llftntti Bitlis- F Niet trouwen f Zaterdag 27 Augustus 1927. 70ste Jaargang No. 8107. Eerste Blad. M. KLERCQ, 1 2-pers. houten Ledikant met enderlagen8.15 2-pers. Kapokmatras compleet f 55.00 POLDER WIERINGERWAARD. De georganiseerde afzet voor Zuivel. Binnenlandsch Nieuws. Bij Scheren Circus Hagenbeek in Helder. SEHAGEB Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- i dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- J tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst, i UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN ft, Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prtja por 8 maanden I 1.8B. Losse nummore 0 cent ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels 11.10, lodere regel meer £0 eont (bewijana Inbegrepen). Sroote lettors worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. alvorens een bezoek gebracht E. te hebben aan de Bedden-, S Matrassen-, Meubel- en Tapi)t- fabriek van Spoorstraat 32-34 HELDER. Si Tegenover Stalhouderij THIJSEN. Tel. 206. jss*- verwarmd worden. Eerst zag het er schitterend uit, doch waarschijnlijk door te weinig bedekking heeft het niet geheel voldaan. Van den Directeur der gasfabriek te Alkmaar is bericht gekomen, dat bij bet nog wil probeeren met zoodanige teer, die niet behoeft verwarmd te worden. De indruk van bet Dag. Bestuur is, dat we meer moeten doorgaan, zooals oorspronkelijk is gedaan. Do beer C. Blaauboer zou den weg alsdan een paar dagen willen afsluiten, terwijl de heer Groneman eerst één wielslag en later bet andere zou willen bewerken. Na nog eenige discussie wordt besloten een en ander aan de tact van bet bestuur over te la ten, in overleg met den Dürecteur der gasfabriek te Alkmaar. Ingekomen is een verzoek van het Hoogheemraad schap om een gevolmachtigde aan te wijzen voor de verkiezing van Hoofdingelanden en -plaatsvervan gers van het Hoogheemraadschap N.-H. Noorder kwartier. Voorzitter deelt mede, dat het Dag. Bestuur beeft goedgevonden, dat de bestaande volmacht, blijft. De vergadering gaat daarmee accoord, zoodat de Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden op Donderdagmiddag, onder leiding van den Dijkgraaf, den beer R. Kaan. Tot deze vergadering zijn ook de Raadsleden uit- genoodigd, wat betreft punt 6 der agenda, dat luidt: Bespreking subsidie kanalisatie in, verband waar mee Ingenieur Ringers in deze vergadering inlcbtin- gen zou geven. Bij den aanvang N was deze evenwel nog niet present. Na even te hebben gewacht wordt de vergadering evengoed begonnen en deelt voorzit ter mlede, dat aan den Polder en de gemeente eeno subsidie wordt gevraagd van elk 400 gulden, gedu rende 40 Jaar. - In een vorige comitévergadering werd met 8 tegen 7 stemmen in beginsel besloten steun te verleenen, evenwel zonder bepaling van oen bedrag. Toen was evenwel nog niet bekend, dat een bedrag van f400 zou worden gevraagd. Na die vergadering is op 3 Augustus een schrijven ontvangen, waarin gevraagd wordt genoemd bedrag ,te willen bijdragen. Er is toen ook reeds breedvoerig over gesproken, doch het was niet recht duidelijk, welk belang de Polder als waterschap bij dat kanaal zal hebbenden 't was daar om dat do heer Ringers was uitgenoodigd om over deze zaak zoo mogelijk inlichtingen te verschaffen. De heer H. Koster vraagt, of 't verplichtend is. Voorzitter zegt, dat het op 't oogénblik geen dwang is. De commissie-Van Aala heeft geprobeerd vrij willige bijdragen te krijgen. Alsnu komt de heer Ringers ter vergadering, die, na door den Dijkgraaf welkom te zijn geheeten, 'be gint te zeggen dat hij zeer dankbaar is in de gele genheid te worden gesteld Iets over de kanalisatie te vertellen. Aanvankelijk was aan Wieringerwaard niet gedacht, redenen waarom de commissie zich ook nimmer met Wieringerwaard, in verbinding heeftgesteld. Met de gemeenten en waterschappen binnen den Ringdijk was wel vóeling gehouden. Na de instelling van de Commissie-Van Aalst in 1922 werd door de Provincie in 1925 een 2e commissie in gesteld. Deze commissie heeft gemeend dat niet al leen Westfriesland, doch allen benoorden het Noord zeekanaal, zoo niet direct, dan toch indirect belang heeft bij zoo veel mogelijk vervoer per water. Niets is evenwel moeilijker dan aan duiten te komen en nu zitten we met moeilijkheden om U duidelijk te maken waarom en voor hoeveel Wieringerwaard belang heeeft bij het nieuw te maken kabaal Stolpon- Schagen-Kolhorn. In de eerste plaats ls het Rijk belanghebbende, vooral in verband met de Zuiderzeewerken en de Wieringermeer. Het Rijk zou dan 1/3 bijdragen, zoo- dat 2/3 overblijft voor de lokaal belanghebbenden. Dit is de provincie in haar geheel, die 't weer in onderdeelen tracht te verdeelen. Het is niet direct een belang voor de direct aangrenzenden, doch ook voor allen buiten don Ringdijk. We geven toe, dat do verhouding moeilijk ls te bepalen. BIJ de bepaling voor de gemeenten is als baais genomen het aantal Inwoners, terwijl voor de polders rekening ls gehóu den naar 't oppervlak. Het is niet zoo erg veel wat ik er over vertellen kan, aldus de heer Ringers, dooh we hebbon gemeend, dat Wieringerwaard toch ook in de termen viel oim bij te dragen. Door voorzitter wordt opgemerkt, dat wij hier langs Nieuwesluis 'n afwateringskanaal krijgen, zoo dat wij niet zooveel behoefte aan het nieuwe ka naal hebben. De heer Haringhulzen vraagt, waar de lospla&t- son zullen komen, waarop de heer Ringers ant woordt, dat daaromtrent nog niets is bepaald. Heemraad Blaauboer doet zich kennen als een poot tegenstander on zegt, dat we hier zitlen om de belangen van den Polder te behartigen en dat doen we niet door gedurende 40 jaar (400 te betalen,/ Voorzitter zegt, dat er in principe een geringe meerderheid was. We moeten eenig verband zoeken tusschen afwateringskanaal en het nieuwe. Wanneer net onze buren goed gaat, worden wij er ook niet slechter van. 'fc Zou mogelijk zijn, dat uit een gevoel van gemeenschapszin werd besloten om iets biji te dragen. Hoe zou dat worden ontvangen? De heer Ringers vindt, dit moeilijk om te beant woorden. Na nog eenige vragen over en weer vertrekt de beer Ringers, alsmede de Raadslede^, waarna wordt overgegaan tot het lezen der notulen, welke onver anderd worden vastgesteld. Naar aanleiding der notulen wordt mieegedeeld, dat de verandering bij de Tramkluft nog niet is ge daan, omdat eerst nog de goedkeuring moet worden verkregen. ™Xvrdor' dat koOTealheld grint is afgeleverd welke zeer coulant ia afgewerkt. Er ls alle reden tot tevredenheid. Dan wordt nog meegedeeld, dat er een derde proef »s genomen met teerbeaproeiing. Deze moest evenwel Dijkgraaf als gevolmachtigde blijft. Verder is nog ingekomen een afschrift van het Koninklijk besluit, waArbij de heer P. J. Blaauboer werd benoemd als Heemraad. Voorzitter feliciteert den heer Blaauboer en wil hopen, dat hij gedurende deze nieuwe zittingsperio de in goede gezondheid de belangen van den polder zal behartigen. In verband met de vernieuwing enz. van de brug gen aan de Kleine Buurt wordt door den Dijkgraaf meegedeeld, dat bij Provinciale Staten geen bezwaar bestaat tegen inwilliging van het verzoek, om tot die vernieuwing over te gaan- Als voorwaarden worden gesteld: Overleg met B. en W.; gewapend beton en de ijzerbewapening moet worden goedgekeurd door het Provinciaal bestuur, 't Dag. bestuur heeft een zevental personen gevraagd om opgave van kosten, nl. 4 uit onze gemeente, een uit Oudesluis, een uit Alnna Paulowna en een uit Barsingerhorn. Het is alzoo een onderhandsche aanbesteding geworden. Van deze 7 personen -zijn biljetten ingekomlen. Op verzoek van den heer C. A. Waiboer wordt oven ln comité gegaan, waarna aan do pers wordt mede gedeeld, dat het werk aan den laagsten inschrijver den heer C. Dekker, alhier, is gegund, voor f1842. woordigen op de te houden algemeen© vergadering der vereeniging. Bij de gehouden rondvraag werd de opmerking gemaakt, dat het perceel dijk bij den heer C. Geer- ligs in gebruik, nog niet voldoende van stekels en brandnetels was gezuiverd. Voorzitter zegt, dat reeds tweemaal boete is toe gepast en dat herschouw zal volgen. Ook wordt nog geinformeerd naar den naam van het Polderhuis. Voorzitter deelt hierop mede, dat Veeter het bord zal maken en dat Zwaag het verder in orde zal maken. Onder dankzegging voor het geduld (het was in middels 7 uur geworden) dat de Ingelanden hebben betoond, wordt "de vergadering opgeheven. Dit sluitzegel onbeschadigd op Uw pakket, Is waarborg voor ONS werk. W0 breien de fijnste wollen kousen zeer netjes voor U aan. Depots: te Alkmaar, MeJ. BEUDEKKR—TEGEL, Hof plein; Schagen: C. DE MOEL, Noord 40. Vorder neemt elke bode franco het aanbrefwerk mede. Een situatieteekenlng komt ter tafel waaruit blijkt, dat het inderdaad een groote verbetering zal wor den. In verband met de verbreeding der brug bij den heer Strijker wordt het alsnu noodzakelijk geacht om den Sluizerweg op een afstand van 40 meter te verbreoden en dan zou het in de toekomst waar schijnlijk aanbeveling verdienen om nu reeds langs den geheelen Sluizerweg, dus ongeveer 800 meter, een teenplank aan te brengen. Er zit in de sloot veel bagger en het zou in den winter een mooie oplossing 'zijn voor werkverschaf fing, en naar het oordeel van het Dag. bestuur de juisto on meest goedkoope uitvoering zijn. Ook hier over wordt nog al gediscusoerd, met uitslag, dat aan 'het Dag. bostuur machtiging wordt verleend naar bevind van zaken te handelen. Alsnu komt weer ter sprake de subsidie of bijdra ge kanalisatie. Voorzitter vraagt, of de heeren het Rapport van de Provinciale Commissie eerst nog willen inzien, in welk geval er geen bezwaar is de beslissing uit te stellen en zoo niet, dan kan er nu wel een besluit worden genomen, omdat 'het voor on tegen al ruimschoots is besproken in de vorige ver gadering. De heer C. A. Waiboer wil *t nu maar afhandelen. Voor- en tegenstanders voeren nog weer 't woord, waarna met bijna algemeene stem Trien wordt beslo ten de gevraagde bijdrage ad' f400 niet te verleenen. Een voorstel om f 300 te geven, wordt ook bij meer derheid van stemmen afgewezen, waarna uit een oogpunt van gemeenschapszin met 10 tegen 5 stem men wordt besloten tot een j aarlij ksche bijdrage van f200. Hierna volgt nog eene bespreking over het ont werp Reglement van Bestuur Waterschappen. Voorzitter deelt mede, dat eventueel© bezwaren eerst voor 15 Juli moesten worden ingezonden. Door bijzondere omstandigheden is die vergadering uitge steld tot 20 September, zoodat voor dien tijd even tueel© bezwaren nog in behandeling kunnen wor den genomen. Het ontwerp-reglement bevat omstreeks 200 arti kelen. Naar aanleiding van dit reglement zijn bij het bestuur van den Bond van Waterschappen een aantal bezwaren ingebracht. Uitvoerig werden be sproken de artikelen 5, 7, 13, 14, 22, 28, 44, 70, 115, 120. 121, 145, 147, 185 en 1M, waarop na toelichting van den Voorzitter werd goedgevonden, dat het bestuur zal meegaan met wat op de algemeene ver gadering van den Bond van Waterschappen ten dien aanzien zal worden besloten. Voorzitter en Heem raad Blaauboer zullen het waterschap vertegen Nlat duurder dan andere. De bond van coöperatieve zuivelfabrieken in Fries land hoeft een ledenvergadering te Leeuwarden ge houden, onder voorzitterschap van den heer H. J. Terpstra, van Akkrum. Daar werd onder meer behandeld de georganiseer de afzet. In de algemeen© ledenvergadering van den F.N.Z. op 23 September 1924 te Nijmegen, word naar aan leiding van een door don heer K. Eriks gehouden in leiding over den georganisoerden afzot van zuivel producten, de wenschelijkhoid geuit, dat do F. N. Z. zich zou uitspreken oven de vraag, of de georganiseer de afzet al of niet wenschelijk is, en in geval van een positieve beantwoording van deze vraag ook propa ganda zou gaan voeren voor een goede organisatie van don verkoop van onze zuivelproducten. Het bestuur der F. N. Z. heeft zich daarna beredd verklaard, ter bestudeering van deze aangelegen heid een commissie in te stellen. Deze commissie, die in Juli 1925 werd geïnstalleerd, heeft een uitvoerig rapport uitgebracht, waarin de meerderheid, de hee ren dr. F. E. Postuma, voorzitter, W. A Nijenhuis, R. M. Veeman, F. van Dam, B. Schreudor, Jm. Blaau boer, L. Broekens, J. Bark Mzn., K. Kuiper, F. An- nema, A H. Zwart, O. H. Gorter, H. Croemers, T. van der Vegt en J. A Geluk, secretaris-rapporteur, tot de conclusie komt, dat de F. N. Z. zich moe'; uitspréken voor georganiseerden afzet, terwijl de minderheid de heeren A. A Bajema, J. Feikema, B. J. Kooistra en L. Witteveen meent, dat de F.N.Z., een federatie waarvan voor- en tegenstanders van don georganiso-erden verkoop deel uitmaken, een strikt onpartijdige houding dient aan to nemen ten opzichte van het onderwerpelijko vraagstuk. Het onderwerp werd thans in de bondsvergadering ingeleid door den voorzitter der commissie, dr. T. E. Posthuma, die uitvoerig de meening van de meer derheid der commissie verdedigde. Zijn persoonlijke overtuiging ls, dat ook fabrieken, die een grooten detailverkoop in de groote steden hebben, van den georganiseerden verkoop kunnen profiteoren, daar in den laatston tijd ook de consumenton zich hebben ge- organiseord in verbruiksvereenigingen. Do georganisoerde verkoop vraagt, zoo zesde dr. Posthuma om., zijn kosten evenals de tusschenhan- del, de vraag is nu maar, welke kosten het grootst zijn. Men moet hierbij echter niet vorgeten, dat de bedoeling van den handel is ©en zoo groot mogelijke marge te maken tussohen in- en veikoop, on al zal de handel soms goede prijzon kunnen geven, zijn doel ls, den inkoopsprijs omlaag te brongen, terwijl de «©organiseerde* verkoop deze prijzon zoo hoog mo gelijk wil opvoeron. Wat klachten betreft, do fabriek zal hiermee eerdor succes hebbon bh oen vereeniging, die zij in den grond van de zaak zelf is, dan bij een handelaar. Ook zal do zuivelexportveroeniging beter kunnen optreden in oen vreemd land, dan elke fabriek af zonderlijk. Ook bij financieelo moeilijkheden (kan een «root lichaam veel krachtiger optreden, dan eon kleine fabriek. Bij coöperatieven afzet la do kans op klappen veel kleiner, en als ze mochten komen, worden ze veel gemakkelijker to dragon. f Wat de wijze van afzet betreft, als men een groote verkoop-centrale heeft, kan mon, om aan oen bepaal de vraag te voldoen, groote hoeveelheden van een uniforme kwaliteit zenden. "Hoe grooter ons afzet gebied wordt, hoo noodzakelijker het is, gezamenlijk het product aan to bicden. Ook de positie van den directeur van de fabriek wordt door den georganiseerden afzet bevorderd. De directeur, dio anders zoowel technicus als koopman moet zijn. kan zich dan alleen op de technische zijde van het bod rijf toeleggen. Verder wil net rapport den leveringsplicht invoe ren, die noodig is, omdat andera bij stijgende markt men zich tot den vrijen handel zou wenden, en bij dalende markt do centrale.de strop zou krijgen. Enkele aanwezigen sloten zich aan hij het atand- punt van de minderheid der commissie. DE COÖP. ZUIVELFABRIEKEN EN DB DIVI DEND- EN TANTIèMEBELASTING. Het officieel orgaan van den F.N.Z. meldt, dat de coöp. stoomfculvelfabrieken Algemeen Belang te Rui- nerwold en de Coöp. Landbouwvereeniging voor boterbereiding en aanschaffing van 'veevoeder en kunstmeststoffen te Havelto dezen winter worden aangeslagen in de dividend- ^en tantiómebelasting 1925/'26 aan de leden uitgekeerd, saldo, resp. bijge schreven, bedrag als ledenkapitaal. Daar hier echter geen sprake was van uitkeeringen uit gemaakte winst, doch alleen verrekening had plaats gehad van in den lbop van hot boekjaar te weinig uitbetaald melkgeld, ging men tegen den aanslag in beroep bij' den raad van beroep voor de directe belastingen te Assen, met het gevolg dat de aanslagen werden vernietigd en de gevorderde be lasting terugbetaald. Bij de Coöp. Zuivelfabriek te Ruinerwold had ver rekening van het saldo in contanten plaats gehad, het saldo was dus niet, zooals in don regel het ge val is, de leden tegoed geschreven als ledonkapitoal. De raad van beroep stelde zich op het standpunt, dat het tekort bij vereenigingen als deze geen ver lies, en het overschot geen winst beteekent, aange zien do goheele opbrengst der produoton, vormïn- derd met het bedrog der bedriJKsonkosten, den leden toekomt naar verhouding van de door hen golever- de melk. De uitdeeling valt daarom naar de bepa ling van art. 5, 2e lid Bub b der wet op de djvidend- en tantièmebelasting en is derhalve niet als belast bare uitdeeling aan te merken. DOODELUK ONGELUK. In de gemieente Nuenen (Brabant) heeft een doo- delijk ongeluk plaats gehad. Onder het gehucht Derwen was op het erf van den landbouwer M. Saris een nieuwe gierput voor het vee gereed gekomen. Toen deze in den put was afgedaald, om hom. te bekijken, stortte hij ineen. De mian werd verpletterd on op slag gedood. Onherken baar verminkt is zij In lijk onder de puinhoopen van daan gehaald. De metselaar C., die den put gebouwd had, en ook daarin was afgedaald, kon gored wor- don. Hl) 'bekwam eonigo verwondingen nn.n bet been. De overledene, die 60 Jaar oud waa, laat een vrouw en vier kinderen achter. DE VEENDERIJ VAN ST. PANCHAR. Sedert enkele Jaren exploiteert deie gemeente met de gemeente Koedijk een veenderij,, die voor beide gemeenten van beteokenis ls geweest, daar xU tal van arbeider», die anders werkloos rouden lijn, aan werk hielp. Wel moest met groote voorxichtighetd worden beheerd on geëxploiteerd, doch het resultaat ia nog een matig voordeelig aaldo geweest. De ge meenschappelijke oxploitatie ls nu gostaakt en Woensdag is do voorraad turf, ongeveer \K mlUloen, publiek verkocht. De gemeente St. Panera» wi»t op een grejot gedeelte van bet gereedschap beslag te leggen en het wordt niet onmogelijk geacht dat te gelegenertljd de veenderij opnieuw in werking wordt gesteld. géén Pi|n en [nascbrijnen ol stukgaan der huid, indien men vóór het fnzeepen de baardoppervlakie Inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL EEN GOEDKOOPE ARTIS-TREtff. Dezen trein laat de directie der Néd. Spoorwegen ioopen op Vrijdag 2 September van Helder, Anna Paulowna, Schagen, Noordscharwoude, Heerhugo- waard en Alkmaar naar Zaandam en Amsterdam. De prijs is met inbegrip van toegang tot Artia zeer laag. (Zie advertentie.) Het Circus Carl Hagenbeek zal Maandagochtend om 10 uur, per extra trein te Den Helder aaukomen en zooals reeds gemeld, zal de eerste voorstelling Maandagavond, 8 uur, plaats hebben. Gedurende 45 dagen was het Circusgebouw te Scheveningen eiken dag uitverkocht. Sedert het Cir cus Schumann, dus sedert 1Ö13, is het nooit zoo druk geweest dan dit jaar. En het programma wekte de grootste aandacht, want de nummers zijn wérkelijk van de beste onder het circusgebied. Buiten ao oersto rang circussensaties zijn er ook geweldige variötónuinmera, roofdiernummors, enz. enz. en do directie garandeert ons dat nooit zoo uit gebreid programma gegovon goweest is in Den Hel der. Alléén vier dagen zal het Circus Carl Hagenbeek te Den Heldor blijven en een enkele matinéo, met volledig onverkort, programma zal plaats hebben Woensdag, don 31 A/ugustus om 2 uur. WIERINGERWAARD. Maandagmiddag werd een dienstbode alhier ge volgd dloor liet hondje van haar patroon. Ze ging P f*0^9 van hier naar Venhuizen. Ook do hond bleef haar volgen. Dinsdag ging* familie van haar naar Enkhuizen ook weer vergezeld van den hexnd. Te Enkhuizon is men 't dier kwijt geraakt. patroon van den hond was toevallig Dins- te Venhuiden geweest, toen de familie naar uizen was. Vreemd keek men hier op toen het trouwe dier Woensdagmorgen alhier weer voor de deur lag. - WIERINGERWAARD. Voor do vernieuwing en verbreeding van de beido bruggen aan de Kleine Buurt waa aan da aannemers alhier en aan drie vna buiten'door het bestuur van den Polder «elegenheid gegeven tot inschrijving. De uitslag daarvan is gewest als volgt: 1 Webelink, Anna Paulowna, voor f 235CS; 3l 'wed. J. Veetert Wieringerwaard, voor f 2255;' 2 G. Veetetr Wïeriugerwaard, v oer f 2290 4 A. Niesde,

Schager Courant | 1927 | | pagina 1