Almuntli- imlliifllii, Vraagt in Uw omgeving HERMAN NYPELS KANTONGERECHT SCHAGEN. NEELS - HELDER 25atfcróug 19 November 1927. 70ste Jaargang No. 8155. Eerste Blad. De B-3 FINALE UITVERKOOP Binnenlandsch Nieuws. Te beffen maatregelen door den Ver. van Gasdirecteuren. De Cadettenschool te Alkmaar. Reclame op rijbewijzen. onze kleeding, beste inlichtingen Heeren- en Kinder- kleedingmagazijnen SCHAGEN V HELDER. Een eigenaardig heerschap. Meisje door de stoomtram doodgereden. DE NIEUWE BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. De gasdirecteur van Utrecht Een staking voorkomen. COURANT. )it blad verschijnt viermaal por week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Advor- lontiön nog zooveel mogelijk in hot oorstuitkomond nummer geplaatst. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden 11.05. Losse nummers 0 cont. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere rogol meer 20 cent (bowijsna inbegrepen). Grooto lettors vrordon naar plaatsruimte borekonrt. dit nummer bestaat uxt zeven bladen. Zittingi van, Donderdag 17 November. VOOR, DEN KINDERRECHTER. Mot gesloten deuren werden, wegens minderja righeid van verdachten, een tweetal zaakjes behan deld. G. J. H. stond wegens overtreding van art. 59 W. v. S., het plegen van baldadigheid, terecht, doch werd zonder toepassing van straf aan zijn ouders ieruKgeven. Tegen G. v. d. M. werd wegens over reding der motor- en rij wiel wet f 10 boete of 1 «eek tuchtschool geëischt. EEN LOFFELIJK STREVEN. MAAR TOCH ftrafbaar. Do volgende zaak heeft reeds op de vorige te rechtzitting gediend, en betreft een overtreding van Ie wet op de openbare middelen van personenver- oer. De Héldersche aannemer v. d. V. liet zijn ar beiders meerijden met de vrachtauto welke eiken d«r van Den Helder naar het werk te EWIjteksluis reed. alwaar zij' voor het vervoer van materiaal ge bruikt wordt. Het was dus enikel en alleen ten ge rieve van zijn werkmenschen. opdat deze niet 's morsrens heel vroeg, naar hun werk behoefden t® fietsen. Nochtans v^trof het hier volgens de verba lisanten. de rijksveldwachters Korstanje en Wit vliet. het vervoer van personen, met een auto. welke niet volgens de wettelijke voorschriften was goed gekeurd De kantonrechter vindt het niettemin een loffelijk streven van verdachte om op deze wijze het zijn werkmenschen gemakkelijk te maken, doch kan niet toestaan, dat op deze wijze de wet op de openbare middelen van personenvervoer wordt overtreden. Met medewerking van de gemeente Hel dor eni de Arbeidsbeurs, worden de arbeiders thans per gesloten autobus naar hun werk gebracht, iets wat verdachte veer moeite gekost heeft, zooals hij («perkt. De A. v. h. O. M, wijlst er op d'at bijl deze her nieuwde behandeling geeni nieuwe lichtpunten naar voren zijn gekomen en oischt f 15 boete of 15 dagen hechtenis. De uitspraak is f 10 boete of 5 dagen hechtenis. i t zal wel een eendje GEWEEST ZIJN. De volgende verdachte. Joh. Sn. i9 niet verschenen. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij den 22sten Juli in de Zijpe met een jachtgeweer had rondgeloopen, londer daartoe de vereischte vergunning te hebben. Op dien avond, het was alles behalve een zomer- liche avond, was de eendenkooi-houder Korver met het een en ander in zijn kooi bezig, toen hij hoorde schieten, eerst éénmaa1 en toen later nog een paar maal.Dat kon wel eens geen zuivere koffie wezen, dacht hij. en hij is toen op zijn fiets gestapt om eens te kijken. In den Ruigenweg zag hij, dat in het hooiland een paar personen bij een klamp hooi zaten vaar ze iets begroeven. Na eerst een praatje met te te hebben gemaakt, gingen ze gezamenlijk het land af, maar Korver was wat verder in een bosch- |e staan staan en na daar een kwartiertje te hebben «wacht, kwam. er, zooals hij wel gedacht had. een. der beidé mannen terug, die weer het land inging en bij dezelfde hooirook bleef staan. Toen hij terugkwam, heeft Korver hem opgewacht, en agd of verdachte daar soms net geschoten had, dat was natuurlijk niet zoo. Tenminste,dat 'eerde verdachte, doch in. een zak, die hij op zijn droeg, was heel gemakkelijk den loop van een «weer te herkennen, terwijl er tevens een eende- Haart uitstak, zooals Korver dacht. Verdachte Sn. was toen vlug aan den loop gegaan. Later beweerde de laatste dat het geen eend. maar een wulp ge weest was, doch de kantonrechter zegt met een knipoogje: „Het zal wel een eendje geweest zijn. Horver!" hetgeen deze volkomen beaamde. Tegen den rijksveldwachter Holema heeft ver dachte een volledige bekentenis afgelegd, hetgeen voor den A. v. h. O. M. voldoende bewijs is, om hem tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis te ver- oordeelem met verbeurdverklaring van het in beslag «nomen geweer, hetwelk is terug te bekomen tegen totaüng van f 15 of 10 dagen hechtenis. De uitspraak is f 15 boete of 10 dagen hechtenis, doch de waarde van het geweer taxeert de kanton rechter op f 20, te vervangen door 10 dagen hecht. EEN DUTJR HAASJE. l_Het volgende zaakje beweegt zich eveneens op Sgebied en is gericht tegen den landbouwer •m kl, die op den I2den Sopt., dus in gesloten tijd, een haas had neergelegd, welke vanaf zijn Mop den dijk gevlucht was. «Dat zal een duur haasje worden, manl Kerkt de kantonrechter, alvorens de behandeling ®en aanvang neemt, op. Verdachte ontkent echter 'het hem1 ten laste ge- "ftóe, zooais dat, in do dagvaarding ia vastgelegd. Zooals reeds gezegd, stond hij» op zijn land. toen zijn zoontje een haa-s zag liggen. Het was zoo ver lokkelijk zegt verdachte en daarbijhet was 'n haas, die op mijn land was opgegroeid. Maar ik had- het niet moeten doen voegde hij! er vlug aan toe. Neen, dat "had je zeker niet zegt de kan tonrech ter, het wordt een dure geschiedenis. Tegen verdachte, die het verlies van zijn jacht geweer zeer aan het hart gaat. wordt f 20 boete of 10 dazen hechtenis geëischt. De uitspraak is f 10 ef 10 dagen met verbeurdverklaring van het in be- s'ag genomen geweer ep, de opbrengst van „het" haas. een lolletje. Een paar jeugdige landarbeiders Petrus D. en Mc. Joh. Sch. te Harenkarspel, hadden „puur uit «en lolletje" op den 18den September bij hun dorps genoot Kampen op het erf baldadigheid uitgehaald, «oor met een riem de deur vast te binden en al oorreUjke kir.d-ï achtighoden meer. De a. v. h o. m. vindt dat aan dergelijke bal dadigheden van zulke grooto jongen* maar een einde moet komen en eischt tegen ieder van hen f 10 boete of 10 dagen hechtenis. De uitspraak ia f 5 boete of 5 dagen hechtenis. 1 TWEE NÏET-PLAKKERS. ■Da volgende twee zaken betreffen hot niet-plakken voor in dienst hebbend personeel. De aooveelsto slachtoffers van de navordering. Het zullen de laatsten heuech nog wel niet zijn. Willem' K. te Winkel, die niet verschenen Is, wordt veroordeeld tot 26 maal f 1 boete of 26 maal 1 dag hechtenis, terwijil tegen Corn. v. G. te Oudkarspel, omdat hij' zoo goed voor zijln zaak pleit, 26 maal twee kwartjes of' 26 maal1 1 dag hechtenis gevraagd wordt. HOOIWINNEN OP 30 OCTOBER. Pieter Schr., te Kreil, gemeente Biarsingerhorn, was den 30sten October nog aan het hooi winnen, hetgeen de kantonrechter nogal laat in den tijd vond. Maar dat moet tenslotte ieder voor zich weten. Dat >het echter op Zondag gebeurde, daarmede had de politie zich niet kunnen vereonigen. De oorzaak hiervan was, dat verdachte niet eerder in de gele genheid was. zooale hij zei. Hij schijnt echter op dat cogenblik een buitgewoon Zondagsch humeur te hebben gehad, wat hij op de politie verhaalde, toen deze hem er opmerkzaam op maakte, dat het verboden was Zondags langs den openbaren weg te werken. Dit optreden tegen de politie is niet in zijn voor deel, wanneer de kantonrechter uitspraak doet en hem veroordeelt tot f 6 boete of 6 dagen hechtenis. De eisch was f 8 of 8 dagen. Wegens niet verschijnen worden bij verstek ver oordeeld: Voor overtreding van de Motor- en Rijwielwet- B. t ?L Sm* f 4 01 4 &K'< A. P. f 4 of 4 d.; K f 4 of 4 d*Br. f 3 of 3 d#.; R. f 3 of 3 d.; S'ch. '4 of 4 d*.; Kl. f 4 of 4 d«.: K. f 4 of 4 d«.; B. f4 of 4 dg; De B. f 4 of 4 da;.; D« Gr. f 4 of 4 dg,; V. L f 4Z D® Vir. f4 of 4 dfT.; Sr>- f4 of 4 dg.; N. f4 of 4 djr.; P. f 4 of 4 d*.; V, f8 of 6 dg. Voor overtreding van de IJkwet: v. d. O. f 2 of 2 0 of 3 St- z 2 of 2 maal 2 da H. 3 maal f2 of 3 maal 2 dg.; De G. f 6 of 6 d*.; Allen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen inhoudsmaten of gewichten. Voor overtreding van de Arbeidswet: P. 2 maal f 0 of 2 maal 3 dg.; K. D. f 5 of 5 dg.; D. 2 maal f 4 01 c maal 4 dg.;- Sn., oveitr. noütieverord. Harenkarspel f 3 of S dg. HEEREN- en JONQENSKLEEDING. wegens opheffing. W Zondags lol 12 uur v.m. geopeud. BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERING. In het blad ven de Vereen, v. Gasdirecteuren. Het Gas ;tomt een artikel voor, waarin het bestuur in het verband met de corruptie van enkele van de le- wenechen Ktt8 °'a' de V°lgend8 Het bestuur schrift o.a.: Ten einde zoowti ten opzichte van de gewone als van de buitengewone leden de noodige maatregelen te kunnen nemen, heeft het bestuur besloten, vóór l Januari 1928 een buitengewone algemeene vergade ring bijeen te roepen, ter behandeling eener ingrij pende wijziging der statuten. Ten opzichte van de gewone leden zal worden voorgesteld, dat het lidmaatschap onvoorwaardelijk eindigt, zoodra de betrekking van directeur of hoo- ger ambtenaar van een gasbedrijf (als in art. 6 der statuten voor het gewone lidmaatschap vereischt), niet meer wordt bekleed, zoodat niet meer in functie zijnde directeuren of ambtenaren de vereniging au tomatisch verlaten. Deze bepaling voorkomt, dat door het bestuur voor ieder afzonderlijk geval van ontslag een nader onderzoek zal moeten worden ingesteld; onde-rzoek waarbij het wellicht niet over voldoende gegevens zou kunnen beschikken. Het instituut „buitengewone leden" de leveran ciers wordt opgeheven, omdat langs denzelfden weg als bij gewone leden niet is uit te maken, wie bij de corruptie betrokken is. Verkoop door de Tweede Kamer goedgekeurd. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Ka mer zich vereenigd met het wetontwerp tot goedkeu ring van den onderhandschen verkoop aan de ge meente Alkmaar van de voormalige Cadettenschool, aldaar, met bijbehoorende gebouwen, en gronden, voor de som van f 183.833. De heer Knottenbelt, lid van de Tweede Kamer heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat prof. mr. W. H. Drucker, hoog leeraar aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam, tot den Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland een brief heeft gericht waar bij hij bezwaar maakt tegen hef voorkomen eener advertentie op het voor hem bestemde rijbewijs? 2. Acht de minister het geoorloofd aan een bewijs stuk, dat in de wet wordt aangeduid als „rijbewijs" naar soliditeit en pasvorm van men zal U steeds de geven. en als zoodanig door belanghebbenden wordt aan gevraagd, het karakter van reclamebiljet te geven? 3. Is minister niet van oordeel, dat het beneden de waardigheid van ^en Staat ia van Staatswege uit gegeven officieele stukken tevens te bestemmen tot reclamebiljetten? 4. Is de minister bereid het gebruik van rijbewij zen tot reclamedoeleinden te doen ophouden? 5. Is de minister bereid den onder hem ressor- teerenden diensten beperkingen voor te schrijven ten aanzien van het aanwenden van voor den openbaren dienst bestemde goederen voor particuliere reclame? Iemand met veerschillende kwaliteiten. Amersfoort werd dezer dagen bezocht door iemand, die zich uitgaf in verschillende kwaliteiten, zich daar bij telkens anders noemende en kwistig met universi teitsgraden werkende, vertelt het „U. D." Bij een ca féhouder deed hij zijn intrede als ingenieur, opzichter van Waterstaat, belast met het maken van een grootscih werk op telefoongebied op de Appelmarkt De café houder mocht assisteeren bij het aanstellen van een uitgebreid personeel. Een expediteur kreeg opdracht om een partij mate riaal op electrisch gebied te vervoeren naar Barne- veld, waaraan 'n zeer hoog loon verbonden was. Voor de J. P. Adolfstichting te Achterveld werden eenige rieten manden en een kinderwagen besteld. Voor de schoolvereeniging te Scherpenzeel kreeg een bakker een mooie bestelling voor St. Nicolaas, n.L, 25 K.G. suikerbeestjes, 25 K.G. speculaas en een aan tal St. Nicolaaspoppen van een half pond. Bij een radiohandelaar werd een toestel a f 387. besteld met als conditie dat speciaal... Huizen dui delijk gehoord kon worden. Hier beide Hij do vrouw van één onzer dominee's op, teneinde een 'betrouwbaren indruk te maken. Toen hij tenslotte nogmaals bij een banketbakker de schoolvereeniging te Scherpenzeel wilde goed doen verscheen de recherche en nam den man mee naar het politiebureau. Hier bleek dat hij ook reeds te Hoeve laken deze praktijken had uitgeoefend. Daar hij in het Politieblad gesignaleerd werd, i* hij naar Utrecht overgebracht. Donderdagmiddag omstreeks één uur is op den Mid denweg nabij de Kruisweg te Amsterdam een treu rig ongeval gebeurd. Daar raakte op onverklaarbare wijze een 20-jarig meisje onder de tram der Gooische Stoomtram. De locomotief sleurde het slachtoffer der tig meter mede. Om haar te bevrijden moest de ma chine opgevijzeld worden en toen bleek, dat het leven reeds geweken was. Het lijk dat vreeselijk verminkt was, werd per autobrancard van den G. G. D. naar het Binnen Gasthuis vervoerd. Waarschijnlijk is het meisje, waarvan de identiteit nog niet is vastgesteld te Den Haag woonachtig. De leeftijd wordt op 20 jaar geschat. De algemeene vergadering van den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken werd Vrijdag 18 November 1927, 's middags om 1 uur gehouden op de bovenzaal van den heer C. Koetsveld te Alkmaar. De voorzitter, de heer Jac. Met, Alkmaar, opent de niet druk bezochte vergadering en spreekt den wensch uit, dat de besprekingen in het belang van de zuivelbe reiding zullen zijn. De notulen worden door den secretaris, den heer C. den Hartigh, Heerhugowaard, gelezen, waarna ze on veranderd worden vastgesteld. Door den secretaris wordt vervolgens verslag uitgebracht van de kaaskeu ring, die tijdens de landbouwtentoonstelling van de afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw is gehouden. Aan de keuring werd door 14 fabrieken deelgenomen, en over het algemeen was de kwaliteit der ingezonden kaas goed. De eerste prijs werd met 81 punten toegekend aan „Vita Nova" te Heerhugowaard, de 2e prijs met 77 punten aan „De Volharding" te Hauwert, de 3e prijs met 76 punten aan „De Eendracht" te Wogmeer, de 4e prijs met 74% punt aan „De Concurrent" te Anna Paulowna. Door den heer Buis te Purmerland wordt gevraagd, voortaan behalve cijfers ook enkele opmerkingen op het raoport te vermelden. Door het bestuur zal met dezen wensch rekenschap worden gehouden. Ket verslag der gehouden kaaskeuring wordt goed gekeurd. Het aftredende bestuurslid, de heer A. Schrooder, wordt met 15 van de 17 stemmen herkozen. Het jaarverslag van den zulveloonaulent over 1926. Door den heer Dr. L. f. O. Schetf, worden eenige beschouwingen gegeven, naar aanleiding van het jaar verslag van den zuiveloonsulent over 1926. De inlei der begint met de opmerking dat het zijn gewoonte is steeds terug te komen op een zaak die hem ter harte gaat, d.i. de controle op het werk der melkcon- troleurs aan de fabriek. Meerdere malen tooh wijken de verkregen bedijfering van de controleurs af aan de becijferingen aan het laboratorium te Hoorn. Het is beter dat de fabrieken zelf eerst onderzoeken of de gehouden controle in orde is aan de fabriek, dan dat wantrouwen wordt opgewekt jegens het werk van den controleur. Verschillende zaken toch kunnen oorzaak zijn van de onjuiste becijferingen, en liggen vaak bui ten de sdhuld van den controleur. Een goed controleur moet er op gesteld zijn dat zijn werk onderzocht wordt. De melkvervalsohing komt gelukkig niet veel voor, maar toch komt ieder jaar in spréker's verslag een geval voor, een geval waarbij aan den melkleverancierr een boete van f 200 werd opgelegd, aan de avondmelk was 10 water toegevoegd. Men begrijpt, dat de monatername teer secuur moet zijn geweest. De inleider behandelt voorts de uitbetaling der melk en deelt imee, dat de juistheid van uitbetaling naar vetgehalte in verschillende streken in twijfel wordt getrokken. Spr. raadt aan met de uitbeta ling nog steeds rekening te houden met het vetge halte en met de vetvrije droge stof. Met verhooging van vetgehalte gaat niet altijd een verhooging ga- paard van vetvrije droge stof. Controle op thermometers blijkt nog steeds zeer gewenscht, wat spr. met verschillende voorbeelden aantoont. Koopt dus thermometers voorzien van een bewijs van deugdelijkheid, afgegeven door een onpar tijdig persoon. De inleider doet voorts mededeelingen over be- drijfssitoornissen, en verschillende wenken die tot verbetering zullen kunnen leiden, worden daarbij gegeven en oorzaken behandeld. Ook inspectie op de boerderijfen ia zeer aanbeve lenswaardig en verzoeken tot het houden van in spectie worden' door verschillende boeren jaarlijks ingezonden. Ook de groote fabrieken zien dit in en 'laten haar controleurs vaak den toestand op de boerderijen, opnemen. Met hèt oog op de tuberculose bestrijding is deze inspectie zeer gewenscht (geen besmette wei aan jong vee toedienen). De fabrieken moeten hier de leveranciers beschermen tegen dei tuberculose bij: bet jongvee en goede controle kan hier veel voorkomen. De inleider wijst ten opzichte van het .goed' mel ken" enz. op het goede werken door „Holl. Noorder kwartier" en deze Bond' moest dat goede werken financieel steunen. De aandacht wordt gevestigd op de cursussen voor voormelkers en ter voorbereiding is het gewenscht, dat leerlingen voor den cursus, aanvangende Octo ber 1928 zich nu reeds aanmelden. Door den Voorzitter wordt den inleider hartelijk dank gebracht. De heer Van der Ooivi bepleit het verleenen van steun aan „Hollands Noorderkwartier" en de Voor zitter doet de toezegging, dat het Bestuur deze quaea tie in de bestuursvergadering zal bespreken. De inleiding, geeft nog enkelen personen aanlei ding tot het stellen van vragen, die door den heer Dr. Scheij worden beantwoord. Nadat een commissie voor het nazien der reke ning. 1927 waa benoemd, volgde sluiting. SPOEDIG EEN BESLISSING TE WACHTEN, Niaar de „Tel." verneemt is thans zeer Bpoedig ide beslissing te wachten inzake Utrechts gasdirecteur Zij verneemt, van betrouwbare zijde, dat B. en W. het vaste voornemen hebben den heer Bruinwold Riedel oneervol te ontslaan. B. en W. wachten echter nog op het advies van de Commissie van Beroep in Ambtenaarzaken. Haar werd' medegedeeld dat het lang niet zeker is. dat dit advies van in vloed) zal zijn op het door B. en W. aan den Raad in te dienen voorstel. Verder verneemt zij', dat B. en W. den heer Bruinwold Riedel reeds hebben mede gedeeld, dat zij van plan zijn oneervol ontslag te verleenen. in de twentsche industrie. Inzake het-dreigende conflict bij de N.V. Textiel Mij. L. van Heek en Zn. te Losser verneemt het Hbl. het volgende: De directie had te kennen gegeven, dat zij wel de bestaande quaestie met de arbeiders wilde regelen, doch niet met eeii bestuurder van „De Eendracht". Teneinde geen beletsel te vormen voor het tot stand komen van een minnelijke oplossing der bestaande quaestie werd op een Dinsdag jl. met de arbeiders gehouden vergadering, op advies van „De Een dracht" besloten, een commissie uit de arbeiders te kiezen, welke een onderhoud miet de directie zou aanvragen. Bedoelde commissie heeft Woensdag een onder houd gehad met de directie, waarhij is afgesproken, dat lo. het loon der spinners zal bedragen f 28.50, der aanlappers f23 en der opstekers f 11.50; 2o. zoo dra de afvalmachines een normale productie opbren gen, zal ook het loon van de daaraan werkzaam zijnde arbeiders in orde komlen; 3o. de Christelijke feestdagen zullen worden uitbetaald; 4o. een rege ling voor uitkeering bij ziekte zal worden getroffen door aansluiting bij het ziekenfonds voor Enschede en Lonnekcr. Donderdagmiddag is hierover, onder leiding van een bestuurder van „De Eendracht" door de arbei ders vergaderd. Besloten werd op vacantle te zijner tijd t.erug te komen, doch overigens met het resul taat genoegen te nemen en het stakingsbesluit in te trekken.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1