DE VERGADERING VAN DEN VOLKENBOND. Radioprogramma Binnenlandsch Nieuws. Een dames-voetbalwedstrijd. komelijke bezwaren ertoe hadden geleid om met passeeren van de in gemeentedienst z.i.z. aanwezige bekwame krachten, iemand van buiten te benoemen tot.lete machinist bij de Waterleiding, welk antwoord den heer Smits in het geheel niet bevredigde, en op welk antwoord van den Voorzitter, hij dan ook zeer uitvoerig repliceerde. Do hoer do Zwart stelde daarna enkele schriftelijke vragen aan het College van D. en W. omtrent do ver betering van don Huitduinorweg, wolke t,l, «eor nood zakelijk was, en verzocht dit voor den aanvang van den nieuwen zomer in orde te willen brengen, wuar- op hem spoedig antwoord werd toogozogd. De heer van Dam vroeg of thans kon worden over gegaan tot de benoeming van een Commissie tot Bij stand v. d. Financiën, welke vraag in de volgende" vergadering zal worden beantwoord, en juist op het middernachtelijk uur kon de Voorzitter eindelijk tot sluiting van de eerste vergadering van den nieuw- geinistalleerden Helderschen Raad overgaan. WIERINGER WAARD. Woensdagavond omstreeks half zeven is op het land van den heer A. K. Kaan een vliegmachine neer gestreken. Het was de F 6, bestuiird door den korpo raal Symons, vliegtuigmaker en behoorde aan de xxooii thuis. Symons was Woensdagmorgen van de .Kooij vertrokken naar Amsterdam, vanwaar hij in den namiddag weer was weg gegaan. Boven onze gemeente was de motor niet meer in orde, althans deze weigerde. Op ongeveer 200 Meter hoogte is hij nog gekeerd om tegen den wind te strijken. Op het land van den heer Zijp kwam de machine in aan raking met een verhooging op den grond, sprong 1 meter omhoog, om even later met een der vleugels in den slootkant terecht te komen, waardoor de machine met een slag over den kop gedeeltelijk op het land van den 'heer Kaan neersloeg. De vliegenier is er gelukkig geheel ongedeerd uit gekomen. Men heeft direct getracht do Kooij op te bellen, doch naar we vernamen was de telefonische verbin ding tusschen Den Helder en de Kooij niet in orde, waarna men het vliegkamp op Texel heeft opgebeld, die voor vordere kennisgeving zou zorg dragen. Om half tieii was er evenwel nog niets van de Kooij al hier aangekomen. 's Nachts om 12 uur is de machine, na gedemon teerd te zijn, per auto met aanhangwagen naar de Kooij vervoerd NIEUWE NIEDORP. De Maandag van de Schutkermis stond in het tee- ken van voetbal. Het 'bestuur der voetbalvereeniging „Nieuwe -Niedorp", had het plan opgevat om dezen kermisdag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Eenige weken terug was in Oudkarspel een voetbal match geweest tusschen 2 dames-elftallen. Gepoogd werd nu om hier ook zoo'n wedstrijd te organisee- ren, wat, laten we het direct maar zeggen, schitte rend geslaagd is. Een dames-elftal van hier en een dito uit. Oudkarspel, bonden Maandagmiddag, onder leiding van den heer Hil Peereboom den strijd aan. Volledigheidshalve volgt hieronder de opstelling van het Niedorper elftal. Doel: Hil Leclercq; achter: Lief Butter en A. Floor; midden: A. de Jong, F. Sepers en R. Zeeman; voor: M. Blokker, T. Floor, Ma Floor, M. Sepers en Trien Beets. Daar wij de opstelling van het Langendijker team niet weten, blijft deze achter wege. Onder de namen „N.V.V." en „D.T.S." stellen de 2 ploegen om ongeveer 3 uur zich op. Reeds spoe dig bemerken we, dat de D.T.S.'ers handiger met den bal overweg kunnen dan hun tegenstanders. Des ondanks heeft het hun niet mogen gelukken om de overwinning in de wacht te sleepen. Uit onze ge maakte nanteekeningen citeeren we slechts hot vol gende: Nadat Ma Floor den bal aan hot rollen heeft gebracht, onderneemt de N.V.V. voorhoede direct een vlnnlgen aanval, doch het D.T.S.-'backstel Is geducht op haar hoede en weet. met tamelijk verre schoten ge vaar to voorkomen. Hot spel wordt beslist aantrekke lijker, Do diverse valpartijen, mlstrappen en andoro storingen doen het talrijk opgekomen publiek bij wijlen luidkeels lachen. De dames spannen zich ge weldig in om oon goal te maken, doch voor doel ont breekt. het echte doorzettingsvermogen en wo zien dan ook dikwijls spannende momenten voor de boldo doelmondon. liet spel, dat do spil van D.T.S. ons laat zien, ts zcor aantrekkelijk. Steeds weet zij don bal ie bemachtigen on zuivert het terrein met verre scho ten. De N.V.V, voorhoede met. Ma Floor aan hot hoofd, onderneemt talrijke aanvallen en een zeker doel punt hangt in de Jucht. Er is ongeveer een kwartier gespeeld, als mej. M. Sepers uit een voorzet van rechts onhoudbaar scoort. Groot gejuich volgt in de eerste plants bij haar medespeelsters en niet te vergeten bij de N.V.V.-aanhang. Een paar minuten daarna krijgt N.V.V. een corner te nemen. De bal wordt -echter, na -genomen te zijn, door eenige twee tallen beenen uit de gevaarlijke zöne verwijderd tot groote opluchting der withemden. Na eenig heen en weer getrap en na nog enkele rriooie salto-mortal es der dumes, fluit de scheidsrechter rust en de 22 slachtoffers gaan vermoeid met wanne hoofden naar de kleedkamers om nog eens gezellig na te praten over het vertoonde spel. Tn de rust werd het publiek 'bezig gehouden met een nummer 100 Meter hardloopen en een nummer kogel- stooteh. Dan is de beurt weer aan de 22 speelsters, die zich van haar beste zijde laten kennen. 'Het spel is reeds beter te noemen dan voor half-time. De links binnen van N.V.V. weet voor den tweeden maal den bal in de touwen te jagen, maar tenslotte is het D-T-S- toch gelukt om een tegenpunt te maken, zoodat het einde komt met een 2—1 zege voor de thuisclub Hierfia trekken voetbalsters en toeschouwers naar do „Prins Maurits", waar 'de prijsuitreiking plaats ihad. De voorzitter der voetbalvereeniging „Nl< Nieuwe iNiodorp", de heer Dirk Breebaart, reikte de prijzon met een kort speochje uit. Allo 22 speelsters kregen als con hcrinnoring een mooie draagmedaille, dat zeer in den smaak viel. Mot den wonsch van don voorzit- ter -dat de rosteerendo kermisdagen nog recht ge zellig mocht wordon gevierd, was de uitreiking ton einde en do plnatselijko vootbalvereeniging kon op oen schitterend geslaagden dag terugzien. - "NOORDSCHARJWOUDE. In Concordia werden enkele wedstrijden genou- den met den volgenden uitslag: BaHooipen o-p een bordje: le prijs mej. N. "os, 2e prijs mej. Gr. van Loenen. Se prijs mej. M. Frie- Lorrierace voor heeren. le prij» Jan Langedijk, 2e prijs G. Deutekom, 3e pTiJs H. Dekker. Lorrierace voor dames: 'le prijs M. Sohudtemaker, 2e prijs A-. Dekker. 3e prij» Tr. Kliffen. OUDKARSPEL. In de kolfbaan van den heer Vis had van Zon dag to^ Dinsdag een 5 partijen kolf wedstrijd plaats met den volgenden uitslag,: le Klasse: le prijs T. Kostelijk te Alkmaar met 265 punten, 2e prijs J. 'Hagenaar te Alkmaar met 261 punten, 3© prijs K'. Quant te Warmenhuizen mot 259 punten, serieprijs 'P. Kostelijk ts Heenhu- gowaard met 56 punten 2e klasse: le prija G. Mettes te Zuidscharwoude met 245 punten. 2e prij» O. Bakker te Oudkarspel •met 232 punten. 3e prijs P. Kat te Naordscharwou- de met 232 punten, serd©prijs W. Kraakman, te Zuid sckarwoud© met 54 punten. KOE OVERREDEN. De trein welke gisteravond circa half 6 t station te Leiden verliet is onder Hazerswoude met een hevigen schok op een koe gereden. Het dier werd vermorzeld. Na eenig oponthoud konden de hevig geschrokkon passagiers de reis vervolgen. VERGIFTIGING. Na het eten van garnalen, -die bij een venter wa ren gekocht, hebben zich bij eenige personen te IJmuiden vergiftigingsverschijnselen voorgedaan. In een gezin waren alle personen ziek, man, vrouw, de schoonouders van den man, en de dienstbode. Het is voor allen goed afgeloopen, MISHANDELINO. Bij eon twist, die gisteravond in een café aan don Burgwal to Haarlem ontstond, omdat do caféhouder geweigerd had aan twee gebroeders te tappen, heeft een van hen een stuk uit het oor van den waard ge beten. Deze moest zich in het St. E1 isabëthsgasthuis laten verbinden. Hij deed bij de politie aangifte van mishandeling. NEET OP KOSTEN DER GEMEENTE. De raad der gemeente Aalten heeft met meerder heid van stemmen -goedkeuring onthouden aan een uitgaaf van ruim f 166 voor een reis van den voor zitter met 2 technische ambtenaren naar de Gesolei te Dusseldorff en deze uitgaaf van de rekening 1926 af gevoerd, zoodat de kosten thans privé ten laste der betrokkenen komen.- Verder sprak de raad nog als zijn opinie uit dat eenige vergoeding aan wethouder Jansen voor dienst gebruik van diens particuliere auto (in 1926 totaal f 136.50) in strijd is met art. 24 der gemeentewet. WESTFRIESCH KANALENPLAN. De gemeenteraad van Nibbixwoud besloot met 6 te- een 1 stem, de gevraagde bijdrage in het kanalen- plan van Westfriesland te verleeifen ad f300 jaar lijks gedurende een termijn van veertig jaar. ANNA PAULOWNA. Zondag 4 September hield de postduivenvereni ging „Altijd VerdeF' een «vevlucht vanuit Ottignies (pl.m. 247 K.M.) mét oude en jonge duiven. Opge laten 10,25. Jonge duiven: 1 4 5 6 9 12 13 14 en 15 Gebr. Hogewoning; 2 P. de Vries; 3 en 16 R. v. d. Burg; 7, 11, 19 en 21 C de Vliegher; 8 J. Cornelissen; 10 en 18 G. de Boe; 17 W. Blaauboer; 20 G. v. d. Berg. Eerste en laatste duif resp. 2.482Q en 3,28.46. Oude duiven: 1 en 6 W Blaauboer; 2 en 3 Gebr. Spigt; 4 en 5 R. v. d. Burg. Aankomst eerste en laat ste duif resp.' 2.57.32 en 3.09.13. WINKEL. De heer G. Kamp heeft de benoeming tot wethouder aangenomen. NIEUWE BEDREIGING. Een medewerker schrijft aam het Hdöld.: Het wa® -mij1 meermalen opgevallen, dat bij de plek., waar een IJsco zijn standpilaat® had gekozen, die bij1 lederen dag opnieuw innam, de hoornen een steeds ongunstiger aanzien kregen en tenslotte stierven: Een foto. begin September genomen, 'legt deze waarneming vast. Dat de man bij het karre. tje den dood dezer boomen heeft veroorzaakt, kan •ik niet bewijzen, omdat hiernaar geen onderzoek kan worden -ingesteld zonder den bodem open te breken om- do wortels te zien. Indien <J-aar van nog groene boomen de wortels zijn gestorven, dan is het •waarschijnlijk, dat de IJsco hieraan ndet vreemd is. Een scheikundig onderzoek van den grond kan daarna bet positieve bewijs leveren. Mijn vermoeden wordt versterkt door bet feit, dat ik niet alleen op de afgebeelde plek doode of ster vende boomen zag. maar ook' op andere plaatsen waar steeds ijswawentjes staan. In een dezer ge vallen was ik juist ter plaatse, toen de gestorven boom werd gerooid, waar ik' nog kon vaststellen, dat inderdaad het ziekteproces aan de wortels be gon. En niet langer dan een dag geleden kon ik de houdster van een verfrisschingstent waarschu wen voor het gevaar, dat dreigde voor de boomen, toene ik haar bezig zag met 'het. -maken van roomijs' en de pekelresten op den grond waarnam. Men weet. dat roomijs wordt gemaakt in een bu-a, die staat in een z.g. koudmakend- of vries- mengsel, bestaand© uit ijs en zout Het il» smelt, het zout lost op en de tot niets meer dienende pekel wordt later op den grond uitgegoten. Het vocht dringt daarin en bereikt dé wortel® der boomen, die door bet chloor uit de pekel worden eedood. Waar weinig pekel wordt uitgegoten, gaan de boo men liiden, waar veel ©r van in den grond komt, moeten <1© iKwvmen sterven. 'Dit gevaar dreigt overal, waar jiswagentles lancs d© wogen staan en do beheerders de pekel uit hun toestellen op don grond uitgieten. Hot is mtt niet gelukt den ofgoboelden man dit te zlon doen en hij wiido zdöh tegenover den fotograaf 'hierover niet uitlaten, zoodat ik, gelijk boven gezegd, niet weet of biii schuldig) is aan den dood der boomen. Hot is miji alleen opgevallen, dat des morgens de grondt ©r onder vochtig is. al® de omgeving droog uitziet. Zout is hyeroscopisch en met zout gedrenkte grond zal vocht uit de lucht aantrekken. Om de- stofplaag te bestrijden, sproeit men wel chloorcalcium. dot eveneens voebt uit de lucht aantrekt, nietwaar? Het doel van dit stukje is dus niet een beschuldi ging te uiten, m-is-schiien weten de IJsco'® heelemaal niet welk kwaad' zi.ii brouwen, maar om te waar schuwen voor bet gevaar, dat dreigt voor boomen en andere planten, overal, waar zij met bun wa gentje® staan en pekel uitgieten. Autoritedten. die vergunning tot standplaats verleenen af al dan niet oogl-ukend toestaan, kunnen de verplichting opleg gen de afgewerkt© pekel in een emmer te verzame len en dezen in een riool' te ledigen. Als de berei- ders van ijs aldus op -het gevaar opmerkzaam wor den gemaakt, zullen zijl er in hun eigen belang zich wel voor -wachten tegen bet voorschrift te zon digen, want dë gevolgen zijn maar al te goed waar neembaar en de oorzaak is vast te stellen. ETNDE ZOMERTIJD. De (minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw» beeft aan de gemeentebsturen een schrijven gericht, waarin biji Ide aandacht vestigt op het K. •B. van 22 Februari 192/7, waarbij' is bepaald, dat in 1927 de zomertijd zal einddgen 2 October te 3 uur in den voormdldldag. KONINKLIJK BEZOEK? Weer duikt het bericht op. ditmaal m de „Haatf- sche Courant", dl© beweert het. van zeer betrouw bare zilde te hebbenf dat de koning en do koningin van Groot-B.riittanniö in het begin van bet volgend jaar een bezoek aan onz© Koningin zouden brengen. ACTIE IN DE METAAL-INDUSTRIE. Uit Enschedé, 7 Sept. Het bestuur van. de af- deeling Enschedé van den Ned. ^Metaalbewerkers- bond heeft dn samenwerking met de Christelijke en R.K. bonden tot de directie van de E-nsohedesche Machinefabriek en IJzergieteriji een schrijven ge richt. waarin wordt aangedrongen op een loonsver- hoogdng van 20 pet. voor loonen beneden 30 cents per uur, 10 pet. voor loonen tot 45 cent per uur en 10 pet. voor loonen boven 46 cent per uur. Reed® sinds Juni jJ. hebben de besturen pogin gen in dien zin aangewend. Wordt, zoo meldt het schrijven, vóór Maandag 12 September geen oplos sing verkregen, dan zal een staking worden gepro clameerd. In de fabriek werken 50 man. Bij de firma Thole en Co. te Enschedé heeft het personeel een loonsverhooging gevraagd van 15 tot 20 -pet., voorts drie vacantiedagen met behoud van loon, ©en extra loonregeling voor overwerk, bene vens betaling van loon -bij! verzuim op erkende christelijke feestdagen. De firma heeft zich bereid verklaard! op Vrijdag a.s. met de betrokken organi saties een bespreking te houden. Het personeel omvat ongeveer dertig man, die grootendeels ge organiseerd! zijn. LANGENDUK. Voor -den cursus, uitgaande van de afdeeling Lan- gendijk, van de Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs, in West-Friesland, hebben zich 40 leer lingen aangemeld. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Wij verwijzen naar de advertentie in dit nummer, waarin door het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, bekend gemaakt wordt de regeling voor den waarschuwingsdienst bij storm, hoog wa ter en ijsgang langs de Zuiderzeekust. Daar deze waarschuwingsdienst van veel belang kan zijn voor de talrijke betrokkenen, is het zeer gewenscht van de voorschriften goede nota te nemen, HARENKARSPEL Do collecte alhier gehouden voor hot „Tohuis voor alleen staande blinden" te Wolfhezen, heeft opge bracht f53.00. LANGENDIJK. Het 'kantoor van de Zaanlandsche Bank te Broek op Langendijk is opgeheven. AUTOMOBILISTEN, OPGEPASTI Zooals bekend, mogen spoorwegovergangen niet ge passeerd worden met grooter snelheid dan 10 K.M. Aan deze bepaling werd over het algemeen niet altijd de hand gehouden. Dezer dagen is echter, naar wij vernemen, een circulaire van den minister van Wa terstaat verschenen, waarin wordt medegedeeld, dat deze bepaling met alle gestrengheid dient te worden toegepast. DE OPENING VAN HET RH. LYCEUM ALKMAAR Op plechtige wijze is te Alkmaar het R.K. Lyce. urn. toegewijd aan den H. Petrus Canisdus. geopend. Des mot-gens om half elf droeg mgr. L. Schioppa. internuntius te Gravenhage. in de kapel van het St. Eli'sabethziekenhuls. een Mis op. waaronder de feestpredikatie werd gehouden door Pater Hooge- weegen S. J., moderator der R.K Studentenvereni ging te Nijmegen. De eigenlijke openingsplechtigheid) geschiedde 's middags half drie dn de groote zaal van ..'t Gulden Vilies". (Een eigen gebouw bezit het lyceum nog niet). Hier waren o.a. aanwezig de Internuntius, dr, Coops als vertegenwoordiger van den Minister van Onderwtija K. en W.. Plebaan Westerwoudt nament den Bisschop van Haarlem. B. en W. van Alkmaar, burgemeesters uit de provincie enz. De Voorzdtter van het curatorium, do Deken van Alkmaar, E. P. Kengs, bracht in de openingsrede dank aan allen, die het hunne tot de stichting bij droegen. Dr. Coops bracht de gelukwenscheti over van den Mimister van Onderwijs en sprak de beste wenschen voor het welslagen der inrichting uit. 'De heer Plebaan Westerwoudt richtte woorden vangelukwensch namens den Bisschop van Haar lem tot het curatorium. Mr. W, C. Wendelaar-, burgemeester van Alkmaar drukte er zijn vreugde over uit, dat Alkmaar meer en meer het centrum van no-ordeli,i'k Noordholland' wordt. O'okJ bijl had de beate wenschen voor het werslagen. Mr. A. J. M. Leesberg, voorzitter van "den Raad, van Bijstand, bracht den dank over der ouders, die nu1 hun kinderen biil zi-ch kunnen houden. D© rector van het lyceum, de heer M. v. d. Weyst, dankte het curatorium voor het vele werk en ver zekerde. dat do leeraren met volle ambitie zouden Tenslotte werd voorlezing gedaan van een tele gram van den Paus, die Gods zegen over de inrich ting afsmeekte en den apostolischen zegen verleen de. Een treffende redevoering van de Ne derlandsche gedelegeerde. Voor do achtste maal is te Genève thans de Vol-' kenbond bijeen om over het ontwapeningsvraagstuk en het protocol van Genève te beraadslagen. Eergisteren nu is door den Noderlandschen gede legeerde, onzen minister van buitenlandsche zaken, Jhr, B'oe 1 ae r t» van Blokland, eon redevoo- rlng gehouden, on een motie ingodlend, die voor de hetookonifi van deze achtste Volkenbondsvorgadoring beslis»©nd zal blijken t© zijn; in ieder geval bestond er algemoen eon zoo groote belangstelling voor het betoog van onzen minister als wellicht nog nooit aan een rodvoerlng van 'n Noderlandschen gedele geerde te beurt is gevallen. Als een bom is Beelaerts's rede in de zoo rustig begonnen Volkenbondsvergadering gevallen. Onze minister, dié tot nu toe te Genève een vrijwel onbe kende persoonlijkheid was, is plotseling door de moedige wijze, waarop hij de werkelijkheid heeft ge schilderd, een bekende Volkenbondsfiguur gewor den Jhr. Beelaerto begon met er op te wijzen, dat de Bond een steeds grootere plaats in heit internatio nale leven heeft ingenomen, maar dat het niette min aan critiek op de wijze, waarop de Bond zich heeft ontwikkeld, niet heeft ontbroken. Waar wel de meeste critiek op uitgeoefend is, dat is wel naar aanleiding van de quaesties van den wereldvrede, waarmede de Bond zich niet heeft willen bemoeien, mlaar waaraan toch volgens spreker volle aandacht moet worden geschonken. De Raad heeft in de toekomst in de eerste plaats kennis te nemen van die moeilijkheden die aanlei ding kunnen zijn tot een breuk tusschen de leden van den Bond, waardoor conflicten aan den inter nationalen horizon zouden kunnen verschijnen, om daarbij te trachten de partijen, tot elkaar -te bren gen. De Raad moet als het ware het geweten van den internationalen vrede zijn. Sprekende over de vermindering van de bewape ning, de vitale quaestie van den Bond, meent mi nister Beelaerts dat dit vraagstuk een zware bezorgd heid heeft gewekt, die een ernstig en diepgaand on derzoek wenschelijk maakt. De eens gekoesterde hoop, dat de verdragen van Locarno een voldoenden graad van ontwapening teweeg zouden brengen om een vermindering der weermacht mogelijk te maken, is helaas niet yer- wezenlijkt. Ondanks de onvermoeide pogingen en de volle toewijding der voorbereidende ontwapeningscom missie en der technische organen moet, men con- stateeren, dat de feitelijke vermindering der bewa pening nog een vèr verwijderd ideaal schijnt. Welis waar heeft de vage formuleering plaats gemaakt voor een omlijnd plan, doch hoe dieper men bij nauwkeurig omschreven formuleering komt, des te meer moet men er zich rekenschap van geven, dat het geheele probleem der materieel© ontwapening wordt beheerscht door de moreele ontwapening. Wanneer een belangrijke vermindering der bewa pening momenteel niet mlogelijk blijkt, dan kunnen de werkzaamheden der voorbereidende commissie tenminste een beperking der bewapening tot resul taat hebben, waardoor aan den bew a pening s- wedloop'paal en werk kan worden gesteld. Zoolang de betrekkingen, aldus minister Bee laerts, tusschen de volken niet zijn gebaseerd op wederzijdsch vertrouwen, zullen de pogingen, in het werk gesteld om een behoorlijke vermindering der bewapening te weeg te brengen, onvruchtbaar blijven. Spr. concludeert, dat de Volkenbond en de regee ringen alles in het werk moeten stellen om de mo reele ontwapening te vergemakkelijken. De weg, die daartoe moet worden ingeslagen, is volgens spr. de welke terugvoert naar de grondbeginselen, welke ten grondslag lagen aan het protocol van Genève. Maar daarvoor is noodzakelijk dat de groote mogendheden zich niet langer af^jdig houden en de aanvalsoorlog als een internationale misdaad verklaard wordt. Ten aanzien van de Economische wereldconferen tie, zegt Jhr. Beelaerts, dat de Nederlandsche regee ring zich in alle opzichten vereenigt met de con clusies en de resultaten der conferentie en dit ntet alleen voor Nederland, maar ook voor Nederlandsch- Indië, Suriname en Curacao. Zij doet dit nog met meer gemak, daar zij zich voortdurend door de be ginselen, die -door de conferentie zijn opgesteld, heoft laten inspireeren bij haar vonomiscbe poli tiek. Doch hier kan een staat evenmin als op het go- bied dor beperking van bewapening niets be reiken, wanneer andoren niet volgen. Gebeurt dit niet, dan is het oogenblik gekomen, waarop hij zich zou hebben -af te vragen, of hij niet genoodzaakt zou zijn die maatregelen te nemen, waartoe zijn natio naal belang hem dwongt en zich zij 't met tegen zin aan te passen aan een politiek, die hij als fu nest beschouwt en welke te Genève i9 veroordeeld. Na deze kernachtige redevoering, met -de grootste beslistheid te hebben uitgesproken, eiudigde onze minister met het indienen van de volgende resolutie: „De Vergadering, overtuigd dat het, zonder de discussie over het protocol van Genève te heropenen, wenschelijk is om na te gaan of het oogenblik niet is geko men om de bestudeering der 'beginselen, die don grondslag van het protocol hebben gevormd, te hervatten; Overwegende, dat het va/n het grootste belang is, dat de Vergadering de werkzaamheden der voorbereidende ontwapeningscommissie bevor dert; besluit de studie der grondbeginselen van het, protocol van Genève en der conclusies van hot rapport der voorbereidende commissie naar de desbetreffende commissie te verwijzen. Dit is wel de korte inhoud van hetgeen daar door een Nederlandsch gedelegeerde is gezegd en dat niet nagelaten heeft een grooten indruk onder de leden van den Bond te vestigen. Met de grootste aandacht werd geluisterd en na •anoop liepen verscheidene gedelegeerden, onder wie niemand minder dan Briand en Brouchère op minis- ter Beelaerts toe om hem met zijn rede -en zijn in gediend voorstel openlijk geluk te wenschen Teekenend voor den ihdruk, die de rede gemaakt heeft, was ook de 'buitengewone belangstelling die hiervoor in perskringen bestond. Een ieder wilde den tekst van de rede en de resolutie in zijn bezit -heb ben en nalezen, om door te seinen. Ook de vraag naar den juisten naam van onzen minister was op aller lip pen. Franschen en Duitschers, Zwitsers en Scandina- viërs waren eenstemmig in hun lof over de strek king van de rede. Wie ar niet mee ingenomen waren. Wie ep niet mee ingenomen waren? Dat waren de Engelschen. onder leiding van Ghamberlaicn. Donkere wolken trokken over het gelaat van Sir Austen Chamberlain, toen onze gedelegeerde zijn rede uitsprak, hetgeen voor een groot -deel verklaard wordt door de onbeschroomde wijze, waarop Jhr. Beelaerts de, aan de Engelschen zoo dierbare, Geest van Locarno aanviel. Dit gaat recht tegen Chamber- lain's vredesconceptie in. Wat ook vooral de ver stoordheid der Engelschen heeft opgewekt, dat is, dat het voorstel tot aan het einde toe geheim gehou den .is, zoodat de lcans, om het voor dien tijd aan to vallen jen te verzwakken, was uitgesloten. Overigens zijn alle buitenlandsche bladen vol lof over „de sensationeel© gebeurtenis", zooals enkele de redevoering van onzen minister noemen. Zoo schrijft bijv. het Zwitsersche blad het Journal de Genève :Hij schonk ons een wonder: een doode was opgestaan, althans bijna. Het protocol van Ge nève, dat reeds als begraven werd beschouwd, heeft plotseling na drie jaar in zijn graf gesproken. Een mooie ontroering heerschte in de vergaderzaal. Een ieder vroeg den ander, of men „hem" gehoord had. Deze#i„hem" was minister 'Beelaerts van Blokland, de minister van buitenlandsche zaken van Nederland. Deze en dergelijke persstemmen bewijzen genoeg, hoe hoog men de rede van minister Beelaerts schatte. Wat verder het vermoedelijke lot. van het Neder landsch© voorstel zal zijn? De merieworker van het -Hdbld. seint uit Genève aan zijn blad: De bolangstolllng was boden natuurlijk woor van do zittingszaal der vergadering overgebracht naar do wandelgangen en de hotelkamers waar de vroeger zoo gesmade geheime diplomatie hoogtij vierde. Of schoon -men zich in het algemeen weinig illusies maakt over het lot van het Nederlandsche voorstel om het protocol te doen herleven, gezien de soms haast beleedigende en in ieder geval sterk afwijzen de houding der Engelschen, die thans ineens Polen's voorstel gaan steunen, om aan het verdergaande Ne derlandsche te ontkomen, vond jhr. Beelaerts alge meen lof en instemming. Vooral het feit, dat de Ne derlandsche delegatie den voorgenomen stap geheim wist te houden, zoodat de groote heeren geen kans kregen met de gebruikelijke methode® zooals ten aan zien van het Poolsehe voorstel geschiedde, het voor stel tot iets onbeduidends te verzwakken, werd in verschillende delegaties met name door de Belgen hoogelijk geprezen. Wanneer de goden van don Ge- neefsohen Olympus in het debat zullen ingrijpen, is nog onbekend. De beraadslagingen worden Donderdagmorgen voortgezet. ïa.ot 1220 12.85 12.50 1.S0 2.25 8.20 4.20 4.85 5.05 5.20 5.30 8.000 6.30 7.00 7.05 7.30 7.45 8.10 Voor Vrijdag-. 9 September. HILVEBSUM (1050 M.) Politieberichten. DAVENTRY (160) M.) He; Daventry-kwar. tet. HILVERSUM Lunohmuzirk door het trio ran restaurant Trianon te A'dam. PARIJS (R. 1750 MO Concert door het or- LAXgÊSbÈRO (469 M.) Middag onoort o 1. v. R-g-nerus Ringnaldn. HAMBURG (395 MO Conoen-t uit Bromon. KOPENHAGEN (837 MO Theooonoert. door het Radio-trio. BRUSSEL (509 M.) Uitzending van het o: noert te geven in de Kurzaal van Ostonde BERN (411 M.) Orkest van de Kurzaal te Ben*n. STUT7TGAR.T (380 MO Namiddagoonoert door het Omroep orkest. PARIJS (R. 1750 MO Dansmuziek door Jazs Band. BERN (411 MO Orkest van de Kurzaal te Bern- PRAAG —349 MO Conoeirt. t HILVERSUM Aooordeon-muzLek door do virtuozen Ed'die Willard and partner. HILVERSUM Lezing door architect J M. die Oassares, over radio een stodenbouv IHLVERSUM Pianorecital door Oai Nieland. HILVERSUM Lezing. Onderwerp: Nai sterkte Volkengemeenschapdoor Mr. A. M. Joeikes, lid der Tweede Kamer, De. I>A$':XTRY Frank WcsttMd's Orkee HILVERSUM Bachcyclus IX. HILVERSUM Politieberichten. MLVERSUa Huitsoh nationaal ooncer Hat versterkte A.N.R-O.-orkest o. 1* v- N do Treep. Soliste Lotti Muskena—fcleurj 8.20 DiVENTRY Het radio-orkcet o. 1. John Ansell. STUTP-GART (880 M.) Orkestconoert,

Schager Courant | 1927 | | pagina 2