ÏK SchagerCourant RAAD HOOGWOUD. orl. IS Z&N KOOI DE CHAOS IN CHINA. Tweede Blad. en. OL sen •is ietsen. ;g. us JD ooo.-. r Zaterdag 1 October 1927 70ste Jaargang. No. 8127. Vergadering van den Raad op Donderdag 29 Sep tember 1927, des morgens half elf. Alle leden zijn aanwezig. Yoorzitter de heer J. Breebaart Da., burgemeester, tevens secretaris. Na opening volgt lezing en goedkeuring der notulen. Ingekomen stukken. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot wij ziging der gemeentebegroting. Ingekomen is procesverbaal van de kasopname op 13 September J.l. Uit een 2-tal brieven, van den Minister van Onder wijs blijkt, dat voor 1926 bijgedragen moet worden voor de Rijkshoogere Burgerschool te Alkmaar f 277.76 en voor de Rijk» hoogere Burgerschool te Hoorn 11122.31. De verrekening zal voortaan plaats hebben 'door bemiddeling van de Bank van Ned. Gemeenten. Subsi diën. ntfpro commissie voor <1» malariabestrijding in Noord- llgcrei Ooiland vraagt een subsidis van 1 cent per inwoner ging, posit, A °/c A7o erd BA IS. a.s. Revu ICHUIJt IX i« bagnottag. BA N. r: \i. elend, rtensbn ER. iek Lev« ten UD tmar Gehu n. Aa 11 (X te f 4 0< i te v( te W1 KO en zegt, dat het werk intensiever ter hand zal wor den genomen. Algemeen goedgevonden de gevraagde aubsidie te verleenen. Aan het Vakonderwijs in Westfriesland wordt voor 1928 wederom een subsidie toegestaan van f 15. De diaconiën der Ned. Herv. Gemeenten, classis Hoorn, vragen voor de wijkverpleging wederom een avibsidie van 1300. B. en W. stellen voor doze subsidie weer toe te rlaaa; wordt goedgevonden. Het Wit-Gelè Kruie vraagt voor 1928 een subsidie vu* f 160. De Voorzitter deelt mee, dat bereids een bedrag van f 50 op de (begrooting is geplaatst, welk bedrag ook vorig jaar was toegekend. Nu er een extra ver pleegster is aangesteld, acht de meerderheid van B. en W. dit bedrag in verhouding tot de f 300 te laag en meent zij dat de subsidie 1100 moet zijn. De heer Vijn, de minderheid van B. en W., acht f50 genoeg. Spr. vindt die afscheiding treurig, vorig jaar evenwel is er al lang en breed over gesproken, dus zal spr. volstaan met voor te stellen f 50 subsidie te verleenen. De heer Schilder zegt, dat de afscheiding niet zoo is. De wijkverpleging, classis Hoorn, ia een zuiver pro- testantsche vereeniging, want volgens de statuten mogen de bestuursleden en doctoren niet anders dan protestanten zijn. 'De heer Vijn: Dat maakt niet uit. De heer Schilder: Dan kan er niet van afscheiding worden gesproken, want de katholieken hebben ook het recht een dergelijke vereeniging te stichten. De heer Vijn: Maar wij hebben het recht de sub sidie al of niet te verleenen. - De Voorzitter is (hot idéé Schilder toegedaan. Waar de halve bevolking katholiek is, vindt 'hij f100 bil lijker. De heer Glas oordeelt dat de katholieke vereeniging nog niet veel heeft gepresteerd. Het is mogelijk, dat dit nu beter wordt, maar katholieke patiënten zijn door zusters der classicale wijkverpleging geholpen, opadat de katholieke zuster er geen gelegenheid voor had. Als spr. het aantal) bezoeken nagaat, zal f 50 tegenover f300 een goede verhouding aangeven. De heer Schilder erkent dat er niet veel is ge presteerd, doch dit kwam door ongesteldheid van de zuster en daarom is een tweede zuster aangesteld, maar dat kost extra geld. De Voorzitter merkt op, dat de gemeente ook nog f70 geeft aan de afd. Hoogwoud van de wijkverple ging. - De heer Bossen komt opnieuw tot de conclusie van v<3rg jaar dat het is een concurrentiezaak. Het is be lonen met f50 en tenslotte zal het ook f 300 worden. Of het een protestant, katholiek, israëliet of vrijden ker is, moet buiten beschouwing blijven. De protestan ten hebben het initiatief voor deze zaak genomen en .nu moet het de zaak blijven en de kerkelijke bewe ging buiten beschouwing blijven. Wanneer er een slechte behandeling mocht voorkomen, moet dat on derzocht worden. Straks kunnen de vrijdenkers ook wel een dergelijk iets stichten, maar waar blijft dan de algemeene zaak. Spr. wil dus uitsluitend zich be palen tot de subsidie van f300 voor de classis Hoorn. Voor* de subsidie van 50 stammen de heeren Glas, Vijn en de Wit, tegen de andere leden. Bij de behan-, deling der begrooting zal gelegenheid bestaan om' te dezer zake een voorstel te doen. De Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" vraagt voor hare ontsmettingsdiensten een subsidie. De Voorzitter heeft van ontsmetting hier niet ge hoord en waar vorig jaar ook geen subsidie is ver leend, wordt het verzoek voor kennisgeving aange nomen. vereeniging „Volksmin" vraagt een subsidie van f 150. Op de begrooting was reeds f 175 uitgetrokken, wolk bedrag ook vorig jaar was verleend. De ge vraagde subsidie wordt toegestaan. Ingekomen is het verzoek om subsidie ad f 15 voor een R.K. militair tehuis te Amersfoort. De voorzitter deelt mede. dat de heer Schilder wel voor het verleenen van deze subsidie is, doch de meer- 1 derheid van B. en W. niet. omdat als Je er mee begint, men wel aan het geven kan blijven. •De heer Schilder zegt wel voor het geven van de gevraagde subsidie te zijn, indien alle militieplichti- gen van Hoogwoud te Amersfoort in garnizoen kwa men. Waar dit niet het geval is, is ook spr. niet voor het verleenen der subsidie. Do Voorzitter en ook de heer Vijn hadden dit niet begrepen,.maar de Voorzitter vindt dat niet erg, want 3. en W. zijn dus eensgezind niet voor het verleenen □er subsidie. Het verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. Door den heer Th. Koeten wordt opnieuw een bij drage van f 200 uit de gemeentekas gevraagd voor studiekosten van zijaoi zoon. B. en W. hebben eens geinformeerd naar de vor deringen en daarbij is gebleken dat de studie thans in een andere richting gaat Waar evenwel toch nog taallessen en muzieklessen door den betrokken per- Boon worden genoten, wordt voorgesteld do gevraag de subsidie te verleenen. Goedgevonden. De afdeeling Hoogwoud van Vacantiekolonies ver krijgt weer een subsidie van f 50. De Armenbegrooting. De Armenbegrooting wordt vastgesteld op een be drag van f6472.90, met ©en post gemeentelijke sub sidie van f2500. De Voorzitter stelde nog de vraag of ook nu weer - randstoffenhonnen zullen worden verstrekt, dat is -n de oorlogsjaren begonnen en is nu een gewoonte ge worden. Algemeen wordt goedgevonden met het ver trekken daarvan door te gaan- In behandeling komt de gemeentebegrooting voor 1928. Op de vraag van den Voorzitter of iemand alge meene beschouwingen wenscht te houden, zegt de heer Bossen dat dit hier en daar op deftige manier geschiedt, spr. evenwel wil ©en beschouwing houden op zijn manier..... De Voorzitter: Doe je maar voor zooals je bent, dat is het allerbeste. De heer Bossen wijst er dan op dat het er in de ge meente niet rooskleurig voorstaat. Door het natte jaar komt er voor de kleine bouwers weinig terecht, er zijn geen inkomsten, en voor den werkenden stand als van de 6 werkdagen de arbeiders 2 of 3 dagen door slecht weer niet kunnen werken, zal er ln don zomer te kort inkomen en wat «al het dan ln den herfst eni ln den winter worden. De kleine bouwers zullen hun pacht nlot kunnen opbrengen, de werkende stand zal op de gemeente afkomen. Voor de werk verschaffing is f400 uitgetrokken, naar spr.'s oor deel een bedrag dat veel te kort is en waar wel f 1000 bij zal moeten. Spr. zou de laatste wezen die dit zal tegenhouden en zou graag zien dat de post met f 1000 verhoogd werd. Wat de brandstoffenvoorziening betreft, ér is straks opgemerkt dat dit zoo blijft. Spr. weet wel dat er verder geen aanmerking op is ge maakt, maar spr. wijst er ook op dat de menschen geen geld hebben om brandstoffen te koopen. Spr. noemt de posten van salaris burgemeester, secretaris, ontvanger, veldwachter, bode, ambtenares, spr. zou op enkele posten daarvan willen besnoeien, maar daar wordt toch de goedkeuring niet op verkregen. Spr. noemt dan den schoolbouw aan het Zuideinde, f 12000, de bijzondere school in de Weere, die aan rente-bij drage een extra opbrengst van jaarlijks f3000 zal vorderen, enz., enz. Het is spr. bedoeling de begroo ting sluitend te krijgen en spr. meent dan dat van den post pensioengrondslag nog wel wat te halen is. Als de 8 bijdrage op de ambtenaren wordt ver haald, zal dat een winst beteekenen van f2000. De Voorzitter merkt op dat de heer Bossen zich ver gist, van de 15Vi mag hoogstens 8*4 op de amb tenaren worden verhaald en de Raad heeft indertijd besloten 8 te verhalen. Er kan dus niet meer dan een meer verhaald worden. De heer Bossen zegt dat hij zich dus dan vergist en dan wel van de andere heeren te willen hooren, hoe de begrooting sluitend te maken. Do Voorzitter zegt, dat B. en W. de begrooting 'duitend hebben. De hc««r Vijn: (Maar we hadden een saldo van f 6000 en nu is de post onvoorzien 1200, zoodat we toch achteruit zijn gegaan. De Voorzitter zegt dat dit bij de verschillende posten kan worden besproken. Post voor post wordt dan de begrooting behandeld. Bij den post jaarwedde burgemeester f 2500, stelt de heer Vijn voor dezen post met f 500 te verminderen. Verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Vijn, Bossen en de Wit wordt gezond en sterk bet krijgt mooier glans bet wordt vrij van roos het blijft beter zitten fadknglj Hetde. morgens Inwrijft meteen weinig Purol 'iixrCcL&ei tedesce-erv Bij den post jaarwedde gemeente-ontvanger, merkt de heer Vijn op, dat de voorschriften van Ged. Staten te uitgebreid zijn en daardoor het salaris niet te hoog is. De Voorzitter zegt, dat die voorschriften ook hun terugslag hebben op het secretariewerk. De heer Vijn zegt daarom geen aanmerking te heb ben gemaakt op de jaarwedde van den secretaris. De heer Vijn stelt voor het salaris van de amibte- naresse ter secretarie met f 150 te verminderen. Ver worpen met 4 tegen 3 stemmen; voor de heeren Vijn, Bossen en de Wit. Bij den post: bijdrage aan het Rijk in de kosten van de avondpostbestelling, geeft de heer De Wit de wenschelijkheid te kennen, de avondbestelling wat uit te breiden. De Voorzitter zegt, dat als de Noorderpade en Mien- akker ©r bijl werden genomen, dan rondgereden kon worden. Spr. zou echter niet graag willen dat door een verdere aanvrage verloren ging wat thans is ver kregen. Evenwel zal het aan den directeur van het postkantoor te Hoorn worden gevraagd en ook wat de uitbreiding zou kosten. Bij den post subsidie Wit-Gele Kruis stelt de heer Schilder voor, om gehoord de bespreking, f 50 subsidie te verleenen. Met 5 tegen 2 stemmen wordt een sub sidie van f 50 verleend, tegen stemden de heeren Bos sen en De Wit. Een cursus voor schoolvrije jeugd zal worden gege ven te Hoogwoud met 10 leerlingen, te Aartswoud met 9 leerlingen, te Weere met 12 leerlingen. Omtrent het aantal leerlingen te Langereis en aan de R. Kath. school is nog niets vernomen. Bij den post bijdrage aan de hoogere burgerscholen f 1800, zegt de heer Vijn de verplichting tot deze bij drage zeer onbillijk te blijven achten en spr. verklaart zich tegen dezen post De Voorz. merkt op dat dit weinig geeft, want de bijdrage wordt via de Bank van Ned. Gemeenten door het Rijk van de onderwijsbijdrage afgetrokken. De heer Vijn erkent dit, maar zal tegen de begroo ting stemmen. De Voorzitter antwoordt dat de heer Vijn zich toch bij de beslissing van de meerderheid dient neer te leggen. Andere leden kunnen wel bezwaar maken te gen andere artikelen en a'ls men dan maar tegen de hegrooting zou stemmen, zou de begrooting niet eens behandeld kunnen worden. De heer Bossen zegt dat de kosten Langereisschool door Nieuwe Niedorp en Hoogwoud gelijkelijk worden betaald. Spr. ziet hierin een onbillijkheid. Nieuwe Nie dorp heeft sterk bijgebouwd, door de bijzondere school hier is vanuit onze gemeente het aantal leerlingen voor de Langereisschool verminderd en spr. denkt, dat voor Nieuwe Niedorp het aantal leerlingen wel 2/3 is. Spr. zou willen dat de kosten per leerling wer den berekend. De heer Vijn vindt dat, wat de leermiddelen betreft, wel goed, voor het onderhoud der school vindt spr. het niet gewenscht. De Voorzitter zegt, dat deze ingrijpende kwestie dan eerst in een gecombineerde vergadering bespro ken dient te worden. De heer Glas zou willen dat het eerst met den bur gemeester van Nieuwe Niedorp werd besproken. De 'heer Vijn denkt dat die er wel niet veel voor gevoelen zal, want Nieuw© Niedorp zal dan meer moe ten betalen. De Voorzitter weet dit nog niet, als de billijkheid toch wordt ingezien. Goedgevonden wordt dat B. en W. eens met het Dag. Bestuur van de gemeente Nieuwe Niedorp zul len confereeren. De heer Schilder stelt voor den post f 70 subsidie aan de afdeeling Hoogwoud voor de classicale ge- alnsvtrpl»**x»f ti Mbr»pfw&, ozadat r«*4* t NO sub sidie wordt gfgsvsn. De Voorzitter licht toe, dat oorspronkelijk deze f 70 werd bijgedragen door het Armbestuur. Omdat de ge meente toch subsidie verleent aan bet Armbestuur, heeft de gemeente deze subsidie voor haar rekening genomen, vooral omdat dan een bepaald percentage van bet Rijk werd ontvangen. Na deze toelichting trekt de beer Schilder zijn voorstel in. Bij den post werkverschaffing f400, stelt de heer Bossen voor dezen pöst met f 1000 te verhoogen. Het voorstel wordt verworpen met 5 tegen 2 stem men, voor stemden de heeren Bossen en De Wit De heer Vijn stelt vervolgens voor den post op f 1000 te brengen, dus met f 600 te verhoogen. Met 5 tegen 2 stemmen wordt hiertoe besloten, te gen stemden de heeren Blauw en Groen, do laatste wilde- den post op f 800 brengen. Vorvolgens wordt do begrooting voorloopig vastge steld op con bodrag aan ontvangst en uitgaaf voor don gewonen dienst van f 07872.26, onvoorzien f 082.18^, en voor den kapitaalsdienst van f 10.08. De heer Bossen zegt, ondanks de groote onbillijk heid ten aanzien van de bijdrage aan rijkshoogere burgerscholen, voor de begrooting te'hebben gestemd. Spr. meent dat tegenwoordig de markt overvoerd wordt en wijst op de moeilijkheid voor onderwijzers om geplaatst te worden, vooral nu aan de wachtgel dera voorrang wordt gegeven. Vastgesteld wordt een suppletoir© begrooting ad f35, bijdrage kosten commissie voor behoud tram Schagen—Wognum. De matorialenaankoop voor do brandweer zal f800 kosten en betaald worden uit den post onvoorzien. Een brief over de opheffing van het ontvangers- en registratiekantoor te Medembiik, zal in besloten zit ting worden behandeld. Aan de gemeente Wognum zal voor bijdrage bij zonder onderwijs worden voldaan (bedragen van f 38.88ya en 117.18. Rondvraag. Bij de rondvraag brengt de heer Glas ter sprake een klacht van een paar menschen over de onveilig heid hij ds WlAkelMfen*. Mede door Ziet loeien Van melkbussen, ls daar te weinig ruimte en la hst sen gevaarlijk punt. Spr. noemt als middel onn verbetering te scheppen het plaatsen van ©en hekje. De Voorzitter zou het verplaatsen van de opslag plaats beter oordeelen, want anders zou men langs de geheele Langereis wel een leuning kunnen plaatsen. De heer Bossen onderschrijft het gesprokene door den heer Glas en licht nader toe, dat het gevaar voor al bestaat wanneer met paarden met losse zeelen wordt gereden. B. en W. zeggen nader onderzoek toe. De heer Vijn informeert naar de opbrengst der wa- tersnoodcollecte. De Voorzitter deelt mede, dat de opbrengst was f452.10. Het is hem een aangename taak de dames voor hare medewerking een vriendelijk woord van dank te mogen brengen. Nog ton gevaarlijk pont Doodshoofden. De heer Bossen noemt nog een gevaarlijk punt voor bet verkeer, n.1. bij den dijk bij Herin. Bakker. Spr. wil in 3 richtingen borden geplaatst zien, waar op geschilderd een doodskop. Voorts bepleit spr. het beharden van den weg bij den stal. De Voorzitter erkent dat het een gevaarlijke hoek ls, maar er zijn 3 borden geplaatst, één op den dijk met *t opschrift: .gevaarlijke hoek", de onder aan dezen kant met het opschrift: „gevaarlijke bocht". Tenslotte zijn er altijd roekelooze rijders. De heer Bossen meent, dat de gemeente verant woord de als in zijn geest wordt gehandeld en zoo veel kost het niet. De Voorzitter gevoelt wel voor het beharden van den weg bij den stal en ook zouden de 2 aanwezige borden geschilderd kunnen worden in vreemde kleu ren. Waar niemand der leden het voorstel-Bossen onder steunt, wordt het niet in stemming gebracht. De heer Bossen wijst nog op de bestrating bh Mm» die behoeft verbetering. B. en W. zullen kijken. Hierna sluiting. TK Wanneer ge Shanghai nadert, dan vaart uw atoomboot vanuit zee eerst de Yang Tefc rivier op en volgt dan bij Woosung de Whangpoo rivier. Ter- wijl Hangkow, Nanking. Itchang en Kinkiang al len aan de groote rivier, aan de Yang tse Kiang lig gen. vindt men de grootste handelsstad van China aan een der zijrivieren, aan de Whangpoo. Met die rivier heeft men heel wat te stellen gehad, zoodat jaren lang de groote mailbooten de rivier niet tot Shanghai konden opvaren en passagiers en goede ren op de reede van Woosung gelost werden. Later is dat verbeterd, nadat aan de plannen van een Nederlander, Johannes de Rijke, uitvoering was gegeven. Deze Johannes de Rijke was een bijzon dere figuur. Toen de 'Nederlandsche ingenieur Es- scher in de zeventiger jaren door de Japansch© re geering uitgenoodigd werd. plannen te maken voor verschillende werken, nam hij/ den opzichter van den Rijkswaterstaat Johannes de Rijke mee. De toenmalige consul te Kobe in Japan. W. C. Kort hals. bad veel relaties in Shanghai en wist de Ka mer van Koophandel van die stad' te bewegen, te profiteeren van de aanwezigheid van de Neder ig ndsche deskundigen en eens omtrent de verbete ring van do Whangpoo te doen rapporteeren. Dit •geschiedde, (maar leidde tot geen resultaat. Elsscher ging later wee naar Nederland terug en volgde de carrière bij! den Rijkswaterstaat, Joh. de Rijke bleef in het Oosten hangen, werd Japanner en Chinees. Natuurlijk niet in werkelijken. doch in figuurlijken zin. HÜjl kende de Japanners en Chi neezen door en door. Toen ik' hein' ontmoette, was hij hoofdingenieur bij' de Whangpoo Conservancy Board, een lichaam, dat hiji het vredestractaat na den Borer-opstand den Chineezen opgedrongen was. Het was de Commissie tot verbetering en onder houd van de Whangpoo rivier. Natuurlijk een ischoone instelling, want er was dringend behoefte aan verbetering van den toe gangsweg tot de groote handelsstad Shanghai. In die Board zat ook Ku Hong Ming. een zeer geleerd Chinees, dichter-philosoof, Hoe dikwijls heeft de oude heer de Rijke mij niet over Ku gesproken. Ik heb Ku ook dikwijls bij1 den heer de Rijke getrof fen. en altijd frappeerde mij. dat deze man. die in de Commissie zat als Chineesch lid en feitelijk met zijn goede verstand moest begrijpen, dat een goede toegangsweg uit en naar zee in de allereerste plaats voor zijn eigen landgenooten van het allergrootste belang was, steeds heimelijk oppositie voerde. Hij moest in zijp hart niets van die Board hebben. Een keer sohoot hij door een opmerking van mij uit zijn slof, volgens de Rijke werkte ik op 's mans drift, omdat ik hemt steeds met heel groote oogen zat aan te kijken, als hij' weer zoo echt pesterig, anti-Euro- peesch was ,en verklaarde dat een opgedrongen zaak als de Whangpoo Concervancy Board nooit kon gedijen. Opgedrongen! Toen schoot ik uit mijn slof en hield een klein betoog, dat het heel mooi was. behoudend te zijn. maar dat men voor alles menscbelijlk en redelijk moest wezen. De ontwikkel de Chineezen waren m.i. verplicht om' een open oog te hebben voor het goede, dat Europeanen wilden brengen en daartoe behoorde de verbetering van verkeersmogelijkheden. Juist bij een groote bevol king als in China was dit een dringende eisch, alleen reeds om' in geval van misoogst spoedig groote massa's levensmiddelen te kunnen aanvoe ren. Later zei de Rijke tes-en me, dat ik aan doove- mans deur geklopt had. de man vond veel beter dat zijn landgenooten crepeerden, dan dit te voorkomen op advies en met behulp der Vreemde Duivels. Het was dom van me. maar ik was jong en energiek en vol idealen. Hoe dom het was. weet ik nu. want ik lijd nog onder den door Ku genomen wraak. En toch zou ik het weer doen. Want men mag die Oosterlingen niet aan hun lot overlaten, men moet hen tegen zich zelf leeren beschermen. Blijkt dat niet duidelijk hij( bestudeering der toe- standen in ons heerlijk Insulinde? Men mag de In landers niet aan onze voogdij onttrekken. Die voog dij is zoo zacht, zoo soepel, dat zij' waarlijk niet als pijnlijk gevoeld wordt. De ..adat" in Indië heeft eeuwen door geregeld de verhouding der inlanders onderling en als wij weggaan dan beteekent die adat onderdrukking, afpersing, mishandeling der lagere standen door de reeds iet® hoogeren. Ik moet dan ook twijfelen aan de goede trouw der Europee- l sche en Inlandsche oproerkraaiers in onze Dost en kan er slechts in zien hun belustheid op eigen voordeel. Zij! weten hoe kalm de indolente inlan der zich door hen zou laten melken, indien de voogden, de Nederlandsche Bestuursambtenaren, weg zouden zij'n. Jongelieden uit Schagen en om geving. die voelt geen carrière te kunnen maken in Nederland, ga bij het Binnenlandsch Bestuur in Nederi. Oost-Indiö of indien gij kans wilt heb ben, snel fortuin te maken, ga in de culture») Gij zult mijl later dankbaar zijn voor mijn goeden raad. Ik kreeg gisteren een brief van de moeder van een jongen man, die op mijn aanraden en door mijn introducties in de cultures op Java is eekomen. Zij haalde aan wat hij/ in den aanhef van zijn brief schreef: „Eén ding is zeker, in Nederland weten ze nog niets van de toestanden in Indië af De eenigste. die mij jtfiste inlichtingen gaf was (volgt mijn naam). Moo* zooals bot gaat rast Indië, zoo gaat hot mot China. Wat woot men la Nederland eigenlijk vao China af? Indië voor do Indiër»! China voor de Chineezonl Praohtigo leuzen 1 Maar moet het in Indië (Britsch zoowel als Nederlandach) chaos worden? Moet hot in China chaos blijven. De Rijke heeft tmiji dikwijls voorspeld: als do dy nastie verdwijnt, wordt het een hopelooze toestand. D!e oude heer ia dood, doch dikwijls moet jk aan hem denken. Ik sprak' in' die dagen eveneens heel veel met Lennox Simpson, die onder het pseudoniem Putnaan Weale belangrijke boeken over China en Mandchourije gepubliceerd heeft. Deze zag het min der donker in en zelfs toen het in 1922 naar mijne meerling reedis chaos was. bleef hij' nog vrijt opiti mistiseh. Hiji kon zich niet voorstellen, dat Peking niet zou blijven domineeren over het Zuiden. HU was politiek adviseur van de Regeering te Peking en meende dat reeds de traditie in de hand werkte dat de zetel der Chineeech© Regeering ia Peking zou blijven. Hiji huldigde de meening, dat wat er ook in China gebeurt, de eenige wettige regeering van dat land die te Peking, is. Maar sedert rijn toch verschillende zaken anders geloopen dan Putnam Weale dacht. Hiji was vast overtuigd, dat de Chi neezen nimmer de rechten van de Maritieme Guistoms zouden aanranden, omdat d'le Internationa le instelling de waarborg leverde voor het nako men der finantieele verplichtingen van China. Maar wij! hebben gezien hoe de Inspecteur-Generaal der Internationale Douane. Sir Aglen, is moeten aftreden, toon hij weigerde aan de wenschen der regeering om het niet meer streng met de nakoming der verplichtingen te nemen, gevolg te geven. Trou wens. waar blijven thans likin en andore rechten. Waar blijft de zoutaccijns, die de waarborg biedt voor de oouponbetallng der Chineesche Leeningen? Overall waar de troepen van de verschillende ge neraal®. wier namen ik u even wil sparen, komen wordt geplunderd en gebrandschat. Wat komt er dan van ordelijk belasting betalen terecht? Maar niet alleen dat de Chineesche machthebbers zoo ver gaan dat zij zich niet ontzien de Europe anen in de havensteden te knevelen. Zij1 eischen in Shanghai belasting voor alle goe deren. die geladen of gelost worden en wee de scheepvaartmaatschappijen of particuliere reeders, die tot een land behooren, dat «een oorlogsschip in de Chineesche wateren bezit.De Sumatra. de Hol- landisch© kruiser is weg, natuurlijk op aandrang der socialistische en commundsticbe kamerleden, al» Vliegen en Lou de Visser, en nu 'lijden de Holland- sche reeders en kooplieden in het Yang Tse dal onder het gemis aan machtsvertoon. Op HollancL sche schepen, van Hollandsch© goederen worden, lasten geheven, die zonder eenig recht geëischt wor den en de Hollanders staan machteloos. Engelsehen, Frimschen. Japanners, enz. vertrappen te betalen en richten dadelijk een paar zware kanonnen op de plekken waar vermoedelijk wel de Chineesche Hooge Pieten hulzen. Holland, het land met rijke kolonies, flinke industrie, handel en scheepvaart, schooiert weer eens. «tuurt geen eigen oorlogsschip maar rekent op hulp van anderen. Tot schade van industrie, handel en scheepvaart van Vaderland en Koloniën. Maar wat kan dat een Vliegen of een Lou do Visser schelen. Natuurlijk zijn alle ChineeS zen betere kerels dan die Hollandsche industrieelen, reeders en kooplieden, maar zit vergeten, dat zij ook don werkman in Holland cn Koloniën treffen. Ik vraag mij' ook af. wat of de heer Vliegen, die er warmpjes in heet te zitten '(arbeidersleider is geen lijdenszaak) zou zeggen, indien nu juist een® al het politie-, brandweer- en ander toezicht op zijne woning werd nagelaten en die daardoor een prooi werd van boeven of vlammen. Men heeft van uit Shanghai geroepen om een oorlogsschip, maar men hoort er niet® van. dat er een heen gaat. Het zal wel weer de quaestie zijn. wie het moet betalen, het Mloederland of de Koloniën. Inmiddels gaat prestige en handel naar de haaien! Ik sprak onlangs in Londen een „old China hand" zoo noemen zo iemand die Jaren lang in China heeft gezeten en daar feitelijk vastgeroest is. Ik had met den ouden heer menige whisky soda gesplit in de Shanghai Club en Country Club. Wij hebben nu weer whisky soda gesplit en ik heb naar den En- gelschman geluisterd. Van de Country Club, waarvan ik lid voor mijn leven ben. vertelde hij' mij het volgende. In het prachtige park kampeeren Engelsche troepen, in de mooie gebouwen is een Bngelseh stafkwartier ge vestigd. De Shanghai Club is nog geheel in tact, slechts te voel officieren naar zijn smaak en van zakendoen in die Club zooals vroeger, geen sprake. Laat ik U de situatie van die clubs even beschrij ven. Juist aan den anderen kant van de Bund. waar het Britsche Consulaat is. is de Shanghai Club, een enorm gebouw, waarvan ieder Europe aan. die in Shanghai woont, lid wordt. Prachtige lees- en conversatiezalen met heerlijke, gemakke lijke stoelen en rezellige o^en vuren, groote biljard- zalen. een prachtige bibliotheek, flinke slaapkamers, groote eetzalen, bieden U wat git maar wilt. Het eten is er vrij goed en niet te duur. Beneden is de groote bar. Die is zoo' lang als een flinke kegelbaan en aan en voor die bar staan tientallen Europeanen tusechen 12 en 1 uur. Zij

Schager Courant | 1927 | | pagina 5