Brabantsche brieven. KORTE BERICHTEN. Gemengd Nieuws. Pantser-kleeding. De rijkste vrouw van Oostenrijk overleda q \A 2 G< e I en Van een gebelgden Engelschen predikant De lotgevallen van een Finschen revolutionnair. Ulvenhout, 21 Nov. *27. Menier, Nouw? 22. Motte nog peultjes? Hadden de mof- kens nie gedocht? Hadden nie vermoed dat de bewo- ners van het aanslibsel van Duitschland zukke reuze- voetbalders waren! Eén kooltje meer en w-adden 't gewonnen! Eén èrm kooltje meer. Maar ollee, webben ons nie op onzen kop laten zitten en Duitschland wit nouw veurloopig da wij nog steds nie veur niks tache- tig jaar emmen gevochten ten teugen de Spanjolen. Da Michiel de Ruyter nie veur niks in 't Vlissingsch haantje van den toren is geklauterd! Dat de Bata vieren nie veur niks af zijn komen zakken in holle boomstammen! Webben nog het echte holle-boomstam men-bloed in ons aderen! Haal et 'r maar af! Neeë, nog eens wak verleejen week sdhreef: Ons voetbal is de mooiste diepelmasie die we ooit ebben g'ad! Schuppende, trappende, vallende en kiepende slingeren me ons d'r deurhenen! Jazeker, webben veur niks 'ne fikschen leeuw op onzen cent staan! Verduuveld, 'k maak er 'n remke-n-opl Twee-en-twintig vlugge pooten Plus ellef harde koppen Die brengen wij in 't buitenland Geregeld op de proppen Muziek spuit dan 't Wienneêrlandsbloed 't Wilhelmus van Nassauwe En Denis gift dan blommekes Zegt dan, bietje verkouwen, „Maain beste Fruind, iech aab die v „Ier aan tsoe bieten, blommen! „Gedaaid baai oens ien 't Kikkerlend, „Doe moest baai oens maar kommen!" En dan begint de voetbalmetsj, De bal mot in et netje! De batavieren-nazaten Die geven 'em van Jetje! Tweemaal zestigduuzend oogen Volgen heel angstig den bal. Dat ie wel in 't „goeie" netje Eindelijk belanden zal! Sapperetjuu 10 hij zit! Men hoort et aan het tieren, Ja, wezenlyk, 't sta-d-as-'ne-paal... Wij zijn de Batavieren... Keizer Wilhelm is zoo nijdig „wie ein Sprnnechjen." Omda ze zus vandaag getrouwd is. Hij wouw t goeie kind gin tostemming geven! Z'is pas 63. Witte wa mijn opgevallen is? In de eerste berichten was 't prinseske 64 jaren en Haar verloofde 21 ja ren en van beroep: dansmeester. Langzamerhand is Zij in de krantenberichten 61 ge- worren en hij 24 jaren en... student! As nouw de kranten 'ne „kleine" drukfout wollen machen, dan is ze 16... en hij 42 en oud-proffesseur. (de danse!) Proffesser Soepkopf, of hoe iet ie per- sies, wordt eiken dag 'n jaartje ouwer! Maar ollee, lot ze gelukkig zijn. Hij is nouw de zwager van den ex-keizer en zij ee-d-'ne echtgenoot, die veul wefkes van heuren ouwer d'r nog benijjen. Alzoo. meneer en meyrouw Soepkopf de beste ge- lukwenschen van Dré voor u en uw hopelijk nageslacht, de jonge Soepkopfkes... Ik ben ok getrouwd en jullie zijn ten slote gin haar beter as ik, dus ók 't geluk maar in! Keb breeje opvattingen, watte? d'IJspinnekes hingen van den mergen bij myn aan de daken. Het rengelde en de rengeldroppels bèvroren waar ze vielen. Die kwamen wèl, wa ge noemt op de kouwe koffie. Me zitten nouw in d'n winter en emmen wa me emmen motten. Keb eel den dag erop gespikke- leerd of Trui d'ren eeuwigen druppel zou bevriezen, maar 't is nie gelukt! Toch was 't 'n aarige bezigheid mee di weer, nouw wii toch nie veul te doen emmen. !)e S.S. hee-d-'nen strop gehaald! Zaterdagavond stingen de boomen bij Nijmegen open. Da's dus goed opgezet! De trein passeerde daar mee 'n vaart van 65 K.M". per uur, ók in orde dus, en „de" autobus passeerde tegelijkertijd mee d'n trein, dwars deur-me karen. Nouw zou-de zoo zeggen: dd mot lukken! Zeu- ven passagiers in de bus, levert mee zo'n organisatie wiskundig zeuven dooien! Mis! Ginnen éénen. De bus aan spanen, wa wilde nog meer mijn liefke, en ginnen dooie! In Utrecht snappen z'er niks van; niks, en nog 's niks! Zoo rejen d'r lest op 'nen Zaterdagnacht bh' Den Haag twee electrieke-treinen op mekaren. Was ók goed geregeld! De bestuurders kenden de rigglementen nie verder, dan da ze van hoorenzeggen wistken, dat er zukke dingen bestongen. Dus...? Die bestuurders kregen bo vendien tegen mekaar indruischende instructies! De ders vooroordeelen en tot een verandering in zijn hou- ding. Zoo was zij dus in zekeren zin gedurende de drie laatste jaren haar vijf'en twintigsten verjaardag als een soort mijlpaal in haar leven gaan beschouwen. Tot zoolang zou zy' geduldig afwachten, doch dan zou zij eindelijk indien de omstandigheden het eischten, haar lot in eigen handen nemen. Dan zou zij ein delijk de richting van haar eigen leven bepalen. Aldus had zij het zich voorgesteld, doch het kwam anders uit. Haar lot was reeds begonnen een wente ling te nemen, die haar weinig beviel. Terwijl zij in den vroegen zomer met haar vader een reis in het Noorden ondernam, werd zij getroffen door een klein ongeval, dat leidde tot de kennismaking met een dame, die haar van het begin af had tegengestaan en die zij zooveel mogelijk uit den weg was gegaan. Deze dame was een weduwe, Mevrouw Emmott, en bezat geen eigenlijk tehuis. De gelegenheid aangrijpende, had zij zich bij Sylvia en haar vader verder ingedrongen, en thans was deze laatste met haar gehuwd. Sylvia kon zich nauwelijks rekenschap geven, hoe het zoover gekomen was. De ware bedoelingen van de wrouw waren nog slechts flauw tot haar doorgedron gen, of zij zag zich reeds voor de feiten geplaatst. Haar vader had zich zoo gemakkelijk laten vangen, dat zijn geheele houding haar eenraadsel was. Hij was verblind, missdhien voor de eerste maal in zijn leven, en geen invloed van haar was bij machte de eenmaal geschapen betoovering te doen verdwijnen. De gevoelens van Sylvia jegens Mevrouw Emmott gingen van slechtgezindheid weldra tot diepe verfoeiing over. Haar ijzeren wilskracht, gepaard met een bijna schreeuwende vulgariteit, gaven aan het meisje een gevoel alsof zij door een zwaren last gedrukt werd. Het duurde niet lang, of haar afkeer was zoodanig toegenomen, dat deze niet langer was te verbergen. En Mevrouw Emmott lachte haar in haar gezicht uit. Zij haatte Sylvia eveneens, doch haar doel was de on buigzame trots die haar weerstond te fnuiken, en ter- wille van dit hield zij haar hatelijkheden in bedwang» Zij wist dat de beurt aan haar zou komen. Intusschen richtte zij al haar 'kunstgrepen op den vader, en met zulk een goed gevolg, dat zij elkander nog geen twee maanden kenden, of zij waren man en vrouw. Sylvia was bfl dat huwelijk tegenwoordig ge seinhuiswachter gooide gin wissels om, want hij zag aankomen dat het todh wel lukken zou en of het lukte de twee illektriekers loopen opmekaar as kemphanen. En...? Nie éénen dooie! Ge zou zeggen, as ge da zoo leest kan mee zo'n organisatie zooiets nie mislukken! En toch... Jan Oudegeest dieën Esdejapeejei* ee-d-op die vergadering van Vrouwen ('n hoofdletter, *amico! Zuk ke vrouwen mee 'n hoofdletter is teugeswoorig het derde geslacht: da zijn de-mannen-zonder-baarden!) in Amsterdam gezeet: „Daar (komt nooit oorlog meer". Ik docht: dó, moest de Regeering nouw ók weten, dan konnen me de soldaten afschaffen. Om abuizen te veur- komen, nie alleen de soldaten, maar ok de kurperaals en andere hoogen! Keb 't uitgeknipt en aan menister Kan gestuurd mee verzuuk da knipseltje te laten sirkeleeren onder z'n elftal. As me dus van veul belasting afkomen amico, dan hedde da aan Jan Oudegeest en mijn te danken! (Niks te danken, niks te danken, as 'k oew nog 's 'n plezier kan doen...?) Be lees as da me nouW wezenlijk echt-sprekend© films zullen krijgen. Da's 'n auskomst! Veral omdat de meeste films in Amerika gemokt worren. En wa-d- is nouw veur 'ne Ullevenhbuter nog gemakkelijker te verstaan als Holliewoed's Engelsch? Niewaar? En as ze nouw het filmzjoernaal geven mee d'n wed strijd Holland-—Duitschland, dan emmen die zestig duuzend mensc/hen nie veur niks gebruld, 't Kan nouw echt gezellig worren in de kienemaas. „Ratje... op- schiette-eh... lelt 'm derin!..." „Denis,... schupt lm overhoop...! „Heidaarr... nie n&trappen gooser...!" „Een-nul is niks, twee-nul is wat: wij ebben mee 31 de veile gehad Een nul is niks" en dén... dan zet de heele bioscoop in! „Massazang." Houmevast. Amico, ik schaai d'r af. Mee veul groeten van d'n eeuwigen druppel, gin haar minder van oewen toet a voe DRé. DRIE WEKEN IN SLAAP. Te Karlfelde, een. dorp in de Fomimersche kreits Pyritz was drie weken geleden een jong meisje spoor loos verdwenen. Thans Is ze slapend in een schuur gevonden. Pogingen om haar wakker te krijgen ble ven vruchteloos. Het meisje ligt thans, nog steeds in slaap, in het ziekenhuis te Kolberg. NIEUWE ONWEDERS IN ITALI8. Dinsdag Ls het Noorden van Italië weer door zware onweders getroffen. De rivieren zijn gezwol len Ook de Po toont waa en heeft bij Piacenza reeds een peil van 3.70 M. bereikt Het spoorwegverkeer van Milaan naar Rome via Sarzana was gisteren gestremd. Triest en Genua stonden, voor zoover de laagge legen stadswijken betreft, onder water. EEN WARMTEGOLF IN ZUID-RUSLAND. In het begin van November is de temperatuur in Midden- en Zuid-Rusland plotseling belangrijk ge stegen. In het gebied van de zwarte aarde, waar het eind October reeds 10 graden vroor, |teeg de ther mometer tot 15 graden hoven het vriespunt. De sneeuw is gesmolten en het wintergraan begint sterk uit te loopen. Men vreest dat dit zachte weer slechte gevolg zal hebben voor den oogst. CHINEESCHE ROOVERSBENDEN IN INDO-CHINA, Volgens een te Parijs ontvangen bericht uit Ha noi hebben sterke Chineesche, rooverbenden een in val over de Indo-Cbineesche grenzen gedaan. Zij zijn echter door Fransche troepen met verliezen over de grens teruggeworpen. EEN VREEMD GRAFSCHRIFT. In Mattheus XXI 29 leest men in de gelijkenis van de twee zonen: „Ik wil niet",; en daarna be rouw hebbende ging hij heen." Op de zerk van een dokter in Yorkshire is, met een herinnering aan deze woorden, als grafschrift gebeiteld: „Ik wil niet en ging heen." De dokter was bij zijn leven bemind bij allen die hem kenden. Hij ga f zich aan zijn werk met vol ledige verzaking van zichzelf en stond altijd klaar, voor iedereen. Maar soms had hij een strijd met zichzelf te voe ren, wanneer men hem op zeer ongelegen oogenblik- ken, bij'nacht en ontij, te hulp riep. Dan /ei- hij weieens: „Ik wil niet", maar het eind was altijd dat hij toch ging. COMMUNISTEN EN SOCIAAL-DEMOCRATEN. De Voorw. verneemt, dat de federatie Limburg van de C.P.H. heeft besloten, de federatie op te hef fen en te trachten, alle leden voor zoover ze niet reeds lid zijn geworden geleidelijk té doen toe treden tot de S.D.A.P. DE AFSCHAFFING VAN DE SLAVERNIJ IN ABESSINIë. Londen, 24; November. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot afschaffing van de slavernij in het protectoraat Siërra Leone in het Hoogerhuis (de weest met zulk een bitterheid in de ziel en in zulk een ziedenden inwendigen opstand, als zij nog nooit in haar leven had ondervonden, Zij begreep niet, hoe zij het tot het einde had (kunnen uithouden, zoo groot was haar tegenzin geweest. Zij had een deel van dien tijd vreedzaam en gelukkig bij een gehuwd jong niefhtje en haar kinderen in een zeebadplaats doorgebracht, en hier voelde zij zich gekalmeerd en verfrischt. Zij was teruggekomen met het kalme besluit om met een filo sofisch gemoed te verduren wat verduurd worden moest, en om het onvermijdelijke zonder y<Iel verzet onder de oogen te zien. Omgord met een ondoordringbaar pantser van terug houdendheid, sprak zij zich zelve moed in haar last zonder morren te dragen, opdat niemand ooit zou gis sen hoe deze haar verbitterde. En dien gouden Sep- temberavond maakte zij zich met een vroolijk gelaat gereed haar vijandin in de veste'te ontvangen. Zij keerden terug van een langgerekten huwelijks reis langs de Italiaansche meren, en alles was gereed. De groote slaapkamer op het Westen, die haar vader sedert den dood van haar moeder nooit meer had ge bruikt, was geheel nieuw ingericht als voor een bruid. Sylvia had alles in den grond laten veranderen, opdat het vertrek er nooit zou uitzien als in de dagen van weleer. Het had haar veel moeite gekost zulks te doen, doch in zekeren zin was het een verlichting geweest voor haar bloedend hart. Aldus maakte zij het inner lijk heiligdom der nagedachtenis, dat door niemand mocht worden betreden, ontoegankelijk. Terwijl zij in den gulden glans langs het terrein ging, stonden lichte rimpels nog op haar voorhoofd. Zij had zulk een moeilijken tijd doorgemaakt. Haar eenige straal van hoop was de gedachte aan Guy ge weest den dierbaren, trouwen minnaar, die zich ver weg voor haar afsloofde. En nu had de oude Jeffcott zelfs daarop een schaduw geworpen. Doch van den an deren kant, hij kende Guy niet zooals deze werkelijk was. Niemand kende hem zooals zij hem kende. Zij versnelde haar tred. Missdhien was er vanavond een brief van hem gekomen. En zoo was het. Bij het binnenkomen zag zij dep brief op de tafel in de hal liggen. IJlings trad zij na der en nam hem op. Doch op hetzelfde oogenblik ver nam zij door de geopende deur het getoeter van een auto in de oprijlaan, en zij stak den brief snel tusschen regeering zegde ook maatregelen toe om te beletten dat men van Siërra Leone uit slaven hield aan den overkant van de grens van Liberië), vestigde lord Buxton de aandacht op berichten in de pers, vol gens welke het Amerikaansche parlement bij Ame- rikaansche kapitalisten erop aan heeft gedrongen zich in Abessinië te interesseeren, waar zij slaven konden gebruiken om 'slands hulpbronnen te ont wikkelen. BRAND IN EEN HAAGSCHE GARAGE. In een garage aan de Acaciastraat te 's Graven- hage was Donderdagmiddag iemand bezig, zijn mo torrijwiel schoon te maken. Toen hij daarmee klaar was - 't was inmiddels al duister geworden stak hij een lucifer aan om eens te kijken hoe zijn ve hikel er nu uitzag, doch op hetzelfde moment vat ten. benzinedampen vlam en zijn motor stond in lichte laaie. Het vuur tastte vervolgens nog enkele auto's aan, die in de garage gestald waren; een de zer wagens brandde vrijwel geheel uit en van een andere werden kap en carosserie ernstig bescha digd. De brandweer en het garagepërsoneel hebben door snelle blussching erger weten te voorkomen. HEVIGE STORMEN IN ZUID-SLAVlë. In Belgrado woedt sinds twee dagen een hevige storm .uit het zuidoosten. De snelheid bedraagt 25 meter per seconde. In Belgrado is groote schade aangericht; vele te lefoonverbindingen zijn verbroken. De werkzaamhe den aan de Donau moesten gedeeltelijk worden ge staakt. Er is veel schade aangericht. BLOEDVERGIFTIGING DOOR EEN MESTVORK. Tkee kinderen van een bewoner van den Enk bij Apeldoorn speelden dezer dagen met een mestvork, welke zij achter het huis hadden gevonden. Spelen derwijs gooide het eene kind, een meisje, haar broer tje er mee achterna en raakte hem daarbij in een der beentjes. Er ontstond een wond, welke door de ouders zoo goed mogelijk werd behandeld. Aanvan kelijk leek alles goed te gaan, doch er trad een complicatie in, waardoor het knaapje na hevig lij den is overleden. i PERSONEN DOOR GAS VERGIFTIGD. Te St. Martaburg, bij Eeckeren, werden de'leden van een gezin bestaande uit 4 personen, vader, moe der en 2 kinderen door de buren dezer dagen niet meer buiten gezien. Men besloot de deur van het huis, waar de familie woonde, te forceeren en vond alle bewoners dood. Zij bleken door gas gestikt te zijn. Een gebroken gasslang moet de oorzaak van het ongeluk zijn. FRANKRIJK BENADEELD VOOR TWEE MILLIARD Naar het Partfsche middagblad „Le Rumeur" meldt, is bij een der Kamercommissies een rapport van den officier van justitie bij het Parysche Hof van Appel binnengekomen, volgens hetwelk de Lotharingsche in- dustrieele De Wendel, met behulp van een reques-' treeringsambtenaar voor de Saarmynen, den staat voor twee milliard moet hebben benadeeld. JHR. BEELAERTS VAN BLOKLAND WEER NAAR GENèVE. Naar het corr. bur. mededeeldt, zal Nederland in de 48e zitting van den Raad van den Volkenbond, welke op 5 Dec. te Genève aanvangt, worden vertegenwoor digd door den minister van Buitenlandsctie Zaiken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. KRAS. De oudste ingezetene van Veenendaal, Catharina van Zanten, verpleegde in het oudenliedenhuis, vierde gis ter 25 Nov., haar 101-ste verjaardag. Zy geniet nog een uitstekende gezondheid en is zeer opgeruimd. HONDERD CHINEEZEN EN TWEE RUSSEN VERDRONKEN. iCharbin. By' het visschen op zee zyn door het breken van het ys by Mansjoeli honderd Chineezen en twee Russen verdronken. DE PAUS EN HET MODERNE VERKEER. Gelijk hier onlangs werd aangekondigd, heeft thans het Vaticaan zyn stallen gesloten en zyn paarden rijtuigen te koop aangeboden. Voortaan zullen alle in- en uitwendige diensten van het Vaticaan verzekerd worden door moderne en snelle automobielen. EEN BESCHERMING TEGEN ifcvOLVERKOGELS. De Duitsche ingenieur Oscar Schumann heeft en kele jaren geleden een modern pantser weten te ver vaardigen, dat 'bestand was tegen revolverschoten. Zelfs met de beste browning kon men door een jas, van de nieuwe stof vervaardigd, niet heenschieten. Voor de politie zou zoo'n jas dus een uitnemende be scherming zijn geweest, maar in de praktijk bleek ze te zwaar. Ze woog n.1. 10 a 12 pond. Op de politietentoonstelling te Berlijn heeft de pant serjas dezen zomer zooveel belangstelling gewekt, dat de uitvinder aan het werk i9 getogen om een lich de plooien van haar blouse. De reizigers waren terug gekeerd. Met een vastberaden glimlach trad zy hen tegemoet. HOOFDSTUK II. DE NIEUWE MEESTERES. „Daar hebben we onze lieve Sylvia!" riep mevrouw Ingleton. Zij omhelsde het meisje met overdreven warmte, en vóór Sylvia haar vader had (kunnen begroeten, keerde zy zich om en omhelsde hem zelve. „Hoe heerly'k, weer thuis te zijn, liefste!" riep zy aanstellerig, „wat zullen wy hier gelukkig zyn!" Gilbert Ingleton beantwoordde haar kus eenigszins verlegen en hield één oog op zyn dochter gericht. Het volgende oogenblik werd hij bezadigd door deze ver welkomd, en hoewel haar gezicht lachte, was haar be groeting in den grond koeltjes: er zat geen warmte in.- Mevrouw Ingleton, een lange, knappe, gedecideerde vrouw, wierp taxeerende blikken over de met eikenhout beschoten hal. „Lieve hemel! Welk en gestrenge pracht!' was haar overweging. „Ik ben wat. mij betreft, dol op gezelligheid. Wy' moeten hier en daar een plaatsje in ruimen voor die snoezige Italiaansche ornamentjes, Gilbert. Je zult de hal niet meer herkennen, wanneer ik me daar eens mee bemoeid heb. Ik zal jelui allen wel leeren en je wat nieuwerwetsch maken." Haar scherpe donkere oogen rustten op haar stief dochter met een lachje vol beteekenis. Sylvia beant woordde dien blik met volmaakte oprechtheid. „Wy hou den vaji eenvoud," zei ze. Mevrouw Ingleton perste de lippen op elkander. „O, maar er is eenvoud en eenvoud! Geef mij slechts warm te, huiselijkheid en een klooster. En jij, mijn lieve, ziet er uit als de abdis. Hoor eens, liefste Gilbert, jy' en ik zullen dit kind eens flink onderhanden nemen. Ik zie reeds dadelijk dat zy behoefte heeft aan een leidende hand. Zij heeft voor zulk een jong ding veel te veel verantwoordelijkheid gedragen. Daarin zullen wy ver andering brengen. Wy zullen haar zeer gelukkig ma ten en heel goed ook." Zij klopte Slvia met een niet te miskennen glimlachje op den schouder, en zag haar echtgenoot aan, opdat deze haar verklaring zou bezegelen. M tere te maken. Volgens de Germania is hem dat nu lukt Het nieuwe kleedingstuk een vest w«, maar de helft van het oude, n.1. 4 tot 5 pond en stof ls zoo buigzaam, dat ze de lichaamsbeweging^ het minst niet belemmert. Het is dus als geknipt v<x agenten op gevaarlijke posten. Uit dezelfde stof Schumann ook helmen maken. Dezer dagen zijn proeven met het vest genome Het bleek ondoordringbaar voor revolverkogels, d!s er ól tegen afstuiten óf er in bleven zitten. Zelfs kc gels met stalen mantel uit een parabellum pist# van 9 m.M. gingen er niet door. De vaklui wart dan ook «eer ingenomen met de uitkomsten. Schumann is door een toeval aan zijn vinding men. Op de jacht merkte hij op, dat hagelkorrels, <jj tegen een met ijzel bedekten boom sloegen, daart afstuiten als op een stalen pantser. Hij schreef dat to aan de elastische werking van de schors op de hard ijzellaag en begon proeven te nemen met cIudq metaallagen op elastische stof. Die proeven slaagdi van meet af en leden den grondslag voor de pantst kleeding. 9 Of Aan Plat VAN DIENSTMEISJE TOT MILLIONAIRE. De Reichspost meldt het overlijden van de rijks! vrouw van Oostenrijk, mevrouw Anna Linging, 4 weduwe van een ingenieur, die in een sanatoria ^ii; Pc bij Weenen, 74 jaar oud, overleden is. Het jaarlijkse inkomen van mevrouw Linging bedroeg een millioe schilling, haar vermogen meer dan 50 millioen (ea schilling is ongeveer 35 cent). Mevrouw Linging's g» schiedenis was romantisch. In haar Jonge jaren zij uit den omtrek van Weenen als dienstmeisje nas de hoofdstad gekomen. Hier leerde zij den Engelsch! ingenieur Linging kennen, die haar, ondanks hi verzet van zijn familie, huwde. Linging was de bot wer en ten deele ook exploitant van verscheide Europeesche gasfabrieken. Hij is zes jaar geleden 1 storven en heeft zijn heele vermogen aan zijn vroi nagelaten, die zich daarop weer uit Londen in OosUï rijk vestigde mt «i Ent! WAAR MEN NOO GEEN VOORLICHTING DEK W?Ur; KINDEREN WENSCHT. Ds. R. B. Disney te Belgrave heeft Zondagavo aan het einde van zijn preek meegedeeld, dat hij 1 middellijk zijn ambt zou Neerleggen en zoo spoaML mogelijk de gemeente verlaten. Vele vrouwen <a der het gehoor barstten in hoorbaar snikken uitl deze onverwachte verklaring. ■Ofschoon d'e predikant verder geen toelichting! gaf, -neemt men algemeen' aan dat dat besluit ménhangt met de moeilijkheden, waarin de pretfi kant geraakt was tengevolge van zijm onderriclii aan aanstaande lidmaten van beiderlei kunne, b dezen was hij1 namelijk gewoon sexueele aangelegd heden te bespreken en hun daarin voor te -lichte! Sommige leerlingen spraken daarover met hui| ouders en de zaak kwamt voor den kerkeraad. 1 predikant erkende het feit, en hield vol dat hij 1 recht had dergelijk onderricht te geven. De hissch. van Leicester bemoeide zich er mee en besprak] zaak met den predikant. De vorige week verschi een verklaring van den bisschop ,dat hiji ds. Dis: had verzocht dit soort onderwijs te staken. Blijkbaar heeft toen de gegriefde predikant eerste de beste gelegenheid te baat genomen- openlijk een ambt vaarwel te zeggen, dat hij' 15 j had' -bekleed. N. R. Ct, J MATTI TURKIA NAAR HET TUCHTHUIS. De voormalige Finsche soc.-dem. partijsecret Matti Turkia, is volgons een bericht uit HelsingfJ aan do „Voss. Ztg." wegens hoogverraad tot ju tuchthuisstraf veroordeeld. Turkia, die 55 jaar oud is, was in zijn jeugd der bekendste voorvechters der Finsche arbeiderskL se, die destijds onder drukkende omstandigheden led de, daar er nog geen arbeidswetten bestonden, f een staking, waarvan hij de leider was, verloor TL kia zijn betrekking. Met vrouw en kinderen trok I door het land, zonder werk te kunnen vinden, daa hij op de „zwarte lijst" stond. Ten slotte werd hijj Helsingfors secretaris der soc.-dem. vereeniging. 1 1906 werd hij landdagafgevaardigde, als hoedanig voortdurend werd herkozen. Bij het uitbreken 1 den burgeroorlog kreeg hij een functie in de revohj onnaire regeering. Na de onderdrukking der rev< tie vluchtte hij naar Noord-Rusland, waar hij leeraar aan een Finsche school werkzaam was. Ti gevolge van een conflict met de communisten mof hij Rusland verlaten, kwam na een avontuurlij! zwerftocht in Zweden terecht, waar hij door l. Zweedsche partijgenooten ondersteund, vele jai woonde. Door heimwee gedreven keerde hij naar d land terug en stelde zich te Helsingfors vrijwilligj beschikking der politie.... met bovenstaand gevolg.' Er worden echter pogingen in het werk gesteld vj «achting der straf of voorwaardelijke veroordeelinf verkrijgen. Het was duidelijk, dat Gilbert Ingleton volstrekt op zijn gemak was. Hy wierp een byna smeek blik op Sylvia. „Ik hoop dat wy' allen gelukkig zullen zijn," I hy eenigszins norsch. „Ik zie eigenlijk niet in, m om wij dat niet zouden zijn. Ik houd zelf van een tig leven. Heb je de thee voor ons gereed, Sylvia Sylvia keerde zich om, omtrent de uitlatinge haar stiefmoeder een hardnekkig stilzwijgen be^ de, „Dezen kant uit," zeide zij, en zy toegaf ziel de hal naar den salon. Het war een fraavo»-trek, on dat 'ooevn^^'iV straald door de westelijke zon. Mevrouw Ingleton BT alles kritisch lachend op, en knikte goedkeurt» zichzelve, als merkte zij tal van verbeteringen hier aan te brengen waren. Zy liep1 naar het venSr „Wat een rare, ouderwetsche tuin! Hy lijkt wel 4 deleeuwsdh! Och, och, wat zal ik hier een boel te d krijgen. Wie woont er aan de andere zijde vanj bezitting „Prescott George Prescott, de voorzitter Jachtclub," lichtte haar echtgenoot haar in, ziel ter haar plaatsende. „Zoowat de rijkste man uit| omtrek. Verdiende zijn fortuin bij de wedrennen.] j Zij zag hem snel aan. „Ls hij jong?" vroeg zit Hy aarzelde. „Niet zoo héél." t-.. „Getrouwd?" vroeg Mevrouw Ingleton met bet zicht van een fret, die zyn prooi in een hol najaagt I „Neen," antwoordde de heer des huizes ietwat <r „Haha!" «eide Mevrouw Ingleton met groote voldffj nihg. „Wilt u geer. thee?" liet de ernstige stem van &71 ziclh achter hen hooren. j Mevrouw Ingleton keerde zich om. „Zie dat eens!" riep zij uit. „Wat een begrafenisgezicht, u naar thee verlang? Ik héb honger als een paartJ hoop dat je werkelijk voor iets stevigs voor 0a5 r zorgd heb.' „Binnen een uur is het ty'd tot dineeren, zeice via. 0 Zij vermeed het haar vader aan te zien. Zy &aa gevoel alsof hij haar blikken liever niet ontmoet Wordt vervolgd. 1

Schager Courant | 1927 | | pagina 10