, wordt de roode-koolteelt weer net zoo'n tegenvaller als verleden jaar, toen omstreeks dezen tijd. gemiddeld ruimi f 2 werd gemaakt. Gele kool braefht in den aanvang f 10.60 op, zakte langzamerhand in] en eindigde de week met f 2.70 tot f 3.70. Al zijin deze prijizen beter dan verleden jaar bet is voor iedereen begrijpelijk, dat ook voor de geldende prijzen geen winstgevende exploitatie de einduitkomst kan zijn. Witte kool werd verkocht voor f 2.70—4.70 Dit is beter dan bet vorige jaar, toen zij: ruim' f 1 opbracht Tomaten deden bet goed. Voor ALqualiteit besteedde men Vrijdag tot f 27.S0, voor B f 25.50, vo:r C f 25. Vergeleken met de vorige week is daarin dus een aanmerkelijke vooruitgang te constateeren. Ook nami de aanvoer eenigermate toe. Slaboonen brach ten van f 80—36 op, tuinboonen f 1.50. Zilvernep no teerde Dinsdag f 15.90-18, Vrijdag f 12.89-15.30. Za terdag f 9.80—11.10, Drielingen deden gemiddeld f 3, De week was dus niet best. Laat het de volgende beter zljnl NOORDS CHARWOUDEL Deze week werd schipper G. B. uit Zijdewind, die aan de laadplaats bezig was met lossen, aangereden door een passeerenden'goederenwagen der aanvoer lijn, waarbij; hiji een arm brak. Dr. Hoeekstra van ZuidjscharwQude verleende geneeskundige hulp. ANNA PAULOWNA. Politie. Verloren: drie rijwielplaatjes. Gevon den een bankbiljet, een pet, een hoed. en een por- temonnaie met inhoud. Inl. ter secretaire. EEN DOLLE JACHT. Eergisteravond liep een man door de Halstraat te Rotterdam langs den kleerenwinkel van de firma v. V., waar aan vele knapen heerencostumes in tros sen hingen. De man bekeek zijn eigen sjofele plunje, zag de lokkend colbertjes en, toen hij dacht, dat nie mand het zag, waagde hij een .greep en hij trok pardoes een volledig costuuin van den hanger, waar na hij er hals over kop vandoor ging. Maar in de Voor Winkeliers bij Gross. v.h. M. DE HAAS te Alkmaar. Roddy trachtte op echuchteren toom d;e ouderhanr delingen te hervatten: Ik heb de| eer u. mede te daeletn.... begon hij. Maar de senora liet hem niet uitspreken. Met woiorden zoo striemend koud als bevroren motre gen zei ze tegen haar dochter: Verlaat de ka mer. En daarop tot haar bezoeker: Velaat u het huis.. Met inspanning] van al zijn kir ach tem werkte Roddy eeoi onweerstaanbare lust tot lachen weg. Hij waagde nog een poging,: Maar madame, ik kan onmogelijk weggaan voor ik u heb duidelijk gemaakt Senora RojaS klapte in de handen» niet bijwijze van applaus op Roddy's woorden, maar omdat dat daar te lande het gebruikelijk- signaal is. 1 Ik hoop dat u mij: niet dwing,en zult, zei ge hoog, -r- in tegenwoordigheid van de bedien den een scène te maken. In antwoord op haar geklap vlogen' die deuren open en een paar angstige bedienden kwamen de kamer in. Senora Rojas boog voor Roddy alsof ze afscheid nam van een vorst, en van de weeromstuit maakte Roddy een even sierlijke buiging. Bij de deur wachtte Inez op hem en keek hem aan met een glimlach, die hem vertelde dat ze de zaak volstrekt niet tjagisch vond. Dag, zei ze opgewekt. Tot ziens, klonk het even opgewekt terug. Toen hij in Porto Cabello was gearriveerd, had S,am OaldwaLl zijtn hoofdkwartier gevestigd in het huis van 'dan Araerikaauschan consul, cue, waarr söhh'nlijk niet ten onrechte, door Alvarez verdacht werd, behalve de^ officieel© relaties met zijd depar tement in Wasshington, ook officieuze met de Fa. Forrester te onderhouden. Nadat het laatste bedrijf van het drama ten huize van mevrouw Rojas was afgespoeld, haastte Sam zich naar zijn kwartier, vergezeld van kolonel Ramen, die het in de ge geven omstandigheden veiliger vond onder de be schermende sterren en strepen van de Amarikaan- sohje vlag zooi moodig in de rol van politieke vluch teling te kunnen optreden. Op weg naar het consulaat vertelde Sam dat hij, door de inlichtringen' van Vega en mevrouw Rojas in1 de gaten' had gekregen wat Roddy in den zin had. Hjj veronderstelde, in verband met de mach- staande schoonmoeder. Hij begreep dat het inci dent met Pino slechts uitstel van exoutie had ba- teekent. viscbexoursics van Roddy en Peter, dat de bevrijdingspoging over de haven zou worden ondernomen. Als_ ze ©r op een' of andere mamier in ge slaagd zijln» vervolgde de* derde vicepresxdemi, pm hem gereedschap in handen te spelen, baant hij zich een uitweg naar het water en halen ze hem op een donkeren nacht met die verdraaide bcot af._ En wat moeten wij dan' beginnen? Die oude vrijbuiter heeft zijhal grijze kop maar te vertoornen; en alle Vienezulanen worden stapelgek van geest- ruimen wU op voor HALVEN PRIJS. Kleedlngmagazjjnen Schagen J» A Helder. buurt van den winkel waren juist veel menschen en enkelen hadden den diefstal' zien plegen en da delijk werd een achtervolging op touw gezet De dief bleek echter een geduchte hardlooper te zijn en de steeds aangroeiende menigte achtervolgers kon hem niet zoo spoedig achterhalen, vooral niet, toen de dief, die inmiddels op de Nieuwe Markt was ge komen, daar zijn buit wegwierp om makkelijker.te kunnen loopen. In wilde ren ging het door de Pan- nekoekstraat .dé Prinsenstraat, de Lange Baanstraat, de Kipstraat, de Goudsche Wagenstraat, langs don Goudschen singel, weer door Lange Baanstraat, de Prnsenstraat on de Halstraat door de Lange Baan straat en langs den Goudschen singel, over den Goudschenweg, door de Warinoezierstraat en de v. Alkemadestraat. Op het Van Alkemadeplein liet de dief zijn achtervolgers, die hoe langer hoe talrijker waren geworden, het geheele plein rond draven, daarna rende hij door een van de zijstraten naar de drift. Dan is taiet alleen' al het geld dat We in Vega belegd hebben' weggesmeten, maar het koet ons mag een milliaen erbij, omdiat Rojas ons zou dwingen de bepalingen van do concessie behoor lijk uit te voeren. Noem, we moeten' zorgen dat dat kwieke jongetje dat erin geslaagd is om het rijk ste meisje uit Venezuela, onder de beschermende kanonnen van haar moeder en Pino weg te kapen, ons verder geen) last meer bezorgd. Vandaag, fluis terde S,am zij mi metgezel in het oor, krijgt de commandant van San Carlos een anomiemem brief dat het voor de gezondheid van generaal Rojas be ter is, dat hü' een anderen' oei Ërijlgt. Roddy ging vatni Miramar langs den koristen weg maar huis. Onderweg merkte hij' dat heb gistte in de stad; de ^winlkels waren gesloten, de pleL nen en de koffiehuizen stampvol met menschen, en de Alameda was door soldaten afgezet. De po lirie en militairen) dreven-overal groepj ee menschen uiteen, len langs alle wegen patrouilleerden regeet- xxngstrcepeni te paard, de geladen karabijn oveq de schouder hangend. In zijn woning vond Roddy alle witte muizen verzameld: Peter, Mo. Kildriek, Vicenti en Pedro. Vioentie had ze bijeengeroepen om ze te vertellen dat de aanhangers van Rojas heb oogenblik ge komen achtten' om hun opstand te beginnen. Hot heele sterke garnizoen was de stad uitgetrokken om Vega em zijn aanhangers te achtervolgen, dus er waren noohl Vegnistüm in de stad, nooli een vol doende hoeveelheid troepen. Het wias niu heit mV ment. Vioemti was oohter bang, dat de aanval op San Carloe een aanleiding voor zijn bowakors kon zijn om generaal Rojas te vermoorden. Dus daarom moest de bevrijding van den generaal plaats heb ben, voor de aanval begon. Deze zou omstreeks 'middernacht plaats hebben. De wgadoring van de witte muizen besloot daarom dat zo om negen uur, als alles al donker ■was, den muur zouden opblazen. Roddy, Peter en Mo. Kildriok zouden samen in Roddy's eten, en om iaöht uur met de boot vertrekken. Ook Pedro zou met z© meegaan. Diens tegenwoordigheid moest dienen om den generaal over liur bedoe lingen gerust te stellen, vicenti zou den gevangene gaan vertellen, wat er waarschijnlijk zou gebeuren en .als de muur gevallen was miet mem ontsnappen door de opening. Pedro ging Inez op de hoogte brengen van wat er besloten was. Roddy liet haar weten .dat als do Rojas-partij succes had, haar vader hoogstwaar schjjnlijk dien nacht weer in zijn eigen huis zou slapen. Als na zijn bevrijding d'e uitkomst nog twijfelachtig was, zouden ze hem met de boot naar Ouracao brengan. Vioenti ging naar San Oarlos. Peter bleef thuis, om, voor het geval het noodig moohb zijn don tocht naar Willemstad te ondernemen, het ïioodLigo pro- Jonker Fransstraat Vandaar holde hij door de Korte Brandstraat en de Goudsche straat naar de Rotte. Onderweg hadden zich Inmiddels enkele vermake lijke incidenten voorgedaan, Zoo was in een van de straten een vrouwtje juist bezig, de stoep voor haar woning schoon te bezemen, toen de hollende en luid tierende menigte kwam aangerend. Of zij medelijden met den opgejaagden dief had, of zij dacht aan een van de vele kluchtfilmen of dait het een ongelukje was, is niet opgehelderd, maar toen de dief haar voorbij was gedaverd, stak zij haar bezem uit en de achtervolgers vielen en struikelden over en door elkaar, waardoor de dief den voorsprong nog ver grootte. Een eind verder rolde een man toevallig juist een kuip naar buiten. De dief sprong over de kuip heen, maar de achtervolgers zag de hindernis niet zoo gauw en rolden opnieuw over de straat. Toen de jachtstoet op de Rotte aankwam, vertrok j'uist het pontje. De dief nam een sprong en be landde midden in het vaartuig. De achtervolgers hadden het nakijken. Maar tijdens den overtocht verschenen aan den overkant eensklaps 4 agenten, die zich haastig rond de aanlegplaats van het pontje opstelden en met iedere haal die de pontjes baas aan zijn ketting deed, gleed zijn passagier dich ter zijn verderf tegemoet, Maar hij gaf het nog niet gewonnen, en sprong, hoewel hij niet kon zwem men, de Rotte in. Do agenten bemanden daarop, een aan de kade liggend vaartuig en niet scheepshoo rnen hebben zij den vrijwilligen drenkeling opge- vischt en aan boord gebracht. De achtervolging hod toon juist drio kwartier gpduurd. Het overbrengen van don arrestant naar het politiebureau is een ze getocht voor de achtervolgers geworden, die in dich te drommen achter de agenten aan, den dief heb ben begeleid. De man is opgesloten. N.R.Crt GEVAREN DER ZEE. Een onbekend gebleven dame waagde zich 2 K.M. tea Zuiden van Egmond aan Zee, te ver in zee. Daar zij niet kon zwemmen, verkeerde zij spoedig in levensgevaar. Op het stille etrand, waar zij zich in zee begeven had, was niemand, doch op haar hulpgeroep schoten twee jachtopzieners uit de dui nen te hulp. Terwijl de een naar Egmond aan Zee snelde om de reddingboot, mocht het den ander ge lukken met behulp van een inmiddels passeerenden schelpenvisscher de drenkelinge, die reeds bewuste loos was, op heit 'droge te brengen, en de levensgees ten weder op te wekken. BROEDERMOORD. Gisteravond omstreeks half tien is te Merkelbeek bi Sittard een zekere L. M. door zijn broeder bij -een twist met een jachtgeweer doodgeschoten. De dader beeft nog een tweede schot gelost op zijn schoon zuster, maar dit schot heeft zijn doel gemist. Do dader is gevlucht en is nog niet opgespoord. Het geweer is in het veld gevonden. Het parket vani Maastricht was reedsi vannacht ter plaatse. SCHAGERBRUO. De afdeeling ..Züpe en Omstreken" van de Hol- landsche Maatschappijl van Landbouw hield Maan dag jj, in het café van den heer J. Broer haar al- gemeene vergadering, die door 13 leden was be zocht Voorzitter de heer H. Rezelman, secretaris-pen ningmeester de heer W. Nieman. Opening en lezing der notulen hebben haar ge. viand, medioijhen, versterkende middelen: en drink, ^a-tar in gereedheid te brengen1. Roddy en Mo. Kriariek gingen met die boot weg? om de dytotir miefcpatraon te lieggiefni» die hlet vernielingswerk zou moeten doen. Ze volbrachten hun werk en' tuften weer met de boot naar de stad terug. Ze zwegen bedden, «Ik twee bezig met hun eigen goedachten. Ze wilden glimlachten. Je moet miet denken, Mao. ,zed Roddy op warmen toon, dat ik niet waardeer wat je doe£. Je zet een heele hoop op het spel. Ik kan altijld1 een ander baantje krijgen, ant woordde Me. KiMrick luchtig. Dat kan je zeker niet, als een' yan: die kerals een kogel in je boddy jaagt, zei Roddy. Neen, je zet een heeleboel op het spel en' 'ik wou je toch zeggen, dat ik je reusachtig dankbaar ben. Mc. Küdrick keek een1 beetje verlagen. Je M meer op het spel dan een vaa ons. Hjf aarr zelde even'. Ze hebben me verteld, dat we jé fehoiteeren kunnen. De oogen van dén ingenieur straalden zoo hartelijk, dat Roddy onwillekeurig de hand uitstak. .Jij bent de eerste die bet doet, zei Roddy, met iets kinderlijk-werheugdB, en het is een prettig gehoor, Mao, ik ben de gelukkigste vent op de heele wereld. Mo. Kildlrick onderbrak hét vriendschappelijke gTesprep5: door plotseling te roepen: ~r Luister eenszet do motor stop. Ih de stilte die nu volgde, hoorden! zij uit de ptad. het roezemoezig gemompel van feu groote volksmenigte ©n het scherpe geknetter van pistolen. De poppen soh'ijtoien aan het dansen te zijiï geraakt, zett Mc. Kildriek. Dat fcan een' on rustig nachtje worden. j Toea zo die punt van de landtong omvoeren en de heele haven in het zicht kwam, zagen ze, dat 'de pakhuizen opengebroken waren en dat kisten en palen naar de kadie waren gesleept en tot barrir oados opeengestapeld'. Daar achter en voor da ram men van het douanekantoor stonden mannen in buigerkldedingj blijkbaar partijgangers van Rojas, te schieten op de kanonneerboot in de haven, die hun geweervuur beantwoordde met een machine geweer. Toen Roddy de boot aan1 zijln steiger meerde, vroeg hij Mo. Kildriek om naar binnen te gaan. Vraag, zei hij, wat er in' de stad' gebeurd is, en zeg Peter dat we nu. da voorraden aan boord zullen namen. Ik zal bij de boot blijven tot wa vann avond weggaan'. Er mocht eens iemand lust heb ben om hem te leernen. Wordt vervolgd.-.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1