Scliager Courant Langendijker Groentenveiling. RAAD BROEK OP LANGENDIJK. Donderdag 8 September 1927. 70ste Jaargang. No. 8114. In de Dinsdagmiddag gehouden raadszitting wa ren alle heeren present. Bij de installatie richtte de Voorzitter het woord tot allen, in het bijzonder tot het nieuwe lid, den heer Smak, daarbij gelegenheid vindende een waar- deerend woord voor het afgetreden lid, den heer de Boer te spreken. Ingekomen waron het jaarverslag van de Vereeni- ging voor Vakonderwijs, dankbetuiging van de Wo- ningbouwvereeniging voor het besluit tot intrekken van de borgstelling en bericht van den Inspecteur, dat het bedrag der gemeentelijke inkomstenbelasting over 1927/28 zal zijn f24763.71. Een verzoek van een drietal geheelonthoudersver- eenigingen om tapverbod op 31 Augustus, werd in handen van B. en W. gesteld, omdat de dag inmid- dels gepasseerd is. Als wethouders werden herkozen de heeren A. Glas en R. Slot, beiden met 5 stemmen. Voorzitter wenscht hen geluk, dankt voor de prettige samenwerking tot heden en had hoop en vertrouwen in de toekomst. Tot tijdelijk wethouder voor eventueele gevallen werd de heer Ooijevaar benoemd met 6 stemmen. In de lichtbedrijvencommissie werden opnieuw gekozen de heeren Glas en Slot en als plaatsvervan gers de heeren Ooijevaar en Koedijk. De gemeenterekening werd voorloopig vastgesteld op de reeds vroeger genoemde bedragen. Een suppl. begrooting, dienst 1927, werd vastge- steld op 6000 gulden, waarmee tevens besloten is 6000 gulden op den dienst 1927 over te brengen van het batig saldo groot f 14007.30^, van den dienst 1926. Aangeboden werd de gemeentebegrooting met een i ontvangst en uitgaaf van f 2915.33 en f375.78 voor onvoorzien. i De begrootingen voor de lichtbedrijven werden aangeboden als volgt: Gasbedrijf, ontvangst en uitgaaf f 106988.63, met J kapitaaldienst f20955. Electrisch bedrijf, ontvangst en uitgaaf f65475.42, met kapitaaldienst f8170. Het kanaalplam waarvoor deze gemeente voor 1800 gulden is aangeslagen, werd na vrij breedvoerige bespreking met 5—2 stemmen aangenomen; tegen l stemden de heeren van Zuijdam en Smak. Het voorgestelde uitbreidingsplan der gasfabriek naar St. Pancras Zuid werd goedgekeurd. i Besloten werd tot het aangaan van een kasgeld- leening groot 10000 gulden voor den dienst 1927. De melkverordening werd eveneens goedgekeurd i en vastgesteld. Bij de rondvraag dankte de heer Smak vöor de tot hem gerichte woorden. Hij hoopte naar zijn beste krachten het algemeen belang der gemeentenaren en dat der arbeiders in het bijzonder te dienen. De heer Van Zuijdam wees op de vuile straatlan taarns. De Voorzitter deelde mee, dat ze geregeld worden schoongemaakt, doch het in dezen tijd onbegonnen werk is, ze schoon te houden. Spreker zal er ech ter zijn aandacht aan wijden. Daarna sluiting der.vergadering. Vergadering van het Markthestuur der Langendij ker Groentenveiling. gehouden <ypi Maandag 5 September, des namiddags 2 uur. Tegenwoordig 25 leden, waaronder één lid van Koophandel. Aïwezig de heeren J. Kramer. Jb. de Boer en C. Spaan Wz. De Voorzitter. Burgemeester Slot, opent met een welkom aan de deden de vergadering, waarna de secretaris de notuüen voorleest van de vorige verT gadadinig.. wélWe onveranderd werden vastgesteld^ Uit het rapport over het nazien van het kantoor, bleek dat er in de maand Juli geveildi was voor een bedrag van f 656967.50. wtaarvan voor: Broek op Langendijk f 99237.38; Zuidischarrwoude f 28966.90, idem R.K f 4249 33. Heerhugowaard f 35793.45. idem R.K. f 6287699. Hensbroek f 31755.46. St. Pancras f 171994.39, idem R.K. f 22573.03, Koedijk f 62558.85, Urserru f 15275.04; de Schermer f 39067.38. Oterleek f 11552.56, Schenmerhorn f 28351.29, De Rijip en O. f 8194.33, idem L.T.B. f 14243.28; Diversen f' 20277.84. Nog werd medegedeeld, dat in Augustus geveild wa® voor een bedrag van f 198002.14 tegen het vo rige jaar Augustus f 193149.30. De aanvoer was dit jaar echter belangrijk minder en wel:. Roode kool: 1926: 287 wagons. 1927: 170 wagons, minder 117; gele kool: 1926: 86 wagons, 1927: 56 wagons, minder 30; witte kool: 1926: 87 wagons, 1927: 29 wagons, minder 58: aardappelen: 1926: 156 wagons, 1927 78 wagons, minder 78; bloemkool: 1926 627.000 stuks. 1927: 412.000 stuks, (minder 215.000; uien: 1926: 20 wagons, 1927: 15 wagons, minder 5. In de aardappelencampagne van 1 Jumi tot 31 Aug. werden het vorige jaar aangevoerd globaal 1500 wagons aardappelen, en dit jaar in denzelfden tijd 1100 wagons aardappelen. - Ingekomen is een schrijven van de Prov. Commis sie. met een uitnoodiging tot bijwoning een er bui tengewone algemeens vergadering, welke gehouden za'1 worden <op 8 Sept. a.s. Punten van [behandeling zijn: Demonstratiebedrijven. Reclame en Kweek kassen. Tevens werd in het schrijven medegedeeld, dat het bloemkool zaad. dat in Italië geteeld is. is gearriveerd; er wordt gevraagd of de vereeniging er van wil* betrekken. De prijs is gesteld op f 30 per pond. De voorzitter geeft een uiteenzetting van die ver gadering en deelt mede, dat de Prov. Staten bereid zijn, drie demonstratiebedrijtven te bekostigen, welke geplaatst zullen worden te Broek op Langendijk. te Heemskerk en te Bovenkarspel. Tevens, dat Prov. Staten een som: geils beschikbaar hebben gesteld voor het smaken van reclame, speciaal1 voor de NoordhoUandsche groenten en tevens, dat zij1 be reid zijm ieen kweekkas te verstrekken aan de proef tuinen te Alkmaar en IHoorn. Verder deelt voorzitter mede, dat het kwantum1 blo>emkoolzaad dat in Italië geteeld is, bedraagt 107 pond, dat onder de verschuilende vereenigingen Ver deeld za)l worden. Als afgevaardigden naar de vergadering worden aangewezen de heeren S. de Boer en C. Spaans. De heer Kloosterboer vraagt of er op die verga dering nog voorstellen kunnen gedaan worden. Hij zou het zeer wenschelljk vinden als er voor het boifwen van kassen geld beschikbaar werd gesteld tegen een matige rente. De Voorzitter zegt. dat dit punt wel zeer urgent is. doch dat het geen voorstel' is en kan als zoo danig, niet behandeld! worden, maar kan later in de algemeene vergadering besproken worden. Medegedeeld wordt, dat het Centraal Bureau een commissie heeft samengesteld voor de tentoonstel ling te Frankfurt a.d. Main. Het Centraal Bureau wenscht voor Nederland met een collectieve inzen ding uit te komen, sooodat uit verechl'llende deelen het land commissieleden ztln benoemd, waarvan voor onze streek de heer S. de oBer Kz. waarvan uit is gevraagd 350 stuks roode kool, 35 Ostuks gele kool 350 stuks witte kool. deze laatste zullen ge splitst worden in gewone en Deensche witte kool. Verder nog 200 K.G. uien en 25 K.G. rammenas. Verslag wordt uitgebracht van de Vierbond-ver gadering. wélke gehouden is 6 Aug. j.1. en tevens verslag van de commissie, welke op die vergadering was aangewezen in verband' imet punt 3 van de agenda, aangaande bet aanvoeren van goede kool in December, warop de vereenigingen f 50 toeslag zouden geven. De commissie, bestaande uit de heeren S. de Boer, P. Klant en J. Ootjers, was op gedragen een onderzoek in te «tellen, hoe laag het percentage zou moeten zijn vanaf 1 Januari van de kool, tot dekking van de f 50 toeslag, gegeven in December. Medegedeeld wordt, dat dit zou moeten zijn 165/100 pet. Tevens wordt medegedeeld, dat door die commissie nog een vergadering aan den Vieibond is aangevraagd, om nog enkele deelen aangaande dat punt te bespreken, alvorens het bij de leden gebracht wordt. De voorzitter zegt, of/schoon Iwij! nog niet met) voorstellen kunnen komen, is het toch goed. dat er hier een bespreking over gehouden wordt opdat er misschien nog enkele lichtpunten worden aangege ven. Velen voerden er het woord over, doch betere ideeën kwamen niet naar voren, zoodat eerst nog een Vier bond-vergadering afgewacht zal worden. De keurlijst van Juli, welke 48 keuringen bevatte, was inmiddels bij de leden rond gegaan, waarop geen op- of aanmerkingen werden gedaan. Schrijven ingekomen van een handelaar, die meen de dat hij ten onrechte overleggeld had betaald, met verzoek om terugbetaling daarvan. Hierop werd af wijzend beschikt. Schrijven ingekomen van het Uitvoer Controle Bureau, met bericht dat bloemkool onder het merk van het U.C.B. verzonden kan worden, onder de vol gende voorwaarden: de bloemkool moet zijn wit, vast, ongeschonden, van een minimum door snee van 14 c.M., zorgvuldig gevloeid en verpakt in sterke kratten, welke tot hoogstens 20 stuks mogen bevatten. Ook voor boonen (spercie- en snijboonen) is een bepaling opgemaakt, deze moeten zijn zonder roest of vlekken van rot, niet geel en niet misvormd. Wat de bloemkool aangaat is het zeker zeer gewenscht, dat dit artikel onder het merk verzonden wordt, doch de opmerking werd gemaakt, dat er dit jaar haast geen goede bloemkool zou geteeld worden. Dit is wel zeer treurig, maar toch zal er steeds bloemkool zijn, die aan do eischen van 'het U.C.B. voldoen. Op de Vierbond-vergadering is besloten om de tuinders aan te sporen ons hun beste artikelen te veilen onder het merk van het U.CJB., opdat de koopman direct de prijs daarvoor bepalen 'kan. Nu zou het thans wel aanbeveling verdienen, dat daar mee begonnen wordt, vooral met bloemkool en ook met uien. Daar heerscht misschien nog wel eenige vrees onder de tuinders dat het heel moeilijk zal gaan om aan de eischen van het U.C.B. te voldoen, doch dat zal zeker meevallen, want het zijn bepalingen, die niet sterker zijn, als dat het product eigenlijk zijn moet. Bovendien zal degene, die het begint, er voordeelen van genieten, want ten sllotte moeten wiji toch allen dien weg op. Gevraagd wordt naar de sorteering van bloemkool, boe of die thans is. Gemeend wordt, dat die wel niet goed zal zijn, daar de prijs van de 2e soort veel te laag is in vergelijking bij de Streek. Het is wel jam mer dat het serteeren van bloemkool hier zoo moei lijk schijnt te zijn, want een goede sorteering geeft altijd een betere prijs en daarom is het dan misschien aan te bevelen, om onder het merk van het U.C.B. te veilen. Dit punt zal later in de ledenvergaderingen gebracht worden, doch iedere tuinder is thans reeds gerechtigd om zijn producten onder het merk te vei len. Een verzoek van een handelaar om een snees grond te mogen huren voor opslagplaats, wordt toegestaan. Door den penningmeester wordt de stand van de kas medegedeeld, waaruit blijkt, dat de vereeniging geen schuld meer heeft, doch reeds een te goed bij de Boerenleenbank. Bij de rondvraag zegt de heer Wagenaar, dat de getallen, welke op de veilingbordjes vermeld wor den, nogal eens te hoog zijn, wat nogal lastig en ook nadeelig is, zoodat hij gaarne had, dat daarop gewe zen wordtHier zal de aandacht op gevestigd word dat de getallen zoo goed mogelijk opgegeven worden. De heer Wagenaar bespreekt ook het veilen van uien onder het merk van het U.C.B. Dit artikel wordt reeds gesorteerd volgens voorschriften van het U.C.B., doch de kwaliteit en vooral de blankheid is nog al verschillend, maar toch zijn er vele partijen die met een beetje goeden wil best onder het merk van het U.C.B. kunnen veilen. Wanneer de koopman thans bestelling heeft van uien met het merk, dan moet bij ze zelf nog wat opknappen, door ze over een hor te doen, wat dan niet meer noodig was en ook zou de prijs zeker verschillend zijn. Hetj bestuur kan het ook ten zeerste aanbevelen, dat iedere tuinder zijn beste producten onder het merk U.CjB. veilt De heer Quant zou gaarne nog eens de maat van de uien vernemen, deze is, nep tot 35 hlM., drieling van 32—43 m.M., gewone uien van 4075 m.M. De groote boven 70 m.M. J De heer Madderom deelt mede, dat er in de Scher mer de Energie-aardappel verbouwd wordt en vraagt of daar geen dag voor bepaald kan worden om die te veilen. Hij meent als die aardappelen onverwacht aan de veiling komen, de 'koopers er niet op voor bereid zijn en zoodoende de prijs niet zou opbrengen. Het bestuur kan wel met den heer Madderom mee gaat en acht 'het gewenscht dat ieder bestuurslid eens in zijn vereeniging informeert of er ook van die aardappelen zijn, om dan later een dag te bepalen, speciaal .voor het veilen van die aardappelen. Hierna sluiting door den voorzitter.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5