DE BROEKER VEILING. RAAD WIERINGERWAARD. Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. SchagerCourant Woensdag 28 September 1927 70ste Jaargang. No. 8125. De aardappelenaanvoer beteekent zeer weinig meer; prijzen dezelfde. Vermeerderden aanroer van losse wortelen tegen statiqnnaire prij zen, Beste prijzen voor eerste soort bloemkool bij gewone aanvoe ren. Roode, gele en witte kool geven weinlp verschil met de vo rige week te zien: over de prijzen valt niet te klagen: een maximum prijs van f 7.20 voor gele kook Ook de uienprijzen handhaven zich; de aanvoer neemt aanmerke lijk toe, nepprijzen tot f 12. Nog belangrijken aanvoer van slaboo- nen voor redelijke prijzen. Bie- t envrij lage prijs. Tomaten nog lager dan de vorige week. malen verfcele&en we in onze averriohtaa der Broeker veiling de prijzen, besteed voor aa= tuinbouwproducten dit jaar, iaat die van het vo rige Met voldoening kam worden geconsta teerd, dat die dit jaar veel beter, rijn dan in: 1926, dat de omzet aan de veiling1 tot nu toe in 1927 zoodat zonder tegenspraak kan worden vastgesteld aanmerkelijk hocg-er zal zijn dan tot donzelfthm tajd in 1926 voor wat hJect nieuwe seizoen^ betreft. Ta bunnen oonstateerani dat stabiliteit is in1 een vrij goede prijszetting op de markt, is een bemoe digend verschijnsel en -ettagb het vermoeden dat er weer betere toestanden voor den tuinbouwer kunnen aanbreken;. Wjj: hebben ons daarvan niet te ontveinzen dat de aJgemeecne toestanden in Europa, zoowel op het gebied van politiek als handcdseCOTomie, valm vrijhandel iöni protectie, hun o®miskenbaron invloed uitoefenen op de welvaart ook in de takken van bedrijf, land en tuinbouw, zoodat soms, vrij plotseling een kentering kan intreden. 'Do tegenwoordige prijzen wijzen er op, dot onze producten toch nog wel een voldoend afzetgebied; kunnen vinden, en geven i*oed voor den winter, waarvan voor velon hpfc al of niet winstgovend-zij'n van hun bedrijf afhangt. Dat een gunstiger tendens zich in opwaaitsche richting dojq- go voortbewegen. Het zal nu maar heel kort meer duren, aS met de aardappelenaanvoer is het gedaan. Deze wook werden er neg niet twee spoorwagons aangevoerd. De prijzen bleven zoowat diezelfde. Voor dukem werd van f 3.103.80 besteed, voor blauwe T 6, «n ^voior schot scha muizen van.f 4.507.60. Al is het beöchob der aardappels niet zoo groot giet- weost als verleden jaar, de bestede prijzen waren van dien aard, dat de meeste tuinbouwers van «en goede financöeele uitkomst gewagen. Do aanvoer van losse wortoleto noemt toe, boe wortelen komen er maai hJael weinig. Voor de eerste werd betaald tussdhlen de f 1.703.40, de laatste brachten f 2.403 op Bloemkool bracht beste prijzen op; als het aan tal per snees wat meevalt» is men van eemi gunstig resultaat verzekerd- Dit laat eethter nog vaak te wenschon over. De höele week door was da maxi- rpirn nctpjering van f 14.4021.70, dit alles eerste soort betreffende- Voor tweede soort lagen de prijzen daar ver beneden, nX van f 28.50, de moeste nog aan dien lageren kant. Roode kölai bracht den laat ten dag der vorige week t 2.90—4.50 op. Deze week zette in met f 3.80—5, Dinsdag werd nog tot f 5.80 betaald. De laatste dagen kon ze de f 5 niet meer halen, doch de laagste prijs» welke werd bestiad, was 1 3.50. Daaruit valt at te leiden, dat de groota roodo kool dezen prijs opbrengt, wat, naar het oordeel der tuinbouwers, een geschikte prijs is. Bij de gele kool daarentegen was aanvankelijk de grootc- wel wat goedkooper dan de vorige week, toen nog tot meer ftMil f 5 werdj besteed. Nu zette de week in met f 3.906.50, Zaterdag echter werd van f 4.407.20 betaald, waarmee dus de f 7 is gepasseerd, een prijs, die, zoover we hebben kun nen nagaan, nog niet is gemaakt. De stemming voor döza groenten was dus gunst'g. De witte kool werd tegen dezelfde prijzen vmv kocht. De maximum pri®s was f 2.10, minimum f 1.50. Daar deze kool over 't algemeen zwaan weegt, is de opbrengst in 't geheel niet slecht an kan van een goed bevredigende uitkomst gespro- kon worden. De uien aanvoer is van bebeekemis, dank zij de vrij goede prijzen, die ook weer deze week zijn besteod Woensdag werd zelfs tioiü f 7 betaald. De meeste werd verkocht voor prijzen, liggende ius- 6ohen de f 5 e* f 6. Drielingen zetten in met f 5.406j eindigden met f 4.50—5.10. Nep deed beste prijzen. Maandag werd het record geslagen toet f 10.7012 en al liep dit in de volgende dagen wal wat terug (Vrijdag f 9.109.80, Zater dag zelfs tob f 7.10 a f 8.90)y de^boawers zijn wel tevreden met deze prijzen. Voor dezen tijd was er nog eemi flinke aanvoeg, van slaboonen. Wal zijn de prijzen niet hoog, maar vallen toch' mee. De maximum prijzen lagen tusschem f 13 en f 16.8(0, de minimum tussohen f 5.80 «n f li.90., Er is nogal1 wetj verschil in! kwar Jlteat -sa veuschillende partijtj^s hebben van de vochtigheid geleden. De aanvoer van bieten neemt ook toe. Er worr den prezen voqr besteed vajni f 2.10—3.40. Dit mocht voor een voordeelige uitkomst wel wat hoogar Tomaten liapen. jergelieköni möt da vorige week neg steeds in, prijs achteruit. Werd1 voor vorige wieek nog job f 30 betaald voor kwaliteit A, en (de gepasseerde week ruim f 18, nu was dit in de buurt van f 12. De aanvoeren! waren; ook mind der. De andere kwaliteiten hielden in prijs ga4 lijken tred met de A-kwaliteit. Rammenassen werden verkocht voor f 1.80 f 2.4JQ. WIERINGEN. Algemeene vergadering van het Witte Kruis, afd. Wieringen, op Maandag 20 September, des avonds 8 uur, ten huize van den heer S. Veerdig. Do voorzitter, de heer P. Kaan, opent de vergade ring en heet de aanwezige 15 leden hartelijk wel kom, in 't bijzonder de aanwezige dames. Door den secretaris worden de notulen der vorige vergadering gelozen en onveranderd goedgekeurd.. Hierna volg<sbenoeufalg van een commissie van ft leden, voor h*.o nazien van de rekening en verant woording van den penningmeester, Daarvoor wor den de heeren Jb. Lont, Joh- Klare en Hls W^ms benoemd, wélke deze benoeming aannemen. Bij de verkiezing van een bestuurslid (vacature de heer J. de Beurs, wegens overlijden) brengt voorzit ter naar voren, dat hiermede een goede kracht is heengegaan en dankt nogmaals voor de bewezen diensten, welke de heer De Beurs heeft bewezen als penningmester van onze vereeniging. In diens plaats wordt verkozen Ds. v. Beek. Deze is niet op de vergadering aanwezig, dus zal van een en ander op de hoogte worden gebracht. Dan leest de secretaris den beschrijvingsbrief der 70e algemeene vergadering voor en wordt besloten, de afgevaardigden vrij mandaat te geven. Tot afgevaardigden voor deze vergadering, welke 7 Oct. a.s. te Amsterdam wordt gehouden, worden benoemd de heeren P. Kaan Cz: en H. v. Kalsbeek, plaatsvervanger Dr. Piccardt. Verder komt ter tafel een schrijven van het hoofd bestuur over salariswijziging en pensioenregeling der ambtenaren. Hierover zal het bestuur beslissen. Verder wordt nog medegedeeld, dat de vereeniging „Huisverzorging" 1 Oct. a.s. in' werking treedt, dus dan een lichaam op zich zelf is, dat biervoor 149 le den zijn ingeschreven, welke zoo goed als allen hun contributie hebben betaald. En dat ook 0 losse ver zorgsters zijn aangenomen. De kosten welke door bet Witte Kruis zijn gemaakt om Huisverzorging in 't leven te roepen, zouden op de onkostenrekening komen van Huisverzorging, p© voorzitter deelt ech te mede, dat een goede gever, welke ongenoemd wemscht te blijven,een gift aan Huisverzorging heeft- gedaan, welke die onkosten kan dekken. Mevr. Zo merdijk, welke aanwezig is op de vergadering en deel uitmaakt van 't bestuur van Huisverzorging, bedankt hiermede dien gever voor zijn gift voor dit goede doel. Hierna sluit voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de opkomst. DE ZOMERTIJD. Wij herinneren er aan, dat in den nacht van Za terdag op Zondag a.s., te 3 uur, de somertij d hier te lande zal eindigen. SMOKKELEN. Gisteren heeft de Duitsche douane op den weg Bel- lingwoldeAschendorf vier uit Nederland gesmok kelde koeien in beslag genomen. Ze waren voor een veekoopman te Papenburg bestemd. De smokkelaars zijn ontkomen. TROUWLUSTIGE DAMES. De politie, in het bijzonder de vreemdelingendienst, bemoeit zich den laatsten tijd met twee vreemdelin gen, die in Den Haag verblijf houden. Zij kennen el kaar niet, maar loopen met de zelfde plannen rond. De politie is er adhter gekomen dat zij er hun werk van maken, zich in te dringen bij families, waarvan trouwlustige dames deel uitmaken. Het gebeurt maar al te dikwijls, dat dames onder den invloed komen van de gestes der buitenlanders, wat reeds t*t aller lei onaangename situaties aanleiding heeft gegoven. HOOG WATER. Men schrijft uit Terwoldo aan de N. R. Cl: Tengevolge van het hooge water is de kistbedij- king bij het kanaal van den dijk tot den IJ&el, uitloo- zing van het polderdistrict Veluwe, doorgebroken, waardoor het buitenwater met geweld naar binnen bruist. Het gat in den dijk is nu geheel met water ge vuld, ter hoogte van 4% meter, zoodat de betonmuur rondom in het water staat. Het binnenwater staat door de aanhoudende regens zeer hoog. Verschillende weilanden zijn ondergeloopen. De werkzaamheden in den Dijk DeventerTerwolde bij het stoomgemaal zijn door de doorbraak ernstig belemmerd. De ter mijn van afsluiting van den dijk voor het verkeer, die 1 October zou afloopen, zal verlengd moeten worden, Middagzitüng van 26 September 1927. TEN UITVOERLEGGING VOORW. STRAF. De zitting werd heden geopend, ten einde onmid dellijk weer gesloten te worden op grond, dat twee ten uitvoerleggingen van een voorw. vonnis, buiten tegenwoordigheid van pubnek, worden behandeld. Na heropening deelt de politierechter mede, dat de voorw. straf 2 maanden gev. op den veroordeelde zal worden ten uitvoer gelegd. VERBODEN WEDDENSCHAP. De 29-jarige veehouder Corn. do W. uit Purmer, heeft op 22 Mei te Alkmaar ter gelegenhoid der dra verijen van de Kennemer Sportclub, aan den getuige Braas gelegenheid gegeven om op een der mededin gende paarden in casu „Travata" te wedden. Hij zette 1 rijksdaalder in en kon 4 galden winnen. Het paard verloor, dus getuige was zijn achterwiel kwijt. Verdachte boert 24 stuks koeien. Eisch f25 boete of 25 dagen. Verdachte vond dit te hoog voor zoo'n klei nigheid. Hij wordt daarop veroordeeld tot f25 boete subsidiair 25 dagen hechtenis. Verdachte berust in het vonnis. NOG 'N BOOKMAKER. Ook de 47-jarige caféhouder Willem B. uit Amster dam, staat terecht wegens het gelegenheid geven tot hazardspel op 22 Mei bij de Kennemer Sportclub-dra verijen. De deelnemer G. A. v. d. Park te Beverwijk heeft de inlegsom van f2.50 niet betaald. Volgens het procesverbaal is fl ingezet op „Nelly", Verdachte is in 1913 al eens voor een dergelijk feit veroordeeld. Eisch f 25 boete of 25 dagen. Vonnis conform. Ook deze verdachte neemt genoegen. DIEFSTAL VAN EEN ZILVERBON. De niet verschenen verdachte Pietertje P. heeft zich op 19 Juli schuldig gemaakt aan diefstal van een zil- verbon ter waarde van f2.50, zulks ten «adeele van de 61-jarige Neeltje List, huisvrouw Rijer Bakker. Verdachte was bij de bestolene op de thee en be loonde de gastvrijheid heel slecht, door een zilverbon uit mej. Bakkers portemonnaie weg te nemen. Verdachte heeft reeds vroeger onder toezicht der re- classeering gestaan en zich toen zeer goed gedra gen, zij wordt een goede huisvrouw genoemd. De po litierechter wensdht persoonlijk met verdachte te spreken en stelt de verdere behandeling uit tot over 14 dagen. Haar verschijning ter zitting wordt alsdan gelast NIET VOLDOEN AAN EEN AMBTELIJKE VORDE RING. Ter zake bovengenoemd feit, moet zich verantwoor den Nic. T., niet verschenen. Hij heelt niet voldaan aan de vordering van den rijksveldwachter Rood om af te stappen, toen deze wenschte te controleeapn of T. in het bezit was van een rijwielbelastingmeite. Eisch f 30 boete of 30 dagen. Vonnis i 25 boete subs. 25 -dagen. MISHANDELING. De 18-jarige slagersknecht F. J. D., uit da Rijp, staat terecht, omdat hij te Schermerhorn den 43-jarigen smid Joh. Bekker uit Beemster in het gelaat heeft ge slagen. Hat feit is gepleegd op 17 Juli in een café al daar. Even te voren was de smi'd door een broeder van verdachte uitgescholden. Verdachte beweert dat Dekker vooraf zijn brofeder e«en klap heeft toegediend. Eisch f35 boete of 90 dagen hechtenis. Vonnis f25 boete subs. 25 dagen. NOGMAALS MISHANDELING. De 21-jarige arbeider Willem R. te Alkmaar (Om- ra!), heeft eveneens ter gelegenheid van de kermis te Schermerhorn, op 17 Juli, zekeren Jan van Tiel geslagen op zijn kin. Deze getuige is niet verschenen, waarvan acte. Verdachte erkent. Hij was boos, om dat van Tiel met het meisje van zijn kameraad op stap ging. Eisch f20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis f 15 boete of 15 dagen. STEEDS MISHANDELING. Cornelis G., niet verschenen, heeft op 24 Juni den caféhouder Cornelis Wester te Heerhugowaard mis handeld. Cornelis G. was in -gezelschap van eenige vrienden. Zij gedroegen zich zeer rumoerig,, zoodat Wester wei gerde hen te tappen. Daarop ontving hij van ver dachte een klap in 't gelaat. Verdachte is reeds een maal veroordeeld tot f 50 boete. Eisch tegen den vecht- lustigen verdachte 14 dagen gevangenisstraf. Von nis conform eisch. EENVOUDIGE BELEEDIGING. De verdachte Nic. G. is niet verschenen. Hem wordt ten laste gelegd beleediging van den getuige J. Schou ten, fouragehandelaar te Spierdijk. Verdachte had Schouten een slechte schurk genoemd, die 20 ledige zakken had gestolen. Schouten was daarvan niet ge diend en 'diende een klacht 4i bij den burgemeester. De Officier verzoekt aanhouding tot over 14 dagen. Toegestaan 1 10 October voortzetting, teneinde als nog getuige Grooteman te hooren. AL WEER MISHANDELING. De verdachte Hermen Z., niet aanwezig, heeft op 22 Juli te Enkhuizen den 15-jarigen arbeider Masse- reeuw mishandeld. Hij is door verdachte tegen zijn maag geslagen en een stomp in 't gelaat. Harmen was eenigszins onder den invloed. Eisch f 25 boete of 25 -dagen vonnis, con form eisch. DIEFSTAL VAN SCHOENEN. De verdachte genaamd Hendrik K., niet versche nen, heeft op 25 Juli te Grootebroek een paar sehoe nen ontvreemd ten nadeele van de winkelierster Sara Suken, 'huisvrouw Koolman. De broodbakker Beseeling heeft gezien dat verdachte, een zwerver, de schoenen weg nam. Hij is geen onbekende bij de justitie. Eisch 10 dagen ge vangenisstraf. Vonnis 1 maand gev. BELEEDIGING VAN EEN AMBTENAAR. De verdachte Jan P. te Helder, -die bekeurd 'was in den nacht van 23 op 24 Juni wegens een urologische overtreding, heeft den verbalisant Stam een beleedi- gend woord toegevoegd Eisch f25 boete of 25 dagen. Vonnis conform. MISHANDELING. De lichtwachter Jan R. te Helder, heeft in den nacht van 9 op 10 Juli (ter gelegenheid van de kermis), den visscher Jacob Henning, geslagen. Verdachte kwam uit een café en verkeerde onder den invloed van ster ken drank. Het is gepleegd in den vroegen Zondag morgen van 10 Juli. Verdachte staat niet bepaald gunstig bekend. Hij is reeds tweemaal ter zake mishandeling en weer spannigheid veroordeeld De Officier eischt f 60 boete of 60 dagen. Vonis f50 boete of 30 dagen. Sluiting. Vergadering van den Raad op Zaterdagmiddag 8 uur, onder leiding van Burgemeester Haringhuizen, tevens secretaris. Allen aanwezig. Na opening legt de heer H. Koster in handen van voorzitter de vereischte eeden af. Voorzitter feliciteert den heer Koster met het op nieuw in -hem door de kiezers gestelde vertrouwen en verklaart hem geïnstalleerd als raadslid en tevens als wethouder. Hij hoopt dat de heer Koster deze functiön weer met genoegen zal mogen waarnemen. Het beeft mij, zegt voorzitter, aangenaam aange daan dat u ds benoeming als wethouder heeft aange- vaard, in de le plaats omdat de Raad u als wethou der wenscht terug te zien en in de tweede plaats omdat u een zeer geschikt wethouder is en steeds in ,de afgeloopen zittingsperiode in goede samenwerking rle zaken hebt behartigd, iets waarnaar u, hieraan twijfel ik niet, ook in 't vervolg weer naar zult stre ven. De heer Koster dankt den voorzitter voor de tot hem gesproken woorden en de leden die hem verko zen tot wethouder, zoowol als de kiezers die hem op nieuw naar den Raad afvaardigden. Voor hem is er echter een kwestie opgerezen omtrent de uitleg ging van de gemeentewet, wat "betreft de wethou dersverkiezing. Er bestaat over de uitlegging van de desbetreffende artikelen verschil van opinie en om te voorkomen dat de wettigheid van hetgeen in de voor komende jaren zal geschieden en waaraan hij zal medewerken, zou kunnen worden betwist, acht hij het beter te bedanken. Spreker wil niet beweren dat de benoeming onwettig is of wettig, maar hij gelooft dat het in het belang van de gemeente en het collego van B. en W. is, rijn mandaat ter beschikking van den Raa-d te stellen, opdat niet achteraf gezegd zal kun nen worden dat het college van B. en W. op onwettige wijze is samengesteld. Was de Wethoudersverkiezing geldig? De Voorzitter zegt, dat het gewenscht is over de verkiezing een beschouwing te geven. Het is hem zeer goed bekend, dat door gezaghebbende schrijvers ver schillend is geoordeeld over de vraag of een niet be- eedigd raadslid tot wethouder benoemd kan worden. Art. 79 der Gemeentewet luidt: „De Wethouders worden door den Raad uit zijn midden be noemd". In Art. 80 staat: „Zij treden tegelijk af met den eersten Dinsdag der maand September. De aftre denden zijn dadelijk weer herkiesbaar". De vraag is nu: of de heer Koster vóór zijn beëedi- ging raadslid was en deel van den Raad uitmaakte. Spr. verklaart, dat de uitlegging door hem aan ar tikel 79 gegeven, naar zijn volle overtuiging goed is geweest. Hij heeft zich de vraag gestel'd: „Wat is de bedoeling van den wetgever?" en is tot de conclusie gekomen, dat volgens deze de heer Koster benoem baar moest zijn. De heer Koster was op 6 Septem ber opnieuw raadslid, of er bestond toen een vaca ture. In het laatste geval zou een ander als raadslid aangewezen moeten worden; dit ging echter niet, om dat de heer Koster zich nu en ook nog later voor beëediging kon aanmelden. Waar er dus geen vaca ture bestond, moest de heer Koster, lid van den Raad zijn en ook daarvan deel uitmaken. Hierop komt het aan. De bedoeling van den wetgever kan toch niet zijn een aftredende wethouder, wien de kiezers op nieuw voor den Raad verkozen, wien de Raad als wet houder wenscht te behoeden en die zeer geschikt is uit te sluiten, omdat (hij op den eersten Dinsdag van September door ziekte, afwezigheid of verhindering de vergadering niet kan bijwonen. Dit zou zeer onge rijmd zijn. De bsëedlgings is slechts een formaliteit om in funcüe te kunnen treden. Hetzelfde onder vond spr. bij de benoeming tot Burgemeester. Hij word benoemd op 23 October en beëedigd op T Nov. d.a.v. Hij trad na de beëediging in functie» doch de verlaging van zijn jaarwedde als secretaris ging, in verband met het hekleeden van beide betrekkingen, in op 23 Oct Uitvoerig gaat spr. de terzake geldenc jurisprudentie na en zegt dat gehandeld is in ovei eenstemming met die der laatste jaren. De Redactie der Gemeentestem achtte 4 jaren geleden na de ver kiezingen een niet beëedig-d raadslid benoembaar en in het Weekblad van Gemeentebelangen van 16 Sep tember j.1. is nog de meening verkondigd, dat men reeds na het aannemen der benoeming raadslid is. Naar sprekers gevoelen zou de Raad, indien de op den heer Koster uitgebrachte stemmen van onwaar de waren verklaard, veel zwakker staan dan nu en ongetwijfeld door den heer Koster te weren, die al gemeen geschikt wordt geoordeeld, het belang der gemeente niet hebben gediend. Indien de Raad het benoemingsbesluit mocht intrekken, dan zal hij dit intrekkingshesluit niet uitvoeren en art. 70 der Ge meentewet toepassen. De heer Blaauboer acht, gehoord de toelichting van den Voorzitter, de benoeming wettig en vraagt den heer Koster niet te bedanken. De heer Visser sluit zich hierbij aan. De heer Koster zegt veel vertrouwen te stellen in de wetskennis van den Voorzitter, meer dan in die van menig Burgemeester en hij gevoelt voor diens redeneering, doch de wetökennis van hen, die hem mededeelden, dat het -besluit onwettig is, stelt hij niet beneden die van den Voorzitter en daarom meent hii ter voorkoming van aanmerkingen en in het belang der gemeente te moeten bedanken. Dan kan in ieder gerval een wettige benoeming volgen. Dé Voorzitter beaamt dat de heer Koster kan be danken en dat de dan volgende benoeming wettig zal zijn. Dit neemt echter niet weg, dat, indien de be noeming onwettig was, op 6 September een andere benoemd had moeten worden en de heer Koster bij herbenoeming dus toch tengevolge van een fout een plaats zou innemen, welke rechtens een ander moest bezetten. Spreker zegt dat niemand op den heer Kos ter bij niet bedanken eenige bemerking kan maken; op zijn benoeming heeft hij geen invloed uitge oefend. De verantwoording is voor de andere leden. Een nieuwe benoeming geeft wel een oplossing, doch onbeslist blijft of juist is gehandeld. Spr. geeft de voorkeur aan handhaving der benoe ming; laten zij, die daartegen bezwaar hebben, bij de Kroon vernietiging vragen. Alle raadsleden verklaren de verantwoording Voor de gedane benoeming te willen dragen. Na nog eenige discussie verklaart de heer Koster zich bereid het bedanken nog in beraad te houden. Hierop volgt lezing der notulen, welka worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Aan de orde is: la. een adres van A. van Iperen, om verhooginfl van zijn wedde als veldwachter met f 400 en toe kenning van een vergoeding voor aanschaffen van schoonmaakartikelen enz. van f 200, of hem-, indien dit laatste niet is toe te staan, ontheffing van do verplichting tot schoonhouding van raadszaal, se cretarie en terrein achter het gemeentehuis te ver- ileeneru B. en W. hebben het adres behandeld en adviseere-n. waar van Iperen hier nog maar korton tijd in functie is. en met hem' indertijd voor zijne benoeming zoowel de te verrichten werkzaamheden als de daarvoor te ontvangen belooning. goed onder de oogen te gezien, op het verzoek afwijzend te be schikken. De heer Van der Kolk zou willen voorstellllen, periodieke verhoogingon in hot leven te roepen. Do tractementen in de omliggende gemeenten in oogen- schouw genomen, acht hij het wel billijk, iets aan het salaris te doen. De heer Speets acht het moeilijk te beoordeelen, B. en W. kunnen het beste beoordeelon of de bi» looning voldoende is in verhouding tot het te ver richten werk en wiü zich daarom bij het advies van B. en W. neerleggen. Voorzitter licht den heer Van der Kolki toe. dat voor de infunctie-treding uitvoerig over het salaris en de werkzaamheden is uitgevoerd, teneinde klach ten te voorkomen. Van Iperen heeft toen uitdruk kelijk verklaard zich er tl at er niet ontevreden ovea te zullen betoonen. Voorzitter zegt verder, voorheen op verbetering van het salaris te hebben aange drongen, doch do Raad heeft zich er toen niet mee kunnen vereenigon. Was verhooging noodig geoor deeld. dan had het voor de benoeming moeten ge schieden. Het totaaü aan salarissen bedraagt tus- schen de 1500 en 1600 gulden. De kwestie is thans minder of dit onvoldoende is, maar dat het adres ontijdig is ingediend. Voorzitter zegt het verzoek in stemming te bren gen, daarna kan een voorstel worden gedaan. De heeren Van der Kolk en Goosens stemmen voor. terwijl de heeren Koster. Speets. Visser, Blaauboer en Sleutel tegen verhooging stemmen. 'Alzoo verworpen. 2e. Een verzoek van T. Braaf om het terrein achter en ten westen van de begraafplaats weer onderhands te mogen huren voor een jaar, tegen een som van f 25.—. B. en W. stellen voor, gunstig te beschikken onder voorwaarde echter, dat de huuirder stipt zorgt voor het netjes houden van 't langs de begraafplaats loopend e grasperk. Aldus besloten. Hierna wordt overgegaan tot behandeling der he- grooting voor 1928. Wordt ter tafel gebracht het in de vorige verga dering aangehouden verzoek van de heeren iSies- werda en Van Ham, om subsidie voor het houden van een avondcursus. B. en W. stellen voor. gunstig1 te beschikken, mits bij' den aanvang door 10 leeriingeti aan den cursus wordt deelgenomen. De heer Speets vindt 10 leeriingen wel wat een hoog getal, eveneens de heer Van der Kolk. die den cursus evengoed wil doen doorgaan, wanneer er b.v. 8 of 9 leerlingen komen. De Voorzitter zegt, dat het getal is gesteld in over leg met adressanten. De ondervinding heeft gelord dat een grens moet worden gesteld. Wanneer de ouders meewerken is het nieuwe aantal best te be reiken. Is er echter zoo weinig belangstelling, dat er minder dan 10 komen, dan is het heter, maar geen cursus te houden, ovendien, wanneer met 10 wordt begonnen, zijn er bij het einde toch niet meer dan 7 of 8. De heer Van der Kolk zou 't toch jammer vinden wanneer er b.v. 8 ambdtieuse leerlingen kwamen hun het onderwijs te onthouden. Verschillende leden zijn het -hiermee eens, een oproeping te laten doen. Blijkt het dan dat. hetzij door het aantal, hetzij- door het gehalte der leerlin gen. dat de cursus recht van bestaan heeft, dam" kan nog opnieuw een verzoek worden gedaan. De heer BQaauboer zou de subsidie willen toe staan, doch het aan B. en W. willen overlaten, te beslissen of voor de* cursus zooveel- belangstelling bestaat, dat de uitgaaf gewettigd te. Tot dit laatste wordt besloten. De heer Van der Kolki verlaat de vergadering!. Een verzoek van de afd. Noord-Holland der ver eeniging ,JIet Witte Kruis" om een subsidie va* 1H cent per fcawoner, voor de door die vereeniging geëxploiteerde ontsmettingsovens, h* Op voorstel van B. en W. wordt gunstig beschikt. c. Op de begrooting is uitgetrokken een bijdrage aan da Vereen, van Burgemeesters en Secretarissen in het Kanton Behagen, van 1 cent per inwoner. Goedgevonden. d. Een voorstel van B. en W„ om de jaarwedde- regeling va* den ambtenaar ter secretarie te her zien, in dién zin. dat voor het bezit van het di ploma Gemeentebelangen f 200 wordt toegekend. De heer Speets vraagt of het de bedoeling Is. dit altijd te gevén. ook wanneer de tegenwoordige titu laris vertrekt, of de Raad later deze -verhooging weer kan intrekken. .Voorzitter antwoordt, dat wanneer het besluit genomen wordt, het voor later ook vast ligt. wan neer wéér een gediplomeerde wordt benoemd, voor

Schager Courant | 1927 | | pagina 5