RAAD BROEK OP LANGENDIJK. POLDER GEESTERAMBACHT. Voorstel slooping molens. In de raadtzlttlng van Vrijdagavond vu do hoor J. Smak wegons ziekte afwezig. Voorzitter hoopt, dat de ziekte niet van al to om- etigon aard zal worden on hij spoedig woor gene zen inag zijn. Ingekomen zijn de goedkeuringen op de gewijzigde (begrooting'en op de melkverordoning. Bij gedane kasopname op 29 September was over eenkomstig de boeken in kas f 1734.90V2. Door B. en W. is als plaatsvervangend Burgemeester aangewezen. Wetouder Glas en als tweeden plaats vervanger Wethouder Slot. De heer P. Timmerman 'had een verzoek ingezon den om een schoeiing te plaatsen 3^2 M. uit den vas ten wal. Na overleg met de commissie werd beslo ten dit verzoek tot wederopzegging toe te staan. Tot leden voor dergelijke zaken worden definitief benoemd de heeren Glas, Ooijevaar en Koedijk. Van het Centraal Genootschap was een dankbetui ging ingekomen voor de toegekende subsidie van f 50. Voor het geven van vervolgonderwijs werd aan het Chr. Nat. Schoolbestuur toegekend een bedrag van f200 en aan de vereeniging „Het. belang der Jeugd", een bedrag van f 150. Voor de laatste hebben zich aan de O. L. School 11 leerlingen aangemeld. De begrootingen. Hierna komen de begrootingen aan de orde. Ze zijn nagezien door alle raadsleden, behalve de wethou ders en bij monde van den heer Ooijevaar wordt meegedeeld, dat geen der begrootingen aanleiding tot bijzondere opmerkingen heêft gegeven, De begrootingen worden vastgesteld als volgt: Gemeentebegrooting: Ontvangst en uitgaaf f 72618.52 kapitaalsdienst- f 10106. Begrooting Burgerlijk Armbestuur: ontvangst en uitgaaf f2915.33 Begrooting Electrisch bedrijf: ontvangst en uitgaaf f 65475.42. kapitaalsdienst f 8170 Begrooting Gasbedrijf: Ontvangst en uitgaaf f 106988.63, kapitaaldienst f20995. Pet voorstel betreffende de levering van gas en oiectriciteit voor de badinrichting wordit goedge keurd. De heer Koedijk vraagt, of hier niet een geheel nieuwe weg wordt ingeslagen. Voorzitter zegt, dat de gascommissie zich verwant gevoelt aan het badhuis en gemeend werd dat an ders subsidies in anderen vorm gevraagd zouden kunnen worden. De heer Van Zuijdam vraagt of St. Pancras er geen bezwaar tegen had. waarop de voorzitter mee deelt. dat ook zij van het badhuis kunnen profi- teeren. Voorzitter doet daarna mededeeling van het besluit om de lantaarns 's nachts door te laten branden. Dit kost heel weinig, slechts 1/4 cent per uur per lantaarn, omdat 'a nachts de maximale be lasting niet berekend wordt. Besloten wordt enkele perceelon land weer in net openbaar voor den tijd van 6 jaar te verhuren. De schoolgeldverordening word opnieuw onver anderd vastgesteld. Voorzitter vraagt en verkrijgt machtiging om zoo mogelijk enkele geldleeningen te converteeren. Rondvraag. De heer Koedijk bespreekt de wenscholijkheid op de sluiskade een lantaarn bij te plaatsen. Het is daar, al dus spreker, in dezen verlichten tijd wat erg donker. Den voorzitter heeft nog een verzoek bereikt, voor de Wilhelminastraat, en zal beiden laten onderzoeken. Daarna sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. Als een bijzonderheid kan wel worden meegedeeld, dat de raad dezer gemeente het heeft weten klaar te spelen in den tijd van vijf minuten 4 begrootingen, waaronder de gemeente-begrooting, te behandelen. Wie doet het hun na. Overeenkomstig de mededeeling, laten we hier vol gen de besprekingen welke in de comitézitting van de vergadering van hoofdingelanden van den polder Geestmerambacht (Oosterdijk en Molengeerzen) zijn gehouden over het Voorzitter zegt dat dit punt van de agenda eenige toelichting noodig heeft. Uit de agenda zou men 'kun nen afleiden, dat het de bedoeling van het bestuur was, de molens zonder meer af te breken. Dit is ech ter niet het geval. In de eerste plaats willen wij den z.g. Kopmolen te Zuidscharwoude over doen aan de Vereeniging „De Hollandscbe Molen", echter onder verplichting dat deze Vereeniging de molen instand houdt. Verder zullen wij aan Ged. Staten machtiging vragen, de andere molens af te mogen breken. Hier bij dient echter opgemerkt dat het Bestuur het plan heeft zoo mogelijk 3 molens te verkoopen aan de be woners, onder verplichting dat deze molens door hen in stand worden gehouden. U ziet dat het voorstel van het bestuur niet zoo erg is als het wel lijkt. De heer Slot vraagt of het do bedoeling is ook de gronden te verkoopen. De Voorzitter deelt mede, dat dit niet de bedoeling is, maar dat de grond bij de molens behoorende, in erfpacht gegeven zal worden. Het zou spreker ook erg spijten als de molens geheel verdwenen. De heer Slót zegt dat het hem verheugt dat Voor zitter zegt dat het hem leed zou doen als de molens allen verdwenen. Ook hem zou het leed doen en wel: le. uit piëteitsoverwegingen. De molens zijn toch steeds de werktuigen.geweest die onzen polder heb ben droog gehouden en waaraan wij het behoud van ons land te danken (hebben. Daarom zou hij niet gaarne tot slooping willen overgaan. 2e. Uit een oogpunt van landelijk schoon. Wanneer 'n molen verbrandde,zagen wij steeds de leege plaats Door liet sloopen van de molens zou het landelijk schoon veel hebben te lij ti en. 3e. Van matorioelo zijdo bekeken zou hiji het ook amimor vindon, dat do molens wegraakten. De proef h genomen niet het stop zotten van de molens en is wol gebleken dat do machine alles alleen van hot overtollige water kon ontdoen. HIJ meent toch dat j er altijd nog wel eens momenten kunnen kopion dat wij blij zouden zijn als wij de molens hadden behou den. 4o. Is het meer dan eens naar voren gebracht, dat do dag kan komen, dat wij weer door allerlei volk«- vcrwlkkelingen komen tot oon distributie van kolen, als wij alleen maar kijken naar de workstaJking in do kolenmijnen hoe het er toen al toe kwam om kolen machtig te worden. Kwam ihot zoover nog eens weer, dan zouden wij toch heel blij zijn als wij de molens nog hadden. Om al deze redenen is hij er niet voor de molens af te brekon. Om deze echter to vorkoopen met een servituut voor intact houdon, lijkt hem ook niet ge- wenscht. Dit is naar zijn meening te bezwaarlijk voor de menschen die den molen .zouden koopen. Het lijkt hem de beste oplossing de molens niet af to breken maar te verhuren, aan de bewoners en voor den bedongen huurprijs de molens u onderhou- Otn. Hl) gelooft dat dit nltt veel aan den Polder jtnUfcoetin. HIJ stelt dus voor do molens niet to slop- pen. maar te behouden en d&n te verhursn.Komt dit voorstel «ohter wat koud uit de lucht, dan zou hl) willen voorstellen deze laak nog oon» aan te houden, lot du volgende vergadering. De Voorzitter vraaat, of het voorstel van den heer Slot wordt gesteund. De heeren Uotjers en Wagonaar steunen het voorstel, De heer Wagenaar Is het geheel met den heer Slot oens. De Voorzitter zegt, dat hij zich nu direct niet bang maakt, dat wij weer den tijd zullen beleven dat er bijna geen kolen zijn en mJocht dit hot geval zijn, dan zijn er toch altijd wel kolen te verkrijgen tegen wat hoogere prijzen. De heer Ootjers zegt met belangstelling te heb ben geluisterd naar hetgeen de hoer Slot naar vo ren heeft gebracht. Hij is het volkomen met hem eens. Hij meent dat het goed is de voorzichtigheid te betrachten. De offers die daarvoor moeten worden gebracht zijn niet zwaar. Hij steunt het voorstel om deze zaak nog eens aan te houden om een en an der nog eens ernstig te overdenken. Do hoer Schoorl zegt dat het de bedoeling is aan Ged. Staten machtiging te verzoeken om de molens te mogen sloopen. Het voornemen' was om dan met de slooping van 2 molens te beginnen en zoo moge lijk de andere drie te verkoopen, om zoodoende fei telijk 4 molens in stand te houden. Hij meent dat als de molens nog eens 10 of 11 jaar staat, dat er d8n heel wat onderhoud aan zal komen. Hier geldt ook het gezegde „rust roest". De heer Slot meent, dat als over een jaar of 10 de molens zooveel aan onderhoud zullen kosten, dat het niet te dragen is, dan kunnen wij altijd nog be sluiten tot slooping over te gaan. De Voorzitter zegt. dat de polder wel niet met de molens valt, maar hij is er toch niet voor de molens nog langer te behouden. De heer Slot zegt, dat het Bestuur de molens wil verkoopen om ze te behouden en hij wil ze niet ver koopen maar verhuren, dan blijven ze even goed bewaard. Het onderhoud is in de laatste jaren niet zoo hoog. De Voorzitter zegt, dat hot onderhoud wel gering is, mam* dit is al het .gevolg van het idee dat de molens niet zouden blijven bestaan. Zullen deze ge heel intact blijven, dan zal het onderhoud veel hoo- ger zijn. De heer Borst meent, dat het onderhoud heel zwaar zal zijn. Hij voelt er .niet veel voor om ze te behouden. De heer Swart zegt dat er wel eenige waarheid is in de redeneering van den heer Slot, maar hij meent dat juist in plaatsen waar de molens nog zijn, veel laat van water werd ondervonden en als dat zoo is. dan meent hij, 'is het beter, de molens zoo gauw mogelijk weg te doen. De heer Slot zegt dat het niet zijn bedoeling is de molens weer te gebruiken cn geen andere bema ling maar het is zijn bedoeling de molens intact te houden. Na nog enkele besprekingen wordt het voorstel van den heer Slot, om de zaak aan te hou den, verworpen met negen tegen vijf stemmen. De Voorziter zegt. dat het Bestuur er heel erg voor is, dat de kopmolen blijft bestaan. Het zou zelfs geen ramp zijn als de Polder dat zelf deed. Door het verkoopen van de andere molens zouden er dan vier intact kunnen blijven. tDe heer Ootjers vraagt of het de bedoeling is, ze geheel intact te houden? De heer Schoorl zegt dat het de bodoeling ls, dat de molens voor het oog intact blijven. Als de eige naars daa.l*too niet moer in staat zijn, zouden de .molens woer aan den Polder komen en zouden ze gesloopt moeten worden. De heer Ootjers vindt dat feitelijk maar een hal ve maatregel. Het zou 'best kunnen gebeuren, dat over een paar jaar een der eigenaren dit al niet meer kon doen en dan zou de molen ai worden af gebroken. De heer Lammerschaag vraagt of het niet de be doeling is, dat bij! den verkoop wordt inbegrepen een roéde? De voorziter zegt dat bijt eiken (molen nog een losse roede aanwezig is. De heer Schoorl zegt dat het hem het beste lijkt machtiging te vragen de molens te sloopen. later kunnen wit er dan wol over praten wat wij verder zullen doen. De heer Wagenaar vraagt nog. als de Wed. Mul der den molen wil koopen. of dat ook kan gebeu ren? De voorzitter zegt. dat als zij dat wil. dat dit misschien ook wel kan gebeuren. De heer Slot meent als er sprake is van den ver koop van vier molens, waarom dan de anderen niet verkocht? De voorzitter: Daar zal wel niets tegen zijn. De heer Ootjers meent als toestemming tot sloopiwg wordt gegeven, kunnen wij altijd nog zien wat wy doen. De heer Borst meent dat het gaat om het financi eel verschil tusschen verhuur of verkoop. Is het ver schil niet te groot, dan lijkt hem verhuren beter, want dan blijven wij baas. Verkoopen zal niet meevallen, daar hij 'bang is, dat wij ze allen weer krijgen. De heer Schoorl stelt voor aan Ged. Staten machti ging voor het sloopen te vragen, daarna kunnen wij eens praten wat wij zullen doen. De heer Swart zegt dat het misschien wel gemakke lijker is, toestemming te krijgen als vier blijven staan en maar twee worden gesloopt. Do heer Sevenhuijsen is het met Swart eens, mis schien zou dat wel gemakkelijker gaan. De heer Ootjers vindt het beter om voor alle mo lens toestemming te vragen om te sloopen, als wij vragen om vier te laten staan om intadt te houden, dan moet dit ook gebeuren. De heer Swart zegt hoe het ook af komt met de molens van den Polder verhuren of verkoopen, maar hij meent dat de Ringpolder dan geheel vrij is met den molen te doen wat hij wil. i De voorzitter zegt dat de Ringpolder dan kan doen wat hij wil. De heer Slot meent nu te begrijpen dat het de be doeling is alleen maar machtiging te hebben voor sloo pen, terwijl dan later besloten kan worden wat wij verder doen zullen. Hij kan zich echter nog niet ver eenigen met het idee dat de persoon van deze bespre kingen niets afweet. Hij zou het op prijs stellen, in dien deze besprekingen wel in de couranten kwamen, dan weten de Ingelanden ook wat er gebeuren zal. Hij stelt voor dat de secretaris deze besprekingen aan de pers verstrekt. De voorzitter meent als het openbaar wordt dat dan zoo gauw geen toestemming op het sloopen zal komen. Aan de pers zal een resumé worden verstrekt. Voorzitter stelt voor aan Ged. Staten machtiging te vragen tot het sloopen van de molens. Met 12 tegen 2 stemmen wordt besloten déze mach tiging te vragen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 15