iliutti Nieiws- De beste waarborg Heeren- Kinderkleeding HERMAN NYPELS WOUDA's Vtitiezing Hoogheemraadschap Hiirdhollands Noorderkwartier. GOUDEN KETENEN Eerste Blad. Ingezonden Stukken. Feuilleton. Najaarsveemarkt te Hoorn. Onze Confectie past als MAATKLEEDING. Parel-Tarwebloem Dinsdag 25 October 1927. SCHEED 70ste Jaargang No. 8140. COURANT. it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- ag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- mtien nog zooveel mogelijk in het eorstuitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden f 1.65. Losse nummers 0 cont. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsna inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte borekond. dix numm kr bestaat uit twee bladen. Geachte Redactie, „Veritas" vergist zich in velerlei opzicht, hetgeen jiauet toeschrijven aan het feit, 'dat over de samen- verllng der politieke partijen zooveel misverstand Shjjitcht, dat noodzakelijk opgehelderd moet worden. 1 Set eenige intusschen, waarop ikzelf wil ingaan, is fc aanval op mijn eigen gedragingen. „Verbas" (bet ijen wil zeggen: de waarheid) schrijft: „Sinterklaas loofflian, Zwarte Piet Leesberg etc., 'hebben de sur- klaargemaakt, daarna aanteekeningen gemaakt fewnt het politiek goed gedrag van sommigen en [telneergeschreven, wie of de gelukkigen zouden fj^b, wie er lid zonden worden van het bestuur van IJK hoogheemraadschap. Dat -briefje kreeg de geluk- ke thuis." In dezen trant is het geheele stuk verder felnu, geachte redactie, wat mijn persoon betreft, j ik u naar eer en geweten verklaren, dat van «aantijging geen woord waar is. Aan de eischen seen goede democratie is mijnerzijds bij de can- taatstelling in geen enkel opzicht tekort gedaan. h federatie-vergadering van onze partij op 1 Oc- er te Hoorn, heeft in volle vrijheid en nadat afdeelingen gelegenheid hadden bekomen haar en voor het stellen van candidaten bijeen te roe- zes candidaten gesteld. Slechts één candidaat ik persoonlijk aanbevolen, n.1. de candidaat van afdeeling Purmerend, de aftredende heer Schip- en ik had, toen ik van huis ging, zelfs geen flauw nmoeden welke candidaten van andere zij-den zou- worden genoemd. Niemand die dit leest kan zeg- dat ik ooit iemand anders heb -aanbevolen. Ik ïmaar daar of -het niet mijn goed recht zou zijn Rest als d-k het wel had gedaan. Iheb den stijl van „Veritas" gemakkelijk herkend, .Veritas" kennende, heb ik vol vertrouwen, dat hij deze verklaring zal erkennen omtrent mijn hou- ig verkeerd te zijn ingelicht D. KOOIMAN. M. de R., 1 verkiezing van het Hoogheemraadschap Noord- iands Noorderkwartier mag zich tegenwoordig in meer dan gewone belangstelling verheugen, lok „Veritas" meende in dit blad van j.1. Zaterdag i hart eens te moeten luchten. Het is jammer ech- voor den anoniemen schrijver van dat artikel, dat het met een pseudoniem onderteeikent, en -dan nog I pseudoniem, dat -gezien de feiten thans veel it van een caricatuur. Vaaneer „Veritas" zijn licht eens had opgestoken personen, die het weten konden, had hij ongetwij- in de pen gelaten, hetgeen hij gemeend heeft te eten zeggen-, aan het adres der Katholieken -bedoelt, at -door andere partijen is geschied, laten wij on- roken, doch bij de Katholieken -— wier organd- I# zeer democratisch zijn opgebouwd is het ge- door E. PHILIPS OPPENHEIM, Schrijver van: „Rijk en geen Geld, Millionair tegen wil en dank", e.a. lutoriseerde vertaling d. DICKY WAFELBAKKER. I Hy wenschte U te spreken," zei ze, „dat is alles, vermoedt niet, dat er onder de gegeven omstandig- a eenig risico aan verbonden is. Wij brengen den ht door in het Grand Hotel. Morgens gaan wij Devonshire of Cornwall. Het zal hem aangenaam als U komen wilt, en hem zoo spoedig mogelijk ontmoeten." Qc zal het doen," zei Deane. „Maar eerst, juffrouw fan, moet ik met U tot klaarheid komen." Met mij tot klaarheid komen?" herhaalde ze lang st spreekt vanzelf. Ik wil vóór alles weten, of jjn vriendin of vijandin isom kort te gaan fit in Uw .bedoeling ligt chantage te plegen, of U van plan is mij dat document, hetwelk U on- Sinclair's bezittingen vond, te overhandigen." s zuchte even. „Ik ben er nu heel zeker van, mijn- Deane," zei ze, „dat U mij vooor iemand anders tóet.. Het is me werkelijk een raadsel, waarover U Dekt." 'eane zweeg eenige oo-genblikken. Hij voelde zich jachtig en geirriteerd. Er was iets .geheimzinnigs leze kalme, besliste ontkenningdat bedaarde ge fit, die vastberaden mooie oogen, welke op ontsto- 1 vuren geleken en waarin totaal niets meer van Apathie of vrees lag. weet haast niet, hoe wij ons gesprek kunnen ver- verklaarde Deane. „Om de een of andere ne- U hier op een paar meter afstand van mij en iets, wat wij beiden maar al te goed weten. frat het ook moge zijn, U verzwakt dat niet herover oenlijk te spreken. Wij zijn totaal allee.:. o mensch kan ons hooren. U en ik weten, juffrouw dat het papier, waarvoor Uw broer zijn le- daagdehetwelk de aanleiding was tot het on- dat hem trof......in Uw bezit is. Ik ben er van ^?d, dat het zijn wensch zou zijn, dat U mij dit aandigd'e. De belooning, welke ik daarvoor uitloof- *as zeker groot genoeg. Als U er evenwel anders p aenkt, noem me dan Uw voorwaarden. Wij zijn heele raderwerk der organisatie in herweging geweest, alvorens het compromis voor deze verkiezing is ge sloten. Elk Katholiek stemgerechtigde is in de gelegenheid geweest zijne meening te doen hooren, en zijn in vloed te doen gelden, in -de lagere, zoowel als in de hoogere instantie, ten aanzien van deze verkiezing: primo het aanwijzen der candidaten, secundo hettus- sohen de partijen eventueel te sluiten compromis. Een chronologische volgorde der data's en verrich tingen te 'geven, achten wij overbodig, gaarna als wij ze willen mededeelen, indien „Veritas" dit verlangt. Zoowel het een als (het ander heeft zijn beslag ge kregen in de algemeen© vergadering van afgevaardig den -der R.K. Rijkskieskringorganisatie, gehouden op 1 October j.1., nadat van te voren in elke plaatselij-ke kiesvereeni-ging de verkiezing voor genoemd water schap een punt -van bespreking is geweest „Veritas" is er dus vlafk. naast, wanneer hij ver meent, dat bij de Katholieken enkel de „Grootmag naten" een zoo belangrijke zaak, als deze verkiezing is, in een onderonsje maar bedisselen. „Veritas" mag eerst wel eens een onderzoek in stellen, indien 'hij zich weder geroepen gevoelt, een dergelijk epistel te schrijven, anders ontkomt hij er niet aan, dat op hem het odium geladen wordt, een „zekeren „charm^nten" van der Hoogen" te zijn uit de Camera Obscura. JU, M. de R., dankend voor de verleende opnamet Schagen, 23 October 1927. VAN NULAND. Berkhout 22 October 1927. Aan de Besturen en leden van de Rundveefokvereenigingen. Die groot© najaarsveemarkt te Hoorn wordt ge houden op Dinsdag 8 en Woensdag 9 Nov. a.a. Naar aanl-eiding hiervan en in het belang van Uw -leden, vestig ik ten zeerste Uw aandacht op: le. dat bet Bestuur van den- Bond, met finanti- ee'len steun van het Gemeentebestuur van Hoorn, wederom een keuring zal houden op den eersten marktdiag, op Dinsdag 8 'Nov., wel-ke keuring zal aanvangen des voorin. 9.30 uur. 'Het vraagpro gramma hiervoor wordt nader hieronder omschre ven, 2e. dat het Gemeentebestuur voornoemd, om. op aandrang van den 'Bond van Veehandelaren heeft besloten voor Woensdag het Groote Noord uit te sluiten voor het plaatsen van vee, teneinde te bevorderen, dat de Nieuwe Veemarkt geheel met vee wordt bezet. Voor de leden van de fok- vereenigingen is gereserveerd de geheele breedte van de Nieuwe Veemarkt bij! de Turfhaven, onge veer bestrijkend de autogarage van Ott en Bloe- mendaal, het café daarnaast tot aan de overzijde hij den winkel van den he6r Jb. (Blokker. Betreffende punt I zij vermeld, dat bet vraag programma voor de keurirfg de volgende rubrieken zal omvatten: I. Stierkalveren, geboren vóór 15 Febr,; II. Stierkalveren, geboren 15 Febr. of later; III. Kuikalveren; IV. Hokkelingen; zichtbaar drach tig vee, kalftijd vóór 15 Jan. 1928: V.' Koeien, geb. 1925 of daarmee gelijkgestelden; VI. Idem, geb. 1924 of -daarmee gelijkgestelden; VII. Idem, geb. 1923 of vroeger; tijdkalfkoeien, kalftijd tusschen 15 Jan. en 1' Mei 1928: VIII. Koeien, geb. in 1924 of later; IX. Koeien, geb. in 1923 of vroeger; Rubriek X. Geldekoeien, geschikt voor den stier. De aangifte èn voor de keuring èn voor het ge- alleen. U geeft zich dus totaal niet bloot. Zeg me Uw condities." „Ik heb geen condities," mijnheer Deane," zei ze, „eenvoudig omdat ik het document niet bezit. Ik 'ben geen dievegge en heb niemand iets ontstolen. Alles wat U beweert, klinkt heel vreemd in de ooren. Mijn broer wacht op en hy io ernstig ziek. Wilt U met mij me degaan, of komt U zoo gauw U kunt?" Deane leunde achterover in zijn stoel en lachte. Het was Volstrekt geen natuurlijke lach, maar het was de eenige'manier om lucht te geven aan zijn overspannen gevoel. „Welk soort spelletje zullen U en ik gaan spe len, juffrouw Rowan? Ik kan 'het me nog niet goed voorstellen. Ik heb den eersten zet gedaan en U wenscht daarop niet in te gaan. Ik vermoed, dat wij het zoo moeten laten. Zoodra U bereid is verstandig te pra ten, zullen ik en mijn cheque-boek -gaarne naar U luis teren. Intusschen verzoek ik U één ding: bewaar dat document op een veilige plaats." Ze stond met een zucht op. „U houdt me heusch voor iemand anders, mijnheer Deane," zei ze. Hij liep de kamer door en haalde uit een kast zijn hoed en handschoenen te voorschijn. Hij keek even ter loops in den spiegel óm zijn das recht te trekken en bemerkte toen, hoe de oogen van het jonge meisje op hem gevestigd waren. Hij .bleef haar kalm gadeslaan. Ze staarde naar zijn rug, terwijl hij daar stond. Er was eindelijk eenige uitdrukking in haar oogen geko men, maar het was een blik, welke hem tot nadenken stemde. Hij stond heel stil met de vingers aan den knoop van zijn das. Daar zij waarschijnlijk op dat oogenblik de mogelijkheid; van den spiegel inzag, keer de ze zich plotseling om. Toen 'hij zich tot haar wend de, was het alsof er weer een masker voor haar ge laat was gekomen. „Als U mij bij hem wilt brengen," zei hij, „zal het mij zeer aangenaam zijn Uw broer te bezoeken." Ze liepen naast elkander het kantoor door. Menige nieuwsgierige blik volgde hen. Deane bleef even voor een paar lessenaars staan om nog eenige instructies te geven. Daarna hielp hij het meisje bij het instap pen in den automobiel, welke buiten' stond te wachten. Hij steeg in en nam naast haar plaats. „Juffrouw Rowan," zei hij eensklaps, „ik begin me ten zeerste voor U te intei^sseeren." „Ik ben ervan overtuigd', dat U niet in ernst spreekt," antwoordde ze, terwijl ze haar hoofdje af wendde. „Ik ben een heel onbeduidend persoontje, dat een buitengewoon onbelangrijk leven leidt." „Ik meende U te hébben hooren zeggen,-dat U ty piste was," ïiiorkte- hy op. „Dat ben ik ook," antwoordde ze. „Ik werk bij de firma Rublcon Mocre in St. Mary's Passage. Ik ben reserveerde terrein loopt geheel over den controleur Uwer. vereendging, waarvoor, lijsten zijn toegezon den, welke ik gaarne voor 1 Nov. ten kantore van de Rundveefokkerij in het Landhouwhuis, Kerk plein te Alkmaar zag ingezonden (ook in te zen den al zijn er geen aangiften) Beleefd verzoekt het Bestuur daarom Uw controleur zoo spoedig mo gelijk te laten rondgaan. Vioor de keuring behoeven) géén afstannmings- bewij'zen te worden ingezonden- Blanco formulieren zullen worden toegezonden, waarop de noodige ge gevens voor de catalogus in dezelfde volgorde kun nen worden Ingevuld, waarop deze aldus naar den drukker kunnen. 'Hopend op Uw medewerking. übl KiLEIJN 'Cz., Voorzitter. E>. KOSTER Dz^ Secretarie Voor den Kantonrechter te Alkmaar. Strafzitting van Vrijdag 21 Ootober. HET NADEEL VAN VERZUIMDE AUTOVERZE KERING. Het gebeurt wel eens, dat een automobilist uit zui nigheidsoogpunt nalaat zich te verzekeren tegen war genschade en wettelijke aansprakelijkheid. Hij rede neert dan: Wat zal me gebeuren? ik ben de auto- sturmanskunst goed machtig en ril zoo voorzicr- tig mogelijk 'n Zeer onvoorzichtige en onjuiste re deneering, omdat in vele gevallen het anderen zijn, die de schade veroorzaken en verkeeren in een fi- nancieelen toestand die men gewoonlijk qualiliceert met de aanduiding: pluk maar eens veeren van een kikker. In dit penibele geval verkeerde ook heden een Juf frouw uit Hoogkarspel, fotograaf van beroep, die 6 September op den Oudorper- of Munna-kerweg werd voor goed passende, deug delijke en goedkoope geeft U KLEEDINGMAGAZIJNEN, SCHAGEN - HELDER. Vraagt zichtzending. daar al drie jaar in betrekking." ,„Maar van tijd tot tijd neemt U wat vacantie," zei hij met een veelbeteekenende glimlach. „De eenige vacantie, welke ik heb gehad, was toen ik U bezocht," zei za kalm. Hij leunde wat naar voren om haar in het gezicht te kunnen zien. De herinnering aan dat oogenblik, toen hij haar in zijn armen had gehouden, het losbarsten van den storm, de emotie, de wonderbaarlijke, niet te analyseeren opwinding, welke om hen heenzweefde, zoo als de bliksemstraal, die op het punt had gestaan over de zee en het land te flitsen, kwam weer over hem. Hij keek in haar gelaat onbewogen als het graf en naar de groote oogen, welke lusteloos op den stroom van menschen gericht waren. „U is een zeer eigenaardig schepseltje," zei hij zachtjes. „Misschien is U, daar U nog nooit in het Universal Hotel is geweest, ook nimmer naar Rakney gekomen, nietwaar? Wellicht was het een ander dan U, die in den storm naar mij toekwamdie aan mijn raam klopte en daar stond als een kind van den storm zelve, die „Ik was het, die in Rakney kwam," zei ze. „Bat weet U zeer goed, mijnheer Deane. Ik ben het even min vergeten. Maar mij dunkt, dat U mij daaraan op het oogenblik niet moogt herinneren." Natuurlijk had' zij volkomen gelijk, doch D©ane was een weinig in de war. Haar bedaardheid) en onver schilligheid scheen hem als het ware te tarten. „Mis schien niet," antwoordde hij. „Misschien heb ik niet het recht U te herinneren aan dien avondaan het oogenblik, dat U bij mij binnenkwamen in mjjn armen kroop." Ze wendde haar hoofd een weinig af, alsof ze be lang stelde in de menigte op de straat. Geen blos kleurde haar wangen. Haar wilskrachtige mond beefde geen oogenblik. Hy deed een poging haar handje in de zy'ne te nemenhet was heel klein en gestoken in een ouden, netjes gerepareerde handschoen. Ze trok het echter kalm maar met een beslist gebaar terug. Ze bleef zwijgen. „Wellicht heb ik het recht niet," ging hy voort, „U aan die dingen te herinnerenU heeft evenwel niet het recht onze laatste ontmoeting te ontkennen. U is bezig met het een of andere spelletje," vervolgde hij eenigszins ruw, „en wat U ook op het oog heeft, er ligt in elk geval een leugen in opgesloten. Daarom ma tig ik my ook dingen aan." „Het zal my aangenaam zyn, wanneer U geheel heeft uitgesproken, mijnheer Deane," zei ze. „Myn bezoek aan U en al hetgeen daarmede in verband staat, wensch ik te vergeten." „Een en ander neemt dus dezelfde plaats in Uw ge- Voor WintaKar* KJ Gto«i. V.h. M. DE HAAS fca ABcmaari aangereden door een (bestelauto uit Bergen, bestuurd -door een 49-jarig handelsreiziger, welke bested-auto haar gesloten Overland wilde voorbijrijden, na daar toe door middel van signalen den wensch te kennen te hebben gegeven. De juffrouw die zeer kalm reed, week zooveel mogelijk naar rechts doch dezé ma noeuvre kon niet beletten, dat de auto van de dame met grof geweld van achter werd aangereden. De gevolgen waren fataal, want de auto stoof in de wegsloot, sloeg om en bleef daar liggen. De in zittenden, waaronder ook -de fotograaf Jos Kempenes, wisten zich -gelukkig door een ingeslagen ruit te be vrijden. De bestuurster bekwam nog zoodanig licha melijk (letsel, dat zij nog eenige dagen het bed moest houden. De auto, die met een reddingstoestel van de firma Jac. Met moest worden opgevischt, bleek zoo ongeveer geheel vernield te zijn. Volgens de eigenares liep de schade in de du*5ftden en daarde juffrouw niet ia verzekerd, bestaat er kans dat zij die zelf moet lij- denDe aanrijder toch die volgens ooggetuigen met groote snelheid was doorgereesd en die heden terecht stond, ontkende alle schuld en maakte ook niet den indruk, dat hij de gevraagde schadevergoeding zoo maar uit zijn vestjeszak -kon tooveren. Hij werd nu terecht ter zake art 3 2o. der algemeene bepalingen van de motor- en rijwielwet en werd veroordeeld tot f 100 boete of 50 d. doch de arme chauffeuae. die al die ellende moest ondergaan, greep er precies naast Zoo riet men, dat er nog wel meecr automisère is d'an een rijvaardigheidsexamen in het leventje bij de strafgevangenis. REMMEN IN VERZWAKTEN TOESTAND. Een 25-jarig chauffeur van de zuivelfabriek „Con- cordia" op 14 September te Oudorp aangetroffen in een vracht-Ford, waarvan bleek dat zoowel hand- als voetrem niet ind eugdelijken toestand verkeerden. Aangezien nu deze chauffeur verzuimd had zijn Direc tie met deze zwakke puntjes van de Ford in kennis te stellen, werd hij als verantwoordelijk bestuurder veroordeeld tot f 12 boete of 6 VAN DEN REGEN IN DEN DRUP. Een 23-jarig commies der Ned. Spoorwegen, te Oudorp woonachtig, die haast had om in dienst te komen, wilde zyn weg bekorten door op de Handels kade met zijn rijwiel links te rijden, ondervond meer last dan voordeel van deze methode, daar hij werd geverbaliseerd en heden veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen. MET ZULKE HEEREN IS HET SLECHT KERSEN ETEN. De heer Conijn, houthandelaar te Alkmaar, reed in den avond van 31 Juli te ongeveer kwart over 10 uur met zijn auto, waarin ook vrouw en dochter waren gezeten, op den Helderschen weg nabij Koedijk en ont dekte dat twee trammen uit Bergen, die daar den weg moesten kruisen, zeer onvoldoende waren ver licht De eerste tram had geen en de daarachter aan komende slechts 1 lamp op. dachten in als Uw korte poging om een kamermeisje in een hotel voor te stellen," zei ihy cynisch. Ze leunde uit het raampje. „Wjj zijn er," merkte ze op. „Ik maak me ongerust over myn beroer. Haast XJ alsjeblieft wat" HOOFDSTUK ÏL Een pynlyk onderhoud. Rowan zat stil in zyn hoekje en niettegenstaande men het hotel niet bepaald ahic had kunnen noemen misschien in deze dagen ternauwernood comforta bel keek hij toch met iets van bitterheid in zijn hart naar de goed gëkleede dames en heeren om zich heen. Zijn ingezonken oogen volgden elk groepje mannen en vrouwen, die zoo vol leven en gezondheid leken te zyn. Zijn naijver deed aan een levend hartstochtelijk iets denken. Het wa3 jaloezie, nauwelijks gebaseerd op vergelijkingen. Al die menschen hadden nog een heel leven voor zichhij niet Voor hem verrees altijd dat spookachtig vonnis: een maand... hoogstens twee... der tig dagen van sukkelen, lijden, zwakte en -daarna wat? Hij hield zijn adem even in en er voer een rilling door hem heen, terwijl hij een kelner aanriep en wat cog nac bestelde. Hij keek om zich heen, en hopende iemand te zullen ontdekken, met wie 'hy praten kon, iemand, die slechts voor enkele oogenblikken zijn gedachten zou kunnen af leiden, die den stroom van afschuwelijke droombeel den, welke zich voortdurend aan hem bleef opdringen, -kon verjagen. Hij had in die oude dagen, toen Deane en hij zijde aan zijde hadden gereden, de kogelregens om hun ooren floten en de stapels gesneuvelden zich ophoopten, den dood gemakkelijk genoeg onder de oogen gezien. Dodh thans, was het anders. Het bloed vloeide toen warm in hun aderen en hun harten waren sterk en krachtig. Nu bezat hij niet meer de kracht met die droombeelden te vechten, was hjj tot niets anders in staat dan te rillen voor die langzaam naderbjjkomen- de, grauwe schaduw. Hy blikte onophoudelijk naar de deur, steeds verlangend naar den terugkeer van zijn zuster en de komst van Deane. Zelfs het hospitaal en de gevangenis was beter dan dit. Een mooi jong meisje, dat een klein hondje in haar armen droeg, ging voohbij. Zij wierp een medelijdenden blik op Rowan en hij voelde, hoe het klamme zweet hem uitbrak. Dit was te vreesélyk. Hy stond juist op, toen Deane en zijn zuster binnenkwamen. Hij stapte met onvaste schreden op hem toe. "Wordt vervolgt.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1