MPRESSIE'S UIT DE ARENA. WAT FIJNS! dering ia echter eerst tijdens de 19de eeuw opgeko men, wan in het jaar 1800 was het aantal inwoners van Europa nog maar 187 millioen. Dat de'volkeren van het blanke ras, Indo-germanem, Semiten er^Hamiten, iets meer dan gezamenlijke be volking op aarde bedraagt, namelijk 920 millioen of 50,5 procent, mag ons gerust stellen. De Germaan- sche volken onder hen tellen 268 millioen, de Ro- maansche 167 en de Slavische 154 millioen zielen. Welke de meest uitgebelde taal is? Wij plegen En- gelsch, Fransch, Duitsch en Spaanse-h als de we reldtalen te betitelen. De meest'gesproken taal is echter ihet Chineesch, dat door 435 millioen men- schen wordt gesproken, dan komt de Indische taal, waarin 230 millioen menschen zich onderhouden en dan eerst, veel later, de Engel sche taal met 163 mil lioen. Op Engelach volgt Duitsch met 91 millioen, Spaansch met 80, Russisch met 70, Fransch met 46, Italiaansch met 41 en Oekradndsoh met 35 millioen ■menschen. Wat het verstaan der talen betreft, is de volgorde Chineesch, Indisch, Engelsch, Russisch, Duitsch en Fransch. Men gelooft algemeen, dat er meer vrouwen dan mannen zijn. Maar dat geldt alleen voor Eu ropa, waar op 1000 mannen 1024 vrouwen voorko men. In alle andere werelddeelen s het omgekeerd; in Azië komen op de 1000 mannen slechts 958 vrou wen, iri Amferika 973, in Afrika 968 en in Australië maar 822 vrouwen voor. Bovendien leven de vrou wen langer dan de mannen. In 1910 waren er in Duitschland 793000 mannen ouder dan 70 jaar, doch 1.040.000 vrouwen, terwijl er op de 5000 mannen bo ven do 90 jaar 9000 vrouwen van dien leeftijd voor kwamen. De ouderdom waarop over het algemeen ge trouwd wordt, ligt tuaechen de 26 en 30 jaar. In Frankrijk daarentegen trouwen de meeste meisjes en jongens tusschen de 20 en 25 jaar. In de maanden Mei, October en November komen in Duitschland de meeste huwelijken voor; in Frankrijk in October, November en September; in Hongarije in November en Februari; in Oostenrijk in Februari, Mei en No vember. Wanneer worden de meeste kinderen geboren? Hier zijn de verschillen niet groot, want in Duitschland, Frankrijk, Italië, Roemenië, Hongarije, Oostenrijk en Zwitserland is dat, trots zijn 28 dagen, de maand Gisteren heb ik hier vijf keer over de Seine gezwommen. Zoo. En aan welken kant liet ie je kleeren liggen? Februari. Alleen in Zweden is bet September, welke maand ook in andere landen zeer geliefd is. Welk beroep is het gezondste? Toch zeker die, waarin de mensch den hoogsten ouderdom bereikt, en dat is het beroep van den geestelijke. Wanneer men de sterfte in dit beroep met 100 gelijk stelt, dan gelden voor de andere beroepen de volgende sterftecijfers; voor tuinlieden 108, voor landbouwers 114, voor vis- echers 143, voor meubelmakers 148, voor bakkers 172, voor textielarbeiders 186, voor kleermakers 189, voor doctoren 202(1), voot slagers 211, voor herbergiers 274, terwijl het bedelaarsvak met 638 al te» heel slecht beroep séhijnt te zijn. Het aantal wereldsteden is eerst sedert de laatste 120 Jaar uitgebreid. Er zijn er nu 15, die meer dan een millioen inwoners hebben, waarvan Europa, Amerika en Azië er elk 5 bobben. De gTootste stad in vroeger jaren is Rome geweest, bet middelpunt van het geweldige Romeinsche wereldrijk. Het telde toen 900.000 Inwoners, wat nochtans in verhouding tot den tegenwoordigen tijd niet veel is, maar niet temin een aantal was, dat in de eerstvolgende dui zend jaren ha&rs gelijke niet zou vinden. Bijvoor beeld in de 14de eeuw telde de grootste wereldstad Londen slechts 35200 inwoners tegen nu ruim 7 millioen, bijna net zooveel als het aantal inwoners van onsheele land bedraagt. De grootste voor- vooruitgang heeft echter New-York doorgemaakt. Ruim 100 jaar geleden nog geen 80.000 inwoneie telt het er nu 5.620.000. Dat Amerika het rijk'ste land van de we reld i s, is algemeen bekend. Minder bekend is ech ter, dat dit niet na den grooten oorlog zoo geworden Mijn vrouw kreeg: fristeren een brief van de uwe, die op overmorgen gedateerd was. Dat is mijn schuld: ik heb hem ditmaal eens niet vergeten te posten. is Reeds vóór 1896 kon Amerika op dezen titel aan spraak maken. Over de rijkste mannen op de wereld is al zooveel geschreven, dat dit geen verder betoog behoeft Merkwaardig is misschien nog, dat er in de jaren 1917 en 1918 in Pruisen alléén 5500 menschen millionair werden, of wel dubbel zooveel als i%de 20 jaren, daaraan voorafgaande. De melancho lische vraag, wat er van al deze nieuwe millionairs terecht gekomen is, kan de statistiek helaas nog niet beantwoorden. Voor de uitoefening van kracht, weer een geheel ander terrein in de statistiek, komen het eerst alle volwassen mannen- in aanmerking miet een gezamen lijke arbeidskracht van 4060 millioen paardekrach ten. De trekdieren leveren 100 millioen paardekrach- ten, de machines klein 300 millioen. D'e laatste ja ren lieeft mlen er zich sterk op toegelegd, om van de natuurkrachten gebruik te maken, en wel speciaal de waterkracht, dus de watervallen. D'e mogelijkheden op dit gebied zijn zoo groot, dat men ze in mlllioenen moet uitdrukken. Het ge lukkigste is Afrika er aan toe. Hier bedraagt de voorraad 190 millioen, waarvan echter zoo goed als niets gebruikt wordt. Tezamen hebben de vijf we relddeelen ongeveer 460 millioen paardekrachten, dus net zooveel, als menschen, dieren en machines met elkaar. Hiervan wordt nog géén 25, zegge vijf en twintig paardekrachten gebruikt. Het vraagstuk van het gebruik van de overige 425 paardekrachten wordt echter actueel, wanneer men de uitputting van de «teenkoienvoorraad op aarde onder de oogen ziet. Wanneer we dit laatste nagaan, dan zien we, dat in 1800 ongeveer 13 tot 14 millioen kolen ge bruikt werd, in 1013 echter 1340 millioen ton. Dat is dus het honderdvoudige. 'ZhiHk een stijging van het gebruik doet natuurlijk de- vraag rijzen, wanneer eenmaal de kolenvoorraad' uitgeput zal raken. Deze voorraad klolen kan natuurlijk alleen geschat wor den. Uitgedrukt in mlllioenen metertonnen echat men de voorraad in Eiuropa op' 769.815, in Azië op 1581.038, in Amerika op 5.106.528 (daarbij de Ver- eenigde Staten alleen op 3.838.657!) Afrika élechta 57.839, maar dat wordt misschien vergoed door zijn groote voorraad waterkracht. Australië heeft even eens niet veel. Tezamen wordt de voorraad op 7.383.148 millioen meter-ton geschat. Dat is voorioo pig nog niet opgestookt Wanneer men er de vlakte van gansch Europa mee zou bedekken, zou het een laag van 75 c.M. dik vormen. Ook- wanneer we aannemen, dat het kolenverbruik élke 100 jaar ver dubbeld1, wat zeer wel mogelijk! is, zou er nog voor 1200 Jaren genoeg zijn. Daar behoeven wij dus in geeni geval grijze haren over te krijgen. De voor raad in Europa zou na 200 jaar uitgeput zijn, wan neer het verbruik oim de vijftig jaar verdubbelde. !De Vereenlgde Staten zouden dan echter nog voor 7500 jaren gedekt zijn en China zelfs voor 800.000 jaar. De voorraad aardélie, die op 6323 millioen meter-ton geschat wordt, zal de verbruikscijfers van de steenkool echter wel sterk' beïnvloeden. Van een ietwat kostbaarder delfstof, het goud, ie sedert den aanvang der 16dë eeuw* 30.000 ton gewon nen. Dat ie dus een massief blok van 11.5 meterl lengte, breedte en hoogte. Het in dien tijd gewon nen zou een blok' van 35 meter lengte, breedte en hoogte zijn. Dat de Amerikaan gemiddeld1 nog geen liter al cohol verbruikt, is voor het „drooge" Amerika ver- WARE WOORDEN. 't Is maar goed, dat niet alle men schen gedachtenlezers zijn: er zou geen eind komen aan de weder zij dsche teleurstellingen en verle genheden. Zich met eigen kracht grond on der de voeten leggen, waarin men groeien kan naar eigen innigst voelen, den strijd uit zichzelf wa gen tegen wat men het noodlot pleegt te noemen, dat alleen geeft bevrediging, achting voor zichzelf. De vrouw ie niet het zwakkere, slechts het fijnere vaatwerk, dat den bovenaardschen wijn bergt. Ook is zij voor den man, wat de mjagneetnaald van het kompas voor het roer van het schip is. Elsje (dat voor het eerst een slang: ziet)Hé, moeder, daar loopt een staarthéélemaal alleen! klaarbaar. Ook de Duitscher met 2K liter is matig. Daarentegen gebruikt de Engelsehman 6, de Belg 9, de Spanjaard 16 en de Franschman zelfs 18 liter gemiddeld- De meeste tabak gebruikt de Hollander, 3.3 kilogram per Jaar, dan komt de Belg met 2.2 kilo gram. De Duitscher gebruikt 1.7, de Franschman 1.1 kilogram'. D'e meest bescheiden gebruiker is de Portugees met 0.4 KG. Zoo zouden we kunnen doorgaan met nog veel meer getallen te noemen en vergelijkingen te ma kenen aldus dé wereld in getallen uit te drukken doch dan zouden we moeten vervallen in het „dro ge" (materiaal en dat is hiervoor de plaats niet. Op een Zondag ging hij dn de stad Mexico naar een stierengevecht Niet uit nieuwsgierigheid en zeer zeker ndet uit een sportief oogpunt, maar het was het plichtgevoel van den nauwgezetten journalist, die nu éénmaal alles gezien moet hebben. In de Forrero, temidden van vijftien duizend men schen, had hij plaats genomen en nooit in zijn gan- sche leven had hij zich zoo hopeloos eenzaam, zoo akelig verlaten gevoeld. Ieder corrida (stierenge vecht) omvat een programma van zes stieren. Hij zag de eerste strijd beginnen. Het ging alles weer geheel op den regel af: de stier werd eerst door de Man- derillos wild gemaakt, scheurde dan met zijn vlijm scherp gemaakte horens den paarden der picadoros den buik open, dan kwam de matador met den roo- den doek en den haarfijn geslepen degen, liet het onverstandige stuk vee rakelings onder zijn arm te gen het roodo doek aanrennen en gaf hem tenslotte, wanneer het ongelukkige beest door razernij volko men uitgeput was, met een theatraal gebaar den doodssteek. Het was gruwelijk en fase in ee rend tegelijk. Toen de stier dood was en de toreo de bloedige kling hem uit het lichaam trqk, begon nen de vijftienduizend menschen om den plichtgetrou wen bezoeker heen te razen. Vrouwen, de zuige ling op den arm, schreeuwden als dn een over spannen toestand. Een dikko man in nationaal costuum, den Charro, zat te springen op zijn zitplaats, den rug naar de arena toegekeerd, trachtte den om ken in den nek, wederom boorde deze van zijn kant zijn horens in het paardenlijf. Toen echter dit paard begon te huilen, zooals alleen een wezen in doods angst kan huilen, bemerkte hij, dat de grauwe kleur in zijn gelaat plaats maakte voor een groene tint, en hij vluchtte weg. Aan den uitgang riep hem de billetteur toe, dat het nog lang ndet gedaan was, en dat de beroemdste Spaansche toreros eerst bij de laatste drie stieren optraden. Dan zag hij den vluch teling aan en zei op medelijdenden toon: „Ach, u bent nog niet gewoon aan het gezicht en hebt waarschijn lijk nog niet gegeten. Men moet goed ontbijten, alvo rens men naar de carrida gaat..." Hij at echter dien Zondag heelemaal niet ineer, maar zwoer onder, de honderdjarige boomen van het park van Chapultepec, nooit meer die vervloekte ronde ruimte van beton en ijzerconstructie te betre den, waardoor vijftien duizend menschen zes schoo- ne, onschuldige dieren op één enkelen Zondagmiddag vermoord werden. - Ik zou iedereen willen aan bevelen eiken dag; een wandeling te maken van twintig kilometer Waarom Omdat ik schoenmaker ben De dokter heeft hem oefe ningen in het frissche groen voorgeschreven. Daarom gaat hij biljarten. hem heen zittende honderden menschen tot een ge meenschappelijk triumphgehuil aan te sporen. Dat alles, wijl tien menschen een stier ten doode toe ge tergd hebben en twee paarden do ingewanden uit het lichaam waren gerukt. Alleen die eene bezoeker zat stil daar, en zonder een spiegel te gebruiken, wist hij, dat hij grauw in zijn gezicht was. Toen begon het tweede punt van het programma. Wederom wierp men den stier speren met weerha Maar als jé haar toch niet oprookt, kan je het ook wel met goedkooper soort doen. Van Brahms, den grooten toondichter, wordt de volgende anecdote vertelt. Brahms hield veel van rookten. Nu eens rookte hij dure, dan weer de meest goedkoop» sigaretten soorten. Erion Wolff, de vroeg gestorven liederencomponist, wist van zijn grooten meester te verhalen, hoe deze hem eens gelukkig had'gemaakt met een sigaret Nauwelijlks had Wolff het conservatorium verla ten, toen-hij voor Brahms al een zijner composities mocht voorspelen. Brahms was dien dag zeer .opgewekt en sprak woorden van lof en waardeering voor Wolffs spel en compositie. Bij het afscheid nemen vroeg Brahms zijn leerling, of hij rookte en op het bevestigend antwoord zei hij: Dan zal ik je eens wat fijns geven. Met deze woorden nam hij uit zijn koker een Egyptische sigaret en reikte ze aan zijn leerling over, die ze dankbaar aanniem en eerbiedig in zijn porte feuille opborg. Waarom steek Je die sigaret niet dadelijk aan vroeg Brahms, die reeds een lucifer had aangesto ken. Die rook ik nooit op, antwoordde Wolff, men krijgt niet lederen dag een sigaret van Johannes Brahms. De meester echter deed nogmaals zijn koker open en zeide lachend: Geef mij dan die fijne sigaret maar terug; als je haar toch ndet oprookt, kan je het ook wel met een goedkooper soort doen. HET RENDEZ-VOUS, Het je Jan? gewacht, ïereBasrf WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: dat er tegenwoordig 672.500 meisjes en vrouwen padvindsters zijn?! Over de heele wereld ver spreid? dat wespen en bijen niet verder dan twee voet ver kunnen zien? dat dezer dagen een mian te Chi- cago bij een bonk 1.deponeer de, die daar moet blijven staan, te gen een rente van 3 %1 dat deze dollar, met de opgeloo- pen rente, daar 500 jaar moet blij ven staan? dat in het jaar 2427 deze erfe nis onder zijn mannelijke nakomt lingen moet worden verdeeld? dat er dan 2.000.000 zal «taan? dat dezer dagen te Fordington (Rochester, Engeland) de oudste kip ter wereld stierf, namelijk in den leeftijd van 21 jaar? d at het een Rhode Island Red kip was? d a t 80 van de auto's in Ame rika verkocht worden op het be kende huurkoop-systeem? d a t de waarde van de gemiddel de jaarlij kscbe productie der aarde wordt geschat op f24.000.000.00. d a t de vloeren in Fransche hos pitalen om hygiënische reden ge verfd worden met een oplossing van paraffine en petroleum? dat een groet met de linkerhand voor de Mohammedanen in het Oosten een doodelijke beleedlging it?j Als jij twee appels hadt en je gaf er je broertje geen van, zou je een egoïst zijn, nietwaar? Ja, pa. ''j"-? Maar als je ze allebei aan broertje gaf, wat km je dan zyn r Een idioot, pal

Schager Courant | 1927 | | pagina 16