Alom»] mms- Aimtniii- Liiiinvllil WOUDA's n GOUDEN KETENEN Dinsdag 22 November 1927. 70sfte Jaargang No. 8156. Eerste Blad. De verkiezing voor het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier. Feuilleton. Binnenlandsch Nieuws. Vereeniging van Waterschapsbelangen en Verkeerswegen te Hoogwoud. Parel-Tarwebloem Ernstig auto-ongeluk bij Nijmegen. „Gevaarlijke berm" SCHAEER COURANT Dit blad verschijnt viermaal per weolc: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, -./orden Adver- toistiöii nog zooveel mogelijk in hot oorstuitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.C5. Losse nummors cent. ADVERTEN- TIÖN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere rogel meer 20 cent (bowijsna inbegrepen). Grooto lottors worden naar plaatsruimte hcrelconri. dit nummer bestaat uit twee bladen. Te Alkmaar hield het bestuur van de Algemeene Kiesvereenigïng met de door haar gestelde candidaten een vergadering ter bespreking van den uitslag der gehouden verkiezing, en de te voeren propaganda voor de herstemming. De voorzitter releveerde in zyn openingsrede de ge voerde propaganda en den daarop gevolgden schitte renden uitslag. Al is slechts 1 candidaat gekozen, ter- Lvyl nog drie in herstemming komen, het op de can- ten der Alg. Kiesvereen. uitgebrachte stemmen- ital is zoo groot geweest, dat de samenwerking der itieke partyen op den grondslag de zetels in het loogheemraadschap te doen bezetten als door het com- imis is gewild en gepropageerd, door de kiezers is •oordeeld. Aan allen, die in een of anderen vorm lor de verkiezing op den grondslag der Algem. Kies- treen. hebben gewelkt, bradht hij warme hulde,in t jzonder aan de vereeniging Purmer Belang, welker voorzitter hy op dezö bijeenkomst in het bijzonder hartelyk welkom heette. In Helder hebben de candi daten, de heeren Bandsma en Verstegen, zich in stryd niet de goede trouw, teruggetrokken, wat in een cir culaire aan de kiezers is meegedeeld. Ware dit niet ge schied. het succes zou nog grooter zijn geweest. In den loop der verder gehouden besprekingen, werd de houding dezer beide heeren ernstig afgekeurd, en werd door den 'neer Eriks, die de besprekingen over hun candidaatstelling heeft gevoerd, meegedeeld, hoe zij ook na hun candidaatstelling en na de cvritiellc, welke door de betrokken politieke partij op het aan vaarden der candidatuur is uitgeoefend, er niet aan dachten, het zelfs verre van zich afwierpen, dit aan vaarden terug te nemen. Bij de bespreking der te vieren propaganda werd jduidelyk in het licht gesteld, hoe een groot deel der 'gelanden de actie der Algem. Kiesvereen. hebben ïsteund. Van de rond 67000 individueele stemmen wa- rm niet minder dan 28000 op haar candidaten uitge bracht voor wat de hoofdingelanden betreft, d. i. al- oo 42 en alle politieke partijen 58 Voor plaats vervangende Hoofdingelanden waren deze cijfers: 65000 in totaal, 24000 op de candidaten der Algem. Kies vereen., 41000 op die van het compromis, of resp. 37 en 63 Ware er evenredige vertegenwoordiging, het zetel-resultaat zou overweldigend zijn geweest, al thans in dien zin, dat het een felle logenstraffing zou tijn geweest van de voorstelling, die het compromis aan den vooravond van den toekomstigen uitslag gaf, als gold het een nietig groepje van 75 tegen êen niet te breken leger der politieke aanhangers. Met voldoe ning werd door de vergadering geconstateerd, dat de Algem. Kiesvereen. den verkiezingsstrijd heeft gevoerd op faire en ridderlijke wyze, terwijl de tegenpartij en sommige bladen, die zich in haar dienst hadden gesteld, zich niet vrij hebben weten te houden van minder oirba re propaganda, door zelfs te durven spreken van Breo- baartianen en (de Nieuwe Langendijker Courant) van Heeresieten (aanhangers van de Dem. partij van Prof. Heeresl) Besloten werd bij de herstemming op dezelfde loyale wijze voor de nog in aanmerking komende candidaten te blijven te blijven ijveren en enkele aanknopings punten te zoeken in verschillende gemeenten, waar le den voor de Kiesvereeniging zijn te winnen. Enkele aanwezigen stelden zich voor d}t werk beschikbaar. De heer C. de Boer Jz. te Edam, die in het district Purmerend als Hoofdingeland is gekozen, en die daar mee door den voorzitter namens de vereeniging van harte was gefeliciteerd, dankte voor het in hem ge stelde vertrouwen, en hoopte de belangen van het Hoogheemraadschap op waardige wijze te behartigen. Na nog enkele huishoudelijke zaken besproken of geregeld te hebben, kon de voorzitter deze vergadering met opgewektheid sluiten, niet echter dan nadat de heer Jb. Jimmink nog een hartelijk woord van dank had gericht aan het Bestuur voor de vele bemoeiingen, zich in zake de verkiezing getroost. door E. PHILIPS OPPENHEIM, Schrijver van: „Rijk en geen Geld, Millionair tegen wil en dank", e.a. Geautoriseerde vertaling d. DICKY WAFELBAKKER. 41. Zijn advocaat wond er geen doekjes om. „Met het oog op het document," zei hij, „is de Pre- uw ,™snt van plan Hefferom verder te vervolgen. Het 5teL jjtetaan van deze bewuste adte werpt natuurlijk een «e! ander licht op de geheele situatie, onverschillig wat de wettelijke waarde daarvan ook moge zijn. Hef ferom kwam eenvoudig zijn rechten opeischen, en kan 4e man dus van niets beschuldigd worden." „Uitstekend," zei Deane. „Ze kunnen hem gerust vry- «it laten gaan. Ik verzeker echter eerlijk, toen ik de «ulp inriep van Scotland Yard er niet het flauwste ver goeden van te hebben dat dit bewijsstuk inderdaad gitond," :)Du.s je wist alles van het bestaan daarvan af?" rroeg zijn advocaat. .Sinclair liet me zelf de aclte zien," antwoordde ine kalm. „Voor zooverre het hern betrof, was de jeele zaak zwendel, want hij was het, die mijn aan- *it vestigde op de myn, daar hij deze zelf moest op- mn, aangezien hy geen geld had deze te laten ex- Wieeren. Ik schonk hem de honderd pond, welke hij schuldig was en volgde zijn raad op. Maar dat is Mn oude geschiedenis. De mijn is, of liever gezegd mijn rechtmatig eigendom." ,De advocaat Hardaway keek hem met een ernstige uitdrukking in zijn oogen aan. „Deane," zei hy, „ik loop en geloof, dat jij de waarheid spreekt, maar het origineel e bewijs van eigendomsrecht bevindt zich in landen van gewetenlooze menschen. Wij kregen van- een mededeeling dat er een rechtsgeding te- je maatschappij op touw zal worden gezet." «Hoe eer hoe beter," antwoorde Deane. „Dan weet tenminste, waaraan ik toe ben. Ik houd vol, dat die °ude claim op de mijn reeds lang geleden vervallen v'as. Indien dit niet zoo was, dan is het een meer dan Jcflandelijke streek geweest mij er op een dergelijke •aanier te hebben laten invliegen." ».Je maatschappij schaart zich toch zeker aan jou Kant?" vroeg de -advoc tt. «Natuurlijk," antwoordde Deane. „Wat kan zij an- jters doen? Wij zullen vechten tot het bitterer einde Dien avond stonden de aandeelen van Deane's on- öGrneming op 90. Den volgenden dag tegen het slui- jjagsuur van de beurs waren ze gedaald tot 74. Een Paar regels in de dagbladen ha iden deze achteruitgang te weeg gebracht. Hefferom had een actie op touw ge- waarbij de erfgenamen van wij jen Richard Sin- «un aanspraken op de Kleine Anna Goudmijn de- 3 Balden. Niettegenstaande er al geruimen ty'd over Algerneene vergadering van de Vereeniging van Waterschapsbelangen en Verkeerswegen te Hoog woud op Vrijdag den 18 November 1927, des avonds 7 uur, bij den beer J. Modder alhier. Aanwezig 11 leden en 4 gasten. De Voorzitter, de beer J. Breebaart Dz. opent de vergadering ,-heet de aanwezigen welkom en drukt zijn spijt uit dat zoo weinigen zijn opgekomen om de heep rek ing van den heer Dr. Pool over bet ver keersreglement aan te- hoocren. Het doet spr. genoe gen, dat de beer Pool zich bereid verklaard- heeft dit onderwerp te behandelen. De secretaris, de heer P. Donker Jz. leest de no tulen der vorige vergadering, die .met dank worden vastgesteld. Aangezien geen imededeelingen zijn te doen en geen stukken zijn ingekomen, stelt Voorzitter aan de orde: candidaatstelling voor een lid van het da- gelijksch bestuur en voor een hoofdingeland van de Banne Hoogwoud en Aartswoud', wegens periodieke aftreding van de heeren P. Donker Xz. en Jb. Hel- Voor Winkeliers bij Gross. v.h. M. D-E HAAS te Alkmaar. dit alles gesproken was, schenen de menschen niette min, nu het eigenlijk tot een definitieve* zaak was ge komen, er geheel en al van onder den indruk te zijn. Men had altyd zulk een onomstootelyk vertrouwen in Stirling Deane gesteld, dat nimmer een smetje zijn naam had aangekleefd. Nu stond zijn echandaad echter met groote letters zwart op wit afgedrukt. Het gold hier thans niet langer een (kwestie van een valsche aanklacht. De zaak moest in het openbaar uitgevoch ten worden, en wanneer Deane's maatschappij verloor, zou een van de rijkste ondernemingen in Londen ge- ruineerd zyn. Deane's portret kwam in elk dagblad voor, evenals het menu van een groot diner, dat hij aan zijn aan deelhouders gaf. Hij zond een cheque ten bedrage van vijf duizend pond naar een ziekenhuis en men beweer de, dat hij renpaarden ging houden. Hij sprak op een lachende spottende wyze over het geheele rechtsge ding. Hy was nog steeds onberispelijk gekleed en men kon hem nog altijd zien met zyn onafscheidelijke toefje viooltjes in het knoopsgat. Niettemin verkeerde Deane in een hel van ellende. Hij werd gekweld door zijn aandeelhouders, lastig ge vallen door zijn advocaten, en buiten zijn financieele zorgen om leed hij en verlangde naar de vrouw, die hy voor goed verloren had. Hoewel hij zichzelf in het begin dit laatste niet eerlijk wilde bekennen, werd hij' er geleidelijk toch maar al te zeer van overtuigd. Uren lang ikon hij in diep gepeins zitten, verzonken, en in gedachten het jonge bleeke meisje voor zich zien, dat zoo plotseling uit zyn bestaan was verdwenen, na zulk een eigenaardige rol in zijn leven te hebben ge speeld. Hij stelde alle mogelijke pogingen in het werk om uit te vinden, wat er van haar geworden was, doch het leek wel, alsof ze volkomen van den aardbodem verdwe nen was. Was zij inderdaad zoo ondankbaar geweest en maar al te bereid haar eigenaardige overeenkomst bij den eersten tegenspoed op t© geven? Of was er een andere reden voor haar verdwijning? Hij had in dertijd al haar voorwaarden aanvaard door de groote macht, welke zij in handen had en was ze nu wellicht heengegaan, omdat zy verwachtte, dat hy, nu er niets meer was wat hem aan haar kon binden, zich onmid dellijk van haar los zou maken?... Deane zorgde er in deze critieke dagen voor, dat hy geen dag op het kantoor ontbrak en in alle opzichten hetzelfde deed, wat hij vroeger gewend was geweest te verrichten. Op een middag kwam een van zijn be dienden met een naamkaartje binnen. „Er is een jonge dame, die U wenscht te« spreken, mijnheer," kondigde hij aan. Deane's hart bonede met doffe slagen; het bloed steeg hem naar de slapen en hij was nauwelijks in staat den naam van het kaartje goed te onderschei den. Toen kwam de oude pijn en de teleurstelling weer terug, waardoor zijn hart in steen veranderde. Z ij was het niet! Hy toonde niet de minste belangstelling voor zyn bezoekster, maar niettemin begreep nij, dat haar komst van eenige beteekenis moest zijn. „Je kunt de dame binnenlaten, Gray," zei hij tot ■ijn klerk. Prikkelbaarheid komt vaak" voort utt slechte spijsvertering. Alle spijsverterings- stoorniuen moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen. bet laxeermiddel bij 1 uitnemendheid. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar 6 f 0.65 per Bacon. der. Beide heeren worden niet op 1 na algerneene stemmen camdidaat gesteld voor de op 5 December a.s. te houden Banneverkiezing. Vanwege de vereen! ging zuïen beiden worden aanbevolen. Daarna verkrijgt dokter Pool het woord voor het houden van een praatje over de verschillende be palingen van de- op 1 November J.1. in werking ge treden motor- en rijiwielwet. Zoowel voor rijtuigen, motorrijwielen, auto's, voertuigen enz. worden ver schillende wenken gegeven en vervolgen® worden door spreker verschillende vragen beantwoord. Het was een zeer interessante en leerzame be spreking. Het is dan ook jammer, dat zoo weinig leden hun belangstelling, hebben getoond. Voorzitter brengt Dokter Pool dank voor zljh aan genaam praatje. Bij: de rondvraag wordt gewezen op den treuri ge n toestand van de Ringsloot te Opmeer. Ge tracht zal worden hierin verbetering te krijgen. Ook de afvoer van het water uit deze Banne naar Medemblik wordt treurig genoemd, de toevoersloo- ten zijn niet in orde. het duurt veel te lang eer het overtollige water door de machine's te Medemblik wordt weggeimalen. Verbetering van de Molenvloot en van de Dieringersloot zou veel kunnen helpen. •Biji het Koggebestuur zal hierop worden aange drongen. Tenslotte wordt goedgevonden in overleg met het bestuur van de Aankoopvereeniging „Ons Belang" begin Februari 1928 een spreker uit te noodigen om de droogmaking van de Wieringenneer te be handelen. Met dank voor de aangename besprekingen, sluit Voorzitter de vergadering. AUTOBUS DOOR EEN TREIN VERPLETTERD. Zaterdagavond heeft op den overweg, van de Groen estraat te Nijmegen een ernstig ongeluk plaats gehad. Ebn autobus van de onderneming „Quick" werd namelijk door den sneltrein uit 's Hertogen bosch gegrepen en totaal vernield. De chauffeur Jansen en alle zeven passagiers werden per brancard en ziekenwagen naar het R.K. ziekenhuis overgebracht. De chauffeur is stervende. Vijf passagiers zijn vrijl ernstig en twee licht ge wond. De boomen waren niet ge^o-teni. De man, die den overwegwachter F. A. v. K., (no. 61) verving, de wegwerker F. A. v. K., beweert, dat hiji geen sigr nalen heeft gehoord en dat de ramp gebeurde op het ©ogenblik, dat hiji den handle greep om den weg af te sluiten. Het is niet voor de eerste keer, dat op dezen overweg een ongeluk gebeurd, want reeds het vorige jaar werd eveneens een bus van dezelfde onderne ming door een trein gegrepen, ook toen, omdat de overweg-boomen niet gesloten waren. Toen de botsing plaats hald, klonk een hevige slag, die de omwonenden deed opschrikken. De bus werd in de flank en In volle vaart aangereden, zoodat er weldra niets anders was overgebleven dan een ruïne van ijzer, hout en glas, waaronder de gewonden kermend neerlagen, terwijl de trein nog een 200 meter vooruit schoof, alvorens hij' door den machinist tot stilstand gebracht kon worden. Hulp kwam al heel spoedig van alle kanten, op dagen. De gewonden werden naar het R.K. Zieken huis te Nijmegen vervoerd, waar zij1 ter verpleging werden opgenomen. Zij hebben min of meer ernstige hoofdwonden en inwendige kneuzingen. De toestand van den chauffeur is echter van dien aard, dat men voor zijn leven vreest. De overwegwachter van de post, onmiddellijk voorafgaande aan die waarbijl het ongeluk plaats had, bevestigde de mededeelingen van den overweg wachter, dat het signaal uit Wychen niet gegeven is. Bovendien is uit het voorloopig onderzoek dat door de politie onder leiding van den inspecteur van het verkeer werd ingesteld, komen vast te staan, dat het signaal niet defect was. Zaterdagavond werd' nog door de politie gehoord de overwegwachter van post 50 aan het Maas-Waal kanaal, die in tegenstelling met zijn collega's van post 60 en post 61 (de post waar het ongeluk ge beurde) verklaarde, dat hij het signaal uit Wychen wel heeft gehoord. Uit het ingestelde politie-onderzoek is het volgen de gebleken: Bij nadering van den trein wordt vanuit Wijchen telefonisch een signaal langs de lijn gegeven, dat den overwegwachter waarschuwt; onafhankelijk echter van dit signaal, moet deze beambte drie mi nuten voordat de trein passeert de boomen sluiten, wat nu niet gebeurd is. De overwegwachter verklaar de het signaal niet te hebben gehoord en vijf mi nuten voor het ongeval nog op de lijn te hebben uit gekeken; er was toen niets te zien. Ook de wachter van een blokpost verder terug, zeide niets gehoord te hebben; weer een blokpost verder had de wachter het echter wel vernomen. Toen de politie het toestel probeerde, werkte uitstekend. In ieder geval was het de plicht van den wachter geweest, drie minuten voor nadering van den trein de hoornen te sluiten; dit heeft hij. verzuimd. De man was zeer ontdaan over het gebeurde. NIET ALLEEN VOOR AUTO'S. De raad der gemeente Bergh besloot de vorige week de pohtie-verordening aan te vullen met een beper- tang, dat personen van beiderlei kunne niet langs de bermen der openbare wegen mogen liggen of zitten, tenzy ze verwant zyn in den eersten graad. Toen Ruby Sinclair verscheen, herkende hij haar ter nauwernood. Ze droeg Kostbare kleeren, en ze trad op een zelfbewuste wijze op, welke zeer overdreven was. Ze maakte evenwel een buitengewoon onzidhtigen in druk en ze zag er zeker niet uit, als iemand, welke men op straat onbemerkt zou passeeren. Ze deed hem een oogenblik sterk denken aan een koristje, dat hij vroeger gekend had. Toen ze haar voile opsloeg, be merkte hy, dat haar wenkbrauwen en oogharen ge verfd waren, en hy verbaasde zich hierover allermirux. „U verwachte zeker niet mij te zien?" zei ze, ter wyl ze hem haar hand toestak en hem recht in het gelaat keek. Mag ik gaan zitten?" „Natuurlijk," antwoordde hij. Ze koos een diepen leunstoel uit en kruiste haar bee- nen hoog over elkander, waardoor een groot gedeelte van een haar grys zijden kousen zichtbaar werd. Ze nam hem met een onderzoekenden blik op. „Is U nog altijd boos op me?" vroeg ze. „Ik ben volstrekt niet haatdragend," antwoordde hy, „maar ik kan U niet vergeven, hoe U tegenover juf frouw Rowan is opgetreden." Ze keek hem lachend aan. „In elk geval heb in de overwinning behaald. Daarbij moet U niet vergeten, dat ik in een wanhopigen toestand verkeerde, mijn heer Deane... U kunt zich niet voorstellen, hoe wan hopig ik werkelijk was. Ik bezat geen shilling meer... en geen enkelen vriend of bekende. En ergens in Lon den waren rijkdommen te vinden, die mij rechtmatig toebehoorden." „Dat is een (kwestie, welke nog niet opgelost is", merkte Deane droog op. „Nu, ik oordeel alleen naar feiten," zei ze glim lachend. „Advocaten gooien gewoonlijk hun geld niet weg, gelooft U wel? Zij zijn bereid mij zooveel op voorschot te geven als ik zelf maar verlang, daar de Kleine Anna Goudmijn een uitstekend onderpand sdhy'nt te zyn." „U bedoelt m ij n mijn," merkte hij op. „Nee," verklaarde ze hartstochtelijk, „het eigendom van de erfgenamen van Richard Sinclair." Deane schudde met het hoofd. „Myn beste jonge dame," zei hij, „U was meer in Uw element, toen U blootshoofds over het strand te Rakney liep, en my uit mijn slaap wakker schudde, dan in Uw tegenwoor dige positie." „En U was in die dagen vrij wat aardiger tegen mij dan nu," gaf z-ij pruilend te kennen. „Natuurlijk," zei hij glimlachend. „Hoe kan ik bij zonder beminnelijk zijn tegenover een dame, wier voor nemen het is mij te gronde te Richten?" Ze keelk hem ernstig aan. Ze verschilde thans inder daad hemelsbreed van het aardige, bruine meisje, dat zich met haar mooie, natuurlijke houding tegen den zeewind in Rakney had opgewerkt. Toch veronderstelde hij, dat zij van plan was iets van zijn vroegere belangstelling voor haar op te wek ken. Deane was allerminst ijdel, maar deze poging bleek toch maar al te duidelijk. „Het is myn bedoeling volstrekt niet, om U te rui neeren," verklaarde ze heftig. „Ik wil zooiets heele- maal niet doen. Is er niet genoeg geld voor ons bei den Waarom zouden wy strijd voeren?" Hy zuchtte. „Hoe kunnen wij tot een minnelijke schikking geraken?" vroeg hij. „De myn behoort mij immers niet langer toe. Ik verkocht die reeds jaren geleden aan mijn maatschappij." „U kon moeilyk iets verkoopen, wat U in werkelijk heid niet toebehoorde," protesteerde ze. „In ieder geval betaalden ze my er het gevraagde bedrag voor." „Wanneer ik win wie zal dan het geld verlie zen?'^ luidde haar volgende vraag. „Myn onderneming," antwoordde hy, en zij kou na tuurlijk een vordering op mij hebben." 'Ze stak hem haar hand toe en het viel hem op, dat deze niet langer ibruin was en gevlekt, door het zee wier, maar blank en geparfumeerd. „Laten we vrien den zijn," zei ze. „Het spijt me ontzettend, dat ik ruw ben geweest tegenover Uw bondgenoote. Ik kon het echter niet helpen, want zy stord my in den weg. Ik koos den eenigen weg, welke voor mij open was. Wij hebben echter op het oogenblik geen rekening met haar te houden U en ik behooren tot een andere categorie menschen. Wij weten, wat we willen. Ik ben volstrekt geen geldschraapster. Ik wil echter het mooie van het leven hebben, en dit is iets, wat geld alleen brengen kan. Bedenk eens, welk een afschuwelijk be staan ik in Rakney geleid heb. Verwondert U er zich dan nog over, dat ik zoo op mooie kleeren en al die dingen gesteld ben? Het gaat niet om het geld al leenUw geld, of de schatten van een ander. Ik heb er behoefte aan, ten volle van het heerlijke leven te genieten. Ik wil wyn en de specerijen. Ik smacht er naar den beker tot den bodem toe te ledigen. Oh, kunt U me werkelijk niet begrijpen?" Haar hartstochtelijke oogen zochten de zyne, en ze kwam heel dicht bij hem staan. Deane keek haar niet aan, doch hield zijn oogen op zijn lessenaar gericht. Vanuit het bediendenkantoor drong het getilk der schrijf machines tot hem door en de geluiden van de straat stegen naar boven. Hoe het kwam, wist hy zelf niet, maar alles om hem heen kwam hem op dit moment zoo -onwerkelijk en veraf voor. Het eenige, wat hij heel duidelijk hoorde, was de hartstochtelijke klank in hetm stem. Hy beheerschte zidh met groote krachts inspanning. „Mijn beste jonge dame," zei hy, „wanneer U wer kelijk bereid is tegen een redelijk bedrag tot een over eenkomst te geraken, dan zal ik U myn advocaten zenden. Dit is een zaak, welke wy zelf niet kunnen regelen." Ze nam hem voor een kort oogenblik zwijgend op. Toen hij naar haar keek, was haar gezicht bijna on herkenbaar. Met een vlugge beweging trok ze haar voile over haar gelaat, doch in haar oogen zag hij heel duidelijk eendreigenden blik, „Het spijt me," zei ze zachtejs. „Ik hoop, dat U me begrepen heeft." Ze wendde zich om en verliet zonder een woord te zeggen het vertrek. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1