Courant TGfl RAAD SCHAGEN. tboi mach akk e' Tweede Blad. Tweede Kamer. MI Gemengd Nieuws. De oversiroomingen in Algerië. !en Russische waarschuwing aan Polen. Een incident in het bezette gebied. Een vulkaan op Chili in werking. Cholera-epidemie in Britsch-Indië. Oorlogsgevaar in Oost-Europa. Zonderling gevecht in het Londensche Hyde-Park. De neus van „Fraulein" Anna. lagd: w poedlji tna, Si iagd: ager, koop brulkt. pi wna, Donderdag 1 December 1927 70ste Jaargang. No. 8162. CRITIEK OP DE WONINGPOLITIEK. De algemeene wonlngpolitlek van do regeering in een all€S behalve ?oed blaadje te staan bij van e le(|en van do Tweede Kamer. Ernstige critiek werd erin] jitsreoefend o" de algemeene voorwaarden voor den Nouw van woonhuizen met Rij'kssteun, waardoor de a teering zich langs een .omweg privileges zou schen- V en en wrok bii de woningbouwvere-enigingen zou rekken. De huren van de z.g. woningwetwoningen rerden door den heef Vliegen onder den loupe ge- lómen, dieeindigde met een motie in te dienen tot egcling van dezelven. Over deze motie zal eerst nog eens gedacht wor- m, alvorens haar in stemming te brengen. Vervol- lens spraken ook nog andere afgevaardigden hun keuze ntevredenheid over het beleid in dezen van den mi- lister uit, tot mej. Katz (c.h.) aan het woord kwam n een geheel ander geluid liet hooren. Zij toch was an meening dat het nog! zoo kwaad niet ging en n(j |e Woningwet geheel werd uitgevoerd als vóór den orlotr, waarbij de noodige soepelheid werd betracht, her I itoarna de critici hun plaats weer innamen en op Ondubbelzinnige wijze hun meening te kennen, gaven. Het antwoord van den minister kon aan verschil- en afgevaardigden niet in alle opzichten bevrediging men ken en in samenwerking met nog eenige an- ere leden, diende de heer v. d. Bergh (s.d.) een ieuwe motie in, welke hedenmiddag (Donderdag) in ehandeling komt er© t 60 Schal act. inlichl der n or poi| Hoek! In de overstroomde ge/bieden van Algerië regent Jhet log voortdurent. De overstrooming heeft thans de stad .ran bereikt, die voor een vierde gedeelte ontruimd i, Het aantal slachtoffers wordt thans op meer dan 00 geraamd, terwijl de scihade meer dan vier millioen ond sterling sou bedragen. VOOR HET GEVAL VAN POOLSCHE MILITAIRE OPERATIES TEGEN LITAUEN. Uit Kowo wordt gemeld: De militaire attaché der U.S.S.R. te Kowo heeft den itauschen minister van oorlog medegedeeld, dat ovjet-Rusland stellig handelend zou optreden, inge- al Polen een of andere militaire beweging tegen jtauen zou uitvoeren. TWEE FRANSCHEN IN EEN HINDERLAAG GELOKT EN GEARRESTEERD. Naar Havas meldt, verneemt het „Journal" uit srlijn De rechter te Stuttgart heeft twee Franschen, o.w. m rechercheur, verbonden aan het Rijnleger, in een jinderlaag doen lokken en zonder eenig bewijs togen 1 in doen arrestecren. De rechter wilde den recher- leur doen bekennen, dat deze in gesprekken te tainz verklaard zou hebben, dat Frankrijk subsidie »u verleenien aan het blad „Die Menschheit". Hoewel gearresteerden formeel de juistheid hiervan ont- innen en dit onder eede hebben verklaard), werden arrestaties gehandhaafd. GROOTE VLAMMEN STIJGEN UIT DEN KRATER OP. Uit Santiago (Chili). Donderdagavond ia de vul- laan Llaimas in de Zuid-Chileensche provincie Cau- fin in volle werking gekomen. Volgens telegrammen gt Temuco valt sedert dien een onafgebroken asch- Lgen neer, terwijl de 'berg voortdurend lava uit- )ot. De vlammen, die uit den krater opstijgen, zijn I grooten afstand zichtbaar. De bewoners der streek B& ernstig verontrust [Dinsdagmiddag vier uur is te Ovalle (prov. Co- abo) een hevige aardschok waargenomen. REEDS OVER DE 2000 DOODEN. Naar Reuter uit Calcutta seint, is in geheel Ben- llen, behalve te Calcutta, een cholera-epidemie Wtgebroken. In den loop der op 19 November geëindigde week werden 3703 gevallen geregistreerd; 2139 personen ^verleden. dien de epidemie een normaal verlooD heeft, vreest (en met December een toeneming met 50 percent. I ALARMEERENDE BERICHTEN UIT LITAUEN. ^Naar een persbericht uit Wilna meldt, zou Wol paras hebben verklaard, dat een Litausche tegen- keering, uit emigranten gevormd, een opmarsch ar Kowno voorbereidt, Dientengevolge zijn alle Jausche garnizoenen gealarmeerd. Te Kowno Jferscht een paniekstemming. F Verder zou Woldemaras de drie jongste lichtingen JMbben gemobiliseerd. Zij zouden binnen 48 uur on- |der de wapenen moeten staan. Deze mobilisatie zou [tegen Polen zijn gericht Bovendien zou Woldemaras zich tot de Duitsche de Russische regeering hebben gewend met het verzoek om militairen en diplomatieken steun voor Jet geval van een Poolschen opmarsch naa-r Kowno. Beweerd wordt dat de regeering van Woldemaras als won voor die ondersteuning Duitsohland zou heb- ton beloofd afstand te doen van het Memelgenied. lGENS. tEN. bestelc 3rd, In Moskou heerscht de opvatting, dat het vermijden v'an een direct antwoord op de Russische nota er °P wijst, dat Polen een overeenkomst in dit geschil ten voorwaarden afhankelijk stelt, waaraan Litauen Jiet zonder het prijsgeven van levensbelangen zal *unnen voldoen. Op die wijze zou een vredelievende oolossing van het conflict onmogelijk worden gemaakt &EN HARDNEKKIGE STRIJD TUSSCHEN HAVIK, KOKMEEUW EN KIEVIT. Ben menigte van honderden nieuwsgierigen is «aandag boven den grooten vijver in Hyde Park ge- ijtig'- jeweest van een gevecht dat een half uur duur- [•Musschen een havik, een kokmeeuw en een kie- De havik ging eerst den kievit te lijf en bracht een slag in het voorbijvliegen toe, waardoor de Ittevtt Sd de zteüttog thb bet water ri*L Da ba rl& trachtte den aanval voort te setten maar krees toen met een groote meeuw te doen, Zonder zich om zijn nieuwe tegenstandster te be kommeren, dreef de havik den kievit in het water. Daarna richtte hij zijn aanval op do meeuw. Eerst bleek de meeuw clr- sterkste van de twee, maar toen zij een noodlottigen slag mot den klauw van den havik kreeg, plofte zij dood in het water. De overwinnende havik vloog ten slotte een boom in. TIENDUIZEND GULDEN VOOR EEN SCHRAMMETJE, i Hoe het kwam, dat het Hooge Gerechtshof der re publiek Oostenrijk zich met de neus van Frètulein Anna moest bezighouden, wordt in het volgende verteld: FrAulein Anna, een beeldschoons jongedame, liep onEangs bij een botsing van twee automobielen een kwetsuur aan haar neusje op. dat na genezing- een, niet bepaald flatteerend roodi litteeken achter liet. Zij! diende een aanklacht tegon de beide chauf feurs van de tegen elkaar gebotste auto's in en ver langde tienduizend schilling schadevergoeding we gens verminderde huwelijikskans en bovendien nog vijifhonderd. schilling voor de geleden pijnen en de doktersrekening. De behandeling voor hot gerecht gwtfiDtCji(fflfc. Jto&m rwwum*. p&s» <J* verdediger der beide chauffeur», „U bent wel zóo mooi, dat het kleine litteeken op uw neus uw huwe lijkskansen onmogelijk verminderen kan; overigens hanteieren de dames de poederkwast tegenwoordig zoo meesterlijk, dat het litteeken gemakkelijk on zichtbaar gemaakt kan worden". „Het is zeer be minnenswaardig van U, collega", antwoordde de raadsman van de aanklaagster, „dat U mijn cliënte complimentjes staat te maken, maar U kan toch niet. verlangen, dat zij! voortdurend met haar poe derdoos werkt haar aanspraken zijn gemotiveerd en moeten ingewilligd worden." De hoeren1 rech ters waren dezelfde meening toogodaan en veroor deelden do beide chauffeurs daarom tot. betaling van het gevraagde bedrag. De Taatsten legden zich echter niet bij deze uitspraak neer on teekenden cassatie aan bij het Hooge Gerechtshof. Het Hof bevestigde echter het eenmaal uitgesproken, von nis. „Ebn litteeken in het gezicht van een Jong meisje", verklaarde do hooge rechter, „is niet van gering belang, ja is zelfa volgons de meening van een uitgebreide kring ontstellond te noemen. De mogelijkheid, door oen huwelijk voor haar'verdere leven, geborgen te zijn. wordt er door beinvloed. want menige man zal aan zoo'n verontsiorend litteeken aanstoot nemen." Triumphesrend verliet FNiuleln Anna de gerechtszak Men, kon bet haar aanzien, dat zij alle hoop mog lang niet opgegeven had, een man te krijgen trots het litteeken op haar stompe neusje. Vergadering van den Raad op Woensdag 30 No vember 1927, des morgens half tien. Aanwezig zijn alle leden, 1 Vacature. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester, secretaris de heer A. C. Rotrgeveen. Na opening deelt de Voorzitter mede, dat van den voorzitter van het centraal stembureau bericht is in gekomen achtereenvolgens van de benoeming en het bedanken als raadslid van en door den heer C. Blaau- boer, en de benoeming en het aannemen van het raadslidmaatschap door mevrouw Beerling—Van der Vlies. De geloofsbrieven worden onderzocht door de hee- ren Overtoom, Van Erp en Bakker en bij monde van den heer Overtoom wordt tot toelating geadviseerd, waartoe de Raad besluit. Mevrouw Beerling legt de vereischte eeden af, waarna 'de Voorzitter haar gelukwenscht en ver trouwt dat zij met ijver en toewijding met terzijde stelling van eigen belangen .en die harer partij, de be langen der gemeente zal behartigen. Er heerscht hier nog al eens een onprettige stemming en spr. hoopt dat mevr. Beerling als vrouw daarop een invloed in gunstigen zin zal kunnen uitoefenen. Mevr. Beerling dankt voor deze woorden en hoopt de belangen der gemeente te kunnen behartigen. De notulen worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat de stalletjes van den hoek HoogzijdeLaan verplaatst zijn en die hoek thans vrij is. Ged. Staten keurden goed het besluit tot het aan gaan van een kasgeldleening. De heer W.Bijpost zond dankbetuiging voor de verhooging van zijn jaarwedde. Da Middenstandswordnoen en het meentebolang. flO- Ingekomen is het verslag betreffende de Midden standswoningen De heer Bakker heeft het rapport gelezen en dankt den administrateur, don heer Schoorl, voor het keu rige rapport dat zakelijk is samengesteld. 1^ dat stuk echter wordt een geest belichaamd, warrmee spr. zich niet kan vereenigen, n.1. waar geschreven wordt, dat personen die zitting hebben in den ge meenteraad, de middenstandswoningen en de admi nistratie verdacht maken. Spr. wil gaarne weten hoe dit zit. Er loopen allerlei geruchten, er wordt ge zegd, dat men voordat men de woningen mag huren, f200 obligatie moet nemen, wat zwendel wordt ge noemd. Dat met de huurders op willekeurige wijze wordt omgesprongen. Het kan niet ai.ders of die ge ruchten brengen schade aan den middenstandswo- ningbouw en spr. acht het, nu een mooi rapport wordt, uitgebracht, gewenscht dat raededeelingen worden gedaan, desnoods namen worden genoemd. Comitébespreking is niet noodig, waar we in ons midden hebben een raadslid, die zich het recht voor behoudt over dergelijke besprekingen tóch namen te noemen. De heer Schoorl spreekt er zijn verwondering over uit dat een der raadsleden nog mededeelingen wensdht waar hij toch een zeer uitvoerig rapport heeft uitge bracht. Spr. begrijpt evenwel, dat de heer Bakker doelt op de tirade, waarin wordt medegedeeld dat ■personen die in het gemeentebestuur zijn, een be langrijke positie innemen, zich niet ontzien om de administratie van den middenstandswoningbouw en de middenstandswoningen in miscrediet te brengen. Spreker geeft de verzekering, dat dit niet een per soonlijk idéé is, maar een meening door het geheele bestuur van de Middenstandsvereenigine- en met name van de commissie van toezicht op het beheer der middenstandswoningen belichaamd. Het is inder daad een feit en spr. zal niet schromen namen te noemen, die zich aan die afkeuringswaardige daad schuldig maken, zoowel als namen van huurders, die dit uit zichzelf hebben bevestigd. Het spreekt van zelf, dat het niet opgaat, dat men- schen die een positie in het bestuur der gemeente en in de gemeente innemen, hetzij opzettelijk, hetzij onbewust een verkeerden naam trachten te geven aan de administratie der woningen en aan de wonin gen zelf. Spr. wijst uitvoerig op het gevaar dat hier in schuilt, waar het gaat om een kapitaal van f 80.000, waarvoor de gemeente Schagen garant is. Er zijn meerdere gevallen te noemen, waaruit groote schade blijkt, indien de gemeente verplicht is derge lijke woningen te verkoopen. Spr. zou niet graag wil len dat dit hier plaats vond en dat behoeft ook niet, want wij verkeeren in het stadium dat er thans huur ders voor de middenstandswoningen genoeg zijn. Er zijn menschen die het beheer der middenstandswo ningen in een verkeerd daglicht stellen, openlijk is gezegd dat die f200 obligatie zwendel is, wat een op zettelijke infame leugen is van menschen die beter kunnen weten, of van menschen die zich laten be praten door kroeggepraat En dat moet geen pas ge ven van menschen die oen positie van beteekenis in onze gemeente innemen. Aan dio lakenswaardige handelingen maken zich schuldig de heer Van Erp en zijn bijzonder trouwe trawant, de buitengewoon achtenswaardige heer Kra mers, die in zijn eindspeech hier in den Raad sprak over zijn waardigheid, vertoeven boven hetgeen ach tenswaardige menschen in deze gemeente- zouden heb ben gedaan. Spr. noemt namen als de heeren De Ligt, W. Kwel- dam en de vrouw van W. Kweldam, die zoowel den voorzitter als spr. hebben medegedeeld, door wie en op welke wijze getracht is (huurders uit de midden standswoningen vandaan t.c krijgen. Den heer Van Erp doet he-t genoegen dat dit on derwerp is aangeroerd, had de heer Bakker het niet gedaan, dan zou spr. 'het hebben gedaan. Men weet, hoe de middenstandswoningen tot stand zijn geko men. Door het bestuur van de middenstandsvereeni- ging, waarvan spr. de twijfelachtige eer heeft geno ten, deel uit te maken, is deze zaak ter hand geno men en aan een deel van dat bestuur hebben we het te danken dat we nu 16 dure middenstandswoningen hebbem Het blijkt nu wel dat de minderheid van dat bestuur het niet zoo mis heeft ingezien. Spr. zou dan gesproken hebben over zwendel, maar spr. moet dat ten sterkste ontkennen. Openlijk evenwel verklaart spr.,, dat de manier van veilhuren niet in den haak is. Wat de personen die de heer Schoorl heeft genoemd, gezegd hebben, wil spr. voor rekening van den heer Schoorl laten, spr. zou andere dingen kunnen zeggen. Aan de hand van oen behoorlijke exploitatie, merkt spr. op, dat er ge marchandeerd wordt met de huren, er mag niet on derverhuurd worden, geen zaakje gedreven worden in de woningen. Ook in het nemen van aandeel is men niet consequent, spr. noemt die verplichting om f200 obligatie te nemen, verkapt sleutelgeld. Er wordt de laatste maanden gesproken van corruptie, maar het komt spr. voor. dat hier sprake is van een zekere gunst. Tot het nemen van f 200 aandeel -waarschuwt spr., want den volgenden dag zou zoo'n aandeel de helft minder opbrengen. De heer Schoorl denkt, dat het gesprokene door den heer Van Erp tamelijk stevig bevestigt, wat spr. straks heeft beweerd. De heer Van Erp heeft zich nooit de moeite getroost oift zich van de juistheid der administratie te overtuigen, evenmin als van de volwaardigheid der woningen, in casu de obligaties. Hij spreekt yan dure middenstandswoningen, maar spr. geeft de verzekering, dat huizen van dergelijke grootte, in andere plaatsen tegen veel hoogere huur- sommen worden verhuurd. Wat de manier van ver huren betreft, in hoofdzaak wordt hier gedoeld op het verschil van huurprijs, maar van den aanvang af zijn de woningen verdeeld in 3 klassen, aanvanke lijk met een huur van f 40, f 36 en f 35, na de conversie der geldl eening teruggebracht tot f36, f35 en f32. Een andere vraag is of in onze gemeente een vol doend aantal menschen zal zijn, die dergelijke wonin gen kunnen huren, maar zonder de hier besproken tegenwerking verklaart spr., dat er voldoende huur ders zouden zijn. Spr. wijst op het geval-Velders, die uit de midden- standswoning naar een duurdere woning ging. Voor een 3-tal nette gezinnen, die qua inkomen niet in de woningen konden wonen, is een lagere huur be dongen, doch het zou onverantwoordelijk yan het be stuur zijn geweest, indien het daartoe niet had. be sloten. Want spr. wijst er op, dat het vorig jaar een huurderving plaats vond van f 400 tot f 480 en wan neer het bestuur niet aldus gehandeld zou hebben, met die 3 gezinnen, zou die huurderving wel f 70O— f800 geweest kunnen zijn. Spr. gelooft niet, dot het Bestuur daarover een reprimande verdient. Wat de bewering over verkapt Bleutelgeld be treft, spr. wijst er op, dat indien de menschen die f200 niet kunnen betalen, zij met evenveel liefde in de woningen komen en 9pr. noemt als voorbeelden de. gezinnen Tichelaar, Lammors en Teiken. En de menschen die de wonrngon naderhand, verlieten, heb ben stipt de f200 terugontvangen. Dat de obligatie niet volwaardig zou zijn voor de huurders, zou dit geen factor van beteekenis zijn, m:aar bovendien hot tegendeel is aan te toonen, want de heer Velders kreeg .op die obligatie do volle f200 geleend tegen 'n matige rente. Spr. herhaalt, dat- met wat de heer Van Erp heeft gezegd, voor 100 een bevestiging is van spr.'s aanklacht. De heer Bakker informeert nog naar de afspraak die wordt gemaakt met menschen die tegen ver laagden huurprijs wonen. Spr. acht het in het be lang der gemeente dat deze zaak grondig wordt be sproken. De heer Schoorl deelt mede, dat de menschen die tijdelijk wonen en de f200 niet kunnen fourneeren, per week huren en vooruit de mededeeling krijgen dat ze, indien er huurders voor volle huur komen, plaats moeten maken. Zooveel mogelijk worden ze dan geholpen aan een andere woning, wat mogelijk is, doordat spr. en de voorzitter der middenstands- vereeniging ook zitten in het bestuur der andere woningbouwvereniging.. Het bestuur gaat in die gevallen verder dan particuliere verhuurders zouden deen en geven wel tegemoetkoming voor verhuis kosten, b.v. aan het gezin Tichelaar f25, omdat deze 2 m'aal heeft moeten verhuizen, terwijl het ge zin Teiken, die eenmaal heeft moeten verhuizen, f 15 zal krijgen. De gezondheidsdiensten. Verzoek om adhaesie te betuigen aan een adres tot spoedige behandeling van het wetsontwerp tot instel ling van gezondheidsdiensten. Naar aanleiding van dit verzoek deel en B. en W. den Raad mede, dat het college, ofschoon van oordeel, dat door adressante wordt onderschat, hetgeen van regeeringswege met medewerking van provinciale en plaatselijke besturen op het gebied der Volksgezond heid is gedaan, niettemin de strekking van het adres in 't algemeen sympathiek vindt, in verband waarme de wordt voorgesteld te berichten, dat in hoofdzaak wordt ingestemd met den inhoud van het verzoek schrift. Deheer Van Nuland is het niet met het advies van B. en W. eens. De katholieke raadsleden waren met met het adres bekend, omdat zij wegens kerke lijke plechtigheden vorig maal niet ter vergadering aanwezig konden zijn en de Voorzitter, hoewel hem dit bekend was, daarmee geen rekening had gehou den. Spr. meent, dat een adhaesiebetuiging geen waarde heeft. Spr. is het eens met B. en W. dat adressanten de medewerking van provinciale en plaatselijke besturen onderschatten en oordeelt dat de gezondsheidsdiens^ (op een enkel geval na, nl. het iSchooi art.senisysteern, doch dat door plaatselijke omstandigheden tijdelijk is opgeschort) in onze ge- mieente goed geregld is. Spr. wil geen adhaesie be tuigen aan een adres, dat algemeenheden behelst, maar geen feiten. De Voorzitter zegt, dat hij helaas weer op moet komen tegen een beschuldiging van den heer Van Nuland, die. wat al meer is gebleken, absoluut on waar is. Gewoonlijk wordt op Dinsdag vergaderd dat is opzettelijk niet gebeurd, omdat het dien dag 1 November, Allerheiligen was. Spr. wist van kerke- WJX* rüstawa at kb dn g<, Ae epr. te «preken had gevraagd, wa» vertrokken, doordat spr, reed» een onderhoud had. Wat de heer Van Nu land zegt, is ex absolute leugen en spr. Is daar zeer verontwaardigd' over. D'e hoor Van Nul and1 zegt een week te voren op de secretarie te zijn geweest- en den secrtaris ervan op da hoogte te hebben gebracht, die de boodschap aan het college van B. oniW. zou overbrengen. D'e secretaris licht toe. dat de heer Van NuTand gevraagd heeft, wanneer er raadsvergadering zou wezen, waarop spt. mededeelde dat de datum nog niet was vastgesteld, maar het waarschijnlijk wnrd in 't laatst van de volgende week. Over kerkelijke plechtigheden was niet gesproken. Do heer Van Nuland zegt. dat hiji medegedeeld had, dat ziji niet voor 2 November kondon vorgadQ- ren. Dat is den secretarie dan zeker ontgaan on het spi.1t spr., dat hij zich die beschuldiging heeft laten ontvallen., waarvoor spr. den Voorzittor zijn nederig excuus aanbiedt. Do Voorzitter zegt dit excuus gaarne te aanvaar den en verklaart dit incident uit de wereld'. Do heer Willomse begrijpt, dat do heer Van Nu- land niet voor adhaosdebotuiging, is. waar hot hier betreft een regeering die aan <le partiji van den hoer Van Nuland' verwant is en dio regeering een wets ontwerp vanaf 1921 in portefeuille houdt. Dat er aan de volksgezondheidsdiensten wat. 'hapert, blijkt wel uit het. voorstol-Zutphen. Dat adhaesiebetuiging geen. waarde zou hebben, ontkent spr., die hoer Van Nuland doet net of Behagen buiten do wereld staat, doch dat is niet zoo. Al© 'het platteland zich niet uitspreekt, zal de minister denken, dat alles hier in orde is. Do heer Van Nul and! begrijpt niet. waardoor zijn partij: aan do regeering verwant is. Het betreft hier geen adre9 van de S.D.AP., maar een adre3 van die Vereeniging van S.D. gemeente- en statenleden en spr. denkt dat de S.D.A.P. de zaak zeker niet be langrijk genoeg acht en er nu maar oen vereeniging voor vooruitschuift. Wat in Schgaen is, is goed. Het voorstel van B, en W. wordt aangenomen met 8 tegen 3 .stemmen. Tegen stemden de heeren Van Nuland. Kooijl en Overtoom. Adres betreffende een vloekverbod. Naar aanleiding van dit adres stellen B. en W. den Raad voor, op het verzoek afwijzend te beschikken, aangezien naar het oordeel van het College het kwaad, hoe lakenswaardig ook, door beschaving en volksopvoeding moet worden bestreden en niet door middel van een strafbepaling, waarvan in de praktijk bovendien weinig wordt verwacht. Naar B. en W. vertrouwen, zal het kwaad in de toekomst ook zonder strafbepaling wel verminderen. .'Zonder bespreking wordt aldus besloten. De samenwerking met de omliggende ge meenten. Verzoek van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in 't kanton Schagen om eene bijdrage. Naar aanleiding van dit verzoek deelen B. en W. den raad mede. dat 't College zich allerminst stelt op het standpunt, geen prijs te stellen op samenwerking met omliggende gemeenten. Veel minder nog is het de bedoeling er toe mede te werken, dat Schagen zich zou onttrekken aan het nakomen van financieele ver plichtingen ter zake van gezamenlijk gevoerde actie. Integendeel: Zeer duidelijk is dit al gebleken, toen onlangs aan Schagen word gevraagd f 70.te beta len in de kosten der commissie van verweer tegen de opheffing van de stoomtram* Schagen—Wognum. Schagen is bij deze stoomtram niet direct financieel betrokken en was niet in genoemde commissie ver tegenwoordigd. Geen oogenblik echter hebben B. en W. geaarzeld aan den Raad voor te stellen, de ge vraagde bijdrage in de gemaakte kosten te verleenen. Evenmin zullen B. en W. in de toekomst aarzolen, den Raad voor te stellen met omliggende gemeenten een gemeenschappelijke actie te voeren, in belangrijke gevallen met hen samen te werken eh een billijk deel in de te maken kosten te dragen, ongeacht of het belang van Schagen daarbij prominent is of gelijk aan dat der andere gemeenten. Zij vertrouwen, dat de toe komst hiervan het bewijs zal leveren. De redenen, waarom B. en .W. de jaarlijksche bij drage aan de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen schrapten zi*n geheel andere. Waar wij reeds hebben de Vereeniging van Nederlandsche Ge- neenten, benevens de Afd. Noordholland van die Ver eeniging, meent het College, dat wel wat, te ver wordt gegaan met het hebben van Vereenigingen, waarvan bet lidmaatschap blijvende lasten voor de gemeente met zich brengt. Overigens met volle waardeering voor ijver en capaciteiten van Burgemeesters on Secretarissen der betreffende gemeenten, zijn B. en W. van Schagen er niet van overtuigd, dat de hui dige vorm van vereeniging de .meest gelukkige is. Ziji achten het beter, dat de samenwerking gezocht wordt telkens wanneer zich één of meer onderwerpen van voldoende belang opdoen en dat dan tezamen ge roepen worden, bij voorkeur de volledige colleges van Burgemeester en Wethouders, of in geval van enkel voudige afvaardiging, dengene uit elk college, die geacht kan worden, het onderwerp in kwestie het best te beheerschen. Wanneer tengevolge van in 1927 govoerde acties nog kosten zijn te liquideeren, dan zullen B. en W. van Schagen gaarne aan den Raad het voorstel Toen, de bijdrage dezer gemeente daarin te voteeren. Da heer Gorter heeft met ontstemming kennis O namen, van het advies van B. enW. en oordeelt dat B. en 'W. met omhaal van woorden zich aan den' moreelen plicht trachten te onttrekken om. aan sluiting met de omliggende gemeenten te zoeken. Schagen beschouwt zich steeds ais oen centrum gemeente en dat brengt plichten met zich mede, waaraan men zich niet dient te onttrekken. Als woordvoerder van spr.'s fractie zal hij dan ook voorstellen de bijdrage wederom op de begrootin# te plaatsen. De heer Bakker kan zich imet de strekking van het advies van B. en W.. grootendeels vereenigon. Spr. wil niet zeggen, dat het werken der vereeni ging niet goed is, maar evenmdn kan hij zeggen, dat het wel goed' is, want de raadsleden hebben nimmer een rapport ontvangen. Spr. is echter over tuigd dat samenwerking: met de omliggende ge meenten nuttig is. al dient het dan in een anderen vorm te geschieden. Spr. zou willen, dat over dien anderen vorm B. en W. overleg pleegden inet de na burige gemeenten. Uit den brief van dl Vereeniging van burgemeesters en secretarissen blijkt dat do kosten der actie die gevoerd is tot behoud van het Kantongerecht, door de Vereeniging betaald ia, Spr. vindt dat niet goedi en had beter gevonden dat Schagen die kosten betaald had; en anders Schagen 50 de gemeenten die belang bij' het behoud van het Kantongerecht te Schagen hebben, oveneons 50 pet. 3>e heer Van Nuland vereenigt zich met de op merking van den' heer Bakker over de kosten' dor actie voor behoud van het Kantongerecht. Spr. noemt hot een klein standpunt dat is ingenomen. De Voorzitter zegt. dat uit den boezem der ver eeniging zelf voorgesteld is om de kosten voor re kening der gemeente te nemen, Schagen heeft wel de kosten van ontvangst hier betaald. De heer Van Eirp acht dit een reclen: te meer. om lid te Mij-ven., dan kan Schagen op een andere wijize de vereeniging tegemoetkomen. D'e Voorzitter merkt op, dat de hoer Gorter wijst op een omhaal van woorden, maar hadden B. en W. dat niet gedaan, dan zou de heer Gorter wel heb ben' kunnen' verwijten, dat B. en W. er zich mot een Jantje van Leiden afmaakten. Spr. wijst *r na- drukkelijk op, dat B. en W. ook samenwerking ge wenscht achten .maar in een andoren vorm. De heer Gorter w\jst er op dat de vereeniging wel degelijk gemeentebelangen behartigt.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5