id)cnager Courant Tweede Blad. RAAD WIERINGEN. LD[ kpai »n st i* piert No. EwJ De Dinsdag 1 November 1927 70ste Jaargang. No. 8144. EN UK rdi ven rekenl nnerti ding waar rordt OV. K. SI ;h. MA Tig Tl, wliCntè) Vergadering van den Raad op Zaterdag 29 Octo- pK er 192<> des middags 2 uur. '-^'■Voorzitter de heer L. C. Kolff, secretaris de heer f, yan Duin. Ha opening volgt installatie van het nieuwe lid, den ,e'er Jb. Lont Dz. j)e Voorzitter feliciteert den heer Lont voor het in iem gestelde vertrouwen en verwacht dat de heer i ven «ont dat vertrouwen waardig zal blijken te zijn. |e notulen der twee vorige vergaderingen worden ge jen, ze worden onder dankzegging vastgesteld. Mededeellngen en ingekomen stukken. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, Jat de rtnst van den vorigen oogst der zeegrasexploitatie ■eft bedragen f 2952.61 en dat een uitkeering aan de fi&schers heeft plaats gehad van f 0.43 per 60 K.G. De heer W. Jansen heeft zijn benoeming tot lid van 3 commissie tot wering van schoolverzuim aangeno men. Bij de kasopname bij den gemeente-ontvanger jleek alles in de beste orde te zijn en in kas f3021.75; hij den kassier-administrateur van de Zeegrasexploi- |e bedroeg het kassaldo f 1577.32^. Aangeboden worden de maandstaten der Zeegras- joitatie, in de maand Augustus waren verkocht 200 jen, over September 1200 pakken. Ten aanzien van de heffing van opcenten op de som der personeel e belasting, wordt medege- dat van de vermindering der opbrengsten we- i wetswijziging nog geen voldoende zekerheid be- doch dat de vermindering zeker geen derde deel fbedragen, zooals oorspronkelijk werd vermoed. Kot herschatting van de woningen zal worden over- 1, staat nog niet vast B. en W. willen dan ook Irloopig wachten met het treffen van een regeling nemen hun voordracht van 6 Augustus j.1. terug. Staten hebben goedgekeurd een besluit tot wij- ng te naam stelling kadaster; besluit aankoop jasthuissloot en rekening der gemeente over 1925. [ingekomen is het verslag van "de Noordholl. Com- iissie voor de Malariabestrijding. [Al deze mededeelingen en ingekomen stukken wor- voor kennisgeving aangenomen, or den heer C. Metselaar Jbz. was verzocht om eltelijke ontheffing hondenbelasting. Wordt toege- r-x Aan de Vereeniging van Vakonderwijs in Westfries- nd wordt over 1926 een subsidie verleend van f 25. het lid van den Raad, den heer Oden was het jorstel ingekomen om de winst der Zeegrasexplol- iUe uit den oogst 1927 aan de maaiers uit te koeren, n nieuf 0Klt111 banden gesteld van B. en W. om prae-advies. Op billijkheidsgronden. ;ekomen is een verzoek van mej. B. Pot, om toe- 'ing van een jaarlijksche uitkeering, nu zij per ;ober 1.1. ontslagen is als werkster der O. L. school [ippolytushoef en dezo functie gedurende 31 jaren waargenomen. hun voordracht deelen B. en W. ten aanzien n dit verzoek mede, dat adressante, aan wie is op- Iragen het schoonhouden der lokalen van het ooigebouw te Hippolytushoef en het aanleggen der ihels in die school, als zoodanig niet in ambtelijke Jrhouding tot het gemeentebestuur staat. Het is 's't'j'n mmer de bedoeling geweest en ook niet gebruikelijk rdo voi Zd soort van werkzaamheden door een ambtenaar doen verrichten. Dit 'bliikt reeds hieruit, dat een DERS2 cittenaar verplicht is zijne werkzaamheden persoon te verrichten, welke eischXvoor bovenaangeduidf den niet wordt gesteld. De aard der diensten heeft ook meer overeenkomst met het instituut van inneming van werk, al heeft het door de continuï- It en de regelmaat der werkzaamheden er den van, dat er eene ambtenaarsverhouding aan- is. Het verzoek om ontslag zal dus moeten Ten opgevat als eene kennisgeving, dat zij voor 'èrrichten der werkzaamheden niet meer in aan lig wenscht te komen. jessante valt ook niet onder de wericing der Pen- tvet. Ware dit wel het geval geweest, dan zou tij daarentegen geen aanspraak hebben gehad op de rief ejiwte van f3 per week volgens de Invaliditeitswet, Welke zij tegenwoordig ontvangt. Wordt het dus wen- Jlijk geoordeeld, haar van gemeentewege eenige .moetko-ming te verstrekken, dan zou deze niet ver der iunn tin gaan, dan om haar eene toelage te verze uren. die ongeveer overeenkomt met 't pensioen, itwel-k zij zou hebben ontvangen, indien zij wel als abtenaar in dienst der gemeente werkzaam zou zijn eweest. Vooropstellende, dat de gemeente hiertoe niet ver- M Jicht is en dit geval niet als 'n precedent mag wor-. flglS en beschouwd, waarop anderen zich later zouden linnen beroepen, zijn B. en W. van meening, dat er op illijkheidsgronden wel eenige aanleiding is, aan het eni srzoek gevolg te geven, gezien de omstandigheid, dat i de S langbebbende voor een langjarig tijdvak hare werk- 1 lamheden tot hunne tevredenheid heeft verricht. te verleenen toelage zouden zij daarom willen ellen op f 1 p. 'week. zijnde 't verschil tusschen de validiteitsrente ad f3.— en het bedrag, dat zij als W&sioen zou hebben ontvangen, indien zij pensioen- ïrochtigd ware geweest, welk pensioen volgens bere- V ®ing zou beloopen circa f 4.per week. B. en W. stellen daarom voor een toelage tot een Örag van f 52.— per jaar tot wederopzegging te ver- -tofn, in te gaan op den datum, volgende op dien, ppostfc aarop zij haar functie heeft neergelegd. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel Hgenomen. Aanvulling bouw- en woningverordening. B. en W. deelen mede, dat men in de laatste ja- h meer en meer aandacht is gaan schenken aan >t uiterlijk van gebouwen en langzamerhand dringt 'öral de opvatting door, dat met betrekking tot het 'vorderen der schoonheid bij' het bouwen een taak *>r de gemeenten is weggelegd. In het algemeen enscht men een ieder vrij te laten zijn woning van innen naar eigen smaak in te richten, doch de oodzakelijkheid om het uiterlijk van gebouwen aan 'delijke eischen van welstand te doen beantwoor dt erkent men tegenwoordig vrij algemeen als Bne zaak van openbaar belang. Verscheidene gemeentebesturen ia Noordhol- ind reeds 50 hobbcn dan ook bepalingen vastge- krachtens welke het uiterlijk van de op te rioh- 'n of te vernieuwen gebouwen aan de goedkeuring a© B. en W. moet worden onderworpen. Dit resul- 'at is voornamelijk toe te schrijven aan het werk 0°r de Adviescommissie voor Bouwontwerpen en 'nbreidipgapiannen in Noordholland.» gevestigd' te •wdam, verricht. prima letter ïis en Het z&l naar de meenlg van B. en W. geen tegen spraak ontmoeten, indien geconstateerd wordt, dat ook in Wieringen aan het uiterlijk der gebouwen nog wel het een en ander te verbeteren valt. H.i. i3 het dan ook wenschelijk, dat ook in deze gemeente eene z.g. welstandsbepaling wordt vastgesteld, wel ke als volgt kan luiden: „Het uiterlijk van een nieuw te maken gebouw met al wat daartoe behoort, hekken, muren en derge lijke, moet zoodanig zijn, dat het noch op zichzelf, noch in verband met do omgeving uit een oogpunt van welstand aanstoot kan geven. B. en W. zijn bevoegd te dien aanzien nadere eischen te stellen." De noodige voorlichting verstrekt de Adviescom missie. Bij aansluiting bij de adviescommisse is voor Wieringen verschuldigd f 15.per jaar. bene vens eene vergoeding voor de verstrekte adviezen, zijnde f 0.40 per f 1000.— van de bouwsom, naar bo ven afgerond, met een minimum van fl.en een maximum van f20.Worden niet alle bouwplan nen ingezonden, dan worden deze bedragen gesteld op respectievelijk f0.80, f5.en f40.— en bij niet- aansluiting bij de Adviescommissie op fl.60 per f1000.bouwsom, met een minimum van f7.50. B. en W. stellen daarom voor do bouw- en wo ningverordening in dezen zin aan te vullen en de gemeente te doen aansluiten bij de Adviescommissie. De heer Lub heeft inzage genomen van de bijge- voegdo boekjes, maar kan in de wijziging der daar in voorkomende bouwplannen niet veel verbetering vinden. De Voorzitter is van een andere meening en deelt mede, hoe een paar heeren der Adviescommissie op verschillende dingen hebben gewezen, die veel ver betering veroorzaken, zonder de bouwkosten te ver- hoogen. Het voornemen bestaat, dat indien onze gemeente aansluit, eens een bespreking met heeren aannemers wordt gehouden. De heer P. Kaan vindt, dat er uit de voorbeelden wel eenige verbetering blijkt, als de menschen maar niet meer bouwkosten moeten betalen. De heer J. Lont Dz. vindt het jammer dat met deze beweging geen 10 jaar eerder is begonnen. De heer M. Kooij kan niet veel voor de beweging gevoelen, waarop de Voorzitter wijst op den rais- bouw te Den Oever. De heer De Vries kan zich wel met het voorstel vereenigen, als de aansluiting maar niet meebrengt dat dé bouwers zich persé aan het verlangen van de Adviescommissie moeten onderwerpen. Ook het werk van de aannemers laat wel eens wat te wen- sc'hen over. Ook meerdere personen schijnen niet op dwang gesteld te zijn en de Voorzitter deelt dan ook mede, dat slechts advies wordt gegeven, Zonder hoofdelijke stemming wordt dan de voor dracht van B. en W. aangenomen. Vastgesteld wordt een lo suppletoir kohier der hondenbelasting over het belastingjaar 1927. De begrooting der zeegrasexploitatie. In behandeling komt de begrooting der zeegrasex ploitatie dienst 19271928, Bij den post huur van dijken en steigers f350, vraagt de heer M. Kooij of bekend is hoeveel pak ken or op d© steigers gelost zijn. Hem wordt geant woord van 70 pakken, en de heer Kooij vraagt, of het dan aangaat een huur van f350 te betalen. Do Voorzitter herinnert er aan, dat meermalen geprobeerd is, verlaging van de huursom te krijgen, maar die pogingen zyn niet gelukt. De heer M. Kooij wil, als de hoeren zoo brutaal zijn om oen dergelijk bedrag te ontvangen, den geheelen post schrappen, het loopt 'dia Spuigaten uit oordeelt spr. De heer P. Kaan is 'het hiermee eens. Do heer J. C. Lont echter vraagt, of dan do maaiers niet gedupeerd worden. De heer Tijsen wil, met het oog op de toekomst, den post met f200 verlagen. Men weet niet tf het hebben van een losgelegenheid later te pas mocht komen. De heer M. Kooij dacht, dat men beter naar de |haven kan gaan, dan naar den polder. De Voorzitter merkt op, dat f 100 huur wordt gege ven aan den polder en f 250 aan het heemraadschap. De heer De Vries merkt op, dat het Heemraad schap tegelijkertijd nog het vischrecM verpacht. De heer Oden vraagt, wanneer het verlagen van huur niet gelukt, wat dan? De heer 14. Kooij wil dan den geheelen post schrappen. De heer Tijsen vindt het bijna ondenkbaar, dat ze niet zullen toegeven, het is in ieder geval te probee- ren. Besloten wordt, den post op f150 te brengen, f50 huur voor den polder, f 100 voor het Heemraadschap Gaat men met deze huursom niet accoord, dan zal de geheele post worden geschrapt. De heer M. Kooij verwacht, dat ze wel zoo wijs zullen zijn de aangeboden huursom aan te pakken. Bij den post: Uitkeering aan de gemeente van het bedrag, overeenkomende met de gemaakte rente, f 1000, vraagt de heer De Vries of dit bedrag in de gemeentefinantiën gebruikt wordt. De Voorzitter antwoordt bevestigend, maar als de exploitatie een nadeelig saldo mocht opleveren wordt het geld van de exploitatie gebruikt. De heer De Vries zou het in elk geval in het belang der exploitatie willen gebruiken. De Voorzitter zegt, dat dit voorheen gebeurde maar toen het kapitaal der exploitatie zoo groot was[ werd de nu bestaande regeling in het algemeen be lang geacht. De heer De Vries wil het geld daar plaatsen, waar het 't meest thuisbehoort en wijst dan in -een zeer uitvoerig betoog op de moeilijkheden die de maaiers ondervinden ten aanzien van de losplaat sen aan den Zuidkant. De maaiers aan het West- einde zijn gedupeerd en gedwongen geworden op een andere wijze in hun onderhoud te voorzien. Spr. herinnert eraan, dat aan den noordkant geen losplaats is en vroeger aangedrongen is op het maken van een visschershaven. De maaiers zijn van plan om bij den raad oen aanvrage in te dienen om een gelegenheid tot lossen bij het Noordstrand te doen maken efl in verband daarmee vraagt spr. of het niet beter is deze geraamde rente te reeer voeren. Het zou oen aansporing voor het rijk kunnen wezen om medewerking te verleenen. De Voorzitter zegt, dat da Visschers van hot Westeindo dan eens met R en W. konden confe- reeren. De heer M. Kooij wijtst er op, dat Minister Stvaaij van oordeel was, dat een haven aan den noordkant oogenhlikkelijk zou verzanden. De hoer De Vries zegt, dat dit geen bezwaar was, de visschers kunnen evengoedl wol binnenkomen. De heer Jb. Lont wijst er op, dat het tot stand komen van een haventje een stuk op weg was, toen men daar bezig ia geweest met het maken van ©en duiker. De heer Lub wijst er ook op dat de toestand' aan het Zuideind bezig is danig te veranderen, volgend jaar zal er geen plaats meer wezen om te lossen. De Voorzitter maakt de opmerking, dat de raad bezig is af te dwalen, wat door den heer Lub wordt ontkend. De Voorzitter evenwel zegt. dat de raad thans weer een bespreking houdt over de vluchthaven. De heer Lub oordeelt dat toch voorgesteld ktn worden, de renten ten bate van da exploitatie te gebruiken De Voorzitter beaamt dit. maar wijst er op, dat thans de raad nog gebonden ie aan het vroeger ge nomen besluit. Bovendien kan het verzoek van. de visschers toch worden afgewacht. De poot blijft gehandhaafd en do begrooting ver volgens vastgesteld! op een bedrag van f 32406,25. De gemeentebegroting. Algemeene be schouwingen. In behandeling komt de gemeentebegrooting. dienst 1928. Van de gelegenheid, die de Voorzitter biedt, om algemeene beschouwingen te houden, wordt gebruik gemaakt door den heer Oden, die het volgende zegt: Mi,|ne Heeren, De Gemeenteraadsverkiezing in dit jaar gehou den, heeft aangetoond ,dat de kiezers dezer Ge meente. de vertegenwoordiging van don Raad' in andere richting hebben gestuurd. Het waren deze keer de arbeiders en de visschers, die tezamen de meerderheid dn den raad brachten, zoodat de raad ook in dezon geest werkzaam' zal moeten zij'n. Ook bij de wethoudersverkiezing had ik dit ver wacht. Pogingen, door onze fractie aangewend om mot de candidaten van D.E.T.V, een compromis te sluiten, ten einde het dagelijkseh bestuur meer in overeenstemming te brengen met den verkiezings uitslag, stuitten af op den onwil van de visschers. Uit de daden van het dagelijksch Bestuur zal ons moeten blijken of samenwerking in de komende 4 jaar mogelijk is. Groote vraagstukken zullen moe ten worden behandeld, zoowel voor de arbeidende klasse als voor de visschers. Voor deze laatste is door de gedeeltelijke drooglegging en afsluiting der Zuiderzee een toestand geschapen, dien wij Sociaal Democraten, zoo niet ongemerkt voorbij1 mo gen laten gaan. Ook voor de arbeiders, die zich hier in grooten ge tale nederzetten, is voor ons veel te doen. Het is ons allen bekend, dat vele van deze menschen in slechte woningen en hokken worden gehuisvest. De te huur zijnde woningen zijn door voel te hooge huurprijzen voor deze menschen bijna niet te be trekken .zoodat wij genoodzaakt zijn. eerlang te komen met voorstellen om tot Gemeentelijken wo ningbouw over te gaan. De financieel© positie der Gemeente zal cüt met 9teun der regeering wel mogelijk maken .aangezien de raming ddr Gemeentelijke inkomstenbelasting, met 25 pet. is verhoogd, en het vermenigvuldigings- cijfer is verlaagd van 0.70 op 0.65. Dezo hoogere ra ming is direct een gevolg van den aanwas der bavoi king. Wat de visschers betreft, ook voor deze (moet wat worden gedaan. Verscheidene hebben zich noodge dwongen reeds met hun gezin verplaatst naar het Oosteinde, doch de overigen die hier niet voor in staat zij'n, moet worden getracht, dat zij hun bedrijf om de west kunnen uitvoeren. Over handel en nijverheid valt weinig te zeggen, deze takken van bestaan jsijh bevredigend te noe men. De landbouw is dit jaar goed geweest. Vee ziekten kwamen bijna niet voor en de prijzen der afeet-producten waren zoor goed, zoodat deze catego rie van menschen geen reden tot klagen hebben. In deze zittingsperiode staan ons groote werken en uitgaven te wachten. Zooals ons allen bekend is, zal de openbare school te Hippolytushoef geheel en te Westerland gedeeltelijk vernieuwd moeten wor den, terwijl door den aanwas de bevolking op Oos- terland bijgebouwd moet worden. Door den aanleg der waterleiding en electriache werken, verkeeren de wegen in desolaten toestand, zoodat ook hiervoor moet worden gezorgd, dat de Gemeente voor geen financieel e offers komt te staan. Het verkeer met onze naburige gemeenten breidt zich snel uit, en &al ook tnadore voorziening: eischen. vooral wat de veiligheid! van het verkeer en verdere belemmeringen betreft Nu nog eenige woorden over ons Gemeentelijk bodrijf, n.I. de Zeegras-exploitatie. Stond het or in 't begin van het jaar kritiek voor wat den afzet be trof, in dén loop des jaara hersteld© het zich, do oud© oogst ging vlot weg en de nieuwo oogst, hoewel niet groot, was alvorens ze was bereid, geheel ver-; kocht. Het was te betreuren, dat de visschers van Westerland dit jaar niet konden maaien, de Zui derzeewerken aan den Noordkant van onze Ge meente beletten hen dit, zij konden niet lossen en waren zoodoende uitgesloten- Verder. mijne heeren, kan ik uit de begrooting opmaken, dat de positie van onze Gemeente vrij gunstig is te noemen en wil ik hiermede mijin alge meene beschouwingen eindigen. Ik dank U. Ged. Staten rekenen niet secunr genoeg. Deze algemeene beschouwingen geeft niemand der andero leden aanleiding tot bespreking en daarom volgt de artikelsgewijze behandeling. Bij den post uitkeering van het Rijk van 1/4 der jaarwedden van burgemeester en secretaris f 600, zegt de heer Lub, dat deze post den Raad op een dwaal spoor brengt, want als men de salarissen van burge meester en secretaris optelt, zou dat 1/4 deel wel f 1500 moeten wezen. Spr. geeft in overweging, voortaan in de begrooting dat 1/4 maar weg te laten, want het geeft den schijn dat het rijk zoo scheu tig is. De Voorzitter zegt dat de begrootingsmodellen door Ged. Staten werden vastgesteld. De heer M. Kooij zou er voor wezen dat Ged. Sta ten secuurder uitrekenden hoeveel 1/4 bedraagt. De heer Lub zegt, dat deze f 600 het maximum1 aandeel is. De Voorzitter zegt toe, dat Ged. Staten in kennis zullen worden gebracht met de gemaakte opmerking. Bij den post huur ambtswoning secretaris f 285, i zegt de heer Oden allereerst dat hij op de begrooting geen post ziet van teruggave voor waterleiding. De Voorzitter zegt, dat de ambtenaren het water zelf betalen. Den heer Oden komt voorts den post wat laag voor in verband met de huursommen van andere wonin gen. De heer J. C. Lont meent, dat de Raad daarmee geen rekening kan houden. De heer Oden zegt dat gewone huisjes hier tegen woordig f4 a f5 huur doen. De heer Bakker is het met den heer Oden eens, spr. vindt den post laag staan. De heer M. Kooij oordeelt ook dat die hooge huren geen maatstaf voor den Raad mogen wezen. Spr. noemt dat de medemenschen het vel over den nek halen en daarvoor moet men gewetenlooze huisjes melker wezen. Dat behoeven wij toch niet te doen. De heer Oden zegt, dat hij wilde vragen of de huur verband houdt met salaris, zooals dit vroeger ook het geval was met de onderwijzers. Waar dit niet het ge val is, kan spr. den post wel goedvinden. De Jaarwedde der wethouders. Bij den post jaarwedde wethouders f300, zegt de heer M. Kooij, dat ieder jaar bij monde van den bur gemeester wordt medegedeeld, dat het hier zoo druk ii, dat de werkzaamheden zoo toenemen. Dat zal dan ook wel met de werkzaamheden van de wet houders het geval zijn. Of het zoo erg is, laat spr. aan den burgemeester over, maar spr. oordeelt, dat of de heeren wethouders hebben vroeger te veel ver diend, of anders dient de jaarwedde verhoogd te worden. Spr. weet niet, of hij het recht heeft voor te stellen de jaarwedde te verhoogen, maar zoolang spr. hier zit, is de post f 300 geweest. De Voorzitter antwoordt, dat wat hem persoonlijk betreft, de jaarwedde verhoogd dient te worden. B. en W. hebben het beter geoordeeld, zelf niet met een voorstel te komen, maar spr. vermoedt niet, dat de wethouders bezwaar tegen verhooging zullen ma ken. De werkzaamheden zijn veel zwaarder dan voorheen, al vraagt de functie natuurlijk niefc den geheelon persoon. Do heer J. C. Lont meende, met hetzelfde voorstel te komen. Vooral de heer Bosker, als loco-burge meester, diende een extra vergoeding te hebben. Wat den tweeden wethouder betreft, de heer Tijsen is het pas geworden en tegenover den afgetreden wethou der Minnes zou epr. het niet aardig vinden, de jaar wedde van den Ben wethouder nu al te verhoogen. De voorzitter merkt op dat bet moeilijk te beoordee- len is of de eene wethouder meer doet dan de an-ler. Als men pas wethouder is, heeft men ook weer meer moeite om zich er in te werken. De heer Lub zegt. dat hetzelfde voorstel vorig jaar door den heer Kaan is aangesneden, en spreker toen. zijn standpunt uiteengezet heeft. Een dergelijk voorstel dient niet uit den raad te komen; de raad kan niet oordeelen over de wericzaamheden der wethouders. Do wethouders weten het zelf wel of ze meer salaris die nen te hebben. En dat ze dan zelf met een voorstel komen, vindt spr. geen bezwaar. Als een arbeider meent dat hij niet voldoende salaris heeft, vraagt hij meer salaris. De voorzitter meent, dat die vergelijking niet op gaat, als die arbeider geen verhooging krijgt is dat beroerd, maar ten aanzien van de wethouders, komt de kwestie van waardeering naar voren. De heer Lub denkt dat uit waardeering een dergelijk voorstel wordt door den raad aangenomen. De heer Kaan zegt dat wo wel weten dat er meer werk is. De heer Oden evenwel merkt op, dat de raad over de werkzaamheden moeilijk een oordeel kunnen vormen, want waar de voorzitter pas wees op de voorbereidin gen, merkt spreker op, dat 6 September de installatie van den raad plaats vond, en vandaag 29 October is de eerste vergadering, met een betrekkelijk korte agen da. Spr. wil echter direct aannemen, dat er meer werk is. Op de vraag van den voorzitter, naar het voorstel van den heer M. Kooij, zegt deze, het zacht aan te zullen doen, want de zee gaat droog. Spr. wil den post met f 100 verhoogen, zoodat de jaarwedde voor iede- ren wethouder met f 50 wordt verhoogd. En in afwij king met de gewoonte, vraagt spr. of over dat voor stel met briefjes kan worden gestemd. De voorzitter zegt dat dit alleen gebeurt, wanneer het personen betreft. De heer J. C. Lont meent dat men eerlijk voor zijjn meening moet uitkomen. De heer M. Kooij: Ja, je theorie is goed. De heer Lub zegt, dat de heer De Vries straks geen voorstel kon indienen, en kan de heer Kooij dat nu wel. Da heer De Vries zegt, dat de heer Lub dat dan niet heeft begrepen. Spr. heeft geen voorstel gedaan, om dat het adres van do visschers kan worden afgewacht, en dan een besluit kan worden genomen. De heer Lub merkt bij het uitbrengen van zijn stem nog op dat hjj den gang van zaken anders had verwacht Het voorstel M. Kooij wordt met 10 stemmen aan genomen; de heer Bosker hield1 zich buiten stemming. Bij den post jaarwedde ambtenaren ter secretarie en bode, merkt de heer Jb. Lont op dat deze post met f 600 is verhoogd. Medegedeeld wordt, dat de 2e amb tenaar verhooging van salaris heeft gehad. De heer Bakker Begt dat dit nooit door den raad is behandeld. De voorzitter meent dat dit ten aanzien van de Wit wel is gebeurd. De heer Lub zegt, dat hem door den een of ander is meegedeeld, dat het salaris van f 1000 f 1400 is be paald. Wel is door den raad indertijd gehandeld de machtiging om van de regeling af te wijken ten aan zien van den heer Buma. De heer Oden zegt dat de raad' nooit het salaris van De Wit heeft vastgesteld, en de raad dient dat toch te doen. De voorzitter deelt mede, dat de raad voor zijn tijd dat besluit heeft genomen, toeo Bet je Wagenmaker hier gekomen ja. De heer Od«n vindt dat de raad ar toch mee in ken nis gesteld had1 kunnen worden, maar de heer M. Kooij zich, die noodzakelijk niet raoo in aüs de regeling toch bestaat. Wat de straatverlichting kost. Do lust tot bchemeren. Do post Onderhoud lantaarns én kosten Verlichting is uitgetrokken op f 2000, doch do voorzitter deelt mede, dat, zooals de verlichting op 't oogenblik is, de kostetn f 3100 a f 3200 zullen bedragen, en gezien do vele aan vragen, om plaatsing van een lantaarn, zijn B. en W. wel wat huiverig en willen zij eerst het oordeel van den raad wel weten. Wel willen B. en W. een inten sieve verlichting. De heer M. Kooij merkt op, dat als het op vragen aankomt een ieder wel een lantaarn voor zijn raam wil hebben. De voorzitter zegt, dat van den heer De Vries en 30 onderteekenaars ook een verzoek is ingekomen, om be tere verlichting aan de Belt- De heer Oden onderschrijft de wen schol ij kheid de ver lichting daar ter hand te nemen, en de heer De Vries acht den toestand daar gevaarlijk. Ook andere punten worden genoemd, en de voorzit ter denkt, dat als de meest noodige plaatsen verlicht worden, een post van f 4000 dient te worden uitge trokken. Er gaan stemmen op dat die kosten te hoog E\jn» de heer Oden stelt dan voor den post op f 3500 te brengen. Dit voorstel wordt met 9 tegen 2 stemmen aangenomen, tegen steraden de heeren J. Lont en Bak ker. De iheer Oden stelt voor den wegwerker een salaris- verhooging van f 100 toe te konnon. De heer J. Kooij is daar niet voor, omdat de man al op jaren komt. Van verschillende zijden wordt gewezen op het feit, dat de wegwerker 'n zeer ij'verig, accuraat arbeider Is en met 9 tegen 2 stemmen wordt de voorgestelde verhnoging dan ook toegekend. Tegen stemden de hee ren Bakker en J. Kooij. Bij den post onderhoud wogen on voetpaden, wordt gewezen op de noodzakelijkheid to trachten eon bij drage uit het wegenfonds te krijgen. Wel wees de Voorzitter er op dat hier een primaire weg zal komen, maar om dit af te wachten, zou naar het oordeel van den Raad te lang duren en op het ontvangen van een provinciale bijdrage zal dan ook worden aangedron gen. Op een vraag van den beer Lub antwoordt de Voor zitter, dat nog steeds geen onderwijzeres te Wester land is benoemd, doordat het gewenscht is een wacht geldster te benoemen en opnieuw door den Inspec teur een lijstje van wacht-geldsters zal worden ver strekt. De eerste lijst is afgewerkt. De heer Oden stelt voor de opcenten op de vermo gensbelasting van 50 op 80 te brengen. Het voorstel wordt met 6 tegen 5 stommen aangeno men. Voor stemden de heeren J. Tijsen, M. Kooij, Oden, Lub, Jb. Lont en De Vries. Ten aanzien van de belasting op de honden wil do heer Oden een meer nauwkeurige regeling, omdat de belasting niet goed tot haar recht komt. Spr. beveelt aan het bezorgen en afhalen van eon in te vullen for mulier. B. en W. zullen het bespreken. Nog worden onkelo opmerkingen gemaakt, eenigd vragen gesteld! on daarna wordt de' begrooting vast gesteld tot ©en bedrad van f 92660.90. Bij' do rondvraag brengt de hoor J. Lont naar vo ren de wenschelijkheid om hier eon onderwijzer te hebben moet landbouwacto. De Voorzitter beaamt dat, deze behoefte bestaat. De groote afstanden voranon hier eon bezwaar. Wol! is er in Wieringen een hoofdonderwijzer in het be zit van die acte. maar zijn gezondheidstoestand laat niet toe. curcusscn in dat onderwijs te houden^ De heer J. Kooil vraagt het aanbrengen van een lichtpunt bij de kaasfabriok. maar de hoer M. Kooij zou het al to schoftig vinden als daar een lichtpunt kwam, bij1 P. Kaan Is het beter. De heer J. Kooij vraagt naar hoé aanwezig jdjni van brandslangen te Westerland. De Voorn, zegt in beide gevallen overweging toe. Do heer Bosker dankt voor de verhooping van do wethoudersjaarweddo, waarbij de Voorzitter zijn erkentelijkheid betuigt dat do raad zich zeer waar- deerend geuit hoeft, vooral ton opzichte van den heer Bosker.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5