SchagerCourant HET TROELSTRA-OORD. Tweede Blad. Rome15 Aug. De Malariabestrijding in Noordholland. Marktoverzicht van Noordscharwoude. Gemengd Nieuws. Dinsdag 16 Augustus 1927 70ste Jaargang. No. 8100. De hitte Js dit jaar vroeg gekomen. In Holland -werden do kachels weer aungestoken toen we hier onder do warmte van de zon begonnen te zuchten tori van het vermaarde, ja beruchte St. Jan's feest op 24 Juni, was dit jaar al heel weinig werk gemaakt. Welk een bacchantische uitgelatenheid heerschte vroeger voor de Lateraan-kerk, op het uitgestrekte plein tot onder do poort, door welke de blonde Gothen-koniing Totilla, Rome binnendrong en bij de trappen van de basiliek, waar Bondfacius VIII het eerste jubeljaar afkondigde, Welk een vreugde heerschte er nog voor weinige jaren onder de Ro meinen, die in deze historische omgeving, met harts tochtelijke wildheid het feest van den zomer vierden van den ongebreddelden levensdrang! Na middernacht was dan het heele plein in een lichtzee herschapen; duizenden lampions werden op stekken rondgedragen of versierden de kramen, waar de traditioneele slakken verkocht werden, die met St. Jan in groote hoeveelheden gegeten worden, en ter wijl de Frascatie niet gespaard wordt, davert de lucht van een oorverscheurende muziek; op groote toeters van klei werd geblazen en er heerschte een uitge laten pret onder die golvende menschënmassa; een geschater van licht, van kleuren en geluid steeg als bedwelmend op in de warme lucht en hing over de straten en velden om de St. Jan.... En nu? In Rome, dat zich ongelooflijk snel uitbreidt en waar zich het getal harer burgers sterk vermeerdert., is geen sprake meer van den geest, die eens de volksfeesten deed geboren worden en ze echte blijheid en origi naliteit verleende. In de nieuwe straten, waar de ka- rakterlooze huizen groote kazernes gelijken, verrijst de eene cinema naast de andere; deze surrogaten voor concert, theater en feesten in de openlucht, ver smoren elke frissche kunstuiting en bederven den smaak van het volk in den grond. De films, die van uit Amerika over heel de. wereld verspreid worden, nivelleeren den volksgeest; van ntord tot zuid, overal worden dezelfde prenten en zoutelooze grappen afge draaid, men ziet er voor een paar kwartjes alle groote gebeurtenissen: pompeuse begrafenissen, ijselijke rampen, schitterende vliegtochten! Met den aereonaut doorklieft mf n de lucht, of wel men is in den geest te genwoordig bij romantische jachten in Afrika of op den ijsbeer in de poolstreken, voorstellingen waardoor de Italiaan reislustig en cosmopolitisch wordt en met die verre werelden Yoor oogen, voelt hij steeds min der voor de tradities van zijn volk; onverschillig staat hij'daar nu tegenover, hij vindt kinderachtig en bene den zijn waardigheid, wat vroeger een bron vaü kin derlijke vreugde voor hem was. „Cantiamo" laat ons zingen, roept nu de popuk laire krant „II Messagero" het volk toe en om er de vroolijkheid in te houden, schrijft het wedstrijden uit en geldpremies worden uitgeloofd aan hen £ie op St. Jan een goed gedicht gemaakt en het mooi gezon gen hebben. Zonder die kunstgrepen mocht het volk het zingen eens heelemaal verloeren! En zoo reden dan ook dit jaar, evenals het vorige, op den avond van St. Jan groote wagens met vlaggen en 'lampions versierd, door de straten van Rome; volgepakt waren ze met mannen en vrouwen die hun liederen bij de snaar instrumenten zongen, liederen, waarmede ze zooev.en in het groote lokaal van de „Messagero" een prijs hadden behaald en die dus door het volk toegejuicht werden. Van een gezonde volkskunst is er helaas in dezen tijd geen sprake meer en het is de vraag of er, even min als er ooit meer carneval zal gevierd worden, nog ooit hiér een kunst zal opbloeien, die een zuiver en diep karakter draagt. Al-Ie lagen van de maat schappij zijn hier immers besmet door het legio uit- heemsche prullen, die met scheepsladingen binnen gebracht, do oerkracht van dit vdlk ondergraven. Daar is terecht gezegd, dat iedere beschaving zich uit in een gezonde vreugde; dat ieder gezond volks leven, van zelf nooit ontbrekende vreugdebloesems doet gedijen. De gewone vreugden, die eeuwenlang het volk tot een ontspanning en vermooiing van zijn bestaan dienden en waarmode het tevreden Was, deze zijn tegenwoordig voor de meeste menschen veel te schraal, veel te kinderachtig geworden. We zouden kunnen zeggen, naarmate het vernuft meer uitvin dingen doet, vermindert overal zoetjes aan de gewone levensblijheid. Joelend en zingend dansen de Romei nen ook niet meer langs den Tiber; de-stad wordt te onveilig gemaakt door de vele vliegtuigen die er brommend en snorrend overheen zwieren en het straatverkeer met zijn meters van allerlei afmetigen wordt zóó -gevaarlijk, dat men zich allerminst met een luchtig gemoed door de straten kan bewegen. Mussolini heeft gezegd, dat de kunst van het the ater bevorderd moet worden, omdat het theater direct het/hart van het volk raken kan en dat <ïit daardoor op een hooger peil gebracht ik a n en moet worden. Dat zijn groote waarheden en groote woorden, maar wie schrijft een gezond mooi theaterstuk? Toch wel niet Pirandello, wiens cynische filosofie de menschen aan alles laat twijfelen en ze den weg van zelfmoord opdrijft! Het is zeker wel een treurig teeken des tijds, dat deze sceptische Italiaan tegenwoordig zóó popu lair is dat zijn stukken overal gespeeld worden. Hol land doet helaas ook al mee aan die sleohte mode, al zijn gelukkig bij ons de suicido's nog niet epide misch geworden, zooals hier in het mooie, zonnige Italië. E. F. Aan het verschenen jaarverslag van de Noordhol- landsche Commissie ter bestrijding van de malaria on-tleenen wijl de volgende bijzonderheden. Gewezen wordt op het feit, dat thans naast de massale m/uggenverdelging de bewuste strijd tegen de verondersteld besmette muggen in de woningen der malarialijders in toepassing wordt gebracht. Een bestrijdingswijze, die men'als epidemiologisch zou kunnen bestempelen en nauwkeurige kennis van de bronnen der infectie vereischt. Thans worden alle oude en nieuwe gevallen zorg vuldig aangeteekend en in 'kaart gebracht. Het over- poote deel der Noordhollandsche artsen werkt*daar toe gaarne mede. Alleen de vele patiënten die de slechte gewoonte hebben tè trachten een malaria- aanvalletje op eigen gelegenheid te cureeren wat in de hand wordt gewerkt door het euvel der alom verkrijgbaarheid van chinine worden op deze wijze nog niet bereikt. Het streven der commissie is or op gericht de marge tusschen het werkelijk aantal en bet bekend aantal malarialijders zoo klein mogelijk te maken. De bestrijding. Het gebruik van pa raffine en Parijsoh groen als larvendoo- dendo middelen. Gaasbescherming, Van de larvenbestrijdingsmiddelen werden op groo te schaal vloeibare paraffine en Parijsch groen toe gepast. en hun werking bestudeerd. Het vorig Jaar bij Alkmaar toegepaste stelsel om slechts die sloo- ton to paraffineoron die larvon bleken te bevatten werd weer opgegevon, om-dat moor tijd en geld aan het onderzoek besteed moest wordon dan men aan verminderd parafflnegobrulfk. bespaarde. De - proe ven met Parijsch. groen werdon in de buurt van Mo- demhlik onder leiding van prof. Swellon-grebel door dr. de Rook verricht, die de resultuten vastgelegd heeft in zijn dit voorjaar vorschonon proefschrift. Die resultaten waren gunstig. Bij gunstige verstuivings verhoudingen is 10 q. c. van een 1 pet. mengsel per M2. wateroppervlakte voldoende (bijl vertikalo vegatie en sterken wind 20—dO c.c.) mits het arse- nicumgelialto ton minste 50 pet. is: In Italië wordt hot met wogonstof verxnongd, dr. de Rook gebruikt met succes stuifnsch. Do vorsproiding moet mot moer zorg geschieden dan bij paraffine, omdat het zich niet als paraffine over hot wateroppervlak uit breidt, maar alleen plaatselijk werkt. Het is het aangewezen larvendoodende middel voor breede slooten met vegetatie en larven alleen langs den kant, voor stroomende broedplaatsen als rivieren, bergbeekjes, parits (afvoergoten) in Indië en spuien de slooten in Holland en voor uitgestrekte broedplaat sen als meren, groote vijvers en plassen met vege tatie en l&rven langs den oever. Het middel is goed koop, maar de vele arbeidskracht, en de veelvuldige toepassing (elke 14 dagen) die het middel vereischt, maken de toepassing in ons land waar werkkracht, duurder is dan in de tropen betrekkelijk kostbaar. In de tropen stoort de wind ook de regelmatige ver stuiving minder. Het doodt de larven veel sneller dan paraffine (maar is ook veel sneller uitgewerkt), de gewone horizontale vegetatie (kroos) belemmert de werking veel minder dan die van paraffine; Afzonderlijk werd 'ootk nog in bijzonderheden de malaria in het provinciaal ziekenhuis' te Medemhlik bestudeerd waar van 1921 af weer een epidemie heerscht (op een bevolking van 200—800 patiënten 1050 m-alariagev allen per jaar), nadat het gesticht van 19011920 vrij van malaria schijnt geweest te zijn. Beschreven worden de daar genomen maatre gelen meer speciaal cle opvallend gunstige resultaten van gaasbescherming op de slaapzalen. Over de laat ste 3 jaren werden van de „beschermd slapenden" ,3,4 pet., van de „onbeschermd slapenden" 13,9 pet. aangetast- Besproken worden oo£ de uitkomsten der onder zoekingen naar het voorkomen van verschillende rassen van anopheles maculi pennis in ons land. Dr. de Buck bewerkt onder leiding van prof. Swellon- grebel een proefschrift over „De variatie bij anophe les maculi pennis in verband met anophelisme zon der malaria". In het in Noord-Holland in details be studeerde district bleek benoorden een bepaalde lijn een klein type, bezuiden die lijn een grooter type te overheerschen. Dr. de Buck veronderstelt het bestaan van twee rassen die evenwel nergens scherp geschei den zijn. Bij nader onderzoek bleek de grenslijn op vallend overeen te stemmen met de lijn die het brak- watergebied van het zóetwatergebicd scheidt, ter wijl ooik de verdeeling van de beide soorten over malaria- en malariavrij gebied bijzondere verschil len vertoonde die veronderstellen deden dat -het groote ras minder tot de verspreiding der malaria bijdraagt dan het kleine (verschil in belustheid op menschenbloed of in ontvankelijkheid voor besmet ting met malariaparasieten.?). Verschillende gege vens wijzen er op, dat de groote muggen vroeg reeds in September gaan „overwinteren" (terwijl 'de kleine den heelen winter bloedzuigen). Dit zou in overeenkomst met de reeds eerder gepubliceerde vondsten van prof. Swellengrebel ongedwongen het feit kunnen verklaren dat het groote ras bij de na jaarsinfecties geen rol van beteokenis speelt. Uit een en ander blijkt wol van hoe groot theoretisch en practisch nut een dergelijk biologisch onderzoek Is. De propaganda der commissie om „vereenvoudigde gahsbescherming" inrichting van één raart van nieuw te bouwen huizen op dusdanige wijzt dat daaraan een doelmatige gaasbescherming kan wor den aangebracht) mogelijk te maken door opneming van een bepaling in de gemeentelijke bouwveror deningen had, nadat de stukkon een paar jaar bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland waren blij ven liggen, ten slotte het gowenschte succes dat Ge- deptueerde Staten de gemeentebesturen daarover aangeschreven hebben. Die commissie beklaagt zich ondertusschen ernstig over het feit, dat bij den bouw door de gemeente Amsterdam van het tuindorp Nieu- wendam een venstertypo gekozen is, dat gaasbescher ming vrijwel onmogelijk maakt en dat, ondanks het. feit dat alle Amsterdamsche hygiënische autori teiten (wethouder, G. G. D., Gezondheidscommissie) hun medewerking hadden toegezegd. Ten slotte geeft de commissie nog eens een over zicht van de ontwikkeling van malaria en malaria bestrijding van het midden der vorige eeuw af tot op den huiëigen dag om aan de hand der historie waakzaamheid te bepleiten ook thans nu deze epi demie in haar kracht gebroken schijnt. Zij wijst daarbij op de rol die de malaria kan spelen in de Nnieuwe Zuiderzeeprovincie, op de internationale be- teekenis van het malariavraagstuk en op den plicht van Nederland mede als koloniale mogendheid, aan de, spits van het onderzoek te staan. Zaterdagmiddag is te Beekbergen, 's middags om 2 uur, onder -groote belangstelling het Troelstra-oord geopend ter nagedachtenis aan den grooten voorman der Arbeiderspartij bij diens uittreden uit het Par lement na een ruim 25-jarig Kamerlidmaatschap. De bijeenkomst werd geopend door den heer Sten- huis, voorzitter van het N. V. V., die Troelstra een algeheel herstel toewenschte. Verschillende sprekers voerden daarna het woord. Hierna deed -dé heer Stenhuis mededeeling 'van het binnenkomen van een telegram van Albarda. Toen be gaf de vergadering zich naar huiten en gedeeltelijk in 4e hal, waar door Henri Polak het borstbeeld van Troelstra door Nederlands grootsten beeldhouwer Mendes da Costa werd onthuld. Nadat deze plechtigheid had plaats gehad, was het slot van de opening (het hijschen van de vlag van het Troelstra-oord boven van den hoogen toren. Omtrent het doeT'van deze inrichting schrijft de corr. van de N.R.Ct. het volgende: Op Troelstra's 65cn verjaardag, Op 20 April 1925, heeft het bestuur van het Nederl, Verbond van Vak- vereenigingen, nadat de leider der S.D.A.P. bekend had gemaakt, dat hij uit het Parlement zou treden na een ruim 25-jarig Kamerlidmaatschap* op de receptie in Den Haag bij monde van den heer Stenhuis mede gedeeld, dat het N. V. V. als hulde voor al wat mr. Troelstra voor de Nederlandsche arbeidersbeweging had gedaan, als hulde voor zijn levenswerk, waarvoor hij zijn buitengewone persoonlijkheid, zijn kracht en kunnen had geschonken, zonder zich te ontzien, be sloten had een stichting, genaamd het Troelstra-oord, aan te bieden, bedoeld allqreerst als studie-oord en verder «als vacantie-oord. Op 29 September d.a.v., den eersten dag van het demonstratief congres van N.V.V. en S.D.A.P., is de heer Troelstra ten afscheid gehul digd enj is hem het ontwerp van het te bouwen Troelstra-oord aangeboden. Dit ontwerp was bekroond door een commissie, die, onder leiding van dr. Ber- lage, een keuze had te doen uit de ontwerpen van vijf jonge architecten. Het is van den Amsterdamschen architect J. H. Mulder. De heer Troelstra gewaagde in zijn dankwoord van het beschavende element, het element van vooruit gang, van evolutie in de ontwikkeling van de socialis tische arbeidersklasse. Aan het einde der 19e eeuw toen Troelstra, een van de „twaalf apostelen" ,de z.g. eerste oprichters dèr S.D.A.P.) zijn zwaren strijd ten behoeve van de arbeiders begon, was de mogolijkheid tot oprichting van eon dergelijk monument uitge sloten. Vijf-en-twintig jaar later is -do toestand ge heel gewijzigd. Geen vruchtelooze anarchistische actie ii la Domela Nieuwenhuis, maar voel opbouwend werk. in parlement, gemeenteraad en door volks ontwikkeling, culmlneerend thans in hot prachtige moderne Troolstra-oord bij Beekbergen. •Do eorsto steenlegging hoeft op 19 Octobor 1920 plaats gohnd. Er is dus kolossaal gewerkt, want het gebouw Is grooter nog dan men bij eerston aanblik zou donken. Do eerste naam, die aan het bouwwerk verbonden is, is die van Troolstra. Do drie andere zijn die van dien architect J. H. Mulder, den organisator F. v. d. Wallo en den aannemer Westra. Deze drie personen hebben in eendrachtige samenwerking iets zeer fraais tot stand gebracht. Wij hebben het gebouw van boven naar beneden onder leiding van v. d. Walle bezichtigd. Het gebouw zelf en al wat het inhoudt, zijn geschenken. Het Troelstra-oord is een geschenk van het N. V. V. aan de stichting Troelstra-oord, waarin zitting hebben de heeren R. Stenhuis, F. v. d. Walle, J. A. v. Zutphen, P. Moltmaker,1 G. J. A. Smit jr., L. v. d. Wal, Henri Polak, C. Werkhoven en K. Vorrink. Alles, wat zich thans, nu het Troelstra-oord gereetkis, in hei gebouw bevindt, is van gevers afkomstig, is aangeboden door vakbonden, bestuurdersbonden, partij-af deelingen, particulieren enz. De heer v. d. Walle heeft ervoor gezorgd, dat deze geschenken de zalen en kamers verfraaien, geen chaos scheppen en in eenvoudigen stijl zijn gehouden. Even eenvoudig is de afwerking •gehouden met hout en steen van binnen. Het motto van liet Troelstra-oord is dan ook: Door eenvoud schoonheid. De dingen weiden niet overdreven kost- Doorzitten II D A I Stukloopen I UKUL haard en baksteenen omlijsting in de groote zaal, die haar en baksteenen omlijsting in de groote zaal, die niet eenvoudiger, doch ook niet mooier kon zijn. Staat men nu voor het Troelstra-oord in de hei, tusschen de dennen, dan ziet men een baksteenen gebouw, waarin de soepele lijn van een schip schuilt, zonder den vorm van een schip to hebben, voor zich oprijzen. Aan den achterkant ligt het terras, dat een mooi uitzicht geeft op den omtrek. Een forsche, recht hoekige toren van 25 M. hoogte, een schitterend uit zicht biedend, verheft zich boven den ingang. Daar achter ligt de schuine dakoverdekking van het eigen lijke gebouw, geflankeerd door twee breede, artistieke sóhoorst.cenen, als zoodanig gelukkig nauwelijks zichtbaar. Straks zal op den toren de vlag van" het Troelstra- oord worden geheschen, een gele- zon met blauwe lucht op groen veld, smaakvol ontwerp van den jongen A. v. d. Walle jr., den zoon van den heer F. v. d. Walle. Maar eerst treden wij de hall binnen, waarin vlak tegenover de deur het borstbeeld van j Troelstra staat, door Mendes da Costa vervaardigd on door de S.D.A.P. aangeboden. Wij weten dat dit modern gestyleerde kunstwerk de groote en diepe be wondering wegdraagt van mr. Troelstra. Sannes zal daar trouwens straks uit diens naam op wijzen. In do groote zaal, met zijzalen, bestemd als^eetzaal of cursuszaal èn ais leeszaal ón conversatiezaal, be vinden zich wederom allemaal geschenken, door or ganisaties aangeboden. Boven den haard een pla quette, door den heer A. Remiens vervaardigd en aangeboden door den architect en den' aannemer, voorstellendo den kop van v. d. Walle. Dezo qlaquettfe komt zeldzaam mooi tegen den steenen wand uit. Het gebrande glas langs den bovenrand, sterk expressieve koppen, symbolisch ep toch menschelijk, is van A. v. d. Walle jr. Dit geschenk is aangeboden... maar laten wij dat niet allemaal opsomen. Voldoende is het te weten, dar bij dubbeltjes en kwartjes, door offer vaardigheid alles en alles is bijeengebracht En wat ook met het Troelstra-oord te maken heeft, het is van Xedorlandsch fabrikaat; een speciale hobby van v. d. Wallo. Beneden bevinden zich ten slotte nog de bibliotheek die nu al veel to klein is, en do „Troelstra-kamcr", voor als Troelstra komt „logeeren". Bij de opening kan hij helaas niet zijn; hij moet zich ontzien voor •het afmaken van zijn Gedenkschriften, waarvan het eerste deel zoo goed als klaar is. Door de radio hoopt hij evenwel de openingsplechtigheid te kunnen vol gen. In de Troel st ra-lcamer hangt de door Jelle Troelstra geteekende kon van F. v. d. Walle, als dank van Troelstra voor den. grooten arbeid, door v. d. Walle voor het Troelstra-oorcl verricht. Op de bovenverdiepingen zijn cïo slaapkamers, die voor twee personen óp de eerste en voor één persoon op de tweede. Daarboven de zolder en de toren. Onder in het gebouw is de ruimte voor keuken, garage, pompstation, privaten enz. Tegenover de omgangen op eerste en tweede ver dieping ziet men de gebrandschilderderglasramen van Hahn Jr. en de heeren Sdhrier cn de Ru van Heemstede. Deze werpen een gedempt licht in de hooge hall. Het is niet noodig, op dé kunstzinnige waarde van al deze kunstproducten te wijzen, men kan dat allemaal beter zelf eens gaan zien.' Dagelijks komen er reeds 250 a 300 nieuwsgierigen en daar kunnen er altijd nog wel een paar bij. Als bijzonderheid van de slaapkamers vermelden wij 'haar wandformatie van cclotex, een nieuw nro- cedé, dat brandvrij is, stemmig staat en de geluiden dempt. Ten slotte kunnen wij mededeelen, dat alles bij el kaar een wuarde heeft van f 170.000. Weer een slechte week voor de tuinders. Alleen de aardappelen- gevon nog be vrediging. Zilveruien en wortelen, bijna waardeloos. Gaan we ftetti verloop van deze 'tegenover de vorige wodk na, rijp.' or gom groote verschillen waar te nomen'. Iiot is iofcs1 minder aanvoer van aardappelen en witte kool, wat moor aanvoer van' roode koot en bloemkool; belangrijk toegenomen aanvoer van uien en verder wanen het weer kleine partijtjes van diverse producten. De prijzen van do aardappelen zijn ween? iets hooger geworden; niet alleen van'de sohotsohe mui zen, doch ook van de eigenheimers. De eerste gingen met bijna 1 gulden omhoog en brachten Zaterdag f 8.10 op; do laatste verhoogden met 7080 oent, en brachten Zaterdag ten hoogste f 7.70 op. Van do witte kool, waarvan de aanvoer slechts »rnim drie wagons was, waren de laatste dagen de rijzon iets beter, hoewel nog verre van voldoende. ►e lioogsto noteering was n~g geen 2.5 cent p. Kg. Van roode kool, waarvan do aanvoer is toege nomen van 6 op 12 wagons, waren de prijken de vorige week reeds laag. doch deze week en vooral de laatste dagen nog lager. Een hoogste noteer ring van slechts 2.5 oens per Kg. is waarlijk n st van'ndien aard, om zelfs van matig te kunnen spreken. .Slecht is hiervoor wel de juiste uib- drukMng. Ook de gele kool, wairvan 4p aanv o- nog wei nig bedui-at, is in prijig reeds teiruggoloopcn, en bracht Zaterdag ton hoogste 4 cemit. op. De bloom'kbol is d'e eerste helft dor wook ini meer dere mate aangevoerd dan d'o laatste diagen. Wa ren -de eerste dagen do pirijteon ton hoogste slechts f 8.90. do laatste dagen was toet beter. Zaterdag was de hoogste notooriug. f 17. Dezo prijs zou goed zijn, als cenigszins belangrijke hoevocliiedon van het land 'kwamen. Echter bij vole tuinders ga-it voor 9/10 dool' do oogst ({oor z.g.n. yallar» vodoren, zood.t, n.1 w ss do prijs n g dubbel zoo hoog, van een loonende op brengst n g geen sprake zou kunnen zijn. De uicnaanv or bog nt thans vrij belangrijk te. worden. In to-baal deze weck bijna U wagons. Mot den prijs gaat hot uitermate slecht. De zal veruien loopt vair dag tot dag torug en bracht Zaterdag slechte van f '1f.30 on, terwijl de nop nog varieerde van1 i' 913> Do goïe uien bracht 'bij. f 5 iop: ide gele nep van t 121G. De woi-telen, waarvan de aanvoer klein is, zijn bijna waardeloos. Ze bleven den geheelen week yer beneden 2 cent per bos. De totale aanvoer was deze week een kleine 100 wagons, wat vrij gelijk is aan de vorige week. In het .algemeen genomen, gaf ook dezo week voor onze tuinders aus weer niet de minste bej vredigiojg. een noodlottige wedvlucht. Er rust geen zegtèn op de wedvlucht San jFran- cdscoH/omolo-eioo. waaivoor de hoor Dole een r prijs van 35.009 dollar hoeft uitgeloofd'. Woensdag zijn rine>v luitenants Corall en W-aggonor bü oen Srootvluoht omgekomen, en Vrijdag hoeft eon an- ere inschrijver hun lot g-odeeld. Arfchur V. J ones is ■een paar minuten na zijn vertrok uit Los Angelos naar SaU Francisco met rijn toestel neergestort en dood opgenomen. Het vertrek van de deelnemers, dat op Vrijdag middag was bemaald, is thans tot Dinsdagmiddag uitgesteld. Reeds na het ongeluk van de militaire vliegers had men daarop aangedrongen, doch het verzoek was geweigerd, omdat men daarin oen be voorrechting zag van de deelnemers, die nog niot gehoel geroer! waren, boven hen. die allo; tij die u orde gebracht hadden. Thans hebben de Ka nor v*n Koophandel van Hawaï en do miUioanair Dole, die 'de prijs heeft uitgeloofd, het uitstel toege stemd. Bij de proefvluchten in het begin van deze wook was gebleken, dat versche dene toestellen nog niet gereed waren. Tal van oompassen blokon af te wijkon en ook de algemceme toestand van' enkele vliegtuigen 1 et tc .wensohea over. een aardig fortuintje. Juffrouw Lilly Prior is de vrouw van ©au vrachtauto-',chauffeur te Hewlett ou> Long Island -en zij verdient ei' zelf nog een duitje bij mot een blaatsings bureau voor denstboden- Poen zij Vrij dag op haar kantoortje de post uitzocht,.^ was er een brief bij uit Engeland, eon erg-zakelijkc, een notaris brief. Deze deelde naar mee, dat een ptro- oes, dat haar over-gmoifcoudera bijna een eeuw ge leden in Engeland hadden aangespannen togen Lord Grantley, eindelijk in laatste instantie har slist was en dat zulks voor haar betoekendo, dat rij; «en bedrag van twee en een half miljoen dollar mag komen -ontvangen. Da vrouw is voornemens zulks te doen an heeft aan intarviowora verklaard dat zij bij haar terugkeer in Amerika oen rustoord voor dirastporflonoeA op het platteland wil( stichten. Op die manier denkt zij in contact te blijven met de mannen en vrouwen, die haar in haar arme dagen aan een bijverdienste hebban geholpen- een goede vangst. Ongeveer drie jaar geleden deed in Frankryk oón diovonbende,* die talvan inbraken ploegde veel van zioh spreken1. Nu .pen veel geruchtma kende inbraak in oen juwelierszaak in de Avenuo de TOpera to Parijs heeft do politie toen weien uit to maken wie het hoofd van de bende was. Plet is jeen Italiaan, Polastrl gcheoten, dia nu acht en twintig jaar oud is. Van dezen Polaatri kwam «de politie verder te weten, da-t h\j naar Italië .was gevlucht cn daar tal van moordon had gepleegd. Herhaaldelijk is Polastri de jaatste jaren weer in Frankrijk gekomen, waar hij door de politie werd gesignaleerd maar nooit gepakt kon worden. Veriedon jaar dacht men den vogel to Nuist geknipt te hebben. Toen een gendarme hein wilde arresteenen, pleegde de man zelfmoord- Op hot lijk werden papieren gewonden, ten inajno van Polastri, maar later fbleek, dat men met eon hand langer v,an dezen te doen had. Zoo bleef dus cle politie steedis hiet oog op Polastri, het oigeinüke benddhjoiofd.' gevestigd houden, c-n gisteren is hot haar gelukt, hem te Parijs te pakken. Drie inspec^ teurs kwamen hem pp die Place de la Nataon tegen. De man verzette zioh hevig, maar erkende ten slotte Polastri te zijn. Te Luik hebben gisteren twee Parijsohe inspecteurs, bijgestaan door Luik- sche politiemannen, twee leden van de bende van Polastri in hechtenis genomen. drie arbeiders in rusland gefusilleerd. Op de petroleumvelden van Boe waren onlangs een aantal arbeiders, wier werkkracht overbodig ge worden was, ontslagen. Een drietal hunner deed daar op uit wraak een poging om de petroleumreservoirs in brand te steken. De toeleg werd echter verijdeld. De drie arbeiders zijn, op bevel van de Gee-poe-oe gefusilleerd. kerk en staat in mexico. Het departement van Binnenlandsche Zaken spreekt, tegen, dat er thans onderhandelingen gaande zijn tot regeling van hot conflict tusschen 'kerk en staat in Mexico. Het departement zegt, dat de ervaring van het afgeloopen jaar aantoont, dat de bevolking over al in (het ;land het best buiten de priesters kan stel len. foiId vliegt. Dezer dagen hebben wij gemeld, dat Ford tor ge legenheid van Lind'bergh's verblijf te Detroit zijn eerste .luchtreisje heeft, 'gemaakt. Wel houwt zijn maatschappij zelf vliegtuigen, maar hij had zich nog nooit aan de ongewisheden van oen luc'htreisjo toe vertrouwd. Die eerste keer is hem echter zoo goed be vallen, dat hiji Vrijdag alweer het" luchtruim in is gegaan. Ditmaal in oen vliegtuig met. drie motoren uit zijn eigen fabriek.. Ook nu vergezelde Lindbergh hem, tenvijl 'Brooks, -de chef-vlieger van de maat schappij het toestel bestuurde, daarbij afgewisseld.... dcor Ford zelf, die hoog in de lucht onder Brook's leiding ook een tijdje de stuurstangen 'bediend heeft. mijnongeluk. In de mijn Emscher-Lippe~ zijn gistermorgen vroeg drie mijnwerkers door een aardstorting bedolven. Twee werdeh dood onder de puinhoopen vandaan gehaald. Do derde is zwaar gewond. een ontploffing. Uit. Londen, 13 Augustus. Bij een tweede ont ploffing binnen drie dagen in de nieuwe tunnel on der de Mersey rijn gister twee arbeiders gewond. De ontploffing was het gevolg van een ongeval.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5