SchagerCourant I SC In het land van Ster en Halve Maan. swom Tweede Blad. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. \r K01 ANADD RIJ ide N. HET BINNENLAND IN. Reclames. Gemengd Nieuws. Manifestatie van Belgische hotelhouders. De drievoudige zelfmoord te Köpenick. Een bende ralsche munters ontdekt ov. 19 op ov. 19 toewjj, middags an den fc Donderdag 10 November 1927 70ste Jaargang. No. 8150. MEERV. STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 8 November. Uitspraken vorige zitting. Jb. B., Petten, verduistering enz., 6 mnd. gev. voorw. H. M. C. B., Alkmaar, letsel door schuld, 1 maand hechtenis voorw. jan K., Enkhuizen, verduistering, vrijgesproken. Th- B., Wognum, bedr. Bankbreuk, ontslag van rechtsvervolging. K. T. H. E. v. B., den Haag, Hazardspel, f 75 boete of 75 dagen. Jb. K., Ursem, mishandeling, vrijgesproken. Arie K., Egmond a. Zee, aangehouden. Hidde B., Haarlem, zedenzaak, 8 maanden gev. voorw. Nieuwe Zaken. isch en Sint M nabij gemg .18.44 itsrecI DEBt HOU Ide he loosterlx Zijpe, H.A. heer ember et RIJBURfl te Z) RP, ids wai rLEES( gen co s. koe te elend, >ns EN erkr WELKOMSTWOORD AAN MR. MULLER. Mr. Ledeboer, fing. president, spreekt bij den aanvang een 'hartelijk welkomstwoord tot mr. Mul ler en een niet minder gemeend afsoheidswoord tot mr. Cleveringa, die het college gaat verlaten. Met gioote waardeering memoreert mr. Ledeboer de juridische kwalitieten va.n Mr. Cleveringa. Mr. v. d. Feen de Lille, subs. officier, sluit zich gaarne namens het parket daarbij aan. Bijzonder lijk wijdt spreker de aandacht op de nieuwe ideeën op strafrechtgebied, die mr. Muller op zijn itudiereis in Amerika ongetwijfeld heeft opge daan. Ook Mr. Cleveringa wordt door «preker ge- jukgewenscht. De gehuldigde magistraten danken met een enkel woord. Mr. Muller doet uitkomen, dat het Neder- landsche strafrecht met glans de vergelijking met het Amerikaansche kan wederstaan. Ten slotte voert namens de balie Mr. de Groot nog het woord, die mr. Muller hartelijk verwelkomt en mr. Cleveringa alle goeds voor de toekomst toe- wenscht. RIJWIELVERDUISTERING. Voor dit feit staat terecht de 27-jarige arbeider Jac. de G. te Harenkarspel, thans in hechtenis. Hij heeft op 27 Aug. een rijwiel, dat hij in weekhuur onder zich had, van den rijwielverhuurder K. de Reus te Hoorn, wederrechtelijk zich toegeëigend. Getuige herkent het rijwiel niet dat ter zitting aanwezig is. Verdachte heeft het rijwiel beleend en er f5 op ontvangen. Overigens erkent 'hij alles, wat hem ten laste gelegd is. De 48-jarige koopman Kramer te Alkmaar heeft verdachte f5 ter hand gesteld en het rijwiel m pand gehouden. Ook deze getuige herkent het /tfwiel evenmin. Het was wel 't zelfde1, model. De officier releveert, dat de G. van meerdere rij wielverduisteringen wordt verdacht. Hij is reeds eenmaal veroqrdeeld, doch niet ter zake van 'n ver mogensdelict. Eisch .6 mnd. gev. Mr. Buiskool van Schagen, toegevoegd verdediger, ontkent de verduistering. Spreker betwijfelt of men een voorwerp, dat men anders dan door misdrijf onder zich 'had, niet mag beleenen, daar hier de wederrechtelijke toeëigening dan niet heeft plaats gehad. Pleiter acht ook niet bewezen of het verduis terde rijwiel dat van De Reus, daar het rijwiel door hem niet wordt herkend. Voorts memoreert pleiter het leven van verdachte en wijst op zijn overigens blanco strafregister. Pleiter concludeert vrijspraak, subsidiair een straf overeenkomende met zijn voor arrest. in casu 2 maanden. Ten slotte verzoekt plei ter onmiddellijke in vrijheidsstelling. Volgt ré- en dupliek, zooals gebruikelijk. Het ver zoek tot invrijheidstelling wordt afgewezen. VERDUISTERING VAN NOGA. De 26-jarige chauffeur E. R., thans gedetineerd, heeft volgens dagvaarding 4 kistjes noga, die hij ter bezorging onder zich had, op 12 Augustus zich wederrechtelijk toegeëigend. Het feit is ge pleegd te Hoorn en bedoelde noga was bestemd voor ten getuige Volraad, kermiskraamhouder, Ver dachte wist, dat de noga was gearriveerd uit Haar lem en heeft zich voorgedaan als afgezonden door getuige Volraad. Hij heeft de noga voor f7.50 ver kocht. Do vrachtrijder Reek heeft het pak noga voor Volraad uit Alkmaar meegebracht. Verdachte heeft dat pak namens Volraad afgehaald- De officier noemt het feit verduistering en vordert tegen den verdachte, die reeds eenige malen ver oordeeld is wegens vermogensdelicten, 5 maanden gevangenisstraf. Mr. D. Sluis noemt het betoog van den officier wak. Hij had verdachte oplichting ten laste moe ten leggen. Pleiter vraagt dus vrijspraak. Over de Qualificatie oplichting of verduistering wordt nog nader door officier en verdediger gedebatteerd. RIJWIELDIEFSTAL. De 40-jarige zwerver schilder H. J. v. t H., thans m voorarrest, heeft op 15 September te Alkmaar 1 weggenomen een rijwiel uit den gang van café wrsens aldaar, welke rijwiel toebehoorde aan den koopman Beera. Vervolgens heeft hij in den nacht 16 op 17 September opnieuw een fiets achter- ovagedrukt, toebehoorende aan den heer De Haan 16 Alkmaar. Verdachte heeft beide rijwielen verkocht, ieder v°or f7.50. I Be oficier herinnert er aan, dat verdachte zich 1 vroeger meermalen aan vermogensdelicten heeft schuldig gemaakt en eisoht 5 maanden gev. Mr. Haese, van het kantoor Mrs. Leesberg en kusters, klampt zich met verdachte vast aan de stroohalm der clementie. Pleiter bespreekt daarop j je levensomstandigheden van den verdachte. 00I"t3 releveert pleiter het vak van schilder, dat I verdachte beoefent, welk vak zeer ambulant is en waarin veel werkeloosheid heerscht. Hij verkeerde jneermalen in een ellendigen toestand en sliep soms jn hooischelven. Pleiter meent, dat de opkooper van deze rijwielen in deze zaak een bedenkelijke rol fteeft gespeeld. Hi #afrdoor is verdackte ongetwijfeld tot meerdere aieistaJlen geanimeerd. Pleiter roept ten slotte de SefT der recbtbank voor ziin cliënt in en veroordeeling tot een voorwaardelijke straf. een bejaarde dranksmokkelzaak. 'n Jaar 1923 bracht de destijds 37-jarige koop- an Ajibert Imminga uit Friesland, een geraffineerd smokkelaar, hetplan tot uitvoering om via Helgoland en groote partij gedistilleerd in het land te smokke- 'ea en aldus een flinke slag te slaan. Daar van het gedistilleerd, voor het buitenland ge stemd, slechts een geringe accijns wordt geheven, sloeg hij de benoodigde alcohol, bestaande uit spiritus, cognac enz. in Nederland in en verzond deze naar Duitsch- land. Daarop begaf hij zicfh. naar Urk en knoopte con necties aan met een schipper van een motorbotter, eigendom van diens schoonvader. Voor geld en goede woorden wist hij dezen schipper over te halen de smok kelwaar van Helgoland af te halen. De opdracht werd onder persoonlijke leiding van Al- bert i. buccobvoI ten uitvoer gebracht. Maar helaas, de belastingambtenaren ztfn ook geen onbekenden mot de truc's, door smokkelaars ten uitvoer gebracht. Hun inspectie-vaartuig „De Zeehond" kruist voortdurend op de Zuiderzee en wee den gezagvoerder, die het waagt, niet aanstonds te stoppen en bij te draaien, als door de ambtenaren daartoe het bevel wordt gegeven. En zoo ontsnapte het smokkelsiihip niet aan de waakzaam heid der oommiezen, wel werd een poging gedaan om te ontkomen, doch te vergeefs, „de Zeehond" was hen te vlug af, terwtyl de verdenking van hen daardoor slechts werd versterkt. Het vaartuig werd dan ook aan gehouden en gevisiteerd. De gesmokkelde drang werd weldra ontdekt, het vaartuig met inhoud in beslag ge nomen en aan de ketting gelegd. Schipper Bakker draaide er voor op on na verschil lende terechtzittingen, alwaar hij, meenen wij, werd verdedigd door mr. Buijs, een bekend pleiter in belas tingzaken, uit Amsterdam, werd hij door de rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot f 50 boete, benevens ver beurdverklaring van de in geslag genomen botter en gesmokkelde apiritualia. Bakker ging in appel en werd door het Hof vrijgesproken. Tegen dit vonnis werd cassatie aangotcekend, met het voor Bakker noodlot tige gevolg, dat door den Hoogen Raad het veroordee- lend vonnis van de rechtbank werd bevestigd. Tot dusvere edhter was Imminga, die wel d© auctor intellectualis, doch niet de vervoerder was, buiten schot gebleven, doch de Rijksadvocaat Mr. Asser hield hem in de gaten en ging, toen Bakker tenslotte onherroe pelijk was veroordeeld over tot vervolging van Im minga, die dan ook heden terecht stond ter zake uit lokking tot of medeplichtigheid aan misdrijf. De verdachte Albert I. ondergaat intussdhen een ge vangenisstraf voor den ttfd van 4 jaar, ter zake po ging tot doodslag op een belastingambtenaar, dien aU trachtte te verdrinken. In dezo zaak werden vele getuigen, belastingambte naren en Uiiker8 als getuigen gehoord. De rijksadvocaat Mr. Asser, trad op als eischer, en bracht de dagvaarding uit. Door verdediging word op verschillende rechtsgron den betoogd, dat de rechtbank te Alkmaar niet be voegd was, van dezen zaak kennis te nemen en gecon cludeerd tot nietigverklaring der dagvaarding, dooh na lange beraadslaging gelastte de rechtbank voortzetting der behandeling, die den ganschen namiddag duurde. Geëischt werd door den rijksadvocaat 6 maanden ge vangenisstraf, terwijl het O. M. tot toewijzing requi- reerde. Hierna omstreeks 6.16 sluiting. IL 'Van onzen Reiscorrespondent). Over Aidin spoorden we naar Sokia. In Aidin hadden we een uur den tijd oim aan het station te dejeuneeren. We wilden Ibier hebben, maax aan bet station ia geen alcohol verkrijgbaar. Ik sprak mijn verwondering uit over bet geval dat er zelfs geen bier te verkrijgen was en kreeg toen bet verrassende antwoord, dat de Turken net zoo lang bier drinken tot zij dronken zijn. Dan is er toch heel wat noodig. dunkt mij. Tusschen Aidin en Sokia moesten wij een keer overstappen en reden toen de vlakte van de rivier de Mander in. We kwamen door honderden hectaren moerasland. Allerlet ruïnes bewezen, dat in lang vervlogen tijden bet bier dicht bevolkt geweest moet zijn, de bodem leek ook rijk1 genoeg maar leed onder waterbe zwaar. Hoe dikwijls ontmoet men in Anatolië bet zelfde beeld. Verdwenen cultuur doordat de rivier die ver woest heeft. Wanneer de Turken de rivieren zullen beteugelen, zal de oude rijkdom weer terugkeerem De Turken zien dat ook wel in. maar door gebrek aan geld zal dat heel langzaam moeten geschieden. We kwamen te Sokia aan en wandelden naar ons hotel. Het was een in aanbouw zijnd hotel, er was een kamer met drie bedden. We zeurden niet lang, maar zeiden dat het goed was en verlieten het hotel om naar den Kaimakan of gouverneur te gaan. We maakten met dezen kennis en toen we hem ver lieten. bleek, dat we allebei het zelfde hadden ge dacht. terwijl we bij1 hem zaten, n.1.: een bewerking met een scheermes zou geen overbodige weelde zijn. In den Konak maakten we kennis met den comman dant der gendarmerie en zagen toevallig een rechts zitting. de rechters in toga en met baret, net als in Europa. We gingen nu weer een tocht, in de buurt maken. Sokia heeft heel wat te lijden gehad, eerst van Italianen, daarna van de Grieken. Er was vroeger oen mooi hotel, doch dat is door de Grieken ver brand. Het is eigenlijk ongelooflijk zooals de Grieken overal hebben huisgehouden. Aidin en Nazili werden geheel verwoest. Toen we in Nazili een wandeling wilden maken, stuitten we zoodanig op puinhopen, dat we wel gedwongen waren weer terug te gaan naar het ge deelte bij het station dat weer opgebouwd is. Daar heeft men een flink terrein ontwerven, waaraan het hotel, het clubgebouw van de Volkspartij, het clubgebouw van de Foyer Turque. een soort Turk- sche jongelingfevereeniigingl en eenige mooie hui zen verrezen zijn. In Nazili i9 men lang zoo ver niet met het weder- opbouwen als in Aidin. Daar is de groote boulevard gereed. D'e mooie woning van de Vali zal o-ver een naar maanden betrokken kunnen worden, overal ziet men nieuwe woningen en winkels gereed of in aanbouw. Aidin ligt op de helling van een berg, waardoor de boulevard naar den voormaligen Ko nak toe flink stijgt. Om een goed denkbeeld van stad en omgeving te krijgen, besloten we naar de Technische School te wandelen, daar deze boven op den berg ligt. We bezichtigden boven aan de boulevard de nieuwe woning van den Vali en daar na de puinhopen van de door de Grieken verwoeste konak. Daarna ging het steeds stedler naar boven tot aan de Technische School. Hier hadden we een pachtig uitzicht op de indrukwekkende vlakte be neden ons. waardoor wij den Meander, den Kronke laar, goed konden volgen. Die bergen in het verschiet toonden allerlei nuances der kleuren, blauw en grijs. Dichter beneden ons lag Aidin, D'e flinke, be kwame burgemeester laat Aidin volgens een breed opgezet plan herbouwen. Hij houdt daarbij1 een soort ruilverkaveling. Iemand wiens terrein niet meer bebouwd mag worden, omdat de straat bree- der wordt, krijgt elders een gelijkwaardig stuk grond. We zagen overal frisch roode daken en kon den dus beoordeelen hoeveel er reeds gebouwd is. Trouwens de Vali had ons den vorigen avond ver teld, dat er sedert 1922 in zijn Villayet voor een bedrag van dertig tmillioen Turksche ponden ,(75 cents. is 1 T. P.) gebouwd; was. Twee mooie parken zijn aangelegd,, een in het Ruiden, een in het Noorden der stad. In het eerstge noemde hebben we met den burgemeester een kopje koffie gedronken, terwijl er naar ons .paspoort ge zocht werd. Ik zal dat niet spoedig vergeten. We kwamen den burgemeester tegen met naast zich een hoofdambtenaar en achter zich eenJ politie-agent, die zijn jas en parapluie droeg. Iedereen groette den populairen burgervader, de bedelaars stonden zelfs op en brachten op hunne wijze hulde. Er zijn trou wens niet veel bedelaars meer iin Turkije,, de nieuwe regeering laat 'er klaarblijkelijk slechts enkelen oog luikend toe, precies als in Italië. Zoo trokken we naar het plantsoen. Toen ons piaspoort maar niet kwam en wij naar den trein moesten, brak de ge heel© stoet weer op en zorgde de burgemeester per soonlijk voor ons paspoort, toen kwam het dadelijk in orde. Om op het uitzicht terug te komen. Wij' zagen een gedeelte van de stad, wat hooger en afzijdig ge legen, dat nog geheel in puin lag. Dat was het Griek- sche en Armenische kwartier geweest. Hier had het zegevierende Turksche leger in 1922 even revanche genomen ,toen zij, zagen en vernamen, wat door de Grieken gedaan was. Have en goed der Turken was verbrand» dat van Grieken en Armeniërs verbrand. De Turken, die niet gevlucht waren, had (men ge dood. vrouwen en kinderen incluis. Wat met de vrouwen gebeurd was voor men ze doodde, kan geen pen beschrijven. Oog om oog, tand om tand, de Grieksche woningen, kerken en kerkhoven wer den vernield, zooals Turksche woningen en mos keeën vernield waren. Het kerkhof der Grieken en Armeniërs is nu slechts een ommuurde plaats, an ders niet. Vlak daaronder ligt het andere mooie park met mooie boomen en' bloemen, een waterval en allerlei gezellige zitje®. Wat zal dat Aidin een mooie plaats worden en hoe welvarend indien de Mieander beteugeld zal wezen en niet meer de oogst der boeren zal kunnen verwoesten. We werden in de Technische School door direc teur en leeraren ontvangen. De directeur en een paar leeraren spraken Duitsch, een ander Fransch. We kregen natuurlijk koffie en sigaretten en gin gen alles bezichtigen. De directeur begon de school drie jaar geleden met 50 jongens, nu zijn er 350 jongens en a.s. jaar zullen er 500 zijn. De meesten zijn oorlogsweezen. Daar er niet veel geld ter be schikking is gaat de organisatie van alles wat stroef, maar het was toch een lust om te zien, hoe schrede voor schrede de moeilijkheden] over wonnen worden en1 de inrichting groeit en bloeit. Naar mijne meening is het feit, dat de leerlingen die moeilijkheden zien en meewerken om ze te overkomen, gelukkig voor de jongens, die daardoor de schaduwzijde van het leven dadelijk zien. Ze werken nu mee aan het bouwen van de woningen der nieuw-verwachte leerlingen aan de nieuwe elec- trische centrale, die zoo groot wordt, dat ze Aidin ook van licht kan voorzien. Wat zal er later veel voor die jongens te doen zijn in dit land, waar allerlei zaken en goederen wach ten op de handen en hoofden voor exploitatie noo dig. Alleen reeds op mijngebied is er zoo veel te doen. Steenkolen, mangaanijzer. antimonium, kwik zilver enz. verbergt Anatolië in haar schoot. Een Engelsche firma exploiteert een antimoniummijn nabij Kutahia,. maar wat wil één mijnontginning zeggen in een land zoo rijk aan delfstoffen als Ana tolië. Indien een deel van de Meander bevaarbaar ge maakt zou kunnen worden, ware dat voor de mijn industrie van allergrootste beteekenis. De directeur der Technische school vertelde hoe 15 K.M. vanaf den mond der Meander en dan 15 K.M. landwaarts, nabij Sokia, rijke kolen en ijzerlagen liggen. Zou dus de rivier 30 K.M. lang bevaarbaar gemaakt kunnen worden en zou men kapitaal en personen kunnen vinden voor de exploiratie en exploitatie, dan ware hier een rijke levensbron voor Turkije te openen. Turkije heeft behoefte aan goed geschoolde krachten wil het zoo spoedig haar hulpbronnen ontwikkeld zien, Daarom wordt de volle aandacht aan het onderwijs in het algemeen en technisch on derwijs in het bijzonder geschonken. Alleen reed? in de vallai van de Meander komt v\erk te over. Ik heb dat op mijn tocht van uit geen lust had door haar moeilijkheden te krijgen. Ik vroeg verbaasd hoe zoo? Wel, het zou dan kun nen gebeuren, dat een zestal jongelui haar schaak ten en mee de bergen innamen enmen dan nooit meer iets van haar hoorde. Ik zou dan moe ten laten zoeken en waarschijnlijk zou haar lijk gevonden worden. Wat een barbaren, dacht ik on willekeurig. Ik had den wensch te kennen gegeven te dansen. Alle tafels werdezj op zij gezet, de gramophoon ging drnaion en ik opende het bal mot- Waar blijven de andere meisjes, vroeg ik even later. Er kwamen geen andere meisjes. De eenige danseuse was en bleef Nebahad: de Turksche vrou wen' in Sokia zijn nog niet zoo geëmancipeerd als btj ons. Daar kwam de Kaimakam op mij af en vroeg mij ten dans. Ik dansde uit beleefdheid een rondo on vond toon wolletjes. Alle Turken dansten met el kaar, soms heel goed, maar het is toch geen ge zicht. Maar grappig was het. Ik danste mot den commandant van de gendarmerie, terwijl ik mijn vriend rond zag draaien met den burgemeester. Met allo hoogwaardigheidsbekleeders hebben wij succes sievelijk gedanst, hot was kostelijk. Nebahad was inmiddels naar bed gestuurd. De menging der verschillende dranken had een sterken invloed op de stemming. Even later gingen wij naar onze kamer. We dronken daar nog een whisky wa ter met de weinige overlevenden, de meer krachtige broeders, nl. commandant der gendarmerie, gids en burgemeester en niet lang daarop sliep ik lekker, nadat ik mij quasi in slaap gelachen had. Wat een avond, wat een ball Voor geen geld zou ik het ge mist hebben. Den volgenden ochtend kwamen de commandant van de gendarmerie en de gids bij ons om te mel den dat een auto voor ons besteld was om ons door de bergen naar Scala Nova aan zee en zoo naar Ephisus en het station aan de groote lijn te bren gen, we hadden dan geen gezeur van overstappen. Een prachtig idee. Wij vroegen om de hotelrekening en het bleek, dat we de gasten van district en ge meente geweest waren. Even later namen wij af scheid van gids en commandant der gendarmerie, terwijl een nieuwsgierige menigte de gasten van den Kaimakam1 aangaapten. Nebahad lag uit het raam en wuifde ons toe. Wij wierpen zoenhandjes in de richting van de eenige danseuse in Sokia en reden langs rijen van kamee- len, die ons hooghartig aankeken, de stad door de bergen in. Ik dacht onwillekeurig aan het verhaal van den commandant der gendarmerie, en huiverde. Er moet nog heel wat gebeuren voor en aleer Turkije geheel geëmancipeerd is. Maar ik heb het grootste vertrouwen in de toekomst van Turkije, nu ik het binnenland gezien heb en het volk nader leerde kennen. Primitief, maar vol goede eigenschappen. Adieu Vali, KJaimakamj, Beledié' Reissi's (burge meester) en alle andere vriendelijke Turken, tot weerziens! Psoriasis, eczeem en tal van andere huidaandoe ningen zijn besmettelijk en men moet trachten om uitbreiding der kwaal tegen te gaan. Zoodra derge lijke kwalen zich vertoonen dient men ze te behan delen met Foster's Zalf. Olijf bespaart u zoodoende veel last en ongemakken. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a i 1.75 per doos. f 1.— p©r tube. kunnen constateeren. Maar wat een tocht! De oud ste Ford was gehuurd,, de spatborden hingen er bij, maar de motor was goed en daar kwam het op aan. We volgden een soort weg langs en door een beekbedding en moesten meestal juist door de beek, waar vrij veel water stond. Op een goed oogenblik zaten we midden in den modder, zelfs de sterke Ford gaf het op, de wielen draaiden als dol en kon den geen houvast krijgen. We moesten er uit en duwen. Daar ging het weer. het was een rare tocht door dik en dun, tot we eindelijk de rivier bereik ten. Onderweg waren we verscheidene mannen te paard achter op gereden. Het waren Nomaden, van wie wij de tenten hier en daar zagen staan. Overal graasde hun vee, bewaakt door de mooie witte Turksche wolfshonden. Het zal niet lang meer du ren, dan zullen zij de tenten opbreken, want dan zal de Meander buiten haar oevers treden en wordt i bet dal onveilig. Dan trekken zij de bergen in, waar! zij gedurende den winter met hun vee vertoeven, altijd weer eens met beesten naar de marktplaat sen trekkend om een deel van hun kudde te ver- koopen. Een eigenaardig volkje, eeuwen en eeuwen lang zonder vast woonplaats, verknocht aan de na tuur. tevreden met een tent van beestenhuiden als woning, gelukkig wanneer zij te paard zitten en over de uitgestrekte terreinen kunnen draven of galoppeeren, om hun vee te controleeren., of naar stad of dorp te rijden om proviand in te slaan. Die tocht terug ging vlotter dan heengaande en we waren vóór den avond viel in Sokia terug. Daar zat de commandant van de gendarmerie op ons te wachten en Obrac-ht ons een invitatie van den Kaimakam (gouverneur) over om zijn gast te zijn in het restaurant van het hoteL We gingen vast zitten en dronken een glas bier -met onzen gids en den commandant der gendarmerie In afwachting der dingen, die komen zouden. Spoedig verscheen de Kaimakam met de compli menten van den burgemeester, dat het hem ontzet tend speet, maar dat ambtsbezigheden hem verhin derden te komen. Verder kwamen de presidenten van de Volkspartij en de Foyer Turque, de grootste kooplieden en grootste grondbezitters va® Sokia en ten slotte toch de burgemeester en ook de procu- reur-generaaL We dronken raki, die wij hadden meegebracht bij de gebruikelijke hors d'oeuvre (mezee). Die raki was lekker, doch sterk en de in vloed werd merkbaar. Weer was inmiddels de har telijkheid der Turken gebleken. Mijn vriend houd veel van vischkuit, een Turksche lekkernij, die bij deze mezee opgediend werd. De Kaimakan vond deze kuit niet goed genoeg en ging thuis stukken halen om op te eten en mee te nemen. Die kuit is heel duur, dus het was een royaal geschenk. We gingen eten, natuurlijk geen knoflook, maar wel weer kip, behalve nog allerlei andere gerech ten. ook werd wijn gebracht. We werden bediend door een soort kellnerin, een heel jong en vrij knap Turksch meisje, antwoorden de op den naam Nebahad, wat de intelligente be- tc-ekent. Wij vonden haar erg stijf. De commandant der gendarmerie vertelde mij, dat dit eigenlijk zijn schuld was. Zij was pas enkele dagen hier en was vriendelijk geweest tegen de jongelingschap. Toen had hij haar gezegd op te passen, want dat hij EEN BETOOGING TEGEN DE ALGOHOLWET. Op initiatief van het nationaal verbond van kofiehuishouders en herbergiers, van de nationale federatie van het hotelbedrijf en eengie andere orga nisaties van handelaars is Dinsdag te Brussel een groote betooging gehouden tegen de alcoholw9t, het verplichte sluitingsuur, de huidige belasting-' «cia. te uvei-, ia iixju ua,b up xmjxi tucuo. vêui un wetten en voor het commercieele eigendomsrecht, Sokia ook voor den benedenloop van de Meander aldus meldt de corr. van de N.R.Crt., aldaar, Uit alle provinciën van het land waren groepen mani festanten met vaandels, spandoeken en muziekkorp sen gekomen, die omstreeks drie uur van het IJzer- plein vertrokken en langs de voornaamste boule vards en straten der middenstand trokken. Tijdens den doortocht van den stoet, die anderhalf uur lang was en aan welke naar raming dertig veertigdui zend personen deelnamen, waren koffiehuizen en winkels gesloten en de blinden neergelaten, terwijl ook aan sommige gevels Belgische en ook buiten- landsche vlaggen halfstok hingen. In den stoet werd ook een groep uit Eupen en Malmedy met een spandoek in de Duitsche en Fransche talen opge merkt en herhaaldelijk toegejuicht. Een delegatie geleid door den hotelmagnaat, Marquet, werd ten paleize ontvangen en overhandigde een rekwest aan koning Albert. Tijdens de betooging werd door de centrale van personeel der hotelindustrie een strooi biljet uitgedeeld voor het behoud van de alcohol- wet, het sluitingsuur, strenge toepassing van de wet op Zondagsrustwet op Zondagsrust enz.; de neu trale zone welke het parlementsgebouw, de ministe ries en het koninklijk paleis omvat, was door een sterke politiemacht bewaakt, welke echter nergens moest ingrijpen. UIT LEVENSVERACHTING. Da drievoudige zelfmoord, die Zondag te Köpenick is gepoogd, is thans opgehelderd. Albert Haag, de eenige van de drie jongelieden, die er het leven af gebracht heeft, heeft heden gedurende een paar mi nuten met zijn moeder kunnen spreken. Hij trok zich erg aan dat zijn twee makkers dood waren. Hij vertelde, dat de drie vrienden uit eigen levens- verachting besloten hadden zelfmoord te plegen Ze hadden den laatsten tijd veel aan filosofie gedaan en samen Nietzscho, Dostojerwski en Tolstoi gelezen Zondagmiddag hadden zij een lange discussie over politieke ondorwerpen. Zo waren het or tenslotte over eens geworden, dat hun revolutionaire ver wachtingen wel nimmer zouden worden verwerke lijkt. Ze meenden, dat het leven als revolutionnair hun geen kans meer bood en dat het daarom nut teloos was in deze wereld te blijven. Wuthe, een hunner, do sterkste persoonlijkheid van de drie, welke anarchistische neigingen had, had tenslotte een revolver getrokken on voorgestold —«amen zelf moord te plogcn. Weinige oogemblikken later wa ren de noodlottige schoten gevallen. Haag bevindt zich nog stoeds ln levensgevaar, Blijft hij in leven, dan blijft hij nochtans blind. Ken complot van drie bankiers. Te Parijs is een valsche munterszaak ontdekt, die ge lijkt op de indertijd aan het licht gekomen vervalsching van Hongaarsdhe bankbiljetten. Ofschoon de autoritei ten niets mededeel en, staat het vast, dat er te Parijs drie personen zün gearresteerd. Het verluidt, dat de drie gearresteerden Hongaarsch bankpapier in Frank rijk hebben ingevoerd met het doel vervalschingên te maken en die op groot» schaal op de Fransche markt

Schager Courant | 1927 | | pagina 5