Schap Courant RAAD OUDKARSPEL. RAADHEERHUGOWAARD Dinsdag 4 October 1927. 70ste Jaargang No. 8128. Zaterdag 1 October 1927. 70ste Jaargang. No. 8127. bleek bij den gemeentontvanger aanwezig te zijn f 60623.44^., hetgeen volkomen klopt, zoodat dit ver slag voor kennisgeving 'werd aangenomen. Geen donateur van het Advies-Bureau. Van het Advies-Bureau voor bouwplannen is een schrijven ingekomen met een uiteenzetting van doel en werking van dit 'bureau, eindigend met de uitnoo- diging donateur te worden tegen een minimum-con tributie van f 25. B. en W. gevoelen hiertoe nog geen behoefte, zoodat dit schrijven voor kennisgeving wordt aangenomen. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrij- datr 30 September 1927, 's avonds 8 uur. Voorzitter Burgemeester Wijnveldt, tevens Secre taris. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent met een woord van welkom aan leden en pers de vergadering. De notulen welke zijn toegezonden, worden zonder opmerkine goedgekeurd. De voorzitter doet de volgende mededeelingen: a. van Gedeputeerde Staten dezer provincie goed gekeurd terug is ontvangen een besluit tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1926; b. van hetzelfde College, het besluit tot onderhand- sche verhuur van de gemeentewoning aan den heer M. Kroon Cz. c. door Burgemeester en Wethouders in de vaca ture Prijs, tot ambtenaar, belast met de beteekening van vervolgingsstukken, is benoemd de heer W. Boon; d. Burgemeester en Wethouders hebben aangewe zen als eerste vervanger van den Burgemeester, Wet houder Jb. Kroon Jbz.,. en als tweede vervanger Wet houder C. Paarliberg. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger; b. verslag van de werkzaamheden der Noordhol- landsche commissie ter bestrijding der malaria dooi de bevolking van 1 April—31 Dec. 1926; c. verzoek van de plaatselijke commissie Noord- en Zuidscharwoude en Oudkarspel van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, om haar voor het jaar 1928 uit de gemeentekas een subsidie te willen verleenen van f 10. Op voorstel van B. en W. wordt het onder c ge noemde, als zijnde ongezegeld, voor kennisgeving aan genomen. Het adres houdt een gunst in en dient al- zoo gezegeld te zijn. d. Adres van het bestuur van de R.K. Leesbibli otheek te Noordscharwoude, houdende verzoek om toekenning eener subsidie uit de gemeentekas van f 10. Voorzitter herinnert er aan dat op eenzelfde ver zoek 8 October van het vorig jaar afwijzend beschikt is en deelt mee, dat B. en W. geen termen vinden met een ander prae-advies te komen. De heer Groen vraagt hoe het hier in de gemeente staat. Hij meent dat ook aan de school een bibliotheek verbonden is, die door de gemeente in stand gehou den wordt. Voörzitter merkt op dat dit een schoolbibliotheek is. De heer Groen meent, dat dan wel subsidie gege ven kan worden. Ook van deze bibliotheek maken kinderen gebruik. De heer Bakker merkt op dat een schoolbibliotheek bij de leermiddelen behoort. Ook Noordscharwoude zal die hebben en betalen we er dus ons deel reeds aan. Ook andere bibliotheken worden niet gesteund. Het gaat er niet om dat het katholiek is. Als steun ge vraagd werd door een pensionnaat of iets van dien aard, waar b.v. lezingen voor ontwikkeling werden ge geven, zou spreker niet tegen steun zijn. Met een lees kring krijgt men reeds voor 10 a 15 ct. een berg boe ken en tijdschriften thuis. Voorzitter onderschrijft wat door den heer Bakker gezegd is. Andere leesbibliotheken worden evenmin gesteund. Hoe de zaak daar geordend is, weet spreker niet, want daarover laat men zich niet uit. Dat doet echter ook weinig ter zake. De heer Groen merkt op, dat er toch door ingezete nen gebruik van gemaakt wordt. Voorzitter: Dan toch door ingezetenen van een be paalde richting. Spreker is van oordeel dat niet al te royaal met subsidies gehandeld moet worden en vraagt of de heer Groen er een voorstel van wil ma ken. De heer Groen: Het zal weinig baten. Zonder hoofdelijke stemming wordt het afwijzend voorstel van B. en W. aangenomen. De diverse begrootingen worden daarna aangebo den. Ze worden een volle week ter inzage neergelegd en behandeling zal op Dinsdag 18 October plaats hebben. Een ingekomen verzoek van den heer Jb. Kroon, gemeente-opzichter, om verhooging van jaarwedde, zal bij de begrooting behandeld worden. Voorstellen van B. en W. tot het toekennen van een gratificatie aan den heer A. Prijs, eervol ontslagen ambtenaar, belast met de teekening van vervolgings stukken, ten bedrage van f25. Voorzitter licht dit punt nader toe en deelt mee, als gevolg van de opmerking van den heer Paarlberg, een onderzoek te hebben ingesteld. Of de vergoeding van f 5 is ingetrokken, heeft spreker niet kunnen vin den, een feit is, dat het bedrag van 1914 niet meer is uitgekeerd. De heer Prijs zal het voorgestelde bedrag dankbaar aanvaarden. De heer Kostelijk vindt het eigenaardig, dat hij het zoo heeft laten loopen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aange nomen. 2. Het benoemen van onderwijzend personeel voor het Vervolgonderwijs cursus 19271928. Voorzitter deelt mee, dat zich thans 12 jongens en 4 meisjes hebben aangemeld, doch het aantal vrij zeker tot 20 a 21 zal stijgen. Voorgesteld wordt- den heer C. J. de Wijn en mej. E. Bossen weer voor dit onderwijs te benoemen legen dezelfde vergoeding van totaal 340 gulden. De cursussen zullen worden gegeven op Maandag, Dinsdag, en Donderdag en zullen bestaan in lezen, schrijven, beginselen boekhouden, aardrijkskunde, taal, en handwerken. De Raad gaat met een en an der acoord. Ten slotte deelt de voorzitter mee, dat de verbou wing der beide schoollakolen tot gymnastieklokaal gered is en bij B. en W. het plan bestaat aan de raadsleden, plaatselijke commissie van toezicht en de pers gelegenheid te geven het lokaal in oogen- schouw te nemen op Donderdagavond a.s. Daarna wordt de openbare vergadering door den voorzitter gesloten. Accountants-rapport. Uit het ingediende rapport van den Accountant voor onderzoek bij den gemeenteontvanger en ten aanzien van het gcm. elec. bedrijf, blijkt alles in orde te zijn bevonden, zoodat wordt voorgesteld dit voor kennisge ving aan te nemen, waarmee de Raad accoord gaat. Geen hooistekers noodig. Door de afdeeling van de Holl. Mij. van Landbouw, is een adres ingediend, waarin verzocht wordt weer hooistekers aan te stellen, vooral ook met het oog op aan boerderijen belendende perceelen. De heer W. Groenland gevoelt er wel iets voor en vraagt of er thans niets in deze richting wordt ge daan, waarop door den Voorzitter wordt geantwoord, dat de hooistekers zijn afgeschaft, daar een aanzien lijke salarisvcrhooging werd gevraagd. Waar de laat ste jaren weinig hooibroei van aanbelang is voorgeko men, zijn B. en W. niet voor inwilliging van dit ver zoek. Door den heer K. van Langen werd opgemerkt, dat de hooistekers de laatste jaren weinig meer presteer den. Door vele boeren is reeds een hooiijzer aange schaft, zoodat spr. opnieuw aanstelling van hooiste kers niet noodig acht. De heer Quant sluit zich hierbij aan, en merkt op, dat de polisvoorwaarden tegen brandschade reeds lei den tot zelfonderzoek. De Raad vereenigt zich met de zienswijze van B. en W. t Malariabestrijding. v De plaatselijke commissie voor malariabestrijding verzoekt de gemeente niet uitsluitend lysol beschik baar te willen stellen, doch ook andere verdelgings middelen en de uitreiking te stellen in handen der Witte Kruis-afdeeling. Door den Voorzitter wordt deze zaak toegelicht en meegedeeld, dat B. en W. voorstellen op het verzoek in te gaan, wat betreft het beschikbaar stellen, doch de uitreiking in handen der gemeente te houden. Bijdrage H.B.S. te Alkmaar. Door den Min. van Onderwijs is ter kennis van de gemeente gebracht, dat deze nog bij te storten heeft een bedrag van f 460.71 als bijdrage voor de H.B.S. te Alkmaar, doch over den dienst 1925 is nog terug te ontvangen f 58.76. Naar Voorzitter meent is het onder wijs gevolgd door 2 leerlingen uit onze gemeente. Subsidie aan de Harmoniekapel. Door de Harmoniekapel is een adres ingediend om evenals het vorige jaar f 75 subsidie te mogen ontvan gen. Zonder eenige discussie werd dit verzoek toege staan. Rapport begrootingen 1928. met hetgeen door den heer Krom is gezegd, waarop door den heer Kostelijk wordt aangevoerd, dat de werkzaamheden ter secretarie inderdaad die hulp eischen. Hadden we een secretaris inplaats van de combinatie burgemeester-secretaris, dan zou spr. er niets voor gevoelen, doch de aanstelling van een secretaris zou van de gemeente zeker heel wat meer eischen. Door den voorzitter wordt meegedeeld, dat dit ver schil f800 zou bedragen. Door den heer Kostelijk werd daarom voorgesteld een gratificatie te verlee nen van f300, hetgeen spr. een zeer billijk voorstel acht. De heer I\. van Langen vraagt, of het niet wen- schelijk geacht moet worden dit voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. Door den voorzitter wordt nog opgemerkt, het niet aangenaam te vinden er zelf over te spreken. Op den voorgrond, zegt spr. zelf voor het werk ver goeding te geven, hoewel hij stellig recht zou heb ben op hulp. Er is zeer veel werk op het secretarie en spr. durft beweren, dat er inderdaad gewerkt wordt. Hij zou het dan ook niet misplaatst vinden, indien als blijk van waardeering de gratificatie werd verleend, vooral ook, daar door den heer Den Hartigh steeds met zeer veel ambitie wordt ge werkt. De heer Pool verklaart zich vóór het voorstel van den heer Kostelijk, terwijl de h.h. Wijnker en Borst voor aanhouding zijn. Ten slotte wordt hiertoe be sloten. De begrootingen worden voorloopig vastge steld. Subsidie ontsmettingsovens. De vereeniging Het Witte Kruis vraagt 1 cent per inwoner bijdrage ter dekking der tekorten voor fle ontsmettingsovens. B. en W. achten het bestaan dezer inrichtingen hoogst nuttig en stellen voor. subsidie te verleenen, doch evenals vorige jaren, een bedrag van f 25. Overeenkomstig dit advies wordt besloten. I Subsidie malariacommissie. De plaatselijke commissie - voor malariabestrij ding vraagt subsidie van 1 cent per inwoner. Na eenige discussie wordt hiertoe besloten. Vergadering van den Raad dezer gemeente, gehou den op Vrijdagnamiddag ten 3 uur. Met den Voorzitter, Burgemeester Van Slooten, aan wezig alle raadsleden, behalve de heer Mienes, zooa's bij de opening door den Voorzitter werd meegedeeld, absent wegens ongesteldheid. Spr. hoopt den heer Mienes in de volgende vergadering weer aanwezig te mogen zien. Uit het verslag der ,opname van kas en boeken, Namens de commissie van onderzoek der begrootin gen voor 1928, werd door den heer P. Kostelijk rap port uitgebracht. De begrootingen geven geen aanlei ding tot ernstige opmerkingen. De commissie is van oordeel, dat ook nu weer ruim is begroot, deels een gevolg van het verwerken van den saldopost uit den dienst 1926. Toegejuicht wordt, dat de gemeentebegroo- ting is samengesteld met onttrekking van f 15000 aan bovengenoemd saldo, daardoor wordt een zuiverder beeld verkregen van de werkelijke uitgaven over 1928. De gemeentebegrooting sluit met een totaal aan ontvangst en uitgaven van f 139685.79J4, waarin dan is verwerkt uit vorige diensten een saldo van f25109.2314. Het totaal der batige en nadeelige sLo- ten beloopt f '67925.37. De begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur sluit in ontvangst en uitgaaf met f 9126.6214, waarin is verwerkt een saldo van vorige diensten ten bedrage van f 2403.6714, terwijl gerekend wordt op een gemeentelijke subsidie van f 4000. De begrooting van het Gem. Electriciteitsbe- drijf geeft aan baten en lasten een uitkomstcijfer van f 33796.50. De kapitaals-uitgaaf en ontvangst wijst een bedrag aan van f 8157.16. Tot zoover het rapport, doch spr. wenscht nog gaarne een paar persoonlijke opmerkingen te maken. Nadat de andere commissieleden zich vereenigen met dit rapport, gaat ook de raad daarmee accoord, waarna door den heer Kostelijk in overweging wordt gegeven om in hoofdstuk 8 paragraaf 13, volg nummer 168 niet te lezen: Bijdrage aan het R.-Kath. Lyceum te Alkmaar, doch: Bijdrage in de kosten voor niet wettelijk geregeld middelbaar onderwijs. Hierin wil spr. dan tevens vastgelegd zien, dat uit dezen post dan ook zal worden bestreden elke bij drage voor niet wettelijk geregeld middelbaar on derwijs. Door spr. wordt dit voorstel nader togp licht. De door hem voorgestelde redactie wordt door spr. juister geacht, omdat hij eventueele verzoeken om bijdragen voor dusdanig onderwijs ook uit dezen post zullen kunnen worden gevoteerd, wat bij de huidige redactie niet mogelijk is. De heer K. van Langen, medelid der commissie van onderzoek, zegt, dat hierover wel met een paar woorden is gesproken, doch dat men er niet verder op ingegaan is, niettemin gevoelt spr. wel iets voor het door den heer Kostelijk voorgestelde. De voorzitter acht ook wijziging geen bezwaar, doch ieder verzoek om bijdrage zal toch door den raad behandeld moeten worden. Wethouder Kroon vraagt, of wijziging wel noodig is: een eventueel verzoek kan toch evengoed wor den ingewilligd. Zeker, antwoordt hierop de heer Kostelijk, maar een eventueel toe te stane bijdrage mag bij deze re dactie niet uit dien post worden gevoteerd. Ik wil dat juist wel mogelijk maken en wijst in dit verband op de houding van den Raad terzake van een bij drage aan de handelsdagschool. Ten aanzien van het niet wettelijk geregeld middelbaar onderwijs zou spr. gaarne een niet te nauw standpunt ingenomen willen zien. Nadat de discussie nog wat is voortgezet, wordt met algemeene stemmen besloten de voorgestelde redactiewijziging aan te brengen. Tweede opmerking Kostelijk. Naar aanleiding van den post: jaarwedden amb tenaren en bedienden ter secretarie, wijst de heer Kostelijk op hetgeen wordt gepresteerd door den on- bezoldigden ambtenaar ter secretarie. Spr. wenscht niet voor te stellen een vast salaris toe te kennen, doch voor dit jaar te besluiten tot het geven van een gratificatie van f300. Wethouder Krom zegt, dat het voor hem een min of meer pijnlijke zaak is, hierover te spreken. Er is hem niets bekend van de aanstelling van.een onbe zoldigd ambtenaar ter secretarie, wel van een amb tenaar van den Burgerlijken Stand, waarvoor ook door de gemeente wordt betaald. De hulp ter secre tarie moet naar spr.'s oordeel niet worden betaald door de gemeente, doch door den secretaris, wiens hulp het feitelijk is. Wethouder Wijnker verklaart, het eens te zijn Vervolg onderwijs. Hierna komt aan de orde het vervolgonderwijs. Door den Voorzitter wordt er aan herinnerd', dat indertijd is besloten, dit onderwijs te doen geven aan school 2. in de kom der gemeente. Voor dezen winter hebben zich echter aangegeven 17 leeerlin^ gen voor school 1. voor school 2 tien, voor school 3 zeven a acht. voor school 4 één. Als vanzelf komt nu de vraag naar voren of ook nu het onderwijs moest worden verstrekt aan school 2, gezien het aantal leerlingen, schijnt school 1 er nu meer voor aan gewezen. De heer Borst meent, dat school 2. gelegen in de kom der' gemeente, toch de voorkeur verdient. Ook de heer Wijnker acht het de aangewezen plaats, doch door den Voorzitter wordt nog opge merkt. dat vele leerlingen zich hebben aangemeld voor een bepaalde school. De heer Krom bracht in herinnering, dat inder tijd gelegenheid is verschaft, dat telkens het mini-j mum aantal leerlingen is verlaagd, terwijl spr. nu sterk betwijfelt of het groote aantal voor school 1 wel blijvend zal zijn. Spr. acht het niet wenschelijk van den regel af te wijken. De heer Kostelijk is van oordeel, dat de raad er thans wel wat anders 'voorstaat dan voorheen, toen zich maar zeer weinigen voor dit onderwijs aanmeldden. Spr. vraagt of het niet wenschelijk zou zijn nu op twee scholen dit onderwijs te ver strekken en dan aan school 1 en school 3. De heer Tromp verklaart daar ook wel voor to gevoelen. School I heeft zelf reeds een vol-1 doende aaintal leeiiingen en zij die zich voer de scholen 2 |en 8 hebben aangemeld, zouden in school 3 het onderwijs kunnen ontvangen. Mocht het onderwijs echter tot één school worden beperkt, dan geeft spr. de voorkeur aan school 2, doch spr. gevoelt zeer veel voor het verstrekken van ver volgonderwijs op twee plaatsen. Door den voorzitter wordt nog zoo ongeveer meegedeeld, waar de leerlingen wonen, waarna aan vaam wordt het voorstel van den heer Kos telijk om aan B. en W- op te dragen te onder zoeken of het geven van twee cursussen kans van slagen heeft, en dan het onderwijs te geven aan] schelen 1 en 3. Blij'kt dit niet het geval te zijn, dan blijve schcol 2 do aangewezene plaats en de heer Hartog aangewezen tot hoofd, aangezien de heer Molenaar, wiens beurt het zou zijn, te kennen heeft gegeven hierin geen opdracht te ontvangen. Vakteekenschool. Nog komt ter sprake verplaatsing van de vak- en t ekensoh ol van Hemsbroek naar hier. Door den voorzitter wo.dt deze zaak toegelicht. Aan B. en W. wordt opgedragen de noodge stap pen daartoe te doen, waarna sluiting der openbare vergadering. BROEK OP LAN GENBIJK. Be heer Zaal, hoofd der openbare school aüuer, wien sedert het vertrek van dien heer J. Ham, uit Zuid-Scharwoude, door het Kon. Ned- Met- In stituut te De Bildt* de waarneming van den regenval alh e:* was ongedragen, hoeft gemeend, d ar oor te moeten b;duiken, omdat hem herhial- delijk bleek, dat de regenmeter ini zijn tuin niet meer ve lig' stond. Hem is eervol_ ontslag verleend onder dankbetuiging voor zijn jarenlange mede werking. Tot zijn opvolger is benoemd de heer B. Moolhn:zen tc Zuid-Scharwoude, machinist aan het stoomgemaal van den polder (feestmer Am bacht. BROEK OP LANGENDIJK. Op Dinsdag 11 October 1927, 's middags 3 uur bestaat er gelegenheid tot kostelooze inenting, ten gemeentehuize.

Schager Courant | 1927 | | pagina 21