G Binnenlandsch Nieuws. Ongeluk bij den onbewaakten overweg te Zijdewind. Burgerlijke Stand. A Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. J5 zon n staaltjes kunnen vertellen van de snslr- held, waarover dit boeit beschikt en de hinder nissen, die hü ham nemen. Voorloop'J Worden do zwünenrennon nog' op den aard p^elukk, r van boor Jenj Pefcor Sörsnsens gehouden, m.iar do vooiuit.'iende veroemiKing voor vreemd-,Ing-onverkeer, de een kans voor Slagel.-e ruikt, Long hamp, de Derby-rennen e.a. naar den kroon te steken, heeft da zaak bot de hars get maakt en zal esrsfc een;ge mondaine hotels en een „striokf", zooals men in het Deensoh zoo'n renbaan noemt, aanleggen, waarop dan de Varkens- Derby kan pliati huoben. Etm bekende ren^talr bez tater heef zich reeds op de te^lt van reov vaikons tocg-legd en naar alle waarschijnlijkheid zullen haai' „Black Bottoon"/ en. „Ham-L-ata in liet komende se zoem.1 dein prjjls winnen. Voor den Veeteelfckixnd gen Dienst in Diaruamaiv ken, die zich op heb oogenblik mlefc de overpro- duet le van varkens bezig houdt, achijmen hlier de porspeotleven van een n.iauw afzetgebied geopend te worden. WIERINGEN. Alhier is van gemeentewege aanbesteed de leve ring van basaltslag, basaltsplit en riviergrint ten behoeve van de gemeentewegen. Er waren ingeko men 12 inschrijvingsbiljetten. Gegund basaltslag alle soorten aan den laagsten inschrijver: Ned. Verkoopkantoor van Natuursteen te Amsterdam, voor gemiddeld f5.49 per M3. Gegund grind aan den laagsten inschrijver G. J. A. Duppen te Nijmegen, voor (3,95 per M3. Alles franco op den wal met twee losplaatsen (Den Oever en De Haukes). WIERINGEN. In de plaats van rüej. B. Pot is tot schoolschoon- maaksier te Hippolytushoef benoemd m«j. M. Visser- Bakker. WIERINGEN. Door de visscherslieden P. Tijsen en J. N. Scheltus ia op zee gevonden een motorboot en bij den heer Burgemeester strandvonder alhier, aangegeven. Na der meldt men ons, dat bovenbedoelde boot ia afge haald en thuis bleek te behooren aan het vliegkamp De Kooij. EEN DEMONSTRATIE VAN HET N. A. S. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Zadelhoff heeft den Minister van Oorlog de volgende vragen geste'd: Is het juist, dat Kees Vóórhaar, voor herhalings oefeningen onder de wapenen, sedert 21 Augustus j.1 zich in arrest bevindt in afwachting van zijn ver schijning voor den krijgsraad omdat hij als mili tair heeft deelgenomen aan een landelijke demon stratie, uitgaande van het Nationaal Arbeids-Secre- tariaat, bij welke organisatie zijn vakbond is aange sloten? Zoo ja, ds de Minister dan niet mede van meening, dat aan dit arrest van nu al ruiml 5 weken onmid dellijk een einde moet worden gemaakt? Wil de Minister de onmiddellijke invrijheidstelling van Vóórhaar gelasten, of, indien hij daartoe de be voegdheid mist, wil hij dan al zijn invloed aanwen den, dat behandeling voor den krijgsraad onverwijld plaats vindt? BRAND TE 'S-HERTOGENBOSCH. Gisteravond te negen uur ontstond, naar V. D. meldt, brand in de papiermagazijnen van de N. V. C. N. Teulings Koninklijke Drukkerijen te 'e Herto genbosch. De brand die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, werd in ongeveer anderhalf uur gebluscht dcor tien stralen van de gemeentelijke brandweer, welke bijna onmiddellijk ter plaatse was. De schade is waarschijnlijk niet zoo groot. Het courantenbedrijf zal geen storing ondervinden. Vermoed wordt, dat de brand door broeiing is ontstaan. AMSTERDAM KOOPT EEN BOERENPLAATS. Op 15 September 1. werd in openbare veiling ge bracht de in den Lutkemeerpolder gelegen boeren hofstede „Tijd is geld", ter grootte van 53 H.A., 29 A. en 80 c.A. B. en W. hebben daarop een bod uitge bracht, hetgeen geleid heeft tot den aankoop der hof stede voor f135.098. Zij stellen thans den Raad voor, dit bedrag voor den aankoop dier hofstede beschik baar te stellen. HET KERKELIJK ZUIDERZEEGEBIED. Ook in de Geref. Kerken is, volgens de (Chr.) „Rot terdammer", belangstelling voor 't vraagstuk van het toekomstige Zuiderzeegebied gewekt. Op de e.v. ver gadering der classis Harderwijk komt van ds. Kam per te Oldebroek de volgende vraag ter tafel: „Is er ook reden om met de randclassis van de Zuiderzee overleg te plegen omtrent de regeling van het ker kelijk leven na de drooglegging van de Zuiderzee?" Daar, in tegenstelling met de Ned. Hervormde Kerk, die door de hoogere kerkelijke besturen, met name door een permanente Synode, gemakkelijker vooruit regelend en organiseerend kan opgetreden, de Geref. Kerken slechts door een e.v. deputaatschap eener Sy node en verder door de geïnstitueerde plaatselijke Kerken in deze zaak arbeid zullen kunnen verrich ten, staan deze er minder gemakkelijk voor. Voorts zal in verband met de drooglegging der Zui derzee voor de diaconieën wel een bijzondere taak ontstaan. De regeering laat wel niet de bewoners der kustplaatsen geheel aan hun lot over, maar zeker zal, wanneer de Zuiderzeevisschers van hun beroep afstand moeten doen, er een toestand komen, waarin niet altijd het sociale leven zelf voorziening zal kun nen treffen. De diaconie van de Geref. Kerk van Har derwijk heeft reeds getracht zich dezen toestand in te denken en stelt nu bij de Kerken in de kustplaat sen een onderzoek in naar de meeningen, die daar ge vormd zijn of na besprekingen gevormd zullen wor den. Te bestemder tijd komt deze zaak ook in behan deling op de Centrale Diaconie Conferentie, al kan deze vergadering natuurlijk slechts adviseerend op treden en blijft de regeling over aan de diaconieën der plaatselijke Kerken, die dan wellicht een gemeen schappelijke gedragslijn volgen kunnen. MOORDAANSLAG TE LJMUIDEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te IJ- muiden een overval gepleegd op den aldaar liggen- den Nederlandschen motorschoener „Atlantic". Vier opvarenden van het Ned. motorschip „Nieuwendam" begaven zich met eigen boot naar den schoener en overvielen, met messen gewapend, de bemanning. Men slaagde er in door het intrappen van '©en deur toegang te krijgen tot de kajuit, waar de kapitein te bed lag. Een der aanvallers viel met zijn mes op den ka pitein aan, doch doordat de aangevallene zich hevig verzette, raakte het mes niet zijn hals doch scham perde eonigszins op de linkerwang af. Vervolgens heeft de aanvaller den kapitein achter over geworpen en op zijn borst getrapt; de verwondin gen waren van dien aard, dat geneeskundige hulp moest worde n ingeroepen. De anderen hadden inmiddels in de kajuit alles kort en klein geslagen en de overige opvarenden van den schoener onder bedwang gehouden. Alvorens te vertrekken eischten de belagers nog geld van den kapitein, die genoodzaakt werd zijn por tefeuille af te geven omdat hij zich tegenover vier personen niet verdedigen kon. Gelukkig bevatte deze portefeuille slechts zeer weinig contanten. Hot motorschip „Nieuwendam" is inmiddels naar Londen vertrokken, maar de kapitein meent een der aanvallers herkend te hebben. De nolitie.te IJmuiden heeft thans de zaak hl han den genomen om te trachten de daders in handen te rijgen. ONBEWAAKTE OVERWEG. door voorzitter wordt het te heffen entree in zulk Gistermiddag ongeveer 3 uur reed bij Venlo een een geval aan het bestuur overgelaten, luxe-auto van den Goltenweg naar den Schoolweg, Na de rondvraag welke niets oplevert van belang, waarblji een onbewaakte overweg van een Duitechen sluit voorzitter onder dank de vergadering, spoorweg moest gepasseerd worden. In den auto zaton de hoeren J. v. K„ verzekeringsinspocteur te NIEUWE NIEDORP. Venlo; G. H.. koopman te Heerlerheide; N. H.. koop Naar we vernemen, zal de nog jong opgericht Ar- man te Slttard. en G. A. H., koopman te Heerier- beiderstooneelvereeniging alhier, met 11 December op- heide. De auto reed in heel matige vaart. Hij werd voeren „Schakels". Voorwaar een stuk, wat uitsteken door laatstgenoemde bestuurd. 15 meter van den de krachten vereischt. overweg zag de chauffeur een trein uit de richting Venlo—Straelen aankomen. Hij wierp het stuur om, met zulk een kracht, dat de auto als een tol ronddraaide, waardoor echter niet voorkomen werd', dat het achterste gedeelte van den auto door den in volle vaart voorbijl snellenden trein gegrepen werd. Het geheelie achterste gedeelte van den auto werd afgerukt en een dertig mieter meegesleurd. De chauffeur kreeg geen letsel. De overige drie inzittenden werden door de glazen uit den auto ge worpen. De heeren J. v..K. en G. H. kwamen in, een sloot terecht, waarin 75 c.M. water stond. DeHet paard schijnt er eveneens goed te zijn afgeko- chauffeur snelde onmiddellijk te hulp en redde henmerL Beiden kwamen er met lichte verwondingen af. De koopman N. H., die op het droge terecht kwam, brak een rib en werd zwaar inwendig gekneusd). DE EERSTE COLLEGES VAN PRINSES JULIANA. Dinsdagochtend ruim 10 uur is Prinses Juliana Bij1 Zijdewind is hedenmorgen door den sneltrein van 9.15 een melkwagen aangereden, en totaal ver nield. Persoonlijke -ongelukken kwamen niet voor. GEMEENTE ST. MAARTEN. per auto uit Den Haag te Leiden aangekomen voor i Ingeschreven gedurende de maand September 1927. haar eerste college aan de Leidsche universiteit. De Geboren: Mathilde Gertruda. dochter van Cornelis Koningin, die naar Het Loo ging. vergezelde de Prinses tot de Haagsche Schouw. Bijl den ingang van het gebouw Kloksteeg werd de Prinses door een barer studiegenooten verwel komd; in de ontvangkamer waren aanwezig de rector-magnificus der Leidsche universiteit, prof. dr. A. J. Wensinck; de secretaris van den senaat, prof. jhr. mr, W. J. M. van Eysinga, en prof. dr. W. B. Kristensen, hoogleeraar in de geschiedenis der godsdiensten en in de phaenomemologie van den godsdienst. Prof. Kristensen heeft het eerste college in de godsdienstgeschiedenis, aan de Prinses geg®- ven, Ruim 11 uur wandelde de Prins© met haar dictaat-cahier onder den arm met eenige medestu denten naar de academie op het Rapenburg, waar zij een college van prof. mr. A. S. de BlAcourt In het oud-vaderlandsch recht volgde. MOTORRIJTUIGEN. Volgens de Septemberaflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn sinds de invoering van de wegenbelasting op 1 Mei j.1. tot en met 30 Juni 1927 door de ontvan gers der directe belastigen in totaal 99.930 belas- tingkaarten uitgezocht, waarvoor in het totaal f 4.886.793.77 aan wegenbelasting werd; ontvangen. Dit aantal wordt hieronder gespecificeerd naar de verschillende soorten motorrijtuigen. Rijwielen, waarop of waaraan een hulpmo tor is aangebracht W3 Motorrijwielen op twee wielen. geen rijwiel met hulpmotor zijnde 28.344 Motorrijtuigen op meer dan twee wielen, geen rijwiel met hulpmotor zijnd©' en in gericht voor het vervoer van niet meer dan 7 personen Idem, voor het vervoer van meer dan r per- sonen Motorrijtuigen op meer dan twee wieren, niet ingericht voor personenvervoer 44.791 3.023 221229 99.930 Totaal aantal BEKNELD TUSSCHEN HET PERRON. Uit Rotterdam, 4 Oct Hedenavond is op het Beursstation alhier een droevig ongeval gebeurd. De 30-jarige leerling-machinist A. van Dort, wonende Diergaardesingel, die uit een rijdenden trein hing, om op het baanvak te kijken, bemerkte niet tijdig ge noeg den lichtmast van een lantaarn, welke daar ter plaatse zeer dicht langs de spoorbaan staat Door den schok viel hij uit de locomotief en geraakte beklemd tusschen de locomotief en het perron, ten gevolge waarvan hem beide beenen weren afgekneld. In zeer zorgwekkenden toestand werd de man per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Eenige uren na aankomst is hij aan de bekomen verwondin gen overleden. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOLL. NOOR DERKWARTIER. In de dd. 1 October te Hoorn gehouden algemeene vergadering van de Federatie Helder van den Vrijzin- nig-Democratischen Bond werden voor de op 25 Oc tober te houden verkiezing van Hoofdingelanden en Hoofdingelanden-plaatsvervangers voor het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier can- didaat gesteld: Voor het district Purmerend: J. Schipper, Purmerend, Hoofdingeland; J. J. de Boer, Assen delft, Hoofdingeland plaatsvervanger. Voor het district Hoorn: J. Best Nzn., Berkhout, Hoofdingeland; P. Pluister, Nieuwe Niedorp, Hoofd ingeland-plaatsvervanger. Voor het district Helder: G. van der Sluijs, Scha- gerbrug; P. J. Waiboer, Anna Paulowna. NIEUWE NIEDORP. Ledenvergadering van het Witte Kruis, op Dinsdag 4 October, ten huize van den heer C. Groot, alhier. Aanwezig 16 leden. Voorzitter de heer P. Pluister, heet allen welkom, waarna de secretaris, de heer P. Haringhuizen, de no tulen leest der vorige vergadering, welke onveran derd onder dankzegging worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat aan rijkssubsidie voor de tb.c.-bestrijding f499 zal worden verleend. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering worden benoemd de heeren P. Pluister en P. Haring huizen, welke de benoeming aannemen en door de vergadering vrij mandaat wordt gegeven. Als bestuursleden, wegens aftreding van de heeren Jb. Kooij Cz. en D. Wit Cr., welke niet herkiesbaar zijn, worden gekozen de heeren A. Visser en A. Win kel, terwijl als secretaris wordt herkozen de heer P. Haringhuizen. De heeren Visser en Haringhuizen nemen hunne benoeming aan, terwijl de heer Win kel, welke niet aanwezig is, met zijn benoeming in kennis zal worden gesteld. Voorzitter spreekt zijn genoegen uit, dat ook onze secretaris zijn benoeming weder aanneemt, zoodat hij daardoor zijn verdienstelijk werk voort kan zetten. Voor de commissie tot het nazien der rekening, worden door voorzitter aangewezen de heeren B. J. F. Meijer, IJ. Meijer en H. Wilbrink, welke hiermede genoegen nemen. Over de bespreking Badhuis, worden heel veel ver schillende meeningen geuit. Na uitgebreide besprekin gen wordt aan het bestuur opgedragon, een kostenbe rekening te inaken om bij alle in deze beide gemeen ten voorkomende scholen, een voldoende aèntal dou ches te plaatsen. De bedoeling is deze badgelegenheid, na de schooluren voor het publiek open te stellen. Daar er begrepen wordt dat deze uitgaven door het Witte Kruis moeilijk zullen zijn te dragen, zal wel voor andere inkomsten hiervoor moeten worden uit gezien. Binnenkort zal het bestuur met voorstellen komen, voor een nieuwe vergadering welke per aanplakbord bekend zal worden gemaakt Men besluit dat het bestuur voortaan zal schrijven: Vereeniging „Nieuwe Niedorp en Oude Niedorp' Door voorzitter wordt medegedeeld, dat de heer J. Ie Clerq doorloopend ijs beschikbaar heeft. Het bestuur heeft gemeend voor menschon, welke flnantieol wel lid kunnen worden, en de kat maar eens uit den boom zien, totdat ze hun toevlucht tot het Witte Kruis moeten nemen, een extra entree te heffen en dit te stellen bedrag aan het bestuur over te laten. De heer Kooiman zou hiervoor liever een bedrag vaststellen in de vergadering. Maar na toelichting Stoop en van Francisca Jacoba Streefkerk. Har- men, zoon van Barteld Lageweg en van Aaltje Oud. Ondertrouwd en getrouwd: ge ene. Overleden. Jan Bijpoet, oud 64 Jaren, echtgenoot van Grietje Bood. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Geboren: Theo, zoon van Johannes van der Molen en Marijtje Kuiper. Klaas, zoon van Johannes Bossen en Aafje Leijen. Eefje, dochter van IJsbrand Meijer en Cornelia Geertruida Bruin. Ondertrouwd: Tjade Druif, oud $4 jaren en Tona Blokker, oud 22 jaren. Gescheiden van echt: Sieuwert Jonker en Pieternel- la Korteweg. Overleden: Grietje Hittema, oud 80 jaren, echtge- noote van Meindert Wit. Jantje Stins, oud 77 jaren, weduwe van Cornelis Roosloot, wonende te Arnhem. Antje Dam, oud 71 jaren, weduwe van Jan Appel man. Meindert Wit, oud 78 jaar, weduwnaar van Grietje Hittema. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Geboren: Maria Hendrika, dochter van P. Kooij en van J. Jong. Jan, zoon van A. Dirkmaat en G. Kamp. Helena Elisabeth, dochter van K Slot en van G. den Engelse. Overleden: Cornelis Wagenaar, oud 88 jaar, we duwnaar van M. Troostheide. Overleden te Alkmaar, Jan Bouwens, oud 64 jaar, echtgenoot van B. Glas. Ondertrouwd: W. Feenstra, oud 23 jaar, landarbei der, wonende te Andijk en N. de (Boer, oud 21 jaar, zonder beroep, wonende alhier. Getrouwd: Geene. GEMEENTE HOOGWOUDL Geboren: IMatheas Siverinuis, zoon van Hill ebrand Knijpers en van Mijlntje Langedij'k. Aaltje, dochten van Jacob van Diepen en van Geertje Imming. Alida. dochter van Adrianua van der Peet en van Engelina Luiken. Lourentina Adrlana, dochter van Cornelis Wagemaker en van Elisabeth Adriana Knijpers. Grietje, dochter van Antonius Groot en van Anna Schaper. Geertruida Theresia, dochter van Hillebrand Konijn en van Wilhelmina Kenter. Overleden: Aaltje van Diepen, oud drie weken, dochter van Jacob van Diepen en van Geertje Im- ming. Ondertrouwd en getrouwd, geene. Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met 30 September 1927. Maartje Glas. N.H,, van Boekelwegbuurt I 8 naar Alkmaar, Rijksstraatweg. Wiep je Rempt, vrouw van J. Zweet en dochter, N.H1., van Aartswoud E 26 naar Akersloot. Maria Appel, R.K. van Weere K 42 naar Oudkarspel. Jan Blom, N.H'., van Aartswoud Zeebuairt G 10 naar Barsingerhorn. Pieter van der Hoek. N.H., van Oude Niedorp naar Noordend D1 76. Aafje Groot. R.K„ van Bergen (N.-H.) naar Weere K 49. Margaretha Truyens, R.K, van Haarlem naar Kerkelaan C 50. Johannes van Dommelen en gezin R.K. van Anna Paulowna naar Aartswoud G 20. vóór de heete zuidenwind gaat liggen en het min der vochtig wordt. EEN DIKHUID AAN DEN HAAL. Te Tlffield in North&mptonshlre is gisteren tegen 4 uur een Jonge olifant, die tot de karavaan van een I reizend circus behoorde uan zijn begeleider ont- simpt. Het dier rende het open veld in, vernielde heggen en afsluitboomen en heeft twee uur lang schrik verspreid waar het zich vertoonde. Tegen het invallen der duisternis gelukte het aan het circus- personeel, versterkt door eenige met knuppels gewa- pende boeren, het dier in een greppel te drijven en het daar weer te binden. Het dier ging daarop weer gedwee mee terug naar zijn stal. EEN BOMAANSLAG. Het Henegouwsche dorpje Biesme, niet ver van Chatelet, zijn gisteravond in een door geestelijke zus- ters bewoond schoolhuis, twee bommen ontploft, die groote stoffelijke schade aanrichtten. Op het oogen- f blik der ontploffing bevonden de zusters zich op de I eerste verdieping, aan welk feit is toe te schrijven,! dat niemand werd getroffen. De daders van den aan-1 slag zijn onbekend. DE ITALIAANSCHE ARBEIDERS BERUSTEN IN LOONSVERLAGING. De Italiaansche arbeiders hebben, na een bijeen komst van hun verschillende vakvereenigingen, be rust in de noodzakelijkheid, dat hun loonen dermate verlaagd worden, dat de productiekosten in overeen stemming worden gebracht met een wisselkoers van 90 lire in het pond sterling. De Italiaansche regeering heeft de noodige maatregelen getroffen, ten aanzien van de toe te passen kortingen, die Donderdag bekend gemaakt zullen worden. Zij zullen voor de verschil lende industrieën en streken des land uiteenloopen tusschen 10 en 20 pet Mussolini heeft dit goedge keurd. EEN MISTKOLOM. Over een. deel van Londen vooral ten zuiden van de Theems heeft gisterenmorgen weer zoo'n dikke gele mist gehangen, dat vier bestuurders van conti nentale vliegdiensten het veld te Croydon niet kon den vinden, hoewel er met sterke zoeklichten en vuur pijlen gewerkt werd. Deze vier machines zijn te Kenley in Kent op ruim 4 mijl afstand van Croydon geland, waar de zon prachtig scheen. Een der be stuurders vertelde, dat de mistkolom slechts 70 me ter hoog was, maar zoo dik dat ook geen enkele toren te onderscheiden viel. In het noorden van Londen had hij kerktorens van Tottenham en Edmonton i daartegen duidelijk zien liggen. TYPHUS IN BELGIë. Te Couillet in Henegouwen zijn verscheidene ge- f vallen van typhus vastgesteld. Ook te Charleroi moest i een vrouw onmiddellijk naar het ziekenhuis overge- f bracht worden. De autoriteiten hebben de noodige f maatregelen getroffen om verdere besmetting te voor-1 komen. Dit dag tenti' UI Co Simo gev. C. Jai 50 da W. dflgei Th Ho tot sr ZANDBANKEN, DIE KOMEN EN Te Park Gate aan den kust van VERDWIJNEN. Cheshire werd J ACHTON GELUK, Maandagavond had in den polder Burghorn (gem. Schagen) een treurig ongeluk plaats. De jager» Duin, Dirkmaat en Slot, bevonden zich op jacht in genoemden polder, waarbij de heer A. Kossen, te St. Maarten, hen voor zijn pleizier vergezelde. Bij het springen over een sloot ging, denkelijk door het vastloopen van den trekker achter een jasknoop, of iets dergelijks, het geweer van den jager Slot af, met gevolg dat het volle schot op 3 k 4 pas af stand Kossen in den rug trof. De patiënt is door Dr. Schmidt per auto naar Alkmaar vervoerd, alwaar direct de operatie plaats vond. Na behandeling werd door Dr. Van Dam aaa vrouw en ouders van den getroffene medegedeeld, dat wel enkele spieren beschadigd waren, doch dat edele deelen naar alle waarschijnlijkheid niet wa ren geraakt. Indien dit juist is, mag nog van een geluk bij een ongeluk gesproken worden. PLANTENZIEKTENLEER. 257. DE DRAAI HARTIGHEID IN DE KOOL. (Vervolg). Daarenboven1 zijn de tterö bloemkooldeelen zeer vatbaar voor rotting. Sluitkool levert na aantasting meermalen nog een product op, zij het dan ook een minderwaardig, maar biji bloemkool is dit niet het Maandag geconstateerd, dat de vloed die volgens geval. Is de larve volwassen, dan wipt zij naar den berekening 16 voet hoog moest komen, dien dag,grond, om zich daar te verpoppen. De poptoestand bij een stormachtige zee. nauwelijks de helft daar- duurt niet lang, en na ruim een maand treedt een van gehaalld had. Een ingesteld onderzoek bewees,nieuwe generatie op, welke nog door meerdere ge- dat de stormen van Zaterdag en Zondag een heele volgd wordt. Zelfs in het najaar nog kan men de zandbank voor de ku3t hadden doen ontstaan, die larven in bloemkoolplanten en jonge spruiten, aan- DI1 De te IL gustu valop een 1 het c Verda per. 1 HU h vondc nam ingesl De dat d 'legt. De vorda en ee to bei dat Z onbev mome entrét 'Ver gehad Do( 9trafb dende ■Mlr. straf BE WIEL De terect diefsti van s schen De helinp icopei een p de golven 'hadden tegengehouden. Gisteren was die bank alweer voor het grootste gedeelte verdwenen en men verwachte, d.at de vloed vandaag zijn nor male hoogte zal bereiken. DE MOORD OP DE ENGELSCHE POLITIEAGENT. In het Charing Cross station is gistermorgen een tasch (met patronen opgeraapt, die gelijk waren aan die. waarmee geschoten is op den vermoorden po- litieconstabel ln Eesex. De schuldigen aan den moord zijn echter nog niet gevonden. DE ZONNIGSTE ÓCTOBERDAG IN DE LAATSTE ZEVENTIEN JAAR. Maandag is voor Engeland de zonnigste Octoben- dag geweest van de laatste zeventien Jaar. Londen had 9.9 uur zon, Qacton 10.6, Margate 10.7 en Haa- tings 10.8. Daar de zon slechts 11# uur boven den hemel staat en bij den huldigen stand de instru menten de eerste en de laatste 20 minuten niet op- teeke^en. beteekent 10.8 uur zon een ganschen dag treffen. De overwintering heeft plaats als pop, raeest&i j in den besmette velden, maar ook wel in spleten van schuttingen, tusschen voegen van muurwerk! enz., wanneer de larven door het neerleggen van kool of koolafval in de nabijheid daarvan zijn ge bracht. Het winterpopstadium eindigt ongeveer be gin Mei en in de tweede helft van Juni. begint de beschadiging zichtbaar te worden. Door de elkaar sinel opvolgende generaties kan vooral bij' mooii, zonnig weer het aantal mugje» sterk vermeerderen. Soms zweven zij' in menigte boven de koolvelden. Vliegend verspreiden zij zich niet ver, maar de wind voert ze dikwijls van den eenen akker naar den anderen. In het Noord-Hollandsche kooldistrict is deza mug tot een ware plaag geworden, waarop een on voldoende vruchtwis&eling ongetwijfeld van ongun. stigen invloed geweest is. Maar ook op anders plaatsen vindt men de mugjes steeds meer en meer ren b.v. in 1915 en 1924 hebben zij het geheele land zonneschijn. Dat is dezen zomer in de maandendoor de koolcultuur ernstig benadeeld. Te Broek op fcehuol Krijgs Juni tot en met September slechte op tien dagen het geval geweest. DOOR DE KOELBLOEDIGHEID VAN DEN MA CHINIST. Door de koelbloedigheid van den machinist is gisteren op de lijn Aberdeen—-Londen een verschrik kelijk spoorwegongeluk voorkomen. De trein, die uit 13 rijtuigen, getrokken door twee locomotieven, bestond en die ruim 600 passagiers vervoerde, was tot op 400 meter het viaduct van Stonehaven ge naderd; dat over een ravijn van 52 meter diepte ligt, toen de locomotief ontspoorde en de vier eerste wagon» in haar déraillement meesleepte. De machi nist van do eerste locomotief voelde wat er gebeur de en reemdo met kracht, doch niet zoo plotseling dat de achterste wagens op de gederailleerde zou-; den kunnen loopen. Gelukkig bleef de voorste loco motief op de rails en do tweede met de vier volg- wagons vernielden wel veel aan het talud en schud den bedenkelijk, maar de koppelingen hielden stand tot het den eereten machinist gelukte den geheelen trein tot stilstand te breneng binnen 100 yerds van het viaduct. De reizigers in de vier gederailleerde wagens waren erg door elkaar geschud1 en een paar vrouwen waren flauw gevallen, maar verder kwa men zo met don schrik vrij'. Het ongeval veroor zaakte een vertraging van ZH uur. CHOLERA IN IRAK. Onder de Muntafigstamme» ln Irak worden Langendijk, wel een der meest geteisterde plaatsen van het kooldistrict, gebruikt men de uitdrukking „hier draait alles". We lazen echter, dat de draal- hartigheid van bloemkool in 1920 in Opper-Silezll op zoodanige wijze voorkwam, dat de cultuur vele gevallen werd' opgegeven. Omdat de mug liefst beschutte plaatsen kios doet zij meer schade aan vroege bloemkool op bea< don, dan aan kool op het ppen veld. In 1920 walf Geautc 35 Bet Weinig van h Wijdde oom'efc „Wa tandje Ze noest pad, s uit, «i op ©en ,U uun, aan aan kooj. op uuu ypou veiu. ah aow "-p Maart warm; zoodat de uitKeplante kool werd aaivj getast, hetgeen in Juni een sterke tweede generatU; ten gevolge had, dus op een tijdstip, waarop andewi de eerste generatie er is. BESTRIJDINGSMIDDELEN. I. Het nauwkeurig lnspecteeren der planten, vofll men ze van het zaaibed naar den akker overbrengt rrr». Alle aangetaste of verdachte exemplaren wordel ,u« ie vernietigd. n. Het verwijderen va» de overgebleven plantei van de zaaibeddem omdat deze, als zij aan hun io worden overgelaten, een bron van besmetting vor men. UI. Het voortdurend nagaan der planten op da akker, waarbij do aangetaste exemplaren met de omgovonden grond worden verwijderd, als dit te minste mogelijk is. IV. Het bespuiten der planten met nicotine zeep, met een straolverstuiver. Gaarne wacht ik nui, na dit artikel mededeelingj r. iedere week meer dan twintig gevallen van cholera in over de draaihartigheid. Wie heeft er iet» geconstateerd en in Basra ongeveer acht. Me» te zeggen? 4 vreest, dat de epidemie niet gestuit kan worden Hoont, K. VAN KEULEN Mai UOflB te bre «Het (fewd. Mlfc C sproke CÜIOQ heeft, wonen, mee u >,Ze overdn aat n .„Dat op „Ik

Schager Courant | 1927 | | pagina 6