Een Wonderdoener(?) te Groningen. Burgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. dagen werden 10.000 kazen op vrij snelle wijze naar Alkmaar vervoerd. Het groote plan-voorziet niet in onze behoefte. Waar de voorzitter wees op het alge meen belang, merkt spr. op, dat het hem spijt dat aan do z.g. belanghebbenden 1/6 der kosten wordt ge vraagd. De Voorzitter zegt, dat de heer Dekker er dus wel voor zou wezen, als het door anderen betaald werd. De heeren kijken "niet verder dan de grens van Win kel. Nog enkele opmerkingen worden gemaakt en nadat dan de heer Van Wijk heeft verklaard dat hij zich, gehoord de besprekingen, zal scharen aan de zijde van de voorstanders, wordt het voorstel van de meer derheid van B. en W. om de gevraagde subsidie van f400 gedurende 40 jaar te verleenen, aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen stemden de heeren Dek ker en Kriek. De Voorzitter hoopt dat dit besluit een groot belang voor de gemeente zal blijken te zijn. De heer Kriek heeft gehoord dat er over kleine wij zigingen in de plannen te onderhandelen is en spr; zou graag zien, dat daarop ernstig werd aangedron gen. Als het kanaal geprojecteerd w,as tusschen Lut jewinkel en Winkel, zou het plan in spr. geen tegen stander hebben gevonden. De heer Breebaart bepleit overleg met den polder Waard en Groet, bij samenwerking is wellicht een betere oplossing mogelijk. De Voorzitter zal een vergadering van het Dag. Be stuur van den polder met dat van de gemeente aan vragen. (Zie vervolg le blad.) Het Bijbelschlp „Iipmanuel". In de Westerliaven te Groningen ligt het z.g. Bijbal.chip Immanuel, in gazelschap van nog; twee andere woonschepen. Op deze drie vaartuigen woont een bevolking, doe zich de Gemeente des Heeren neemt, en die onder leiding staat van een zekeren br. Orsel, een man van ongeveer 45 jaar; deze heeft naar zijn zeggen al negen jaar geëvangeliseerd in Gelderland, Groningen, Drente, en Overijsel; hij. zou nu met zijn varende „gemeen te'' naar Friesland, en vervolgens naar Holland gaan. Aan hem worden wonderbaarlijke genezin gen toegeschreven, en het geheele geval wordt in Groningen druk besproken. Wij ontleenen het bovenstaande aan de „Prov. Groninger Courant.", wier redactie een bezoek aan het schip heeft gebracht en die de volgende me- dedeelingen dcet welke ze eohter voor rekening van br. Orsel laat. Over de wonderbaarlijke genezingen1 vertellend, die hij zou verrichten, liet br. Orsel een dochter en eon zoon van zekeren turfschipper Troost bij hot onderhoud konion; deze Troost had voor de genezing van deze beide kinderen zifn geheele ver mogen ad f 8500 aan de „Gemeente des Heeren' geschonken. De Gemeente des Heeren. „De Gemeente des Heeren" houdt (in het als evangelis.ttielckaal ingerichte ruim van het bijbel schip) openbare zoowel als onderlinge godsdienst oefeningen m legt zich verder toe op den ver koop van bijbels, wandtdksten, kerkboeken en an dere christelijke lectuur. Op welken godsdienstigen grondslag berus ten uwe opvattingen? vroegen wij. Op den grondslag van de Apostelen en Pro feten, waarvan Christus de hoeksteen is en van de volle H. Schrift. Wij1 zijn als groep bjü geen kerkgenootschap aangesloten. Er bevinden zich on der ons zoowel gereformeerden, Chiv-Geref., Her„ vormden, Baptisten als Heilsoldaten en bekeerde anarchisten. Tot de laats ten behoor ik zelf; ik ben vroeger anarchistisch propagandist geweest te Pe- kela, Stadskanaal en Winschoten.^ Wij beschouwen ons niet als een sec te en verkondigen geen nieuwe leer. Alleen van de „wettisohen" die zich van de Wet niet hebben kunnen „vrijmaken" onderving den wij tegenstand. Van waar komen de gelden die gij voor uw werk noodig hebt? Van den verkoop van lectuur en van de- giften van sommigen, wier hand de Heer mild heeft gemaakt.. Genezingen, die men wonderbaar noemt. Een vermogen van f8500 gesohonken. Is het gerucht wafcr, dat een turfschipper, Troost, uit Am ster daim, u zijn heele vermogen van f 8505 heeft geschonken? Dat is juist. Wij krijgen vaker belangrijke giften, bijv. van 2 en 3000 gulden. Genoemde turfschipper heeft ons die aanzienlijke gift ge schonken, omdat ik zijn vrouw en drie van zijn kaaSmoien, van ernstige ziekten heb genezeua. Hoe hbbt gij ze genezen? Door letterlijke tenuitvoerlegging van het voorschrift, neergelegd in Jaaobus V, vers H en 15, luidende: „Als iemand onder u krank is, dat hij tot zich rcepe de ouderlingen der gemeente, en dat zij over hem bidden, hem zalvende met olie in den naam des Heeren en het gebed des geloofs zal den zieke behouden en de lieere zal hem oprichten en behouden. En zoo hij zonden gedaan zal hebban, zal het hem vergeven worden." Hendrik» Troost, de zoon van den turfschipper, deed het volgende verhaal: Mijn huisarts te Amsterdam' en de assistent grenzelocze verwondering uitdrukken. Maar.de ijs koude beslistheid in het optreden van den jongen rechtsgeleerde gevoegd hij datgene, dat hij ver moedelijk reeds uit den mond van zijn dochter had vernomen, was oorzaak, dat hij van taktiek veranderde. „En dat is alles, wat u mij wenöohte te zeg gen?'' vroeg hij', zich tot een glimlach dwingend. Nu, u zult het op prijs moeten stellen, dat ik u zoo rustig heb laten uitspreken. Sta mij nu echter hetzelfde toe. Ik heb in 't geheel geen red h het een of ander te verzwijgen, vooral daar ik toch wel mag aannemen, dat ik met een man van eer en met een verstand g mensoh te doen heb. De kwestie met die broche is zeer zeker een verduiveld onaangename geschiedenis, die mij' waar lijk al heel wat hoofdpijn heeft bezorgd. Maar zoo tragisch als u de zaak opvat, behoeven wij haar toch niet te bezien. En dat van eon diefstal in de gewone beteekenis vamj het woord geen spra,- ke kan zijn, had u toch ook zelf wel kunnen we ten, mijn afkomst en maatschappelijke positie in aanmerking genomen. De vlinderbroche, waarom het hier gaat, is mijn rechtmatig jedgendom of liever van mijn dochter. Mevrouw Haller en mijn overleden vrouw, waren, zooals u immers weet, zusters, en toen haar moeder stierf, ontstond er wegens de door haar nagelaten, ten deele zeer waardevolle juweelen, allerlei gewirwar tusschen hen. Vooral deze verwensohte vlinder broche werd een ware twistappel, daar beide nusters er aan spraak op maakten. Tenslotte eohter werden da rechten van mijn vrouw ook door mijn schoonzus ter als de meest geldende erkend, en het was alleen aan onze welwillendheid toe te schrijven dat zij de afgifte altijd maar weer onder allen lei voorwendsels kon uitstellen." „Een kostelijk verzonnen sprookje alleen van een bekend! protfleesoqr aldiaar (htf noamdle ons de namen. Red.) hadden bedden geconstateerd dat ik zeer ernstig aan niersteeuen leed. Ook de Röntgenfoto's toonden dit aan. Laatstgenoemde dokter zoi mij in November j.1., dat indien ikt mij niet liet oporceron, or 60 pet. kans was dat ik geen half jaar moor zou loven. Ik weigerde echter mij te laten opereeren, omdat ik van mijn ouders wist dat deze mensohem de „Gemeente des Heeren"^in aantocht waren. Een inwendige stem zeide mij, dat ik op hen moest wachten en ik gaf den dokter te kannen, dat ik van zijn opera ties niets moest belbtien. Toen ontmoette ik broe der Orsel. „Hebt u het geloof?" vroeg deze, „dan kan ik u genezen." Ik antwoordde bevestigend. Ik werd daarop door Jhiem gezalfd en heb sedert dien niet den minsten last meer van mijn kwaal gehad. Om allen twijfel op te heffen, heb jk mij daarna opnieuw laten onderzoeken door een chi rurg te Groningen, die inderdaad verklaarde, dat ik radioaal genezen was. Ik ben nu weer zoo ge zond als een visoh, eet alles wat ik van de dok ters in Amsterdam niet eten mocht, zooals vleesch, spek, peper, mosterd iön zout, en alles bekomt mij even goedi. Nu was het Woord aan Hendriks zuster, Dina, die het volgende verklaarde: Ik had verettering boven de rechterkaak, nabij de hersens, en de maden liepen mij den mond uit. Ik had bovendien een interne ver zwering, die volgens de doctoren, een eventueel moede rsohap geve ar lijk makte. Alle doktTihulp faalde. In November j.1. ben ik, na zalving door broeder Orsel, terstond genezen en op 24 Juli j.1. ben ik te Hoogkerk voorspoedig bevallen. Een andere vrouw, aldus interrumpeerde hier Orsel, heb ik op dezelfde wijze met onmid dellijk resultaat van een kraambeen afgeholpen. Zij sprong terstond op, totaal genezen. En ik, kwam een andere „zuster", die het onderhoud nog bijwoonde, tus-chen beiden, had vier jaar lang een groot gat in het been, dat ondanks alle middeW, niet heel en wilde. Het was een pijnlijke.; bloedige wonde. Zelfs bn het Staphorster boertje kon ik geen baat vinden. Doch toen ik broeder Orsel ontmoette, en deze mij vroeg of ik het geloof had, heb ik uitge roepen: „Ja Heere, ik geloof; ge zift dezelfde van vroeger." Ik werd, gezalfd en onmiddellijk trok er een vlies over de wonde en nu (zij klapte op het eertijds zieke been) ben ik geheel genezen. Nadat de leider ons nog eenige van dezelfde gevallen had opgenoemd, het eene nog wonder baarlijker dan het andere, vroegen wij hem waaiH aan hij deze werking toeschreef. Het antwoord luidde: „De Heer heefft mij als leider aangesteld dootr mij verschillende gaven te doen deelachtig wor den." En- hij verwees wederom naar den Bijbel, ten bewijze, dat heb volk de leiding behoeft van „profeten, herders, leeraars en evangelisten." Indien er een bedrieger in ons midden zou ko men, voegde hij1 er bh, zou hij!, hoe vroom hij' zich ook voordeed, onmiddellijk ontmaskerd werden, want God zou dit door mijn mond onverwijld be-1 kend maken. Br. Orsel deelde nog mede, dat van de drie schui ten twee des nachts bewoond worden door zijn vol gelingen, die meest gehuwd zijn. De enkele ongehuw de mannen slapen aan één uiteinde van het woon< schip, de meisjes aan het andere. In verband met ze kere geruchten gaf hij te kennen, dat geen enkel christen grootere reinheid en kuischheid betracht dan zijn aanhangers. Vrije huwelijken komen onder hen niet voor „en ge kunt in de krant zetten" zoo ver klaarde hij met nadruk „dat wij de leer der mor monen beschouwen als een grooter vergif dan ratr tenkruid!" En wat is dat voor een geval van Grietje de J. te Augustinusga? Voor dit meisje, dat door haar ouders op een zol der wordt opgesloten en er alleen af komt orn te eten, zal ik den bijstand van een advocaat te Gronin gen inroepen. Ik heb vernomen, dat men voornemens is, gosdienstwaanzin bij haar te laten constateeren. Maar ik heb er duizend gulden voor over om te ver hinderen, dat dit gebeurt! Ook zij is door mijge zalfd. Vóór zij bij ons kwam, moest zij een bril dragen. Thans zijn haar oogen genezen. s Een doktersverklaring, die een eigenaar dig licht op deze geschiedenis werpt Eén punt in deze phantastische geschiedenis dat wij kondon controleeren, zoo schrijft de redactie van de „Prov. Gr. Cl" ten slotte, is het bezoek van Hen drik Troost aan den chirurg te Groningen, wiens naam wij hadden genoteerd. Het resultaat was verrassend. Hij is nu inderdaad waarschijnlijk weer beter, vertelde ons deze medicus; maar één ding heeft hij verzuimd u mede te deelen, namelijk dat hij meer dood dan levend uit de schuit naar het ziekenhuis' is gebracht en dat ik hem daar heb geopereerd!.... De huisgenooten van een arbeider H. Moorslag aan het Winschoterdiep, die ook door br. Orsel genezen zou zijn, deelde ons mede, dat Moorlag zich inderdaad beter voelt sedert hij ongeveer 14 dagen geleden te Hoogkerk werd .behandeld". Betaling in welken vorm ook heeft hij aan de „Gemeente des Heeren" niet ge daan. Medisch onderzoek, ter constateering of inder daad beterschap is ingetreden, heeft sedert de „be handeling" niet plaats gevonden. GEMEENTE SCHOORL. Ingeschreven over de maand Augustus. Geboren: Jan, zoon van Jaoob Bakker en van Anna Krijgsman; Maria Johamna, dochter van Jo- jammer dat het maar een sprookje is. Mevrouw Haller heeft voor het Gerecht onder oede ver klaard, dat het sieraad een geschenk van haar man was geweest, die de broche op hun huwe lijksreis in Parus heeft gekocht." Van Ranten beet ach o(p de lippen en wierp een boosaardigen blik pp den spreker, maar in de volgende seconde speelde het overmoedige, spotlachje weer om zijn mond. „Als ze dat gezegd heeft, dan heeft ze of ge logen of ze heeft zich vergist. En u moet .zelf toch wel het beste weten, hoe gemakkelijk zoo iets in een oogenblik van opwinding of verlegen heid een getuide kan overkomen. Dus die vlinder- broche behoorde mijn vrouw 4©e en na haar docd aan mijn dochter. Toen ik op den bewusten dag het etui tusschen de kussens van een divan aantrof, waar het op de een of andere wonderbaarlijke wijze verdwaald moest zijn, en toen ik de reeds bijna in het vergeetboek geraakte broche daarin ontdekte, handelde ik! niet slechts in goed ver trouwen, doch zonder twijfel ook volgens mijn goed recht, toen ik het sieraad meenam." „Zonder dat n het in tusschen noodig had ge oordeeld, nw schoonzuster daarvan in kennis te stellen?" I „Ik had oen kleine grap in dien zin, door na eenigen tijd de teruggave der broche van haar te eisohen. De schrik, die haar bij' de ontdekking van het verdwijnen van; het sieraad zou aangrij pen, zou haar gerechte straf zh"n. Helaas werd k door onvoorziene omstandigheden in de uitvoe ring van dit plan verhinderd. Ik moest voor lan gen tijd op reis en toen ik terugkeerde, was bet ongeluk reeds geschied. De gezelschapsdame was in hechtenis genomen en aangeklaagd en reeds ve^o deeld, zonder dat ik van de heele geschie denis o k maar één woordje- had gehoord. Ik hannes Dtelifl en' van Marjparetha Marde R-oozem^ daal: Willem, zoon van Klaus Sevenhuijsim en van Maartje Dalen berg; Potronella Johanna Guur- truida^ dochter van Heertje Stam en van Johanna van Nuland. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: Dirk Veldhuis. 80 jaar, echtgenoot van Antje Oost; Jan Hendrik Reiniers, 67 jaar, 'echtgenoot van Leonora Elisabeth Flentje. GEMEENTE ANNA PAULOMNA Ingeschreven over do maand Augustus. 1 Geboren: Geene. Qpdertrouwd: Jan Broers, oud 25 jaar, brood bezorger, wonende te Wieringérwaard, en Johanna Trijntje Vader, oud 23 j(aar, zonder beroep, te Anna Paulowna. Getrouwd: Geene. Overleden: Antonie Adriaan Kosten oud 1 mnd., zoon van Pieter Kosten en van Dina Sara Tim merman. ANNA PAULOWNA. In het gezin van Jb. Raven te Breazand, is een geval van roodvonk geconstateerd. LAN GENDIJK. Dat men zich ook buiten Langendijk op een andere cultuur wil gaan toeleggen, blijkt hieruit, dat te Ursem en Hensbroek door de tu in bouwver ven'g'ngen cursussen in glas cultuur zullen w.rden gegeven en enkele kassen zullen worden gebouwd. KONINGINNEDAG TE HEERHUGOWAARD. Uitstekend geslaagd mag ook ditmaal weer van dezen feestdag worden getuigd. Moge hiertoe het schitterend weer veel hebben bijgedragen, niet minder zeker de prachtigs gelegenheid, welke ons mocu sportterrein in de kom der gemeente voor feestviering op groote schaal aanbiedt. Te halt drie werd da schooljeugd op het ter rein een welkom toegeroepen door den vice-voor_ zitter van het oomité, den hoer Brugman, die tevens ©enige wenken tan bate gaf voor orde en goeden gang van zaken, allen, zoowel ouderen als jongeren, een hocgst aamgenamen middag toewen sen end. Dcor „Kunstkring" werd hierna het Wilhelmus ingezet, waarvan het le couplet door de jeugd werd gezongen. In verschillende groepen ging het daarna naar afgeze te afdeelingen, om onder lei ding van het onderwijzend personeel verschillende wedstrijden te houden, of wel de poppenkast te zien vertocnen. Brood, versnaperingen en ranja werden rondgediend door een aantal jcxnge dames. Op hetv oostelijk deel van heb terrein werden allerlei •volksspelen gehouden, waarvoor vrij wat animo bleek to bestaan, terwijl het middengedeel te van het terrein met de kopednden gereserveerd voor het publiek, zich langzamerhand vulde met een groote menigte uit alle deelen dor gemeente. Klonk af en toe een daverend gejuich op over het terrein, opwekkend waren ook de tonen der muziek, gegeven door Kunstkring," in de reeds vergrootte muziektent. Vanaf dezen tent leverde ons sportterrein inderdaad een heerlijk, levendig schouwspel op. De uitslag der gehouden volksr spelen was als volgt: Hardlcopen met hindernissen, voor jongens van 1316 jaar, le prijs H. Kamp, 2e prijs P. Hes, 3e prijs B. Kamp, 4e prijs J. Oositwouder. W aschophangcn voor jongens van 1619 jaar, le prijs A. Breed, 2e prijs Jao. Blom, 3e prijs J. Snoek. Fietsen met hindernissen voor jongens van 19 jaar en ouder, le prijs W. Klaver, 2e prijs W. Joon, 3e prijs P. Gootjes. Hardloopen met hindernissen voor meisjes van 1316 jaar, le prijs M. Schilder, 2© prijs G. Klaver, 3e prijk A. Krom, 4e prijs Tr. Weel. Blaastrappeoi voor meisjes van 16ly jaar, 1© prijs M. Redjne, 2e prijs C. Beefcs, 3e prijs J. de Groot. Krm wagen rijden voor meisjes van 19 jaar en ouder, le prijs M. Vreeker, 2e prijs L. van der Oord, 3e prijs A. Schouten- Mijnheer en mevrouw op reds, voor gehuwden; le prijs den heer C. Bruin met mej. Veenboer; 2e prjjs de heer D. Gded met mej. Hittema; 3e prijs de heer A. Rus met mej. Her mes. Het heerlijke oonoert 's avonds door „H.U.G.O." gegeven, en het vuurwerk hadden weer een groot© menigte naar het terrein getrokken. Na het laat ste muzieknummer werd door dan eareevoorzitber burgemeester van Slooten, heb sluitingswoord ge sproken. Hierbij werd gewezen op het welslagen van het feest; op de groote belangstellingop de medewerking van z >ovelen, ook corporaties, waarvoor een hartelijk woord van dank werd ge bracht, terwijl spr. besluit met een „tot weerziens op 31 Augustus van het volgend jaar." ZENUWACHTIGE DAME ACHTER HET STUUR. Woensdagmiddag werd een zuster van het Amster- damsch Kindersanatorium, mej. Groen, gezeten op een rijwiel, op den Blaricummerweg overreden door een auto van een Amsterdamsche garage, waarmede een bejaarde dame uit Huizen rij-onderricht ontving. De auto kwam de zuster achterop, doch inplaats van te remmen, gaf de dame, vóór de naast haar zittende chauffeur dit kon verhinderen, vol gas, met het nood lottig gevolg, dat de auto over het lichaam van de wielrijdster reed. Deze werd met een ernstige been wonde en zware inwendige kwetsuren naar het Kin dersanatorium overgebracht. Wij Breien de Aller Fijnste Wqllen Kousen zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR, Zuidstraat 15, Helder. bevond mij" nu plotseling in den meest afschuw lijken toestand, dien men zdoh maar denken kan. Eigenlijk had. ik mij mee tem. aanmelden om de zaak op te helderen, maar u zult mij moeten toe geven, dat idlit ten allen tijde een zeer vernede rende blamage voor mij zou zijn geweest. En al had ik die tenslotte voor mijlzelf wel op mij kun nen nemen, dan had de gedachte aan mijn arm kind ondanks alle gewetensknaging mij' toch het zwijgen opgelegd. Wanneer u zich in mijn toe stand indenkt, moet u zulks begrijpen. Maar hier mee, dat ik;, het arme meisje aan haar lot moest overlaten wil ik natuurlek niet zeggen, dat ik mij aan mijn verplichtingen ten opzichte van haar wil onttrekken. Ik verheug mij er int 'gendoel op, dat ik eindelijk een vertrouwenwekkend" per-om heb gevonden, die als bemiddelaar tusschen haar en mij kan opbieden. bern nileb rijk, maar tob betaling van eon aanzienlijke sohadeloosatolling verklaar ik mij ten volle bereid." „Geen -woord meer," riep Rudolf heftig uit, niet langer in staat za«h te beheersohen. „Ik wil do boleediging niet hooren, die er in uw schaam teloos aanbod ligt. Maar laten wü or nu tenminste een eind aan maken. Daar ligt alias, wat u noo dig hebt om te schrijven. Stel uw bekjpitenis op sohrift, opdat zij met de middagpost nog mee gaat naar de plaats van bestemming."., „Wat is dat, .u slaat mijn voorstel aï? En zon der eerst met degene gesproken te hebben, op wier beslissing het hier feitelijk alleen maar aan komt? Dat zult u tjöh eerst nog eens kalm! niod- ton overleggen, mijnheer de advocaat. Do jongo dame heerb. voor zoover ik weet, haar gevange nisstraf reeds ondergaan, en jaet is mij1 bekend, dat zij in behoeftige omstandigheden verkeert. Een flinke som gelds is voor haar du3 in iedèr geval van veel grootere waarde dan een vrjjr DE AS. WETHOUDERSVERKIEZING TE ZUIDU SCHARWOUDE. De R.K. raadsfractie besloot, niet in te gagu op het voorstel der fraotie van ae N. V. K-fractie, om do wcthauder8zetel8 te doen bezetten uit een lid van ieder dezur fracties. Hetzelfde besluit word ook genomen, ton aanzien van het lidmaatschap der gascommissiQ. In beide gevallen zal door de R. K. raadsleden de heer J. Kroon (lib.) wor den gestemd. HET HOEDJE. Zijn eigen hoed gekocht De natte zomer en de oranjezon. H. J. B., een koopman, had een strop gekocht Toen de lieve lente kwam met hagelbuien en regen, dacht hij: „Wat nu valt, valt dezen zomer niet", en hij rekende op een zomer, welke een echte zomer zou zijn, met zonneschijn en hitte, met droogte en sproeten. En to ende gelegenheid zie hvoordeed kocht hij een partij van 2000 nieuwe stroohoeden. De mate- lo'tjes werden opgeslagen in een pakhuis van G. D., aan de Hofstraat te Rotterdam en iB. ging op den zo mer zitten wachten. Maar de zomer kwam niet en met wanhoop in het hart dacht B. aan zijn '2000 hoed jes. Toen kwam de gelegenheid, 1600 van de hoeden van de hand te doen en B. bedacht zich geen twee keer. De resteerende 400 liet hij in het pakhuis lig gen. Die zijn goed voor brandhout, zei B. tegen D. Maar D. dacht er niet aan de 400 puike hoeden in puin te slaan. Hij wachtte tot het laatst van Augus tus, kocht een pot oranjekleurige verf en schilderde alle hoedjes in de nationale kleur. Met 400 oranjekleurige stroohoeden verscheen D, eergisteren in de straten van Rotterdam en vele feest gangers lieten zich voor een kwartje later op den dag werd het drie stuivers een oranjehoed aanme ten. H. J. B. kwam toevallig langs de plaats waar D. aan het venten was en vond het zoo'n aardig idee, door middel van een hoed uiting te geven aan de liefde voor het Vorstenhuis, dat hij dadelijk drie stuivers betaalde en een hoed opzette, of juister, hij wilde er een opzetten, want bij het opzetten keek hij in den hoed en daar zag.hij het merk staan, dat hem zoo bekend was en waarvan hij in den regenrij ken voorzomer zoo dikwijls benauwde droomen had gehad. Dat zijn mijn hoeden, riep B. Ik heb het voor kachelhout van je gekregen, meende D. Maar B., die naijverig was geworden, omdat D. slimmer was geweest dan hij, holde naar een politie bureau om aangifte van verduistering te doen. HET ONVEILIGE PLATTELAND. Bij de alleenwonende wed. Korst, in den polder on der de gemeente Standaarbuiten, werd Woensdag nacht net zoolang op deur en ramen geklopt, tot de vrouw wakker was en kwam vragen, wat dat lawaai moest beteckenen. Van een tweetal mannen dat bui ten stond kreeg zij daarop ten antwoord, dat een bedrag van f 145 moest worden betaald, anders zouden zij wel andere maatregelen nemen. De kerels lieten hierbij hun revolver zien en schoten, om hun be dreiging kracht bij te zetten, enkele kogels de lucht in. De weduwe, beangst voor de bedreiging, heeft toen het gevraagde bedrag onder de deur doorgeschoven, waarmee de boeven ijlings de vlucht namen. In denzelfden nacht werd bij de landbouwers v. d. Wijgaert en Koenraadt, daar in de omgeving elk een rijwiel ontvreemd. Het vermoeden ligt voor de hand, dat hier dezelfde personen aan debet zijn en dat zij op de gestolen fietsen zijn ontkomen. ONDERSCHEIDING TOEGEKEND AAN IR. J. A RINGERS. In de te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs is de Conradpremie toegekend aan ir. J. A. Ringers. Dezo premie wordt eens in de vijf jaar verleend voor dc mooiste verhandeling of memorie, die in zulk een tijdvak in de werken van het Instituut is ver schenen van de hand van een lid van het Instituut HOOG WATER IN TWENTE. Uit Markelo meldt men» inzake den toestand in het gebied van de Schipbeek en de Bolksbeek, dat .het water daar in de Broeklanden nu vallende is. Ook de Bolksbeek en de Schipbeek zijn nu een meter ge vallen. Bij de doorbraken en het crverloopen van de kaden, zooals dat telken jaren pleegt voor te komen, zijn de Broeklanden tusschen Bolksbeek en Schip beek,'nimmer watervrij te houden, omdat het Zuid- afwateringskanaal geen capaciteit genoeg heeft. Daarom laat nu het waterschapsbestuur een plan ma ken tot verbreeding van dit kanaal. De weilanden in het Broek staan nog blank, maar de schade, welke aan de aardappelakkers is toegebracht, hoewel vrij groot, is toch niet zoo groot als de geruchten zouden doen gelooven. DE MOORD TE CAPELLE A D. IJSEL. Het lijk van den vermoorden rentenier G. Dekker is Vrijdagmorgen in den IJsel drijvende gevonden, niet ver van de plaats van de misdaad. Het is voorloo- pig naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats overgebracht; het zal voor justitieele sectie naar Rot terdam worden vervoerd. HET MOTORONGEVAL BIJ GORINCHEM. De heer Notting, abusievelijk was gemeld Ger- ritse, die op zijn motorrijwiel ter hoogte van Ar- kel in botsing was gekomen met een vrachtauto en zwaar gewond naar het ziekenhuis te Gorinchem was vervoerd, is eenigen tijd na aankomst aldaar overle den. De naamsverwarring was ontstaan doordat de heer Notting, die onderwijzer te Leersum was, op een rij bewijs van den heer Gerritse reed. spraak, di© te laat komt, en die toch maar een heel twüfela ht ga sch d?lco stelling- voor het uit gestane leed z^u betoekenen. Op zijn minst kan xk echter eisohen, dat n mij tijd gunt, daarover zelf oems met de jonge dame te praten." EeA ocgenbllk voelde Rudolf zioh werkelijk zwak worden. Hij dacht aan de armoede der beide idames èn ook hieraan dat hij, feitelijk! freen recht had, op haar beslissing vooruit te TOpem. Maar zijn besluiteloosheid duurde nauwelyks. langer dan één enkele seconde. Zooals hij" Greta Willisen kénde, was hij zeker van haar antwoord, dat zij dezen ellendeling op zijn beleedigend aanr bod zou geven. Hij kreeg een gevoel, alsof hu zioh schuld'g maakte aan een grove beloedigmg van het edele, hoogstaande meisje, toen hij door zijn aarzelend 'gedrag ©enigszins den schijn op wekte, dat hij haartot zulk een smadelijke gee daehto in staat geacht had. „Ten aanzien van juffrouw Willisen neem ik de geheele verantwoordelijkheid van mijn handels wijze op mij," verklaarde hijl. :,Ik ben er zeker van, dat ik haar volle instemming heb." Nu eerst soheen de heer van Ranten de waiv- hopige ernst van znn toestand volkomen helder to beseffen en hij Tiet nu ook het masker vani spotachtige overmoedigheid vallen, zooals reeds eerder dat van brulalen hoogmoed. De trotsehe aristocraat, die een kwartier geleden Rudolf* ka mer was binnengekomen, was veranderd in een volkomen geknakten zondaar, die d- e moedig om genade smeekte. Vol afkeer en diepe verachting wondde Rudolf zich van hem af. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 10