Binnenlandsch Nieuws. Reclames. Plaatselijk Nieuws. gemaakt, belette hem echter de gitnoodiging te aanvaarden. Onmiddellijk na den oorlog trof hij do noodigo maatregelen voor een nieuwen tocht naar Cen- traal-Azië: Deze reis is nu de laatste van zijn leven geworden. In het begin van het vorige jaar had hij Duitschland verlaten in gezelschap van een enkelen assistent en een fotograaf. Hlachner was gedurende den oorlog eenogen 4 tijd verbonden aan het Duitsohe gezantschap in Den Haag. Hij was doctor honoris eausa dw universiteiten van Munohen en Koningsbergen1. Uit de Engelsctie bladen blijkt ons, dat ook do reismakkers van MlSchner, de Engelschman dr. Watkinson en de Amerikaan V. G. Plymire, ver moord zijn. BELASTINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. In liet afgeioopen fiscale jaar in de Ver. Staten hebben de belastingen op sigaretten en speelkaarten uitgewezen dat in dat jaar eindigende 30 Juni -- meer kaart gespeeld is en meer sigaretten zijn ge rookt in de Unie 'dan .ooit te voren. Hoewel de verkoopsbelasting op automobielen aan zienlijk minder opbracht clan een vorig jaar maak ten de sigaretten en de speelkaarten dat meer dan goed. Er was ook een achteruitgang in de opbrengst dor belasting op de publieke vermakelijkheden. In bet betalen van wat men onder bet hoofd luxe en genotsbelastingen kan brengen galat de staat Nw York vooraan; dan volgen 2. Pennsylvanië, 3. Illinois en 4. Noord-Carolina. Het feit dat Noord-Carolina zoo boog op de lijst staat, valt hieruit te verklaren dat er in dien staat zoovele fabrieken van sigaren en sigaretten zijn. VERGIFTIGDE PADDENSTOELEN. In de badplaats Ustron bij Bielitz (Oostenrijk) zijn de laatste week verscheidene menschen ziek gewor den door het eten van vergiftigde paddestoelen JEr zijn reeds zeven of acht zieken gestorven. KANAALZWEMMERS EN -ZWEMSTERS. De zucht om bet Kanaal over te zwemmen schijnt een machtige impuls te zijn voor zeer velen. In do laatste dagen hebben twee mannen en vier vrouwen gepoogd bet Kanaal zwemmende over te steken. Al len zijn zij van Kaap Gris Nez vertrokken. Onder hen, was een meisje van negentien jaar, juffr. Harding, die echter bijna is verdronken. Zij zwom een uur lang in een staat van versuffing. Toen zij heelemaal bewusteloos werd kon zij nog intijds aan boord wor den getrokken. Maar wel een uur bleef zij buiten westen. Toen zij het moest opgeven, had zij reeds een afstand van tien en een halve mijl afgelegd. Zoowat tegelijkertijd met mej. Harding vertrok van Kaap Gris Nez de Deensche juffr. Edith Jcnsen, Maar na vier en een half uur kreeg de Deensche kramp en moest zij de poging staken. De beide an dere zwemsters hielden nog vol toen het laatste be richt werd afgezonden. Van de beide mannen, den Zwitser Doria en den Duitscher dr. Schiff, zwom de laatste nog toen het bericht werd afgestuurd. De Duitsche heer ia.65 jaar oud. DIEVENBENDE OP EEN STATION. Reeds sinds een jaar werd oen groot 'aantal rdorentrcdnon ini het Rjoomeefnsohe starion Soco- systematisoh geplunderd, zonder dab men erin slaagde de daders te pakken te krifgen. Enkele dagen geleden is thans echter door ©en toeval de gehjeele aangelegenheid opgehelderd. De politie ontving namelijk oen anoniem' sdrrijVen, waarin haar werd1 meegedeeld', dat ©en groot deel der gestolen goederen' in da nabijheid van Sooola in het bosoh was begraven. Een aantal politiebeambten begaf ai oh naar do aangeduide plaats on verborg zich' daar. Het duurde niet lang. of een vrouw verscheen, die ©en Bebop bij ziehi droeg en ijverigbegon te graven. Roods wilde zij met ©en aantal te voorschijn gev komen voorwerpen verdwijnen, toen de poliüebe- ambten haar arr as teer den. Bü haar verhoor verklaarde rij, de voorwerpen van den wis9olWaehter van het station, met wian rij samenwoonde, te hébben ontvangen. Bij ©en huiszoeking in diens woning Jkwamen eveneens tal rijke gestolen voorwerpen aan den dag. Maar het sensationeelste moest nog komen. De wissolwachter verklaarde na<möiijk, dat het geheel© personeel van het station Sooola tot de dieven^ bende behoorde; de leider der bende wasde stationschef. Nu werden overal huiszoekingen verricht en mon vond gestolen goed tot een waarde van meer dan een millioen lei. Een dér spoorwcgemplorés werd gearresteerd, toen hij brutaalweg 200 Kg. brons te koop aanbood. Men heeft het onderzoek ook tot de naburige stations uitgestrekt, d »ar men vermoedt, dat men een uitgebreid net van misdadigers op hét spoor is gekomen. TOENEMING VAN HET AANTAL VERKEERSON GEVALLEN IN AMSTERDAM. In het tweede kwartaal van dit Jaar heeft, blij kens de laatste statistiek der verkeersongevallen, de politie 1732 ongevallen geconstateerd, tegen 1421 in dezelfde periode van verleden jaar. Hiervan hadden er vier den dood tot gevolg, terwijl in 123 gevallen ernstig letsel, in 805 licht letsel en in 1300 alleen ma- terieele schade het gevolg was. Verleden jaar bedroe gen deze aantallen res,p. 12, 95, 243 en 1071. iHet aan tal ongevallen van meer ernstigen aard (dood, ernstig letsel en zware materieele schade, nam dan ook ge lukkig in minder sterke mate toe, dan het totaal aan tal, ongevallen, n.1. van 197 in het 2e .kwartaal 1926, tot 221 in cle afgeioopen periode, du® met 12.2 ter wijl ihet totaal aantal met 21.9 vermeerderde. Het is niet gemakkelijk uit te maken, aan welke oorzaken deze toeneming, die belangrijk grooter is dan die, in vorige kwartalen, is- toe te schrijven. Ze ker moet bij de beoordeeling hiervan in aanmerking worden genomen de voortdurende vermeerdering van het aantal vervoermiddelen, waarvan de aanschaf fing, door de regeling der betaling, steeds gemakke lijker wordt gemaakt. Voorts is te letten op de on gunstige weersgesteldheid in het afgeioopen kwartaal (59 dagen regen met een regenval van 275.7 m.M. te gen 53 met 177.9 m.M. verleden jaar), waardoor het aantal gevallen van slippen van 99 tot 125 toenam. Het* aantal bij de ongevallen betrokken vracht auto's is zeer sterk vermeerderd, terwijl ook bet aan tal trams aanzienlijk grooter was. Alleen het getal motorrijwielen daalde. Wat betreft de oorzaken der ongevallen valt nog op te merken, dat het aantal te wijten aan fouten van bestuurders van voertuigen, ia gestegen van 949 of 66.8 van het totaal in het eerste kwartaal van 1920, tot 1173 of 07.7 van het totaal in het afgeioo pen kwartaal. BREEZAND. Door de Jubileumvereeniging alhier waren, ter ge legenheid van het hier jaarlijks gehouden Konin- ginnefeest, weer verschillende kinderwedstrijden ge- georganiseerd, die heel wat publiek lokten. Het was dan ook bijzonder mooi, zoodat de commissie wèl voldoening .had van baar werk. Do uitslag der wedstrijden was: Aardappel rapen, kinderen laagste klas: Meisjes: le prijs Lena Blaauboer; 2e prijs Annie van doorn; Jongens: le prijs Cor Muntjewerf, Re prijs Gerrit Kouseband. Zakloopen, jongens van 7 en 8 jaar: le prijs Al- bert Tiel; 2e prijs Pieter Koster; Se prijs Piet van Dommelen, 4e prijs Jan van Nuland- Vlaggetjes planten, meisjes van 7 en 8 jaar: le prijs Willy Kloosterman; 2e prijs Pietertje Klerk, 3e prijs Pietje Walraven, 4e prijs Aagje Ambuul. Tonirollen, jongens van 9 én 10 jaar: le «ff- Goes; 2e prijs Antoon Sas; 3e prijs J. Hendriks©; 4e prijs Jan Broers. Hoepelen, meisjes van 9 en 10 jaar: le prijs Trien Spcets; 2e prijs Marie Wagemaker; 3e prijs Annie Koster. 4e prijs Nellie Pijnacker. Zeilkruipen, jongens van 11 jaar en ouder: le prijs Kees Brouwer; 2e prijs Jan Rozenbroek; 3e prijs Jo- han Smit; 4e prijs Barend Plagmeijer. 50 M. hardloopen, meisjes van 11 jaar en ouder: le Srijs Bets v. cL Werken; 2e prijs Grada Blaauboer; prijs Coba Heiligenberg; 4e prijs Nellie Scholten. 's Avonds bracht een openlucht concert van de Har- monievereeniging „Concordia" een nog grooter me nigte op de been, terwijl de feestelijkheden met een vuurwerk werden besloten. DE GAS-DIRECTEUR VAN EDAM. Zijn ontslag ingetrokken. To Edam was sedert eenigen tijd oen quaestie in zake den directeur va nhet gemeentelijk gasbedrijf aanbangig, welke zaak in de Dinsdagavond gehou den raadsvergadering werd behandeld. Men herinnert zich, dat in dit voorjaar de directeur van Edam' 'tot directeur te Beverwijk is benoemd. Na deze benoeming kwam de ex-gasdirecteur aldaar Van der Stel, met. de beschuldiging, dat do Edamsche di- recteur de gemeente benadeeld 'Zou hebuen door pro visie van leveranties aan te nemen. Er kwam te Be verwijk een commissie van onderzoek, welke rap port heeft uitgebracht. En daarna heeft de directeur zijn benoeming te Beverwijk niet aangenomen, nadat hij nog bij een geneeskundig onderzoek voorloopig ongeschikt werd verklaard. Hij verzocht toen hot raadsbesluit tot zijn eervol ontslag te Edam in te trekken, zoodat hij in dienst wilde blijven. In afwachting van de behandeling daarvan be sloot de raad echter een onderzoek naar het beleid van den directeur in te stellen naar aanleiding van de beschuldigingen. Twee accountants vernamen hij hun onderzoek dat geen der leveranciers aan het gasbedrijf te Edam provisie of iets dergelijks aan den directeur heeft be taald. En daar niet gebleken is dat de beschuldigin gen van den heer Van der Stel waar zijn, stelden B. en W. voor het raadsbesluit tot eervol ontslag aan directeur Payens in te trekken. Ovor dit voorstel werden nu uitvoerige besprekin gen gehouden, waarbij er door eenige raadsleden op gewezen werd, dat B. en W. of de accountants den beschuldiger niet gehoord hebben, hetgeen zij: heel verkeerd vonden. De heer Schagen (S.D.A.P.) vond ook het onder zoek niet voldoende. En hij vindt het ook vreemd, dat de directeur geen aanklacht degen Van der Stel indient. Spreker kwam ten slotte met een motie, strekkende om den directeur alsnog in de gelegen heid te stellen een aanklacht tegen Van der Stel in te dienen. Deze motie werd verworpen, evenals andere mo ties om de zaak aan te houden voor nader onderzoek. De voorzitter, burgemeester Kolfschoten, beschouw de deze zaak zoo, dat er twee directeuren oneenig- heid met elkander hebben en dat zij dat miaar met elkaar moeten uitmaken. Een onderzoek was echter wel goed. Doch met dit rapport omtrent het onder zoek kunnen B. en W. niet anders dan den directeur handhaven. En op een vraag van een raadslid deelde spreker mede, dat de directeur zelf verklaard heeft dat hij onschuldig is. Wethouder J. Plas (V. B.) wilde den directeur wel weer behouden, echter op het aanvangssalaris en mét overlegging van een gunstige geneeskundige verkla ring, omdat hij feitelijk opnieuw in dienst komt. Ton slotte werd met drie stemmen tegen hot voor stel vaü B. en W. aangenomlen, zoodart, de directeur zonder meer blijft gehandhaafd. Togen stemden de leden Kuyper (A.-R.), Schagen (S.D.A.P.), én Riemersma (R.-K.). Met algemeen© stemmen is besloten in de instruc tie van den directeur het aannemen van provisie etc. te verbieden. FLESSCHENTREKKERIJ. Sedert een paar weken vertoefdon te Heemstede drie personen, twee heeren en een dame, die tenslotte eon woning huurden aan de Pothuisstraat 6, om deze tegen 1 September te betrekken. Zaterdag en Maan dag "brachten de heeren een bezoek aan een groot aantal winkeliers te Heemstede, waar ze van alle® kochten: overhemden, dassen, maar ook stukken van grootere waarde, o.a. twee gasfornuizen, schrijf bureaus, een bad met geyser, electrische lampen, dranken en likeuren, enz. Een kleinigheid werd be taald en meegenomen; het overige moest worden be zorgd, waarvoor dan een visitekaartje met den naam van W. Schaar, Oude Posthuisstraat 6, villa Detty Home, werd afgegeven. Twee winkeliers vertrouwden de zaak niet en gingen zelf het bestelde bezorgen. Men nam het weer mee toen er geen betaling volgde, omdat mevrouw er nog niet was. Zoodra er eenig wantrouwen bij de winkeliers ontstond, trokken ze naar de woning. Daar was spoedig een groote me- niigte belanghebbenden en belangstellenden bijeen. Kwitanties werden zonder succes aangeboden. Dan ons goed terug, was de eisch, en deze werd ingewil ligd. Alles werd op een vrachtauto geladen en naar dé winkeliers teruggebracht De Heemsteedsche win- keliersvereeniging plaatste een post in do straat om eventueel Heemsteedsche en Haarlemsche winkeliers te waarschuwen. Dit is echter niet lang noodig ge weest, want later in den middag vertrok het gezel schap, na wat nog in huis was op een vrachtauto te 'hebben geladen. HOTELS IN AMSTERDAM. Het aantal bedden in hotels te Amsterdam, bedraagt ongeveer 2000. Hierbij is nog niet begrepen de ruimte in het nieuwe hotel „Centraal" in de Vijzelstraat, dat in 1928 gereed zal zijn en evenmin de logeergelegen- heid in het gebouw van de A. M.'V. J. aan bet Leid- scheboschje, eveneens nu nog in aanbouw. In 'de zomermaanden, zooals thans, is de bestaande hotelruimte bij het toenemende vreemdelingenbezoek zoo goed als geheel bezet. "BEPALING VAN DE TREKKRACHT EN HET VER MOGEN VAN PAARDEN. Op de .tentoonstelling te Hulst zal het Instituut van landbouwwerktuigen 'en -gebouwen een apparaat tentoonstellen, waarmede de trekkracht van paarden bij verschillende snelheden, dat is dus het vermogen, kan worden bepaald. •Bij) den bouw van dit toestel heeft de ontwerper, prof. M. F: Visser, zich laten leiden door het denk beeld dat de zoogenaamde verrichtingsproeven, ook zelfs indien deze op de Amerikaansche wijze met dynamometer worden uitgevoerd, geen juist denk beeld geven van het tijdens die proeven uitgeoefende vermogen, hetgeen men z.i. wel zou kunnen bereiken door het paard in een rosmolen een volkomen juist in te stellen arbeid te laten verrichten en tegelijk zuiver de snelheid en de trekkracht op te nemen. Dit doel heeft men bereikt door de drijfstang van den rosmolen te verbinden met een remschijf, waar mee iedere gewenschte belasting te verkrijgen is, ter wijl de trekkracht afzonderlijk wordt opgenomen door middel van een hydraulischen trekkrachtmeter, waar mee het water in een glazen buis, opgesteld naast de rem, wordt omhoog gedrukt. De hoogte van die wa terkolom geeft de trekkracht aan. De snelheid wordt bepaald uit 'het aantal omwentelingen per minuut. De trekboom van het paard wordt extra lang geno men, zoodat de cirkelvormige beweging geen bezwaar kan geven. Op deze wijze kan dus een paard gedurende gerui- inen tijd aaneen worden beproefd bij een bepaalde kracht en snelheid. Op de tentoonstelling te Hulst, welks bestuur aan leiding tot den bouw van dit toestel heeft gegeven door zijn vraag om Instituutshulp bij elkaar even tueel te nemen verrichtingsproeven, zullen Maandag en Dinsdag aanstaande trekkracht en vermogen van verschillende zware paarden worden bepaald. VERZANDING VAN RIOLEN TE GRONINGEN. Men zal zdoh herinneren, dat ruim een jaar ge leden móest worden overgegaan tot het opgraven en wederom leggen van buizen deer rioleerxng in de OranjeWp: te Groningen, welke onder een vo rig regiem van „Gemeentewerken7' gelegd waren zonder fundeering. De rioolbuizen waren weldra vergleden slo ten dientengevolge niet méér aan, zooaart 'het -zee zand van net opgespoten terrein in de buizen drong en ae rioleering niet kon funotionneeren. De bewoners van de Ernst Oasimirlaan vooral on dervonden er last van. Met het verleggen van de buizen was een bedrag van f 180.000 gemoeid ge- Thans is men weer tot dé ontóekking^ geko men, dat het reeds eerder gelegde diepriool in het Oosten dier stad aan eenzelfde euvel laboreert. In da buizen, welke een doorsnede hebban van twee en een halve meter, staat een meter zapd. De buizen sluiten ook jdaar niet goed meer aan, zoodat de gemeenteraad wel zal moeben besluiten op soortgelijk© wijze als in dé Oranjebnurt voor zieningen te treffen. Dat is opnieuw een tegenvaller. Naar de Bel. verneemt, zal .er nogmaals f 180.000 noodig zijn om het kwaad te verhelpen. AANRANDING. In den nacht van (Zaterdag op Zondag werd de heer R. te Tiel die van AvezaathJ naar zijn woon plaats fietste, gevolgd door drie wielrijders, van. wie een hem inhaalde en met een scherp voorwerp, vermoedelijk) een mes. een steek toebracht, die 'door den wang tot in die kaak liep'. De heer R. bleef geruimen tijd bewusteloos langs .den weg liggen. Eerse tegen den morgen bereikte hij de ouderlijke woning, waarna geneeskundige hulp Werd ingeroe pen. In verband met deze- 'laffe aanranding is door de justitie aangehouden J. M. B. te Kapel-Avezaath. ANNA PAULOWNA. Naar men ons meldt, zal de Chr. Muziekvereeni- ging S.D.G., Zaterdagavond een concert geven aan de Kleine Sluis. Doel is hiermede erkentelijkheid te be- fcoonen, voor de gaven geschonken voor het uniform- pettenfonds. - VALKKOOG. De kermis ligt voor ons plaatsje weer in het ver leden en het gewone leventje kan z'n gang weer gaan. Het weer was schitterend, wat al tot vreugde stemt en de dansmuziek in beide dansgelegenheden üitste- kend, zoodat menige Charleston door het jonge volkje is afgebibberd. Wat is dat toch een mooie dans. Niet enkel op de muziek wordt ze gedanst, maar zelfs voor den ijsoowagen, voor de kraam, gewoon -op straat, men kan de jongedames bijna niet stilstaand aan treffen; 't is of ze de z.g.n. fideldans hebben. Maar.... 't is voor hier het eenigste vermaak, want andere attractie is er niet Maandagavond voerde het revuegezelschap van den heer Boelens uit Den Helder in het lokaal „De Valk", het voor velen bekende „Het zal wel gaan" op. Hierbij heeft een élk genoten en 'hoorde men van vele kanten: wat is dat mooil En Dinsdag werd door hetzelfde gezelschap opge voerd: „Roodkapje en de wolf', zoodat ook voor de jeugd wat te genieten viel. WIERINGEN. Mej. E. M. A. iZwan, onderwijzeres aan de O L, school te Hippolytusroef, heeft na een 5-jarig ver blijf alhier, heden afscheid van 'haar leerlingen ge nomen. Als aandenken werd haar een bloemenvaas on een drijfbak aangeboden. Met mej. Zwan gaat een zeer goede kracht ons onderwijs verlaten. Wij hopen dat het haar in haar nieuwe standplaats, namelijk Amsterdam, goed moge gaan. NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK. Dinsdagmiddag omstreek® half drie was het 13- jarig zoontje van B. de Boer uit Santpoort met een vriendje en diens vader met de fiets op weg naar Haarlem. Ze moesten even wachten voor den overweg aan de Kleverlaan. Toen de boomen opgehaald waren, ging het zoontje van den heer De Boer voorop. Hij verioor bij het rijden over de spoorrails zijn evenwicht en geraakte onder een auto. Bijna onmiddellijk hier op is het kind overleden. Met een auto is het lijk naaf Haarlem vervoerd. TEGEN EEN PAAL. Dicht bij de halte Tol te Zandvoort boog gisteren de 23-jarige S. Brouwer zich zóó ver uit het open staande raampje, dat zij met het hoofd tegen een der electrische masten sloeg. Met een gapende wonde in het achterhoofd werd zij naar Zandvoort vervoerd. Zij is daarna naar het diaconessehuis to Haarlem ver- voérd, waar ze vannacht omstreeks half 1 is overle den. NIEUWE SCHOOL. De gemeenteraad van Blokker heeft besloten tot den bouw van een nieuwe openbare lagere school in de kom van de gemeente, waardoor de beide bestaande scholen te Ooster- en te Wester-Blokker zullen com- bineeren en een schoolhoofd op wachtgeld komt TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Drie kinderen van W. van Esch zijn door het om slaan van een hooikar, waarop zij zaten, in een wiel in de Vuigtsche heide gevallen. Twee van hen, meisjes van 9 en 10 jaar, zijn verdronken. FLEiSCH MET ZWAVELZUUR ONTPLOFT. De 34-jarige J. A. D., die een chemische fabriek heeft in de Pijnboomstraat in Den 'Haag, had in zijn laboratorium een flesoh, inhoudende pl.m. 30 liter zwavelzuur, geplaatst. Plotseling sprong de flesch met een hevigen slag uiteen. De explosie werd ver- moedelijk volgens verklaring van den heer D. - veroorzaakt door tocht. Het zwavelzuur kwam door het plafond terecht bij de benedenburen van den chemicus. De 'kleeden en meubélen werden vrij ernstig beschadigd. De heer D. heeft verschillende brandwonden aan armen en beenen gekregen. HET DOODELIJK ONGELUK BIJ BARNEVELD. Omtrent het ongeluk op den overweg te Barne- veld, waarbij de 20-jarige G. van Uffelen om het le ven is gekomen, meldt het U. D. nog: „Blijkbaar heeft v. U., die op dat moment een snelheid had van ongeveer 70 K.M., om den spoor wegovergang, dien hij, als Barnevelder, toch uitste kend kende, of in het geheel niet gedacht, of zijn rem men zijn niet in orde geweest. Juist had hij het mo torrijwiel bij een reparateur opgehaald, om er een proef ritje mee te maken. Volgens ooggetuigen is de motor, na de botsing met den trein, die in de flank is aangereden, als een steigerend paard met het voorwiel omhoog gevlo gen, om daarna, met den berijder, door den trein te worden medegesleurd Vreeselijk moet de aanblik zijn geweest, dien het, lijk vertoonde. Het hoofd moet als het ware verpletterd zijn geweest, terwijl de bee nen van de romip waren gescheurd. De machinist van den sneltrein, die het ongeluk had bemerkt, stopte zoo spoedig mogelijk, zoodat de trein, die met een snelheid van tenminste 90 K.M. reed, 400 M. verder stilstond. Kort na het ongeluk passeerde een broer van den verongelukte per rijwiel bedoelden overweg, waar hij een aantal menschen in druk gesprek aantrof. Bedoelde wielrijder, die op den terugtocht van Amersfoort was en dus niet wist wat er was gebeurd, informeerde naar de oorzaak van dezen volksoploop, waarna burgemeester West, rik die zich ook reeds ter plaatse bevond, hem in voorzichtige bewoordingen op de hoogte bracht van het vreeselijk lot, dat zijn ouderen broer zooeven ge troffen had". HET ONGELUK BIJ DE STUW TE BORGHA' TweeJLijken gevom Even beneden de stuw te Borgharen zijn gister] morgen de lijken gevischt van twee van de vier d zer dagen verdronken arbeiders. Het zijn de lijk< van J. Winter en den onderbaas H. Bos: De lijken zijn naar Maastricht overgebracht. Ti zij 't werk aan de stuk passeerden, hebben de w« lieden aldaar het werk eenige oogenblikken gestaak GROTE BOERDERIJBRAND ONDER AMSTERDAJ Dinsdagavond is de veeboerderij van C. v. Hui aan den Sloteratraatweg onder Amsterdam, tenge volge van hooibroei geheel afgebrand, n,l. het wooi huis, waar de pachter Kroon woonde, de veestal len, waarin zich echter geen vee bevond, aangezie: dit in de weide was, en .eenige hooibergen. Reed des middag© had de pachter de hulp der hrandwee moeten inroepen, omdat een der hooibergen doe broeiing) w>as gaan branden. D.e brandweer meend het vuur toen spoedig meester te zijn. Nadat zij' wa ingerukt, was de pachter met zijn knecht de heelen middag en avond blijven waken en in h< ■hom blijven werken. Om 11 uur sloegen bij den aan wakkerenden wind de vlammen plotseling met zruli een 'felheid uit, dart de' mannen in allerijl een goe< heenkomen moesten zoeken en in een oogenbli bet woonhui®, de stallen en de 'hoodbergplaatse] in lichte laaie stonden. (Het was een geweldige vuurgloed, die in het ga heel© Zuidwestelijke gedeelte van Amsterdam waarneembaar was. Duizenden voetgangers en fiet sers spoedden zich langs den SI o terstraatweg na'ai den brand. Ditmaal duurde het geiuimen tijd voor, diafc ide brandweer gewaarschuwd kon worden, aan, gezien de dichtstbiji zijnde telefoon op ongeveer 2C minuten gaans Verwijderd is. Toen «de brandweei met veel materiaal ter plaatse kwam, kon zij den beginne weinig uitwerken, daar zij voor blusch. water was aangewezen op een met dik kroos be. dekte smalle sloot.. 'Later gdng het beter, maar toen waren alle gebouwen reeds vrijwel met den grond geliijlk gebrand. En nog is met 't feitelijke blusschen van het vuur, dat telkens met nieuwe felheid uil het smeulende ihóoi oplaaide, de geheel e nacht ga moeid geweest. Van de levende have zijn '60 kippen in de v!ara men omgekomen. Allee was verzekerd. ST. MAARTEN. De heer A. Bruin alhier had het ongeluk zandrui ter te worden, met het gevolg, dat hij een sleutelbeen «brak. WIERINGEN. Door den heer P. Kreijger Jr. is van Notaris Obreei gekocht het door dezen 'heer aan de Beltstraat be woonde huis. De heer Obreen gaat binnenkort zijl nieuw gebouw, de villa aan den Westerklieverweg betrekken. Brandwonden, kneuzingen, sneden en schrammen behooren onmiddellijk behandeld to worden mei Foster's Zalf. Deze antiseptische zalf verlicht de pijn en gaat ontsteking tegen. Zij is voorts zeer heilzaam voor aambeien, eczeem cn alle jeukende huidziekten, /"oster's Zalf is alom vorkrijgbaar £i f 1.75 per doos, f 1.—per tube. MUZIEKTUIN. Gisteravond gaf onze Harmoniokapel onder lei ding van den heer J. Dol een concert in den Muziek- tuin. Er was flink publiek opgekomen, dat een ge noeglijk avondje in den tuin heeft doorgebracht, want het weer was schitterend, on een mooi pro gramma werd uitstekend vertolkt. In verband met den verjaardag van H.M. de Ko ningin opende de Harmonie het programma met het „Wilhelmus van Nassaue". SCHAGER LEESBIBLIOTHEEK. Blijkens in dit No. voorkomende advertentie wordt Zaterdagmiddag bovengenoemde Leesbibliotheek weer geopend. Zooals bekend, is ze ondergebracht in de Ned. Herv. Kerk alhier, waar de commissie elke Zaterdag van 4r—6 uur zitting houdt voor afgifte en ontvangst van boeken. We vernemen, dat de bibliotheek weer is uitge breid met ruim 100 nieuwe werken (w.o. ook een aantal voor de jeugd), terwijl voorts de geheele bi- bibliotheek een „opknappingskuur" heeft ondergaan OVERGANGSEXAMEN UJL.O.-schooL Aan de U.L.O.-school alhier zijn 1 September 1927 alle leerlingen tot een hoogere klasse bevorderd. Van de le naar de 2e klasse zijn overgegaan: J. M. Boontjes, Schagen; A. Blaauboer, Schagen; C Dekker, Schagen; M. A. Dekker, Schagen; C. A. C v. Geelen, Schagen; H. Kaper, Schagen; J. E. Star- reveld, Schagen; J. C. Starreveld, Schagen; J. G. Smit, Schagen; P. J Slingerland, Schagen; H. A. P. de Vries, Schagen; M. Groot-es, St. Maartensbrug; A. Kaan, Anna Paulowna; J. C. Rezelman, Anna Pau- lowna; Chr. v. <L Kolk, Wieringerwaard; N. J. Sies werda, Wieringerwaard; G. C. v. Twuijver, Wierin gerwaard; J. v. Twuijver, Moerbeek; K. Zijp, Moer heek. Van de 2e naar de 3e klasse:G. Boontjes, Schagen; H. G. Beerling, Schagen; J. de Graaf, Schagen; E. L v. Ketel, Schagen; J. Chr. Neefkes, Schagen; E. A Rus, Schagen; Tr. Snijder, Schagen; E. v. Vliet, Schagen; H. v. Vliet, Schagen; M. C. Vermeulen, Schagen; A. N. de Wit, Schagen; G. de Wit, Schagen; A. J. Dekker, Schagen; H. J. Waiboer, Anna Pau lowna; P. Homan, Dirkshorn; J. Blok, St. Maarten. Van de 3e naar de 4e klasse: Chr. Tjalkens, Scha gen; D. in 't Veld, Schagen; P. v. Wakeren, Schagen; H. A. Marinus, Anna Paulowna; T. v. Twuijver, Heer- hugowaard (Veenhuizen). DE GROOTE PARADE. 'Vertelden we gisteren den (korten inhoud van deze voortreffelijke film., thans volge een .persoordeel, dal den lezer zal overtuigen van den grooten .indruk dien de film op de bezoekers heeft gemaakt. Die N. R. Crt. schrijft. Gistermiddag heeft de rolprent proefgedraaid voor een groot aantal genoodigden, geestverwanten onderwijsmannen, leerlingen der hoogste klassen en pers, in de aula van het Kennemer Lyceum t O verveen, die daartoe beschikbaar was gesteld doo den rector van dat lyceum, dj. A. de Vletter, zei een overtuigd .pacifist. Laat ons dodelijk verklaren, dat de vertooninj een volledig succes is geweest en dat de film eei diepen indruk heeft gemaakt, ook op degenen, di niet in de eerste plaats op de tendenz letten, welk men er hier te lande in wil leggen. En dat is mis schien de beste aanbeveling van deze rolprent, oo: uit propagandistisch oogpunt, omdat men er immer het groote publiek mee wil bereiken, dat nog -geei bepaialde meening op dit punt heeft en dat geel leering zoekt in de bioscooptheaters, maar amuse ment en sensatie. Het bewijst, dat deze film, zooals zü daar is. ee cynomatografisch kunstwerk van groote waarde i Nog nimmer, gelooven wij, is do moderne oojla in zóó aJangrijpende werkelijkheid op het doek ge tooverd. Men ziet het vertrek van de troepen u Amerika onder, geweidigi enthousiasme, en de aan komst in Frankrijk, waar ze als redders worden b( groet. Daarna den rit naar het slagveld in de lang rij van vrachtauto's, die als een slang door h< landschap voortkrüipt, begeleid door vliegtuigen. Later zal men den tegenhanger zien: de file va ambulancewagens! Dan de aankomst in de vuurlini' het uitzwermen, tirailleursgewijze, door het zomer bosch, den loerenden dood tegemoet; telkens vr er een jonge kerel, getrofien door het moordei lood van don vijand, die met zijn machinegewer

Schager Courant | 1927 | | pagina 2