Alienten Wienis- WOUDA's VERKIEZING HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOL LANDS NOORDERKWARTIER. GOUDEN KETENEN Eerste Blad. Feuilleton. Zelfrijzend Bakmeel Dinsdag 18 October 1927. SCHAGEB 70ste Jaargang No. 8l36. COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden 11.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TISN van 1 tot 5 regels i 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte borekond. DJX NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Zaterdag werd in het café „Central" te Alkmaar gehouden de vergadering die per advertentie was bijeengeroepen voor hen, dde meenden dat boven staande verkiezing niet behoort te geschieden op een grondslag van politieke partijverdeeling. De heer K Breebaart Dz., burgemeester van Bar- singerhorn, opende de bijeenkomst, die door onge veer een 25-tal belangstellenden bezocht was. Spr. deelde mee, da£ hem een paar weken geleden een candidatuur voor de verkiezing van het Hoogheem raadschap was aangeboden, buiten het politiek com promis om. S'pr. had meenen te moeten bedanken, to i oud als hij zich daarvoor voelt, toch was naar zijn jmeening het noodzakelijk, dat de politiek buiten «deze verkiezing bleef, vandaar den oproep tot deze-verga dering om dat. mogelijk «te maken. De politiek had met het Hoogheemraadschap niets te maken en was het verkeerd te vragen, wat de can didaten betrof, tot welke politieke partij zij behoor den. Men had te vragen of zij goed hun functie zou den kunnen vervullen, of zij de noodige capaciteiten hadden. Nu bemoeiden zich zelfs personen met deze candidaatstelling die er feitelijk niets mee noodi.g hadden, immers zij waren niet eens kiezer. Spr. acht te het noodig, dat men over de candidaatstelling be- glnite geheel op neutraal standpunt en vandaar deze vergadering. Of men lid was van een politieke partij, wed natuurlijk niets ter zake, als men maar niet als zoodanig werd gecandideerd. De heer «Baron van Tuyl van Serooskerken, voorzit ter van Purmers Belang, was hèt met dit standpunt volkomen eens: geen politiek en zoo had Purmers Belang de zaak ook aangevat. Verschillende candi daten waren door Purmers Belang gesteld en door de politieke partijen overgenomen. Voorzitter-achtte dat ook de juiste weg, maar de tijd was daarvoor nu te kort en moest op een andere i manier worden opgetreden. j De heer Aukes, secretaris van het comité van het Apolitieke accoord; zette-iu het foröede het standpunt ■uiteen van hen die dit politieke accoord hadden aangegaan en hoe zij er toe waren gekomen. Spr. meende, dat de politiek niet geheel buiten het Hoog heemraadschap stond en daar ook niet geheel buiten gehouden kon worden en wees op het groot aan tal ambtenaren en beambten in dienst van dit wa terschap en waarvoor dus de arbeidsvoorwaarden enz. geregeld moesten worden. Spr. begreep verder niet hoe de politiek de heeren hier zoo afschrikte, vooral van de heeren Breebaart niet, die toch nakomelingen waren van een familie, die toch op maatschappelijk gebied een groote werkkracht ontplooid had en zich looit wars van politiek had gehouden en steeds bij politieke partijen waren aangesloten geweest. ,Spr. oeende toch dat waar elke andere organisatie 'ach terwege blief om deze verkiezing te leiden, iet toch op den weg lag der politieke partijen, om dat te doen. Spr. herinnerde er aan, hoe ook in 1921 te politieke partijen'dat hadden gedaan, ook al omdat er geen andere organisatie bestond en geen enkel waterschaps- of polderbestuur het initiatief had genomen om tot een behoorlijke regeling in deze te lomen. Waar bleven toen de mannen die zoo wars m politiek, de belangen van het groote waterschap Koord hollands Noorderkwartier zouden «dienen. Toen njn ook de politieke partijen opgetreden en zijn can- Ihten teld door hen, ook een compromis aan gegaan. En spr. laat die verkiezing de revue passeeren en memoreert hoe alleen Purmers Belang verzet daar tegen heeft gepleegd en stemming in dat district is gehouden. En de strijd is «beslist in het voordeel der camdidaten der politieke partijen. Spr. zegt dat toen door de anderen echèc is geleden en voorspelt degenen die andere candidaten stellen, dat weer. En niet waar, do toen gekozenen hebben uitstekend hun plicht ge daan en hebben bewezen dat een goede keuze is ge daan. 1 Die verkiezing is nu 6 jaar geleden en nu staan wij weer aan den vooravond van een verkiezing en nie mand 'heeft in al d«ie jaren ook maar één poging ge daan om tot de oprichting van een organisatie te ko men, iöie «deze verkiezing zou kunnen 'leiden. Waar bleef nu in al die jaren die zoo warme belangstelling in het Hoogheemraadschap. Alleen eenige dagen voor de verkiezing komt er weer verzet, nu door de po- ilitieke partijen het compromis is aangegaan. Waar om komt men niet eerder en vroeger? Wat nu de candidaten van Purmers Belang be treft, spr. weet niet of er door het politiek compro mis gestelde candidaten zijn die hun candidatuur ook van Purmers Belang hebben aangenomen, maar wat spr.'s partij betreft, mogen candidaten, aangesloten bij een politieke partij, die candidatuur van Purmers Belang niet aannemen, en spr. weej, dat er ook zijn, die het niet aangenomen hebben. En spr. wekt dege nen in deze vergadering, die aangesloten zijn bij een politieke partij op, om aan deze actie niet. mee te doen, een actie, die spr. nogmaals echèc voorspelt De heer Mr. D. Breebaart zet zijn standpunt nog maals uiteen (bekend uit zijn ingezonden stukken) waarom of hij de candidaatstelling door politieke partijen verkeerd vindt Een waterschap is een belan gengemeenschap en alleen de belanghebbenden, dat zijn de eigendombezitters, hebben dat te regelen. Wat spr.'e familie betreft, 't is waar, velen daarvan rijn of waren aangesloten bij politieke partijen, spr. zelf pchter niet Maar z.i. doet dat bij deze verkiezing niets ter zake, een kwestie als 't is waarom het in geen enkel opzicht gaat Spr. releveert zijn strijd met 'Mr. Leesberg en leest zijn 'antwoord aan dezen voor en zegt dat een waterschap als zoodanig niets met politieke partijen heeft te maken. Spr. meent, dat nu er nog menschen zijn die al is het laat, nog een laatste poging wagen om deze verkiezing huiten de politiek te houiden, moest dat worden gewaardeerd. Spr. uit zijn verbazing, dat de heer Aukes hier aan wezig is, duidelijk als de advertentie zegt, dat deze vergadering voor hen is, die deze verkiezing buiten de politiek willen houden en meent «dat de heer Aukes deze vergadering niet had moeten bezoeken en hier het woord voeren. Spr. is er niet tegen heim bet woord weer te geven, maar eigenaardig blijft spr. blijkbaar zijn optreden vinden, daar wij hier een andere actie in deze verkiezing willen, geen can didaten voornamelijk beoordeeld naar bun politieke richting, maar naar capaciteit en geschiktheid. De heer De Goede, Wijdenes, ontkent dat Punners Belang in 1921 verzet heeft «gepleegd tegen het poli tieke accoord, dat is in het «district Helder ge weest Thans treedt Purmers Belang wel op en komt met eigen candidaten. Wij hebben met het politieke compromis samenwerking gezocht en is gepoogd met Beemsters vereeniging, met de heeren van het poli tieke compromis samen te vergaderen. Dat is gewei door E. PHILIPS OPPENHEIM, Schrijver van: „Rijk en geen Geld, Millionair tegen wil en dank", e.a. Geautoriseerde vertaling d. DICKY WAFELBAKKER. 21. Hij sloop naar de deur, opende deze zachtjes en luis- frde op de gang. Niemand! bewoog zich en er was geen ttkel geluid' te hooren. Hij keerdo naar de kamer terug to begon opnieuw te zoeken. Eén voor één nam hij de «schillende kleedingstukken weer op en tastte in de «kken. Zijn zoeken werd beloond met de vondst van een üf pennystuk, dat hij in een hoek van een vestzakje itdekte. Hij liet daarna de kleeren ruisten, en liep nog- fials de papieren door.doch met even weinig suc- Zachtjes opende hij de laden, haalde de heele kast fojiersteboven, en doorzocht elk stukje van die kamer. Toen hij eindelijk ophield was het alleen omdat er «ts meer over was, waar hij nog kon kijken. Hij ging w het midden van het vertrek staan en zag om zich «een. Hij had' niets gevondenniets was te voor wijn gekomen, dat hem in eenig opzicht kon schade- oosstellen voor het gevaar,, dat hij geloopen had. Toch *as er. nog één troost over. Het was vrijwel onmogelijk tot Ruby Sinclair beter zou slagen dan hij. Het docu- tent, hetwelk haar fortuin kon maken en hem ruinee- ton zou, was niet hier. Deane wendde zich eindelijk naar de deur. Het was [ostrekt niet noodig het risico dat hij liep te verlengen, ïy' zou naar zijn kamer terugkeeren en later op den toorgen het hotel verlaten. Hij deed voorzichtig een paar stappen in de richting de deur. Plotseling bleef hij stilstaan en hield zijn wem in. Heel langzaam keerde hij zijn hoofdkam en tosterde ingespannen, iemand bewoog zich in jr^ver- ru ^aai"naa's^* Lr bevond zich -een verbindii^Cdeur, felke achter een gordijn verborgen was, en terwijl hij ■aar stond, hoorde hij de knop knarsen, alaof deze werd toegedraaid. Hij leunde voorover en draaide het electriseh licht uit. n het donker staande hoorde hij duideijk dat een sleu- >r, het va... cic verborgen deur omgedraaid werd. «y onderscheidde, hoe deze zachtjes geopend werd en dat net gordijn uitpuilde. Er was iemand anders in de kamer,, iemand, die hij niet kon zieniemand, die eveneens belang stelde in de bezittingen van den ver moorden man. Er was een tusschr-npoos van verscheidene seconden het leken minuten en hadden ook wel uren kunnen zijn. Daarna kwamen- de sluipende voetstappen in zijn richting. Een zacht geruisch van rokken verraadde, dat het een vrouw moest zijn. Zonder eenige waarschuwing werd het vertrek in een zee van licht gehuld. Het meisje zou geschreeuwd hebben, doch Deane die voorbereid was, leunde voorover en legde zijn hand op haar mond. Ze keek hem met angstige oogen aan. „Is U het?" riep ze uit. „U?" „Groote goedheid!" antwoordde hij. „Winifred1 Ro- wan!" Heel even werkte hun wederzijdsche verbazing verlam mend. Daarna schoven ze van elkaar weg en bekekem elkander, alsof ze geestverschijningen waren. „Wat komt U hier doen?" vroeg hij heesch. Verbeelde hij het zich, of krulden zich haar lippen voor een kort oogenblik tot een spottende glimlach? „Ik moest een schuld betalen," fluisterde ze. „Ik kwam het papier zoeken, hetwelk U vreesde dat in an dere handen zou vallen. Ik wilde het opsporen, doch het is niet hier." „En ikantwoordde Deane. „U heeft het misschien gevonden?" riep ze uit. Hij schudde met zijn hoofd. „Het is weg." „Wellicht heeft h\j het nooit gehad," fluisterde ze. Deane trok de wenkbrauwen tezamen. Hij werd meege sleept door de opwinding, dè spanning van het oogen blik en het onverwachte van de geheele situatie. „Hij heeft het mij getoond," antwoordde hij, „nog kort vóór dien avond." „O!" Deze uitroep scheen haar lippen geheel droog te ma ken. Ze bevochtigde die met haar tong en schoof een weinig dichter naar hem toe. Er lag een uitdrukking op haar gezidht, welke hij nie* kon verklaren. En toen, voordat er verder wat gezegd kon worden, hoorden ze iets, hetgeen zóó onverwacht kwam, in de stilte om hen heen, dat zij er beiden heftig van schrikten. Een elec- trische bel weerklonk ergens dicht bij hen in de buurt in den stillen nacht. „Wat is dat?" vroeg Deane haastig. „Iemand van een der tegenover liggende kamers schelt," zei ze. „Ga vlug naar Uw kamer terug. Ze hebben «os hooren praten. Men zal hier komen kijken". „Maar U dan?" protesteerde hij. „Ik ben veilig", antwoordde ze. ,Jk heb dienst op deze verdieping. Ik moet iéta in de kamer hiernaast doen. gerd en toen (hebben wij gevraagd: wat nu te «doen?- En het eenige was: doorgaan. En al mag het dan een echèc worden, wij zullen dan met den Prins van Oranje zeggen: hebben wij «ditmaal geen succes, wij blijven volharden! Voorzitter wijst er den heer Aukes op, dat «hij het grootste woord op deze vergadering heeft en nikt eens kiezer d& En als het nu een echèc wordt, welnu, laat dit maar aan ons over. Spr. gelooft dat niet, gezien het feit, hoe weinig of het in 1921 scheelde of de heer Eriks was toen gekozen. Spr. wijst er verder op, dat nu die candidaten dn hoofdzaak op hun politiek wer den gekeurd, gezien het feit dat de heer Nes, die hoofdingeland-plaatsvervanger was, van «het tooneel moest verdwijnen, nu hij geen S.D.A.P.er meer is. De heer H. Eriks herinnert ook aan de verkiezing van 1921 en 'hoe het toen maar 30 a 40 stemmen scheelde, of spreker was gekozen. Spr. zegt dat toen de aandrang op hem groot is geweest en moeilijk een candidatuur was te wei-geren en spr. acht het ver keerd dat het nu weer de politieke partijen zijn, die de lakens uitdealen, terwijl zij in 'waterschapszaken geen zeggenschap behooren te hebben. De heer Du Burck -gunt graag ieder vrijheid van spreken, maar verwondert zich toch, waar de oproe pingsadvertentie zoo «duidelijk was, over de vrijmoe digheid van den 'heer Aukes. Maar wellicht komen wij door dit débat op een nog zuiverder grondslag. Spr. noemt het uit den booze, dat V.D., V.H.B., S.D.A.P. en R.K, hier over de vertegenwoordigers van toet Hoogheemraadschap hesluiten, de politiek mag de doorslag in deze niet geven. En in verband hiermee noemt spr. de candidatuur van den heer Westerhof, een zeer bekwaam man, maar niet de aangewezen man voor het Hoogheemraadschap. Daar voor moeten wij hebben mannen die hun sporen op waterschapsgehied hebben verdiend, die verstand hebben van dijken en wegen'. Spr. noemt daarna nog 'het ingezonden stuk des heeren Leesberg, dat vol gens hem niet op «hoog peil stond en dat dit alleen een gevolg is van het feit, dat hier menschen aan het woord zijn, die bij de politiek behooren. Voorzitter acht het 't best niet meer over politiek te spreken. De heer Aukes herinnert voorzitter er aan, dat hij toegang tot deze vergadering aan hem heeft verzocht en gevraagd heeft het woord te mogen voeren en «dat heeft voorzitter hem toegestaan. Spr. verbaasd zich over «het verzet dat zijn spreken hier vindt. Spr. er kent zijn vergissing ten opzichte van Puimera Be lang, om daarna nog eens in het licht te stollen dat de politieke partijen zich met deze verkiezingen heb ben bemoeid, omdat er geen enkele andere organisatie was die er zich moeilijk om maakte. Spr. blijft het wonderlijk vinden dat er nu juist eensklaps weer aan wordt gedacht, terwijl er jaren lang niets is ge daan. Spr. wijst er verder op, dat de politieke par tijen de menschen' niet candidaat gesteld hébben, als zoodanig n.L lettend «alleen op hun politieke overtui ging. Er is wel degelij«k gelet op capaciteiten en ge- schiktheid Spr, verdedigt de heer Westerhof, «die ge- Ziet gi) ouder uit dan gif zljt7 Slechte spijsverte ring. verstopping, maagkwalen enz., werken andeellg op ow humeur en ge stel. Poster s Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid del. dat ow kwaal doet verdwijnen. FosterMi Maagpillen Aloni verkrijgbaar per flacon. Vlug! Hij sloop da deur uit. De kleine zij gang was nog ledig. Gedurende een paar seconden luisterde hij aandachtig. Er waren tot nu toe geen voetstappen hoorbaar in den hoofdcorridor. Met enkele schreden bereikte hij de deur van z(jn eigen kamer, draaide ae kruk om en ging naar binnen.... Bijna onmiddellijk daarop weerklonken er voetstappen op de gang. De bel van de tegenoverliggende kamer werd beant woord, Wederom stilte... De seconden werden minuten en de minuten verliepen. Daarna werd plotseling zacht jes en bijna onhoorbaar de deur van buitenaf geopend. Winifred Rowan stond o p den drempel. In zijn ver beelding meende hij iets onheilspellends te zien in den blik, waarmede ze hem aanzag. „U pehoeft niet meer te zoeken," zei ze. „Ik heb het papier gevonden". Hij .stak zijn handi uit. „De belooning ia voor U", ver klaarde hij. Ze ging een weinig van hem verwijderd staan. „Be zal die spoedig opeischen", zei ze. „Schel om zeven uur, dan heb ik dieist en zal het U brengen. Stil, pas op." Ze sloop weg en sloot de deur. Deane haalde diep adem. Dus het was voorbij en— by had' gewonnen. HOOFDSTUK XX. In twijfel. Prompt om zeven uur den volgenden morgen schelde Deane. Wederom verscheen de dikke, oude vrouw met haar vriendelijken glimlach en langzame bewegingen. Wilt U thee, mijnheer?" vroeg ze. Deane keek haar een oogenblik aan zonder iets te zeggen. „Wanneer heeft het andere kamermeisje dienst?" vroeg hij. „Ze had er al moeten zijn," luidde het antwoord, „maar ze is er nog niet. Ik heb zoo juist den knecht naar haar kamer gezonden." Deane bestelde warm water en wachtte een half uur. Daarna schelde hy weer. Dezelfde vrouw kwam binnen. „Wilt U thee, mijnheer?" vroeg ze. „Alsjeblieft," antwoordde hy. Ze was reeds halverwege de deur, voordat hy haar terugriep. „Heb je nog steeds dienst hier?" vroeg hy. „Het andere kamermeisje is nergens te vinden, mijn heer,," gaf zy ten antwoord. „Haar bed werd niet be slapen, en niemand weet waar zij kan zijn." Deane knikte. Het was tenslotte misschien nog het Voor Winkeliers bij G-ross. v.h. M. DE HA AS te Alkmaar. kozen zijnde, alles zal doen om zich in de zaken in te werken, bekwaamheid te over als bij daarvoor heeft Spr. zegt nog boe de heer Westerhof 6 stem men heeft voor het Hoogheemraadschap als voorzat ter eener woningbouwvereniging. De heer Aukes verlaat «hierna de vergadering. De heer Van Tuijl wijst op mannen als de heer Eriks, «dde achter den zeedijk wonende, voor toet Hoogheemraadschap geschikt zijn en niet de men schen die ver daarvan wonen en geen practische 'kijk hebben. De heer L. Reuvers noemt toet Hoogheemraadschap een strop, 'die wij echter eenmaal «hebben en wij moe ten er om denken, dat de zaken daarvan zoo goed mogelijk worden bestuurd. Candidaten van de be- stuurderen daarvan zullen dus gesteld moeten wor den. Spr. is er ook voor mannen te nemen die van de zaken dus verstand hebben, die weten hoe de ■dijken er uit zien en «geen mannen uit de stad. Men schen die in de streek wonen waar gevaren zijtnBnr noemt ook de heer Eriks en andere menschen uit Enkhuizen, Medemblik, Hoorn, enz., vandaar waar de gevaren dreigen. Maar spr. vraagt tevens zullen wij er de politiek ook buiten kunnen houden. Men ziet dat reeds bij kleinere waterschappen, dat gevraagd wordt of de candidaat wel van de kleur ds. De po litiek is er naar sprekers meening niet buiten te houden, al zijn de candidaten dan ook (Buiten de po litieke partijen om gesteld. De heer Du Burck wil, nu wel niet voldoende can didaten zijn te krijgen, ook candidaten nemen van het politiek accoord en daarnaast de onze stellen. Mr. Breebaart acht dit niet practisch. want dan stemmen wij toch ook weer voor de candidaten van de politieke partijen on komt de politiek er weer bij. De heer Barsten pleit voor toet in toet leven roe pen eener organisatie, opdat bij een volgende «ver kiezing er leiding en. voorlichting is. Spr. is ook van oordeel dat de politiek niet buiten deze «verkie zing is to houden. Ook «de heer W. van Slootèn acht toet onmogelijk de politiek geheel buiten deze verkiezing te houden. Op deze vergadering is reeds een politiek verschil, al zijn maar een paar richtingen hier vertegenwoor digd. Men zal hij toet stemmen der candidaten toch de kleur zoeken waartoe men zelf behoort. Vervolgens ontspint zich nog een debat over de vraag of nu reeds canididaten zullen worden gesteld of dat op oen volgende vergadering zal geschieden. Thans worden de heeren Eriks, Mr. Breebaart en W. van Slooten genoemd'. Ten slotte wordt besloten &.S. Zaterdag 22 October weer ini Alkmaar to vergaderen en gelegenheid te geven tot Vrijdag 21 October candidaten op te geven aan den héér K. Breebaart Dz. te Kolhora. Over deze voorloopi ge candidaten aal dan Zaterdag 22 October te Alkmaar worden gestemd wie of definitief candi daat zal worden 'gesteld. Het ds de bedoeling in toet «district Helder en Hoorn candidaten te stellen. In toet district Purmerend ge schiedt dit door Purmers Belang. Tenslotte word op voorstel van den heer Karaten besloten om in beginsel over te gaan tot bet stich ten van een organisatie. Hlenia sluiting. verstandigste, wat ze doen kon om te maken dat ze wegkwam. „Breng me mijn thee om adht -uur,," be val hij, tren maak alsjeblieft dadelijk een bad voor mij ld aar." „De huisknecht zal U komen «waarschuwen wan neer het klaar is." Hy gaf haar een fooi, welke ze accepteerde. „Als de kelner mijn thee brengt, zou ik meteen graag mijn rekening willen hebben." Een uur later had Deane het hotel verlaten. Hij had niets meer van Winifred Rowan gezien en over het algemeen genomen keurde hij haar voorzichtige waar Grant reeds geinstalleerd was. Grant," zei hij tot zyn bediende. „Bespreek zit- en slaapplaatsen en telefoneer ook naar het kantoor. Zeg, dat wanneer er een jonge dame naar my komt informeeren, ik onnyidddllyk 'opgebeld: moet worden. Misschien is het beter, dat ze haar dadelijk hierheen zenden." Hij ging uit en deed een paar boodschappen. De zon scheen en er woei een zachte westenwind Londen de groote stad, die haar bevolking schijnt vast te houden had een vroolijk, byna uitgelaten aanzien. Hij moest zich door het gedrang heen wericen, terwijl hy Pic- cadilly overstak. De straten en winkels waren stamp vol. De lucht was helder blauw en de zeldzame zonne schijn scheen zelfs de meest sombere der steden op te vroolijken. Deane had het gevoel van een man die aan een groot gevaar ontsnapte, en in staat was geweest een zwaar gewicht van zich af te wentelen. Dat mise rabele document van Sinclair was zoo goed als in zijn bezitTenslotte had Basil Rowan niet tever geefs geleden. Het meisje zou op de laaste penny toe het bedrag ontvangen, dat hij haar broer beloofd had. Ze zou het voortaan wat gemakkelijker in het leven hebben. Het was inderdaad' een zeer kleine prijs welken hy betaalde om vrij te komen van de marte ling, die hij de laatste weken had doorgemaakt. Hij kocht eenige geschenken en was een weinig roeke loos met het geldcadeaux voor Oliveeven eens een kleinigheid voor Winifred Rowan, en een gouden cigarettenkoker voor zichzelf. Hij bestelde een groote bloemenmand om mee naar Schotland te ne men en bracht een bezoek aan zyn gewerenmaker. Daarna keerde hij naar zijn kamers terug, er ten- volle van overtuigd, dat er bericht van Winifred Ro wan zou zyn. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1