ilEimti nieuws- Eerste Blad. RAAD NIEUWE NIEDORP. Feuilleton. GOUDEN KETENEN SmItS' ?at h« dit Iaatste gehoord had. „Winifred e zich dapper vóór hem. „Dwazen, die jullie zijn," F 'S Blanke Boekweitgort Dinsdag 1 November 1927. 70s4e Jaargang No. 8144. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, -./orden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eorsiuitlcornend nummer geplaatst. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden il.65. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte borekond. dit nummer bestaat uit twee bladen. Vergadering van den Raad op Maandag 81 Octo- ber 1927, des morgens 10 uur. Alle' leden zijn aanwezig. Voorzitter <le heer A. Visser, burgemeester, secre taris do beer P. Haringhuizen. Na-opening volgt lezing van de notulen der 2 laat ste vergaderingen. Ze worden onder dankzegging goedgekeurd. In verband met de notulen vraagt de heer Borst o( nog wat leerlingen aan bet vervolgonderwijs deelnemen. De Voorzitter deelt mede, dat het aantal te Nieu we Niedorp 26 bedraagt. Ingekomen stukken. f. Verordening tot wijziging van de Keurings- Terordening van Waren, idem tót wijziging der Po litieverordening, besluit tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling omtrent de gasfabriek, alles door Ged. Staten goedgekeurd. b. Koninklijke goedkeuring van het vermenig- ruldigingscijfer voor de inkomstenbelasting. c. Proces-verbaal van kasverificatie, aangevende dat in kas was en moest zijn de som van f 349.15. d. Verslag van een vergadering der Gascommis- sie, idem van de Commissie tot Uitvoering van den jVleeschlceuringsdienst, afschrift van de begrooting voor den Vleeschkeuringsdienst over bet tijdvak van 1 October tot 31 Decembor 1927 en een idem voor den termijn van 1 Januari tot 1 October 1928, bericht dat de nieuwe per 1 October jl. ingaande gemeen schappelijke regeling van den vleeschkeuringsdienst door Ged. Staten is goedgekeurd. Het verslag der Gascommi'ssievergadering wordt gelezen. Verslag en begrooting van den Vleeschkeurings dienst zullen circuleeren. B. en W. doelen mede, dat door bun College de heer P. Pluister tot plaatsvervangend burgemeester I /j aangewezen. Volgt, benoeming van een lid der Commissie voor de Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst, kring Barsingerhorn, en van een plaatsvervanger. De heer Pluister wordt met 6 stemlmen als lid her benoemd, 1 stem was blanco uitgebracht. Als plaats vervanger wordt de heer Gaijaard, die aftrad, her- benoemd, eveneens met 6 stemmen, 1 stem blanco. Het onderwijzend perseneeL B. en W. A voor, om de onderwijzeres, mevr. G. Meuleveld-Langedijk aan de Moerbeekerschool wegens vermindering van het aantal leerlingen met ingang van 1 Januari 1928 op wachtgeld te stellen. Deze opwaohtgeldstelling ontmoet bij den Inspec teur van hot L. O. geen bezwaren, terwijl het Hoofd der school in zijn advies het aanstellen van een as- listente bepleit. Aan dit advies zouden B. en W. voorloopig echter met willen voldoen. Den Voorzitter spijt bet, dat het aantal leerlingen te Moerbeek zoodanig minder wordt, dat hij dit Voorstel moet doen. Nog enkele leerlingen kunnen naar de Nieuwe Niedorper school overgebracht worden, zoodat het aantal leerlingen dan 21 bedraagt en voor dit aantal achten B. en W. het niet go- wenscht een assistente te benoemen. De heer Borst vraagt, of het onderwijs er geen schade van zal ondervinden. De Voorzitter kan deze vraag moeilijk beantwoor den, maar B. en W. wilden probeeren het onderwijs alleen door den heer De Boer te doen geven. De heer Borst kan met het voorstel meegaan, als blijkt dat bet onderwijs niet onder deze regeling lijdt. De heer Wit kan met het voorstel meegaan, om dat hij heelt vernomen, dat het onderwijs te Haring- huizen goed tot zijn recht komt. Spr. vraagt hoe het met het handwerkonderwijs zal gaan. De Voorzitter zegt, dat hierover straks nog zal moeten worden gesproken. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Subsidies. B. en W. stellen voor, de navolgende subsidies \oor 1928 te verieenen: Aan het Witte Kruis onder Oude en Nieuwe Niedorp voor de Wijkverpleging f600, voor de t.b.c.- bestrijding f300 en voor de schoolverpleging f50. b. Aan de Noordhollandsche VereenTging „het Witte Kruis" voor de ontsmetingsinrichtingen Wi ct. per inwoner. c. Aan de Prov. Malariacommlissie 1 ct. per in woner. d. Aan het Fanfarecorps „Excelsior" f25. e. Aan de Afd. 't Veld van den R.K. Diac. Land en Tuinbouwbond f 40, voor een tuinbouwcursus. Er zijn 7 leerlingen van Nieuwe Niedorp. f. Aan de Schager Handeldrijvende- en Indu- strieele Middenstandsevreeniging f 10 voor eiken leer ling uit deze gemeente, die den door haar te geven cursus in verschillendo vakken volgt, met een maxi mum van f 30. g. Aan de Vereeniging ter bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland f10. Na toelichting door den Voorzitter worden de sub sidies toegestaan. Aan de orde wordt gesteld het venzoek van de amb- tenaresse ter Secretarie om verhooging harer jaarwed de met f 200.—, dit met .ingang van 1 Januari 1927. B. en W. hebben het mondeling advies om. het sa laris met f100 te verhoogen, ingaande 1 November 1927.. Het punt is, zooals de heer Gaijaard z egt, voldoende besproken (blijkbaar in comité-vergadering) en het voorstel van B. en W. wordt dan ook zonder bespre king en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vastgesteld wordt een suppletoir© begrooting 1927, tot een bedrag van f 8352.14. De begrootingen. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling der di verse begrootingen voor het dienstjaar 1928. Die van het gasbedrijf wordt vastgesteld: voor den gewonen dienst op f 62062.94, voor den kapitaaldienst op f24157.26. door E.-PHILIPS OPPENHEIM, Schrijver van: „Rijk en geen Geld, Millionair tegen wil en dank", e.a. Geautoriseerde vertaling d. DICKY WAFELBAKKER. 29. ,,ft ral U vertellen, wat ik mij verheeld," antwoord de Hefferom. „Mannen plegen een moord niet voor Mets. Uw broer probeerde het document te stelen of bever gezegd: hij stal het inderdaad. Het spelletje is nu uit. Hij heeft geen gelegenheid het te gebruiken 1jn het 'behoort ons toe. Het is van ons en wij zijn ge- Komen me het te halen. Nu weet U de waarheid. Wy Jijn daarvoor hier en zullen zoolang blijven, totdat wij net document in ons bezit hebben." Rowan richtte zich een weinig in zijn stoel overeind, itxiefferom het is nutteloos op die wijze te spreken," awrJ1 ^et PaP'er riet- Ik zal openhartig zijn., even openhartig als jij bent. Ik weet evenmin als jij, *ie het heeft. Ik twistte met Sincilair en hij kreeg fwiiSKlaps argwaan. Wy vochten in zijn kamer: het re- uitaat is je bekend', maar ik werd' gearresteerd, voor- jat ik het hotel verliet. Iedereen weet dat. Het papier QD ik nooit gehad, en heb het zelfs nooit gezien. Waar het thans is, weet Godi alleen. Ik niet." Rowan viel terug in zijn stoel, heftig hoestend. Ge- ïnS ^scheidend minuten was hij niet in staat te i wmiïre!i knielde naast hem neer. Nadat hij «gehoest had', 'hield ze hem een wijnglas voor en. dwong |im *ets van den inhoud daarvan te gebruiken. Hij ag thans achterover, alsof hij geheel en al uitgeput as-Ze wendde zich tot de onwelkome bezoekers. .hNog een weinig meer van dit optreden en U zult vermoorden," zei ze op verontwaardigden toon, rerwyi ze op hem wees. „Ga nu weg. Hy heeft U niets te zeggen." Hefferom lachte brutaal. „Kom, het geeft totaal niets, s?eI!etJ'e speelt. Wy zijn hier gekomen om de arneid te hooren en niet om met een sprookje in 't net gestuurd te worden. Wy wenschen de waar om ïÜL-- zul^en wij te weten toornen. Ik zal alles uit I «rygen, zelfs al moet het hem zijn. leven kosten." s waren gesloten, en hij gai geen en- Dat benauwde gevoel als gevolg van slechte spijsvertering, zal spoe-. dig verdwijnen na ge bruik'van Poster** Maag» pillen, het laxeermiddel bil uitnemendheid. Foster's Maagpilleri Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon Voor Winkeliers bij G-ross. v.h. M. DB HAAS te Alkmaar. Voor bet boerderijbedrijf: gewonen dienst f 11823, kapitaaldienst f 157.60; voor de Algemeen© Armenad- ministrati© op f 01056.11; voor de Langereizerschool ontvangst f5371, uitgaven f6331. Dure wethouder», die niet duur zouden zijn geweest. De gemeentebegrooting voor 1928 sluit voor den ge wonen dienst op f74636.88, voor den kapita&lsdienst op f7738.70. De heer Gaijaard merkt op, dat in de begrooting voorkomt een post van f 700 voor verbetering van voet paden. Op de agenda komt reeds een punt voor over demping van een sloot, terwijl ook reeds een bespre king heeft plaats gehad over wegverbreeding. In een gecombineerde vergadering met weesmeesters en arm voogden is naar voren gebracht dat eventueele wegver breeding niet geheel ten laste van de 'kas van het Ban- nebestuur dient te komen en wel uit billijkheidsover weging. Als men het kaartje nagaat van Prov. Sta ten, dan zou de Langereisdijk ook een primaire weg worden en in dat geval zullen de Ooijevaarsweg en de Terdielcerweg veel crebruikt worden voor autover keer. Spr. meent dat het gemeentebestuur deze zaak onder de oogen zal dienen te zien en dat een post van f700 te laag zal zijn. Verder wil spr. opmerken, dat toen 4 jaar terug het gemeentebestuur moest worden gekozen, er op ge wezen is dat het toenmalig gemeentebestuur, waar van spr. als wethouder deel uitmaakte, te duur was. Rood was duur, katholiek was ook duur en als men de gemeente dan ook goedkooper bestuurd wilde heb ben, dan diende men de vrijzinnig-democraten te kie zen. Thans is het 4-jarig tijdvak aehter den rag, waar in het tegenwoordig gemeentebestuur aan het bewind is geweest en spr. kan tot geen andere conclusie ko men, dan dat van bezuiniging- geen sprake is geweest Wel zijn uitgaafposten teruggebracht, doch dat komt doordat minder uitgegeven behoefde te worden. Bijv. moest 4 jaar terug voor de Armvoogdij een bedrag van f 6000 uit de gemeentekas worden geput, nu een bedrag van f 4000, toen aan kosten verpleging krank zinnigen een bedrag van f5000, wat nu gelukkig is teruggebracht tot f2500, toen aan bijdrage voor Hoo- ger onderwijs een paar duizend gulden. Die posten ge ven dus een vermindering aan van om en bij de f 6000 en waar nu de hoofdelijke omslag geraamd is op f 19500, was die raming 4 jaar geleden f 24000. Van bezuiniging dus geen sprake. Spr. wil daar het Dag. Bestuur geen verwijt van maken, want als de ge meente bestuurd wordt zooals het naar onze mee ning behoort, zal het onmogelijk zijn, 1 cent te be zuinigen. Spr. wijst er integendeel op, dat de begroo ting niet soberder samengesteld kan worden en er reeds op te hebben gewezen, d'at een post van f700 naar zijn meening te laag is geraamd, al zal misschien wat uit den post „onvoorzien" van f2500 wat geput kunnen worden. A'Ileeen wil spr. vastleggen, dat er geen sprake is geweest van bezuiniging en er ook geen bezuiniging kan plaats hebben. zei ze. „Hy heeft U alles gezegd wat hij weet. Als Sinclair ooit die acte, waarover U spreekt, gehad heeft, dan gaf hy die aan iemand; anders en niet aan mijn broer." „Iemand1 anders," herhaalde Hefferom. „Houd U ons voor idioten? Als 'hij het document afgaf, dan kreeg hij er een fortuin voor in ruil. Waar is het geld dan? Toon ons de acte of het geld, en' dan zullen wij te vreden zyn. Wanneer U ons geen van beiden kunt la ten zien, zullen wij zoolang hier blijven totdat gij ge sproken heeft" yoetstappen, welke achter hen klonken, leidden plot seling hun aandacht af. Aller oogen waren thans ge vestigd op de naderende slanke gestalte, welke snel kwam aangeloopen. Ze waren zoo volkomen in elkaar verdiept, geweest, dat zy een automobiel niet hadden hooren naderen. Met zijn veldkijker in de hand en zyn lange, grijze jas opengegooid, kwam Stirling Deane op hen af. „Het lijkt me toe, alsof ik juist bijtijds kom," zei hy. „Wie zijn deze menschen? Juffrouw Sinclair, is di© man met U meegekomen? Wat is zijn bedoeling, om op die manier tot een stervenden te spreken?" Niemand antwoordde hem. Hefferom stond' daar, als of hy plotseling in een zoutpilaar was veranderd, maar zijn oogen waren geen oogenblik van Deane afgewend. HOOFDSTUK VII. Hefferom is een optimist, i Ruby Sinclair boog zich even terzijde en tikte haar metgezel op den rug, terwijl ze door het dorpje Ralcney reden. „Kijk," zei ze, „zie je het huis, dat wij nu voor bijgaan? Daarin heb ik de laatste vier jaar gewoond". Hefferom volgde de richting van haar uitgestoken hand. Hij zag de kale boomen en het stukje grasland met daarachter de eindelooze zee. „Winter en zomer?" vroeg hij. „Winter en zomer." Hij kpikte. „Het wordt tijd, dat je naar een fortuin gaat jagen." Verder werd er geen woord meer tusschen hen gewisseld, totdat ze het station bereikten. Ze stap ten uit den wagen en keken dezen na. toen hij om den hoek verdween. „Dit is dus het einde van ons uitstapje naar Rak- ney", merkte Ruby op. „Ja antwoordde Hefferom. „Ben ie niet tevreden „Waarom zou ik dat zijn?" vroeg ze. „Wat heb ben wij er mee gewonnen?" Hefferom haalde even diep adem. ,Ach, ik vergat heelemaai, dat jiji den toestand niet begrijpt',, zei hU 'Hiji trok haar mee naar de koffiekamer. Ze wei gerde evenwel iets te drinken, maar ze zat in een hoek, terwijl hij' een paar glazen whisky en soda naar binnen werkte. Eerst wilde bij niet» zeggen en ze wachtte kalm. Kort daarop begon hij!; „Je denkt, dat ik een lafaard was, omdat ik, toen toen Deane ons in zijn wagen stopte en den chauf feur order gaf ons naar het dichtstbijzijnde station te rijden, niet protesteerde. Je vindt zeker, dat ik daar een scène had moeten maken? Het was niet de moeite waard Deane's komst heeft alles verraden Begrijp je het werkelijk niet?" „Nee, totaal niet." antwoordde het meisje. ..Luister dan. Stirling Deane is de man', die de zoogenaamde eigenaar is van de Kleine Anna Goud mijn welke in werkelijkheid aan je oom Sinclair toebehoorde." Ze keek hem met glinsterende oogen aan. „Zeg dat nog eens," zei ze. „Ik snap het niet heelemaal." „De acte. welko uit de bezittingen van je oom Sinclair vermist wordt," zei Hefferom langzaam en duidelijk, „is het bewijs van eigendom van de Kleine Anna Goudmijn. Stirling Deane heeft daarvan op on rechtmatige wijze bezit genomen. Hij verkocht die aan de maatschappij, waarvan bij; thans directeur is, voor een enorm bedrag. Hij! is de man, waarmede je oom Sinclair bier in Engeland zou onderhandelen. Sinclair werd vermoord. Door wien? Door Rowan.. Wie stond achter Rowan? Wiens werktuig was hij Wij weten het. Het toeval heeft ons hedenmiddag alles duidelijk gemaakt. Zie je niet, dat. Rowan je oom vermoordde, en hij het document stal om Stir ling Deane van ondergang- te reddendat hij dit deed' op zijn verzoek en als zijn medeplichtige?" „Het beneemt mij den adem," mompelde het meisje. „Nu ik er aan denk, schiet het me eensklaps te binnen, dat ze in Deane's huis wonen. Hij was daar zelf slechts een paar weken terug. Het was uit zijn mond, dat wij hoorden van den moord op myn oom." De heele geschiedenis is zoo eenvoudig mogelijk," verklaarde Hefferom. „Snap je niet, dat Deane zich eigenlijk aan ons heeft overgeleverd? Natuurlijk heeft Rowan de acte gestolen en het spreekt vanzelf, dat Deane het document in zyn bezit heeft. Hy zal voor onze stilzwijgendheid moeten betalen; dat verzeker ik je. Bij God, hy zal er voor bloeden." Het meisje keek haar begeleider lang en onderzoekend aan. „Dadht jë soms, dat wy vechten kunnen tegen een man als Stirling Deane?" De beer Pluister meent dat de post van f700 zeer goed toereikend is. Met wegverbreeding is geen reke ning gehouden en dat behoeft ook niet, want indien daarvoor een beduidend bedrag noodig is, zal bet gevonden kunnen worden uit een geldleening. Wat d© kwestie van bezuiniging betreft, merkt spr. op, dat voor hoofdelijken omslag nu op de begrooting voor komt een bedrag van f18000, 4 jaar geleden f25000. Spr. kan zich niet vereenigen met den gedaebtengang van den beer Gaijaard ten aanzien van de bedragen van de Aranvoogdij en wijst er op, dat ook de winst minder is geworden. De heer Gaijaard meent, dat dit met den sluitings- post van f 6000 of f 4000 niets te ma'ken heeft. De beer Pluister wijst er dan verder op, dat B. en W. nu f 7000 minder vragen dan in 1923 en dat zij toch heel wat dingen hebben moeten doen. De onder houdskosten waren heel hoog, er was flinke achter stand wat het straatwerk betreft, de schoolpleinen zijn in orde 'gemaakt, de secretarie opgekapt, de ver lichting der buitenwijken is verbeterd, de schuur en de brug bij de dokterswoning zijn gemaakt, en uit de gewone middelen betaald. Al die dingen getuigen van een goed huishouden. De heer Gaijaard zegt dat de rekening van 1923 een overschot aangaf van ruim f 5000, en van dat saldo zijn schuur en brug bij de dokterswoning be taald en bleef er nog een. overschot van f 2300 a f 2400. De heer Pluister ontkent dit het werk is geschied toen spr. wethouder was en de post is meermalen be sproken. De heer Gaijaard herinnert zich absoluut, dat toen de Voorzitter met hem zoo'n dure wethouder was, het besluit genomen ia het werk uit het winstsaldo te betalen. De heer Pluister blijft volhouden, dat in 1924 het besluit is genomen de brug en schuur te maken en dan kan onmogelijk in 1923 reeds worden besloten, waaruit de kosten zullen worden betaald. Spr. merkt op, dat er ook nu een batig saldo is. Op verzoek van den beer Gaijaard kijkt de secre taris een en ander na, en het blijkt dan dat het batig slot van 1923 f 5457 bedroeg, welk saldo geheel op de rekening van f1924 is gebracht. Op 1§ April 1924 is het besluit genomen om een geldleening aan te gaan van f2000 voor de dokterswoning, maar dat geld ia niet geleend, maai- uit den gewonen dienst betaald. De heer Gaijaard zegt dus hierin geen abuis te hebben gemaakt De heer Pluister zegt dat het besluit toch is geno men toen do heer Gaijaard geen zitting als wethou der meer had. De heer Gaijaard zegt dat er toch reeds over was ge sproken, zoo het zaakje voor elkaar te zetten. Spr. meikt verder op dat in die jaren ook te zorgen viel voor aflossing leening straatwerk. De heer Wit zegt, dat de heer Gaijaard wil trach ten de meening te doen vestigen, dat de kiezers dus niet juist hebben gedaan, door 4 jaar geleden niet op rood te stemmen, want dat ze eenigermate bedro gen zijn uitgekomen. De kiezers evenwel hebben kunnen oordeelen, dat het beter was, vrijzinnig-de mocraten te stemmen dan sociaal-democraten, om dat volkomen beter is dan genezen en door nlet- rood te stemmen, het niet duurder zou worden, De heer Borst: Dat ïs de keerzijde der medaille. De heer Gaijaard zegt, dat zijn opvatting niet is als die van den heer Wil De kiezers zijn per circu laire opgewekt vrijzinnig-democraten te stemmen, omdat rood en zwart duur waren en de burgemees ter zou nog duurder en rooder wezen dan de sociaal democraten en werd daarom no. 7 geplaatst. En spr. heeft nu willen aantoonen dat die circulaire niet juist is geweest Van bezuipiging is, zoo lang spr. raadslid is geweest, geen sprake geweest en spr. verheugt er zich over, dat B. en W. zoo hebben ge handeld, want indien anders wa® gehandeld, zou „Dat hangt af van de troeven, welke wij in handen hebben, en Je kunt toch niet ontkennen, diat wij die bezitten. Wij moeten teruggaan naar Londen en wach ten totdat Deane op zijn kantoor is. Dan zal ik hem opzoeken. Je kunt nu de kwestie geheel in myn han den laten. Ik weet wel, hoe ik met hem omspringen moet. Hij kan zijn vriendschap met de Rowans niet ontkennen. Ze wonen zelfs op het oogenblik in zijn eigen buitenhuis. Zeer waarschijnlijk zal ik ook in staat zijn andere dingen te ontdekken, welke hem aan hen binden. In de bladen, welke je my liet zien, stond ver meld, dat groote invloed werd aangewend om de in vrijheidstelling te verkrijgen. Wij kunnen wellicht uit vinden, dat Stirling Deane daar achter zat. In elk ge val schijnt hij op een tamelijk intiemen voet met hen te staan. Ik ben hier om er een eed' op te kunnen doen, dat toen Sinclair Afrika verliet, hij het origineele be wijs van eigendomsrecht op de Kleine Anna Goudmijn in zyn zak had- Ik geloof, dat de vrienschap tussefhen den moordenaar en Stirling Deane, die de mijn voor bijna een millioen pond sterling verkocht, wel eenige nadere verklaring zal vereischen." „En intusschen lijden wy honger," zei het meisje op. bitteren toon. „Zoover is ihet nog niet", antwoordde hij. „Wij heb ben nog acht en dertig shilling. Die zullen toerei kend zijn om de kosten van onze reisVnaar Londen te betalen en zijn ook voldoende om een onderdak te krijigen voor vannacht. Wij moeten er op de een of andere manier zien te komen, totdat ik Deane op zijn kantoor te pakken kan krijgen." „Je vérgeet toch niet", merkte het meisje op, „dat de acht en dertig shilling, waarover je spreekt, van mij zijn?" „Wij zijn compagnons", verklaarde Hefferon. „Jij kunt de portemonnaie in je zak dragen, als je het wilt". „Jij doet het grootste gedeelte 'der uitgaven", ver klaarde ze hem. „Als je denkt, dat we het kunnen bekostigen, dan zou ik wel een kop thee willen heb ben", zei ze, terwijl ze naar zijn ledige glazen keek. Hy bestelde onmiddellijk het verlangde en ging naast haar zitten. „Kijk eens hier", zei hij. „Ik zie niet in, waarom jij zoo vervloekt uit de hoogte moet zijn. De tijden zijn wat moeilijk voor ons, maar ik verzeker je, dat wij zullen slagen. Deane is volkomen in mijn macht Hij is de medeplichtige van Rowan. Niemand, die de feiten kent, zal daaraan voor een oogenblik twijfelen. Een enkel woord van ons kan hem raïnee- ren". Wordt .vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1