DE BROEKER VEILING* Binnenlandsch Nieuws. Oppassen is nu de boodschap! Langendijk—Hoorn. Drie demonstratiebedrijven. pA< de toekomst beheerd tal worden en dankt de heeren voor het vertrouwon, dat bij altijd 100 ruimschoots genoten heeft, ook de belde afwezige wethouders, die hij een spoedig herstel toewenecht. Do heer Blok betuigt ovoneons zijn welgemeonden dank on sluit zich overigens goheol aan bij de woor den, kMo don hoer Schormorhorn gosprokon hooft Do hoer Stoop wonacht «vonoona nog oon woord van dank te brongen aan do «choldendo collaga's, waar- bij hij horinnert aan do prottlgo somenworklng, dlo or steeds tusschen de vorschlllondo partijen bestond. Bij deze woorden sluit zich de heer Gootjes volko men aan. Voorzitter hoopt met den heer Schennerhorn, dat de heer Glas, die ernstig ziek schijnt te zijn, weer spoedig herstellen mag en sluit met oen woord van dank de vergadering. De aardappelen waren goed aan prijs. Bloemkool dunr bij betrekkelijk gerin gen aanvoer. Roode kool stijgt in prijs, gele eveneens, en wel in beduidende mate. Witte kool zelfde prijzen, dns laag. Zllvernep en gela nep bevredigend, To maten loopen in prijs achteruit Overige artikelen gematigde prijzen. Deze week w&s aanmerkelijk beter dan de vorige, Of de financieele uitkomsten, over 't geheel geno men, bevredigend zijn, is aan twijfel onderhevig. Dit resultaat toch hangt niet slechts van de gemaakte prijzen, maar ook van de hoeveelheid geteelde pro ducten op een bepaalde oppervlakte af. Dit blijkt nog al te wenschen over te laten. Intusschen zal er een beduidend percentage tuinbouwers zijn, die on getwijfeld tevreden zijn met het financieele resultaat der afgeloopen week. Wie momenteel niets heeft aan te voeren, kan vanzelf van de betere marktstemming niet profiteeren. Zoo zijn er op 't oogenblik verschil lende bouwers, die niets te veilen hebben: bloem kool weggedraaid, of aardappelen reeds alle gerooid, ovenals de wortelen, geen vroege kool geteeld etc., alolmaal omstandigheden, die individueel het best worden gevoeld, Toch zijn de prijzen van vele der aangevoerde groenten veel beter dan die van verle den jaar, zoodat zonder tegenspraak kan worden gezegd, dat het voor velen gunstiger boert dan in 1926. De aardappelen werden tegen ongeveer dezelfde prijzen verkocht als verleden week, d.w.z. ze zijn duur en wettigt het vermoeden, dat ook de winter aardappelen beste prijzen zullen bedingen. De Schot- scho muizen golden Maandag i 6.20 tot f 9, Zaterdag f 750—,7.70. Een gemiddelde prijs van f 7 f 8 is een opbrengst die zeer goed kan worden genoemd. School meesters werden verkocht van f 6.90—9.40, Eigenhei mers van f5.50 tot f8.20. Duken, als grovere aard appelen blijven als vanzelf verre in prijs bij die der gezochte soorten achter. Zelfs do drielingen brachten van fSf6.90 op. Graafjes, éénmaal aangevoerd, de den het zelfs niet minder dan f9.20—4950. De aan voer beliep ongeveer 14 spoorwagons. Door het weinig zonnige weer der laatste week, waardoor de bloemkool weinig bloemt, was de aan voer van deze groente veel kleiner dan die dor vo rige week. Dat verschilt meer dan de helft In 't geheel werden er S9800 stuks geveild. De prijzen, voor wat de eersto soort betreft, waren best: Maan dag ingezet met f 18.80—f 26.10, gestegen op Woons- dag op f 30.16—4 36.80, eindigde de week met een prijs van f 21.16—f30.60 op Zaterdag. De tweede soort bracht prijzen op van f256—f7. Men trekke uit deze hooge prijzen intusschen niet de conclusie, dat de bloemkoolteelt nu veel geld in 't laadje brengt, 't Zijn uitzonderingen, als do bloemkoolteelt is ge lukt. Het aantal gezonde exemplaren, die een snees oplevert, is in 't algemeen genomen zeer gering. Van daar de permanente klacht over de slechte resultaten der bloemkoolcultuur.. De roode kool deed het beter dan de laatste helft der vorige week had doen vermoeden. Zaterdag een prijs, schommelende even boven en beneden de f2, was de noteering deze week aanmerkelijk beter, al liet hij nog te wenschen over. Vrijdag werd verkocht voor f 2..70—f 3.80, Zaterdag van f2.86—f3.90. Alzoo een stijging met een flink percentage. De aanvoer beliep rond 40 spoorwagens. Gele kool 'deed het veel beter. Maandag begon de veiling met een noteering van f4.10f6.60, Don derdag was deze f 6.50—f 7.40, Zaterdag was er een kleine kentering, die don prijs op f 550—f 6.40 bracht. Geconcludeerd kan uit deze cijfers worden, dat de gelo kool een fliirken sprong naar boven heeft ge maakt. In totaal werdon loM spoorwagen aange voerd. Met de witte kool ging het 'fc oude bedroevende gangetje: f 0.90—41.80. Dat is veel te weinig en laat geen droog brood verdienen. Dit mioet verdubbelen, eer men 'van „bevredigend" kan spreken. Ongeveer 7 spoorwagens werden van deze koolsoort geveild. De zilvernep deed het niet slecht, althans aanmer kelijk beter dan de vorige week. In de prijzen zat wat muziek: Maandag f 11.90, Dinsdag f 1550—f 16.80, en telkens opklimmende tot Zaterdag.f21.80. Dat be gint er wat op te lijken. Drielingen besomden ge middeld .f3.50. De slaboonen beginnen nu ook weer in betrekke lijk beduidende hoeveelheden gemarkt te worden. De prijzen lagen tusschen 110.80 en f1550, een schappelijke prijs alzoo. Uien golden van f4.60f0. Bietan brachten ruim f 2 op. t Tomaten liepen ©enigermate in prijs terug. De minste qualiteit gold van de f5 tot de f7, de A-qua- liteit. ongeveer f12, C tusschen de fll en de f 16, met bij uitzondering iets hooger, B van f12 tot f19. Maandag waren ruim 2600 Kg.., Zaterdag 900 Kg. Het weer werkt in dezen niet mee. HEERHUGOWAARD. In het lokaal van den heer Rus vergaderde Vrij dagavond de afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Door ongesteldheid is de voorzitter, de heer D. de Jong, afwezig, terwijl de heeren P. Blauw en A. Ap pel, bestuursleden, de vergadering slechts ten deele kunnen bijwonen. Op verzoek der vergadering belast zich nu de heer Brugman met de leiding. Na opening en lezing der notulen, wordt een aan vang gemaakt met de behandeling van «en tamelijk groote hoeveelheid ingekomen stukken. Het meeren- deel hiervan, reclames en aanbiedingen, worden voor kennisgeving aangenomen. Door den secretaris waren eenige proef pakjes kalkmergel ontvangen van de firma voorheen N. Daemen te Maastricht; welke worden uitgereikt aan gegadigden. Meegedeeld werd, dat de subsidie voor den gehou den cursus dn practisch boekhouden van 't Rijk is ontvangen een bedrag van f33.30. Wegens te geringe deelname heeft een cursus in eerste hulp bij ongelukken geen doorgang kunnen irinden. Van het Landbouwcomité is oen schrijven ontvan gen betreffende verruiming van uitzicht op de spoor baan nabij den onhewaakten overgang aan den Has- selaarsweg. Dit schrijven gaf aanleiding tot breed voerige bespreking, met het resultaat, dat aan bet be stuur werd opgedragen aan genoemd comité te ant woorden, dat de aangebrachte verbetering beslist on voldoende wordt geacht, terwijl er tevens op gewe zen zal worden, dat ook aan de westzijde van den overgang door verdwijning van eentg geboomte aan merkelijke uitaichtverruimlng is te verkrijgen, terwijl voor de oostzijde verdwijnen der koolschuur van den heer G. Kooij noodzakelijk wordt geacht. Eenige exemplaren van hot jaarverslag der Maat schappij zullen worden verspreid, Eon zeor breedvoerige discussie ontstond naar aan leiding van een circulaire, onderteekend door don hoor D. do Boer, waarin gowozen werd op het voor- dool der pluimveehouderij on warm word aanbevolen de eieren te presenteeren ter centrale eiorveiling te Alkmaar. Tevens werd de afd. opgewekt één of meer aandee- len a f 100 .te nemen in deze vennootschap. Het resul taat der bespreking was, dat aan den secretaris werd opgedragen, zich in verbinding te stellen biet pluim veehouders en den heer De Boer eenige adressen te doen komen van belanghebbenden, opdat die een uit- noodiiging zullen ontvangen voor de nog deze maand te Alkmaar te houden groote vergadering, ter be spreking dezer aangelegenheden. Voor het nemen van één of meer aandeelen gevoelde de vergadering echter niets Vóór do behandeling van den beschrijvingsbrief voor de Algem. Vergadering der Maatschappij, werd besloten één afgevaardigde te zenden. Hiervoor werd aangewezen de heer Spaan, terwijl tot plaatsvervan ger aangewezen werd de heer D. de Jong. Na bespreking der agenda en het schrijven der afd. Ridderkerk, ter aanbeveling van den heer Vaandra ger voor het voorzitterschap, werd besloten den afge vaardigde geheel vrij mandaat te verleenen, ook ten aanzien der te houden verkiezingen en de voorstellen tot wetswijziging. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer M. Spaan met op één na algemeene stemmen her kozen tot secretaris-penningmeester. Deze verklaarde de benoeming opnieuw te willen aanvaarden, waar mee de voorzitter de afdeeling meende te mogen feli- citeeren, aangezien is gebleken, dat de genoemde functies bij den heer Spaan in goede handen zijn. In plaats van den heer P. Blauw, niet herkiesbaar, werd .gekozen de heei\A. Mantel. Ook deze nam de 'benoeming aan. De voorzitter hoopt, dat de gekozene een waardig opvolger zal mogen zijn van den heer Blauw, wiien hij den dank der vergadering brengt voor hetgeen hij voor de afdeeling gedurende de afgeloopen zittingsperiode heeft gepresteerd. Hiermee is men gekomen tot de rondvraag. Hier bij kqmt ter sprake de opheffing door het gemeente- stuur van de functie van hooisteker. Deze opheffing wordt ten zeerste betreurd, aangezien uit verschillen de voorbeelden blijkt, dat een onderzoek naar hooi- broei door de gemeentelijke hooistekers inderdaad een algemeen belang is; niet alleen voor de eigenaars van panden, waarin door hooibroei brand kan ont staan, doch ook voor omwonenden. Na breedvoerige bespreking werd dan ook besloten een adres tot den Raad te richten met het verzoek weer hooistekers aan te stellen. Hierna werd de vergadering gesloten, waarbij de wensch werd geuit, dat do officieel© voorzitter door spoedig volledig herstel, weer zelf zal kunnen func- tioneeren en dat de genomen besluiten in het belang der afdeeling mogen blijken te zijn. OUDKARSPEL. Door de afdeeling van de S.D.A.P. Is het volgende schrijven tot de afdeeling van den Vrijz.Dem. iBonid alhier gericht: Mijneheeron, Onze afdeeling heeft gisteravond een ledenvergade ring gehouden, waarin o.m. de afloop der laatstgehou den gemeenteraadsverkiezing ter sprake kwam. Gezien de veranderde samenstelling die den nieu wen Raad zal hebben, zal volgens ons oordeel het college van wethouders eenige verandering dienen te ondergaan, wil deze zich afspiegelen in de uitspraak der kiezers. Ge zult het met ons eens zijn, dat de uitspraak der kiezers zich naar een sterker democratische richting hooft ontwikkeled, zoo zelfs, dat de candddaten onzer afdeeling met het hoogst aantal stemmen uit de bus gekomen zijn. Onze vergadering was van oordeel, dat de wil der kiezers geëerbiedigd behoord te worden en in de uit slag zeker ligt opgesloten, dat het college van wet houders in de komende periode gevormd wordt door de afdeelingen van de S.D.A.P. en de V.D. We besloten u voor te stellen hierover een bespre king te houden tusschen do beide besturen onzer af1 deelingen op een door u te bepalen datum. Mocht u een bijeenkomst niet noodig achten, dan kan door beide afdeelingen schriftelijk één oandidaat naar voren gebracht worden, die dan wederzijds wordt overgenomen. We vertrouwen, dat u vroegtijdig een vergadering voor uwe leden zult willen beleggen, opdat we in elk geval 6 September zouden kunnen vernemen hoe 'of do uitspraak uwer afdeeling .in deze geweest is. Namens de afd. S.D.A.P. Volgt onderteekening. ANNA PAULOWNA. De afdeeling „Anna Paulowna" van den Bond voor Staatsponsionneering, heeft dit jaar 25 jaar bestaan. Zij hoopt dit feit eenigszins feestelijk te herkenden en wel op 3 on 4 September, in de zaal van den heer W. Ko&sen. Zaterdagavond 3 September zal de heer U. G. Dorhout te Hoorn een feestrede houden, daarna zal de propaganda-tooneelvereeniging D.E.V. te Wie- ringerwaard een tooneeluitvoering geven, terwijl Zon dagmiddag 4 September, in dezelfde zaal, het strijk orkest „Anna Paulowna" een uitvoering geven zal. Do eerste uitvoering is uitsluitend toegankelijk voor de leden der afdeeling. 'T ZAND. Bij do gehouden aanbesteding voor het bouwen van een R.K school te Amstelveen, was de laagste in schrijver de firma Doedems en. Schilder te 't -Zand voor f62.000. ANNA PAULOWNA. In eene in den loop der vorige week gehouden ver gadering der Coöperatie „Nieuw Leven" U. A., die door 36 leden was bezocht, werd na ruime bespre king, met 34 stemmen vóór, 1 tegen en 1 blanco, be sloten eene fusie aan te gaan met de Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „De Tijd geest" G. A., te Winkel. Een eri ander natuurlijk on der voorbehoud, dat ook de algemeene vergadering van „De Tijdgeest" hare 'goedkeuring aan deze over eenkomst hecht. In 'groote lijnen kan de aangegane overeenkomst als volgt worden samengevat: De Coöperatie „De Tijdgeest" neemt hierbij op zich, alle schuilden, welke de coöperatie „Nieuw Leven" mocht hebben op het oogenblik, dat de samenwerking aanvangt, te voldoen volgens de daartoe vastgestelde termijnen, waar tegenover staat, dat alle activa, aan „Nieuw Leven" toebehoorende", door „De Tijdgeest" tegen de door haar hieraan toe te kennen waarde, worden overgenomen. Waar de mogelijkheid bestaat, dat het winkelpand, aan „Nieuw Leven" toebehoorende, in de organisatie van „De Tijdgeest" niet kan worden gebruikt, zal dit pand ndet direct overgaan, doch, indien deze moge lijkheid zekerheid zou worden, door de bestaande rechtspersoonlijkheid „Nieuw Leven" worden ver kocht. Krachtens art. 24 der Statuten van „Nieuw Le ven", kan het bestuur, zonder de algemeene vergade ring hiertoe toestemming te vragen, onroerende goe deren verkoopen, indien de meerderheid van commis sarissen ®ich hiertegen niet verzot. Zulks zou dus kunnen geschieden, indien „De Tijdgeest" het pand niet blijkt te kunnen benutten. Fusie in den vollen zin des woords is deze overeen komst dus niet, wijl beide coöperaties dan ontbon den zouden moeten worden en samen eene nieuwe vereeniging zouden moeten stichten, wat ln het hier- voren bedoelde verband vooralsnog niet gewenacht leek, omdat in dat geval de overdracht van het pand aanzienlijke kosten zou meebrengen, die bij de thans gevolgde gedragslijn vermeden kunnen worden. Aan het slot van do vergadering werd door den voorzitter van „Nieuw Leven", den heer H. Raven, nog eon sroociaal woord van dank gebracht aan den heor K. Keuris, dde. bij aldlen do algemeens verga dering van „Do Tijdgoost" eveneons tot »araenwer king zou besluiten, als bedrijfsleider van „Nieuw Le ven" zal moeten aftreden. Spr. bad Keuris leeren kennen als een cooperator, niet alleen met het woord, maar ook met 'den daad, want niet alleen moreel, maar ook financieel was Keuris steeds bijgesprongen, wanneer de vereeniging dit op één of andere wijze noodiig had. Zelfs toen voor enkele maanden terug de fusie-plannen aanhangig werden gemaakt, waar bij Keuris wist, dat deze hem zijne betrekking zou den kosten, had deze zijne volle medewerking ver leend niet alleen, maar had deze tevens alle, ook fi- nanaieeie, bezwaren welke nog lals 'hinderpalen zou den hebben kunnen gelden, terzijde geruimd, ondanks hij de wetenschap bezat, dat hij zichzelf hiermee over bodig maakte. Deze gedragslijn stempelde den heer Keuris tot een werkelijken wegbereider naar een be ter maatschappelijk stelsel, in tegenstelling tot die quasie-cooperatoren, die soms den mond zoo vol heb ben over samenwerking, doch zoodra hunne eigen be langen in het spel komen, het gemeenschappelijk be lang finaal den nek omdraaien. Spr. eindigt met eene opwekking tot voortdurende samenwerking. (Appl.) De heer Keuris antwoordde hierop, dat, hoewel het voor spr. persoonlijk niet zoo gemakkelijk was geweest, zich los te moeten maken uit werkzaamhe den, die zijn volle liefde bezaten en waaraan hij zich gaarne ook nog verder zou hebben gewijd, het voor hom, toen de fusieplannon in bespreking kwamen, al spoedig vast stond, dat hij deze plannen, dde in den grond der zaak eene nog nauwere samenwerking, met al de voordeolen daaraan verbonden, beoogde, met alle kracht moest helpen bevorderen, al was dit dan ook in strijd met rigen persoonlijke belan gen. Wie werkelijk cooperator is, kan niet een an deren weg kiezen dan deze. Spr. hoopt, dat mettertijd zal blijken, dat het hedenavond genomen besluit een goed besluit is geweest en het daardoor voor de coö peratieve beweging rijke vruchten moge afwerpen. Spr. meent nog een woord van dank te moeten bren gen aan het bestuur, waarmee hij, vooral den laut- sten tijd, zoo genoegelijk heeft samengewerkt en ook aan die leden, die hij, uit de met hen gevoerde ge sprekken, heeft leeren kennen als werkelijke coope- ratoren. Spr. eindigt met aan de Cooperattie alle heil toe te wenschen. VAN EWIJCKSLUIS. Zaterdagavond hield de Gyimnastiekvereenlging „DOKEV", eene algemeen vergadering in hot lokaal van den heer W. Waiboer. De ongunstige weersgesteldheid was oorzaak, dat slechts 19 leden aanwezig waren. De voorzitter, de heer Abr. Langereis, opent met een gepast woord de vergadering, waarna de secretaresse, mej. A. Grin, do notulen der vorige algemeene verga dering voorleest. Deze worden zonder op- of aanmer king goedgekeurd. De rekening van oen penningmeester sluit met een saldo in kas van f27.71. Aan den penningmeester, den heer W. de Jong, wordt dank gebracht voor diens accuraat beheer. In de commissie tot nazien der re kening worden benoemd de heeren Anth. Schdlder- man en J. van Lieren. Volgt punt 4: Bestuursverkiezingen. Allereerst is! hierbij aan de orde de verkiezing van een voorzit- ter, daar de thans fungeerende, de heer Abr. Lange reis, zich genoodzaakt ziet deze functie wegens aan staand vertrek uit de gemeente, te moeten neerleggen. Bij acclamatie wordt de heer Jb. Tiel, thans vice-voor- zitter, als voorzitter gekozen verklaard. Daar de heer Tiel ndet aanwezig is, zal deze van zijne benoeming in kennis worden gesteld. Eveneens worden bij acclamatie herkozen 'de heeren W. de Jong en D. de Jong, respectievelijk penning meester en le commissaris. De eerste neemt aan. Den heer D. de Jong zal van zijne herbenoeming bericht worden gezonden. Daar ook de secretaresse, mej. A. Grin, als zooda nig wenscht te bedanken, voornamelijk omdat zij zich meent te moeten beklagen over de minder aan gename samenwerking van enkele der -dames-leden, moet ook nog worden voorzien in de functie van seoretaris. Verschillende pogingen, om mej. Grin van haar voornemen tot aftreden terug te doen komen, falen en ziet men zich dus genoodzaakt in dit geval tot verkiezing over te gaan, waarbij de heer P. Schil- dennan Czn. met 13 stemmen wordt verkozen, tegen 5 stemmen op den heer Jb. Hoogvorst. Eén stem was ongeldig. Deze neemt de benoeming aan, doch thans -dient, waar de heer Schilderman plaatsvervangend 'bestuurslid was, in zijne plaats eene nieuwe function- naris te worden gekozen. Na stemming en herstem ming wordt hiertoe benoemd de heer K. Waiboer. Ten slotté wordt nog als vice-voorzitster benoemd mej. S. van der Vliet, waarna wordt overgegaan tot het volgende punt der agenda: „Bespreking leiding". De voorzitter feliciteert hierbij den heer hoofdleider, den heer Siewers, voor het bijzondere succes te Alk maar behaald. Verder wordt bij de behandeling van dit punt nog besloten, waar de adspiranten-klassen van 'de vereeniging steeds aanzienlijke offers eischen, zoadat de financieele toestand der vereeniging gesta dig achteruitgaande is, voortaan in den zomer den adspiranten-cursus gedurende een maand te doen stilstaan. De heer H. Pennekamp, leider van dezen cursus, verklaart hierbij, dat, mocht op deze wijze nog geen bevredigend resultaat mogelijk zijn, hij zich bereid verklaart, nog iets van zijn honorarium te la ten vallen. Waar het volgende punt: Bespreking Werktuigen, ditmaal geen aanleiding geeft tot voorstellen van het bestuur, is "dit spoedig afgehandeld en komt men thans tot de rondvraag. Eer daartoe wordt overge gaan, verzoekt de voorzitter, waar vanwege enkele dames aanmerking is gemaakt op de muziek, waar mee de oefeningen tot dusverre worden begeleid, ■thans met deze aanmerkingen naar voren te willen komen. Na ampele discussie hierover, wordt echter besloten, waar thans slechts enkele dames aanwezig zijn, eene nadere vergadering uit te schrijven, alleen voor de damesafdeeldng, waarbij deze kwestie dan het eeni'g agendapunt zal uitmaken en dus voldoende ge legenheid zal zijn om dit volledig onder oogen te zien. Naar aanleiding van eene vraag van den heer N. Dekker, wordt besloten, dat voortaan bij uitvoeringen of demonstraties ieder lid zelf voor knods of stok zal moeten zorg dragen en, indien deze zoek mochten raken, persoonlijk daarvoor aansprakelijk zal worden gesteld. Verder wordt doof den heer Dekker de vraag ge steld, of (het toelaatbaar is, dat leden, buiten het be stuur om, onderhandelingen aanknoopen, zooals bij zekere gelegenheid schijnt te zijn voorgekomen. Na tuurlijk wordt dergelijk optreden ontoelaatbaar ge acht en hierover een afkeurend oordeel uitgespro ken. De heer Siewers verzocht nog, dat enkele heeren zich beschikbaar zullen stellen om het terrein voor de op Zondag 28 Augustus door do vereeniging Hol lands Noorderkwartier te Breezand te houden wed strijden, in orde te maken. Verschillende heeren ge ven zich hiervoor op. De voorzitter, thans tot sluiting overgaande, zegt, dat het hem leed doet, van deze vereeniging te moe ten scheiden, waarmee hij zoovele jaren genoegelijk heeft samengewerkt Spr. is lid vanaf de oprichting. Vóór 1919 adspirant lid zijnde, werd hij in dat jaar gewoon lid. Spr. hoopt, ook na zijn vertrek, nog lang de verrichtingen van „DOKEV" te blijven volgen en spreekt daarbij den wensch uit, dat het de vereeni ging els tot heden, ook verder goed moge gaan. (Applaus.) OEEN HOND- EN KLAUWZEER MEER IN NE' DELAND. holdon ^fal in vakkringen mot moer genoegen een borioht rijn vernomen als de modedoeling, dat gedurende de week van 31 Juli tot 7 Augustus ƒ.1., un Neder and gean gevallen van moiijcU ©n klauw zieer zijn voorgekomen. Eindelijk is dan het gelukkige oogenblik gekomen waarop vele jaren toveigeefs gewacht is. Als wij ons met vergissen, dan heeft het mond- en klauw zoor sedert 1918 zonder tussohanpoozen in ons land gewoed. Wiat dit boteekent? Vraagt het aan hen, aio in „het vak" zitten, en zij zullen u mededeelen, dat deze gevreesde veeziekte hun duizenden en duizenden guldens schade berokkend heeft. En nu?Oppassen is de boodschap. Laat nu. vooral niet weer gebeuren wat otns in da laatste jartan oyerkomen is. Daartoe kunnen .allen, slager zoowel als veehandelaar, medewerken. Hoe dik wijls is het immers reeds gebeurd, dat er besmet vee op de markten aangevoerd was. Ondanks dat, heeft de Nederlandsche Bond van Veehandelaren, wanneer er wegens het heorsohen van mond- au klauwzeer een veemarkt gesloten werd, alles in hiefc werk gesteld, om deze wiaer open1 te krijgen. Veestallen, markten, en abattoirs werden meerma len de bronnen genoemd, waar de ziektekiemen ontstonden. Iemand, die het kan weten, zei ons, dat 60 net. van de eoontomische malaise dio de Veehandel in de laatste jaren meemaakt, op re kening van het mond- en klauwzeer geboekt moet wordön. De vraag rijst, of dé overige 40 pot. niet te wijten zijn aan het feit, dat men steeds met ziek vee bleef reizen' en trekken, en zoo is het, het heeft den velen, die het goed met „het vak" meenetn, altijd gehinderd, dat men het zieke vee niet thuis liet. En tooh.... van heinde en ver ging men er mee op stap. De gezonde dieren uit de koppels werden verkoohi, met het droevig gevolg, dat ook deze ziek werden. Evenwel ons land is thans van „smetten vrij.5' Waarom zouden wijl dan nog verder herin neren aan hetgeen gebeurd is. Veel beter is heb, om het oog op de toekomst gericht te houden. Wélk een .mooie taak ligt hier weer voor de vak bonden weggelegd. Het begrip „tegenwerking" moet tut het 1 evenswoorden poek van iederen slar ger en veehandelaar verdwijnen. Elke gedachte aan vrees voor ©ogenblikkelijke schade moet ge bannen en medegewerkt moet worden tot het ziek- te-vfii houden van den Noderlaudsohen veestapel. Waanneer men dan ook weer eens op de hoogte is •van eenig geval van mond- en klauwzeer, laat men (dan niemand ontzien!, doch onverwijld don veeartseiqjkundigen dienst daarvan op dlo hoogte bremgen. Natuurlijk zal zich wel eens weer oon ziekte-geval voordoen, doch zoo erg als het was behoeft het niet meer te worden, wanneer wij allen een wakend oog in het zeil houden- Hat feit, dat Nederland momenteel zieatervrtj! is. heeft .alreeds invloed op onzen export. Er is al wat meer handel op het buitenland,. En wat zal men er in Engeland wal van zeggen, dat er in Nederland .thans geen enkel ziekto-geval is? La ten wij hopen dat net zoo zal blijven. Niet alleen, dat -de veehandel daardoor gevrijwaard blijft voor groote verliezen; ook dé slager heeft al heel wat schade geleden door afkeuringen van fllaohtafval- Ieq als kop, paoten en tong. De heer O. Tuinman, ondernemer van den vracht- dienst Langendijk—Hoorn, verzoekt ons mee to dee- len, dat van opheffing van dezen dienst geen sprake is. Do ondernemer rijdt eiken keer. Het betrokkon be richt dat deze dienst was opgeheven, was dus gehoel bezijden de waarheid. LA'NGENDIJK. De Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland heeft thans van Ged. Staten de zekerheid gekregen, dat 3 demonstratie- bedrijven zullen worden gesticht, zoodat men thans verzekerd is, dat noch dat, bedoeld voor Langen dijk, noch dat voor do Streek, zullen vervallen voor een dergelijk bedrijf in Kennemerland. NOORDSCHARWOUDE. In de alhier gehouden vergadering van Aandeel houders der Naamlooze Vonnootschap „Concordia" te Noordscharwoude, is de rekening en balans over 1926 goedgekeurd. Het voordeelig saldo werd be stemd voor afschrijving, zoodat geen dividend zal worden uitbetaald. Als commissarissen werden her kozen de heeren O. S. Staal, W. J. Smit en J. Oot- jers, terwijl in plaats van de heeren IC. de Vries en J. Zijpheer als leden van de Commissie van Bijstand werden gekozen de heeren K. de Geus en K. Zeeman. Wa1 lacco Alle s, is loor I uxtwc mgeli Alle vend, )ppci lacco gister üinido We toen, Pres!' Qen t Pre om bi woor< herin door veroo een begri terec welk den oude voor de n eind zig ziek zou vooi min ploe daai will mis maf volt ter doel er i I daai igroo was, men bov< rubc wü i jaar in d De i dag zal over hebl tent zoal tot c pret dan latei Ö~F echo van hesti een is O' nog Oud D< lotii op I C( Bak Jan 8 - Dek - 1 H mei Cor: A le i sch: stel WIERINGEN. Zondagavond gaf de mandoline- en vioolclub „Oefening kweekt Kunst", dir. de heer P. Jongkind, eene openbare muziekuitvoering in de concertzaal van den heer Bruul te Hippolytushoef. Het program ma bevatte enkele muzieknummers en bovendien een reeks voordrachten van den alom bekenden ca- barettier, den heer Daan Pool. Muziek en voordrach ten werden beiden keurig opgevoerd en vielen bij de zeer talrijke aanwezigen, een volle zaal, zeer in den smaak, zoodat er volop werd genoten. Met een gezellig bal na, liep alles in de beste orde af. WIERINGEN. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft bepaald, dat voor de openbare lagere school te Oosterland over het resteerende gedeelte van 1927 de Rijksvergoeding zal worden toegekend voor een aldaar, uit de lijst van wachtgelders, te be noemen 4en leerkracht. De Minister heeft daarbij overwogen, dat de toe name van het aantal leerlingen, hetwelk een gevolg is van de uitvoering der Zuiderzeewerken, verster king van het getal onderwijzers noodzakelijk maakt. WIERINGEN. Door Burgemeester en Wethouders is aan de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken alhier vergunning verleend tot het bouwen van een dubbele villa voor hooger personeel te Oosterland. ZIJPE. Voor de Landbouwtentoonstelling van de afdeeling Zijpe van de H. Mij. van Landbouw op 12 September is het volgende vraagprogramma opgemaakt: Paarden, warmbloed, van 4, 3, 2,1 jaar en veulens. Paarden, koudbloed, van 1 jaar, merries met veu len, en veulens. Hoornvee, melkkoeien, twinters, melkvaarzen, pin ken, graskalveren, stieren en stierkalveren. Wolvee: fokschapen, ooilammeren, rammen, ooi met lammeren, overhouders. alles Texelsch. Pluimvee: 2 hennen met 1 haan in 9 afdeelingen, krielen, kalkoenen, fazanten, en pauwen. Konijnen: in 18 afdeelingen. Bloemen en planten, vruchten, kaas en boter. Secretaris is de heer W. Nieman, Oudesluis. JULIANADORP. Reeds eenige jaren werd het als een gemis^ be schouwd, dat de muziekvereeniging „Kunstzin als zij eens een openluchtconcert gaf, geen behoorlijke gelegenheid bezat, om zulk een concert uit te voerenj Meestal stelde men zich tevreden, door gewoonwegj zich op te stellen voor het café „Prins Hendrikvar den heer C. Vader, een enkele maal werd tijdeiij v Mo: dai ter] r ver Wtoi E 'wel van Z No< iuifc hea jp aut hét heb hoo and D U Wii Jan - 6 8 N wer W. i 1 den Bat' O Jaci Blai Bus Ligl dori H Rei] dril Pet] Ant

Schager Courant | 1927 | | pagina 2