SchagerCourant RAAD HEERHUGOWAARD Zaterdag 5 November 1927 70ste Jaargang. No. 8147. Vergadering van den Raad op Vrijdag 4 Novem ber 1927, des middags 3 uur. Voorzitter de heer W. van Slooten, burgemeester, tevens secretaris. Afwezig, wegens ongesteldheid, de heer Mienis. Na opening volgt lezing der notulen, die onveran derd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen is een adres, waarin er op wordt ge wezen, dat de straatlantaarn tegenover de kaasfa- briek „Vita Nova" tegenwoordig niet meer brandt en wat toch wel gewenscht wordt geoordeeld. De Voorzitter licht toe, dat vroeger daar wel een lamp was, maar die is weggenomen, omdat een paar palen verder een lamp was. De heer Wuis zegt, dat het daar een dicht be volkt punt is, voor het perceel van den heer Wijn- ker is ook een lantaarn en 2 palen er van af weer een ander. De Voorzitter, schertsend: Ja, vroeger plaatsten we lantaarns bij die personen, die ons 't liefst wa ren, tegenwoordig is dat anders, alle menschen zijn nu lief. De heer Tromp weet niet, of het op dat punt zooveel ongunstigeris en of met het oog op de sluis licht noodig is. De heer Quant oordeelt van wel. Met 7 tegen 3 stemmen wordt besloten er weer een lantaarn te plaatsen, tegen stemden de heeren Borst, Tromp en Krom. Door de afdeeling L.T.B. Noord wordt voor haar te houden cursus in bedrijfscontrole een subsidie van f 30 gevraagd, als vergoeding in de kosten van een verlicht en verwarmd lokaal. Uit de besprekingen blijkt wel, dat bij het adres een zeer povere toelichting is, maar waar de cur sus een avond in de week wordt gehouden, oordee- len B. en W. een subsidie van f20 voldoende, ter wijl ook nog gewezen wordt op onvoldoende toe lichting, wat betreft het te heffen cursusgeld. In verband met het aantal cursusavonden vindt Kostelijk het voorstel van B. en W. ruimschoots vol doende, in vergelijking met de subsidie voor den tuinbouwcursus. De heer Tromp verdedigt de aanvrage en wijs daarbij op het feit, dat de gemeente de vruchten plukt van deze cursussen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen, tegen stemden de heeren Borst, Tromp, Quant en Groenland. Voor den te houden tuinbouwcursus vragen de af deeling L.T.B. Noord en „Nieuw Leven" eene ver goeding van f 50 voor verlichting en verwarming van een lokaal. B. en W. zouden een subsidie van f 40 willen toe staan en wijzen op de mededeeling van een onder wijzer, dat f40 voldoende is. De kosten voor deze cursussen \yorden steeds hooger. De heer Kostelijk wijst er op, dat op de begroo ting deze f50 reeds is uitgetrokken. Of het voor f40 kan, spr. weet het. niet., maar spr. zou dit jaar de f50 willen toestaan, en dan volgend jaar het be stuur er mee in kennis willen stellen. De heer Tromp wijst er op, dat het lokaal toch ook weer in goeden toestand meot worden gebracht, om den volgenden dag weer in gebruik te kunnen nemen. Spr. wijst ook hier op het groote nut van die cursussen en op den provincialen steun. Met 8 tegen 2 stemmen wordt de gevraagde sub sidie van f50 verleend., tegen stemden de beide wethouders. Verzoeken om aansluiting aan het electrisch net, van bewoners van den Holleweg, Berkmeer en Veenhuizen zullen in handen gesteld worden om advies van de Lichtcommissie. Aan de muzikvereeniging „Hugo" wordt weder om een jaarlijksche toelage verleend van f75. Een verzoek van den keuringsveearts om zijn tij delijke aanstelling om te zetten in een vaste aan stelling, wordt om advies gesteld in handen van B. en W. Uitbreidingen van het electrisch net. In verband met de besprekingen in de vorige ver gaderingen over uitbreiding van het electrisch hoogspanningsnet wordt medegedeeld dat de exploi tatierekening voor de uitbreiding gevraagd door J. Klaver, een batig saldo aangeeft van f20.54, van die van P. Kostelijk Pz. en anderen een batig saldo van f44.10 en de aanvraag van P. B. Weel en anderen een batig saldo van f72.93. Op deze 3 bijbouwen bedraagt de exploitatierest dus totaal f 137.48, zoo dat deze gedeelten allen zoo ongeveer behoorlijk rendabel zijn te noemen, behalve mogelijk, dat ten langen leste de meteropnemer haast niet in staat zal zijn door de uitgestrektheid van het net, de hem opgedragen werkzaamheden uit te voeren. Waar bij het tegenwoordige tarief de zaak rendabel is, wordt door B. en W. voorgesteld de uitbreiding goed te keuren. Het benoodigde kapitaal, ongeveer f7500, te vinden uit eene geldleening. De heer Kostelijk vraagt enkele inlichtingen. De heer Krom vindt de aanvrage van Klaver nog de meest riskante. De heer Kostelijk verwacht van de twee andere uitbreidingen in de toekomst nog meer aansluiting en waar de heer Klaver blijkbaar voor de aanslui ting zooveel over heeft, is er voor den Raad geen reden om de aansluiting te weigeren. De Voorzitter wijst er op, dat de Raad ook altijd op het standpunt heeft gestaan, dat als de uitbouw rendabel is, dan toe te staan. De heer Tromp gaat met het voorstel van B. en W. accoord. maar op winst rekent spr. niet direct, want dergelijke aanvragen worden direct weer ge volgd door aanvragen om straatverlichting. En als dergelijke hoeken nu voor het bedrijf winst afwer pen, dan zal er in de kom heel wat winst gemaakt worden. De Voorzitter oordeelt, dat de onderhavige gedeel ten niet geschikt zijn voor straatverlichting, maar bovendien, dat is van latere zorg. Met algemeene stemm'en wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Goedgevonden wordt het werk weer in eigen be heer uit te voeren en dan zal begonnen worden aan het Zuideind, omdat daar palen disponibel zijn. Wat de twee andere wijken betreft, bij loting wordt uitgemaakt, dat eerst de Groenedijk, dus aanvrage- Weel, zal worden geholpen. Verhuring bij inschrijving. B. en W. vragen en verkrijgen machtiging tot verhuur bij inschrijving van het grasgewas van het sportveld. Het perceel was verhuurd aan C. Groot Gz. voor f56 per jaar, maar het wordt eer lijker geoordeeld, dat iedereen in de gelegenheid wordt gesteld tot huren. De verhuring zal geschie den voor den tijd van 3 jaren. B. en W. verkrijgen voorts machtiging tot onder- handsche verhuring van de perceeltjes grond, thans verhuurd aan G. Boekenstein. P. de Groot, S. On- neweer en Jn. Pancras. Rekenings-voorschriften maken het noodig dat deze machtiging aan B. en W .wordt verleend. Vervolgens wordt aan de orde gesteld een voor stel van B. en W. tot verhooging van den pensioen- gronslag van Dr. Spierings en voorts tot vaststel- bug van diens grondslag als schoolarts. B. en W. stellen voor dit laatste te bepalen op f 350. De heer Kostelijk vraagt, inlichtingen over de re sultaten van het onderzoek dat B. en W. zoudfcn instellen. De Voorzitter deelt mede. dat Dr. Spierings vroe ger de armenpraktijk te Hensbroek heeft waarge nomen en nu gevraagd heeft zijn pensioengrondslag daarvoor te verhoogen. Spr. herinnert eraan, dat op de ambtenaren 8 pet. pensioenbijdrage wordt ver haald. Blijkens deskundige adviezen is het zeer goed mogelijk, aan het verlangen van Dr. Spierings te voldoen en kan met hem een overeenkomst wor den aangegaan, waarbij hij zich verplicht de kosten van deze vehooging van pensioengrondslag aan de gemeente terug te betalen. Wat de vaststelling van den grondslag als schoolarts betreft, dit is een losse betrekking geweest, doch die wordt 'later als vaste aangemerkt en waar we hier niet zitten om de wet te ontduiken, dient die grondslag vastgesteld te worden. De heer Kostelijk vraagt nog of de verhooging van den pensioengrondslag (Hensbroek) geen nadee- •Idge gevolgen voor de gemeente kan hebben, iDe Voorzitter antwoordt ontkennend,, bij .2 des kundige personen is geinformeerd. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Vastgesteld wordt een supp'letoi.re begrooting, dienst 9217. 1 Aanvulling reglement Burgerlijk Arm bestuur. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat door den Minister van Binnenlandsche Zaken een cir culaire is gezonden aan de Commissarissen van de Koningin, waarin er op wordt gewezen, dat in re glementen van Armbesturen enz. geen bepaling voorkomt, dat bij uitbesteding van personen uit een geneeskundige schriftelijke verklaring blijkt, dat de gezondheidstoestand zoowel van de verpleegde als van de verplegers geen gevaar oplevert. Algemeen wordt goedgevonden een dergelijke be paling in het reglement van het Burgerlijk Arm bestuur op te nemen. Obligatie no. 11, groot f 800. van de geldleening ad f; 2(4000 wordt vervolgens uitgeloot. De palen van het electrisch bedrijf. I De agenda is afgewerkt, maar de heer Tromp herinnert aan het voorstel van de Lichtcommissie om voor rekening van het bedrijf te nemen de pa len op de erven van de diverse aangeslotenen, die verder dan 30 of 40 meter van het net wonen. Per aangeslotene zou .dit dan gaan tot een maximum van 2 palen. De minderheid van B. en W. de heer Wijnker, wil op dit voorstel van de Lichtcommissie ingaan, de meerderheid evenwel oordeelt dat een paal hoog stens f 10 kost en er geen reden is om die aangeslo tenen van deze kosten te ontlasten. Zij merken ver der op, dat ten aanzien van den aankoop der pa len geen advies of goedkeuring van het gemeente bestuur is gevraagd, bijna nimmer gekyaniseerde palen zijn gebruikt en dus binnenkort al die palen vernieuwd imoeten worden. De heer Tromp zegt, dat het toenmalig lid der lichtcommissie. dat dit voorstel deed hier niet aan wezig is en spr. daarom het voorstel zal verdedigen Spr. erkent dat het bedrijf geen philantropische ver- eeniging is, maar we krijgen steeds meer uitbrei ding, met als gevolg dat voor een paar aansluitin gen soms heel wat palen noodig zijn. Omdat die pa len langs den weg staan, zijn ze voor rekening van het bedrijf, terwijl voor een aansluiting van iemand die niet aan het net zit, de palen voor rekening van den aanvrager zijn. Spr. wijst ook op het gevaar die minder goede palen opleveren. Voor het bedrijf acht spr. het. voorstel geen bezwaar; binnenkort zul len de palen achter de hoornen moeten worden ge plaatst, vele palen zullen dan niet herplaatst kun nen worden en die zijn dan zeer goed te gebrui ken voor het doel. dat het voorstel beoogt. Spr. wijst ook nog op een aansluiting die indertijd op een landpad tot stand is gekomen en waarvan de palen ook door het bedrijf zijn betaald. De heer Krom is tegen het voorstel, omdat iede re aangeslotene van de voorwaarden afwist. Wat dat landpad betreft, die zaak was in een geheel andere conditie, liet gebeurde toen in den 'licht- nood'. Bij aanneming van het voorstel worden ook oiensch enbegunstigd, die het wel kunnen betalen. Ook de Voorzitter is tegen het voorstel en wijst erop, dat de verafwonende aangeslotenen wel spar ren voor hun net gebruikten. Aan Klaver is dan ook geschreven behoorlijke palen te gebruiken. Spr. merkt nog op. dat de Commissie alleen kan advi- seeren. Dezer dagen zal spr. naar Haarlem gaan en vragen of we voor het plaatsen van de palen achter de hoornen misschien een bijdrage kunnen krijgen. Als men van die palen er voor een klein prijsje wil overnemen, bestaat wellicht die gelegenheid wel. De heer Kostelijk wijst er op. dat het niet ver antwoord is, dat door particulieren gedeelten net worden aangelegd, die niet in overeenstemming zijn met de hoedanigheid van het gemeentelijk net. Aan redelijke eischen zullen die gedeelten dienen te vol doen. Spr. wijst erop, dat indien op het voorstel wordt ingegaan de exploitatierekening van uithou wen in gevaar wordt gebracht. De heer Quant zegt, dat het de bedoeling is, dat bij eersten aanleg de palen voor rekening van den aanvrager komen, en dat de aangeslotenen thans allen voordeel opleveren voor het bedrijf. De heer Pool is voor het .voorstel, en wijst er op, dat het niet gemotiveerd is zulke palen als er bijv. aan den Hasselaarsweg door een particulier zijn gebruikt. De Voorzitter zegt, dat zoo iemand dan moet wor den aangeschreven. In andere gemeenten leest men nog eens van verlaging van stroomprijs, maar als liet bedrijf dergelijke dingen gaat doen, zullen we hier nooit eens kunnen verlagen. Met 7 tegen 3 stemmen wordt het voorstel van de Lichtcommissie aangenomen, tegen stemden de heeren Wuis, Krom en Kostelijk. Moet de gemeente of de burgemeester- secretaris betalen? De heer Kostelijk had op de agende verwacht een voorstel betreffende het verleenen van een gratifi catie aan den onbezoldigden ambtenaar ter secre tarie, waarover in de vorige vergadering is .ge sproken. Zoowel uit bet gesprokene door den Voor zitter, als door den lieer Krom blijkt, dat B. en W. van oordeel waren, dat geen advies zou worden uitgebracht, maar dat het punt was aangehouden opdat ieder lid over dit punt nog eens zou kunnen nadenken. De heer Van Langen meent, dat het niet op den weg ligt van de gemeente om den onbezoldigden ambtenaar een gratificatie te geven. Het tractement van burgemeester-secretaris is hoog genoeg en als de ambtenaar tekort verdient, ligt liet op den weg van den burgemeester hem verhooging te geven. Als ambtenaar van den Burgerlijken Stand krijgt hij een vergoeding van de gemeente en zoo lang is hij nog niet in functie. De Voorzitter zegt van 8 jaar en in dien tijd heb ben B. en W. hem benoemd als ambtenaar zonder bezoldiging. Het zou voor hem. plezierig wezen als hem wat werd toegekend. Omdat spr. er zelf bij be trokken is zal hij er niet veel van zeggen, maar het geven van een gratificatie is wel aan te bevelen. De heer Krom hoort spreken over onbezoldigd ambtenaar, maar in de 8 jaren die spr. wethouder is, is die benoeming niet gebeurd. De Voorzitter zegt, dat de heer Krom abuis is en spr. zal hem het besluit wel eens voorlezen. De heer Krom wijst er dan verder op, dat het ambt van burgemeester en secretaris hier blijkbaar niet den geheelen persoon verlangt, want de burge meester-secretaris neemt nog andere betrekkingen ook waar. Spr. beschouwt den heer den Hartigh als hulp van den secretaris en als hij dan tekort verdient, is dat een kwestie tusschen hem en den secretaris. De heer Kostelijk oordeelt, dat hier voldoende wordt geapprecieerd, dat de burgemeester-secretaris andere werkzaamheden verricht en spr. is meer malen gebleken, dat men den burgemeester in die andere betrekkingen niet gaarne zou missen. Spr. oordeelt, dat het secretariaat niet voldoende ge steund zou worden, indien volstaan werd met een len ambtenaar ter secretarie en wijst er op, dat men zich hij afwezigheid van den burgemeester steeds wendt tot den heer den Hartigh. Spr. wil niet zeg gen, dat de burgemester, in zijn plichten tekort schiet, maar wijst er op, hoe het zou moeten indien den Hartigh er niet was op momenten waarop de burgemeester uit hoofde van zijn ambt elders moet wezen. De heer Groenland is er tegen dat de heer den Hartigh een gratificatie uit de gemeentekas ont vangt. Als hij op de secretarie zat voor de gemeene zou spr. er voor wezen, maar nu is hij niet in dienst van de gemeente. De voorzitter zegt, dat het struikelblok hier is, dat spr. ook dijkgraaf is, maar spr. wijst er op dat hij voor dat ambt niet zooveel afwezig is, als den Hartigh hier zit. Er is hier veel meer werk dan spr., platgesproken, in dit oDzicht tekort zooi schieten. Spr. noemt dan ge meenten als Anna Paulowna, Castricum, Assendelft, waar 3 a 4 ambtenaren zijn. Vaak wordt hier 's avonds nog een bundeltje werk mee naar huis genomen. Spr. zou het toekennen van een gratificatie beschouwen als een bewijs van waardeering voor het goede werk. Als <spr. een maand ziek werd, zou de gemeente ook voor hulp moeten 'betalen. De heer Kostelijk wijst er nog op dat als de bur gemeester met 14 dagen verlof ging of bij ongesteld heid de zaken ter secretarie er niet onder zouden lij den. Het voorstel-Kostelijk om een gratificatie te geven van f300, wordt met 7 tegen 3 stemmen verworpen, vóór stemden de heeren Pool, Wuis en Kostelijk. Eeni voorstel-Quant om een gratificatie van f 150 te verleenen, omdat als eenmaal zoo'n gratificatie is toegekend, ze wel ieder jaar zal terugkomen, wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen, vóór stemden de heeren Wuis, Quant, Kostelijk en Van Langen. Hierna voLgt sluiting.

Schager Courant | 1927 | | pagina 23