Radioprogramma HET AFGODSBEELD. Abonnementsgelden. Plaatselijk Nieuws. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. vóór 15 November a.s. Binnenlandsch Nieuws. Provinciale Bonden van Waterschappen. PLANTENZIEKTENKUNDIGEN DIENST. An Voor Donderdag 18 October. 11.20 DAVENTRY (1600) Daventry-kwartet. 11.50 HAMBURG (395) Concert uit Hannover. 12.— HILVERSUM (1000) Politieberichten. 1220 DAVENTRY (1600) London Radio Dance B. 12.35 HILVERSUM i(1000) Lunchmuziek door het trio bestaande uit: Karei van der Hoek (vi ool), Jaap Frank (cello) en P. de Gruyter (piano). 12.50 PARIJS (R.1750) Radioconcert door het or kest van Albert Locatelli. 2.20 KOPENHAGEN (337) Middagconcert. 3.20 BERN (411) Concert uit de Kurzaal, 3.20 ZURICHi (588) Concert uit de kapel Gaul- lini. &30 HILVERSUM (1060) Wie niet vergeten wor den. Uurtje voor wees- en ziekenhuizen en thuiszittenden. Verzorgd door Mievr. Antoi- nette Van Dijk. 3.35 STUTGART (389) Namiddagconcert. 3.50 FRANKFURT (429) Concert door het Huia- 4.20 BERN (411) Concert uit de Kurzaal. 450 HAMBURG (395) Uitzending van het con cert uit het Ca!ó Wallhof. 420 LANGENBERG (469) Liederen en aria'a. 4.20 DAVENTRY (1600) Het Daventry-kwartet. 5.— HILVERSUM! (1060) Vooravondconcert dooii het A.N.R.O., onder leiding van Nico Treep. 5.20 HAMBURG (395) Populair concert. 6.30 HILVERSUM (1060) Uitzending van het pro gramma van den Philips Kortegolfzender. 8.40 DAVENTRY (1600) De London Radio Dance Band. 6.50 PRAAG (349) Symphonie-concert door het Tchechische phil harmonisch orkest. 7.20 2URICH (588) Concert door het huisorkest. 7.20 KOPENHAGEN (577) Dansmuziek tot 1.2a 7.30 LANGENBERG (469) Concert door het orkest van den West-Duitschen Omroep. 756 STUTTGART (380) Concert door het Philhar- monisch orkest te Stuttgart. 7.-45 HILVERSUM (1060) Politieberichten. 750 BERN (411) Concert uit de Kurzaal te Bern. 8.10 HILVERSUM, Uitzending uit het Concert gebouw te Amsterdam van het orkest o.l.v. Pierre Monteux. Aangeboden door de Philips Radio en A.N.R.O. 8.50 ZURICH (588) Concert door het Mandoline orkest ..Carmen". 8.35 BRUSSEL (509) Concert stationsorkest. 8.50 PARIJS (R. 1750) Radio-concert. 9.25- BERN (411) Orkest uit de Kurzaal. 10.30 HILVERSUM (41060) Nieuws. Persberichten van het Persbureau Vaz Dias. 10.50 DAVENTRY (1600) Dansmuziek uit het Sa- voy Hotel. me trainers wed strijd hielden. Ook deze beweert, in overeenstemming met de verklaring van den ap pellant. dat niet een afzonderlijke annonce ia ge- filaatst, doch dat de aankondiging ia opgenomen n een advertentie van den hoer FUko St. De Oificior noemt de vermakelijkheid tweeslach tig. zoowel sportief als amusement kan deze wed strijd genoemd worden. Er wordt ook vermakelijk heidsbelasting voor betaald zoo goed als voor een voetbalmatch. Spreker vordert derhalve bevesti ging van het Kan tonrechter! Uk -"«nnis. DIEFSTAL IN HET BUREAU VAN HET N.-H. DAGBLAD. Voor dit feit moet zich verantwoorden de 21-ja- rige typograaf Joh. G. A. L. te Alkmaar en thans gedetineerd in het huis van bewaring. Het jonge menscli is op Kormlisvriidag aan den rol gegaan en heeft toen allerlei gelcke streken uitgehaald. Zoo drong hijl in het kantoor van het N.-H. Dagblad, op welks drukkerij 'hij werkte. HU onderwierp de lessenaar van den Directeur, den heer Van Ha— mersveld, aan een grondige inspectie, doch maakte niet veel meer buit dan ©enige Belgische bankbiljet ten een een gering bedarg. De komst van zUn patroon joeg hem op do vlucht. Later is hij rwet een Ford gaan rijden, die in de Lan- gestraat stond. Toon hij niet verder kon opschieten met dit voertuig, beeft hij het aangegeven bij de po litie als gevonden voorwerp, met gevolg dat hij ook werd gedeponeerd. Gevorderd werd 4 maanden gev. De verdediger, mr. Dwars van Hoorn, pleitte voor waardelijk. Het verzoek tot invrijheidMelling werd verworpen. THEATER ROTAI*. Zondagavond is er in het Theater Royal geduren de de bioscoopvoorstelling een snufje. Dan zal op treden de bekende Humorist Willy Derby, welbe kend door de gramofoon. HU is o.m. de zanger van Moeder, 't Fiere Sohooierahart, Kerstlied, enz. enz. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 11 October. Uitspraken vorige zitting. Andries v, d. R„ Hoorn (gedetineerd), diefstal. 6 maanden gev. M. v. d. W„ Bloker. nadere instructie. Reindert D.. Oude Niedorp, heling, nadere in9tr. Jan K., I-Ielder. Hootrer beroep Kantongerecht, ontslag van rechtsvervolging. Bartel V.. Helder, als voren, vrijgesproken. Nieuwe Zaken. TEN UITVOERLEGGING VORW. STRAF. De harmonicaspeler A. de J, eigenlijk genaamd Z, staat met gesloten deuren terecht op grond dat hem ten uitvoerlegging van een voorwaardelijk hem opgelegden gevangenisstraf dreigt. HOOGER BEBOEPZAAK. Heden wordt voortgezet de zaak tegen den heer Fijike St., ondernemer van café Populair te Alk maar, door het Kantongerecht te Alkmaar veroor deeld ter zake het geven van een openbare verma kelijkheid na gedane publicatie, zonder dat daar toe vergunning was verleend. Het betreft hier een wedstrijd op Home trainers. Gehoord werd de heer Krapels. president van de in dit proces ter sprake gebrachte sportvereeniging. Deze verklaart overeen komstig het verweer van den niet verschenen appel lant. Op grond van het koude seizoen was de wed strijd beneden in het lokaal, anders wordt deze op de bovenzaal gegeven. Voorts wordt gehoord de monteur Chr. Mol uit Bergen, secretaris-penningmeester van de Wielren nersclub „Onderling Genoegen', welke leden der Ho NAAR HET ENGELSCH. In de voorwaarden was bepaald dat de lading te Singapore moest overgescheept worden op een boot van de Peninsular and Oriënt al Stoom vaartmaat- maatsohappij, die naar Engeland zou vertrekken; de sleepboot „LombOck" zou dus tegen den morgen van Balang wegvaren. Wegens den regen die op het dek neerplaste, zaten in het salon zes ballingen bijeen, te praten over „thuis", om hun verdriet wat te verzetten. Robertson, de agent van de British Indian Stoom vaartmaatschappij, verlangde naar Sauchdehall-street op een natten avond: dat kwam van den regen! Smith de directeur van het magazijn van Butterfield, wilde de petroleum ruiken van de Zaterdagavondmarkt in Poplar; dat was de schuld van de lamp die in hot salon hing, ofschoon haar walmen den anderen vol strekt geen heimwee bezorgde. Zij begrepen dan ook niets van zijn begeerte. „Je bent een gelukkige kerel, Rutherford, dat Je den tuin van liet Oosten, dit stinkende 'gat hier, kunt verlaten. Met Kerstmis kam je thuis en dan krijg je wat anders te eten dan kip met kerrie en rijst „Wij hooren dat je zoo'n Cresus geworden bent", zeide de stuurman van de „Lombock". „Al de betoo- vering van het geheimzinnige Oosten zou mij hier niet langer houden dan 'tot het vertrek van de eerstvol gende boot, als ik niet in alle brieven van huis hoor de van kinderen die uit hun kleeren groeien". „Ja", zeide Smith, met zijn sigaar op Rutherford wijzend, „in het belang van de wetenschap begroef hij zich ginds achter dat woud vol ontuig", met de an dere hand maakte hij een gebaar, dat het geheole ol iënd Java moest omvatten, „en ik geloof dat hij al dien tijd in zijn eigen mijn werkte. Waarachtig. Een robijnenmijn. Wij dachten dat hij1 kapelletje ving. Waar zijn je monsters, Rutherford?" Jim Rputherford klopte de asch van zijn jekker en lachte. Na tien jaren zwervens van Malakka naar Obaheite, van de Marshalls naar Auckland, waarbij hij van alles bijdehand had gehad en zoo ongeveer gelijk op had gespeeld, bezorgde zijn beetje school kennis hem een baantje ergens in het bosch achter Balang en zijn verstand, door de ondervinding ge scherpt. deed hem daar blijven, totdat hij zooveel ro bijnenin een gordel bijeengebracht had, als hij meende moodig te hebben. Hlii hopte nu. dat de Lombock hem te Singapore op de boot naar huis zou brengen. Een kakkerlak die van de zoldering viel, trok de aandacht, en vlak daarbij stond een voorwerp waar om Smith begon te laohen. „Ik zie, dat je een afgod heb buitgemaakt. Dat lijkt een ongemakkelijk heer!' Aan onze lezers buiten Schaden doen wij liét ver zoek het abonnementsgeld dér Schager Courant over het derde kwartaal 1927, ten bedrage van 21.65 (voor courant met Zondagsblad f2.38), aan ons Bureau te betalen, óf over te maken per postwissel óf over te laten Schrijven op onze post rekening No. 23330. De laatste manier van vereffening raden wij ten zeerste aan, daar dit slechts 5 oents kost; formu lieren zijn aan alle postkantoren k óén cent verkrijgbaar. Per Postwissel daarentegen zijn de kosten 20.10. Na genoemden datnm wordt beschikt met f0.14 verhooging. Toezending is dus voordeelig! Voor alle abonné's die gewoon zijn het oouranten- geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet Zij, die bi) ons op De Prins, Het Nieuwe Mode blad, Gracieuse, of Kinderkleeding enz. zijn geabon neerd, kunnen eveneens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 3e kwartaal 1027, op dezelfde wijze toezenden. Voor De Prins is het bedrag 22.33 Voor Het Nieuwe Modeblad 11-25 Voor Gracieuse 12.15 Voor Kinderkleeding 2 0.95 Voor Panorama 12.20 Voor Het Leven 2 2-50 DE ADMINISTRATIE. ONDERWIJZERSOONFERENTIE TE ALKMAAR. i Den Udon en 15den dezer wordt te Alkmaar oen i ondorwijsconfcrent/ie gehouden met tentoonstelling. Het onderworp dor conferentie is: De aansluiting tus schen lager en middelbaar ondorwijs. Sprekers zijn: J. H. Pluvier over De eociale zijde van het vraagstuk ;der aansluiting tusschen lager en middelbaar onder- I wijs; J. W. Bijmolt over De grondslagen van een goed j onderwijssysteem, (dr. Van Oven is wegens ongesteld heid verhinderd)prof. G. Rcvész over De positie van het 1. o. in verband inet de klachten over de resulta ten van het m. o.; D. L. Daalder over Aansluiting en schoolorganisatie. Te Utrecht heeft dezer dagen een bijeenkomst plaats gehad van afgevaardigden van de provinciale bonden van waterschappen, teneinde de wensche- lijkheid te overwegen van nadere aaneensluiting ter behartiging van gemeenschappelijke belangen. Aan wezig waren de heeren R. P. Dojes en G. E. Schui- ringa, voor Groningen; A. F. Stroink en 3. L. Lou- wes, voor Overijssel; W. H. de Beaufort en jhr. mr. K. J. Schorer, voor Utrecht; R. Kaan en J. Ph. van Amstel, voor Noord-Holland; rcurs. P. Blussé van Oud-Alblas en G. J. G. Schijthuis, voor Zuid-Hol- <land, mr. H. van der Beke Callenfels, voor Zeeland: H. C. de Jongh, ir. E. J. Bosch Ridder van Rosen- thal, P. Kokke en mr. R. S. Rink, voor Gelderland, van wie het initiatief voor deze bijeenkomst was uit gegaan. Friesland had bericht van verhindering gezonden; in de overige provincies zijn nog geen bonden. De vergadering, welke geleid werd door den heer H. C. de Jongh, was eenparig van oordeel, dat er zoo talrijke vraagstukken bestaan, welke belangen raken, aan alle waterschappen gemeen, dat oprich ting van een bond voor het geheelo land alleszins nuttig en noodig werd geacht. Zoodat werd besloten tot de voorbereiding daarvan door een comité, be staande uit een afgevaardigde van eiken provincia len bond. Na afloop van deze vergadering bleven de afge vaardigden van Overijsel, Gelderland, Utrecht on Noord-Hollnad bijeen ter bespreking van het voeren van een krachtige actie tegen het toekomstige voor- loopige peil van 0.13 M. minus N.A.P. op de afgeslo ten Zuiderzee, waarvan zeer nadeelige gevolgen voor die provincies worden verwacht; een uiteenzetting van die nadeelen zal spoedig het licht zien. OUDKARSPEL. Voor de koiffeesten welke het volgend jaar in deze gemeente worden gehouden, zijn de eerste voorbe reidingen reeds getroffen. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren A. Timmerman, C. Paarlberg, Jb. Gelder, G. Hart, C. Vlug en J. Schrieken. OUDKARSPEL. We vernemen, dat plannen in voorbereiding zijn, om het volgend voorjaar in deze gemeente een ba zaar te organiseeren. MET ZIJN ARM TUSSCHEN RADEREN. Uit Deventer, 11 Oct Gistermiddag had bier ter slede een ernstig ongeluk plaats bij de tapijtweverij van den heer Peters aan den Zandweersweg. Terwij i de leerling-wever B. de K. zich nabij een der weef stoelen bevond, kwam hij plotseling mot een mouw van zijn jas togen de raderen aan, ten gevolge waar van zijn rechterarm tusschen de kamraderen ge raakte. en vreeselijk werd verminkt. In ernstigen toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar dit lichaamsdeel geheel werd geamputeerd. De toe stand van den getroffene was heden iets gunstiger. Tel. EEN AANRIJDING EN NOG WAT. Gisteravond omstreeks half negen heeft achter het Groene Kerkje te Oegstgeest een gecompliceerde aan rijding plaats gehad. Uit Lelden reed In de richting Haarlem een luxe Citroëmauto, bestuurd door J. M. R., een reiziger uit Vogelenzang, die in gezelschap was van den heer P. J. v. E. Beiden verkeerden on der den 'invloed van sterken drank. Van de tegenover gestelde richting kwam eenautobus van de maat schappij Brockway. De Cdtroën-auto schuurde langs de autobus, waardoor eerstgenoemde wagen een wiel verloor. Op drie wielen den weg overstekend, kwam de Citroën vervolgens in botsing met een Fordwagen, bestuurd door wethouder S. S. uit Rijnsburg, Deze reed achter de autobus. Hij zag het gevaar aankomen, reden waarom hij zoo goed als stilstond. Een aan rijding was echter niet te voorkomen. Door de aan rijding verloor de Citroën nog een wiel, terwijl de carosserie van de Ford ernstig beschadigd werd. Met moeite gelukte het aan omstanders de inzittenden van de Citroën-auto uit den wagen te halen. De be stuurder J. M. R. was aan zijn handen gewond, terwijl Robertson stond op, om het afgodsbeeldje van groenen jaspis van nabij te bekijken, welks mond tot een grijns vertrokken was. Zijn oogen waren roode steenen, die het licht geheel in zich opnamen en het weerkaatsten met een uitdrukking van vree- selijken haat. Hij hield het poppetje omhoog en spot te over zijn voorkomen. Schertsend richtte hij gebe den tot den afgod; doch hij moest zich hoe langer zoo meer inspannen om diens blik te trotseeren, en onder het gelach, van de anderen hield hij plotse ling op. „Wel lieve hemel hier pak aan, dat ding: Ik geloof dat het leeft." „Geef maar hier", zeide Rutherford. „Ja, het zijn zonderlinge steenen. Het is een soort van corundum, bekend onder den naam van asteria. Het is een quaestie van kristallatievlakken en hoeken. Ik heb den knaap den naami gegeven van Fortunus. Als ik hem niet in een tempel had opgedaan, zou ik niet in de buurt gezocht hebben naar wat ik vond. Door zijn toedoen ga ik nu naar huis". „Zooveel geluk brengen tij niet altijd aan", zeide de kapitein. „Daar hadt je Forsaith van de „Zeeko ningin". Hij was een grappenmaker on zette een lee- lijk beeld van de Solomons als boegbeeld voorop. HIJ vond dat het zoo mooi bij den naam yan zijn schip paste. Op een nacht toen hij van Batavia kwam, roeide ik naar hem toe; ik wist niets van het beeld, en waarachtig, toen de sloep onder de boegspriet van d.e „Zeekoningin" doorging, gaf ik een schreeuw. Ik zeide toen dat het hem ongeluk zou aanbrengen' en jullie weet allemaal wat er met hem gebeurd is. Ik ben niet bijgeloovig, maar ik bedank er voor iemand aan boord te hebben, die zulke dingen mee neemt, of het een heidensch beeld of een christelijk altaar is." „Het is hun eigen schuld. Zij spotten mjet het ge heimzinnige, nrnar tegelijk kijken zij achterom. En dan struikelen zij. Nu met Fortunes kan het geen kwaad. Hij bestaat hoofdzakelijk uit kiezelzuurzout en kalk, behalve zijn oogen, die zijn van een beetje zeldzamer slijk." „Hoe ben je eraan gekomen?" „Gekocht en betaald. Den Opperpriester en zijn twee helpers omgekocht, den dag voor mijn vertrek". „Je weet zeker wel", zeide Smith, „dat de plaats in don tempel nu vacant is en dat de dorpelingen in de jungle op jacht zijn naar de verdworion geeste lijken." „Ik wist het niet. Maar zij mochten wel eens wat hebben,. Zij speelden veel te veel den baas over dat achterlijk dorpje." „Nu, jo zult nu spoedig het zonnige Oosten, met rijn duistere geheimen achter Je hebben. En dan buis de familiebijeenkomst, zooals Dickens be schrijft." hij over inwendige pijnen klaagde. De heer 8. S. b*. kwam nagenoeg geen letsol. Belde inzittenden van de Citroiin.-üuto zijn naar hot politiebureau to Oegst- geest overgebracht, waarvandaan zij por auto uit Haarlem *tju weggehaald. De Citroën-auto wai niet verzekerd. MOERBEEK. Dinsdagavond j.1. had dn het café van den heer J, v. d. Molen de publieke verkooping plaats van de boe renwoning met erf en wei- en bouwland, tezamen groot 1.72.30 H.A., behoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer M. Wit. Kooper werd van 'het geheel de heer Frank Berghuis, voor de soin van 13520. WINKEL, Blijkens in dit nummer voorkomende advertentie zal do bibliotheek van het 'Nutsdepartement Donder dagavond voor het eerst geopend zijn en voortaan weer eens por veertien dagen gelegenheid geven voor het ontvangen en ruilen van boeken. WINTERVLINDERS-LIJMBANDEN. Dit bl£ flag en tentlijn ZEDJ De 2 „Laat Dickens er buiten", zeide de kapitein. „Best. Je weet wel wat ik bedoel. Een door de zon gebruinde jongeling uit het buitenland, alles onder tranen vergeven, schalksche tantes met lastige vra gen, aardige nichtjes en voorrechten, kerstblokken en lange donkere avonden. Sommige lui treffen het altijd." Het donkere, ineengedrongen figuurtje van For tunus op de plank smjolt ineen met de schaduwen. Doch wanneer de tabaksrook wat dunner werd en door de beweging van het schip de kap van de lamp wat verschoof, mengde de afgod zich door zijn blik ken in het gesprek. Hij scheen even ver te kunnen zien als Forsaith van de „Zeekoningin". Opeens trok de kapitein een leelijk gezicht; hij rook eens aan zijn sigaar en kêek om zich heen of de anderen niets be merkten. Daar rolde iets dat op een voetbal leek, onder de tafel vandaan en bleef, toen de boot weer recht lag, onder Rutherford's afgod liggen. Nieuws gierig maakte Smith de palmbladen los, waarin het pakje gewikkeld was, en de doordringende specerij- geur werd sterker. Toen sprong hij met een kreet vnn afschuw achteruit en veegde zijn handen krach tig af aan zijn Jas. „Het is Malu sprak hij eindelijk. „Hét is het hoofd van den priester." Hij wondde zich tot Rutherford. Allen keken hem aan. Rutherford ging er heen, keerde het met den voet om en liet het uit een van de raampjes vallen. Hij veegde zijn handen, met een handdoek af en was zoo verward en verstrooid, dat de kapitein hem zijn glas aanreikte. „Goed, dat Je morgon vertrekt", zeide de kapitein, ,dan loop Je misschien de twee anderen mis." Een week later bracht Rutherford zijn goed over op do mailboot, doch zonder Fortunus mjeo te ne men, niet uit bljgeloovigheid maar om rust te heb ben. Als iemand naar huis ging om te trouwen, zoo als hij, mocht hij in een kalm burgergezin, waar men alleen bang was voor dieven, toch niet de ake lige gevolgen van een godsdiensttwist in het Oos ten invoeren, al waren zij dan ook gebalsemd. Verbeeld u, dat een Londensch kamermeisje op een morgon een bruin, verschrompeld hoofd, sterk geurend, met lang, zwart haar, oogen als was en j twee voortanden om van te droomen, op het haard- kleedje vond! En Rutherford wist hoe handig die 1 godsdienstdwepers het onwaarschijnlijkste ten uit boor kunnen brongen. In dit geval zou het hun wel niet gemakkelijk vallen, waar desioods zouden zij als lnlandsche matrozen scheep gaan, als zij hem wilden volgen. Toen de hofmeester van de „Peninsulair and Orien- tal" dus aan Rutherford kwam vertellen, dat een bo de van de Lombock op het laatste oogenblik iets voor hem gebracht had, hoopte bij maar dat het Fruittelers. Het is nu de juiste tijd om lijmbang den aan te leggen. De wintervlinders beginnen dez« maand, zoodra er een vorst van eenige beteekenis U geweest, te voorschijn te komen uit den grond, waar zij den zomer als pop hebben doorgebracht. Er is een groot verschil tusschen de mannetjes en wijfjes. De laatste missen de vleugels. Om de eitjei. te leggen in de kronen der vruchtboomen, aan dunn« takjes, dicht bij de knoppen moeten ze dus tegen de stammen opkruipen. Van dit feit wordt bij de'be strijding partij getrokken^ Door het aanleggen van lijmbanden (natuurlijk! met de lijm aan den buitenkant) om| de stammen wordt het do vrouwelijke wintervlinders onmogelijk gemaakt tegen de hoornen op te kruipen. De ban den moeten goed sluiten, met twee touwtjes, (aan boven en onderzijde) op een glad gedeelte van den stam, bevestigd worden. Soms leggen de wijfjes de eitjes beneden den band op den stam. Dit gedeelte moet in Februari met 10 vrucht-ghans g boomcarbolineum bespoten worden. schuldi Het resultaat, dat men met lijmbanden kan berei- Artikel ken is afhankelijk van de kwaliteit van lijm en pa-(leze zé pier. handelt De lijm! moet langen tijd kleefkrachtig blijven, het l papier (perkamentachtig) mag niet de oHe uit de I VER! lijm opnemen. De n Men betrekke daarom lijm en papier van betrouw- bare handelaren. Uitdrukkelijk zij hier vermeld, dat lijmbanden alleen dienst doen tegen wintervlinders tlcn ej (om]dat de wijfjes ongevleugeld zijn) niet tegen jJer m wormstekigheid. Schaal De rupsjes van de wintervlinders (trekmaden) zijn yan groen met een donkergroene streep in de lengte 0egeg( over den rug. Het zijn, spanrupsjes, d.w.z. zij heb- fl(joor ben behalve borstpooten alleen aan het achterste gedeelte van het achterlijf een paar pooten. Zij heb-' ferudld ben daardoor een typische voortbeweging met gebo- gen rug. Zij beschadigen de knoppen en jonge bla deren van verschillende vruchtboomen, van kersen, ook de jonge vruchtjes. In Mededeeling 3 van den Plantenziektenkundigen Dienst wordt de lovenswijze van vlinders on rupsen, de schade door hen veroorzaakt, alsmede de bestrij- ding uitvoerig beschreven. Inlichtingen worden verstrekt door den Planten ziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen te werk gestelde ambtenaren van dezen Dienst. HOO De s Cantor ir ve. vor lestijd ;001' v 5, we Over schuld VERBOUWT AARDAPPELSOORTEN DIE ONVAT^JjgJ BAAR ZIJN VOOR WRATZIEKTE. POG Ondergeteekende vestigt de aandacht van ollebe-j langhebbenden op de groote beteekenis, die de teelijL van voor wratziekte onvatbare aardappelsoorterf voor de cultuur en den export van aardappelen^ heeft. Het verdient daarom aanbeveling, de teelt vaaf deze soorten zooveel mogelijk over het geheele land ingang te doen vinden. Zelfs bij een eenigszins ge ringe cultuurwaarde zijn de voordeelen, die aan de teelt van voor wratziekte onvatbare aardappelsoor ten verbonden zijn, zoo groot, dat aan deze de voor keur mbet worden gegeven. Met den meesten aan- drang zij daarom aan alle landbouwers aanbevolen, Q^r i de teelt van onvatbare soorten ter hand te nemen of laar uit te breiden. Men schaffe zich daarom thans poot- )aar g, goed aan. Als onvatbare soorten, die voor de cultuur geschikt zijn, kunnen o.m. genoemd worden: vas Alpha, Bevelander, Triumph, Ceres, Robijn, Mo- q nocraat. secevf De Inspecteur, Hoofd van den gjine Plantenziektenkundigen Dienst, N. VAN POETEREN. Mr. Dok d< (en li reqrns geen jaspis afgodsbeeld zou zijn. Maar het was b wel, en het keek hem kwaadaardig aan van waschtafel. Dat was dus afgeloopen; de dorpeliv gen konden wel leelijke dingen doen, maar gefl wonderen. In de kajuit van een schip dat d ui zeul mijlen ver op zee is, konden zij geen afgesnedei hoofden werpen; en dat er een van die zwijgend! kerels aan boord zou zijn, was niet waarschijnlijk Doch die berekening bleek geheel onjuist, toe! op zekeren morgen, voorbij Gibraltar, waar de Ooi tersche hartstochten behoorden te verflauwen, d hofmeester in zwijm viel on Rutherford met heel koffie begoot, omdat hij op den grond iets zag 11| Geaufc gen, dat ditmaal niet gebalsemd was. De serang, d inlandsche sturitfan, verzekerde dat het het hooi was van een der matrozen di ete Singapore wan ingescheept. ,Maar Sahib. Allah mag weten waar zijn licha gebleven is." Zoodra Rutherford over den rand van zijn kw keek, herkende hij een van de lagere priesters ui ffooti den tempel op Java. Later ontdekte hij dat zijn gofjWat del met robijnen weg was, en tegelijk zijn reden o"^" naar huis te gaan. Wel zotte hij het onderzoek voort, toen het te Londen .aankwam, doch hij had den moed opg® geven. Rillend zat Rutherford op 'een wolbaai in di loods op de kade, on overdacht, wat er nu was over «erkl gebleven van zijn arbeid van tien jaren. Hot orgl gjg vari alles waren de brieven die hij in den zak had Zijn verloving was namelijk over de post tot stan gekomen en deze was de aanleiding geweest zijn terugkeer. Daarginds, in Nieuw-Guinea, was er aan boot van een schoener die op de parelvisscherij uit wa< een knaap geweest, Summers genaamd- De knol was onder de hoede van Rutherford aan wal gei om te zien of kinine en goede verzorging hem noj zouden kunnen redden. De zaak was eenvoudig p noeg, maar het ging Rutherford erg ter harte, een eenzame kust, met een bewusteloozen knaap, d in ijlende koorts over zijn huis praat enfin, allq werkte er toe mede. Toen het ijlen ophield, Bprsf do knaap zeer kalm over een zuster, wier portrj Rutherford in do hand hield. Aan haar moest latd alles meegedeeld worden, zeide de knaap. RutlHJ ford had er naderhand nooit berouw van dat hij t zoo'n ezel geweest was, en terwijl hij wachtte, totéi do schoener hem zou komen afhalen, schreef hij het mJeisje, on vertelde haar alles, tot liet einde; r zeide veel meer dan een man gewoonlijk doet 1 halve wanneer hij naast een graf staat, en zij aan v» hij schrijft, zich aan de tegenovergestelde zijde VKj den aardbol bevindt. held telljk. van 1 „W 4 om t dat l iljwas." „W Wlaps ..G tvijze. „N Jtenvi I Rest morgen ten z ze limh dge ,,Be i>ar 'ra irief jjGs

Schager Courant | 1927 | | pagina 6