li De De heer Züt ls het geheel met den heer de Geus eens, doch wil niet hooger gaan dan 600 gulden. Hij ziet verder geen belang en vreest zelfs veel last. Wordt echter niets gegeven, heeft men later ook niets te zeggen- De heer Kwadijk beschouwt zich geheel leek in deze zaak, doch heeft door de uiteenzetting van den heer Ringers wel eenig oordeel gekregen. De vaart zal niet zoozeer breoder, maar wel dieper worden, wat hij een algemeen belang acht Als hier ni-1 meegewerkt wordt, zou het plan kunnen mislukken. Ook acht hij het ten opzichte der werkloosheid een reuzon-kleo. Tot heden is steeds gebleken, dat alle groote dingen steeds goed voor den dag zijn geko men. Ook in dit geval zal dit zoo «ijn. 1500 gulden in een groot bedrag en 40 jaar lang oen heelo tijd. Ö00 guldon is niet veel. Het is maar een derde ge deelte. Wethouder Darten zegt, als minderheid wol iets veranderd te zijn. Door de verschillende besprekin gen voelt hij nu wel voor een kleine bijdrage. Ook in B. en W. was hij reeds niet sterk in zijn afwij zing. De heer Ootjers: Dat heb ik al voorspeld. Voorzitter doet het genoegen te kunnen consta- teeren, dat de meerderheid voor bijdrage is. Hst kanaal is zeker een belang voor Noordscharwoude. In de conferentie met den beer Ringers zijn ook mijn oogen verder opengegaan. Er is gebleken dat 30 40 pet. van de producten per schip vervoerd worden en ook is de moeilijkheid gebleken de plan-- nen te splitsen. Men kan onmogelijk volstaan al leen in het besproken gedeelte verbetering te bren gen- Onwillekeurig moet ook voor verdere gedeel ten bijgedragen worden. Ik geloof verder, aldus spreker, dat de schipperij veel belang bij het ka naal heeft. Ook Noordscharwoude is daar zeer bij gebaat. Het vertrouwen van de menschen, die zich er voor spannen, mag ook een woordje meespre ken. In de commissie-Van Aalst zitten mlenschen die we allen kennen en die ons vertrouwen in mindere of meerdere mate hebben, menschen uit eigen omgeving, ja bijna uit eigen gemeente. De kostenberekening is een moeilijk iets. We zouden het b.v. tegenover Heerhugowaard anders gedaan hebben. 1500 gulden echter is voor onze gemeente, die in bloei toeneemt, is wel te aanvaarden. We mogen hier wel iets meer offeren, dan men anders zou willen, temeer daar de finantieele toestand het niet verbiedt. Ik hoop, dat deze bijdrage werkelijk is naar den stand waarin de gemeente Noordschar woude finantieel verkeert, ook in de toekomst. Wethouder Ootjers is nooit een groot optimist hiervoor geweest. Hij heeft er nooft de groote voor- deelen van ingezien. Later is zijn zienswijze ecnigs- zins verruimd. Het kanaal achter Oudorp om acht hij van groot belang. Het algemeen belang moet tevens in het oog gehouden worden en niet mo-K al te halsstarrig het directe belang in het oog wor den gehouden. Waar echter toch in den blinde ge slagen is met het bepalen der bijdragen, meent hij met f 1000 zeer goed te kunnen volstaan. Heerini- gowaard heeft directe voordeelen die wij niet heb ben. Wij zien inderdaad schade als de sluis bij de Roskambrug komt.. Voor ons is dat een buitenge woon ongelukkige plaats, wat aanleiding zal zijn dat beide sluizen gepasseerd worden. Ook achtte ik, aldus spreker, steeds groote kans aanwezig, dat we meer voor peil zouden komen. Echter, na die dui delijke uiteenzetting van den heer Ringers durf ik daaraan als leek niet meer te twijfelen. Aan de bijdrage van f 1000 zou ik de voorwaarde willen verbinden dat de sluis minstens bezuiden de poldersluis komt en verder dat een behoorlijke los- en laadplaats wordt aangebracht voor de groote sche pen. Voorzitter wijst er op, dat de finantiën een bijdrage van f 1500 toelaten. De finantiën geven geen aanlei ding minder te geven, waaruit men echter niet mag afleiden, dat ten opzichte van andere voorstellen dit zelfde standpunt zou worden ingenomen. Met de voorwaarde betreffende de sluis kan ik mee gaan, omdat het passeeren van twee sluizen moet worden vermeden. Ik weet echter niet of het practisch uitvoerbaar zal zijn. De steiger denk ik anders over. Met (klem zou ik op het eerste willen aandringen, doch het tweede zou ik buiten beschouwing willen laten. Als die moet wor den aangebracht, behoeft dit niet met groote kosten gepaard te gaan. Als het noodzakelijk is, is er wel een andere weg. Ik vrees dat het eerste onder het tweede zouj leiden. We zullen alleen met het eerste krachtiger kunnen aandringen. Als we het volle pond geven, hebben we meer kans op inwilliging:. Het fi nantieele bezwaar geldt gelukkig niet De heer De Geus gaat met den heer Ootjers accoord. De lieer Ootjers zegt de idee van den steiger niet los te laten. De kosten er van zullen niet gering zijn. Ook de heer Kooij. voelt het meest voor het voorstel- Ootjers. f 1000 lijkt hem al een flinke bijdrage, vooral waar de bijdragen toch willekeurig zijn vastgesteld, 't Wordt intotaal toch reeds f 40.000 Dat de sluis zul delijker komt, is een groot belang. Het belang van den steiger acht hij minder groot, maar toch gaat bij vol komen met het voorstel-Ootjers mee. De heer Broersen voelde aanvangelijk meer voor het voorstel-Zut, doch gaat nu met Ootjers mee. Ook ra et de toevoeging gaat hij mee, omdat anders veel door de sluis te Oudkarspel zal gaan en hier die ont vangsten gemist worden. Voorzitter zon de f500 willen beschouwd zien als een soort compromis voor de voorstellen die gedaan worden om daarvoor des te krachtiger te kunnen op komen. De héér Barten vindt f600 genoeg, daar bij alleen de doorvaart achter Oudorp van belang acht. Overi gens laat hem bet kanaal tamelijk koud. De voor waarde ten opzichte van de sluis acht bij uitstekend. De steiger acht hij van minder belang, omdat er toch geen weg naar toe zal gaan. De steiger zal dan aan den Oosterdijk komen en is dus meer een levensbe lang voor Heerhugowaard. De heer Ootjers durft met een bijdrage van f600 geen voorwaarden te stellen. De heer Barten meent dat de ligging van de sluis de commissie-van Aalst niets behoeft uit te maken. Daarmede gaan geen extra kosten gepaard. De heer Kooij gelooft van wel, daar in dit geval brug en sluis apart bediend zullen moeten worden. Voorzitter gelooft niet dat ze de steiger zullen aan vaarden, als dit buiten *t gewone werk valt. Ook an deren kunnen met eischen komen. Als het maken van steigers in het plan opgenomen zijn, behoeven die voorwaarden niet gesteld te worden. De heer De Geus acht het aanleggen van steigers juist in de lijn van de kanalisatieplannen. Als ze er bloei en welvaart in zien, zullen steigers in het belang van de groote schepen noodzakelijk zijn. Het hoort er precies in thuis, j Voorzitter hoopt dat deze gedachte bevestigd wordt, doch dan is het ook in de plannen opgenomen. Mijn doel is, aldus spreker, voor het eerste 'krachtiger op te kunnen komen. We hébben nu drie voorstellen: le. f 1500 met dft toevoeging voor de sluis; 2e. f 1000 met toevoeging voor sluis en steiger; 3e. f 600 met toevoeging voor de sluis. Het eerste wordt met 7 stemmen verworpen, wat de voorzitter als een roemrijken dood beschouwd. Het tweede wordt met 52 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de heeren Zut en Barten. Voorzitter: Al spijt het me, dat we het volle pond niet geven, toch doet het me genoegen dat. we in dit grootsche werk oen aanzienlijke bijdrage zullen verlee- nen. Daarna wordt op een verzoek om afschrijving van hondenbelasting door M. Oom, afwijzend beschikt, om dat de hond in hot tweede halfjaar is weggedaan. De begrootingen. De commissie welke heeft bestaan uit de heeren Kwadijk, Kooij en Broersen, heeft op de begrootingen van de lichtbecLrijven geen aanmerkingen. De heer Kooij brengt daaromtrent rapport uit en deelt mee, dat deze begrootingen in volkomen orde bevonden zijn. Voorzitter merkt op, dat in de begrooting van het gasbedrijf een algemeene gasprijsverlaging van 1 et is opgenomen en de tijdelijk fitter tot 2o fitter zal wordon aangesteld. De heer Kooij zou voor de baden in de particuliere huizen eon lagor gastarief bepaald willen zien, om ook in dit opzicht het gasverbruik te bevorderen. Voorzitter zegt, dat ten opzichte van het badhuis voorgesteld wordt om het gas voor 5 cent en het elec- triscth voor 10 cent beschikbaar te stollen, omdat Hot Witte Kruis als oen filantropische Instelling bo- schouwd wordt en alle steun verdient. Wat do heer Kooij bedoelt, zal dit op practische bezwaren stuiten, daar do vraag is welk water voor bad 'bedoeld wordt. Do heer Kooij: Hot kan over oen aparten meter. Voorzitter: Dan zou het waschwater voor groote ge zinnen ook als badwater beschouwd kunnen worden en vooral voor hen die er geen bad op na houden. Ik zeg niet dat ik het direct ontraden wil. De heer Kooij. Baden is een nieuwe industrie. We hebben ons 'best gedaan voor de gaskachels, doch ook hierdoor kan het gebruik toenemen. Voorzitter vreest practische last, daar ook op andere wijze badwater gebruikt wordt. Beter is het dat B. en W. eerst hun gedachten nog eens laten gaan. De heer Kooij gaat daarmee accoord. Meevallers. Voorzitter zegt verder dat de kolenaankoop is mee gevallen. Deze zijn begroot op f 14 per ton, terwijl ge contracteerd is voor f 12.50. Ongeveer 2400 ton is noodig. Behalve dat is de leverancier bereid om van de dure kolen welke in verband met de kolenstaking in Engeland gekocht moesten worden, f 1 per ton te restitueeren als de leverantie ook dit jaar aan hem gegund wordt. Dit beeft tot gevolg dat op een terug betaling van f 2500 kan worden gerekend. Hierna wordt de begrooting van het gasbedrijf goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van f 106988.63, met een kapitaaldienst van f20995. De begrooting van het electrisch bedrijf geeft een verlaging van 2 cent voor de lichtstroom en een verla ging van 5 cent voor krachtstroom op- alle uren van den dag aan. Deze wordt zonder opmerkingen goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van f65475, met een kapi taaldienst van f8170. Machtiging wordt verleend om een geldleening te converteeren, waardoor een renteverlaging van 5% op 5 pet. vorkregen wordt Deze leening is bij Con- servatrix afgesloten. De begrooting van het Armbestuur, waarop even min aanmerkingen te maken zijn, wordt goedge keurd met een ontvangst van f2167.93, waarbij gere kend is op een gemeentesubsidie van f 1400. De gemeentebegrooting. Hierop heeft de commissie enkele bemerkingen, die bij de desbetreffende posten naar voren zullen komen. De begrooting vangt aan met een saldopost van f 13157.0614. Voor de malariabestrijding wordt wederom 1 cent per inwoner uitgetrokken. Een plantsoen. De heer "Kooij deelt mede, dat de commissie f 100 voor plantsoenen te laag acht. Wel hebben we geen plantsoenen, doch al meer is door hem de wenschelijlt- heid naar voren gebracht om een plantsoen aan te leggen op het terrein achter de school. Ouden van dagen en moeders met kinderen kun nen er een mooi en rustig zitje hebben en de finan tieele toestand laat bet toe. De sloot zou dan gedempt kunnen worden en hoornen kunnen worden geplant, terwijl dan het middengedeelte vrij zou dienen te wor den gehouden. De commissie stelt voor dit dit jaar in orde te maken. Voor vermoedelijke werkeloosheid kan het ook van belang zijn. Voorzitter zegt, dat dit -geen onbekende gedachte is, doch merkt op, dat dergelijke voorstellen meer om lijnd dienen te zijn. B. en W. kunnen zich dan met een omlijnd plan bezig houden. Een zoodanig plan moet echter onafhankelijk zijn van werkeloosheids bemoeiingen. Als het dringt, moet voor de werkeloo- zen evengoed gezorgd worden. De heer Kooij zegt het afgescheiden van werkeloos heid voor te stellen. Hij vreest echter wel werkeloos heid en dan kan bet er dienstbaar aan worden ge maakt. Het plan beeft hij aangegeven, docih men kan toch niet van hem verwachten dat hij met een be grooting komt Hij zou gaarne door B. en W. een kostenberekening zien gemaakt Voorzitter: Wat de financieels toestand betreft moet men die nu toch weer niet al te rooskleurig voorstellen. De toestand] is niet zoo, dat niet nood zakelijke werken kunnen worden uitgevoerd' of luxe plannen. De heer Kooij acht het geen 'luxe plan, de vorige keer ia het uit financieels overwegingen niet aan vaard, De begroeting, is nui ruim en krap genomen aan den go-eden kant. De finantieele toestand is goed,, redenen waarom haji met gerustheid met het voorstel komt. Die heer Broersen zegt bet in verband met de werkloosheid] te hebben opgevat. Voorzitter: Dat is iets anders, dan hoop ik, dat het werk niet behoeft te worden uitgovoerd. Wethouder Barten: B. en W. kunnen wel eens met een voorstel komen. Ik voel er ook wel iets voor. doch zou eerst graag de kosten weten, ten opzichte van stichting en jaarlijks onderhoud. Goedgevonden wordt, in de volgende vergadering met een voorstel te komen. De heer Dé Geus vraagt of de post kosten on derhoud van bruggen niet te laag genomen is, in verband met wat voor die Mosselen!)rug in de lucht hangt. Voorzitter zegt, dat dit uit een geldleening zal behooren te worden bestredlen. Subsidie R.K. Fröbelschool afwijzend be schikt •I Aan de orde komt het verzoek van het bestuur van de R.K. school om een subsidie van 200 gulden voor de fröbelschool. Meer speciaal wordt bet ge vraagd voor de uitbreiding van de speelplaats en het aanbrengen van een overdekte speelplaats, waar voor niet voldoende middelen aanwezig zijn. Uit deze gemeente nemen 31 kinderen aan dit onderwijs deel. Dé meerderheid van B. en W. wenscht geen subsidie te verleenen, doch de minderheid, in dit geval de Voorzitter, wenscht 100 guildien toe te staan Als de fröbelschool, aldus Voorzitter,, van gemeente wege zou moeten worden- gesticht, zou ik -er niet voor zijin,, omdat ik' meen, dat dit van- bet parti culier initiatief moet uitgaan. Ais de begrooting niet sluitend kan woerden gemaakt, ligt het wel in den lijn, gemeentesubsidie te vragen en toe te staan. De kleine kindleren zijn er overdag goed verzorgd en voor de moeders, vooral van groote gezinnen, is bet van groot belang, vooral voor de gezinnen die geen meisje kunnen bekostigen. Do aangehaalde punten betreffende de speelplaats wil ik buiten be schouwing -laten, doch alleen denken' aan de kos ten van het onderwijs. Het voorziet dn een behoef te en is een goede voorbereiding voor de le klasse. Bovendien zijn de kinderen er goed bewaard Wethouder Ootjers staat niet sympathiek tegen over een fröbelschool. Hij acht het in de eerste plaats de -plicht der ouders voor de kindleren te zorgen en een overdekte speelplaats vindt hij niet zoo noodzakelijk. De tucht moet voor zulke jonge kindleren niet verder gaan dan zooala de ouders die zelf geven. Bovendien worden op het gebied van scholen reeds zooveel offers van de gemeente ge vraagd. De heer Zut wijst er op., dat een gedeelte der ouders geen- schoolgeld kan betalen en deze dus zijn vrijgesteld. Vooral voor de groote gezinnen is het een mooie instelling. Spreker ziet daarom tegen een uitgaven van 100 gulden hiervoor niet op. Wethouder Barten heeft vooral bezwaar omdat, de kosten voor het onderwijs reeds zwaar zijn. Hij vond geen vrijmoedigheid hierin mee to gaan. om dat het hier geen wettelijk© plichten geldt. De heer Kwadijk is het er niet mee eons, dat de kinderon tegen gevaar behoed zijn. Deze kleine kin deren gaan naa-r en van school, viermaal per diag langs den weg. Hij wijst er verder op, dot. men van katholieke zijde met een openbare fröbelschool, ook nooit zou moiegaan,. getuige -de secretaris van do 'ka tholieke kiesvoreenigjng. d'i-e er op boogde die frö belschool van dje openbare school' to Zuid scha r wonde to hebben tegengewerkt, wat hij gebruikte als plei dooi tegen de desidente katholieken. Bovendien komt nu het 7e leerjaar en ls het niet zoo nood zakelijk de kinderen reeds vanaf hun 3e jaar de vrijheidi te benemen. Voor de fröbelschool er was, waren de ongelukken langs de straat ook te be tellen. Voorzitter wijst erop, dat het gevaar door de ouders zelve dient te worden beoordeeld. Wat de leeftijd betreft, zijn kinderen van 5jaar ook nog -peuters. Het passeeren is bij- het uitgaan van elke school moeilijk. Op het andere door den heer Kwa dijk genoemde, zal de Voorzitter niet ingaan. Als men van het nut van een fröbelschool overtuigd! is, moet men geen kwaad met kwaad' vergelden. Als men het nut er van inziet is men er voor. De heer Zut wijst er op, dat dé kinderen meestal onder geleide naar de school gaan. Hij weet niet of imen in Zuidscharwoude tegen de fröbelschool was, wel dat hij er niet tegen zou zijn,, als hier voor de openbare school een fröbelschool gevraagd' werd Het is een nuttige instelling. De heer Broersen. Ik -kan natuurlijk volkomen met -het voorstel van den- Voorzitter -meegaan. De groote gezinnen wohdien er door ontlast en de kin deren zijn daar veiliger bewaard dan thuis. Ze gaan in hoofdzaak ondier geleide naar school en ze wor den pasklaar gemaakt voor 'de To klas. Het is de bijdrage wel waard. Voorzitter wijst er op. dat ook Alkmhar fröbel scholen heeft en daarvan zoowel door meerbedeel- den als door groote gezinnen gebruik wordt gemaakt Men ontlast de ouders van vele zorgen. De heer De Geus zou het aangenaam vinden als er heelemaal geen zorgen waren. Voorzitter zou den heer De Geus niet graag van de kinderzorgen willen ontlasten. Voor de kinderen is he echter nuttig en ze hunkeren er naar. De heer Kooij kan zich er wel mee vereenigen, dat het fröbelonderwijs nuttig is. Zijn bezwaar is, dat al zoo veel voor het onderwijs moet worden betaald en daarom is bij er tegen., Voorzitter zegt, dat de gemeente Alkmaar ook subsidie voor bet fröbelonderwijs geeft. Het kost voel, dat is zeer juist. Ik krijg wel -den indruk, dat, de heer Kooij- niet van het nut van een fröbelschool overtuigd is, gezien het meegaan- met andere fi nantieele voorstéllen De heer Ootjers -merkt op., dat het onderwijs mo gelijk wel nuttig is. Hij kan het echter niet inzien en zou zeker hetzelfde zeggen als voor het openbaar onderwijs pogingen gedaan werden- Hij ziet het nut niet in. dat kinderen van 3 jaar reeds daarheen gaan. Hoe gauwer ze de straat opkomen, hoe meer ontwikkelen zich ook de ondeugden .In Almaar zul len ze ook niet alLemaal met de fröbelschool sym- pathiseeren. Het behoort uni. niet tot de zorg van de gemeente. De heer 'Broersen: De kinderen komen in hoofd zaak uit de arme gezinnen., -die niet in staat zijn, schoolgeld te betalen. Er zijn er genoeg die de helft of niets betalen. Op den duur is.bet zoo niet houd baar. Met 5 tegen 2 stemmen wordt ten slótte 'besloten geen subsidié te verleenen. 'Voor stemmen de heeren Zut en Broersen. Bijdrage aan het R.K. Lyceum. Een voor stel van B. en W. om 150 galden per leer ling toe te staan verworpen. Aan de orde komt hierna het verzoek van cura toren van het R.R. Lyceum te Alkmaar om een bij drage van 150 gulden per leerling, welke uit deze gemeente die inrichting, bezoekt. De meerderheid van B. en W. stelt voor om het gevraagde toe te staan .De (minderheid is -tegen bijdrage. Voorzitter acht bet billijk het verzoeek toe te staan, omdat het ook voor de leerlingen van het gymnasium betaald moet worden. We hebben nu eenmaal de passificatie en mogen andersdenken den geen belemmeringen in den weg leggen. Voor de openbare scholen moeten we het ook betalen. Daarom- behoeft de finantieele kant niet te spreken. Wethouder Ootjers zegt nu eenmaal geen voor stander te zijn van versnippering en afscheiding op onderwijsgebied. We zijn genoodzaakt geworden voor bet gymnasium bij- te dragen. Daaraan is niets te doen. Dat is ons opgelegd, doch hier is het een ander geval. Uit principe heb ik er geen geld voor over. Het zal ook tot gevolg hebben., dat de onderwijskosten voor het gymnasium hooger wor den omdat daaraan leerlingen worden onttrokken. Die beer Die Geus herinnert er aan, dat de ge heel e raad zich tegen de kosten voor het gymnasi um uitsprak en- kan zich niet voorstellen, dat de raad nu omgekeerd zou zijn. Hoewel die kosten hier belangrijk lager zijn, zijn ze niet opgedrongen en kunnen wo er buiten. Toen moesten we het slikken. Nu is het niet noodig. De heer Barten wijst op de gelijkstelling, waar om het in den lijn ligt hier de bijdrage te vejleenen. Het is mogelijk,, dat aan het gymnasium leerlingen worden onttrokken, maar dit argument mag. niet gebruikt worden. Men -dwingt zoo de menschen zijdelings naar een andere school te gaan. Het beginsel van gelijkstel ling is aangenomen en dient gehandhaafd to worden, te meer waar hier de kosten lager zijn. Er is alles voor al is het dan ook niet verplicht. De heer Zut is het met dc meerderheid van B. *en W. eens. Het lyceum kost slechts f 150 en de ILB.S. kost -meer. De gelijkstelling is er en men moet kun nen gaan waar men wil. Het zal direct zoo'n vaart wel niet loopen. Als er geen leerlingen zijn wordt niets gevraagd. Voorzatter bespreekt hierna het verhaal, dat men op de H.B.S.-leerlingen wenscht toe te passen. Oogenschijnlijk zou hier iets voor zijn, omdat het meestal leerlingen van beter gesitueerde ouders be treft. Deze zaak is ook in de breed© in de vereeniging van Ned. gemeenten besproken en daar was men van oor deel, dat het uit den -booze was. Men moet niiet ver geten, dat voor kinderen uit buitengemeenten steeds reiskosten en verblijfkosten -betaald moeten worden, wat de kinderen uit de steden niet hebben. Op het platte^ land is men steeds in veel ongunstiger positie. Als dat tot de voorstanders van verhaal doordrong, zou men het wel degelijk nader overwegen, voor men zich voor verhaal uitsprak. De kosten zelf zijn voor het platte land steeds, veel hooger. De oorzaak is dat op de H.B.S. de schoolgelden ab normaal laag zijn, vandaar dat de bijdragen voor de buitengemeenten zoo hoog zijn. Ik geloof dat in het platteland véél ouders er vanaf zouden zien, als verhaal kon worden toegepast. Dit is nu reeds het geval. De kwestie van verhaal bjkt zoo eenvoudig doch ze ig het niet. Daarom ben ik er hier voor de gevraagde steun te verleenen. Wethouder Ootjers. In dat geval zouden we dan ge heel moeten terugkeeren ook ten opzichte van het han delsonderwijs, waarvoor we wel verhaal toe passen.' Voorzitter merkt op, dat dit nauw samenhangt dé U.L.O.-school. De heer Ootjers. Dat besluit was al genomen U.L.O.-school er was. Voorzitter. U hebt gelijk. De heer Ootjers. Als we er toe overgaan hier te verleenen, moeten we de verhaalsverordening het handelsonderwijs intrekken. Voorzitter. Dat brengt de consekwentie mee. Als besluit er vanaf zou hangen, zou ik voorstellen he. maal geen verhaal meer toe te passen. Alleen blijft reserve betreffende de U.L.O.-school bestaan. Wethouder Ootjers. We hebben altijd tegen de pildhte bijdrage voor het gymnasium geageerd en a ten ons gelukkig, dat het besluit van verhaal voor handelsonderwijs intijds genomen was. Toch zou ik haal niet in alle opzichten wenschen door te drijven opzichte van de minder bedeelden. Voorzitter. Wat betreft het verhaal is er geen zondere handelsschool. Anders zou daar ook zeker; haal worden toegepast. Wethouder Barten. Die kwestie staat hier ge! H.B.S. en Lyceum bestrijken elkaar. Het wordt meer een principieele kwestie. Ten opzichte van het haal was het gewensoht dat er verandering kwam. groote fout zit in de lage schoolgelden, waar d* uit de stad van profiteeren en de buitengemeenten j ten betalen. De heer Kooij sluit zich bij de heeren Ootjers et M Geus aan en merkt op, dat we vrij van betalen kot jn ar dit ook steeds gedaan hebben. Met 43 stemmen wordt hierna het voorstel van w ver meerderheid van B. en W. verworpen. ctje Voor stemmen de heeren Zut, Broersen, en Bart* j0kt ir De vereeniging voor vakonderwijs zal weer lifl reniion het hoofdbestuur dier vereeniging 15 gulden ontvai cen zjji Voor de R.K. leesbibliotheek werd evenals het 7 i jaar weer 10 gulden beschikbaar gesteld. Allen ver oorilcl ren zich hier voor. vei Subsidie vrijwillige Landstorm; van grootste belang voor de arbeiders; zjj leen proviteeren er van. veQ toe De bijzondere vrijwillige landstorm vraagt een 1 0pT sidie van 10 gulden. Volgens het adres bestaat d!| indere stelling om orde en rust in de gemeente te bero 1 terwijl dé gevraagd^ bijdrage niet zoozeer als eei nancieele doch meer als een moreele steun wordt schouwd. B. en W. stellen voor de gevraagde bijdrage t« leenen. Voorzitter zegt, dat deze instelling de steun der- heid behoeft. De heer Kwadijk acht het weggegooid geld. HJ er het nut niet van in. Het behelst een optredea eventueele onlusten, doch waar komen die vandai Onlusten komen voort uit een soort volk dat h« niem bedee-ld wordt onder den druk van het listische stelsel. De staking in 1903 heeft we! he^ $ran dat in zulke gevallen geen vrijwillige landstorm de dig is/ Het militairisme staat direct klaar. ^e(js Hèt mag een klein bedrag zijn, doch voor die dl 9va^ei is elke cent me te veel. weven. Voorzitter. De heer Kwadijk spreekt een beetje vrjj als hij zegt, dat het geen arbeidersbelang is. De «jif stra.1 willige landstorm bestaat voor 80 pet. uit arbeide De heer Kwadijk. Van een zekere categorie. w Voorzitter. Daar letten we niet op. Politiek m g we hier uit de zaal verbannen. Het gaat met op lt(W ring van veel vrijen tijd met het doe! in tijden nood het vaderland te beschermen. Aan de heeren 1 - ten we een saluut brengen, dat ze zich er voor bes baar stellen. Ik betreur het alleen dat niet meert zich onder hunne vanen stellen. T; De heer Barten. De heer Kwadijk kan niet spi van DE arbeiders. Een -groot deel voelt er web ALLE arbeiders profiteeren van rust en orde. Bjj bT in de gemeente profiteeren in de eerste plaats dfl beiders. Alle onlusten verkekken in de eerste plaats keloosheid. iten 011 vuui tod d dc rest De heer Kwadijk. Het is een verschil waar ifflp ®en lusten vandaan komen. 7™ 10 De heer Barten. Het gaat voor handhaving der WAIOOr De heer Kwadijk. Het blijft geld uitgeven aan taire dingen waar ik niets mee op heb. WI) Voorzitter. Onbekend maakt onbemind. De heer Kwadijk. Wat het militairisme betreftij den de proef wel doorstaan. Die ken ik goed:. Het is j«, on beter geen geweer in handen te hebben. Murd. Het voorstel Kwadijk om geen supsidie te gi dal woijjït niet gesteund. Goedgevonden wordt aan de mc eeniging voor maatschappelijk hulpbetoon een suh ODd van 5 gulden toe te kennen. en en -d -Voorzitter licht toe, dat dit betreft een inlidhtii B0r wae bureau om te onderzoeken of aanvragen om met lijst te werken, soliede zijn en toegestaan kunnen! Voor land- en tuinbouw wordt 40 gulden uitgd jjh I ken. Daarmee is gunstig beschikt op een adres va L.T.B. om 25 gulden voor de tuinbouwcursusterwi andere 15 gulden vaar de proef en schooltuin Ka merland is. De R.K. geitenfokvereeniging zal w« gulden subsidie ontvangen. De inkomstenbelasting! geraamd op 19000 gulden, en de post onvoorzien is gulden. De heer Zut zou de post onvoorzien met 10< dien willen verlagen en H.Q. 1000 gulden lager 1 Voorzitter deelt mee, dat hier bedoeld wordt ij door te voeren, dat voordeelig© saldo's niet in e opgebruikt worden. We moeten aldus voorzittc voorzichtige lijn blijven behandelen. 19000 guld voor deze gemeente zeer aan de lage kant als v ken aan vorige jaren. Na deze toelichting gaat de heer Zut met stellen accoord. plots* De voorzitter zegt nog dat groote sprongen H.O. vermeden moeten worden en de heer Kooi) dat deze posten ook de commissie opgevallen zijn- j)oon ze na bespreking besloten er mee accoord te gaaft 5en(je Voor hondenbelasting wordt f250 begroot, Bradlev belasting op tooneelvertooningen f800 en als VQet) deel in kwade posten f 2500. swicht De begrooting wordt hierna goedgekeurd mej get wa ontvangst en uitgaaf van f 97180.26/4, met j gra[j voor onvoorzien, terwijl op den kapitaal® yan f 268.87% voorkomt. igen zoi Voorzitter brengt dank aan de commissie gej.^ hare bemoeiingen. i t licha* De heer Kooij zou in -het vervolg door alle u ,g Vaje de begrooting willen laten nagaan cn mecBt Wwn daarmee de breedvoerige behandeling in de n fot ovg zitting kan worden vermeden. In Broek kan m t Brow begrootihgen in 5 minuten afwerken. Hier maf dan nog wel wat langer duren. noemde Voorzitter: Dat zS-1 niet kunnen. De begri 5 moet openbaar behandeld worden. Het regie van orde zegt het en ik meen van de gemeeni eveneens. en Bra< De heer Kooij dacht, dat hetzelfde effect W zou worden. - dk' Voorzitter: Het kan niet. Het is nog wel zoo 1 86 vraa dat algemeene beschouwingen zijn toegestaan, 1 1 dit geen uitnoodiging daarvoor. Bovendien 5 h0llWen deze wijze van handelen tot meerdere inlichtin geeft het meerdere gelegenheid voor ruime g<» Dat wa tenwisseling. lardigh, De heer Kooij gaat met deze toelichting acn De heer Kwadijk: Na de besprekingen inzasi plantsoen ben ik ten opzichte van de werkelc niet gerust. Mogelijk ben ik te laat, doch van zou ik een bedrag on de begrooting voor bestr^j gte^ zou ik een bedrag op de begrooting voor 1 Ivan werkeloosheid zien uitgetrokken. n laatst Voorzitter: Straks heb ik reeds gezegd, dat niet beteekent een mindere zorg voor de wers ir zen. Er behoeft geen bedrag voor te worden? Brown i trokken. 250 gulden staat er voor uitgetrokken, bedoelt voor de menschen die zich tot hun® ganisatie wenden. Een apart bedrag uittrekKfi de bogrooting ligt niet op den weg. Toen zij I-Iierna wordt de vergadering met een woord dam, dank door den voorzitter gesloten. j^10^ U vai lood

Schager Courant | 1927 | | pagina 6