in oki [mm. Radioprogramma TWEEDE KAMER. Gemengd Nieuws. Een deftige oplichter. Oorlogsprofetie. Alcoholsmokkelarij in Scandinavië. Niet meer. kienen. Geen uitvoerverbod van beenderen. De proefpolder bij Andijk. Door een tram gegrepen en gedood. De mooiste werkverschaffing. Binnenlandsch Nieuws. De malversaties bii de militaire kleedermagazijnen te Woerden. Kinderverlamming. Door een schot. Verkoop der voormalige Cadettenschool te Alkmaar. ptn in dezen tijd van het jaar maar matig ingeno men. Zij vreezen nachtvorst en kou laat in het sei zoen, die dan natuurlijk bijzonder groote schade zou veroorzaken, MOND- EN KLAUWZEER IN BELXGX8. De correspondent der N. R. Ct. te Brussel meldt: Het mond- en klauwzeer was in September j.1. ge heel uit de Belgische veestallen verdwenen, maar in October zijn weer een aantal gevallen van die ziekte vastgesteld, om. te Peperinge en te Tenyleuve, bij de Fransche grens. Te Peperinge zijn vijf haarden van besmetting aanwezig en 62 stuks hoornvee en 102 varkens door het mond- en klauwizeer aangetast. Te Tenyleuve werd slechts één geval waargenomen. EEN ONTPLOFFING TE NEW YORK. Bij een ontploffing in een tweepersoonswoning te New York, werden het huis vernield en elf xnenschen uit hun bed geslingerd. Men zoekt de oorzaak van deze misdaad in een veete, die weer verband houdt met een staking van de schildersgezellen. GROOTE TORENHUIZEN. In Chicago zullen twee nieuwe torenhuizen wor den gebouwd, natuurlijk van reusachtige afmetingen. De kosten zullen 8 21.000.000 bedragen. Voor Donderdag 10 Nov, 11.20 DAVENTRY (1600 M.) Het Daventry-kwartet. 12. HILVERSUM (1060 M.) Politieberichten. 12.20 DAVENTRY (1600 M.) Het Daventry-kwartet. 12.30 LANGENBERG (469 M.) Middagconcert door de Iseglio-kapel. 12.30 HUIZEN (1840 M.) Concert N.O.R.V. 12.85 HILVERSUM (1060 M.) Lunchmuziek door het trio, bestaande uit: John Helden, viool; M. van 't Woud, cello; G. Verhey, piano. 12.50 FRANKFURT (429 M.) Middag-concert door het Kasseier-huisorkest. 12.50 PARIJS (R. 1750 M.) Radio-concert door het orkest van Albert Locatelli. 2.20 KOPENHAGEN (337 M.) Namiddag-concert. 3.00 HILVERSUM (1060 M.) Wie niet vergeten worden. Uurtje voor wees- en ziekenhuizen en thuiszittenden, verzorgd door Mevr. Antoinette van Dyk. 3.20 BERN (411 M.) Con<Sert uit de Kurzaal. 3.20 ZURICH (588 M.) Concert door de kapel Gal- lini. 8.35 HAMBURG (395 M.) Pop. concert door het Norag-orkest. •3.35 STUTTGART (380 M.) Namiddag-concert 3.50 FRANKFURT (429 M.) Klassieke orkestmu ziek. 4.00 HILVERSUM (1060 M.) Huivrouwenhalfuurtje. Lezing door Jhr. J. C. Mollerus te Bloemen- daal. Onderwerp: „Het cadeau-stelsel en zijn be strijding. 4.00 jHUIZEN (1840 M.) Ziekenuurtje door Dr. A. C. G. den Hartog te R'dam. 4.20 BERN (411 M.) Concert uit de Kurzaal. 4.20 HAMBURG (395 M.) Uitzending van het con cert uit café Wallhof. 4.20 DAVENTRY (1600 M.) Orkest van de Aatoria Cinema. 5.20 LANGENBERG (469 M.) Vesper-condert. 5.20 HAMBURG (395 M.) Concert van de Prop.- dienst. 5.30 HILVERSUM (1060 M.) Vooravond-concert door het A.N.R.0 .-orkest, o. L v. Nico Treep. 6.00 HUIZEN (1840 M.) Cursus Paedagogiek N. C. R. V., door Prof. Waterink. 6.40 DAVENTRY (1600 M.) The London Radio Dance Band. 6.60 PRAAG (349 M.) Concert door de Tsjechische Philharmonie. 7.00 HUIZEN (1840 M.) Lessen. 7.15 HILVERSUM (1060 M.) Engelsche les foor ge vorderden door Fred Fry. 7.20 ZURICH (688 M.) Het huisorkest o. 1. v. Gil- bert. 7.20 KOPENHAGEN (837 M.) Dansmuziek tot 1,20 uur. 7.20 LANGENBERG (469 M.) Openhaar concert door het orkest van den West-Duitsdhen Omroep. 7.80 HUIZEN (1840 M.) De heer A. Post, declama tor te Sdheveningen. 7.20 STUTTGART (380 M.) Symphonie-concert door het Philharmonisch orkest te Stuttgart. 7.46 HILVERSUM (1060 M.) Politieberichten. 8.00 HUIZEN (1950 M.) Uitiendavond N.U.R.V., vanuit de Oosterkerk aan de Maliebaan te Ut recht, 8.05 DAVENTRY (1600 M.) Ballade-concert. 8.10 HILVERSUM (1060 M.) Kerkeoncert te geven ioor den AN.R.O.-in de Zendingskapel te Amsterdam. 8.36 BRUSSEL (509 M.) Concert door het stations- orkest. 8.35 BERN (411 M.) Condert van de Kursaal. 8.50 PARIJS (R. 1760 M.) Concert. 9,20 PRAAG (349 M.) Orkest-concert. 9.25 BERN (411 M.) Concert uit de KurzaaL 10.00 HILVERSUM (1060 M.) Nieuws. Persberichten van Vaz Dias. 11.25 DAVENTRY (1600 M.) Dansmuziek uit het Sa- voy-hoteL De beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1928 aangevangen. De algemeene beschouwingen over de Staatsbe- gjooting voor 1928 werden gister in de Tweede Ka nier ingezet door den leider der roomsch-katholieke fractie, den heer Nolens, die meende, dat indien er geen buitengewone omstandigheden gebeuren, dit kabinet wel tot 1929 aan het werk kan blijven; veel hoop op een parlementair kabinet vóór dit tijdstip is er dus niet. Nog 9teeds is mgr. Nolens van oor deel, dat er een basis voor samenwerking is tus- schen de drie rechtsche partijen. Ten aanzien van den Ind'ischen toestand merkt de heer Nolens op, dat het onderling vertrouwen tusschen de bevolking van het rijk in ,Europa en in Indië verstrekt dient te worden, waarbij recht en billijkheid jegens de Indische bevolking moet wor den betracht, welke eveneens betrokken dient te worden bij internationale arbeidsconferenties. Met nadruk bepleitte de R.K. leider persoonlijk bezoek van Kamerleden aan Indië om aldus bet contact met Insulinde te'versterken. Wat de internationale verhoudingen aangaat, had spr. met waardeering het optreden van den minister gezien. Gestreefd dient te worden naar versterking van 't onderling vertrouwen tusschen de leden der Volkerengemeenschap in het belang van den vrede. De heer Alberda (s.d.) schetste de abnormale ver houding tusschen regeering en parlement, waarbij volgens hem de financieele politiek der regeering welke op kapitaalvorming, verlaging der productie kosten tot steun aan de industrie, aanwending van het accres der middelen voor belastingverlaging en belastingverlaging dóór bezuiniging, gericht is, er naar streeft de verdeeling der Staatsinkomsten te wijzigen, ten nadeele der arbeidersklasse, waardoor het huidige ministerie de voetsporen drukt van het kabinet-Colijn. In stede van belastingverlaging moet volgens spr. een politiek van herstel worden gevolgd, waardoor o.a. de koopkracht van het volk wordt verhoogd. Sprekende over de mogelijkheid van een nieuwe partijgroepeering, wees de heer Albarda er op, dat naar aanleiding van de «temmen, die opgegaan zijn om den V.B. en V.D. naast rechtsche partijen in één groepeering te doen optreden, doch voor de V.D. zou dit politieken zelfmoord beteekenen. Voor een nieuwe groepeering van R.K. en S.D. worden de vooruitzichten slechter en de twijfel, of ooit samenwerking tusschen de beide partijen zal plaats hebben, wordt steeds grooter. Hoe langer de R.K. partij aarzelt mede te werken aan de vorming van een democratische regeering, des te sneller zal dit proces zich voltrekken, aldus de heer Albarda. Spr. eindigde met de verzekering te herhalen, dat de S.D.A.P. als de plicht zulks gebiedt, bereid is onder bepaalde omstandigheden mede te werken aan de vorming van een kabinet., al is zij daarop allesbehalve begeerig. Over de regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten bracht de heer Lovlnk (c.h.) hulde aan het beleid der regeering. De heer Van Gijn (v. b.) schetste eveneens den toe stand van het huidige Kabinet, waarbij hij er op wees, dat de Vrijheidsbond volkomen geëxcuseerd was om onder de tegenwoordige omstandigheden niets anders te doen dan afwachten. Verder drong spr. op bezuiniging en dienovereen komstig op verlaging der belastingen aan. De over heid moet volgens spr. een goed werkgever zijn, waarom bij bet met instemming begroette, dat de regeering zich bereid heeft verklaard, de hardheden in de bestaande salarieering van het rijkspersoneel weg te nemen. Ten slotte drong ook de heer Van Gijn aan op spoed met een betere regeling in zake de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. VAN PRINSELIJKE BLOEDE. Zondag 1.1. ie te Fontainebleau gearresteerd don Fernando de Bourbon, die in een der groote hotels al daar was afgestapt met zijn adjudant en een kamer dienaar, in gezelschap van een Schotsch kunstschil der. Het gezelschap kwam in een gehuurde luxe-auto van de Cöte d'Azur om Barbizon te bezoeken en de schilderschool te bestudeeren. Daar de heeren hun rekeningen niet betaalden, werd de politie gehaald, die Don Fernando arresteerde. Deze verklaarde dat zijn echtgenoote hofdame was van de koningin van Spanje en dat hij zelf een broe der was van prinses Maria van Bourbon. Hij werd nochtans naar Melun overgebracht en daar ppgeslo- ten. Het Spaansche gezantschap te Parijs deelt mede dat Don Fernando geenszins infant van Spanje is, noch de bevoegdheid bezit er een adjudant op na te hou den. De Spaansche (koninklijke familie onderhoudt se dert lange jaren geen betrekkingen meer met hem. IN MEI 1928. Een vermaard Hindoesch astroloog te Poona in Britsch-Indië, Poendit Sjestri, wiens laatste voorspel lingen omtrent den katoenoogst sensatie hebben ver wekt, profeteert thans ook, dat er in Mei 1928 een groote oorlog zal uitbreken tusschen Groot-Britannië eeneraijds, Rusland, China en andere Oostersche sta ten anderzijds. Die nieuwe oorlog zou vijf jaar duren en algemeen worden. Hij zou woeden aan de oevers der Oostelijke Middellamdsche Zee tot de hoorden,, van den Ganges. De astroloog heeft in de sterren gelezen, dat er dan van 1933 tot 1934 vrede zal zijn. Om op adem te ko men, is dat niet bepaald langl De Scandinavische correspondent van het Hbld. meldt: De strenge alcoholwetgeving in de Scandinavische landen heeft een geweldige alcoholsmokkelarij ten gevolge gehad. Ornl daaraan het hoofd te kunnen bieden door nauwere onderlinge samenwerking heb ben de Scandinavische en Baltische staten in 1925 te Helsingfors een conventie gesloten. Sindsdien is de smokkelarij zeer sterk verminderd, hetgeen ook wel hieruit blijkt, dat de prijs van den gesmokkelden brandewijn geweldig gestegen is Maar de smokkelaars zijn ook niet van gisteren. Zij oefenen hun bedrijf uit op schepen onder de vlag van landen, die niet bij de conventie van Helsing fors aangesloten zijn en ten opzichte van welke de auptoriteiten dus minder vrijheid van optreden heb ben. Zoo zijn er reeds tal van smokkelschepen aan gehouden, sommige zelfs onder Grieksche en Oos- tenrijksche vlag. Nu in Noorwegen het brandewijnverbod, althans voor de steden, opgeheven is, is Finland het eenige drooggelegde land van Europa. Of het nog lang deze uitzondering zal vormen, is een andere vraag. De resultaten, welke men met deze wijze van drank bestrijding bereikt heeft, zijn verre van overtuigend dat het de beste methode is, en de oppositie neemt dan ook gestadig toe. Merkwaardig zijn de volgende cijfers: In het eerste kwartaal van dit jaar werden er in Stockholm, stad van 450.000 inwoners, 1715 personen wegens dronkenschap geverbaliseerd; hier heerscht een controlesysteem, dat ieder volwassen persoon recht geeft op een zekere hoeveelheid gedistilleerd. Te Oslo, waar toen nog het brandewijn verbod gold en dat slechts 255.000 inwoners telt, werden in dat zelfde kwartaal ruim tweemaal zooveel personen geverbaliseerd, namelijk 3709. Maar in Helsingfors, waar niet alleen brandewijn, maar alle alcohol ver boden is en de meest absolute drooglegging" be staat, de stad telt 205.000 Inwoners bedroeg het aantal proces-verbalen in diezelfde periode eventjes 5883, dus drie en een half maal zooveel als in het meer dan tweemaal grootere Stockholm! Met zulke cijfers voor oogen is het moeilijk niet van fiasco der drooglegging te spreken. 5 November 1927. Op den dag. waarop ik dit schrijf, viert Engeland, of in elk geval Engeland9 jeugd, weer het jaariijk- sche vuurwerk- en brandjesfeest, dat de Amster dammer met den naam van Hartjesdag zouden ver eeren. maar dat in Engeland Guy Fawkes' Day wordt genoemd. Zooals we weten, dient het ter her denking van het feit. dat op den 5den November van het jaar 1605 Guy Fawkes en een aantal medeplich tigen het plan hadden gevormd de Parlementsgebou wen in de lucht te laten vliegen. Zes en dertig vaat jes buskruit waren voor dit edele doel in de kelders van het gebouw bijeengebracht. De vijfde November werd afgewacht, omdat op dien dag de koning,. Ja- obus I, het Parlement zou openen, en dus alles, wat Engeland aan adel en voornaamheid) bezat, in het gebouw verzameld: zou zijn. Het plan lekte uit, en ter herdenking er van worden sinds 1605 elk jaar stroopoppen gemaakt, die Guy Fawkes moeten voor stellen. en onder groote belangstelling, door de schooljeugd worden verbrand. Voetzoekers, zeven klapper» en dergelijke maken altijd groeten opgang op den 5den November, en voor de brandweer te het de drukste dag van het jaar. Een enkele maal gaat de jeugd, yooral de grootere Jeugd, wel een» over de schreef, wat bijvoorbeeld ten gevolge had. dat ver leden Jaar een aantal studenten van de Universiteit van Cambrldge werd weggestuurd. Maar terwijl Guy Fawkes' Day nooit onopgemerkt voorbijgaat behalve in de oor logs jaron, toen hot vieren streng verboden was - herdenkt niemand een dag-, die nu juist acht dagen achter ons ligt, den 28sten October. Zelfs de fabrikanten en ver- koopers van paraplu's doen, alsof de 28ste een dood gewone dag is. wat van, hun kant, minst genomen, zeer ondankbaar is. Immers, op dien dag van het jaar 1750 bewoog zich door de straten van Londen een tot dien dag nooit gezien iets een man met een paraplu boven zijn hoofdi. De man, die dit heldenfeit bedreef, want een heldenfeit was het tot op zekere hoogte, was Jonas Hanway, een man, die verdiende beter bekend te zijn. dan hij is. Jonas Hanway werd geboren in 1712 te Ports- mouth. Zijn vader, een handelaar in levensmidde len, stierf toen Jonas nog heel jong was, en na zijn dood verhuisde de familie naar Londen. Op zeven tienjarige leeftijd ging Jonas naar Lissabon, waar bij in de leer kwam bij een koopman. Hij, keerde later naar Londen terug, waar hij' eigen zaken be gon, die hiji opgaf om deelgenoot te worden in een Russisch handelshui», •Uit den aard der zaak bracht dit voor Hanway een reis naar Rusland mee, die gevolgd werd door een reis naar Perzië. In 1743 was hij in St. Peters burg, welke stad hij' verliet op den lOden Septem ber van dat jaar, om< over Moskou en Astrakan naar de Kaspische Zee te reizen. Het behoeft ons niet te verwonderen, dat bet al 22 November was, toen Hanway de Kaspische Zee bereikte. Hii scheep te zich in en bereikte Astrabad op den 18den De cember. Hier begon hij; met ongeluk. Al wat hiji aan goe deren bij' zich had, werd hem afgenomen door Mo hammed Hassan Bey. Hanway was thans een be delaar gelijk. Na veel ontberingen bereikte hij het kamp van Nadir Shah, die zich over hem ontferm de, en er voor zorgde, dat hiji weer in het bezit van het grootste deel. 85 pet. van zijn goederen kwam. Eënigen tijd "hierna ondernam Hanway de terug reis die ook niet bepaald een pleizierreis zou blijken te zijn. Hij werd ziek. en moest geruimen tijd in Resht blijven, de hoofdstad van de Perzische provin cie Ghilan. Op de Kaspische Zee kreeg hij bet te kwaad met zeeroovers, en ten slotte moest hij, nog zes weken in quarantaine doorbrengen. Het was dan ook 1 Januari 1745 toen Hanway Petersburg weer bereikte. Den 9den Juli 1750 verliet Hanway de Russische hoofdstad en reisde door Duitschland en Nederland naar Engeland, waar hij op den 28sten October door de straten van Londen wandelde met de nooit ge ziene paraplu boven zijn hoofd. Deze eerste wande ling, en verdere daarna waren alles behalve triomph tochten voor Hanway. Vooral de aapjeskoetsiers, die een belager in hem zagen van hun inkomsten op regenachtige dagen, (maakten hem het leven zoo on aangenaam mogelijk. Mlaar Hanway. die zich zijn bagage had zien afhandig maken door een Per zisch hoofdman, die met zeeroovers had kennis ge maakt op de Kaspische Zee en tal van andere avon turen had beleefd kon een beetje gejoel en gejouw van Londensche koetsiers en opgeschoten jongens niet zóó erg vinden, of hij ging kalm door met zijn praktische reclame voor de paraplu. Met Hanway's reizen was het na 1750 gedaan. Hij bracht de rest van zijn leven grootendeels in Londen door, waar hij' zich. meer dan door zijn paraplu,, in 1753 bekend maakte door een boek, dat hij; uitgaf over zijn reizen en avonturen. Het was niet het eenige werk dat van zijn pen zoui verschijnen. In het geheel heeft hij niet minder dan vier en zeventig drukwerken nagelaten, de meeste echter van ge- ringen omvang, en alleen zijn werk van 1753 was van letterkundige waarde. Wanneer we den naam Hanway opslaan in een encyclopaedie, zullen we hem" vermeld zien staan als reiziger en philantroop. Van zijn reizen hebben we gehoord, en de invoering enkel en alleen van de paraplu kon natuurlijk geen reden zijn om Hanway zoomaar een philantroop te noemen. Maar hij! heeft meer gedaan. In 1756 stichtte hij' de Marine Society, om te zor gen voor een voldoende toevoer van manschappen bij de Britsche koopvaardijvloot. In 1758 werd hij bestuurder van het Vondelingengesticht en richtte een ziekenhuis op. In 1761 zorgde hij voor een betere registratie van geboorten in Londen, en in 1762 werd hij aangesteld tot Commissaris voor Voedsel voorziening aan de Vloot, ©en betrekking, die hij ©en elftal jaren vervuld heeft. Bij zijn bezigheden vond hij nog tijd genoeg om gebreken, of dingen, die hij' als gebreken van zijn tijd beschouwde, aan te vallen. Zijn succes was daarbij soms niet al te groot. Zoo viel hij o.a. het ook toen reeds bestaande, en nog altijd bestaande fooienstelsel aan. en had daar bij werkelijk eenig resultaat, ah was het van tij;- delijken aard. Daarna viel hij het drinken van thee aan. en stuitte op een zeer gevaarlijke vijand': Samuel Johnson. Johnson was zeer vaardig met de pen, en nog vaardiger met de mond. en een ver woed theedrinker. Volgens de overleveringen ge bruikte hij in den namiddag niet minder dan vier en twintig koppen van den drank, die volgens ziin tijdgenoot, den dichter Cowper, „opwekt zonder den mensch dronken te maken." Johnson duldde geen aanval op zijn geliefden drank en viel Hanway aan. bijgestaan door zijn vriend Goldsmith. den welbekenden schrijver van De Dominee van Wake- field. Tegen twee zulke tegenstanders had Hanway weinig kans. en ik geloof niet. dat de wereld daar over heel treurig behoeft te zijn. Veel meer kunnen wij voelen voor Hanway's be moeiingen op een ander gebied, toevallig een, waar aan ik kort geleden een brief heb gewijd: de kleine schoorsteenvegertjes. Zooals wij weten, zou het nog heel wat laren duren eer de wet in dezen schande lijken toestand tusschenbeide trad. Maar het strekt Hanway tot eer, dat hit althans reeds begon er de aandacht op te vestigen. Hij bepleitte verder nog celstraf en verzette zich tegen naturalisatie van Joden. Welke reden hij voor het laatste gehad kan hebben is mij onbekend), maar het karakter van Hanway in aanmerking ne mende. zal hij wel gedacht hebben, dat hij er iets goeds mee deed. Hij stierf den 5den September 1786. Hoeveel pa raplu-handelaars zouden weten, dat ze hun bestaan aan Jonas Hanway te danken hebben? Wie zou hem noit gedenken op den 28sten October? De rechtbank sprak heden verdachte vrl}. daar zij het ten laste gelegde niet bewezen achtte. Tegen den' tweeden verdachte, den 63-jarigen B. L. S. te Leiden, administrateur bij de militaire kW dingmagazllnen te Woerden, was eveneen» dri» maanden en vier dagen gevangenisstraf geëischt, met aftrek der preventieve hechtenis. Hem was ten laste gelegd verduistering in dienstbetrekking van f 8300, ten nadeele van den Staat der Nederlanden en valschheid in geschrifte in een boek of register, bestemd ter controle van de militaire administratie. De verdediger, mr. Gerlings had vrijspraak gepleit. De rechtbank veroordeelde verdachte tot drie maan den gevangenisstraf, met aftrek der peventieve hech tenis. EEN VERORDENING TE MAASTRICHT. De gemeenteraad van Maastricht naim met alge- meene stemmen de verordening op het kienspel aan waardoor de gelegenheid wordt ontnomen voor gelds waarden of prijzen boven de 5 gulden te kienen. Eveneens is het verboden voor levend wild te kienen, terwijl het spel op Zon- en feestdagen niet is toegelaten. Voorts is het verboden voor kinderen beneden zestien jaar. Gistermorgen heeft de Nederlandsche delegatie ter conferentie te Genève voor de afschaffing van in- en uitvoerverboden en beperkingen van de Nederlandsche regeering telegrafisch madhtiging ontvangen dien mid dag aan de teekening der conventie deel te nemen. Hieruit valt af te leiden, dat de Nederlandsche re geering afziet van haar voornemen, een uitvoerverbod op beenderen uit te vaardigen. Het werk nadert zijn voltooiing. De nieuwe dijk van den proefpolder nadert zjjn vol tooiing, althans voor wat betreft de kleibekleeding. De voor het vervoer uit de put aangelegde spoorbaan is reeds opgeruimd en men is druk bezig de materialen naar elders te vervoeren. Een gedeelte der arbeiders kreeg Zaterdag het werk af. DE MACHINIST VOELDE EEN SCHOK. Gisteravond te ongeveer 6 uur werd, naar V.D, meldt, te Veghel op de ijzeren brug de 64-jarige A. Hurkens door een goederentram gegrepen en ge heel vermorzeld, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Het ongeval is vermoedelijk het gevolg van het feit. dët de man, die eenigszins doof is, de tram baan over wilde steken. D'e machinist voelde door 'ni schok, dat er iets gebeurd moest zijn het bleek, dat het slachtoffer afgrijselijk was verminkt; het hoofd was van den romp gescheiden. ONTGINNING VAN WOESTE GRONDEN. In de gemeente Emirnen zullen dit jaar met rijks subsidie eenige groote complexen woesten grond (tezamen 50 a 60 H.A.,) toebehoorende aan eenige particulieren, worden ontgonnen. Ongeveer 40 H.A. is gelegen tusschen Erica en Klazinaveen. De re geering verleent voor die ontginningen 45 a 50 pet. subsidie van de arbeidsloonen. De bedoeling is op deze particuliere ontginningen voornamelijk werk- loozen uit de gemeente Eïnmen te plaatsen, die we gens leeftijd, gezinsomstandigheden enz. moeilijk elders tewerkgesteld kunnen worden. De Utrechtsche rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de zaak der malversaties bij' de militaire kleedingmagazijnen te Woerden. Het eerste werd uitspraak gedaan in de zaak tegen de 52-jarigen aannemer B. W. te Woerden, die terecht had ge staan ter zake van valschheid in geschrifte en he ling tot f 50. Het O. Mi. had tegen hem drie maan den en vier dagen gevangenisstraf geëischt. met af trek der preventieve hechtenis. Als verdediger van verdachte was opgetreden mr. B. F. W. Simon te Utrecht, die vrijspraak bad gevraagd. Te IJmuiden heeft zich bij een kindje van drie maanden een geval van verlamming voorgedaan. De kleine is naar een ziekenhuis te Haarlem overge bracht. IN ZIJN GEZICHT GETROFFEN. Terwijl de jager G. te Varsseveld bezig was op eenig wild te schieten, lette hij er niet op, dat de landbouwer D. in de nabijheid op het land werkte. Deze werd door een schot hagel in het gezicht getrof fen, waarbij het oog ernstig werd gewond. BEZWAREN TEN EEN TE LAGEN KOOPSOM. Bij de behandeling in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van den onderhand- schen verkoop aan de gemeente Alkmaar van de voor malige Cadettenschool c.s. aldaar, hadden eenige le den tegen de transactie bezwaar, wijl zij de koopsom te laag achtten. Gevraagd werd of ook anderen in de gelegenheid gesteld zijn een bod te doen. WINKEL. Naar de heer H. Beukman, bedrijfsleider der Coö peratieve broodbakkerij en verbruiksvereeniging .,de Tijdgeest" alhier ons mededeelt, zal hij een even* tueele benoeming tot bedrijfsleider der gefusionneer de Coöperatieve Vereenigingen te Hengelo, niet aan vaarden. WINKEL. Een oud-plaatsgenoot, de heer B. H. Buthfer, thans Directeur van de Ambachts- en Nijverheidsschool te Terneuzen, komt voor als no. 1 op de algemeens voordracht voor Directeur van de Ambachts- en Nij verheidsschool te Veendam. 85. De *ag Wekend eane Me "Als je tojere Ze volg tót den booi ns onwi lat, al "Nwstooi I »ik hoe risten. M «'{Ten kar. Ze hief Vannacht droomde ik, dat mijn poes haar staart verloren had. Vreeselijk! Em toen werd ik wakker. - Gelukkig: voor het lieve diertiel

Schager Courant | 1927 | | pagina 6