ilKlttl Riüiws- WOUDA's f HET KASTEEL VAN GRANIET Dinsdag 6 December 1927. Eerste Blad. luinbouwvereeniging „De Eendracht" te OudkarspeL Feuilleton. j EERSTE DEEL. Binnenlandsch Nieuws. Ongerustheid orer een Scheveningsche Zuiver Boekweitmeel Een kerkelijke benoeming te Hoorn. Inbrekers slaan hun slag te Nieuw-Hekoet SCHAEER 70aïe Jaargang No. 8164. COURANT. Dit blad verschijnt viermaal por week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- Èjitiön nog zooveel mogelijk in het eorsiuitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.05. Losso nummers 0 cont. ADVERTEN- TïöN van 1 tot 5 regols f 1.10, iedere regel moor 20 cent (bowijsna inbogrepon). Groote lettors worden naar plaatsruimte borekond. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE B LAB EN. Zaterdagavond hield de tuinibouwvereenJging ,X>e Eendracht" de jaarvergadering in het lokaal van den heer Vis. Aanwezig zijn 69 leden. De voorzitter opent met welkom de vergadering lijn genoegen uitsprekende over de flinke opkomst. Hij concludeert daaruit het belang, diat in de werk- laamheden gesteld wordt. Het is tihans niet druk, (tot gelukkig is en ook weer niet. Het kwantum ge teelde producten is beneden bet normale, vooral ran de roode kool. wat vooral schade aan deze ver- lenlging doet. Het verschil ia wel 3000 3500 wa gons. Gehoopt was zeer zeker, dat de vorst Iets Ui-enger geweest was, maar toch heeft de vorst voordeel gebracht. Ondanks de weinige productie, kan de prijs nog heel wat ten goede uitwerken. In verband met de reclame, die gemaakt wordt, wordt aangeraden de 'producten zoo best mogelijk aan te voeren. (Laat het geen uitschot worden, en dan hopen,dat de prijzen in stijgenden lijh gaan en dat de Deensche witte de roode gaan volgen, waar van er heel w&iti in de schuren zitten, De notulen worden daarna gelezen en onveran derd vastgesteld. Voorzitter spreekt daarna zijn genoegen uit over kt toesluit van de gasooahmdsale, inzake het laten branden van de lantaarns. Het zal niet veel gebeu ren. dat meer gekregen dan gevraagd wordt. Aüle hulde aan de mannen die daaraan hum, medewerking (verleenden. Den secretaris wordt dank gezegd voor de keu rige afwerking der schetskaarten. 0,p een vraag of het met de T.O. en de doktoren Al voor elkaar is. zegt de voorzitter op een vergade ring van de T.O. te zijn, geweest en daar de zaak te hebben toesproken. Beloofd is toen, dat een om- &eihoud met de doctoren zal' plaats hebben, maar tot heden is er nog niets van bekend. De 'hetele vergadering vond het een lamme bewe ging. Er zal echter niet stil worden gezeten. Na bespreking van dit punt. waarbij versöhillen- s mogelijkheden 'besproken worden en gezegd wordt, dat de moeilijkheden zich vrijwel alleen aan den Lang.endijk voordoen, wordt besloten in een schrijven de T.O. aan de belofte te herinneren en te vens een bespreking met een der doktoren te houden Mededeelingen. Voorzitter verzoekt den aanvoerders er vooral voor to zorgen, dat naam, getallen, enz. zoo duide lijk mogelijk op de veilingbordjes vermeld worden. Biji den coöperatieven aankoop van steenkool is 3?» wagon gekocht en afgeleverd!. De kwaliteit is best en de prijs is laag. In de bestuursvergadering van den Noordermarkt- bond kwam het fooienstelsel ter sprak1©, waarbij bleek dat het thans maar weer net pas is. Spreker Reeft in overweging, daaraan niet mee te doen-, in wolken vorm ook. Er Is beschikbaar 6 ons itusachensoort en B ons kortbecn-reuzenbloemkoolzaad uit Italië. Aan 11 lo den wordt een ons beschikbaar gesteld. Bet volgend jaar zal veel meer beschikbaar komen. DOOR ETHEL M. DELL Beweikt door Jbr. R. H. G. NAHUYS. HOOFDSTUK V. HET WONDER. »En mijn lieve," zeide mevrouw Ingieten den vol enden morgen, terwijl zy' opstond om haar stiefdodh- JJ® kussen. „De beschouw je als een buitengewoon Reiukkig meisje." Sylvia nam den kus in ontvangst, doch bleef het antwoord schuldig. Zij was zeer bleek, maar die ake- machteloosheid van den vorigen avond was ver wenen. Zij was zichzefve volkomen meester. Zij nam jen paar brieven van een zijtafeltje en met deze in w hand ging zij zitten. Haar stiefmoeder sloeg haar een paar minuten zwü gend gade. ,,Nu, komaan, lieve," begon ie. „Heb je niets voor jezelve te zeggen?" «Niets bijzonders," gaf Sylvia ten antwoord. 7« i ^even bevatten hoofdzakelijk gelukwenschen. £«3 las ze met een berusting, die mevrouw Ingleton oyna buiten zichzelve bracht en legde ze neer. «En mag ik geen deel hebben aan de algemeene vreugde?" vroeg zij eindelijk met een stem die beefde *an drift. Sylvia herkende dien klank. Hij was de voorbode ge weest van menigen storm. Zij stond op en ging naar e openslaande deur. „U moogt ze allen lezen indien u lust heeft," zeide zij. „Ik zie vader op het terras, uc moet hem even wat zeggen." Onder het spreken was zij snel naar buiten getreden, tuvorens haar stiefmoeder haar fakkel des toorns over aar kon uitstorten. Een van de grootste grieven van vrouw Ingleton was, dat Sylvia zoo moeilijk was te SStS Wanneer gevoelde haar gemoed te Zij zag de gestalte van het meisje in den bleeken Bestuursverkiezing. I Met bijna algemeene «temmen worden de heeren Jb. de Boer en Ni Kaan tot bestuursleden herkozen. Verloting. Biji de verloting van 10 manden werden de geluk kigen C. Smit, Jn. Eeoen, W. Jonker, J. Ralverdijk. W. Zweed, Ei Vlug. K. Leegwater, Bw Bom.mer. H. Dekker en L. Gelder. Een voorstel om de voorjaarsvergadering op den dag te houden, wordt niet aangenomen. De regeling omtrent het openhouden van de burggracht blijft onveranderd gehandhaafd. Rondvraag. Bij. de rondvraag vraagt de heer H. de Geus waarom het vorig jaar zoo spoedig de maat voor de drielin gen verhoogd werd. Nla bespreking werd overeengekomen te trachten deze tijden voor -beide veilingen tegelijk bepaald te krijte-en. De heer P. Kostelijk inerkt op. dat het miet het plaatsen der bascules nog niet goed gaat. Hij raadt ieder aan, mede te werken en niet andera te (lossen dan met een anders geplaatste bascule. De Voorzitter sluit daarna de vergadering met de hoop, dat de beapekingen ia het belang van de vereenigimg geweest zijn en het volgend voorjaar gezegd kan worden: het is goed gegaan. Spreker dankt (ten slotte de pers, die zeker het hier gesprokene weer wereldkundig zaJl maken. Nla afloop werd door het bestuur de heer Jb. de Boer tot voorzitter herbenoemd* VERMOEDELIJK ONDER DB ENGELS GELE KUST VERGAAN. I In Katwijk is een logger bdnnengevaillen, die ge rapporteerd heeft, dat onder de Engelsohe kilst een vermoedelijk Schevenir<*®che logger ia vergaan, meldt het „Vad." De bemanning, heeft gezien, hoe het schip gegrepen werd door twee hooge zeeën. Er kon echter geen hulp geboden worden, omdat de boot onmiddellijk in de diepte verdween. Van den Scheveningschen reeder Jac. dien Duik is nu sinds eenigen tijd een logger zoek nJ. de S'GH.421, die den naam draagt van ,De Adelaar". Zes weken geleden ia dieze boot voor de viach- vangst uitgevaren en sindsdien heeft men niets EISCHT DB BLAUWSTREEP ZAK! Voor Winkeliers bij Grosa. v.h, M. DE HAAS te Alkmaar. November-zonneschün verdwijnen en de rimpels op haar vorhoofd verdwenen om plaats te maken voor een zeer bitter lachje. „Wacht maar, meisje, wacht maarl" mompelde zij. „Je hebt je maat gevonden, of ik moet imij sterk ver gissen." Ingleton zat in een beschut hoekje zijn morgenpijpje te rooken. Toen zijn dochter hem naderde, zag hij met zijn gewone halfnorsche uitdrukking op. Zij liep snel naar hem toe en legde een hand op zijn arm. „En?" vroeg hij onvriendelijk. Zij bleef eenige oogenblikken zwijgend staan, en zeide toen zeer kalm: „Vader, ik wil een telegram zenden aan Guy. Ik heb den laatsten tijd niets van hem ge hoord. Thans moet ik weten waarom, voor... voor..." Haar stem was begonnen te beven ,en zij hield op. „Indien je besloten hebt Prescott te huwen, dan zie ik de noodzakelijkheid daarvan niet in," zeide haar vader kortaf." „En toch doe ik het," hield zij voL „Ik wilde alleen, dat ik het eerder gedaan had. Ingleton boog zich over zijn öouranfc. „Goed dan," zeide 14J. Sylvia bleef nog even staan, doch daar hij niet weer opkeek, keerde zij zich met een «waren zucht om en liet hem alleen. Zü ging echter niet naar haar stiefmoeder terug. Zy' begaf zich naar haar kamer, voor het schrijven van haar telegram. Iets. later liep zij op weg naar het dorp, door den tuin. Er was een groote rusteloosheid over haar ge komen, en zij meende dat een wandeling naar het postkantoor haar goed zou doen. Bij een groep heesters stiet zij juist op Jeffcott, en met de vrijmoedigheid van een ouden dienaar trad deze op haar toe. „Neem mij niet kwalijk missie, maar mag ik. u ge lukwenschen?" zeide hij. „Ik vernam het goede nieuws dezen morgen." Zij bleef staan. Zijn vriendelijke blik ging haar reciht naar het hart, en riep een levendige behoefte aan sym pathie in haar wakker. „Ach, Jeffcott," zeide zij, „ik zou nooit toegegeven hebben, indien mijnheer Banger niet opgehouden had mij te schrijven." „Wat zegt u?" vroeg Jeffcott. „Deed hij dat dan?" Hij trok een oogenblik zijn voorhoofd samen. „Maar... heeft u dan de vorige week geen brief van hem gehad?" vroeg hy opnieuw. „Het moet Vrijdagmorgen geweest zijn. Ik sprak toen Evans, den postbode, en hij zeide mij een brief uit Zuid-Afrika voor u te hebben. Was die dan'niet'van mijnheer Rangers, missie!" Dit slultzegel onbeschadigd op Uw pakket, is waarborg voor ONS werk. Wij breien de fijnste wollen kousen! zeer netjes voor U aan. Depot» i te Alkmaar, Mej. BEUDEKERTEGEL, Hof plein; Schagen» C. DE MOEL, Noord 40; Hipp. Wie- ringen: Wed. J. DE BEURS; Anna Paulowna: schip per VÖLDER. Verder neemt elke bode franco het aan- breiwerk mede. •meer van haar vernomen Begrijpelijkerwijze heersctot er onder de Sdheve- ningsiche vdsachersbevolkiiigl groote ongerustheid over het lot van dit schip. Aan boord toevinden zich; twaalf mannen, waar van meer dan de helft gehuwd is, onder den 26- jarigen schipper N. Spaans. Een ipolitiekruiser der Marine is de. vorige week op onderzoek uitgeaoiir den,, tot nog toe zonder resultaat. Schipper Grootveld van de S€iH 189, die giste ren de Scheveningsche visw-hershaven is binnenge vallen. heeft verklaard, dat hjji het vermiste schip gezien heeft op den 17den November. Zekerheid kon hij! echter niet geven, omdat de schipper het nummer van den' logger niet heeft kunnen lezen. Volgens de tuigage zeide hifi - moest het JDe Adelaar" zijn- Te Scheveningen is ook binnengekomen de VL 81. De schipper daarvan heeft in de buurt van Ter schelling zien drijven witte pollen (breela). waarop bet nummer S. 421, Deze zijn dus zeker van den vermisten logger afkomstig. Ook vond dezelfde schip per in die buurt een omgekeerde roeiboot drijven, ■waarvan de bodem rood geschilderd was. Door de hooge zee kon de bemanning het nummer van de boot niet opnemen, doch het wordt vrijiwel zeker ge acht, dat ook deze boot afkomstig is van de Sch. 421. .Deze laatste waarnemingen bewijzen wel niet het vergaan van den 'logger maar geven toch wel ster ke aanwijzingen. In visscherijferingeni ziet men zich nu' genoodzaakt, den logger als verloren te beschouwen, niet zoozeer wegens het lange uitblijven Zondagochtend kwato' de laatste logger van de reederij Jac. den Duik bin nen maar wel mede door de omstandigheid, dat het schip op geen enkel pfraairapport voorkomt en door niemand is gezien, en alle nasporingen vruch teloos zijh gebleven. ONTSTEMMING BIJ DE KERKERAAD DER NED. HERV. GEMEENTH Onder bovenstaand opschrift plaatsten wü in ons Dinsdagnummer van de vorige week een bericht, waar „Wat zeg je daar, Jeffcott?" vroeg Sylvia scherp. „Ja, het was verleden Vrijdag," verklaarde de oude man hardnekkig. „U moet weten, dat ik den brief in zijn hand bovenop zag liggen, toen hij stilhield om mü aan te spreken. Wij zeiden er nog iets van tegen el kander." Sylvia stond hem wezenloos aan te staren. „Jeffcott, weet je het zeker?" kon zij eindelijk uitbrengen. „Zoo zeker als ik hier sta, Miss Sylvia," antwoordde hij. „Ik kan mij onmogelijk vergist hebben. Heeft u hem dan niet ontvangen? Ik wil er een eed op doen dat de brief er was." „Neen," zeide Sylvia „ik ontving hem niet." Zij dacht een oogenblik na en sprak toen langzaam: „Het is meer dan zes weken geleden, sedert ik voor het laatst een brief van Guy Ranger ontving den dag waar op mijn vader met mevrouw thuiskwam." „O jé!" viel de oude Jeffcott uit. „Maar wat kun nen zij er mee gedaan hebben? Miss Sylvia? Worden de brieven niet door Bliss gesorteerd?" „Ik weet het niet." Sylvia staarde recht voor zich uit met iets in haar oogen dat den ouden man ver schrikte. „Die brieven zijn achtergehouden." Onder het spreken had zij zich van hem afgewend, en nu rende zij, zoo hard zij kon, langs het tuinpad terug. Als een jong dier dat van het touw bevrijd wordt, verdween zij uit zijn gezicht en met gespitste lippen begon Jeffcott weer aan het snoeien van zijn heg. Wat hij het laatst op het gelaat van Miss Sylvia gelezen had hem -om zijn eigen woorden te gebruiken geheel verbouwereerd. Het had volkomen dezelfde uitwerking op de stief moeder van Sylvia, toen deze laatste eenige oogenblik ken later op haar afstormde terwijl zij in haar bou doir brieven zat te schrijven. Ten hoogste verbaasd draaide zü zich naar haar om, doch Sylvia liet haar geen tüJ naar een verklaring te vragen, want tot aan de lippen spierwit en met vlam mende oogen, ging Sylvia terstond tot den aanval over Zü liet. zich leiden door zulk een vlaag van hartstocht als haar vroeger nog nooit overkomen was. Haar boezem hijgde, en toch sprak zü met onmis kenbare bedaardheid. „Ik ben juist tot de ontdekking gekomen," zeide zü, hoe het komt, dat ik sedert zes weken geen brieven van Guy ontvangen 'heb, zy' zijn gestolen." „Werkelijk, Sylvia?" antwoordde Mevrouw Ingleton. Woedend stond zü op, doch op dat oogenblik was Sylvia voor ieder vertoon van woede onvatbaar. Zy had zich aangegord voor den strijd den doodelyken strijd, dien ooit door haar was gestreden. in over de benoeming van een Protestantsche gods dienstleeraar aan de Ryks^werkinrichting te Hoorn, door den minister van justitie melding werd gemaakt. Deze benoeming, welke tegen de aanbeveling van het college van regenten van genoemde inrichting inging, had bü den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Hoorn niet weinig ontstemming gewekt. Van de laatste nu ontvingen wy het volgende schrij ven, waarin ter kennis werd gebracht, dat het volgen de protestschrift aan Zyne Excellentie den Minister van Justitie is verzonden: „De Algemeene Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Hoorn, vernomen hebbende de benoeming van Ds. Wesbonk, predikant by de Gereformeerde kerk te Hoorn tot protestantsch godsdienstleeraar aan de R.W.L te Hoorn, neemt de vrijheid, tegen deze benoeming een zeer nadrukkelyk protest by Uwe Excellentie in te dienen, wyl daardoor de geestelijke verzorging der pro- testantsche gedetineerden, die voor 't allergrootste ge deelte tot de Ned. Herv. kerk behooren, door U ont trokken wordt aan de officieele, door den staat erkende en sedert eeuwen hier gevestigde Ned. Herv. Gemeente, tot welke genoemde gedetineerden wettiglyk behooren en welker geregelde godsdienstige verzorging, vanwege de officieele gemeente waartoe zü behooren, op deze wjjze door den staat ernstig belemmerd en practisch onmogelijk wordt gemaakt hetwelk niet in overeen stemming is met de door den staat te eerbiedigen plichten van het onderhavige kerkgenootschap en met de rechten zynfer leden. Temeer is deze ontstemming gerechtvaardigd wy'1 het vorige jaar tegen een soortgelyke benoeming op dezelfde wyza door ons geprotesteerd is en dit pro test niet is weerlegd, noch eenig antwoord daarop is ontvangen, en wyl de twee dienstdoende predikanten der Ned. Herv. Gemeente alhier U hebben medegedeeld dat zy' gaarne bereid waren het ambt van Protestantsch Godsdienstleeraar aan genoemde inrichting te aan vaarden. Onze kerkeraad moet de benoeming van dezen (pas enkele dagen te Hoorn gevestigden) Gereformeerden predikant beschouwen als een ministeriëele handeling, die met uitsluiting van moreele aanspraken en billijk heids-overwegingen en met voorbygaan van de belan gen en rechten van op enkele na alle Protestantsche gedetineerden is dienstbaar gemaakt aan de per soonlijke voorkeur van uwe Excellentie. Genoemde ker keraad vleit zich niet met de hoop dat deze benoeming door U zal worden hersteld, doch deelt U mede dat hy zoo groot mogelijke bekendheid aan den inhoud van dit schryven zal geven om het Nederlandsche volk voor zoover noodig in te lichten over de wijze waarop de tegenwoordige Minister van Justitie in zyn functie als één der hoogste dienaren van het land by voorkeur de belangen van zün partygenooten schynt te willen dienen." Met verschuldigde hoogachting, Namens voorn, kerkeraad, w.g. H. v. LUNZEN, Praeses. w.g. W. KLAASSEN, Scriba. VOOR f 15000 ONTVREEMD. In den nacht van Vrijdag! op Zaterdag Is inge broken in den goud- en züverhandel van F. Tienuan te Nieuw-Helvoet. De dief heeft zich toegang ver schaft door het uitsnijden van een mat in het ach terhuis: eenmaal daarin, was de winkel gemakkelijk te toereiken. Alleen gouden voorwerpen eni de aan wezige geldswaarde zijn medegenomen. Te zamen tot een bedrag van ongeveer t 15.000. Dë eigenaar is 'e nachts niet in dezen winkel aan- „U heeft ze achtergehouden 1" hernam zy', een be- schuldigenden vinger op haar stiefmoeder richtende. „U heeft ze verdonkeremaand! Ontken het zoo ge wilt zoo ge durft! Niemand dan u zou zich tot zulk een daad vernederen. En achtergehouden zün ze. De brie ven zün hier gezorgd en ik heb ze niet ontvangen. Ik heb verschrikkelijk daaronder geleden. En het was uw bedoeling, mij te doen ly'den!" „Je vergist je, Sylvia! Je vergist je!" gilde mevrouw Ingleton uit angst, want zy' las iets vreeselüks in de oogen van het meisje er stond büna moordlust in. „Wat ik ook deed, het werd altüd voor je bestwil ge daan. Dat kan je vader getuigen. Ga tot hem, indien je mü niet gelooven wilt." „MÜn vader had daarmee niet te maken!" zeide Syl via met verpletterende minachting. „Welke fouten hy ook hebben mag, hy bezit eergevoel. Maar gü gij zyt een slechte vrouw, zonder beginselen, wreed, ve- nynig. Het mag de plicht van mijn vader zyn, met u te leven, doch de hemel zy' darde de myne is het niet. Gü hebt u in mün huis gedrongen en het tot een hel gemaakt. Geen nacht langer, wil ik met u onder hetzelfde dak slapen." Na te hebben gesproken, keerde zü zich om ten einde de kamer te verlaten, dodh zy' stiet juist op haar va der en George Prescott, die aan de andere züde van de hal uit de bibliotheek kwamen. Onbevreesd richtte zy' haar schreden tot hen. De teugelloosheid waarmede zy' zich liet gaan, maakte haar op d;t oogenblik indruk wekkend. Het wonder was geschiec "ij had het net dat haar omsloten .hield, aan flarden gescheurd. Mevrouw Ingleton was begonnen in de kamer mis baar te maken. Syilvia liep terug en draaide de. deur op slot. Onversaagd plaatst? zü zich voor de beide mannen. „Ik heb u te zeggen," ving zy' aan, zich tot beiden richtende, „dat my'n verloving met Guy LVrnger niet verbroken is. Ik ben zooeven tot de ontdekking geko men, dat my'n stiefmoeder zyn brieven aan mü ach tergehouden heeft. Dit verandert natuurlyk alles. En, het spreekt vanzelf, dat het my'n Langer '--'erbly'f hier onmogelük maakt. Ik ga naar hem toe dadelyk." Van het gelaat van haar vader 'zwierven haar oogen naar dat van Prescott. Hy' deed een schrede voor waarts en antwoordde haar. Haar vacWr scheen met stomheid geslagen. „Jongens, jongens?" zeide hij. „Zoo verrukke..jk heb je er nog nooit uitgezien naar ik -\veet. Zie je er al- ty'd zoo uit, wanneer je boos bent? Nu, dan zal ik mü voorbereid houden op hetgeen my te wachten staat als wy' getrouwd zyn." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1