Schager Paardenloten Bloemkoolzaal CbJ.Th.WLZ, Schap zijn vanaf heden wederom verkrijg' baar bij N.V. v.h. TRAPMAN 4 Co. KAYSER RAAD ZIJPE. Hebt U last van Vlooien, Nl W. F. STOEL S ZOON's WILT U EEN NAAIMACHINE VOOR UW LEVEN? Jb. OTSEN, Jann. Sluis 1 lot f0.50, 11 loten f5.25, 100 loten f45.0Ö. W DAMES PATENT GENEESMIDDELEN Gevelsteen. Tandtechniek. J. KOSTER, Spreekuur van 9 tot 12 en 2 tot 4 uur. geeft Viool- ei Pianolessen. J. BREGMAN, Vergadering van don Raad op Donderdag l Sep tember 11)27, des middags 2 uur. Afwezig, met kennisgeving van verhindering, de -heer Hoogland. Voorzitter de heer J. de Moor, burgemeester, secre taris de heer J. A. de Boer. Een langdurige vacature. De heer Appel heeft zich erover verwonderd, dat er geen voordracht op de agenda voorkomt voor de be noeming van hoofd der school te Burgerbrug. Het duurt zoo lang en spr. houdt niet van die lange vaca tures. De Voorzitter zegt van B. en W. ook niet, maar door omstandigheden duurt het lang. Er is n.1. een wetje aangenomen, waarbij is bepaald dat een keuze moet worden gedaan uit onderwijzers die op wacht geld gesteld zijn en dat heeft stagnatie gebracht. Hulde aan de brandweer. De heer Appel zegt dat 17 Augustus zijn boerderij is verbrand en vanaf deze plaats wil hij dank bren gen aan de kranige brandweermannen. Om half vier werd de opperbrandmeester gewaarschuwd, 15 minu ten later was de spuit aanwezig en weer 3 minuten later werd volop water gegeven. Dat was een mooie prestatie. Voor de aanschaffing van de spuit is heel wat gesproken, maar spr. meent dat de ingezetenen tevreden kunnen zijn met de groote verbetering die is verkregen. Den Voorzitter doet het genoegen, dit te hooren. Mededeelingen en ingekomen stukken. Medegedeeld wordt dat Ged. Staten hebben goedge keurd de gemeenterekening 1925. Ze sluit wat den gewonen dienst betreft, met een batig saldo van f 19435.47, en wat den kapitaaldienat betreft, met een batig saldo van f70.37. Ged. Staten hebben ook goedgekeurd de wijzigings verordening op de verordening voor den keurings dienst van waren. De verslagen over 1926 van het Prov. Waterleidings bedrijf, van den Keuringsdienst van Waren en van den Keuringsdienst voor vee en vleesch te Barsinger- horn, zullen circuleeren. Door de muziekvereeniging „Concordia" te Oude- sluis, wordt een subsidie gevraagd van f 30. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan, bij de samenstelling van de begrooting is er reeds op ge rekend. Algemeen goedgevonden. De translormatorznll te Schagerbrng. Van het P.E.N. is thans bericht ingekomen over de kosten van verplaatsing van de transformatorzuil te Schagerbrug. Het demonteeren enz. van de zuil zal bij benadering f 1800 kosten en er wordt op gewezen dat bij verplaatsing van het transformatorgebouw het laagspanningsnet vrij belangrijk gewijzigd zal moeten worden, welke kosten niet bij do berekening zijn opge nomen. De Voorzitter zegt, dat iedereen het er mee eons zal zijn dat de tegenwoordige plaats een alles behalve mooie plaats is, maar deze uitgaaf is wel wat heel erg. De totale kosten zullen wel niet heel ver van de f 3000 ai zijn. De heer Doorn houdt niet van napraten, maar hij vindt het toch jammer dat de Raad vroeger de situ atie niet meer voor oogen heeft gehouden. De Voorzitter wijst er op, dat het geen gemeentege bouwtje is en bovendien de gemeente heeft wel pogin gen aangewend, om bet gebouwtje op een andere plaats te krijgen. De heer Hooij zegt dat de zaak niet zoo onschuldig in 't leven ie geroepen als de Voorzitter wel denkt. Spr. heeft van den hoer Broer gehoord, dat men het gubouwtje aan dezon kant van den koopel vlak voor de romen van den heer Broer had willen plaatsen en iedere bewoner van een perceol zal daartegen wel bezwaar maken. De Voorzitter zegt dat dit een kwestie is tusschen Broer en het P.E.N. en daar weten B. en W. niet van. Zoover spr. bekend, wilde het P.E.N. het transfonna- torgebouwtje aan het eind van het tuintje, dus bij Veter, plaatsen. De heer Hooij deelt mede, dat de heer Broer hem vertelde, dat het gebouwtje dan zou komen voor zijn ramen en spr. heeft gehoord dat het op een minder mooie.manier op de tegenwoordige plaats is gekomen. Suppletoire gemeentebegrooting. De finan cieels resultaten van het G.E.B. Vastgesteld wordt een suppletoire gemeentebegroo- ting, dienst 1926, tot een bedrag van f 725.88. Waar dit bedrag het verlies vormt van het G.E.B. dat over de gemeenterekening moet loopen, vraagt de heer Appel, hoe dit verlies moet worden gedekt. De Voorzitter zegt, dat er een reserve is en tot nu toe is de toestand van het G.E.B. over dit jaar zeer rooskleurig. Voorts wordt door B. en W. voorgesteld een sup pletoire begrooting, dienst 1927, vast te stellen. Het ba tig saldo van de rekening 1926 bedraagt f 30.000 en B. en W. stellen nu voor daarvan f 10.000 te bestem- nen voor den dienst 1927, van welk bedrag dan weer f 7800 op den kapitaaldienst wordt geplaatst, om den aankoop van de nieuwe motorspuit*en de verbouwing van het brandspuithuisje daaruit te betalen en waar door dan geen geldieening met daaraan verbonden be taling van hooge rente noodig zal zijn. Algemeen goedgevonden. Voorlooplgs vaststelling en goedkeuring van rekeningen ovar 1826. Door de oommissie, belast met het nazien van de rekeningen over 1926 van de gemeente, het G.E.B., het Algemeen Armbestuur en het Algemeen Wees huis, welke commissie bestond uit de heeren Hoed ies Appel en Nannis. was een gunstig rapport uit gebracht, alleen werd medegedeeld, dat de rekening van het G.E.B. niet door haar was gecontroleerd, om dat deze dienst was gecontroleerd door een accoun tant en blijkens diens rapport alles in orde was be vonden. De commissie adviseert dus de gemeentere kening en die van het G.E.B. voorloopig vast te stel len en die van het Algemeen Armbestuur en van het Algemeen Weeshuis goed te keuren. De Voorzitter dankt de commissie voor het ver richten van haar omvangrijken arbeid, waarmede een lange dag gemoeid was. De heer Appel dankt op zijn beurt, namens zijn mede-commissieleden, den secretaris voor de pret tige samenwerking en bereidwillgheid, waarmede hij den gehcelen dag de commissie ten dienste heeft gestaan, door het verstrekken van inlichtingen. Mot algemeene stemmen, waarbij de wethouderB zich van mede-stemmen onthielden, werd overeen- eonkomstig het advies der commissie besloten. Geen bijdrage voor de kanalisatie. Aan do orde is het verzoek van de Commissie voor de Kanalisatie va.n Westfriesland om een jaarlijk- sche bijdrage van f600 voor ten hoogste 40 jaren. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat B. en W. ten aanzien van dit verzoek geen voorstel heb ben. Spr. wil er zelf wel wat van zeggen, nl. dat zijn opinie is, dat onze gemeente geen belang heeft bij deze plannen voor kanalisatie. Onze gemeente be vindt zich in de allergunstigste positie, omdat w,e uitstekende vaarwaters hebben, het Noordhollandsch Kanaal en de Grootsloot. Er zou dus overblijven het algemeen belang, of we daar Iets voor over hadden, door een bijdrage te ver- leenen. Spr. weet niet, of hij het goed insiet, maar hij meent, dat het tegenwoordig meer aankomt op anelvervoer dan op vervoer te water. En of deze ka nalisatie voor Westfriesland het kolossale kapitaal wel waard is, is voor spr. twijfelachtig. Spr. gevoelt er dan ook niet veel voor, 40 jaar lang de subsidie te verleenen. De heer Hooij is het met den Voorzitter volkomen eens, ieder ingezetene kan beschikken over het vaar water dat we in onze gemeente hebben en kan voor verplaatsing gebruik maken van spoor of tram. Wat het gemeenschapsgevoel betreft, spr. meent ook. dat het vervoer te water niet meer de eisch des tijds is. Spr. wijst op het Noordhollandsch Kanaal, dat niet veel meer waard was, toen het Noordzeekanaal er eenmaal was en spr. vreest, dat ook spoedig aan het Kanaal iSchagenStolpe geen behoefte zal bestaan. De heer Appel is het ook met den Voorzitter eens, ook' spr. ziet in deze kanalisatie noch voor de bur gerij, noch voor landbouw en veeteelt eenig belang. En een bijdrage voor het algemeen belang zou wel een mooi gebaar zijn, maar het is beter te trachten ons eigen roer recht te houden. De heer Raat deelt mede, dat wel is gebleken, dat de gedachten van van B. en W. ten aanzien van deze zaak parallel liepen. Spr. meent, dat deze kanaal plannen 40 jaren te laat komen en dat we nu in den tijd leven van snel vervoer en goede wegen. We zien in onze gemeente ook wel, dat het vee niet meer met schuitjes wordt vervoerd. We zullen onze krachten moeten wijden aan het verkrijgen van goede wegen. Een ander gelald. De heer Doorn wil, al zal zijn stem wat ver in de woestijn klinken, een anderen geest laten hooren. En spr. wijst er dan op, dat trots dat z.g. snelvervoer we iederen Donderdag groote driften vee van Schagen naar Stolpe zien vervoeren, wat alle weken toch drukt op het product van den veehouder. Spr. wil wijzen op de groote werkverruiming voor de arbei ders en al zal men zeggen, dat voor het werk wel groote ploegen grondwerkers zullen komen, er moe ten toch duikers en bruggen worden gemaakt. In de derde plaats oordeelt spr., dat de gelden weer voor een groot gedeelte in onze gemeente terecht zullen komen bij de neringdoenden. Spr. is overtuigd, dat het meerendeel der burgerij het luttele bedrag van f 600, dat is van 600 belastinbetalende burgers f 1 per jaar, zal willen opbrengen. Spr. heeft zich verbaasd over den uitslag van de bespreking in het polderbestuur en zegt dat dit be stuur zich op een verschrikkelijk bekrompen stand punt heeft geplaatst en dat voor 15 cent per bunder. Schagen is de plaats waar Noord- en Midden-Zijpe op aangewezen is en Zijpe moest dan ook Schagen steunen. Spr. had gedacht, dat B. en W. met een an der geluid voor den dag waren gekomen. De heer Van der Sluijs heeft de kostenberekening der bijdragen van gemeenten en waterschappen na gezien en zegt, dat het voor Zijpe alleen gaat om het kanaal Schagen—'Stolpen. De kosten van dit ka naal worden geraamd op f 700.000 en de bijdrage door verschillende gemeenten en waterschappen op f 6450 per jaar. Als anen de zaak bekijkt uit een provinciaal oogpunt, belooft spr. wel, dat er voor de totstand koming van het kanaal wat te zeggen valt, maar wij hebben alleen naar onze gemeente te zien, En in te genstelling met de rede van den heer Doorn, waar veel waars in zit, maar ook in die van den Voorzit ter, meent spr., dat we voldoende waterwegen heb ben. Het gaat alleen om het gedeelte Schagen—Stol- px, de andere dorpen liggen allen aan groot vaarwa ter. Uit hoofde van deze overweging meent spr., dat de Raad niet aan het verzoek om bijdrage meot vol doen. De heer Hooiji wil nog wat antwoorden op bet be toog van den heer Doorn. Wijl moeten alleen het oog hebben op de belangen van de gemeente ZiJhe. F. mag dan Donderdags een partij vee worden ver voerd, maar bet moet nog bewezen worden, dat t< dien aanzien het kanaal ten voordeele zou zijn vac de gemeente ZUpe. Spr. meent voorts, dat do hoe] Doorn niet heeft aangetoond, op weikon «rond dj aiboidera uit do Zijpe zoudon proflteoren van dt totstandkoming van het kanaal, evonmin als hl heeft aangetoond op welke wijze de gelden die 4* jaen lang zouden worden bijgedragen, in do go meente terug zouden komen. Van dat alles is niet bewezen. Tot stemming overgaande, verklaart de heei Doorni zich; alleen voor, het verleenen van de bij, dragie, zoodat het verzoek is afgewezen. En dat allemaal1 om dien éénen gulden, zegt de heer Doorn. De Vleeschkearingsdienst. Zonder bespreking hecht de raad zijn goedkeuring aan het voorstel tot vaststelling van de gemeen, schappelijke regeling voor den keuringsdienst var vee en vleesoh, kring Barsingerhorn. Opgemerkt wordt, dat deze regeling alleen in zoo, verre van de thans geldende afwijikt, dat nu de over. eenJkomst voorloopig voor 1 jaar wordt aangegaan Het afscheid. De Voorzitter zegt. dat nu de agenda is afgehan, deld, op hem nog de (plicht rust, 3 leden van den raad. de heeren Schilder. Bellis en Appel' toe te spreken, omdat dit de laatste raadsvergadering 'is, dit «tjl hebben WJgewoond. En spr. wendt zich dan allereerst tot den heer Appel, die gedurende 15 jaar lid van den raad is geweest en. zooals de heer Appel hem onlangs in een gesiprek mededeelde, éénmaal door omstandigheden onze vergaderingen niet had bijgewoond. Dat is op zich zelf al een sterk staaltije, Maar de heer Alpfpel heeft in die 15 jaren, dat hij raadslid was. heel wat meegemaakt, hij heeft zijn taak zeer serieus opgevat en kwam altijd voor zijn meening uit. Hetzelfde kan spr. zeggen tot den heer Schilder, hoewel gedurende een minder aantal Jaren, en tot den beer Bellis, die slechts een zeer korten tijd raadslid is geweest. Het verschil' bij de 3 heeren i9 alleen, dat de heer Appel zich voor een herbenoe ming niet meer beschikbaar stelde, terwijl de beide andere heeren door de uitspraak van de kiezers niet -meer terugkeeren. tSpr. dankt de scheidende raadsleden oprecht voor de behartiging der gemeen tebelangen, zoomede voor de aangename manier waarop hij! met hen heeft kunnen werken. De heer Aptpeli dankt den Voorzitter voor diens waardeerende woorden, het was hem een 'groot ge noegen, dit te hooren en spr. brengt hulde aan den ■burgemeester voor, diens beleid, terwijl hiji dank. baar is voor de vriendelijkheid, die hij van den Voorzitter en de raadsleden heeft ondervonden. Spr, beveelt zich ten zeerste in hun vriendschap aan. Verder dankt hiji den secretaris voor de wek willendheid, waarmede de heer de Boer hem steeds tegemoet is gekomen. Ook aan de kiezers brengt de heer Appeli dank. dat ze hem steeds weer als raadslid verkozen, het was hem aangenaam hier te wezen. Met den wensefh. dat onze beminde ge meente in bloei ten welvaart zal toenemen, neemt spr. afscheid. Det heer Schilder sluit zich bij: de woorden aan en dankt voor de aangename samenwerking- De heer Bellis heeft met veel genoegen, al was het dan korten tijd, een aangename samenwerking ondervonden en dankt den secretaris voor de ener gieke wijize, waarop door hem de notulen werden samengesteld. Spr. hoopt ook. dat de gemeente in bloei moge toenemen en hoopt, niettegenstaande spr. afscheid moet nemen, dat de samenwerking zal' bli,jven bestaan. Hierna sluiting. Lingeries, Lakens en Sloopen, Halflinnen, Grasllnnen, Witte Katoen en Witgoed aan het stuk, niettegenstaande verhoogde katoenmarkt, nog tegen de bekende goedkoope prijzen. Aanbevelend, Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit d.d. 19 Augustus 1927, no. 11, Wandgedierte Mieren, Motten, Kippenluis, etc. Koopt een pakje „Helios", wettig gedeponeerd Zuiveringspoeder 45 ct. EJen ware uit komst. Te Schagen uitsluitend verkrijgbaar bij Gebr. ROTGANS. Op hygiënisch gebied het nieuwste voorradig. Alle Nieuwste soorten Spulten. Voor Heeren alle middelen tegen Ziekten van de Blaas en Urinewegen. Vraagt onze Gummiwaren onder ga- rantié. Prospectus nu ontvangst van 10 ct voor porto. Pharmaceutische Groothandel Hoolilliantoei17 Damrak Amsterdam. I Komt zien en oordeel! Ik heb een mooie collectie nieuwe Rijwielen voorradig. Merken: Union, Gomo, Tabina. Eerste kwaliteit. Zeer lage prijzen. Koopt bij imij, het ia uw voordeel! Vanaf f55.een schitterende fiets. Nog spotgoedkoop af te geven: een gebruikt Heerenrijwiel voor f20; een gebruikt Heerenrijwiel voor f 22, beiden in besten staat. Een prima Meisjesfiets voor slechts f25. Groninger- en Friesche- Ruime sorteering voorhanden bij de Bouwmateriaal bedrijf, Alkmaar. Laat thans uw RADIO door mij aanleggen. Goed en goed koop! Tevens alle onderdeelen voorradig voor auto's, motoren en rijwielen. Reparatie-inrichting. Luxe-auto-verhuur-inrichting. Beleefd aanbevelend, J. BIERSTEKER. Ondt Nisdorp. NV.XREMA" - HARINGHUIZEN TEL.INT. BARSINGERHORN 4 Aangesloten bij het Boter-contrólestatlon. NOOft D"t10LLAND--ALK MAAR PRIMA ROOMBOTER YGêrfdr&fM/ee/'c/Zv/yesrA'o0/7760fe>rA urr Gef*A±rec/Ai/j£-£#/»rMP(}frf /X? /HWOCSG Zt /f.O Vraagt Uw Winkelier bovenstaand merk. Koop dan een Beter dan andere, toch niet duurder. In verschillende uitvoering voorradig bij KOLHORN. Plantsoen - Schagen, houdt alle dagen Barsingerhorn. gediplom. Muziekleerarei Isiisar M.0. Boekhouden en Accountant. Loodsgracht 43, HELDEI Volledige opleiding voor de boe houdexamens: M. O., Staatspraktij diploma, L.O. en de gewone Praktij diploma's. Privaat- en Clublessen. In de bekende prima sooi ten, wederom verkrijl baar bij C. DE BOER W1 Zuid-Scharwoude.

Schager Courant | 1927 | | pagina 6