BRIEVEN OVER ENGELAND. RADIO- Plaatselijk Nieuws. ft r 3 programma voor morgen. BEHANGSELPAPIER Nog betrekkelijk korten tijd geleden werd er in Nederland geen behangselpapier vervaardigd, hoe wol toch de behoefte daaraan in ons land in verhou ding grooter is dan in andere landen, en do smaak bovendien anders dan b.v. in Engeland en in Duitsch- land, waar belangrijke bohangselpapiorfabrieken ge vestigd zijn. Er I» ml*achlon gooti andere branche, dlo oen arti kel In *00 groote vortcholdonhold op do markt brengt als Juist du bohangsolpaplorfubrlcago. Zelfs in do goodkoopste soorten bestaat er een zoo uitgebreide keuze in patronen, en kleuren, dat wie een nieuw bohangetjo moot uitzoeken, er tureluursch van wordt. Dat do behoefte in ons land, waar do 'bevolking in het algemeen meer dan elders aandacht besteedt aan de woning, zeer groot is, blijkt o.m. hieruit, dat in 1920 niet minder dan 5.869.674 bruto KG. aan be hangselpapier werd ingevoerd, ter waarde van f4.630.926. Deze cijfers daalden in 1921 tot 2.763.145 KG. en f 1.605.956, maar liepen in 1922 weer op tot 4.816.808 KG. en f2.148.901. In 1923 waren zij 4.303.771 K.G. en f 1.706.711. Eenige jaren geleden vestigden buitenlanders bin nen onze grenzen oen behangselpapierfabriek, maar zij kenden den smaak van het Nederlandsche publiek niet en de poging mislukte De N.V. Rath en Doode- heefver's Behangselpapierhandel stelde daarna, van 1 Jan. 1926 af te Schiebroek de Eerste Nederlandsche Behangselpapierfabriek in bedrijf. De behangselpapierfabricatie is betrekkelijk een voudig, maar stelt niettemin bijzondere eischen, waaraan voor een deel hier te lande niet of nog niet voldaan kan worden. iHet papier wordt voor de fabriek te Schieboek hier te lande betrokken en hetzelfde is het geval met de verfstoffen en de aardappellijm. De walsen ech ter, noodig voor het drukken der patronen, worden in ons land niat vervaardigd. Naar verluidt zouden er echter plannen bestaan, zulk een bedrijf te Maas tricht te vestigen. Dan zijn er de arbeidskrachten. De fabriek heeft twee Nederlanders een half jaar in Leipzig tot druk ker laten opleiden, en op hun beurt leiden zij thans te Schiebroek nieuwe krachten op. Het vak van mengmeester kende men hier niet. Te Schiebroek is do mengmeester dan ook een Duitscher. Deze man moet in zijn vak een soort kunstenaar zijn, en het mengen van do verven is ook van belang, omdat het zelfde behangselpapier niet in tint verschillen mag. Het cene stuk mag niet lichter zijn dan een andere rol. In de fabriek te Schiebroek. die nog bescheiden in omvang is, maar waarvan volgens de belanghebben den gebleken is, dat zij toekomst beeft, en die dan ook vermoedelijk uitgebreid zal worden, staan een Engelsche en drie Duitscho machines. 'Het papier loopt daarin over de walsen. Voor elke kleur van het patroon is een wals noodig. Men kan er ten hoogste acht kleuren drukken, hetgeen niet wil zeggen, dat er geen machines zijn, waarop het drukken van meer kleuren mogelijk is. In Duitschland heeft men juist kort geleden een machine vervaardigd, die 24 kleuren drukt. Als het de machine verlaat, komt het dan bedrukte papier in lange windingen te hangen aan oen steeds licht bewegende en zioh voortbewegende baan, boven do pijpen, die do temperatuur doen stijgen tot 29° Celsius. Gedroogd, wordt het opgerold om in een andore afdceling op do snijmachines in rollen van de vere.ischte lengte gesneden te worden. De fabriek maakt van 20.000 tot 25.000 rollen pa pier van 7.5 meter por dag, on wel wat hier gepro duceerd wordt, is in hoofdzaak bestemd voor Neder land en Nederlandscb-Indië. Do vennootschap, waarvan het hoofdkantoor te Amsterdam is gevestigd, verkoopt alleen aan den handel. Nederland heeft ongeveer 15.000 behangers zaken. De walsen worden in België of in Duitschland ge maakt. Dit is een van de belangwekkendste onder dooien van hot 'bedrijf, en wie zulk een wals nauw keurig bekijkt, begrijpt eerst, hoeveel vaardigheid en vakkennis en hoeveel arbeid er dikwijls noodig zijn om hot papier met een eenvoudig patroontje te be drukken. Trouwens, oppervlakkig beken, ziet behangsel papier er in den regel niet naar uit, dat er uit kunst zinnig oogpunt voel werk van gemaakt wordt. En toch is dit wel degelijk het geval. Tot hen die voor de fabriek ontwerpen maken, behooren sierkunste naars als Jaap Gidding, Alb. Klijn, J. van Kuyk, Alb. M. Lejoune, S. van Praag, Mach. Wilmink; de kunstr schilders Frans Oerder en A. J. J. de Winter, de archi tecten A. Grinimon, Ant. Hamaker, J. H. Mulder, W. Retera en G. J. Rutgers, en zelfs ontbreken niet de namen van Lanoy on dr. Berlage. Van den laat ste toonde men ons ontworpen naar gestyleerde bloe men. Bespanningen e.d. hebben in ons land de behoefte aan behangselpapier niet doen afnemen. Bovendien is den laatsten tijd het behangen van plafonds sterk toegenomen. Deze voor Nederland nieuwe industrie levert het artikel belangrijk goedkooper dan wanneer het uit het buitenland moet worden betrokken. Aan haar nuttigheid paart zij do gelegenheid, welke zij kunste naars biedt, op dit bij uitstek huiselijk gebied hun kunnen te toon en, den smaak van het Nederlandsche publiek te verhoogen en het besef te verlevendigen, dat een kamer niet ie een kist die beplakt wordt BOTSING TÜSSCHEN TRAM EN AUTO. Uit Nijmegen, -17 Augustus. Gistermiddagdrie uur, is, aldus de Tel., de tram van den Maas-Buurt spoorweg bij de Hamert, tusschen Arcen en Venlo, gereden op een zich op de rails bevindend Duit- schen meubeltransport-auto. De machine en de post wagens van de tram ontspoorden. De machinist werd licht aan de hand gewond. De auto werd vernield. Nader meldt de correspondent te Venlo, dat de goederentrein der Maas-Buurtspoor, die te ruim drie uur te Venlo aankomt, een verhuiswagen, geladen met meubelen, van den heer E. Lasset uit Dusseldorf, komende uit Den Haag, heeft gegrepen. De wagen had een defect aan den motor en stond te dicht bij de rails dèr spoorbaan. Bovendien maakt de baan ter plaatse een scherpe bocht, terwijl boomtakken het uitzicht belemmeren. De machinist remde uit alle macht, doch een .botsing was niet meer te voorkomen, mede door den druk van de zes goederenwagens en drie personenrijtuigen. De locomotief viel om en kwam dwars over de rails te liggen. De eerste wa gen schoof over de locomotief. Van den tweeden wa gen werd de kap ingedrukt. De auto werd een eind verder geduwd, reed een paal en een boom omver en sloeg toen om. De ma chinist sprong nog bijtijds van de locomotief en be kwam .geen letsel. De postambtenaar, die zich in het eerste rijtuig bevond, werd tegen den wand geslin gerd, doch bleef ongedeerd, evenals de reizigers, die allen met den schrik vrij kwamen. Het verkeer tus schen Nijmegen en Venlo is geheel gestremd. Met de opruiming is onmiddellijk een aanvang gemaakt. De reizigers moesten overstappen in een trein, die extra van Venlo was gezonden. BRANDKAST OPGEGRAVEN BIJ VOORTHUIZEN. In tegenwoordigheid van het parket uit, Utrecht, den burgemeester van Barnevekl, eénige politieman nen en een arrestant, is op aanwijzing van laatstge noemde in een boschje achter Voorthuizen een ver moedelijk elders gestolen brandkast opgegraven. WEESP'S GESCHORSCHTE GASDIRECTEUR Naar wij vernemen, zegt de Telogr., is een com missie uit den raad van Weesp benoemld, bestaan de uit de heeren D. J. Reitsma, J. Ruarus, P. van Boeren en G. A.. Vader, welke onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer M. Dotinga, een na der onderzoek zal instellen naar de handelingen van den geschorsten directeur der gasfabriek. Daartoe werden jl. Zaterdag alle boeken uit de kantoren der gasfabriek weggehaald en overgebracht naar de bur gemeesterskamers ten stadhui re. Naar ons ter ooro kwam, kwamen in de langdu rige geheime raadsvergadering, welko in verband niet deze aangelegenheid gehouden werd. o.a. factu ren tor tafel over leverantie* aan do gasfabriek, da- teertmdu otmlgw maanden geleden, Daaruit bleek, dat van hot fuctuurbodrag 10 afgetrokken was, zoodat de „provlslo" toen aan do gemeente ten goodo kwam. Uit een voortgezet onderzoek bleek echter, dat do rekeningen over de jaren vóór 1927 geen aftrek van 10 vertoonden.. Waar die gelden toenmaals te recht zijn gökomen, is uit de verklaringen van den directeur ter raadszitting voldoende duidelijk ge bleken. Wij herinneren er aan, dat de heer Van der Stel reeds eenige maanden de vereeniging van gasdirec- teuren gedreigd had alles openbaar te zullen maken, indien de gedane beloften van anderhalf jaar gele den niet werden nagekomen. Nog kunnen wij mededeelen, dat de heer Van der Stel in de geheimo raadszitting ook verklaard heeft, dat het afgekeurde systeem van het verstrekken van provisie aan de directeuren, zich niet alleen beperkte tot de gasfabrieken, doch dat dit stelsel in alle andere gemeentebedrijven gehuldigd werd. Naar aanleiding dezer verklaring werden ver schillende hoofden van bedrijven in deze gemeente uitgenoodigd ten stadhuize te komen, waar de bur gemeester hun de vraag voorlegde, of ook zij In den zelfden geest gehandeld hadden. Allen hebben op de gestelde vragen ontkennend geantwoord. NA DEN INVAL BIJ DE IND. STUDENTEN. Uit Leiden, 17 Augustus. Kort na den inval, welke de justitie op 10 Juni j.1. bij de Indonesische studenten alhier heeft gedaan, hebben wij gemeld, dat de justitie ook beslag bad gelegd op de hun per post toegezonden correspondentie. Wij vernemen thans, dat deze censuur nog steeds niet is opgeheven en dat de studenten hun brieven e.d. nog steeds ontvangen, voorzien van het kenmerk dat zij op rechterlijk bevel geopend zijn. Tel. HET ANTI SEMITISME OP SCHEVENINGEN. In verband met het gebeurde in de strandtent De Bijenkorf op Scheveningen, waar Israëlietische bezoe kers onheusch werden bejegend, deelt het gemeente raadslid E. Viskoper Szn., die zijn tusschenkomst ten deze heeft verleend om de kwestie te beëindigen, mee, dat de eigenaar van die lunchroom een verkla ring heeft onderteekend, dat alle onaangenaamheden den Joodschen bezoekers aangedaan, buiten zijn wil en medeweten zijn geschied, dat hij het voorgevallene ten zeerste betreurt en dat hij uitgebreide maatrege len neemt om herhalingen, van welken aard ook, te voorkomen. Ook de directeur der Mij. Zeebad Scheveningen heeft alle medewerking toegezegd om dergelijke inci denten, nu en in de toekomst, tegen te gaan. VERKEERSVERBETERING. Bij de behandeling van de begrooting van het We genfonds in de Tweede Kamer heeft de minister van waterstaat mededeeling gedaan van een door hom ontworpen vijfjarig werkplan, dat beoogt de rijkswegen in dien tijd in een behoorlijken toestand to brengen. Daar de verschillende vereenigingen van wegge bruikers, belanghebbende corporaties e.d. bij de sa menstelling van dit voor haar belangrijke stuk niet door den Min. waren gehoord hebben de dagelijksche besturen van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. in oen gezamenlijk adres- verzocht alsnog van het opge maakte werkplan kennis te mogen nemen, teneinde dit in studie te kunnen nemen en eventueele opmer kingen of bezwaren tijdig onder de aandacht van den minister te kunnen brengen. Op dit adres heeft de minister van waterstaat de ■besturen geantwoord „dat het voornemen bestaat, binnenkort van regeeringswege nadere mededeel.in- gon over het vijfjarige werkplan te doen, waarvan zij alzoo spoedig zullen kunnen kennis nemen". DE GLEUFHOED. Dezer dagen deed in de pers l\et verhaal de ronde, dat oen Gereformeerd predikant, ds. Vreugdenhil van Bruinisse, door den kerkeraad der Geref. gemeente te Rijssen niet geaccepteerd zou zijn om aldaar op te treden aangezien dominee een gleufhoed in plaats van een hoogen hoed droeg. De Rotterdammer is op onderzoek uitgegaan en het volgende is gebleken: Ds. J. Vreugdenhil was op Maandag 25 Juli in Wierden, waar hij bezocht werd door een afgevaar digde van den kerkeraad van Rijssen, die hem uit- noodigde voor een beurt op Dinsdagavond 26 Juli en tevens om er den H. Doop te bedienen. Hij verzocht hem niet met zijn gleufhoed, maar met een hoogen hoed te komen. Ds. Vreugdenhil, in Rijssen komende, bleek zich over laatstbedoeld verzoek niet bekommerd te hebben Toen daarop aanmerking gemlaakt werd moet ds. Vreugdenhill ronduit gezegd hebben dat hij 't huiche larij achtte om in Rijssen een ander hoofddeksel te dra gen dan in zijn eigen gemeente. Wilde inen liever om den hoed, dat hij niet zou optreden, dan had men het maar te zeggen: hij zou dan regelrecht naar het station gaan om te vertrekken., 't Beste werd geoor deeld. dan maar niet te preeken. Aan de gemeente werd meegedeeld, dat de dienst niet zou doorgaan. Intusschen -heeft de kerkeraad met ds. Vreugdenhil over het voorgevallene gecorrespondeerd en is tus schen beide partijen een schikking getroffen, waarbij ds. Vreugdenhil beloofd heeft bij een volgende gele genheid te komen mèt hoogen hoed. HAARLEMSCHE H. B. SCHOLIEREN NAAR KEULEN. Een Wolff-telegram uit Keulen d.d. 17 Aug. meldt: De leerlingen eener hoogere burgerschool te Haar lem zijn sinds drie dagen de gast der stad Keulen, als dank dat de leider der school, de heer Hubert Roemgens, in de jaren toen Duitschland gebrek leed, de huisvesting van Duitsche, maar vooral Keul- sche kinderen in Nederland organiseerde en op alle mogelijke wijze bevorderde. Voor de HaarlemSche jongelui is een boottocht naar het Zevengebergte op touw gezet. WINKEL. Woensdagmiddag had de timmerman J. S. het on geluk van het dak van een in aanbouw zijnd huis te vallen. Klagend over veel pijn is hij opgenomen en bij de buren binnengebracht. Onmiddellijk inge roepen geneeskundige hulp achtte onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis te Alkmaar noo dig. WINKEL. Politie. Gevonden een zilveren dameshorloge met armband. Inlichtingen verkrijgbaar ter gemeen te-secretarie. OUDKARSPEL. Vooral door de groote kampioen- en voorwedstrij- den van den Noordhollandschen Athletiekbond, wel ke worden gehouden, in verband met de komende Olympiade in 1928, beloven de feestdagen, uitge schreven door de V.V.V.V.V. op de kermisdagen, zeer belangrijk te worden. Vooral de eerste dag, die geheel voor den N.H.A.B. is, zal een schitterende en gelangrijke dag zijn. Door 33 vereenigingen met in totaal 181 ingeschre venen, zal aan de diverse wedstrijden deelgenomen worden. Daar door elke vereeniging uit den aard der zaak de beste leden naar voren worden gebracht, zullen het wedstrijden worden die op het gebied van athletiek op een zeer hoog peil staan. De wedstrijden zullen bestaan in polsstokhoogspringen, hoogsprin gen met aanloop, hardloopen, speerwerpen, versprin gen, koppelwedstrijd en estafette. Wo vernemen, dat voor deze wedstrijden een 50-tal prijzen beschikbaar zijn gesteld door verschillende vereenigingen en particulieren geschonken. Maandag hebben wedstrijden plaats voor de school kinderen en kinderen tot 14 jaren, terwijl Maandag avond de toonuelclub „Jong Leven" een blijspel ln drie bedrijven zal opvoeren. Dinsdag hebben wedstrijden in volksoefeningon plaats, welke bestaan uit evenwichtsoefeningen, ven- •Ursnrlngon, rutterwedloop, estafette «n wielrljdon met uinderntstHm. Er staat du» voor de komende feestdagen wol wat op hot programma. OUDKARSPEL. Voor den bondswedstrijd, welke half September te Lopik gehouden wordt, heeft de kolfclub „Volhar- harding" na een onderlingen wedstrijd als korpsspe lers aangewezen de heeren C. Paarlberg, P. Gelder en S. Ton en als plaatsvervangers de heeren C. Vlug, H. Aarts en P. Kat. 13 Augustus 1927. Ik vrees, dat het met het jaar ten slotte zal gaan als met den dag. Voor veel menschen telt de dag al te weinig uren. Vier en twintig is een aantal, dat minstens verdubbeld moest worden, om hen in staat te stellen klaar te komen met de zee van werk zaamheden, die ze zich hadden voorgenomen in het volgende etmaal te verrichten. En het jaar? Op 'het oogenblik gaat het nog, al zijn we aardig op weg. Vroeger hadden we alleen Nieuw jaarsdag, Sinterklaas, Kerstmis en nog enkele andere. Van de 365 schoten er zeker minstens 350 over, die geen bijzondere bestemming hadden. Maar de laatste jaren, hebben we bloompjesdagen gekregen. Ik weet niet, of daar eeu statistiek van is, maar iik geloof, dat hun aantal schrikbarend is. In Amsterdam zal het niet lang meer duren, of we zeg gen tegen elkaar: „Hé, worden er vandaag voor geen enkel goed doel bloemetjes verkocht?" Enkele dagen geleden kwam ik bij iemand, die den muur van zijn kamer versierd had met een uitgebreide collectie van bloempjes en vlaggetjes, teekenen van zijn offervaar digheid. Dergelijke dagen kent Engeland ook, zeker zoo veel als wij. Maar om het 365-tal wat gauwer vol te maken, is men daar ook begonnen met dagen, die gewijd zijn aan een zekere slachting. Niet een slach ting van portemonnaies, waar de bloemetjesdagen voor dienen, maar van dieren, van musschen, van muizen, van ratten. De jaarlijksche rattenslachtingsdag valt in de laat ste week van October. Op die dag rust op ieder de plicht eflke rat, die zich in zijn buurt bevindt, en die hij kan bereiken, om zeep te brengen. Voor de ratten niet bepaald een feestdag, maar van het standpunt van ons menschen bezien, geen kwaad denkbeeld. Persoonlijk voel ik er meer voor dan voor bloempjes- dagen. De rat is ongetwijfeld een groote vijand van den mensch. Er is niet veel, dat hij niet vreet. Alles, wat op de boerderij wordt voortgebracht, ds van zijn ga ding. Wat een mensch lust, lust een rat ook, en voor versterking gebruikt hij er met pleizier nog dergelijke dingen als hout of wollen dekens bij. De statistieken over de schade, die de rat aan richt, doen je haren te berge rijzen. Engeland geeft aarlijks ruim 200 millioen gulden uit aan het onder- ïoud van alle ratten, die het Vereenigd Koninkrijk op zijn grondgebied herbergt. De eene helft van die som dient om de beestjes te voeren, de andere om te herstellen, wat ze bij ongeluk hebben stuk ge maakt. Per slot van rekening is dat alleen nog maar een gefldkwestie, en met een paar oorlogsschepen ben je ook gauw een aardig sommetje kwijt, en kun je nog heel wat meer vernielen dan de meest energieke rat- tenfamilie. Maar ratten doen meer dan vernielen en eten. Ze brengen ziekten over, de pest, zooals wa weten, en misschien zijn ze ook niet onschuldig aan verbreiding van mond- en klauwzeer. Het is eeuwen lang onbekend geweest, dat de rat ten verantwoordelijk waren voor het overbrengen van pest en andere ziekten. Rudyard Kipling vertelt in een vani zijn verhalen hoe een zekere Gerard, een kruidenzoeker en sterrenwichelaar, in de middel eeuwen een door pest geteisterde streek bij toeval van de plaag verloste. Hij zag de menschen wezenloos en versuft neerzitten en den dood afwachten. Volgens Gerard was het eerste, wat noodig was, als de heele bevolking niet aan pest wilde sterven, werkzaamheid en vroolijkheid. 'tWas een inspiratie, die hem aan ratten deed denken. Ratten telde de streek bij hon derden. Als hij de bevolking er eens toe kon bren gen. gezamenlijk op de rattenvangst te gaan. Zijn plan vond bijval. Jong en oud, man en vrouw trok uit op de rattenkruistocht. Er werd geloopen, ge rend, gelachen en gedood. De pest verdween. Door de werkzaamheid en vroolijkheid, dacht Gerard. De ratten wisten beter. De ratten schijnen geweldig in aantal toegenomen te zün in Engeland in de laatste jaren. Er zijn boer derijen, voornamelijk in Berkshire, Westelijk van Londen, waar het graan meer aan gedecimeerd wordt door de ratten. Verscheidene huizen zijn er alles be halve prettige woonplaatsen geworden. En de reden? Eenvoudig deze: geldgebrek. Er is geld noodig om ratten te verdelgen, zooals er geld noodig is, om slooten te graven of heggen dn orde te houden. Maar op vele boerderijen wordt het een noch het ander gedaan, en de ratten -varen er wel bij. Daarbij komt nog een andere reden. De rat heeft meer vijanden dan den mensch alleen. Maar de mensch is meermalen opgetrodon als do vriend en büBchormer van do rat. Tegen zijn wil on zonder het to wetou, natuurlijk, maar met ovon treurige gevol gen. In do boekon van eon landgoed in Engoland staat opgotoekend, dat er tachtig jaar gelodon heel voel 'hormoliJnen on wozol» werden godood, ook nog enkele bunzing», dlo daar thans geheel ontbroken. Ratten worden ook godood, doch in geringer aantal clan hormolljnon on wezels. Hot resultaat was, dat de ratten zich geweldig vermenigvuldigden. Tegenwoordig ziet mon deze dingen boter in. Er zijn thans landeigenaars in Engeland, die even zorg vuldig de wezels op hun landgoed beschermen, als de patrijzen. Maar er is veel bedorven door onwetend heid. Haviken zijn zóó zeldzaam geworden, dat ze als rattenverdelgers niet meer meetellen. Bunzings zijn ra verscheidene streken uitgestorven. Om de ratten plaag te beperken, moet thans de mensc'h optreden, -en een rattendag organiseeren. Alsof een rattendag in vergelijking zou kunnen komen met de onophoude lijke vernietiging door wezels, bunzings en hermelij nen uitgeoefend. Een Australisch natuurkundige is met een plan voor den dag gekomen, cxm de ratten systematisch te verdelgen. Eerst vangen, en dan onderzoeken, wat je gevangen hebt, mannetjes of wijfjes. Zijn het man netjes, dan vrij laten loopen. Zijn het wijfjes, onver biddelijk dooden. Op het eerste gezicht zouden we zeggen: Natuurlijk is het heel geschikt om de wijfjes te dooden, maar waarom ook niet de mannetjes, als je ze toch een maal in handen hebt? Omdat gebleken is; dat geen middel zoo goed werkt om vermeerdering onder der gelijk ongedierte tegen te gaan, dan te zorgen voor een groot surplus van mannetjes boven wijfjes. Is het omgekeerde het geval, dan is de vermeerdering juist zeer sterk. Een andere proefneming heeft men gedaan op boerderijen in de buurt van Londen. De oorlog had daartoe aanleiding gegeven. Immers, een van de vele dingen, waarvan de soldaten in de loopgraven te lij den hadden ,was een rattenplaag. Maar men had gift- gassen voor den vijand, waarom dan ook geen giftgas getrakteerd 'aan de ratten? Het middel bleek pro baat. Op de bovengenoemde boerderijen werkte het al even uitstekend, terwijl het gas voor het graan niet schadellijk bleek te zijn. Trouwens, ratten schij nen erg gevoelig te zijn voor een vies luchtje. Het is gebleken, dat de uitlaatgassen van een auto even doodelijk werken als welk ander giftgas ook. Eén ding blijkt zeer duidelijk.Men is niet van plan in Engeland zich door de ratten te laten opeten. De bestrijding wordt met kracht ter hand genomen, en men zal wel niet rusten, voor aan de rattenplaag paal en perk is gesteld. Ondertusschen wordt de boeren op het hart gedrukt het binnengehaalde graan onver wijld te dorschen. Daar waar het koren lang opgesta peld blijft liggen, verzamelen zich de ratten. Ook in hun maatschappij geldt: de gelegenheid maakt den dief. trvusicu! bud 21 Overl hooto v Verlo DE A-S. WINKELWEEK. Hoewel uiterlijk weinig merkbaar, is toch de Feestcommissie voortdurend bezig te werken aan da voorbereiding van met de Winkelweek te houden feesten en attracties. Bedriegen de voorteekenen niet,' dan staat Scha gen dit jaar weder een winkelweek te wachten die klinkt als een klok. De Electriciteitstentoonstelling en de Bakkerijten toonstelling beloven, gezien de grondige voorberei ding, iets voor Schagen zeer bijzonders te worden en zullen dan ook zeker gedurende de winkelweek een groot, aantal bezoekers tot zich trekken. Voorts heeft, naar wij vernemen, de Feestcommis sie besloten op den in den winkelweek vallenden Zondag, dat is 25 September, aan de Gedempte Gracht wielrennen voor amateurs te houden. Be reids mocht de commissie van eerste klasse ama>- teurs reeds voorloopige toezegging tot deelname ont vangen. In overleg met het Bestuur van den Bond voor Amateurwielrijders zal deze zaak verder worden uit gewerkt, zoodat ongetwijfeld de organisatie van de zen wedstrijd niets te wenschen zal laten. Wij achten wielrennen voor Holl. Noorderkwartier een evenement en zijn er dan ook van overtuigd, dat dezo in het zoo gezellige centrum van Schagen te houden1 rennen een maximum aantal bezoekers zal trekken. BRAND. Hedennacht te ongeveer 3 uur brak er brand uit in de boerenplaats, bewoond door den heer J. Jonk aan de Nes, tegenover den Burenweg. De oorzaak wordt geacht te zijn, het omvallen van een petro leumstel. De boerenplaats is tot den grond toe af gebrand Verzekering dekt de schade. De brand spuit, die zeer spoedig ter plaatse was, behoefde bij na niet te werken, daar de brand reeds aan het minderen was. Het oude huis behoorde aan den heer P. Mole naar te Winkel. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Anna Maria, dochter van Jacob Heddes en Catharina Molenaar. Jacobus Jozef Albert, zoon van Wilhelmus Arnoldus Maria van Leuven au Oa*- tharina Antonia Maria Josephina van Aarsen. Ondertrouwd: Jacob Ieme Hovenier, oud 30 jaren, Juliani nam. Schage Callan Held Dirksh Oudka Wierir Kolhoi Nieuw Burgei Oudes: Schag' St. Mf Barsic Heerh Veenh Den C Winkt Barsii Nieuw Scha? Grij Nai Breez Anna Nar SCE 10 i dekoe 50 ka nucht 202 la varke 0.67, nen f eh Aai eïorei li ep i tot f De AL Ap] f 51 T taiajte per 1 per f 3.7i boom dubb NC Sol f 6 f f 1- fc f if 3.6 <k f soori 3100( Kg. kool W Sc f 6,^ blar le s 100 d f t 0.; Voor Vrijdag 19 Aug. 10.50 PARIJS (radio 1/50 M.) Inliohtingan en koersen. 10 minuten muziek. 11.20 PRAAG 349 M.) Orkostcancert. 12.00 HILVERSUM (1060 M.) Politieberioht. J-2.15 FRANKFURT (429 M.) Klokkenspel van bot Darmstadter Slot. 12.20 DAVENTRY (1600 M.) Davontry-kwartat tan Meetaa Murray, sopraan. 12.35 HILVERSUM Lunchmuriok van bat be kende trio. 12.50 ZURICH (588 M.) Orkestconoert PARIJS (radio 1750 M.) Gonoart door bet orkest Gavina. 1.20 DAVENTRY (1600 M.) Tijdsein Big Ben. Lunohmuziok van bet Metropole hotel. 1.30 LANGENBERG (469 M. Concert door de Iseglio kapel. 3.20 BRUSSEL (509 M.) Klassiek concert in da Kurzaal van Ostendo, o. 1. v. Pr. Rasso. 3.20 DAVENTRY Daventry-strijkk war tet mat 4.20 BERN (411 M.) Orkestocracert. 4.35 STUTTGART (380 M.) Orkestcomoert. 5.00 HILVERSUM Vooravondooncarb (Anro) o. 1. v. Nioo Treep. Solist Sal Dwinger, viool- 5.05 PARIJS (radio 1/50 M.) Dansmuziek. 5.20 BERN (411 M.) Orkestoonoert. PRAAG (349 M.) Orkestoonoert. 5.50 LANGENBERG (469 M.) Oanöert dioor de 7.05 D^ENtSy Licht orkeetconwrfc en mcenschappedijk zingen. 6.20 7.00 1.45 8.10 8.20 8.40 8.50 8.20 8.30 8.50 9.20 9.40 10.00 10.25 10.50 HAMBURG (395 MO Geneert. HILVERSUM Lozing ent muziekuitvoe ring. 1. Lezing. Onderwerp: Recht op Go- luk, door prof. Dr. M. O. van Hourikr Broekman, Breda. 2. Bach cyclus. HILVERSUM Politiebericht. HILVERSUM Kurhaus-symphomacorii eert te Scheveningen. onder leiding van prof. Georg Solrneo voigt. BRUSSEL (509 MO Concert door het radio orkest. HAMBURG (395 M.) Meoklenburgsohe avonid Daarna muziek in café Wallhotf Hamburg. LANGENBERG (469 M.) Lezing, daarna oomedie met muziek, daarna concert in de Kaiserhof Munster. BERN (411 M.) öouoert van bót hotel La Metropole. DAVENTRY La Roheme door Puocmi. KöNIGWUSTERHAUSEN (1250 M.) Sym- phonieorkest. x PARIJS (radio. 1750 M.) Ooinoerfc, georgani seerd door Pliilipfa radio. ZURIOH (588 M.)V Meyöbiëëi'concert. ZURIJOH (588 M-) Orkest Gilbtjrt. BERN (411 M.) Orkestoonoert. PRAAG (349 M.) Conoort; daarna populaire muziek. been' (4X1 MA Orterticxmoerti Kuraaal- KöNIGWÜSTEEJECAÜ&HN, (1250 MA) Or- fcast Kommera. DAVENTRY (16» MA V«n«tA 5 f aarc 1050 bloe H' At 62— BI BI rood f 5.' iing f i7. toimii scbe edge alles kool 1230i vern Kg. AJ O] 258 3e t f 10 kw. 2e alle? FF KEL Ar oalb< ~39; nen pont f40- ber HE De teer-: ziek- laten a.s., meer köpvuxw

Schager Courant | 1927 | | pagina 2