SchagerCourant Brabantsche brieven. Kleederdrachten en Bevolking. FRIS0-BAAI Tweede Blad. Rome, 1 Sept. Zaterdag 3 September 1927. 70ste Jaargang. No. 8111. da rail nle oaeet (Niet 'ti venl! tod huls af rijn, maar de centen). Ik imot alles financieren, da breng m'n pesitie as penningmeester zoo mee. maar 't slot van 't liedje is: ik ben meer bankier as penning meester van d'affaire! 'Maar oll'ee, alles ee z'n veur- en-tegen en 'de koningin is maar éénen keer per jaar jarig, wa maar gelukkig is veur 't mensch. Ze mot er nouw toch d're vacansie al veur opbreken en da's ok zoo lollig nie! Amico, ik schaai d'r af veur van de week. k Mot weer noodzakelijk weg. Iki mot er nog eenen 'nen èrm uit gaan draaiën veur m'n kas. En zaken gaan veur 't meskei Ollee dan, tot de volgende week. In baast toet voe DtRé. I Ulvenhout, 09 Aug. 19(27, Menier, M'ne Dré ee-g-et zoo ampe tant druk ee. mee de oranje feesten dat ie ginnen tijd meer heet om futsoendelijk z'n crispedentie te b'ande- delen. Oh, hi| is van de week eoo oranje-gezind. Maar ik doei maar of m'n neus bloeit, z'n oranj e-gezindheid ga nie verder as d'n oranj eJbitter mee 'ne klont, da weet ik sjekuur. Maar doet 'r maar is iets aan. Meer dan 25 jaar ek 'r al mee da lievenheeren beestje op zitten, maar 'k gun oew de pret ..Trui", ze et ie sjuust, „ik mot weer even weg veur m'n functie van penningmeester; ik benoem jouwi zoo- lank as inienister van Landbouw ad Interum. en lot dieën brief even posten veur m'ne amico." Veur ik wa gezeet bad was ie geblazen, de menister. Zou-d'emi nie.En da's nouw allemaal om mee de kameraden te zwansen en te bieren in de „Twee Bruine Pèrden," En as t'r'n vrouwspersoon langs komt, teugen mekaren op te snij en. 01 ie 'k! weet nie wa d'n verstand er van beet! 'k Zal 'm aan zien komimenl Ojeej'at Maar dan biet ik gin Trui meer, dat ie da van me aannimt, de lamzak. En altiji heet ie weer wa_d anders. Dan naar de ver gadering van de vereeniging, tot instandhouding van den geiten-stamboom. Dan naar de kiesver- ten te trekken. 15 Augustus (Maria Hemelvaart) en eeniging, of 'r verkiezingen zijn of nie, bij ee ver- de dag daarop, bet feest van S. Rocco, worden hiernadering. £)aQ naar d'n Bels. beet ie ok zo'n paar onder dezen titel gevierd. De Augustus-vacant? e wil fijn© vrienden:. Pierre en Lewie. Die bewere dat bet eigenlijk zeggen. Zelfs de menschen die ons d:k- water er is om oew voeten in te wasschen en De Amerikanen zijn de eenige vreemdelingen, die edurende de zomermaanden Rome trouw blijven be- ooken. In Amerika doet men alles in het groot en oo reizen de bewoners van de overzijde der Oceaan ok altijd in groote troepen. Dezer dagen vertoeven r b.v. 1500 Amerikaansche toeristen te Napels, die /eldra Rome binnen zullen vallen. Er zijn hier vele lotels die in dezen heeten, onvoordeeligen tijd op ulk een kudde vlassen en als het gelukt er één te emachtigen, dan keert eensklaps de drukte in eet- n zitkamers terug, want de Amerikanen zijn vroo- ijk cn luidruchtig. Wat deert het hun dat ze geen t-pord kennen van de taal van het land waarin ze -ertoeven? Zij rijden eenige dagen in hun groote nto-cars rond en zien alles, maar ze nemen geen ijd en moeite om iets goed' dn zich op te nemen. Een ppervlakkige indruk is hun meer dan genoeg en dan rekken -ze weer verder om in een ander milieu een wltuur van eeuwen af te grazen. Zelfs de Romeinen bewonderen deze energieke toe- isten die, gewapend met de groote gekleurde bril en iuü „guide" en meestal een kodak over de schouders, le groote -hitte trotseeren en Rome te doorkruisen. )e bewoners van de Eeuwige Stad zijn maar al te jlij als ze gelegenheid hébben een gedeelte van den corner buiten door te brengen en zoo hun dat niet mogelijk is voor langeren tijd, stellen ze toch alles bet werk en althans de „F-err' Agesto" naar bui- wijls sip en droogjes bejegenen: kellners, post-beamb- ten enz. zien er in deze dagen heel fleurig uit en wen- schen van den ochtend tot d enavond aan ieder die het maar hooren wil „buon Ferr' Agosto" (vrij ver taald: een fooitje alsjeblieft!) Er rijden op deze feestdagen veel extra treinen en trams naar Ostia aan de zee en naar de Castelli Ro- mani en vele dikke Romeinsche vrouwen, omringd door een talrijk kroost, worden dan in de gloeiende wagens opeengepakt Ze moeten er iets voor over heb ben om een paar dagen aan de zee of in de campagna te versnuiven, En deze heete tocht verdragen ze dan ook in alle lijdzaamheid, want de Italanen nemen al les lustig en verstaan het hun goede stemming te (behouden, ook als alles niet geheel naar wensch gaat Ia-Is haringen zitten deze vacantie-reizigers op elkaar 'gepakt en vooral als de trein nog stil staat, is het er lom te stikken. Maar moeder weet raad! Met haar zak doek bedekt ze de krullebol van haar jongste spruit, (koopt voor de ouderen eenige stukken watermeloen, die opgedischt op een mooi vijgenblad, er als een kost- -are lekkernij uit zien en dan neemt ze bij gebrek in een waaier, een courant en wuift zich al puffend in beetje koelte toe. Maar al vervoeren de treinen in deze dagen een jroote menigte passagiers, die Rome voor de „festa" verlaten, er blijven nog vele Romeinen in de Urbe terug, die het feest van S. Rocco hier willen vieren. Die S. Rocco leefde in de 14de eeuw; hij was een rijke Fransche jongeling uit Montpellier, die al zijn bezittingen wegschonk om Christus in ar moede te dienen en na tiet volgen. Te voet pelgrimeerde hij naar RotmJa, maar toen hij door Lombardije en Piemonte tarok, brak daar hevige pest uit. Dadelijk gaf de jonge man zijn begeeren op om de stad der marbelaren te zien en hij spoedde zioh naar de hospitalen om de arme lijders te verzorgen. En waar liij de zieken met zijn handen aanraakte, daar verdween de vreeselijke ziekte. In Piaeenza werd de jonge mam door de pest aangetast. Om niemand tot last te zijn sleepte de zieke zioh van heb hospitaal naar ean verlaten hut. Na korten tijd kom hij zrij'n. reis vervolgen, maar ook in Rome was de pest uitge broken en ook hier werden, waar hjj! versoheen, de zieken van hun kwaal bevrijd'. S. Rocoo stierf in 1327, en berr egre van het 6de eeuwfeest wordt rijn nagedachtenis dit jaar met groote plechtigheid gevierd. Toen aan dan voor avond van dit feest alle klokken van Rome over de stad beierden, vormde zich voor de kerk van S. Rocoo een processie waarin de kostbare relikwie van d n „heiligen wonderdoener" zooals hij hier algemeen genoemd wordt, door de stadswijk werd gedragen. Een lange rij! van geloovigien waaronder vele oongregjat:©3 met kleurige vaandels trekken onder het zingen' vam een litanie door die oude stadswijken, lp vele opzichten ,pi „met reohb worden -de Italianén ontrouw genoemd, maar aan hun tradities en aan de nagedachtenis van hun heiligen zijn ze bizonder trouw en ook nu vierden zij met toewijding het feest, waar de „Santo" herdacht werd die voor zooveel eeuwen hun land van een groot onheil bevrijdde. E. F. Ulvenhout, 09 Aug. 1927. Menier, We tellen, schrijven en beleven hier vandaag, pi. m. d'n vijftienden zomer van 't 'jaar. 't Zomert hier volop. M'n poes lee mee d'r tong uit d'ren bek te vechten tegen d'ren slaap op de rooie plavuizen in 'n beschaduwd plekske. t Zal mijn benieuwen hoe lang dezen zomer duurt. D'r loopen hier bij mijn °iP d'n 'hof, onder 't volk., weddenschappen over. De gemiddelde verwachu 1 tingen zijn dat morgen ochtend de dooi al eindigt. Af fijn, as t zoo deur- gaat, emmen we Woensdag mooi weer. S'aves var. te veuren 'n malsch bui-ke, de lintjesregen en d'n anderen dag het beroemde oranj e-zonneke. Wijl ver= sieren hier d'n boel' ok' zoo'n beetje. Ik zit 'r ok in, ,.n t 'eest-kommetee'. Ik. ben penningmeester en heb t auar beestig druki mee. Ben veul van huis af de ïesto week, om. de penningen binnen te krijgen en bruggen over te bouwen. Dan weer naar den Haag. Heet ie konfrensie, zeet ie, mee 't bestuur van den „Bond tot 'Bescherming! van Zeesterren". Zuuk 't maar uit. En dan schijnt ie 'n broertje dood te heb ben aan 'leste treinen. Die mist ie mee 'n nauw keurigheid as ons staande1 klok. aar laat ik ophou wen over dieën tiep. 'k Zal' 'm wel ekserseeren as ie thuis komt vannacht, van z'n bodschap. Maar ik las z'ne brief deur. (ik houw alles in de gaten, da begrepte). en toen vond ik het 'n schandaal om oew mee zo'n- kort briefke af te schepen, 't Kon op 'n briefkortje en daarom doei ik er van mijn ok wa bij. Om te beginnen, onze Monsijnjeur, de Bis kop heet 'n stuk gestuurd aan de kranten van ons Bisdom on* op te wekken tot het uitsteken der- vlag op 3'.. Augustus. (Da's de reden da'k zoo wei nig 'zeggen kan. van m'ne vent rin oranj e-eskepades), Da's nog nooit gebeurd. Zooiets. Dré zeet, die denkt dat ie op poiletiek ebied ok 't zijne wit. „de Kerk' heet daar warmee veur!" Da's teugen de communistische relletjes in veihand mee de ekse- kuusie van Sacco en Vanzetti" zeet ie. Wa d'hangt in die groote wereld, 't eene toch aan het andere hé? In Amerika illektrieken ze twee menschen d'eeuwigheid is en in Ulvenhout zit Dré in da verband aan d'n oranje-bitter. Kasjeweel ee! In Rotterdam emmen ze de heele week de nagedach tenis van Sacco en z'n maat gehuldigd mee revol verschoten, gummistokken en handgranaten (keiën). Ok n manier! Iki zou 't niet weten, want ik heb gin tijld om de krant te' lezen, maar m'ne gemaal vertel me da-d-allemaaH. Sinds ie ini jouw krant schrijft, léést ie meer, dan dat ie boert. En as de Radio spuit dan mot le op 'n zeker uur gezet worren op Hilversum, want dan mot ie aflusteren de berichten en leste nieuwkes van „Vast die Jas" of „Past die jas',, weet ik veul. En dan zet ie z'n zjoernalisten-bakkes op -en zit te luisteren as 'nen echte. Iki eb liever 'n lollig mopke uit Devvetrie dan Die-Jas. En wat da-dfis mee onzen loutapieker weet ik nie, maar as ie die nieuwsberichten spuit, eet ie altijl 'n neus geluid. Is da biji jouw ok' zoo? Ik mot 'r 's naar laten kijken. Wij ebben twee pro grammaboekjes. Eén van de „.Telegraaf" 1 en één van. 't „Handelsblad". lEin die be-concurreeren me kaar izóó hard da me veur d"n zelfden prijs as vruu- ger één, nouwl twee emmen. Dré één en ik) één. 'n Soort van Radio-Liezjemoo. Nouw emmen daar ok nooit .„woorden" over! Wa ge tenminste „woor den" noemt, 't Waren dikkels halve serviezen! Ja, Amico. as ge de zilveren achter oew achterste hèt, dan witte wat er komt kijken in de (v) echt vereeni ging. 'n Vereeniging mee twee voorzitters is niks gedaan. Altij! kif om d'n hamer. De vekansies rit ten d'r ok weer op. M'ne kunstschilder is weer weg mee vrouw en keinders. Dieën kleinen Dré is nèt z'n grotvader. (Gin bliksem over te zeggen. De kleine meid is 'n hondje van 'n kindje. En m'ne zeun Dré, d'n beste jongen van het stel da'k bezit. Z'n vrouw is me te modern. Dré is de kunstenaar, maar Louise, zoo hiet ze, m'n schoondochter, verkopt de meeste kunsten- En slecht in dfr kleeren da ze zit. Haar jurken zijn dunner en bekrompener dan mijn nacht ponnen. Maar allee, 't is Dré z'ne keus en as mijne jongen d'r gelukkig mee is, is 't mijn kits. En tot slot van d'n vakansietüld 'n verschrikkelijk! ongeluk bij- Sjamoniks. Elk (jaar gebeuren 'if toch maar ongelukken in die bergen, waar ze mee auto's en spoortreinen deurtrekken of t d'n Haarlemmer- meerpolder is. Ik blijf op d'n beganen grond, wa gij!? En daar is 't dikkels nog gevaarlijk genogt. Bij' ons op d'n weg sjouwen meer auto's dan bladluizen aan ons bessenstruiken. En Ford én Citroen, die twee hebben allebei van onzen weg 'n reesbaan gemokt en 't zal wel nie gebeuren, maar bergen .en dalen ontmoeten mekaren nie en menschen wel maar as ik ze 's te pakken krijg, nouw, dan za'k 'n aarig mudje appelen mee d'r schillen, of ik hiet gin Trui. Menier, ik ben blij, dat 'ki m'n hart op veul pun ten 's aan oew eb kunnen luchten en blijf na har telijke groeten, zij, die zich noemt TRUI. Veertien dagen geleden was Iki nog in de Abruz- zen, van de week was ik een paar dagen in Zeeland. Inmiddels ben iki doior 'Zwitserland gekomen en héb eenige plaatsen in Gelderland en ook Scheve- ningen bezocht. Onwillekeurig moest ik) steeds weer vergelijkin gen maken tusschen de bevolking en van zelf sprekend tusschen de kleederdracht. 'Ziet U hier op die photopagina de kTeederdracht der vrouwen in de Abbruzzen. dam vallt dadelijk op de bescherming Itegen de zon. De mooie huiven en shawls bedekken het hoofd en den hals op zulk een afdoende wijze, dat de vrouwtjes te voet of per ezel uren lang door den brandenden Itali- aanschen zoui kunnen gaan, zonder gevaar te loo pen een zonnesteek, te krijgen. Daarom ga&lt het costuum er in de Abbruzzen ook niet zoo gauw uit, het is practisch. Althans wat hoofdbedekking betreft, over de straki gespannen keurslijven durf i:k dat niet zoö grif te zeggen, Vo'OTl ik uit Rome vertrok, heb ik een bezoek ge bracht aan, de Kleederdrachtententoonstelling, wel ke door het 'Provinciaal en Stadsbestuur van Rome gemeenschappelijk was gearrangeerd in de beneden zalen van het Paleis der Prefectuur- Men had het goede denkbeeld gehad omi alle soor ten kleederdrachten uit den voormaligen Kerkeflij- ken Staat zoodanig te rangschikken, dat men een kijk; kreeg op het leven in dien Staat nu 60 jaar geleden. Toen reden de Kardinalen nog in hun fraaie karossen imet lakeien en verdere deftig heids-attributen door Rome of naar hun landgoede ren^ in de Provincie. Men zag allereerst die karossen en hun beman ning in het voorpontaa.li als gereed staan om' de rit te beginnen. Wijl bevinden ons 'in een historisch kerkvorstenpaleis, gesticht doior kardinaal Bonelli, neef van Paus.Plus V (15061574) en het zou ons niet verwonderen, indien wij daarop eens de koets van den kardinaal het groote binnenplein zouden zien oprijden. Wijl treden binnen en kunnen ons nu heusch verbeelden, een rit door Rome mee te maken. We maken kennis met de magistraten van het Rome uit het midden van de 19e eeuw. Zoo wel burgemeester, schepenen en raadsleden, als de rechterlijke macht, staat ons toe hunne zittingen bij: te wonen. De ongeweeglijke supipoosten, deur waarders, laten ons kalmi toe. Rood en geel. de kleuren vam Rome, domineer en bij do politiemannen en andere ordebewaarders. Wij gaan Rome uit en bevinden ons plotseling in eene kleine hoeve in de Pontijnsche Moerassen. De bewoners zijn armelijk, doch zeer schilderachtig gekleed, de vrouwen heb ben kleurrijke doeken om en de herder, die daar in 'den hoek staat, is bijna een karikatuur. In oude schapenvachten gekleed, een hcoge spitse hoed uit stroo1 gevlochten op het hoofd, lijkt hiji als uit een operette weggeloopen. In huis is het verre van net jes, varkens, ganzen, kippen loopen kalmi rond en een ezeltje maakt aanstalten naar "binnen te komen. We komen nu! in Ciociria en in een rijker deel van Latium, in Latiumi Novum. Hier heersebt (wel vaart, hier is ide strijid om het bestaan niet zoo groot als in de moerassen, waar de malaria heerscht en de eeuwigdurende strijd tegen het wa ter ontmoedigend werkt. En toch willen zij niet wegtrekken, maar blijven gehecht aan hun hutten en moerassen. We gaan nu de Volscer bergen in en komen op een marktplein. Wat een gezellig gedoe. Al die vrouwen en mannen in hun typische cos tuum® aam het loven en bieden over kleeren en huisraad. Zie. daar, theeft een vrouw juist een ko peren wateremmer gekocht, precies zoo een ais U op een der photo's in de handen van het meisje kunt zien. Met die koperen emmers halen zij het water uit de steeds, dag en nacht, loopende «fontein'. IWat een aardig aardewerk! wordt hier in de huurt gemaakt. Jammer, dat het aan de Tentoon- sfteningscommdssie behoort en men het niet kan koopen .De hoofddeksel® der mannen zijn hier ln de na bijheid van Sennoneta, Pitxmo, Sonnino en ViteTbo bijzonder groot. Toch vreemd dat de kleeren zoowel als de hoofd deksels der mannen steedis zwart is. >Dat is als bij) ons ithuis. Of ge in Zeeland komt, in Géldtertand of Noord-Holland, altijd zwart, zwart en nog eens tzwart. De eenige versiering is hier een Zeeuwsdhe 'knoop, daar een paar munten aan den broeksband, en in Gelderiand een paar spierwitte klompen. Wat is dat daar in dien hoek? Aha, het is daar nacht en het is een klooster. Men heeft hier, nagebootst 'hiet klooster van Bonaventura. 'Het stemt ©omber,, die hoeken en trappen, schamel verlicht doior een walmende straatlantaarn. Op de stoep liggen een paar bedelaars, die nog op onder, da'k hopen. Nu komen wij aan' de typische, eenvoudige dorpskerk of kapel. Er is dienst, men. bereidt zioh zelfs voor ter processie. Terwijl binnen door de eenvoudig gekHeede priesters de mis gecelebreerd wordt, staan reeds buiten mannen gereed met de attributen voor de processie, een groot huis, een Ma,donna-beeld, ein steken vrouwen de kaarsen aan van vier groote kandelabers, die meegedragen zul len worden. Aha, daar gaat het vrdolijk .toe! -Htet is bruiloft bij een rijke familie in d'e provincie. Familieleden en vrienden uit andere plaatsen zijn overgekomen .en zoo kunt ge heel! wat mooie kleeren en siera den bewonderen. Prachtige armbanden, flonkerende broches, zware gouden kettingen, dikke bloedkora len coiliers met massief gouden sluiting, getuigen van welvaart en zucht tot opschik. De eenvoud: is bijl de rijke families ver te zoe ken, dat bemerkt men ook >wanneer men nu de groote ontvangzaal van het paleis in de Sabijner bergen gelegen, binnentreedt. Het zal wel een kasteel zijn door. de trotsche, machtige 'Orsina's in de middeleeuwen gesticht. Het zware meubilair mlet Venetiaanschi leer overtrokken, de wapens van het geslacht in goud op alle meubelen aangebracht, wijlst op; degelijkheid en, trots. iD'e oude gastvrouw! heeft verscheidene gaiSten om zich heen Verzameld, in een hoek van het vertrek zijn jongeren aian het musiceeren. De knechten met kuitbroek, witte kousen en pruiken, dienen verver. Behingen rond. Wijl blijven in de plechtige stemming en nade ren de particuliere kamer van een kardinaal. Voor het raam staat een edelman, die smachtende blik. «ken naar binnen werpt, naar een sohoone jonge vrouw, geheel in het zwart gekleed met een prach tige zwart 'kanten mantilla om het hoofd, die voor eei} bidstoel geknield) 'ligït, klaarblijkelijk in diepen aandacht luisterende naar. de .woorden van haiar oom. den kardinaal, wier gast rij in rijn prachtig paleis is, en dié op enkele meters van haar ver wijderd voor het altaar geknield ligt. terwijl ge wapende dienaren de wacht houden. Het geheel maakt een zeer biizonderen indruk en is voor een Protestant de combinatie onbegrijpelijk. We gaan nu eenige nauwe straatjes door, waar bedelaars om aalmoezen vragen en bevinden on® even later.... voor een heiberg. De bedelaar is tochi overal de „baken" die aantoont, hier 1® een kapel, het zijl in werkelijfcen of in overdrachteil'ijken zin- II Men heeft het interieur nagebootst van een be kende herberg uit vroeger dagen, de Osteria1 del Sole. wij; zouden zeggen. „In den Zon". Hier in deze herberg die te Rome aan' den over kant van den Tiber gelegen was. kwamen veel schilders hun modéllen uitkiezen. De vrouwen, meisjes en mannen van Trastavere waren in die dagen om hun schoonheid bekend en ik héb tnaar één aanmerking op deze overigens zoo interessante mooie en uitstekend gearrangeerde tentoonstelling, n.L dat men zoo weinig! werk van koppen en li- chaamsdeelen gemaakt heeft. Het uiterlijk van magistraten deed veelal meer aan dat van een dobr hen te berechten boef den ken dan aan dat van een eerzaam rechter. De De bruid had fraaie kleeren maar een gezicht van oude lappen en men had haar kousen eenvoudig over boonestaken aangetrokken, zonder te beden ken. dat het oog ook wat wil' hebben en bit eenige aanvulling der extremiteiten er meer illuéie geweest zou rijn. Het waren en bleven poppen en men kreeg geen enkele illusie omtrent goede vormen of ander uiter. lijk schoon. Bes! en nie? duur 50-40-35-30 ct.l pzrYi pond N.V. Douwe Egberls we Leberts Tabaksfabrieken. Dat was een fout, want zoodpende wag er geen contact tusschen de fraaie kleeren en de mensche- lijke' vormen en vergat men spoediger,, hetgeen1 men gezien had, dan bij) een zoodanig contact het geval geweest zou zijp. Toen kwam het vertrek: uit Italië, de' terugkeer naar Holland of liever naar Gelderland. In de dor pen tusschen Maas en Waal wonen hard werkende menschen, ziji geven niets toe aan de stoere wer kers in die Abruzzen, maar toch zijn zij zoo geheel anders. Daar in de bergen, waar 's winters de hoog ste toppen door aneew bedekt zijn en het water verschaffen, waarvan men in den zomer nog pro fiteert en zomers de zon met felle stralen het gras en «koren en 'den wijn doet rijpen, waar. de Katho lieke geestelijkheid lederen' dag, men zou bijna zeggen ieder uur, het contact tusschen Kerk en Volk' aanhaalt en bevestigt, heerscht er een vroolijker at- mospheer dan tusschen Maai en Waal. Zelfs in de Katholieke plaatsen is geen vergelijking mogelijk tusschen deze bevolking, en die der Abbruzzen. De Katholieke Kerk in Holland is Hollandsch, dus stug. Wat zouden (Hollandsch, Katholieken toch vreemd opkijken in Italië. iMaar die Protestantache bevolking verschilt nog veel. meer van die der Abbruzzen. Hier waar een prediker nooit zwaar genoeg Is, waar men liever luistert naar de heftige verdoemend® taai van «een timmerman, die uit preeken gaat, dan naar een bekwaam bestudeerd pireidkant, die: naasten liefde preekt en niet de loeiende uithalen ten beste geeft, die zelf® door het orgel niét verbeterd kunnen worden, wordt het zwarte kleed van vrouwen en mannen als een rouwgewaad. Wanneer ik die lie den zie, dan is: die stemming, die uit alles spreekt, troosteloos als de eeuwig droppende regen, troos teloos als het uitblijven van1 den Grooten Toove-i naar „de Zon", die met zijn stralen op alle akkers wonderen zou kunnen verrichten, zoowel op de akkers daarbuiten, waar het vele water ziekte in de gewassen doet ontstaan, als op de akkers in de lichamen der lieden, waar dan geloof, hoop en liefde in schoonheid en wijding zouden opschieten. Wanneer men deze bevolking gadeslaat, dan valt het steeds op, hoeveel1 tmlismaakten hier geboren worden. Is het niet hoogst merkwaardig, dat een burgemeester en een predikant mij als verklaring daarvoor opgaven: het eigenaardige geloof der be volking. Nu naar Zeeland! Gast van de Zeeuwen, dia feestvierden ter gelegenheid van een tentoonstel-, ling van de Zeeuwsche Maatschappij van Land bouw, waar geheel Zeeland; nooit anders over spreekt als over de Z. L. M„ We hebben gedejeu neerd, vergaderd, gedineerd, weer vergaderd, we «hebben rijtoeren gemaakt en altijd stond alles in het tee«ken van het Zeeuwsch costuum. Aan dei bestuurstafel eenige léden in hetl nationaal costuum, in de zaai! leveneens. Het college van Gedeputeerde Staten 'komt bannen, één «lid in natio nale kleederdracht. Wanneer er gegeten werd. kwamen vele vrouwen mee, in nationale kleederdracht. Vier en tachtig (84) automobielen' kwamen In en om de eeuwenoude Abdij samen, om enkele «hon-< derden gasten rond te toeren over Walcheren^ In vele auto's zaten mannen en vrouwen in hun nationaal! costuum. De rijtoer begon en«.... stond in het teeken van het «Zeeuwsch costuum. Overal1 stond de bevolking gereed om «ons te be groeten, in Nieuw- en St. Joost land, in Arnemui- den, ini 'Bigjgerkerke en Zoutelande, in WestKapelle en Domburg, in Oost-Kapelle en «Vere, en nog in verscheidene andere dorpen. In West-Kapelle zaten velé meisjes en jongens in groepen langs den be roemden zeedijk, 'in Zoutelande drapeerden zij' de schilderachtige duinen. Het was prachtig weer, de zon lachte als het ware om) deze gezellige tocht. Jonkheer Bogaert onthaalde ons op de meest keurige «wij'ze op zijn schoon© landgoed te Oost-Kapell e. Wij, werdén bediend) door Zeeuwsche schoonen in costuum. Ik ben niet-rooker, maar had moeite omi „neen" te zeggen, «wanneer zoo'n lief kind mij' een sigaartje aanbood. iSomts raakte ik zóó in vervoering, dat ik kushanden wierp en..... dan sloegen de meiskens en vrouwen krom: van de pret. Wat een veel vroou lijk er volk dan dat der Castelli. waar iedereen bij feesten een begrafenisgezioht zette en niemand vatbaar was voor humor. Wat een genot omi langs die kronkelwegen van Walcheren terijden en steeds weer in vervoering te raken over de schoonheid van het landschap en van het volk. Die kleedérdracht der Zeeuwen is de dracht van een welvarend, vroolijk volk, dat, al is het door het water verdeeld, zich altijd weer weet te vinden on daarom een krachtig volk blijlft. Ziet hoe die vrouwen en mannen hun sierlijke kleeren dragen, dan ziet ge hoe de harmonie tusschen vormen en kleeren vol- Wanneer ge die kleine meisjes en jongens ziet zitten of staan, terwijl gijl lang® komt, dan denkt ge eerst: dat zijn schattige poppen, ik moet er een paar koopen, doch juich maar eens, dan komt er leven in die poppen en dan zijn het weer zulke dodders, dat je uit de auto zou willen springen, om met ze rond te dansen in heerlijken jolijt. Wat doet het toch goed als Vaderlandschlievend Nederlander weer eens thuis te zijn en te kunnen uitjuichen over de schoonheid van zijn land en zijn volk. In mijn gedachten doe ik een rondedans met d'iie luitige Zeeuwén, die zulke goede Vaderlan ders rijn. Woont hun feesten bij en hoort hen het Wilhel mus en Wien Neerlands Bloed zingen en ge voelt, •hoe zij één zijn met al wat Hollandsch is en denkt en voelt. i Hoort hen daarna zingen het Zeeuwsche Volks lied en ge begrijpt de harmonie tusschen volkscos- tuuim, volk) en bodem. Hoort hen ten slotte^ zing enhet lied vah Zeeuwsch Vlaanderen en ge moet even denken aan die slappe Belgische Vlamingen, die altijd; maar, praten en al zijn zijl in een 'heeli groote meerderheid, niets doen tegen de verknochting door een troepje bureaucrau ten en Franskillona Hier in Zeeland zijn het geen praters, maar maar knappe stoere welkers, Zeeuwen in dracht en in kracht, maar één met Nederland en Oranje. Het Zeeuwsch) Vlaamsche lied is als een bolwerk van Nederlandschap tegen elke buitenlandsche be dreiging: Van Sluis tot Hontenisse. Van Hulst tot aan Cadsant, Het is ons eigen landje. Maar stuk" van Nederland. GEMEENTE ST. PANCRAS. Ingeschreven over de maand Augustus: Geboren: Gorrie Anna, dochter van Gerrit) Bor beddhk en van Aaltje Wilbrink; Machiel, _zooin van Bodewijk Frans van Esseveld en" van Wilhel- mina Asjee; Esfcher, dochter van Goroalis dé Wit en van Hjermijntje Gootjes; Guurttffe, dochter van Pieter Nierop en van Maartje Jonker. Gehuwd: Klaas Wagenaar en Baafje Duif; Pieter de Wit en Neeltie Keizer. Overleden:

Schager Courant | 1927 | | pagina 5