Courant ^uro^ Ruwe en Springende Handen. Doos 30 ct. mi c Tweede Blad. RAAD VAN ZIJPE. Kerf* s, Klooster- b a ls cm en Voch» MARKTOVERZICHT N00RDSCHARW0UDE. br®, 1.20 Dinsdag 13 December 1927. 70ste Jaargang. No. 8168. De heer Nannis vervolgt dan. dat de heer Hooij het doet voorkomen alsof door de democratische ele menten de belastin-geai zijn opgejaagd, maar spr. vraagt den heer Hooij dat te bewijzen. Wat is er in onze gemeente niet gebeurd, ten aanzien van do ar menverzorging. gezinsverpleging en van alles wat. Spr. wtfst ook nog op de houding van den heer Raat ten aanzien van het niet accepteeren van een deel van de wethoudensjaarwedde. De heer Hooij zegt, dat hij ten aanzien van de zaak Be'l'lis geen bijzonder voorstander was, spr. heeft het alleen goedgevonden. I De Voorzitter ontkent dit, de heer Hooij was 'een der grootste voorstanders. Do heer Hooij: Goed, maar ük hoorde later dat de heer Bellis ziek was, hij door den burgemeester en den heer Van der Sluijs was bezocht en de heer Nam- I Vergadering van den Raad op Maandag 12 Deeem- nis 8jsvraa«il had deze zaak In den doofpot to stop- her 1927 des morgens 10 uun P811, Later 19 0611 brief van Bellis ingekomen met ver- "Alle léden zijn aanwezig. ™ek O"'®1*» h,eb ik ««vraagd ol do inenechen I Voorzitter de heer Jb. de Moor, burgemeester, secre- die gelden tekort hadden ontvangen, die terug zouden kris de heer J. A. de Boer. krijgen en toen was het de heer Nanms die olie op J Na opening volgt de goedkeuring en de vaststelling het vuur gooide, door te vragen of de Zaak-Bellis ge- Ider notulen van de vergaderingen van 4 en 25 Octö-u8us*< worden. Wat de zaak: der vroedvrouw be- treft. spr. kan zich deze zaak met herinneren, maar ihij zal zijn reden er wel voor gehad hebbep. Er ziji^ Na-kaarten, hier een massa dingen gebeurd, dio naar spr.'s oor- I deel veefl te dluur opgenomen zijn en spr. noemt als Naar aanleiding van de notulen, zegt de heer Hoed- voorbeeld het electriciteitsbedrijf,, men moet het idee es, dat bij de bespreking over de jaarwedden der wet- daarover maar vragen aan deskundigen. En waarom [ouders door den Voorzitter is gezegd: vroeg en B. en W. advies aan den heer Boom en „Sprekers meening is bestreden op grond hiervan, wendden zij zich niet tot andere organen, waar men dat volgens de wethouders dergelijke personen dan evengoed advies kan krijgen. Spr. noemt ook de aan- maar geen wethouder moeten worden en dat ze als 'Schaffing van de brandspuit, waarover de heer Nan- regei niet de capaciteiten bezitten om met kapitaal nis zich met groot gebaar uitliet, dat er zou komen om te gaan en geneigd zouden zijn, groote uitgaven een brandspuit van f 11000, maar ook de heer Nannis ;e doen." moest water in zijn wijn doen. Maar wel is een spuit De heer Hoedjes nu zegt, dat daarover door hem aangekocht voor f 1300 te veel en met 200 liter per nii- [Q-wjieen woord is gesproken en dat het fout van den nuut water te weinig aan capaciteit 1 horzitter is om zijn persoon daarbij te betrekken. De Voorzitter wil de discussiën opnieuw sluiten, kmit 'Pr- acht het gewenscht, dat de Voorzltte* in openbare doch de heer Van der Sluijs wijst er op dat als de ergadering die woorden terugneemt. Voorzitter de gelegenheid geeft om een groep leugens Dec. pe Voorzitter erkent dat hij zich in de vorige ver- te laten verkondigen, daaruit voortvloeit dat hij an- adering niet goed heeft uitgedrukt, hij had moeten dere leden de gelegenheid dient te geven, daarop te £R (V aggen: „één der wethouders". antwoorden. Spr. wijst er dan op dat hier zaken naar ?N III De beer Hoedjes is erkentelijk voor deze verklaring voren worden gebracht, die voor de behandeling der n hoopt dat de voorzitter in het vervolg wat voor- begrooting als algemeene beschouwingen naar voren ii voon ichtiger zal wezen met zijn verklaringen. gebracht hadden kunnen worden, maar wat niet is '8 mldd De heer Hooij wijst er op dat in de goedgekeurde gebeurd. En 't gaat niet op dat dit in 'n volgende lotulen staat, dat „de heer Jimmink er zijn spijt over vergadering gebeurt Het grootste gedeelte van wat uitdrukt, dat de heer Doorn niet kan nalaten ver- door den heer Hooij is gezegd, berust niet op waar- flTfl lachtmakingen uit te spreken, jegens de partij waar- heid en het eene belangrijke punt. dat de belastingen I |i toe spr. behoort De uitslag van de stemmingen van zouden zijn opgeschroefd, accepteeren wij niet. Iedere U I U ,zooeven heeft toch wel bewezen, dat de uitlatingen burger zal het met ons eens wezen dat onze gemeente ,vam den heer Doorn geheel misplaatst zijn. De heer kan meedoen met iedere andere gemeente en dat de ptleien jjoorn zegt, dat hij heeft gewezen op de politiek van belastingen niet hoog zijn, terwijl een tekort is omge- I O pil ,de heeren Vrijheidsbonders, dat deze onder pressie zet in een flink batig saldo. Wel zal niet alles naar gifH yan de Katholieken staan en deze meening hand- den zin van iedereen zijn gegaan, maar men heeft Jiaaft spreker." dan gelegenheid gehad daarop te wijzen en het gaat reparai De heer Hooij wijst er verder op, dat de heer Doorn niet op, daarover later maar van alle kanten uit te 'nfl. eeds eerder had gezegd, dat do Vrijheidsbonders zich trappen. Spr. geeft in overweging de discussiën te |p«rif. erkocht hadden, terwijl de heer Nannis zegt, dat het sluiten of anders in het oneindige aan ieder gelegen- si* ons om te doen was een groep kiezers een rad heid te geven tot bespreking. Ei ioor de oogen te draaien. Spr. zou over deze uitlatin- De Voorzitter protesteert er tegen, dat de heer Hooij en wel eens willen praten. het doet voorkomen alsof de gomeentefmantiën niet De voorzitter zegt, dat de heer Hooij toch zeker geen goed zijn behartigd, de tijd zal wol leeren dat voor lolitieke lezing zal houden. het electriciteitsbedrijf de zaken serieus zijn gore- De heer Hooij oordeelt, dat hij toch iets mag recht geld. Als de heer Hooij op een dergelijke wijze de itten en hij het woord zou kunnen vragen voor een zaken voorstelt, kan spr. niet anders dan met den lersoonlijk feit. heer Nannis zeggen, dat de heer Hooij den kiezers Spr. deelt dan mede. dat kort na de raadsverkiezin- een rad voor de oogen draait. Ten aanzien van de >n in Mei, de Voorzitter geweest is bij den heer De belastingen kan onze gemeente zich best meten met rit en de Voorzitter van de Vrijz.-Dem. Kiesvereeni- andere gemeenten. Spr. sluit de discussiën, hoewel -ing, bij den heer Dignuim, met de bedoeling om den 1 At*Raat niet meer als wethouder benoemd te krij- J fjren, en verband te zoeken met de katholieke raads- 'eden. De besprekingen zijn mondeling gevoerd en een enkel bewijs is dus aanwezig. Door den Vrij- eidsbond is. op een minder democratische wijze, chrifte'lijk een onderfioud aangevraagd en nadat een leele tijd was verloopen, heeft er begin September een mferentie plaats gehad. Wij zochten de bemiddeling r katholieken .teneinde tot een goedkooper finan- jel beheer, dus tot een bezuiniging te komen. De atholieken evenwel zouden als goede katholieken rstellen doen overeenkomstig hun politiek, maar ii behielden ons het recht voor, om die voorstellen ze niet in het belang der gemeente achten. i glas RAAT;'1 )czem DRN, i. Hui Ks LÜ niet te steunen. Door den heer Dignum is toen ge vraagd, wat wij er dan van dachten dat de protes- antsc.'he armlastigen voor 2/3, de katholieke voor 1/3 gesubsidieerd werden. Spr. heeft er toen op gewe zen, dat hem zooiets nooit bekend was, maar dat er 'oor hem in de gemeente geen katholieke en geen Maartrfprotestamtsche armen waren, maar alleen armen. -Wat spr. betrof, was er geen verschil tusscben de 1 J- armen. Dat hebben de heeren goedgevonden. Verder sen 1 is over politiek verband of bemiddeling niet gespro ken. Wij zijn vrij en blijven vrij. Het is niet anders dan de bedoeling de finantiën zoo zuinig mogelijk te beheeren. Ik verzoek den heeren Doorn en Nannis nu aan te toon en wat ons wordt aangewreven en mo- ieven te noemen, die daarop betrekking hebben. De heer Dignum zegt, dat de heer Hooij zich veir- - keerd uitdrukt. In bedoelde conferentie heeft spr. ge- zegd, dat de kosten der bedeeling aan de katholieken voor de helft door de gemeente werden terugbetaald en voor de andersdenkenden was voor alles verhaal- baar op do gemeente. Spr. 'had nu van buitenom ge- pw a boord, het waren buitenwachtpraatjes, dat voor de en katholieken de helft teruggebracht zou worden tot •frissdH 13. Spr. heeft toen gevraagd wat de heeren daarvan dachten. De heer Hooij zegt. dat de quintessens toch dezelfde is en spr. verlangt nu van de heeren Doorn en Nan nis de motieven te noemen. De heer Doorn zegt, dat spr. voigg maal reed® ge- ;d heeft bij zijn meening te blijven en al gebruikt heer Hooij nu nog zooveel woorden, spr. zal er zich niet door in oen hoek laten drukken en zal trots igehamer door den Voorzitter enz. zeggep, wat hem op het hart drukt. De heer Dignum zegt, dat men dus mag veronder stellen, dat dit de meendn-g is van den heer Doorn Persoonlijk en geen partijmeening. P De heer Doorn: Dat moet ieder voor zich maar uit- V maken. De heer Nannis zegt. dat hij gedurende de 8 jaren, dat hij met den heer Hooij heeft samengewerkt, meer- malen heeft opgemerkt, dat de heer Hooij trots vele Pfïli Woorden, getracht heeft den kiezers een rad voor de v oogen te draaien. De heer Hooij: Bewijs het! De heer Nannis, tot den Voorzitter: Mag ik in het I openbaar de zaak-Bellis naar voren brengen? De Voorzitter: Als u denkt te pas te komen. f De heer Nannis deelt dan mede, dat de zaak-Bellis m comité besproken is. en de raadsleden als men- *chen deze zaak hebben behandeld en de heer Hooij jelf er de grootste voorstander van was, om gezien vrouw met 5 kinderen en een oude moeder, Bellis, ïooveel mogelijk te helpen. 'Maar vlak voor de verkie- öngen heeft de heer Hooij deze zaak in het openbaar gebracht, iets wat spr. als raadslid nooit zou doen. Dok bij de comitébespreiking over den pensioentoeslag aan mevrouw Hoogland, is de heer Hooij een groote voorstander, maar toen1 de Raad in openbare verga- 0DII den ad de heer Hooij daar tegenop komt. De beer Van der Sluijs heeft geboord, dat mej. Wa tertor, die als assistente aan de O. L. school te Bur- gerbrug werkzaam was, vertrokken is en in functie is getreden in een andere gemeente. Spr. wijst er op, dat Mej. Watertor meer dan aan de eicshen voldeed en vraagt naar de reden van het vertek. De Voo:rzitter zegt, dat Mej. Watertor te Barsinger- born werd benoemd tegen een salaris van f 1000, ter wijl ze hier een salaris van f 600 genoot. De heer Raat voegt hieraan toe, dat ze te Barsin- gerhorn is belast met het geven van handwerkon- derwijs te Haringhuizen op Woensdag- en Zaterdag middag. De heer Van der Sluijs wijst er op, dat oorspron kelijk verwacht was, dat een assistente zou zijn een meisje in het bezit van. M.U.L.O.-diploma of H.B.S.- diploma. Door de overproductie van onderwijzend personeel worden gepromoveerden thans als assis tenten aangesteld en voor spr. is het de vraag of de gemeente nu geen misbruik maakt van die overpro ductie. Spr. vraagt of B. en W. dit eens onder de oogen willen zien, vooral nu een andere gemeente f 1000 geeft. De Voorzitter zegt, dat een salaris van f600 wel wai laag is, als kosthuis enz. er af moet. De heer Raat merkt op, dat de heer Van der Sluijs zelf heeft meegeholpen de belooning op dat bedrag te bepalen. De heer Van der Sluijs wijst er op, dat hij alleen miaar vraagt, of B. en W. deze zaak onder de oogen willen zien. Mischien i« wel over 't 'hoofd gezien door Welke meisjes het onderwijs gegeven zou worden. Ingekomen stukken. Ged. Staten hebben bepaald, dat het presentiegeld voor raadsleden met ingang van 1 Januari 1928 f4 per lid en per bijgewoonde vergadering zal bedragen. Door B. en W. is als plaatsvervangend burgemees ter aangewezen de heer J. Raat Dz. De heer C.-van den Beidt is als hoofd der O. L. school te Burgerhrug in functie getreden. Mej. Kuiken werd benoemd als assistente aan de O. L. school te Burgerbrug. De Vereeniging voor Ziekenverpleging te Burger- brug betuigde dank voor de subsidie ad f40. Voor kennisgeving wordt aangenomen een verzoek van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel om vacantietoeslag. B. en W. 'stelden ook voor, om voor kennisgeving aan te nemen het bekende adres van de Kon. Ned. Politiehondvereeniging. De heer Van der Sluijs wees op het nut van een politiehond en zou een bijdrage van f 10 willen toe zeggen. Nadat gewezen was op het weinige gebruik dat van een politiehond wordt gemaakt, werd overeen komstig bet voorstel van B. en W. besloten. Geen vloekverbod. B. en W. willen voor kennisgeving aannemen het verzoek om een vloekverbod uit te vaardigen, om dat zij van meening zijn, dat dit kwaad door opvoe ding moet worden bestreden. De heer Hoedjes vindt bet wel gewenscht dat de politie zoo noodig kan optreden en wil wel opname van verbodsbepaling in de politieverordening. De heer Hooij gelooft niet, dat het kwaad door een verordening uit den weg geruimd kan worden. De Voorzitter denkt, dat de heer Hoedjes een beetje overdrijft en dat het vloden hier evenals het drankgebruik langzamerhand wel vermindert. Een I vvjvvii "V A.U.U.U. 11» r lUUgtiOIUJJOliUaUU W tJl aermg een uitspraak, (moest doen, heeft alleen de heer verordening zal eerder verkeerd dan goed werken, hooij tegengestemd, omdat hij bevreesd was dat een Do heer Raat vreest ook voor een negatieve 'uit- precedent. zou worden geschapen. werking. De Voorzitter wil de discussiën sluiten, maar de I Waar de heer Hoedjes er op wijst, dat op kermis- 1 oordeeR-> dat wanneer de Voorzitter de be- sen die godslasteringen worden gebezigd merkt de •kekmgen tol een bepaalde hoogte laaf komen, hij heer Doorn op, dat dit ook gebeurt op veemarkten ^®?ailnwd dient te geven dot er op geantwoord met hef verdrijven van groote koppels vee. Maar ook 's zomers bij het ophalen van de koeien door de boe ren, wil men zijn ooren wel eens dicht stoppen. De heer Dignum wijst op een geval dat een school kind het vloeken werd geleerd en in dat geval zou het goed geweest zijn als een verordening had be staan. Met 8 tegen 3 stemmen weTd het voorstel van B. en W. aangenomen, tegen «temden de heeren De Wit, Dignum en 'Hoedjes. Door hef Nuf en de IJsclub te Burgervlotbrug werd verzocht een tweetal lichtpunten aan te brengen. Nadat de heer Van der sluijs gewezen had op den grooten afstand van een verlangd lichtpunt tot aan het tranformatorgobouwtje, werd besloten het verzoek tor afdoening tc .stellen In handen van B. cn W. Het eerste suppletoir kohier hondenbelasting, dienst 1927. wordt vastgesteld op 134.50. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van 2 le den van het Burgerlijk Armbestuur, wegen* perio dieke aftreding van L. Vader—Hopman en C. Scha- gen. Wat de vacafure-Schagen betreft, merkt de heer Nannis op dat hij allo hulde brengt voor de wijze waarop de heer Schagen zijn taak vervult, doch dat hij het gewenscht oordeelt dat er een armvoogd in de kring Oudesluis woont. Ook andere leden oordeelen het beter, en hoewol nogmaals gewezen wordt op het goede werk dat de heer Schagen in deze functie presteert, wordt met 9 tegen 2 stemmen besloten, dat B. en W. de voor dracht vacature-Schagen terugnemen. Tegen stemden de heeren De Boer en Van der Sluijs. Als lid van het Burgerlijk Armbestuurwordt met algemeene stemmen herbenoemd mevrouw L. Va der—Hopman. „Nederland een land van vocht en tocht," zei eens een vreemdeling. Vooral zij die last van rheumatiek en spierpijn* hebben, zullen dit ten volle beamen, want vocht en tocht zijn hun ergste vij anden, die de tijdelijk ver dwenen pijn met nieuwe- heftigheid te voorschijn kunnen roepen. Gebruik ge regeld Akker's Kloosterbalsem (60 cent) als wrijfmid- del. Het houdt uw spieren lenig en ge zult spoedig ver geten zijn dat er zooiets als rheumatiek bestaat. balsem geldt terecht: „Geen goud zoo goed' i>e heer J. Rampen moet periodiek aftreden als regent van het Algemeen Weeshuis. Hij wordt met algemeene stemmen als zoodanig herbenoemd. Mevr. P. Blaauw—Bossen en de heer A. Olie. wor den herbenoemd als leden der Commissie van Toe zicht op hef Lager Onderwijs, de eerste met 11, de tweede met 10 stemmen. Tot leden der Commi'ssiën tot wering van school verzuim worden benoemd: voor Burgerbrug: Jn. Boontjes Dz., J. Cl Bruin, C. van der Beidt; voor St. Maartensbrug: S. Rossen, J. de Leeuw Pa., voor Schageibrug: P. Dekker Pzn., Jb. Zeeman Pz., S. Jaring; voor Oudesluis: J. Abbring, M. de Vries, H. Jippes; voor 't Zand: J. A. de Wit. N. de Best, G. A. de Wit, B. Elzer en A. Kager. De Commissie van Toezicht op het Correspondent schap der Arbeidsbemiddeling werd opnieuw be noemd. Door verschillende leden werd het verkeerd gevon den, dat de leden dezer commissie de vergadering, die slechts éénmaal per jaar wordt gehouden, zoo slecht bezoeken. Ook de Voorzitter vond die geringe belangstelling niet goed, maar omdat alles thans zeer goed' gere geld was, was die weinige belangstelling toch ook te begrijpen. Enkele leden zouden thans voor de aftredende le den stemmen, maar als de geringe belangstelling bleef voortduren, zou het de vraag zijn of niet an dere leden zouden dienen te worden gekozen. Het reglement van het Burgerlijk Armbestuur en van bet Algemeen Weeshuis werd aangevuld met een bepaling omtrent den gezondheidstoestand van het gezin, waarin een. arme wordt uitbesteed. Het Reglement voor de raadsvergaderingen Werd zoodanig gewijzigd, dat het vragenstelsel dat thans vóór de behandeling der agenda wordt gehouden, wordt afgeschaft en de rondvraag na het afwer ken van de agenda daarvoor in de plaats wordt gesteld. De heer Hbogland vroeg naar de motieven die den heer Hooij geleid hadden dit voorstel te doen. De heer Hooij wees er op, dat het vragenstelsel vóór de behandeling der agenda soms tengevolge heeft dat het veel tijd in beslag neemt en de afwer king van de agenda ongunstig beïnvloedt. Bij de rondvraag zouden dergelijke naar voren gebrachte punten tot de volgende vergadering kunnen worden uitgesteld. De heer Raat wees er ook op, dat wel vragen Worden gesteld, die niet zouden zijn gesteld als eerst de agenda was afgewerkt. Doordat Mej. S. Watertor, assistente aan de O. L. school te Burgerbrug, gedurende 2 maanden dienst heeft gedaan als onderwijzeres, bij afwezigheid van een hoofd der school, wordt haar uit billijkheidsoog- punt een gratificatie van f100 verleend. Een voorstel tof wijziging van de gemeentebegroo- ting, dienst 1927, geeft geen aanleiding tot bespre king en wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Nieuwe openbare school te Schagerbrug. Dia te Oudesluis zal spoedig volgen. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. om over te gaan tot het bouwen van een nieuwe O. L. school te Schagerbrug. Door den Voorzitter wordt er aan herinnerd dat in December 1925 een rapport inkwam van den in specteur van het L. O., waarin gewezen werd op den toestand van de school te Schagerbrug, welk rapport werd overgenomen door de schoolcommissie. Na dien tijd hebben B. en W. de zaak ter hand genomen, en hebben zij de vraag gesteld, of tot verbouw of nieuw bouw zou moeten wórden besloten. De zaak is han gende gebleven, totdat in October van dit jaar de in specteur met den rijksbouwmeester opnieuw een onderzoek hebben ingesteld en de school zooveel ge breken blijkt te bezitten dat B. en W. vooratellen een nieuwe school te bouwen. De beer Hoedjes beaamt dat de school te Schager brug verbeterd moet worden, maar op den laatsten Inspectietocht van B. en W. is gebleken, dat de toe stand van de school te Oudesluis zeer slecht is en eerder onderhanden genomen dient te worden dan de school ie Schagerbrug. Om beide scholen onder han den te nemen, vindt spr. niet gewenscht. De heer Raat deelt mede, dat hiji oorspronkelijk van oordeel was, dat de school te Schagerbrug ver bouwd kon worden en in het rapport van den In specteur trof spr. de opmerking over de kap, die zeer slecht zou wezen. De gemeente-opzichter oor deelt, dat de kap heel goed is Nu gebleken is, dat de school te Oudesluis meer behoefte aan herstel heeft, en het niet in het belang der gemeente is, bei de scholen gelijk ter hand te nemen, geeft spr. in overweging den Inspecteur te verzoeken te Oudesluis een onderzoek in te stellen en de schoolbouw te Schagerbrug een jaar lang te mogen uitstellen. De heer Hooij heeft gehoord, dat de school te Oude sluis zoo slecht is dat de onderwijzer opdracht heeft gekregen, om de kinderen naar huls te laten gaan, als het hard waait of stormt. Als dat zoo is, wordt het hoog tijd, dat in den toestand wordt voorzien. Door do herhaalde-veranderlngon in gevolge de on derwijswet zijn de scholen totaal verknoeid. De heer Nannis wijst op de ongewenschte plek waar de school te Oudesluis staat, zoodat naar een an dere plaats uitgezien zal moeten worden. Spr. geeft in overweging den rijksbouwmeester naar Oudesluis te sturen. De Voorzitter zou het niet goedvinden, de school te Schagerbrug een jaar te laten wachten en spr. denkt ook niet, dat de Inspecteur dat goed zou vinden. Ia het niet voordeellger 2 scholen tegelijk aan te ba- steden? De heer Doorn wil, waar de school van Schager brug op de agenda staat, zich allereerst tot dien bouw bepalen. Spr. deety mede, dat de gemeente op nieuwbouw is aangewezen, want verbouwing zal veel kosten, wat spr. nader uiteenzet. Do heer Raat zegt, dat hij oorspronkelijk voor her bouw was, maar daarop terug gekomen is, toen hij de becijferingen van herbouw en nieuwbouw van den gemeente-opzichter zag. Spr. is nu voor stichting van een nieuwe school te Schagerbrug. De heer Hoogland wil dit agendapunt afgehandeld zien en in de volgende vergadering verwacht spr.dan een voorstel over de school te Oudesluis. Spr. heeft geen bezwaar beide scholen in één Jaar onder handen te nemen. Voor den Voorzitter bestaat geen twijfel of de school te Oudesluis wordt afgekeurd. De heer Hooij vindt hst zonderling dat de Inspec teur wel over de school te Schagerbrug rapporteert maar niet over die te Oudesluis. De Voorzitter zegt, dat d'e Inspecteur van plan was naar Oudesluis te gaan of het gebeurd is, weet spr. niet. Ook de heer Jimmink heeft geon bezwaar beide scholen in één jaar te doen bouwen, omdat één jaar uitstel weinig verschil geeft Spr. zou ook willen dat de rijksbouwmeester de school te Oudesluis zoo spoe dig mogelijk bekeek. De heer De Wit wil besluiten tot nieuwbouw van de school te Schagerbrug, met de uitvoering van het werk nog even wachten, om dan na onderzoek van de school te Oudesluis later de belde scholen ge- lijktijdig te doen bouwen. De heer Raat vindt gelijktijdigen bouw niet ge wenscht, omdat dit bezwaarlijk is voor het toezicht- door den -gemeente-opzichter. Het zijn 2 belangrijke bouwwerken en de oplossing te Oudesluis is, wat de plaats betreft, niet zoo gemakkelijk. De heer Doorn wil niets afdingen op de capacitei ten van den gemeentoopzichter, maar hij acht deze niet bekwaam genoeg voor het maken van plannen van dergelijke bouwwerken. Voor zulk werk heeft de geimeenteopzichter zijn tijd gehad. Spr. geeft in over weging een goede architect te nemen en wijst er op dat de scholen van andersdenkenden, heel goed voor den dag komen. De heer Van der Sluijs wil zich bepalen tot de school te Schagerbrug en vereenigt zich overigens met het denkbeeld van den heer De Wit. Het voorstel om over te gaan tot het bouwen van een nieuwe school te Schagerbrüg, wordt aangeno men met 9 tegen 2 stemmen, tegen stemden de hee ren Hoedjes en Hooij. De Voorzitter belooft de noodige werkzaamheden te zullen verrichten wat de schóól te Oudesluis be treft Benoeming vroedvrouw. Voor de benoeming van een vroedvrouw luidt de voordracht: 1. J. M. Hansen te Amsterdam, 2. M. J. Eeisingh te Rotterdam. De openbare vergadering wordt 'geschorst en na heropening wordt met 7 stemmen mej. 'Hansen -be noemd; 4 stemmen werden uitgebracht op mej. Eei singh. Besloten wordt om Ged. Staten te verzoeken vrij stelling te verkenen van de verplichting tot het ge ven van onderwijs in lichamelijke oefening voor de O. L. scholen in deze gemeente. Hierna sluiting. Roode kool naast toegenomen aanvoer weer met ongeveer 2 gulden verhoogd. Gele kool aanvoer minder, prijzen gelijk gebleven. Deensche witte, aanvoer min der. Prijzen iets beter. Gewone witte niet aangevoerd. Uienprijzen iets hooger on aanvoer iets grooter. Peenaanvoer veel lager. Prijzen slechts weinig hooger. Dat het met de prijzen van de róode kool uitste kend gaat, blijkt wel hieruit, dat ondanks de veel lagere productie zoo veel meer wordt aangevoerd. We kunnen gevoeglijk aannemen, dat de productie minstens een derde minder is dan het vorig jaar. Maken we, wat de aanvoeren betreft, een vergelij king met het vorig jaar, dan zien we, dat toen van af half November 159 wagons werden aangevoerd, terwijl dit nu 214 is. Te verwonderen is dat niet. De prijzen zijn. van dien aard, dat men nu partijen gaat ruimen, waar men in de beide laatste jaren niet aan gedacht zou hebben. Het verschil is ook wel sterk opvallend. Was het vorig jaar in die weken de allerhoogste notee ring f 4.70, nu is dit bijna driemaal zoo hoog. Deze week wtas de hoogste noteering f 1220, terwijl de beste niet beneden de f8.90 verkocht zijn. Zelfs de door schot, die overigens niet veel van de le kwaliteit af wijkt, wist meermalen boven de 10 gulden^ ja zelfs eenmaal tot f 10.60 te komen, terwijl hiervan geen enkele partij beneden de zes gulden verkocht is. Het vorig jaar kwamen de laagste noteeringen nauwelijks boven den gulden. Onze roode koolbouwers gaat het dan ook uitste kend naar 't zin. Met de gele kool gaat het eveneens goed. Wel zijn deze prijzen veel lager, maar toch zien we hiervan meermalen de dubbele prijzen, of hooger, van het vorig jaar genoteerd. De hoogste noteermg was deze week f6.60 tegen het vorig jaar in dezelfde week f3.30. Ook hiervan is nu 4e aanvoer aanmerkelijk hooger. Met de Deensche witte gaat het nog niet naar wensch. De handel hiervoor is betrekkelijk stug. Als de aanvoer ook maar iets grooter is. drukt het de prijzen, waaruit wel blijkt, dat het afzetgebied: hier voor zeer beperkt ie. D'e prijzen zijh wel hooger als het vorig jaar, -doch lang niet in die mate als met de andere koolsoorten. Toen konden we als hoogste een prijs van f 3.60 noteeren, nu is het precies een gulden hoo ger. De doorschot bracht toen eveneens een gulden minder op. 7eer groote verschillen kunnen we met dc .den zien. Toen als hoogste f 4.30 en meormaku ver be neden de 4 gulden; nu 10 gulden, terwijl da aller-

Schager Courant | 1927 | | pagina 5