chagerCourant Brabantsche brieven. Waarover men in Italië niet spreekt Derde Blad. Plaatselijk Nieuws. Stijve Nek Niet omkijken! Kloosterbalsem Zaterdag 8 October 1927. 70ste Jaargang. No. 8131. Bekendmaking. Marktpolitie. Burgemeester en Wethouders» der gemeente Sohagen brengen ter algiemeene kennis, dat met ing rag van J-3 Oütober 1927 tot era met 24 Noi- veimber d.a.v. des Donderdags geen ï-y juigen op het marktplein, Lrags heb Rensg .rs, het Noord era in de Nieuws tra ,..t mogen W-Tien gjpl .atst dan alleen gedurende den ttüd voocr op^ of afladera, terwjji üe-. uit- en in pannen van paurden op heü Marktplein. langs he: Noord en heb JRensgars met zal mogen geschieden. Overtreding zal ge.trvfb worden met een geldj boete van ten hoogste f 25.of hechtenis vara ten hoog-te 6 dagera.. Sohrgera, 6 Oetoiber 1927. Burgemeester en Wethouders! voornoemd, J. Cornelissetn. Da secretaris, Roggeveen. TEBKENSCHOOI*. Aan die Teakierasohiool voor Annbaohtsletarlingera alhier, is ook dit jaar een grtoobe aangifte. Toegelaten werden 33 tunmerlieetriingera, 10 snndsleerlingen, en 8 voor heb sohildervak. HERVEILING. Op onze eierveiling werden i|n hjeb 3e kw, van 10 543490 in 2&J8 partijen aange/oerd; in 1926 bedroeg d<e aanvoer 2<*i8 parbijen meb 4±60-0 p.erera. Een vooruitgang dus van 350 partgen meü 9U7o MARKTOVERZICHT. Do handel ^in vette koeien was een Donderdag j.1. goed prijshoudend. De verwachting was wel iets minder omdat men daoht, dat er weinig Am sterdammers zouden komen, door ©era joodsohen feestdag. De aanvoer van galde»- era kalf koeien was groot; de markten beginnen weer aardig op te komen, veel vee era veel memsohen dien dag, een mooie era gezellige drukte. De prijzen vara deze kotden, welke besteed werden1 wfas baal goed De stieren werden bietst verkocht, en vluggen handel, tot 40 oent weid er besteed. De vaarzen werden ook goed verkocht. De hlamdel in graskalveren was stug. De nuchtere kalveren werden graag verkocht, betere haradal bij de vorige wekera. Yetbe era overlumders werden in groot» getallen aangevoerd. De handel in vöbte schapera was ook buiten verwachting; hoogste- parijs van deze kwam op naam vara den heer F. Borst vara Tuiigehorn, voor f 45 per stuk per koppel. Overhoudjers voor den dood tot f 35; voor de weide tot f 24. De oude slachtschapen wanen1 weer gewildi; vlug ge handel era duur, golden ook, tob f 45. De 1 handel in magere schapen was best duur. De h ara del in hdggtan eraschrammen was geheel feut; prezen belamgrijlfc minder bij vorige weken. De vette varkens waren ook iets minder. Zouters golden tot 32 oent. Op de kippen markt was het iets beter,. De best» boter wierd graag verkocht. THEATER ROYAL. De film, welke Zaterdag om Zondag in het The ater Royal gegeven wordt, is getiteld: „De gevaren van de Renbaan", waarin ons de vele avonturen en gevaarvolle momenten, welke op de groote races •komen, getoond worden. Het is de rechter Jeffrey Roberts, een aristocraat van den ouden stempel in het zonnige Zuiden der Kroote Amerikaansche Republiek, een man van eer en geweten, van ziele-adel en familietrots, een va der voor zijra negerbedienden en bovenal een vurig minnaar van paarden en de paardensport, die zeer achteruit gegaan is in zaken. Armoede, zelfs financieele ondergang staan voor de deur. Jarenlang heeft hij den indruk vara rijk dom weten te wekken, doch nu zal 't niet lang meer duren of die schoone schijn moet worden prijsgege ven. Dit smart hem t meest om zijn ©enige dcoh- ter, die hij in onbekommerdheid van stoffelijke zojgen heeft opgevoed. Geen school was te duur, Keen luxe te veel voor haar. Langzamerhand is het heele dak van zijn prach tig buiten, bet fraaie landgoed Willowbriook, een zilveren dak geworden, terwijl in den eertijds zoo rijk voorziene renstal nog maar een paard' over is. Dit paard „Old Kentucky Home" geheeten, is wel iswaar niet meer geschikt om op races uit te ko men, doch als fokmemie kent 't zijn gelijke niet. Alle hoop van den rechter is gevestigd op het veu len dat „Old Kentucky Home" binnenkort verwacht. Op het land, dat de rechter onlangs moest ver- koopen, laat de New Yorksche millionnair James Bosworth een renstal bouweü. dien hij tot den fraaisten van Amerika wil maken en waaraan geen kosten worden gespaard. Zijn secretaris, de heer Dexter. die de leiding van den bouw heeft is ver liefd op Virginia. de bekoorlijke dochter van den rechter. Dexter is bekend met de armoede van Ro berts en vertelt Virginia hoe het in waaTheid met den jammerlijken financieelen toestand van haar Tandevi is gesteld. Teneinde haar vader te redden, is zij, bereid het ouwelijks voorst el, dat 'Dexter haar deed, te aan vaarden. Zij houdt echter niet van hem, doch be- antwoordt de liefde van den jongen Jobny Sheidan, die door een toevalals paardentrainer In dienst van den rechter gekomen is, doch die door zijn be deesdheid verhinderd werdi haar van van zijn ge voel te doen blijken. De geboorte van „Dixie", het veulen1 van „Old- R«ntucky Home" vormt een uiterst sensationeels gebeurtenis, doch dank zij de zorgen van den rech- ter en van Johny Sheridan groeit het jonge paard voordeelig op en wint het bijl een wedstrijd, voor tweejarigen, aldus, zeer tot ontevredenheid van den trainer, den kooplust van den New Yorkschen rijkaard opwekkend. Als de rechter bespeurt, hoe weinig gelukkig zijn dochter is met het vooruitzicht ^ot D'exter te moeten trouwen en hiji dus hegrijtpt, üat zij den secretaris alleen accepteerde om haar vaders financieele positie te beveiligen, verkoopt hij zijn geliefd paard aan Bosworth en zendt hij tfhrinia naar Europa om een pleizierreisje te doen. Zeu neemt hij met een ouden knecht, die hem niet verlaten wil, van zijn landgoed afscheid en trekt hij he wijde wereld dn, waar hijl weldra tot armoede en drankzucht vervalt. Johny Sheridan. die werkelijk gelooft, dat Vir- JWiia om Dexter geeft, verlaat Willowbrook even eens, doch blijft steeds in de nabijheid van het paard', waaraan hij' zoo gehecht is. De nieuwe eige naar behandelt het dier echter slecht en bij de groote Belmont-races, waar het uit komt, wordt 't door den jockey mishandeld, valt 't en krijgt 't een ongeluk. De millionnair verbolgen over deze mislukking, verkoopt „Dixie" voor 80 dollar aan Sheridan, daar hij het paard alleen nog maar goed voor den vilder acht, doch Johny, die den' rechter weer ontmoet heeft, weet door eindelooze zorgen het mishandelde dier weer geheel in den schitterenden toestand van vroeger ta> herstellen. Alle hoop is thans gevestigd op de beroemde Latonia-rennen in Florida, waar het winnende paard voor den eigenaar een som van 50 duizend dollar in de wacht kan sleepen. Virginia, uit Europa teruggekeerd, vindt haar vader terug en de fortuin glimlacht opnieuw tegen den ouden man: Dixie wint en Willowbook wordt te ruggekocht! Nu hoeft zij nog slechts Johny Sheridan over zijn bedeesdheid heen te helpen om volmaakt gelukkig te zijn en dat doet zij. door hem te vragen, of hij haar man wil worden, waarop hij niet neen ge antwoord heeft.. De gratis 'Dinsdagavond' geeft ons het prachtfilm- werk: „De man van veertig". Dat zal men U gewoonlijk niet behoeven te zeg gen, wanneer Ge het gevoel hebt, of men Uw hoofd met honderd spijkers op Uw romp heeft getimmerd. Maar dan zult U Akkers Kloosterbalsem als wrijf- middel waardeeren. Een herhaalde en krachtige wrijving met deze verwar menden balsem zal U spoedig doen gevoelen hoe de krampachtige samenge trokken spieren verslappen en weer soepel worden. En de stijfheid verdwijnt. AKKER» Groote pot 60 et Zeer groote pot f 1.- „Geen Goud zoo goed" Ulvenhout. 3 Oct 1927. Mienier, In verband mee den datum boven deuzen brief 3 October 't is vandaag percies 353 ja ren .gelejen da Leijen ont zet wierd in den vruugen Zondagmèrgen van 3 Oc tober 1574) docht ik aan het antwoord van den Burgemeester, Janus van der Werff. uit die dagen gegeven aan de .glip pers" 1) luidende: „Fis- tula dulce canit volucren dum decipit auceps," Vrü vertaald in 't Ulven- houtsch, wil da zeggen: As de vogelèèr 't vogeltje vrij' ziet vliegen Fluit ie heel liefitems cm da vogeltje te bedriegen! Da's ok van toepassing op de Bols Litwinoff die al weken bezig is goeie kameraden mee Frankrijk te worden. Hij< wil da zóó doen. as ge'm narekent in zijn „vrindschap", dat ie 'r zóó veul miljoentjes beter van wordt! Maar ze staan in Frankrijk nie op 'm te wachten. Hebben ze *m al laten vuulen. Overal knapt de zaak wa-d-op. In Duitschland is een nationaal feest gevierd ter eere van Hienden- boerg z'ne 80sten verjaardag; of 't den Keizer betrof. Keb daaruit twee konklusies getrokken: lo. Hoe ouwer dat ge wordt, hoe hartelijker da ge mee oewen verjaardag gefielisiteerd wordt altij as ge wa na te laten het als g'oew oogen en zoo dicht- knept; 2o. Da ze in D'uitschland altij wa motten hebben ,da ze kunnen ver-eeren, Is 't ginnen kei zer, dan maar 'ne president, 'n Kinderhand is gauw gevuld. Maar gelukkig, er is voor mijn ok uit gebleken, da Duitschand vrede en veurspuud wil'. D'a zit 'r tenminste drie-dubbel-dik in! Enkele kommenisten wouwen der 0*°u arnmachen. aber die werden in den petoet gestoken 1 Das sol! nicht gehen! 't Is nouw 3&3 jaren gelejen dat ze in Leijlen, pèr- den. honden, katten, muizen en afval aten, van den honger. Da burgemeester en sikkretaris, respectievelijk Janus van der Werff en Jan van Hout aan den Prins van Oranje in Delft, schreven, .geresolveert te syn. liever den uyter&ten hongersnoot te lyen, dan heurder vyanden slaven te worden." E!n vandaag is weer gevierd! het uitdeelen van pekelhéiing. kéés en brood zooas toen gegeven werd van uit he St. Jacobs gasthuis. As Leijitfu da na 353 jaren nie vergeten kan, lot 't ons. dan duidelijk zijra da ze in Duitschland na evenveul jaren te hebben gehongerd als Leijen maanden, (en dat in Duitschland) alles nog maar 'n blauwen Maandag gelejen is), die menschen, daar, naar rust en vrede verlangen, meer as naar wa-d-anders. Ylaggenkwefeties. Komimieraiisime. Haakisenkruifcseé rij, LoedendorferU, 't is allemaal derdehandsch ge knoei vergeleken bij da éóne: Welvaart! Maar wa d-is alles anders betrekkei ijk; De relatlviteitsteeje- rie van professor Einstein is net op tijd uitgevon den! De meerderheid van Francioo de Valdez bestond hierin dat ie 'n leger had van 5000 man! Iets over weldigends! Belegerde-n-ie maanden mee. Bijl Luik vielen in 1914 op éénen dag 30.000 man nen! jg Maar en daar ga-g-et om zoti Einstein zeggen: In beide gevallen is 't er schrikbarend veul honger gelejen.. DIA bleef gelijk'! 0 Luitenant Koppen vliegt op d'n oogenblik mee z'n „postduif" naar d'Oosi mee 'n snelheid van ruim 180 K.M. per uurl De Oost bereiken duurde vruuger jaar. Toen 3 maanden, Toen 6 weken. Vandaag 11 dagen! Maar. As ge gin centen het om' te reizen is de Oost nog nèt zoo ver weg as in de dagen van de Oost-Indi sche Companjie. Van Lier-Blek, dieën Amerikaansche miljoenèèr- vlieger ontbeet, 'n paar maanden gelejen, 's mer- gens om 9 uur in Venetië, gebrukte om 1 uur z'n twaalfuurke in Bazel en z'n wèrm-potje om 6 uur in Amsterdam. Da's ginnen bak die 'k oe-vy hier vertel, da's gebeurd; mee Gijsendorrever, onze pilo>t. Maar da had ik van Lier willen zien doen zonder z'n muljoentje. Om den riks draait alles, zelfs de propeller van het vliegtuig. Wa 'k bewijzen wou. Vruuger leverde ik d'n melk gère veur 4 cent 't motje (maatje) da was 'ne halleven liter. Nouw veur 'n dubbeltje. D'èrepels veur 5 cent d'n „kop" kon 'n huishouwen van 10 man van eten. nouw- per kilo (da kom veurd-eeliger uit veur de boeren) en kosten de piepers zeker 4 keer zooveul. Maar vruuger kostte me 'n potje bruin bier 6 cent de kruik en 'n pakske goeie tabak. 5 cent Kwaaie tabak kost nou 20 cent (De melk is d'n- 2elfden gebleven!) We verdienen allemaal meer en me zijn allemaal èrmer geworrenl 't Eéne dwang bevel is nog niet betaald of 't volgende wordt oew veur oew neus gefriemeld. Op z'n minst 'n „aan maning" of „waarschouwing" t Is kasjeweel zoo onbeleefd die-en menler de vtekua ia om aan z'n centen te komen. Of ie oew 'k weet nie wa d'r veur geleverd heet. Afijn, 'n brutaal mensch eet de halve wereld en dikkels héél de taart. Kek maar de Moes in Italië, naar Priemo de Rivera in Spanje, naar Stalin in Moskou Trotski ebben z'er weer uit gebonsjoerd. Die is nouw in Rusland wa Dav,id Wijnkoop in Nederland! is. 'n Éénzaam dwalende in de kommunistischen woestijn. Och, die menschen zijn zoo kwaad nie! Da ziede wel aan van Ravensteyn. 'Zebben 'm in Roterdam 'n baantje aan de ge meente gegeven salaris mee pensioen aan 't eind en zebben Y gin kind meer aan. Hoorde 'm ooit nog noemen? Ozoo! En amico, „zoo vangde-ze allemaal", zeet 'r lest 'n zjoernelist teugen me en gelijk heet ie! 'Jazeker, ge gaat de wereld hervormen voot oew lol! Da baantje houd-ok zooiank as ge gin beter hebt. De kömmenist uithangen ga best zooiank as oew vader de kost veur oew verdient maar as de goeie man daar mee uitscheidt, omdat 't 'm ver veelt of omdat ie doodgaat of om 'n andere geldige reden, dan kunde t hervormers-bijltje d'r ok bij, neerleggen en krenten gaan wegen, of boeken gaan houwen "of pliesae-agent worren b.v.l De Riks menier, de Riks! Enwa H altij zeg. 't verstand kom mee de jaren! As ik1 m'n jong 'n futsoendelijke, christelijke op voeding eb gegeven, gelooft dan maar gerust. al meugen ze zoo opstandig zijn as Lenin zelf, op 'n goeien dag dan brikt 't gezond verstand deur en ze gaan d'n weg van d'ren ouwerwetschen ouweheer, die z'altij' veur kindsch en onmondig ebben ver sleten! Ollee, Amico, ik ben deus week erg, aan den- fielesofischen kanl Zit 'm in 't zwaarmoedig herfst weer denk', nouw de netuur aan 't starreven is. Volgende week ben 'k daar weer glad overhenen! Mee de beste groeten, ok van Trui as steeds toet a voe DRé. 1)., Glippers waren de lui die de stad over wil den geven aan den Spaaraschen bezetter: Francisco de Valdez. De slagvaardige lezeres en lezer zal vragen: maar wanneer men er niet over spreekt, hoe hoort *mnn er dan over? Dat is juist de aardigheid. Men hoort er over in alle hoeken en gaten, de musschen tsilpen het van de daken, maar officieel bestaat het niet. Toen ik dezen zomer in Holland kwam, sprak ieder een over de moeilijkheden, die in verschillende in dustrieën, in den land- en tuinbouw en overal te overwinnen waren. In Frankrijk en Engeland noemde mlen de moei lijkheden zoo ernstig dat men vreesde dat men van een crisis moest spreken. De Belgen geven zich moeite den crisis te over winnen, maar de arbeidsloonen zijn zóo gedaald, dat menig Belgisch gezin armoede kent al trachten d6 leden van dat gezin nog zoo hard te werken Indien Engeland en Holland niet de schoone kolo nies bezaten, waar voorspoed heerscht en waarop scheepvaart, handel en industrie drijven, waarvan, en dat mag men niet genoeg voor oogen houden, vóór alles de arbeidersklasse in de .moeder landen profiteert, dan zou er in Engelarad en Hol land zeker sprake van crisis zijn. Wanneer men in Amsterdam bedrijvigheid! zlet,dan is het Indische bedrijvigheid. De schepen naar en van Indië worden geladen en gelost, worden ge dokt en gerepareerd en altijd weer verdienen dui zenden arbeiders daardoor hun brood. De goederen komen en gaan veelal van of naar Hollandsche fa brieken altijd wèer door handen van Nederlandsche arbeiders. Op de scheepswerven staan schepen voor de Nederlandsche diensten naar en in de kolonies, op stapel, in de Hollandsche machinefabrieken is men bezig aan de machines voor die schepen. In an der» fabrieken ziet men machines construeeren voor de verschillende zoo gesmade kapitalistische indu strieën in de koloniën. Maar bij dit smaden vergeet men weer de duizenden en duizenden guldens ar beidsloon, die wekelijks in die fabrieken uitbetaald worden, komen uit de zakken dier hardwerkende kapitalistische industrieelen. Men moet eigenlijk in landen zonder kolonies wo nen om! de eigen kolonies te leeren waardeeren. Doch die kolonies moeten ook goed beheerd worden en moeten de mogelijkheid bieden aan de bewoners van het land, dat de kolonies bezit, om die kolonies tot voorspoed te brengen. Dit mist Italië en dat doet zich sterk gelden. De kolonies van Italië volgens de wereldhistorie eeuwen geleden rijk, schatrijk zelfs, zijn nu moeilijk tot welvaart te brengen, Tunis, heit land aan de we reldzee, waar vele Italianen reeds een stuk brood verdienen en waarheen nog veel meer Italianen zou den kunnen emigreeren, behoort aan Frankrijk. Italië heeft ontzettende behoefte aan emigratie. Ik zat Zondag tusschen Chiasso en Milaan aan tafel met drie Italianen en er ontspon zich een conversa tie. Het bleek, dat twee der aanwezigen op emigra- tiestudie uit geweest waren. De jongere was in Hol land geweest naar aanleiding van de berichten om trent de Zuiderzeewerken. Hij was teleur gesteld teruggekom/en, er waren daar geen Italiaan- sche arbeiders noodig. Machines deden het grootste deel van het werk en men had in Holland nog ar beiders genoeg. Buitendien waren de meeste werk lieden der Zuiderzeewerken oude gedienden in het aannemersbedrijf, rijswerkers, steenzetters, beman ning voor baggermolens, zuigers, Priestmanmolens, sleepbooten en bakken. De jonge man was geheel terneergeslagen. De ou dere was opgewekter. Hij was in Canada geweest en daar waren mogelijkheden. Hier was naar zijne mee- .nng de mogelijkheid het vinden van de geschikte elementen en van het geld. Wie in Holland het Ca- nadeesche immigratievraagstuk bekeken heeft, zal deze meening graag aanvaarden. Verkeerde of liever ongeschikte elementen zullen zelfs met veel gelde- lijken steun niet slagen. Ik heb eens jaren geleden een jongen uit Broek in Waterland, die een zeer be kwaam nielker en kaasmaker was naar New York State geholpen. Die jongenheeft dadelijk carrière gemaakt. Ware hij: niet bekwaam geweest, dan zou hij verloren gegaan zijn, zooals zoovelen voor en na hem gingen en zullen gaan. Waarom de behoefte aan emigratie in Italië sterker is dan ooit werd niet gezegd, daarover werd niet ge sproken. Wil ik het U zeggen? Er heerscht in Italië net zoo goed een crisis als elders. De landbouw staat voor groote moeilijkheden. De lire is veel te snel geste gen en nu zit de landbouwer voor de moeilijkheid om de dure dollarcredieten met dure liren af te los sen. Het lijkt zoo eenvoudig en het is allemaal zoo moeilijk. De banken zijra door de regeering gedwon gen faciliteiten te geven aan de landbouwers, men hoopt er zoo door te komen. In de industrie is het ook niet pluis. De dure lire, te snel gestegen, heeft den export lam geslagen. Toch wordt er niet over crisis gesproken. Waarom niet? Omdat bij alle bekwaamheid der regeering deze een groote fout gemlaakt heeft: overgevoelig heid ten opzichte van het nationalisme te cultiveeren. Eerst maakte de fascistische regeering geen fouten, daarna werd dat uitgestrekt tot geheel Italië, tot de natie zelf. Toen een markies de Bernardls verleden jaar den Schneider Cup won, werd daarvan nationalén ophef gemaakt, toen de markies de Pinedo pech had, werd ook daarvan weer nationale drukte gemaakt. Maar de crisis die er heerscht wordt verzwegen, wordt verbloemd. In Italië heeft men geen crisis. De couranten, die allen onder censuur staan, zwij gen er over als over het graf. Wat is het gevolg? Dat een vijandige buitenlandsche pers juist veel gemakkelijker de crisis tot een desaster kan opbla zen. Noch het een, noch het ander is juist. De gulden middenmaat is ook hier weer te prefereeren. Er heerscht in Italië een crisis, maar niet erger dan el ders, slechts mist Italië hulpbronnen, als rijke ko lonies of delfstoffen in eigen land, zooals andere rij ken en daar buitendien nog veel graan geimporteerd moet worden, kan men begrijpen dat het heel wat moeite en hoofdbrekens moet kosten om alles be hoorlijk voor elkaar te houden. De industrie, die op steenkool importprijzen te ba seeren heeft, ziet met leede oogen naar andere lan den, waar men steenkool in eigen bodem aantreft. Wanneer men de officieele werkloosheidsgegevens ziet, dan vallen die er g mee. Eilacie is ook weer hier do nationale trots een slecht adviseur geweest. Wan neer men b.v.b. leest, dat in de een of andere fa briek 30000 man arbeiden, dan zou men geneigd zijn te denken, mooi zoo! Maar het is mogelijk dat ver zwegen is te melden, dat er van die 30000 man 15000 man slechts 2 dagen per woek mogen opkomen, in ploegen. Dat wil dus heel wat anders zeggen dan men zou meenen te mogen concludeeren. De regeering bemoeit zich met alles, in de hoop de crisis te overwinnen en verbiedt o.a. aan handel en industrie om leeningen in het buitenland aan te gaan zonder haar permissie. Het bedenkelijke is, dat de regeering heel moeilijk nu opeens tot openbaarheid kan overgaan, want dit kon wel eens tot zulk een paniek aanleiding geven dat roode elementen gelegenheid zouden krijgen om revolutioranaire streken uit te halen. Era daarvoor be hoede God dit arme land. Men mag Mussolini niet genoeg dankbaar zijn dat hij dit land voor eene com munistische of bolsjewistische revolutie heeft weten te behoeden. Het was al raar aan den gang toen hij zijn coup d'état uitvoerde en de communistische re volutie krachtig onderdrukte miet hetgeen hij noem de de fascistische revolutie. Wien men ook in Italië spreekt, niemand wenscht do#toestanden, die nè, den oorlog en vóór het fascisme hier heerschten, terug. Maar toch zijn groote lagen der bevolking deels ontevreden, deels ongerust. De beteren, de rustige broeders in alle lagen der maatschappij zijn onge rust. Ongerust omdat zij wel voelen dat er crisis is en niet weten hoe het daarmee eigenlijk wel staalt. In de couranten leest mlen immers daarover niet en wie zijn eigen veiligheid lief heeft spreekt er liefst niet over. Men weet immers niet of een vijand niet van de gelegenheid zou willen profiteeren om hem een loer te draaien. Dat is eigenlijk de grootste crisis, de onzekerheid, die tot ongerustheid aangroeit en in paniek zou kunnen overslaan. Het broeit in de Romagna, waar juist een kleine Mussolini het levenslicht aanschouwd heeft Pas is in die zelfde Romagna (in het Noordoosten van Ita lië) een communistisch oproer onderdrukt en nu re gent het daar weer telegrammlen en bloemen op en om het kraambed van de echtgenoote van den krach- tigen minister. Tot de gelukwenschen behooren de koning aan zijn „neef" Mussolini en de koningin aan Signora Mussolini. De kleine Romano is al ge doopt, niet bewust van alles wat in en buiten de stad, waarnaar hij genoemd is, omgaat Wat zal dit jaar de wijnoogst geven? Mijn vriend de waard in Albano, dien ik een bezoek bracht, raad de mij aan vooral in December en Januari bij hem te komen de „vino nero" (roode wijn, al staat er feite lijk zwart) zou extra zijn en de Onorevole (dat ben ik) hield immers veel meer vara rooden dan van witten wijn (hetgeen waar is). Ik maakte de opmerking, dat vdgens informaties de druiven tengevolge van de e vroeg ingevallen absolute droogte, die 4 maanden geduurd had, klein zouden zijra. Zieker klein, antwoordde de waard, maar van extra kwali teit. Heerlijk optimisme, laten we hopen voor Italië en de Italianen, dat de wijnoogst meevalt en de ex port gunstig moge wezen. Men zond mij muscaat- druiven uit Terracina, druiven gegroeid in het ont gonnen gedeelte van de Pontijnsche moerassen en ik moet zeggen, ze waren delicieus. Dus leve het op timisme! De vijanden vat Italië zitten niet stil, lees slechts de Haagsche Post en de groote duim-artikelen. Men moet de vijanden, waaronder de magonnerie, niet on derschatten, Wellicht weet men nu in regeerings- kringen wel, dat zulke wereldorganisaties een ge weldige miacht bezitten en heeft daarom Mussolini ook vara de week den algemeen voorzitter van de Rotarybeweging ontvangen. Ik ken in Rome ex-magons die nu iederen Dinsdag met de andere Rotary-lieden samen eten en lid der Rotary geworden zijn. Een macht, alweer niet te onderschatten. Men kan wel deporteeren, zooals men den ex-pre sident der ex-Italiaarasche magonnerie gedaan heeft, maar daardoor heeft men nog niet een machtige as sociatie uitgeroeid of de macht daarvan geknot Integendeel, die miacht is juist vrees ik, ontke tend. Dat ook anderen vreezen, dat dit wel eens fa taal voor Italië kon worden en diat indien de re geering, die daar heden aan het roer ie, morgen

Schager Courant | 1927 | | pagina 9