SchagerCourant Purol bij Ruwe en Schrale Huid UIT NED. 00ST-INDIE. Tweede Blad. Bimrertlandseh Nieuws. Toestanden te Wieringen. Een boterveiling te Purmerend. B., en W. van Den Haag en de corruptie. Uit de gaswereld. Dinsdag 15 November 1927. 70ste Jaargang. No. 8152. een onderzoek vanwege de sog. dek. kamerfractie. Een delegatie van de soc. dem. Kamerfraktie, be- staande uit de 'heeren. Drop. Hiemstra en Stemhuis, bezocht in opdracht der fraktie en op verzoek van de afdeel in# der S.DAP te Wieringen de behuizing en de woonkeeten der arbeiders, aan de Zuiderzee werken werkzaam. De daarbij gevonden toestanden zullen ongetwij* feld aanleiding geven tot een bespreking bij de War terstaatsbegrooting. een proep. Op initiatief van ©enige afdeelingen der Holl. Mij. van Landbouw worden sedert eenigen tijd pogin gen aangewend om te Punmerend. waar de boter onderbands in de Boterwaag wordt verkocht, een boterveiling te krijgen. .De commissie, aan welke daartoe opdracht was verleend, verzocht n/u aan den gemeenteraad, om de botermarkt in een boterveiling te veranderen. Daar de botermarkt bij' den tegenwoordigeni vorm jaarlijks een betrekkelijk geringe bate voor de -ge meente oplevert, kwam het B. en W, gewensoht voor, om met een veiling een proef te nemen. Met algemeens Stemmen werd daartoe besloten, twee personen gewond. Eergistermorgen had naar het „Hsg." meldt, op den weg 's Hertogenbosch—-Vlijmen een ernstige auto-botsing plaats. Ter hoogte van de Vlijmensche Hut kwamen een luxe auto. komende uit de richting Den' Bosch, en de autobus „Alad", komende uit de richting Vlij men, met elkaar in botsing. De botsing was zeer hevig. De autobus vloog langs den kant van den weg busschen de hoornen en viel om, Zaj, werd totaal vernield. Twee inzittenden werden vrij ernstig gewond. De luxe auto werd eveneens zwaar beschadigd en kon evenmin haar reis vervolgen. De oorzaak wijdt men aan den uitslaamden rook van de juist passeerende tram, waardoor het gezicht op den weg werd belemmerd' en men elkaar niet kon zien aankomen. WAT DE AMBTENAREN ONTVINGEN. B. en W1. deelen den gemeenteaad mede, dat zij ihet wenschelijk achten, den raad' in kennis te stel len met de dezer dagen aan het licht gekomen onre gelmatigheden' en de door hen genomen maatrege len. Gebleken is tot dusver, dat vier ambtenaren zich hebben schuldig gemaakt aan het in verband tmet de uitoefening, van hun betrekking in ontvangst nemen van gelden1 van de N.V. Ned. Gaameterfa- briek George Wilson en van de N.V. Gautzsch In dustrie Mij. voor Blectriciteit en Gas, n.i. een tech nisch hoofdopzichter-afdeelingsohef en 'een maga zijnmeester bij' het gom, gasbedrijf, een magazijn meester bij de duinwaterleiding en een chef van de openbare verlichting bij' het Gem. Electriciteitsbe- drijf. Eén ambtenaar geeft op ontvangen te hebben bedragen van in totaal ongeveer f 3000, twee geven elk een bedrag op van in totaal ongeveer f 1500 en de vierde erkent ongeveer f 150 te hebben ontvan gen. terwijl bij' door een vertegenwoordiger van het particuliere bedrijtf beschuldigd worde f 4000 a f 5000 te hebben ontvangen. Het feit, waaraan deze ambtenaren zich hebben schuldig gemaakt, is uitdrukkelijk veilboden in art. 19 van het ambtenarenreglement. B. en "W. hebben bovendien bijl circulaire in 1019 dit verbod in her- innering gebracht, onder bedreiging dat ieder, die zich aan overtreding er van schuldig maakt, uit den gemeentedienst zoui worden verwijderd. Die ■bierboven bedoelde ambtenaren zlij'n met ingang van 1 Januari ontslagen. Zij! hebben intusschen het recht van beroep op het scheidsgerecht, waarvan reeds drie hunner 'hebben gebruik gemaakt. Inimldl- dels is hun allen de toegang tot de gebouwen en terreinen van de betreffende bedrijven! ontzegd. de gasdirecteur van purmerend krijgt op verzoek een onderzoek. In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering kwam het bekende adres van den Bond van per soneel in overheidsdienst in behandeling. Tevens kwam ook een verzoek van den directeur der gas fabriek en van het electriciteitsbedrijf om een on- derzoek naar zijn handelingen in te stellen, aan de orde. B. en W. stelden voor, het door den directeur aagde onderzoek aan hen op te dragen, met me- -erking van de commissie voor bedoelde bedrij en. Hiertoe werd besloten. vaals aan het procedeerenw In de raadsvergadering! van gister ia op advies der commissie voor de bedrijnen door B. en W. voor gesteld den burgemeester te machtigen1 tot het in stellen eener reoht&volgiug tegen den vroegeren di recteur dier bedrijven, den heer De Groot, thans te Beverwijk, en de firma Gautzsch te Amsterdam. B. en W. stellen voor Mr. Nöthorn te Zutphen als ad vocaat in deze zaak te doen optreden. Aan mr. Nöthorn is verzocht om zoowel den heer De Groot als de firma's Gautzch, Eflster en Co en Bhrgeraeis- ter, benevens de Mij- Dordrecht aan te schrijven om de toegestane kortingen aan de gemeente terug te betalen. roerd ua beleafgyteZljK&ü gwrolgd, «ooderf afiltt owd«*- werkenden als bewijs dat alles buitengewoon in den smaak viel, een hartelijk applaus in ontvangst had den te nemen. Met het bekende gezellige bal na werden deze avonden besloten. wieringen. In de J.l. Vrijdagavond gehouden vergadering van Commissarissen der Onderlinge Vee- en Paarden* verzekering&maatschappiji „Helpt Elkander" werd de balans van de afdeoling paarden, loopende van 1 Mei tot 1 Nov., opgemaakt als volgt: Het aantal ver zekerde paarden bedroeg 160, met een waarde van f 64.547.50. Valiezen hadden in voornoemd tijdvak niet plaat». 'Besloten werd tot dekking van diverse kosten ezv bij) storting op het roservekapitaal, een premie te heffen van f 0.50 per verzekerde f 100 ka pitaal. wieringen. Het Sinte Maarten-feest j.l. Vrijdagavond gehou den, en speciaal door de jeugd, is keurig geslaagd. Overal zag men do kinderen mot brandende lampi ons, lantaarn!) es of iets dergelijks, het Sinte Maar- tenlied zingende, van huis tot huis gaan. Was het in Hippolytushoef druk, den Oever spande de kroon, •want door de vestiging van vele- huisgezinnen aldaar, was aldaar de kinderschaar zeer uitgebreid, hetgeen een ongekende drukte gaf. Aan bijna alle woningen werden met milde hand versnaperingen aan de jeugd: verstrekt, zoodat deze na afloop der rond* gangen, belast en beladen, dankbaar huistoe keerden den oever wieringen. De bierbottelaar J. Bakker M. Johz., die Maandag morgen naar zijn huis (den Oever) reed, had op den Molgendijkweg de onvoorzichtigheid met zijn auto den heer S. Jongkind, die per fiets eveneens naar den Oever ging en rechts van den weg reed, aan te rijden. De aangeredene kwam er vrij goed af, slechts een paar lichte verwondingen en gescheurde klee- ren, doch zijn fiets was geheel defect. Een achter op den auto gezeten passagier, de heer H'erm. Do- ves. werd door den schok dien de auto kreeg, eraf geslingerd en kwam. op den weg terecht, ook hij' liep een lichte verwonding op on kwam er goed af. Bakker, die doorreed, was nog geen 15 a 00 M. verder, cvf de auto sloeg, doordat plotseling zijln stuur vermoedelijk defect was geraakt, over de kop. Bakker zelf kwam er met enkele lichte blessu ren af doch zijin auto was danig gehavend, ja bijna versplinterd. wieringen. Het verkeer op onze wegen is tegenwoordig ver bazend druk. De wegen zelf verkeeren in goeden toe* stand, doch de vele opgravingen aan de kanten, voor waterleiding en! het P.E.N. verricht, maken het wel noodig, dat auto's, wagens en rijwielen bij het passeeren van anderen, voorzichtig moeten zijn, temeer daar de vele regens de wegen en grasbermen hebben doorweekt. JJ. Zondag kwamen1 in flinke vaart twee auto's van den Oever, tevens ging een autobus met passa giers naar den Oever, terwijl veel fietsende dames en heeren mede op den wegi waren. Bij. Smerp moest alles elkaar apsseeren. Maar hoe? 't Ging hard, de auto's, de bus de fietsers., 't ging te hard, enkele fietsers geraakten in den greppel tegen den wal en kregen lichte verwondingen, doch één, de jongeman E. Gorter, stoof tegen een der auto's aan (de ach terste) en liep daarbij' zeer ernstige hoofdwonden o pi, n.1. schedelbreuk' en bovendien een gebroken arm. In deerniswekkenden toestand bracht men hem biji den heer A. Klein binnen, Direct werd Dr. Pic- ca.rdt gewaarschuwd, die den gekwetste een voor- loopdg velband aanlegde, en ter verdere behandeling per auto van Bruul naar Helder liet overbrengen. Naar wij' vernamen, is zijln toestand ernstig Auto's en fietsers, doet toch voorzichtig en' rijdt wat langzamer! Dit ia voor u allem een ernstige waarschuwing! stjttaarten- Bij de alhier gehouden kerkelijke verkiezing is tot kerkvoogd herkozen de heer C. Peetoom en tot Notabel de heer j. Schermerhorn. veenhuizen, Bij' de Ned. Herv. Gemeente alhier is herkozen als kerkvoogd de heer C. Bart. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer D. Appel, ia als kerkvoogd gekozen de heer C. Kleimeer. Tot presi dent-kerkvoogd is gekozen de heer A. AppeL schoorldajt Voor een niet zoo heel talrijk doch zeer belangstel lend publiek voerde Zondagavond in de zaal van den heer Ter Burg de dilettantenclub „Ons Genoe gen" op het tooneelspel in 4 bedrijven: Strijd. Een mooi, en goed te volgen stuk, waarin eerlijk heid.' en trouw zegevieren boven lage practijken eni hebzucht. We hebben met alle aanwezigen genoten van het inooie en vlotte spel, waarbij' we konden constateeren, dat de club over pTima krachten be schikt. Denken we slechts aan het spel van Jacob van Rosaum en diens zoon Alhert. Eh in niet min der mate aan de (mooie weergave der rollen van Willem, Louiae en van de Moeder. Déze allen waren uitstekend, wat niet wegneemt, dat ook die kleinere rollen goed' waren verzorgd. Regie en grimage was in de handen van den heer Loevens weder uitste kend toevertrouwd, 't Was een mooie avond. anna paulownal Gevonden: een glacé handschoen en twee handen. Inlichtingen ter secretarie auto- I wieringen. Onder leiding van haar directeur, den heer P. Bruul, gaf de muziekvereeniging i Harmonie" |fl. ^ater- dagr en Zondagavond in de concertzaal ,,Co noord ia telkens voor een flink bezette zaal, de eerste winter- uir- ingen voor hare ongehuwde en gehuwde kunstlievende leden. Het programma bevatte een vijftal muzieknummers en een tooneellstukje in drie bedrijven, getiteld „Loon naar werken". 'Zoowel muziek ftta tooneel werden keurig uitge- hoogwoud, Het was gister een gewichtige dag voor de kejke- lijke gemeente, het ging over al- of niet-aansluiting aan den Raad van Beheer. In de vergadering van Kerkvoogden en Notabelen zijn van de negen leden 5 tegenstanders en 4 voorstanders. ZJondag moesten twee notabelen aftreden, n.1. een tegenstander en een voorstander, namelijk de hee ren P. de Boer, tegenstander en P. Vet. voorstander. [Biji de stemming, zijn uitgebracht 170 stemmen, waarvan op de heeren A. Zee 84, P. de Boer 90. P. Vet 83. P. Donker Jz. 73. Jb. Kuiper Cz„ K. Silver, J. Benit, J Ham elk 1 en- J. Bos 2 stemmen. Aizoo gekozen! de heer P. de Boer, tegenstander, en herstemming op nader te bepalen dag tusschen A. Zee, tegenstander en P. Vet, voorstander. Deze kwestie heeft heel wat onrust in de ge* meente gebracht en verschillende hoofden warm gemaakt. waard en groet. iBiijl Koninklijk Besluit van 22 October 1927. ia tot Heemraad van den polder Waard en Groet benoemd de heer P. Brugman, Groetpolder. Winkel. waard en groet. In de laatst gehouden! vergadering van Dijkgraaf en Heemraden is tot waarnemend Dijkgraaf be noemd de heer AJb. Via, Waardpolder te Kolhorn. waard en groet. Bil de besteding van het slootwèrk zijn gegund!: perceel I, Groetpolder, aan den heer J. Strooband te Kolhorn voor 25 cent per Meter en perceel II, Waard polder, aan den heer Jb. Meuleveld te Schagen voor 88 cent per Meter. -- waard en groet. De verhuring van de zeedijken heeft in totaal op gebracht f 760. De perceelen) zijn gegund: perceel 1 aan den heer Jb. Roeters. Nieuwesluis, Wieringer- waard, voor f 140; perceel 2 aan den heer P. Wou denberg, Wieringerwaard voor f 85; perceel 3 aan den heer J- Kisteimaker Sr., Wieringerwaard voor f 100; perceel 4 aan den heer C. Bellis, Kxeil Bar- singerh<ftm voor 1 100; perceel 6 aan den heer K. Portegijs te Kolhorn voor f 120; perceel 6 aan den heer P. Klare te Kolhorn voor f 125 on perceel 7 aan den heer L. van der Welle te Winkel voor f 90. DIRXSHORN. Algemeene vergadering van het Veefonds te Ha renkarspel, gehouden op Zaterdag 12 November 1927, des avonds 7 uur, bJJ D. Bruin alhier. Aanwezig met het bestuur 18 personen. De directeur, de heer Joh. Burger, opent de ver gadering, heet de aanwezigen allen welkom, on zegt dat het met het fonds in het afgeloopen Jaar heel goed geloopen is, een normaal verlies aan doode en afgekeurde koeien en de omslag, zoo wij straks zullen hooren, niet hoog. Ook de veehouders zelf hebben het tamelijk goed gehad, in zooverre dat er onder hun vee geen besmettelijke ziekte heeft ge- heerscht. Veel nieuws, zegt de Directeur voorts, kan ik op het moment niet naar voren brengen, doch wil de vogadering even bekend maken, dat wij <yp het oogenblik in het bestuur een jubilaris hefclbep en wel den boekhouder Haman, die thans 25 jaar die functie heeft waargenomen, en wel op de meest accurate wijtze. en ik ben zeer zeker de tolk van het geheele Veefonds, als ik den heer Homan feliciteer met dit Jubileum, Het Bestuur heeft dan ook ge meend. om dezen dag, n.1. 1 December eik. niet on gemerkt voorbij te laten gaan en wenscht na afloop der vergadering hier nog even op terug te komen. De notulen worden vervolgens gelezen en onver anderd goedgekeurd. Verder wordt door den Boekhouder het financieel verslag gelezen, waaruit blijkt dat het aantal verze kerde koeien en kalveren zoo ongeveer het 'zelfde is als vorige jaren en gemiddeld zomers 700 koeien en 150 kalveren en des winters 950 koeien en 100 kal veren. De omsag bedroeg over 't geheee jaar f 5.00 per koe en f 2.90 voor een kalf. Het fonds had een verlies aan dood of afgekeurd vee van 46 stuks, met een totaal-verlies van f 4394.27 Uitgekeerd i9 aan rekening veeartsen f 188.25. aan drukwerk f 43.95, kosten vergaderingen f 79.90, Rente Boeren leenbank f 34.69, porto's en invorderingskosten f 20.79, salarissen van directeur en bestuursleden f 624.50, terwijl aan huur van den veewagen was ont vangen f 41. De heer Grootes verklaart hierna, de lekening te heben nagezien on ailès in de beste orde te hebben bevonden, zoodat tot goedkeuring kon .worden over gegaan. De Directeur dankt den Boekhouder voor diens accuraat werk en de Commissie voor haar moeite. Tot commissieleden voor het nazien der rekening over 1927—1928 werden biji acclamatie benoemd de heeren C. Boekei, J. Groen en W. Kooij, die allen die benoeming aannamen. Volgde verkiezing commissarissen, periodiek af tredend de heereni H. Biesboer en N. Groot. Deze heeren worden beiden met groote meerderheid n.1. leder 15 stemmen, hebenoemd on veklaren desge vraagd die benoeming weder te aanvaarden. Hierna stelt het bestuur voor om het salaris van den heer Goed met f 30 te verhoogen, n.1. van f 20 tot f 50. in verband met deultbreiding van zijn kring. Zooals de heeren weten, zegt de Directeur, is de heer Goed te Koedijk met enlkele koeien dn ons fonds gekomen; op het oogenblik is het zoo ongeveer 100 stuka De wijk van Goed is echter niet gemakkelijk te bewericen .Hij heeft zelfs klanten onder de ge meente Schoor 1 (Hargen), en nu meende het Be stuur dat f 20 daarvoor toch geen vergoeding is en stelde het daarom voor om het te brengen1 op f 50. De vergadering ging hiermede ten volle accoord. Be heer Grootes zegt echter, nog een post ver goeding auto van Goed in de rekening te hebben gezien, doch de Directeur zegt, dat als er haa9t bij) is, of heel slecht -weer, de heer Goed gerust van zijn auto gebruik mag maken en als dan de post niet hooger is dan nu, n.1. f 1„ is hier zeker niets tegen. Hiermede was de heer Grootes het eens. Nla de rondvraag,, die weinig belangrijks brengt, EEN AVONTUUR VAN DE „POSTDUIF". een „blinde' passagier AAN boord. Over de postvluoht van luitenant Koppen naar Indië weet de Java-Bode van 12 October het vol* gende te melden, wat den koenen vliegers in Ban- doeng is overkomen. De „Postduif" zou dan gistermorgen, aldus ge noemd blad, naar Bandoeng vertrekken. Henk van Alsem, de operateur der Hispano-filmfabriek, zou medegaan in een der legervliegtuigen, om de „H- NAEA" te filmen in de lucht. Hetgeen geschiedde. Eilly van Stekelenburg nam een paar uur eerder haar badpakje onder den arm en zeide tegen haar man. „Nou, dag Jan; ik ga zwemmen". Doch in ste de van naar Tjikini, ging ziji naar Tjüilitan en in plaats van in het koele nat, klom zij: in de Postduif, waarvan de cabine vol bloemstukken stond en hield zich muisstil. Frijina kwam en Ellerman en majoor Odewalt en zij. begaven zich aan boord, maar zageru de kleine etowawaiy niet. D'e motoren werden aangeslagen, weg schoot de „Postduif"' en toen het bumpen van de wielen ver vangen was door het wiegen in de lucht, achtte de actrice den tijidj gekomen, om tusschen de bloemen uit te voorschijn' te kruipen tot matelooze verbazing van de „Opvliegenden" van de „Postduif'* Maar wat konden zij doen? En zoo stond Elly van Stekelenburg twee uur la ter zonder hoed, nog altijd met haar badpak onder den arm, in Bandoeng, waae zen, na met de vliegers mee gehuldigd te zijn de sombere ontdekking deed, dat de ebbe in haar portemonnaie van dien aard was, dat zij niet eens meer een spoorkaartje naar Weltevreden kon betalen. En toen was Jan Mulder weer goed genoeg. Deze ongelukkige had uren verdaan; met kiri, ko- nan. per telefoon in Weltevreden informeeren, of iemand ook wist. waar zijn vrouw was. toen hij in den middag verblijd werd met een telegram. „Veilig bandoeng aangekomen, leve de kaelem zend geld koene aviatrice elly". Met den middagtrein kwam- ze weerom; trotsch op haar kwajongensstreek. Doch de moraal is wel, dat de tifd voor het Bur- gerluchtverkeer gekomen! is. De reizigers willen niet langer op den grond blijven, GROOTE BRAND IN PETROLEUMTANKS. Een angstaanjagende vlammenzee. verrassend snel den heuvel af, dat het een groot won- dér mag heeten, dat niet een groot aantal mensöhen die in de onmiddellijke nabijheid met het bluSBchings- i werk bezig waren, het leven verloren. Zeker is, dat bij deze gelegenheid het snelheidsre cord op de 100 meter door de verschillende bruine broeders is verbeterd. Aan keeren van het vuur viel niet te denken en in een ommezien stond de des mor gens met zooveel moeite geredde tank opnieu in brand en ontplofte kort daarop. Het dak der tank, werd hier bij in zijn geheel opgenomen en naast de tank neer gesmeten. Aan de andere zijde van den heuvel stroomde de brandende olie in 2 geulen naar benedén en bedreigde het terrein. Woning 15 werd eveneens door stroomen brandende olie bedreigd. Het kleine riviertje, de Soat, dat zich langs verschillende woningen en toko's naar zee spoedt, voerde de olie in groote hoeveelheden me de. Een ieder, die op een olieveld bekend is, kan zich voorstellen wat de gevolgen zouden zijn geweest, in dien het vuuur over de geworpen onderloopsche dam men in dit riviertje zou zijn geslagen. Gelukkig ge beurde' dit niet en dat was het tweede wonder. De hoe veelheid! olie, welke in de baai terecht kwam., werd aan zienlijk,zoodat de in de baai liggende Maatschappij vaartuigen door de „Nautilus" werden weggesleept. De bevolking der kampongs begon met vrouwen en kinderen te vluchten, deels in prauwen over zee, deels over land. De Europeescihe dames met haar kinderen vluchtten onder leiding van e enige heeren naar Boela^ ketjil. Omstreeks vijf uur nm. was het gevaar voor het emplacement geweken. Circa 10 uur des avonds was de 5000 tons tank uitgebrand en werd alleen nog ge streden tegen de in de parits nog hevig brandende olie. Wachten voor den nacht werden ingedeeld en des morgens vroeg doofde ook het vuur in de 10.000 tons tank. Een tragedie in een afgelegen hoekje der Molukken behoorde weder tot het verleden. Wat het voor de ve teranen zeggen wilde, hun onder moeilijke omstandig heden tot stand gebrachte werk in 24 uren tijds to taal te zien vernietigd, kan een ieder zich voorstellen, die zelf voor zijn werk voelt en ook weieens iets tot stand heeft gebracht. Vooral hier in de eenzaamheid, ruim j zonder eenige afleiding van buiten af, treft zulk een slag dubbel gevoelig. Dezer dagen deed de stoomfluit ons, Boelaueezen, op den gewonen tijd' ontwaken, schrijft V. N. in „Minyak", het orgaan van de Vereeniging van geëmployteerden bij de petroleum-industrie in Ned.-Indië. Niets wees op een naderend onheil, en langzaam maakte het nach telijk duister plaats voor het grauwe morgenlicht. Plotseling, om <s.a. 6.15, hoorden wij een verschrikke- 1 ijken knal, gevolgd door een roffel van doffe donder slagen. Bijna onmiddellijk daarop gilde langgerekt en onheilspellend' de stoomfluit. Een 100.000 tons tank, waarin zich nog ca. 2400 ton olie bevond, staande op een z.g. tankheuvel, stond in lichtelaaie. Een stuk van de tank was afgescheurd. Enorme rookkolommen, waar- tusschen lekkende vlammen, verduisterden de lucht. Het s.8. „Khodoung" lag afgeladen aan den steiger gereed tot vertrek. Het schip koos dan ook kort na het uit breken van den brand zee. Het vuur verspreidde zich beangstigend snel. Een vallei, welke achter den tankheuvel ligt en zich uit strekt tot de distilleerderij, voerde dé brandende olie, welke langs de helling naar beneden stroomde, naar een 5000 tons tank, waarin zich nog q.a. 178 ton olie bevond. In minder dan geen tijd omringde het vuur ook deze tank. Juist toen alles gereed was om hier de olie uit te pompen, vloog de zuigleiding, voor den afsluiter aan de tank, uit elkander en werd weggeslin gerd, hetgeen gepaard ging met een hevigen slag. Een gedeelte dezer zuigleiding werd later achter woning No. 15 teruggevonden. 108 Kg. dynamiet, welke even eens gevaar liep te ontploffen, indien het vuur zich in de y richting der opslagplaats zou uitbreiden, werdi ge transporteerd en buiten de boei, verzwaard! met stuk ken ijzer, in zee geworpen. Het vuur, dat de 5000 tons tank omringde, kon ten slotte gekeerd Worden met behulp van Foamite. IJlings opgeworpen dammen, welke onderloops waren gemaakt, lieten de olie wegstroomen, doch hielden de Foamite aan de oppervlakte tegen. Dit 'bezorgde ons een tijde lijke overwinning op het vuur en de tank bleef voor- loopig -behouden. Een poging om de 10.000 tons tank te blusschen, mislukte. Intusschen was men overgegaan tot het blusschen met behulp van water en zand van de nog gloeiende boomen en het struikgewas in de vallei, terwijl om het brandende complex een rintis werd geslagen van 10 meter 'breed, om het in brand geraken van het geheele terrein te voorkomen. Om c.a. 2.30 uur laaiden de vlammen in de 10.000 tons tank, welke nog steeds als een hel stond te bran den, plotseling hoog op en stroomde brandende olie opnieuw langs verschillende zijden van den heuvel naar beneden. De hoeveelheid was zoo groot en kwam zoo BQVEN-DIGOEL. Een kijkje in het verbanningsoord der Inlandsche communisten. Hoe het er in het verbanningsoord der Inlandsoho communisten te Boven-Digoel, toegaat, wordt in het onderstaandie door den correspondent van het „Soer. Ha.bl." op de volgende' wijze geïllustreerd. Een sergeant, belast met het toezicht op het werk der geïnterneerden, een heel slap toezicht, want er mag niets geboden worden, enkel maar kijken, kweet zich, volkomen volgens zijn instructies, van zijn plicht. Een militair van het Hollandsche leger, i» in het oog van een Inlandsch communist een verachtelijk wezen en om dit duidelijk te doen uitkomen, deponeerde een dezer heeren een flinke hoeveelheid speeksel op de schoenen van den toezienden sergeant. Deze man bezat zijn ziel in lijdzaamheid, bleef kalm, maar hij wilde de zaak todh niet blauw-blauw laten. Hij meldde dus het gebeurde aan zijn kapitein. Het bloed begon dezen militair sneller door de aderen te jagen. Hij pakte de beenen en stevende met den ser geant op den ,fieren" communist af. Maar deze, voor geen klein geruchtje vervaard, nam nu de schoen van kapitein Bedring tot mikpunt, en met succes. Kapitein B. liet het heerschap opsluiten. De president van Ambon, dien deze zaak telegrafisch werd voorgelegd, was het met 'kapitein B eens: dit was beleediging van het gezag; dus een maand in de nor. Het militaire toezicht op het werk sorteerde niet veel effect en daar sinds Juni een Padanger, een bestuurs- assistent ter plaatse was, die goed met d'e geinter- neerden kon opsdpeten, besloot men hot toezicht in hoofdzaak aan hem op te dragen en de soldaten van die taak te ontheffen. z Totnogtoe mag men zich over dit besluit verheugen. Twee kampongs beginnen reeds te verrijzen, namelijk kampong A en B. De eerste telt reeds 130 inwoners, de tweede ruim 60; dé derde, G, waaraan men eigen lijk het eerst begonnen is, vordert slechts heel lang zaam. De oorzaak ligt in de vruchtbaarheid van den bodem. Do landbouwkundige Tietjens, die in het Pa- lembangsche zijn sporen verdiend' heeft, is hier geplaatst niet alleen voor de Boven Digoel, maar voor het ge heele gewest der Molukken. Toen men aan de Boven Digoel meer werklust veiS- toonde, is hij er heen gezonden (2 Sept.) om de gein- terneerden met raad en daad bij te staan. Hijliet eenige inlichtingen aanplakken, vertoonde zich dagelijks in de kampongs en barakken, men klampte hem aan om inlichtingen, met het gevolg, dat er in kampong A en later ook in B een vergadering belegd werd, waar bij ook kapitein B aanwezig was. Verschillende zaken werden besproken, de geinter- neerden, ex-timmerlieden, verzochten hun gereedschap pen van Java te mogen laten komen en de ex-smeden vroegen om een smederij. De wil om te werken schijnt dus wakker geschud te zijn<

Schager Courant | 1927 | | pagina 5