ager Courant hl In het land van Ster en Halve Maan. tin; Tweede Blad. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. PROV. STATEN VAN NOORDHOLLAND. iag Gemengd Nieuws. Het gevaar van radiumverven. Wilde Zwijnenjacht Woensdag 7 December 1927. 70ste Jaargang. No. 8165. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting -van Maandag 5 (December 1937. VOORTGEZETTE ZAAK. Een veroordeelde, P. J. N. N., heeft vermindering van boete gevraagd. In milde Sinterklaasstemming: Wordt dit verzoek toegestaan, en de boete .veranderd [tot f 15 of 15 dagen. GESLOTEN DEUREN. Voorts wordt behandeld een tenuitvoerlegging van leen voorw. atraf contra TJ. De "proeftijd ia verlengd met 1 jaar en 6 maanden. LANDLOOPERIJ. Voor dit feit staat terecht Corn. de R., 'n gebrildien jf zonder middelen van bestaan rondzwervenden «typograaf. Hij heeft zich aangemeld met het ver zoek naar Veenhuizen te mogen worden opgezon den. alwaar hij niet voor de eerste maal zal ver toeven. Verdachte heeft op drie verschillende da tums gelogeerd op het politiebureau te Alkmaar. Hij wil nu weer liever naar het Hoogeland en de Offi cier is geneigd hem in dit streven te steunen. Eisch 3 dagen hechtenis voorw. en plaatsing in Aarijde landkolonie voor 1 iaar benevens een proeftijd ors. 5, en htleidin tor in v vanaf f plakken, brekers I f 18.50, ie Diei Bal dacht© wm eoatroitar va» d< wilde zonder entree binnenkomen en dreigde hem met woord en hand. Hiji kreeg 'n optater, dat zijn Pilpen uit den mond vloog. Getuige Bosstad geeft weer een geheel nieuwe doch niet minder belang wekkende lezing van het gebeurde. Deze uiteenzet ting werpt alle schuld op verdachte. Hendrik. Ge vorderd wordt 115 boete of 15 dagen. Vonnis conform •DIEFSTAL OF VERDUISTERING VAN HOUT. De verdachte Pieter D. te Enkhuizen, niet ver schenen. wordt verdacht van diefstal of verduiste ring van hout uit het tehuis voor dakiloozen, waar in hij met zijn veel afgeranselde vrouw vertoefde. Hij. heeft zich de planken, die voor de vensters wa ren geslagen, wederrechtelijk toegeëigend. Eisch f 30 boete of 15 dagen. Uitspraak: f 5 boete of 5 dg. VERNIELING V1AN GELAG JES. De niet verschenen verdachte Jan .de J. te Alk maar heeft in den nacht van 8 op 9 October in het café „Populair" een zestal gelagglaasjes vernield door met zijn vuist op het blad met gevulde glaas jes. dat door den kelner werd aangebracht, 'n slag te geven. Verdachte was beschonken en had voor de tweede imaal een rondje besteld.dat hij, niet wenschte te accepteeren. Eisch f 40 boete of 40 dagen. Uit spraak f 25 boete of 25 dagen. EENV. BELEEIDÏGING. Volgens dagvaarding, heeft de niet versohenen verdachte Nic. V. te Wairmenhuizen op 17 Oct. den getuige Jonker oen gemeenen hufter genoemd. Ver dachte. die winkelier is. ging uit van de meening. dat Jonker hem nog f 1.50 schuldig was en heeft hem toen ten huize van diens zwager op de boven om schreven manier beleedigd. Verdachte is niet aanwezig, doch 'heeft het feit toegegeven. De Officier vordert f 12 boete of 12 da gen. Vonnis f 10 boete of' 10 dagen. ONTTREKKEN V1AN GOEDEREN. P. J. B. te Helder wordt voor dit feit voorw. ver oordeeld tot 1 maand gev. voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd. Sluiting. van 2 jaar. Vonnis conform. DIEFSTAL INI EEN HOTEL. Ce kapper J. G. W. heeft gelogeerd in het Hotel Drijf pr0ot en van die schoone gelegenheid' gebruik ge bruik gemaakt uit een openstaand kamertje een van elevei horloge met ketting en etui te stelen van den kei nor na Vi pat w logeert thans op staatskosten in CLD1 zul# uitgei ■reen ner. De heer W. hotel ,De houten lepel" en wordt door mr. de Groot verdedigd. De officier, memoreerde, dat een psy chiatrisch rapport is uitgebracht en wil daarmede rekening houden. Eisch 1 maand gev. De taxatie van verdachte was 1 jaar en 6 maanden, maar nu vindt hij weer 1 maand te veel. Mr. de Groot zegt. een enkel woord over den per- •soon van verdachte, die hij het twijfelachtig genoe gen had als voormalig verzorger van verdedigers coiffure en aangelaat. reeds vroeger te kennen. De klanten gevoelden zich niet safe, als deze zonder ling hen het mes op de keel' zette. Pleiter venzoekt aftrek van voorarest en dan een zoodanige straf op te leggen, dat hi.ii spoedig op. vrije voeten kan, worden gesteld. Vonnis 2 'maanden gev. GRAS GERAUSCHT. De 30-jarige werkman H. U. V. te Oudkarspel, [heeft eenige analen andermans gras afgemaaid, [zonder permissie. Hij heeft later vergoeding aan geboden. toen hij bemerkte, dat de eigenaar er po- [litiewerk van had gemaakt. Bedoeld gras was het eigendom van do landbouwer Jb. Hart te Koedijk. Deze voerde er de ploegpaarden mee. De verdachte noemt de waarde 15 centen, doch Hart taxeert den prijs oo 10 nop. Eisch f 30 boete of 30 dagen. Von- nis f 10 boete of 10 dagen, DIKKE WOORDEN! De 65-jarige boerenrentenier Cornelis P. uit Broek [op Langendijk heeft op 7 October in het café Veer- Jburg den koolhandelaar Nic. Kooij; achter zijn rug Ibeleedigd door hem een gemeenen kérel te noemen, J 'n onmensch, die 'hem had bestolen. Verdachte heeft I vroeger zaken met den heer Kooij! gedaan. Verdachte wordt door mr. Wijnne verdedigd. De beleedigde en nog, een andere getuige, die de ge- I incrimineerde worden heeft aangehoord, worden als getuigen gehoord. Eisch f 25 boet.e of 25 dagen. Mr. Wijnne beroept zich op 'het algemeen belang waarmede de Politierechter zich niet vereenigt. Pleiter vraagt daarop ontslag van rechtsvervol- [ging. vrijspaak. subsidiair een geringe boete. Verdachte wordt daarop: veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen. 1 MISHANDELING MET EEN STUK GLAS. Do boerenknecht Reijnier S. te Castricum heeft I in den nacht van 9 op 10 October, ter gelegenheid- I van de beroemde Bakkumer kermis in dé danssalon [van v. d. Velde den getuige Lieftinck anet een stuk HZlas tegen de keel geslagen, met gevolg dat hij: 'bloedend werd verwond. De kwestie was ontstaan 1 een verloren „Heerendasje". Joh, Lieftinck, 'n 21-jarig landbouwer te Ëigmond- Binnen eclameert f 10 wegens medische onkosten1. Dokter heeft er wel 4 krammen bij gebruikt. Het is niet meer dan billijk, dat de dader deze nota ver goedt. De Officier requireert f 60 boete of 60 dagen. Vonnis f 40 boete of 40 dagen met f 10 schadever goeding: NOGMAALS DE DANSSALON OP DE BAKKUMER i KERMIS De 25-jarige fabrieksarbeider Corn, A. te Limmen [heeft op '10 October den getuige Tervoorst, 'n bui tengewoon rijzig jomranensch, zoodanig met de vuist [n het gelaat gestompt, dat hij: bloedend werd ver IfconJ. Ook dit vechtpartijtje heeft plaats gehad in r-v. d. Velden's danstent, staande op de Rakkumer- I kermis. Verdachte vroeg om een biertje, dat Johan- nes Tervoort, bakkersgezel, niet verkoos te geven, ttii vraagt f 6.50 voor het uitstoomen van een cos- ragio'q httiin. besmeurd met John's ihartebloed, dat zich door zijn neus een uitweg zocht. Eiisch f 25 'boete of 25 dagen. Vonnis f 20 boete of 20 dagen en f 6.50 schadevergoeding. BEIEEDIGING PER BRIEF. De 50-jarige brandstoffenhandelaar J. J. S. v. B. staat terecht wegens beleedignig van den getuige Muohette te Bergen, die hiji een ongeteekenden, Rötypten brief heeft gezonden,, welk epistel in zoo danige termen is vervat, dat mijnbeer M. zich als öiensch en voorzitter der St. Vmcentiusvereeniging zeerste beleedigd gevoelde. Verdachte zegt hoos op den heer M. te zijn ge feest, omdat deze zijn schoonzuster niet fair zou hébben behandeld. De dame heeft hem eenigen tijd gediend als huishoudster. Deze juffrouw wordt nog gehoord als getuige a decharge en is te Beemster woonachtig ten huize *an verdachte. Eisch f 40 boete of 40 Vonnis f 25 boete of 25 dagen. Verdachte zal niet meer schrijven en betaalt direct. mishandeling. 27-jarige groentenhandelaar Hendrik D. te prPaiObrcek heeft op 17 September aldaar in het i lh /an weduwe Koslemaii den. getuige Bosstad «a het gelaat geslagen. Hot was kennis en ver Dinsdagmorgen half elf werd de najaarszitting van de Staten van Noordholland voortgezet. Aan de orde komt de benoeming van een lid van de commissie van bestuur van het Provinciaal Zie kenhuis bij Santpoort en van een lid van de commis sie van bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen Dui- nenbosch te Bakkum en Medemblik. Herkozen wer den resp. mevrouw 'M. B. Boissevain-Pijnappel en me vrouw L. J. van Kuykhof-Koedijk. Tot leden van den Raad van Toezicht op de pro vinciale bedrijven worden herkozen mr. M. Slingen- bergen dr. Th. Van der Waerden. Voorstel tot afschaffing van. het gebed. Thans komt aan de orde het voorstel van de le den D. Wijnkoop en G. A. Vader inzake wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van de Provinciale Staten, n.1. om het uitspreken van de ge bedsformule door den voorzitter af te schaffen. Ged. Staten deelen mede, dat een dergelijk voor stel reeds drie maal eerder door de staten is. ver worpen. Zij wenschen (geen praeadvies uit te bren gen. Alle leden moeten voor zich zelf hun houding bepalen. In het coll'ge van Ged. Staten zijn de op vattingen omtrent het formulier gebed uiteenloopend. Zij dragen een persoonlijk karakter. De heer Wijnkoop geeft een korte toelichting op dit voorstel, omdat hij een lange toelichting niet noodzakelijk acht. Het had spreker bij zijn komst in deze Staten verbaasd, dat deze verouderde tradi tie hier nog niet was opgeheven. Als dit gebed niet bestond, zou naar sprekers meening geen enkel lid het in zijn hoofd halen om voor te stellen het gebed in te voeren. Behalve in de Staten va.n Noord- en Zuidholland wordt het gebed in geen enkele andere statenzitting uitgesproken. Ook in de Staten-Generaal geschiedt het niet. evenmin als in den Amsterdam- schen raad. Met de burgerlijke orde heeft het uit spreken van dit gebed niets te maken. Als deze Sta ten het voorstel van spr. verwerpen, dan zoekt hij er wat anders achter. Hij hoopt echter dat men thans deze verouderde traditie, zal afschaffen. De heer Schouwenherg herinnert aan de drie vori ge 'keeren dat een dergelijk voorstel verworpen' werd. Volgens spr. ligt de uitslag van de beraadslagingen niet in onze handen, maar in die van God, die de provincie Noordholland steeds rijk gezegend heeft. Het volk van Noordholland kenmerkt zich door gods dienstzin. Spr. zou het dus betreuren als het voorstel Wijnkoop zou worden aangenomen, Hij! acht dit een stap in de verkeerde richting. Hij en zijn vrienden stellen veel prijs op het behoud van het gebed. De heer Colijn geeft toe, dat het publieke gebed niet de schoonste uiting van godsdienstzin is, maar hij en zijn politieke vrienden hopen toch, dat het voorstel-Wijnkoop met groote meerderheid zal worden verworpen. Dit gebed is niet verouderd. Het Neder- landsche volk heeft er volgens spr. gelukkig nog steeds behoefte aan. Wij erkennen hiermede den al macht van God, zegt spr. De heer Polak verklaart namens de sociaal-demo cratische fractie, dat deze voor het voorstel-Wijnkoop zal stemmen. Zij acht het niet juist een dergelijk ge bed uit te spreken in een vergadering van menschen met zulke verschillende levensopvattingen. Dit is van ®pr. en zijn vrienden geen gebrek aan eerbied. Zij ach ten dit allerminst de plaats om een gebed uit te spre ken. Dit behoort te geschieden in de kerk en in de binnenkamer. Zij, die zich voor deze vergadering wil len sterken door cebed, hehooren dit in hun binnen kamer te doen. Spr. heeft zich nimmer aan het uit spreken van het gebedg estooten en hij heeft het ook steeds aangehoord, maar thans is hij er voor deze formaliteit af te schaffen. De heer Asscher deelt namens de fractie van den Vrijheidsbond mede, dat zij tegen het voorstel-Wijn koop zal stemmen, om niet onnoodig de gevoelens van anderen te krenken. De heer Verschure verklaart namens de r.k. sta tenleden, dat deze tegen het voorstel zullen stemmen. Niemand zou er aan denken een dergelijk voorstel in te dienen; alleen de heer Wijnkoop schijnt het voor het voeren van zijn politiek noodig te hebben. De heer Ketelaar zegt namens zijn politieke vrien den, dat de vrijzinnig-democraten voor het voorstel- Wijnkoop zullen stemmen. Vele personen, zegt spr., beschouwen 't alleen nog maar als 'n ceremonie. De ze vergadering is niet de plaats voor het uitspreken van een egbed. Spr. acht 't verkeerd tegen dit voor stel te stemmen omdat het van den heer Wijn koop komt. De heer Wijnkoop repliceert en zegt tot den heer Verschure, dat hij deze zaak niet noodig heeft om propaganda te maken. Tot de leden van den vrij heidsbond zegt spr., dat zij in dit geval „zaken ma ken", zij willen volgens hem „in den pas blijven" bij de christelijke groepen. De heer Asscher heeft andere bedoelingen met het gebed, zegt spr. De heer Asscher hecht trouwens zelf weinig waarde aan dit gebed, anders zou hij bij het uitspreken ervan zijn hoed opzetten. Tegen den heer Colijn zegt spr., dat hij (Wijnkoop) de almacht van God niet erkent Spr. erkent alleen de almacht van de scheppende kracht van den arbeid van de indi viduen die te zamen de groote arbeidersklassen vor men. De heer Wijnkoop meent, dat -dit gebed niet te maken heeft met een uiting van Godsdienstzin, hij vindt hot zelfs verachtelijk en keurt het af dat de voorstanders van het geb©d anderen willen dwingen er respect voor te hebben. Hij eischt ook respect voor zijn meening, maar vindt dit nooit. Het voorstel-Wijnkoop wordt daarna in stemming gebracht en verworpen met 39 tegen 34 stemmen. De overige agendapunten worden commissoriaal. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdagmor gen half elf. N.R.C1 LICHTENDE KAKEN. In het chemisch laboratorium van de universiteit te New York is onlangs de oorzaak van veel voorko mende geheimzinnige ziekte, waardoor een groot aantal arbeiders en arbeidsters van de „United Sta- tls Radiusa Corporation'" te Newefffc in de» staat New Yersey stierven, opgehelderd. Te Neward staat een van de grootste radiumfa- brieken van de Vereenigde Staten, wel is waar niet 4n dien zin, dat hier radium vervaardigd wordt, maar de fabrieken maken voorwerpen met radlumkleuren. Er zijn een massa voorwerpen voor welke het van belang is, dat zij des nachts licht uitstralen, zooals wijzerplaten of wijzers van horloges, opschriften van reclames e.d.m. Voor zulke zaken worden radium- verven gébruikt, welke de eigenschap hebben des nachts de voorwerpen, welke ermede bestreken zijn, zichtbaar te maken. Men weet, dat de bestraling van den mensch met radium voorzichtig moet geschieden, daar anders ernstige nadeelen voor de gezondheid kunnen ont staan, welke onder sommige omstandigheden den dood ten gevolge kunnen hebben. Ook de radium verven zijn, wat men tot dusverre niet wist, zeer ge vaarlijk. Het is gebleken, dat de arbeiders door de voortdurende aanraking met radiumhoudende stoffen langzamerhand een ernstige beendertering lu den (Van onzen Reisoorrtspondent) (Mijn vriend Michel was de laatste dogen op elke lunch, thee- of eetpartij, zoo 'geducht in de weer ge weest. dat ik wel begreep, dat bij' bezig was iets op touw te zetten, waartegen eenige oppositie bestond. Wat bleek nu het geval? Er zou binnenkort op Vrijdag, den Zondag der Mohamedanen. dus ook ge dwongen rustdag voor Europeanen, een jacht op wilde zwijnen plaats hebben en nu wilde Michel ook dames gelegenheid geven mee te komen. Verscheidene 'heeren, vooral niet-jagers. beweer den, dat het levensgevaarlijk was en trachtten het plan tegen te houden, maar de dame van wie het idéé uitgegaan was. hield voet bijl stuk en had in Michel een uitstekend kampioen, Dus zouden Vrijr dags dames en 'heeren op de wilde zwijnenjacht gaan. Mijin gastvrouw, gastheer en ik werden ge ïnviteerd. mijn gastheer ging als niet-schutter mee. doch Michel zou mijl een geweer verschaffen, 's Nachts om 3 uur zou onze trein vertrekken, men zou een gereserveerde wagen vinden. Iedereen moest i voor zijn proviand zorgen. Wij: gingen Donderdag- avond om ruim 9 uur naar bed. Mijn gastheer zou i de wekker op half twee zetten en iedereen roepan. 1 Ik sliep in met de gedachte: om half twee moet je I wakker worden! Ik werd wakker en luisterde even, ik hoord8 niets het huis was in diepe rust. Ik be- i sloot eens op mijn horloge te kijken: sapristi, tien minuten over half twee. Ik er uit. mijn kimono aan- j geschoten en mijn gastheer geroepen. De wekker was niet afgegaan, later bleek dat ze op „allent' stond. Om ruim half drie zochten we op straat naar een rijtuig en waren zoo gelukkig een alapenden koet sier en dito paarden vlak bij: ons huis te vinden. We waren goed op tijd aan het station en troffen Michel, die ons naar den voor ons bestemden wagen loodste. Indien Michel dat niet gedaan had. zouden wij niet geweten .hehben wat te doen. Wij keken een groote derde klasse wagen met middengang binnen en konden zoover wij door den rook heen konden zien, niet anders constateeren, dan dat we tuaschen bandieten te land waren gekomen. Mijn eerste idee was: Albaneesche of Bulgaarsche komitad jis 1 Uit de bende woelden zich eenige bandieten los kwamen ons hartelijk begroeten. We herkenden eenige zeer goede vrienden, die zich echter zoo toe- getakeld hadden, dat men met den besten wil hen i op het eerst.© geziobt en bijl heel bedenkelijk nog door rook verduisterd licht, niet herkennen kon. Er was niet veel plaats voor ons en voor de ach ter ons komende dames en heeren over. Michel kwam en verjoeg eenigen der lieden, zoodat er en- kele banken vri.ii kwamen, waarop ons clubje dames en heeren zich zoo goed mogelijk nestelde. I We moesten uur op harde banken zitten, de genen, die dat te voren geweten hadden, waren zoo I verstandig geweest een kussen mee te nemen. De trein zette zich in 'beweging, er was iets lugubers in. Alles pikdonker, een slecht verlichte wagen, een scherpe rookgeur, een troep op bandieten gelijkende I jagers en een eigen slaperig troepje dames en hee- ren. Een der dames kwam biji mïli zitten en al j spoedig lag haar mooie maar moede kopje op mijn schouder en nestelde ze zich tegen me aan. Ik heb de eer van Behagen opgehouden en heb dadelijk mijn arm om haar heen geslagen en haar in mijn armen en tegen mijn braven Noordhollandschen borst laten ruisten, 1 Zoo ging ik met een allerbekoorlijkste vrouwtje in mijn armen op de jacht naar wilde zwijnenl Wat j een humor is er toch in het leven met al die tegen- stellingen. i Had ik tevoren een wild verlangen gehad om een wild zwijn te zien en te schieten, nu werd dat ja gershart getemperd doordat Amors pijlen nader bij mijn geest waren dan mijn geweer. Het werd langzamerhand dag. We bereikten een I station, waarbij uitstekend pairtjzen-J&cbUer- rein ligt. Ons rijtuig liep half leeg. Het bleek, dat I or feitelijk t.weo komitadjls in ons rijtuig gezeten ha den. een op patrijzen, waarmee wij niets te makon hadden, een op wilde zwijnen, waartoe wij behoor den. In nam nu ons troepje eens goed op. Over de I dames later. Wat de heeren betreft, waren er zoo veel verschillende nationaliteiten vereenigd. dat ik acht talen boorde spreken: Holla-ndsch, Engelsch. Fransch, Italiaansch, Russisch. I>uitsch. Grleksch. l en Turksch. Wat speet het mij- dat mijn vriend j Piet van der Hem niet bij: ons was, om al de typen van ons gezelschap, elk op zich- zelf een studie waard I met zijm vaardige hand te schetsen. De m,eesten i der aanwezigen waren Levantijnen, afstammelingen van Hollandsche. Engelsche. Fransche en andere fa milies wier voorouders zich soms reeds drie eeuwen geleden in den Levant gevestigd hadden. Er waren I ook volbloed Hollanders en Turken en dau -niet te I vergeten een Grieksche vice-consul aanwezig. Deze laatste, geen schutter, ging zeker ter opluistering mee, want hij hield den geheelen dag. ondanks de hitte, zijn handschoenen aan. Zijn mond was altijd j open; ook w-anneer hij sprak, ging hij nooit precies j dicht, zeker uit schaamte voor den nonsens, dien hü uitte. Ik kwam tot de conclusie, dat de Grieksche j regeering dezen reeds zichtbaar donnmen vent naar Turkije gestuurd had. om aan hun aartsvijanden, den Turken te toonen, dat zij heusch niets kwaads I meer in den zin hebben. De trein stopte, we wa-ren gearriveerd, we stap- ten uit. Daarbij deed zich een incident voor. Een heer niet schutter zou galant de darmes helpen i uitstappen. Het was een heel hooge stap. De eerste aan bod was zijn eigen vrouw. 'Hij lette niet goed op. dat hij feitelijk met zijn hielen aan den rand van een kuil. waarin, een wissel, stond en eiven later lag het echtpaar in die kuil. Gelukkig bezeerden zij zich niet en kwamen met den schrik vrij. Con clusie: help nooit je eigen vrouw in een moeilijk geval! Ons rijtuig werd afgekoppeld en door de ja gers zelf op een dood spoor gerangeerd. Daarna ver- I trokken we. Het zou een heele wandeling worden, eerst een uur door de vlakte van de Kleine Meander (de Kay- strus. in mijin artikels over Ephesus genoemd) en dan de bergen in èn lams moeilijke bergpaden over de bergen naar de verschillende standplaatsen. E!en kwestie van minstens vijf uur op de beenen. Laat ons zien hoe de dames zich daarvoor hadden toe gerust, De Hollandsche met stevige Eingelsche kousen en rijglaarzen en verder practisch gekeeld. Twee Italiaansch-Levantijnsche dames met zijden kousen en lage schoenen met hooge hakken. De Russische als cowboy met korte pantalon, een .paar van de Hol landsche geleende rijglaarzen en beenkappen. De an dere Levantijnsche was op zijn Schotsch zullen we het maar noemen, ze had dikke sportkousen en ste vige laarzen aan, maar bloote knieën onder een kort rokje. Ze zag er werkelijk allerbekoorijket -uit en zou dat ook gedaan hebben, indien haar inderdaad mooie knieën bedekt waren geweest. Onwillekeurig mompelde ik: arme wilde zwijnen, die niet beseffen dat vijf jonge bekoorlijke vrouwen komen zien hoe een twintigtal als bandieten uit- gedoschte jagers den strijd tegen U komen aanbin den! WU kwamen in een dorp aan den voet der bergen gelegen en dronken een kopje Turksche kof fie. Ik maakte kennis met den eersten en tweeden jagermeester. kreeg van den laatste patronen en be1- sloot, toen wij' gingen, mij bij! den eerste aan te islult- ten. Juist, toen ik het café verliet zag ik hoe een stevig gebonden koe plotseling imet een vrij! bot mes den. hals werd afgesneden. Die koelbloedige wreed heid benam (mij een moment alle lust tot jagen. En fin, de jagermeester riep mij. en zoo openden wij den stoet. Het werd een (heele klim, eer wijl halt hielden. Daar werd gewacht, tot wij: allemaal present waren. Sommige daanes kwamen te paard, ik hielp de ..Schotsohe" afstijgen. De Hollandsche was komen loopen. Leve Holland! Niu werd absolute stilte ge commandeerd ©n begon het uitzetten der posten. Ik besloot zoo ver mogelijk mee te loopen. Al gauw werden de dames ingedeeld elk bij een bekend schut ter. Mijn vriend niet schutter werd bij de .Schotscihe", die wel een geweer had ingedeeld. Hij vertelde mijl later, dat ze niets gezien hadden behal ve een vos en toen had haar geweer in het gras gele gen. Toen ik mijn wenkbrauwen optrok, zei hij: er stond een vent op ons te passen en die was niet weg te kriigen. Later bleek irrtfj. dat de achutter, die de „Schotsohe" had geïnviteerd, dien spion had ge zonden. Wat zijn er toch een rare schutters in de wereld! Eindelijk kreeg ik mijn -plaats, een mooie maar heel (moeilijke plek met twee kansen; ongeveer een meter breed© opening in het bosch links on ook rechts. Ik stond op de helling,, flink boven die plek ken. Ik werd precies neergezet, de anderen gingen door en ik ging zitten om mijn geweer eens te be kijken. alvorens te laden. De op-veilig-zetterij was nogal ingewikkeldi, maar ik leerde haar toch ken nen Het geweer was helaas juist een heel rechte spudt waar ik niets van 'houd omdat het niet bij mijn figuur past. Het was overigens evenals dat der andere jagers een gewoon hageljachtgeweer. Er werd met jachtgeweren en kogel patronen geschoten on niet -met kogelgeweren, daar die te ver dragen on dat gevaar zou opiloveren. Zoo'n kogel uit eon jachtgeweer geeft een heel onzuiver -schot, daar do kogel nooit -precies past en niet als in een. gewoon geweer met een getrokken loop recht op het doel aangedreven wordt. Ik bekeek mijn plek nog eens goed, vond, dat Ik eigenlijk beter iets lager zou staan, maar besloot mo aan de mij nauwkeurig aangewezen plek te houden. Ik zat te kijken naar bet prachtige uitzicht. Be neden voor mij' lag de vlakte met links een groot meer, daarachter prachtig getinte bergen .Iets meer rechts pp ongeveer 300 meter afstand, eindigde do bergrug, waarop ik gezeten was en die verderop om boog. Plotseling zag ik jagers op de berghelling aan den overkant en zag ik hoe Michel stond te delibe- reeren met den post en-aanwijzer, die aan zijn helm hoed gemakkelijk te herkennen was. Ik zag Michel naar beneden afdalen en verloor hem uit het oog. Even later hoord* ik ©chieten, herhaaldelijk schieten Drommels, dacht ik, daar zitten hier zooveel wilde zwijnen als vroeger bij mij konijnen, ik kreeg er be paald pleizier in. Opeens aan den overkant, daar w,aar Michel had staan praten, beweging, in le struiken en een wild varken komt te voorschijn, do helling af rennende, daarop nog een en nog een, ik telde er vijitien. Het was een prachtig gezicht. Ik ging opstaan, stelde mij zoo verdekt mogelijk op en wachtte op de dingen, die komen zouden en luisterde vooral scherp of ik iets zou hooren. Daar hoorde ik rechts heneden me iets en even later rent daar beneden door de struiken een wild zwijn i-k zie even zijn kop en slagtanden, leg aan en vuur a bout po-rtantl Meteen sta ik in een rook wolk. Ik was woedend. Ik ben totaal niet gewend aan zwart kruit, had geen vermoeden daarop gehad, had gerekend op ©en tweede iets rustiger schot, in dien noodig sta nu echter in de rook en kan niets zien Toen de rook weggetrokken was, zie ik iuist het bruine achterwerk van een big verdwijnen. Ik hoorde beneden geknor, gekraak van struikgewas, ik ga er op af. hoop dat ik het dier gedood heb, zie niets liggen, bemerk ook niets wat er op wijst, dat ik hem aangeschoten heb dusheb gepoedeld. Wat speet het mij mijn eigen geweer met eigen patronen niet gehad te hebben, want ik kreeg hier inderdaad de kans van mijn leven. Ik heb waar schijnlijk een geheele familie langs mij gehad, met „pa" voorop. Met rook-zwak-kruit zou ik dus nog, een big hehben kunnen schieten, wat veel lekkerder vleesdh is dan een volwassen varken. Ik kreeg geen verdere kans meer en dacht aan de Haagache Pcxst en aan de teekeningen over den Ge neraal en zijn bond Tiberius. en hoe. toen de Gene raal een kans op een wildzwijn, dat op zijn post kwanu afrennen, kreeg hij plotseling duizelig werd en niet schoot. t Eén half uur 'later was de drift afgeloopen en kwamen mijtne buren bij' mij en zochten de omge ving nog af. doch tevergeefs. Ik vermoed, dat ik met die lange rechte spuit a bout portant schietende wat te hoog heb aangelegd, dat de kogelafwijking ook -nog tegen mij! geweest is. Bet wias geweldig jammer. Onder bet naar de ver zamelplaats loopen, dacht ik aan Marica, die zoo genoegelijk in mijn. armen geslapen had en troostte mij met de gedachte: „men kan in de wereld toch ook niet alles hebben! Leve het evenwicht! Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5