Radioprogramma Treinbotsing in den Parijscben metro. LICHTBEDRIJVEN LANGENDIJK. KORTE BERICHTEN. Tweede Kamer. Ar Plaatselijk Nieuws. TWAALF PA8SAODBRS GEWOND. Naar de „Tel." uit Parijs verneemt, is op een tra ject van den Parijsclhen metro gistermiddag een wa gen uit de rails goloopen. hetgeen een botsing met een uit de tegenovergestelde richting komenden trein tengevolge had. Twaalf passagiers werden gewond, van wie drie ernstig. De materieole schade is groot. De electrische stroom werd automatisch uitgescha keld; de passagiers konden zich door de tunnel naar 't dichtstbijzijnde station begeven. Dit is ihet eer ste ernstige ongeval bij den metro sedert 1903. Uittreksel uit de notulen van de vergadering van van de comimissie van beheer der licht- bedrijven, te Noordscharwoude, op 6 Dec. 1927 's namiddags 2 uur. Tegenwoordig volgens presentielijst 12 leden en 3 plaatsvervangers, t.w. de heeren G. Bekker, A. de Geus en R. Slot. Afwezig de heeren Jhr. van Spengler en R. Slot. Gascorruptie. De voorzitter zegt, dat naar aanleiding van een in dertijd ingekomen adres van eenige raadsleden van Oudkarspel, welk adres toen op voorstel van het be stuur voor kennisgeving is aangenomen, een onder zoek is ingesteld naar de houding van den Directeur onzer fabriek. Een en ander is toen in een bestuurs vergadering besproken, van welke besprekingen U mededeelingen zijn gedaan. Het bestuur was van oor deel, dat niets is gedaan, zoodat wij toen ook ons volle vertrouwen in den directeur hebben behouden. In de vorige vergadering Yan de commissie is nog besloten, naar aanleiding van een bericht in de kran ten, dat er enkele firma's waren, die bij notarieele acte hadden vastgelegd in den vervolge geen kortin gen meer te geven, aan die firma's te vragen of als nog aan onze fabriek korting kon worden verleend op de door hen gedane leveringen onder motiveering dat hier nimmer eenige korting was genoten. Van de firma Elster en Co. en van de Dordsche fa briek is toen bericht ingekomen, dat onze meening niet juist was en gaven zij daarbij een afschrift van de desbetreffende notarieele acte. Beide firma's ver klaarden onomwonden, dat hier nimmer eenige kor ting was genoten, noch door gasfabriek, noch door een ambtenaar dier fabriek. Daarna is een bericht in Het Volk verschenen dat ook Noordscharwoude bij de gascorruptie zou zijn be trokken. De directeur heeft zich direct met den voor zitter in verbinding gesteld; nog voor deze het in de couranten had gelezen, dat wij bij de gascorruptie zouden zijn betrokken, was de Directeur reeds bij hem. Hij heeft uit de verklaringen van den Direc teur opgemaakt dat er een afschuwelijk misverstand in het spel is. Hij heeft den indruk gekregen, dat de Directeur zuiver staat. Voor enkele jaren terug is de directeur adviseur geweest voor de gemeente Nieuwer-Amstel, waarvoor hij door die gemeente ruimschoots betaald is gewor den. Nadien ia er iemand van de firma Gautzsch ge weest die hem een som gelds heeft aangeboden. De directeur heeft dit geld, dat hem 1 of 2 maal is aan-' geboden, geweigerd. De directeur heeft zich tot Mr. Leesberg gewend met verzoek de zaak bij den Offi cier van Justitie aanbangig te maken. Door Mr. Leesberg is een afschrift van dien brief aan den directeur gezonden, die mij dit afschrift ter hand heeft gesteld. De voorzitter doet daarna voor lezing van dit schrijven. Afgescheiden van dit on derzoek door den officier van justitie heeft de direc teur zich nog eens met een schrijven gericht tot de firma Wllson te den Haag., ook dit is een van onze leveranciers geweest, met het verzoek hem ondub belzinnig te willen verklaren, dat hij nimmer eenige gift van deze firma heeft aangenomen. Van de raadslieden van genoemde firma is bericht ingekomen, dd. 1 Dec. 1927, waarin deze verklaren namens den directeur den heer G. Wilson, dat door den directeur nimmer eenige provisie in welken vorm ook, van de Ned. Gasmeterfabriek G. Wilson is aangenomen. Van de firma Gautzsch Industrieele Maatschappij is nog bericht ingekomen, waarin wordt meege deeld, dat de 75 gulden voorkomende in de beschei den, welke door de justitie in beslag genomen zijn, zijn van een geleverd gasfornuis, door den directeur betaald en later aan hem terugbetaald, en niet zijn te beschouwen als retourcommissie, provisie of steek- gelden. De voorzitter zegt thans aan het einde te zijn van zijn documenten: Namens het bestuur verklaart bij overtuigd te zijn, dat de directeur in dezen vrij uit gaat en dat gerust het onderzoek van den officier van justitie kan worden afgewacht. De heer Krooneburg meende, dat in het bestuur aan den directeur was verzocht een klacht in te die nen bij den burgemeester van Nieuwer-Amstel, om dat het feit daar zou hebben plaatsgegrepen, toen hij adviseur was van die gemeente. De voorzitter zegt, dat dit ook de afspraak, was, maar de directeur kan zelf het best zeggen, waarom het anders is gegaan. De directeur deelt mede, dat hij om raad gegaan was naar Mr. Leesberg, omdat hij niet wist wat hij moest doen. Deze deelde hem toen mede, dat hij niet bij den Burgemeester van Nieuwer-Amstel moest zijn, maar dat dit kon gesciheden bij den of ficier van justitie te Alkmaar. Hij heeft toen aan Mr. Leesberg opgedragen, dit voor hem te doen. U heeft zoo juist het schrijven daaromtrent gehoord. De heer Kroonenburg is daarmee tevreden gesteld en zegt nog, dat dus de zaak door den directeur zelf is aanhangig gemaakt. De heer J. Kroon van Zuidscharwoude vraagt, zon der eenige bijbedoeling, of het niet gewenscht i9 dat de directeur niet bij deze bespreking tegenwoordig is. De voorzitter weet niet of de vergadering deze mee ning van Kroon deelt. Hij meende, dat deze bespre kingen wel in het bijzijn van den directeur konden worden gevoerd. Do heer Van Kampen vindt het juist goed dat de directeur er biji is, nu blijkt dat de justitie deze zaak onderzoekt, meent hij, kunnen wij ons wel stilhou den. Hij raadt af ons met deze zaak te bemoeien. De voorzitter meent, dat vrij gesproken kan wor den, er behoeft niets achter gehouden te worden. De heer Kroonenburg vraagt, of het waar is, dat de Burgemeester van Noordscharwoude ook een on derzoek instelt. Hij zou dit afkeuren. Of is het maar een gerucht? De voorzitter verwacht dat geen onderzoek wordt Ingesteld door den Burgemeester van Noordschar woude, nu de directeur het zelf aanhangig heeft ge maakt. Hij wil nu nog naar voren brengen het slot van hetgeen door den heer Paarlberg in de krant is gezegd, nl. de 5 pet. die genoten zou zijn van leve ringen. Hij weet daarvan niemendal af. Vroeger toen de directeur 1000 gulden salaris had, werd door den directeur bij elke uitbreiding 5 pet. genoten, maar dat is zeker weer ingetrokken. De directeur zegt, dat dit niet weer is ingetrokken, maar dat hij er na de laatste groot© salarlsvorhooging geen gebruik meer van hoeft gemaakt. De voorzitter meent dat dit niet veel zal voorko men, dat zonder dat een zoo gunstige bepaling is ingetrokken, daarvan door een ambtenaar geen ge bruik meer is gemaakt Da heer Van Kampen zegt, dat hij het reeds meer malen heeft gezegd en de burgemeester en de ,heer Duljf weten dit ook, dat hij in de gecombineerde ver gadering in Zuidscharwoude, betreffende den bouw van de kamerovens, aan den toenmallgan voorzitter, den heer A. Slot, heeft gevraagd, of de directeur van deze uitbreiding 13000 genoot De voorzitter heeft toen gezegd, dat dit niet alle dagen voorkwam en het dus zoo erg niet was. De hoer Jn. Kroon zegt. dat nu zijn vraag, die hij had willen stellon: heeft u genoten van den bouw van de kamerovens?, overbodig is geworden, na hetgeon de heer Van Kampen omtrent deze zaak heeft mee gedeeld. De heer Wijnveldt zegt, dat op allerlei manieren over den directeur wordt gesproken. Hij kan zich daarmede niet vereenigen. Hij is hier en daar advi seur geweest en heeft er zoodoende voldoende bij verdiend om te leven zooals hij op dit oogenblik doet. Hij zou het op prijs stellen als van het gesprokene mededeeling werd gedaan aan de raden der verschil lende gemeenten, dan weet men dat deze zaak in onderzoek is. Anders weet hij zeker, dat de S.D.A.P. deze zaak verder zal behandelen. De heer Van Kampen wil er op wijzen, dat de een. zonder geld. evenveel, ja soms meer kan doen. dan een ander met veel geld. Hij zag ook kans om met een salaris van 80 gulden in de week plus vrij wonen met een auto te rijden. De heer Kostelijk spreekt er zijp tevredenheid over uit, dat de directeur er zelf het initiatief toe neemt, om een onderzoek in te stellen. De voorzitter zegt, dat hij er wol voor gevoelt om de raden met een en ander in kennis te stellen. Het onderzoek zal de justitie wel verder doen. De heer C. Kramer zegt, dat het vreeselijk is, zooals soms over den directeur wordt gesproken. Hili vindt dit schandelijk. Hij zou willen dat wij: allen den directeur trachtten te verdedigen tegen dergelijke verdenkingen. Dit is niet alleen in het belang van den directeur, maar ook in het b©r lang van het bedrijf. HUJl is er voor, dat zoo veel mogelijk publiciteit aan een en ander wordt gege ven. Hij: wil dit ook doen in alle kranten. De heer Wijtnveldt wil alleen een communiqué in de couran ten, geen discussies. Ook wil hij den directeur zoo veel mogelijk voorspreken. !Wlj moeten toch ook een9 even kijken naar het gezin. Wij zijn overtuigd dat de directeur vrij uit gaat. laten wij hem dan ook in bescherming nemen tegenover de laster en ver denking van bet puhiek. De heer De Geus wil naar voren brengen dat hij het zoo goed vind, dat de directeur het initiatief heeft genomen voor het instellen van een onderzoek De voorzitter meent ook dat wij zooveel mogelijk de laster moeten bestrijden. De heer De Geus meent nog dat als de directeur voor een en ander kosten moet maken, hij er voor zou zijn den directeur daarin tegemoet te komen. De voorzitter zegt, dat hij daar van harte mee in stemt. Dit is op het oogenblik niet aan de orde. De heer "Van Kampen geeft nog. den raad niets in de bladen te zetten; de tegenpartij zoekt daar steeds iets uit. De heer Wijnveldt is het daaromtrent niet eens met Van Kampen en wil wel mededeeling aan de kranten doen. en bovendien hetgeen hier is behan deld, mededeelen aan de raden. Deze hebben daar ook het recht op. De heer Koedijk is voor het eerst hier. Hij: wil er echter wel dit van zeggen, dat hit meent dat hier spoedig een einde aan dient gemaakt te worden, Haji acht het het beste, dat de indruk die wij hebben gekregen, publiek wordt door het in de raden be kend te maken. Hij acht het niet mogelijk, dit alles in de groote bladen te zetten. De voorzitter meent, dat het het beste is. dat de raden zoo gauw mogelijk vergaderen om het hier gesprokene bekend te maken aan het publiek. De zaak zelf zal hem rechtvaardigen. Als hij: een raad mag geven aan den directeur, dan wil hif zeggen: trek je er niets van aan wat het publiek zegt. Nadat nog verschillende sprekers sympathiek- uitingen doen aan het adres van den directeur, sluit de voorzitter, de besprekingen omtrent deze zaak Besloten wordt een uittreksel te zenden aan de ra den en een korte mededeeling aan de bladen. De heer Van Kampen vraagt nog. of de vorige baas, die hier ontslagen is, later aan de fabriek te Schoten werkte. De directeur deelt mede dat dit jbist is. Niets meer te behandelen zijinde sluit de voor zitter de vergadering. Gelezen en goedgekeurd den 12den Dec. 1927. OUDKARSPEL. Ten opzichte van de radiodistributie is over den geheelen Langendijk een zoodanige regeling getrof fen, dat de firma Hart en Kuit den oostkant en den heer D. Schuitemaker den westkant zal bedienen. NOORDSCHARWOUDE. De tooneelvereeniging „Concordia" gaf Zondag en Dinsdag een uitvoering met „Het Offerlam", blijspel in drie bedrijven. Beide avonden had het bezoek be ter kunnen zijn, en ook heeft de veredöiging een be ter bezoek verdiend. Het was een vroolijke avond en zeker is door de bezoekers volop genoten van het werkelijk goede spel dat gegeven is. NOORDSCHARWOUDE. De afd. Langendijk van het Instituut voor arbei dersontwikkeling hield Dinsdag den 4en avond in dit seizoen. Als spreker trad op de heer J. Ratté uit Rotterdam met het onderwerp „Trusts en kartels". Het was een prachtavond van ontwikkeling, die schitterend aansloot bij de serie cursusavonden die met den heer Van der Vall gehouden zijn. De spreker bewees vrij diep tot het inwendige van bet groote bedrijfsleven te zijn doorgedrongen en behandelde de steeds grootere en uitgebreider wordende concentratie in de verschillende takken van grootbedrijf, als de ijzermijnen, met alle vertak kingen over de geheel© wereld, het Ford-bedrijf, de margarine-industrie, de suikerindustrie enz., concen tratie die vrijwel uitsluitend uit een oogpunt van winst maken gevormd wordt. Spreker wees op de steeds grooter wordende tegenstellingen die hier door tusschen kapitaal en arbeid gevormd worden en was van oordeel dat ten slotte de strijd tusschen deze twee groepen van machtsvorming zal worden uitgevochten. Noodzakelijk werd (het geacht dat het halt moet worden toegeroepen tegen de consernvorming, die in steeds grooter wordende mate tot opvoering van prij zen leidt, daarbij betreurende de groote verdeeldheid der arbeidende klasse. Wel wordt, aldus spreker, door deze trustvorming deontwikkeling van den klas senstrijd aangewakkerd, doch de hechtheid houdt geen gelijken tred met die'der bezittende klasse. Nog eens: het was een mooie, leerzame avond, die wel vrij goed bezocht was, doch een grooter bezoek waardig was geweest. Door het bestuur werden tenslotte mededeelingen Sedaan over de viering van het 25-jarig bestaan van e afd. Langendijk I van de S.D.A.P. op 14 Januari te houden. Voor verdere instituutavonden is overleg gepleegd met de heeren Cramer en Westerhoff, terwijl de po gingen om een katholiek pastoor als spreker te krij gen op een mislukking zijn uitgeloopen. Het pro gramma voor de tweede helft van het seizoen kon nog niet worden vastgesteld. Anro-trio. 12.50 PARIJS (R.1760 M.) Radio-concert door de ka pel Albert Locatelli. 2.20 ZURIOH (887 M.) Namiddag-concert. 8.00 HILVERSUM (1080 M.) Wie niet vergeten wor den. Uurtje voor wees- en aiekenhulzen en thuis zittenden, verzorgd door Mevr. Antolnette van Dijk. 8.20 IBÈRN (411 M.) Concert van de Kurzaal, 8.20 ZUREOH (588 M.) Concert. 8.85 STUTTGAKT (380 M.) Namiddag-concert 3.60 FRANKFURT (429 M.) Concert door het huis orkest. 8.50 PRAAG (849 M.) Jazz-Band. 4.00 HILVERSUM (1060 M.) Huisvrouwenhalfuurtje Spr. Mevr. LoeffBokma. Onderwerp: „Effv ciency in de huishouding. 4.20 HAMBURG (396 M.) Dansmuziek. 4.20 BERN (411 M.) Concert uit de Kurzaal. 4.50 DAVENTRY (1600 M.) Fred Witchen's orkest 5,20 HAMBURG (395 M.) Concert. 5.20 LANGENBERG (469 M.) Vespei-concert 6.00 HUIZEN (1950 M.) Cursus Paedagogiek door prof. Waterink. 6.30 HILVERSUM (1060 M.) Vooravond-concert door het Anro-orkest, o. L v. Nico Treep. Solist: Hr. Manders, bas. 6.40 DAVENTRY (1600 M.) Concert 6.5Q PRAAG (349 M.) Concert door de Cechische Philharmonie. 6.55 FRANKFURT (429 M.) Orgel en koor-concert. 7.00 HUIZEN(1950 M.) Lessen N.C.R.V.. Boekhou den voor beginners. 7.15 HILVERSUM (1060 M.) Engelsche les voor meergevorderden te geven door Fred Frij. 7.20 BERN (411 M.) Kamermuziek. 7.20 KOPENHAGEN (337 M.) Populaire dansmu ziek. 7.20 STUTTGART (380 M.) Mozart-avond. 7.30 HUIZEN (1950 M.) Cursus Paedagogiek door Prof. Waterink. 7.45 HILVERSUM (1060 M.) Politieberichten. 8.00 HUIZEN (1950 M.) Zangavond. Deze avond ia afgestaan aan het Deventer christ. gem. koor. 8.06 DAVENTRY (1600 M.) Plantage-liedjes. 8.10 HILVERSUM (1060 M.) Aansluiting aan het Concertgebouw te Amsterdam. Het orkest o. 1. v. Pierre Monteux. Aangeboden door N.V. Philips radio. 8.10 ZURICH (588 M.) Concert door het huisorkest 8.36 BRUSSEL (509 M.) Concert door het stations orkest. 8.40 BERN (411 M.) Concert van de Kurzaal. 8.50 PARIJS (R. 1750 M.) Radio-concert. 9.20 BRUSSEL (509 M.) Concert. 9.20 PRAAG (349 M.) Orkest. 9.25 BERN (411 M.) Concert uit de Kurzaal. 9.30 HILVERSUM (1060 M.) Concert Egbert Veen piano, en Nico Treep, viool. 10.10 HILVERSUM De Erfopvolging bij Overpol, door W. Vogt. 10,30 HILVERSUM Nieuws. Persberichten van Vaz Dias. 10.50 DAVENTRY (1600 M.) Dansmuziek uit het Savoy-hotel. 10.50 HAMBURG (395 M.) Dansmuziek. Het weric dat gedurende een 4- r &-tal wnken amj een 20-tal arbeiders work «eeft, wordt uitgevoerd tn«t een gi'cppelploeg, vervaurdtgd door dim lieer Kramif te Nok I'umiorend, waurvoor een Fordson Tract# uitgerust mot rupswielon. MALARIAFILM. Blijkens een advertentie voorkomende in dit nuro. mer zal vanwege de Afd. Schagen van het Roodi Kruis op Dinsdag 20 December in de grooto bioscoop worden vertoond de malariafilm. Deze film brengt ons nader in kennis met don verwekker der malaria, de zoo gevreesde ziekte, die in Noord-Holland nog zoo vaak voorkomt. Voor een paar jaren terug is d»;zo film ook alhier vertoond; dioch zooals het met der. gelijke films gaat, zij worden geheel op de hoogte van den tijd gehouden, zoodat hier en daar belang, rijke wijzigingen moesten worden aangebracht. En, trée wordt niet geheven. Bovendien zullen eenigt vóór en nastukjes, het nuttige aan het aangenanu paren. Dr. v. d. Sluis, daartoe aangezocht, is zoo welwfillend om de film nader toe te lichten, hetgeet aan het nut dat men met de film hoopt to bereikei niet weinig ton goede zal komen. Wij vertrouwe dat de burgers van Schagen en omstreken de lx moeiingen van het bestuur der afd. Schagen van he Roode Kruis zal weten te waardeeren, door in groo Dl1 ten getale Dinsdag 20 Dec. op te trekken naar Thea i&S 1 ter RoyaL antiói VERPLAATSING ZAAK. Het winkelhuis op de Hoogzijde E. no. 16, alhier waarin thans nog de slagerij v.h. D. J. Donker, is ge vestigd, en in eigendom behoorende aan Mevr. de wed, Joh, Merz, is gekocht door de firma Gebr. Rotgans, al hier. Wjj vernemen, dat genoemde firma hare brillen slijperij, drogisterij en grossierderij naar de Hoogzijde zal verplaatsen en uitbreiden; waarschijnlijk reeds met Maart van het komende jaar. Voor Donderdag 16 Dec. 11.20 DAVENTRY (1600 M.) Het Daventry-kwartet. 12.00 HILVERSUM (1060 M.) Politieberichten. 12.20 DAVENTRY (1600 M.) Het Daventry-kwartet. 12.26 LANGENBERG (469 M.) Concert. 12.80 HUIZEN (1840 M.) Lunchmuziek met medewer king van Jl F. Muijiere, viool, en Mej. Hen- riëtte Kop, piano. 12.81 HILVERSUM (1060 M.) Lunchmuiiek door het KERSTGESCHENK DER DUITSCHE REGGEERINQ Naar de bladen te Berlijn melden, heeft het rijkaka. binet op voorstel van den rijksminister van Finan. ciën besloten, een bedrag van 25.000.000 mark als Kerst- fRI'-D gave ter beschikking ter stellen van de invaliden, he- deelden enz. ONTSNAPT. De iregcr liet In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit het plaats tuchthuis te Sonnenburg vijf wegens ernstige vergrij- pen veroordeelde misdadigers ontsnapt. Gedurende den nacht bevonden zij zich in een gemeenschappelijke del Augui Op tot dusver onopgehelderde wijze waren zij in het lijk i bezit gekomen van zaagjes, waarmee zij de traliën iet v uit de vensters verwijderden, zoodat zij op de binnen- |iCft J plaats konden komen. De duisternis en de schaarschta aan bewakers begunstigden de ontsnapping. Allen wi&i - ten over den 4 M. hoogen muur te komen. Eerst In de morgenuren werd hun verdwijning ontdekt. De na- me, ennviv, frnTi nro^an f Af nu Iaa t?ü»r*AA^prtl. sporingen waren tot nu toe vergeefsch. DE OORLOGSBEGROOTING. De ritting der Tweede Kamer van gister gold de behandeling van de Oorlogsbegrooting, waarbij de algemeene beschouwingen werden ingezet door den heer Van Rappard (v.b.), die ernstig waarschuwde tegen te ver doorgevoerde bezuiniging. Met klem drong hij er bij den minister op aan, dat deze verschil lende voornemens am 's lands weermacht op goedkoo peren voet te baseeren, niet ten uitvoer zou brengen. Verder protesteerde de heer Van Rappard krachtig tegen het geschrijf in socialistische bladen, waaraan ook de heer Kleerekooper zich schuldig maakt en dat er op gericht is, om tucht en geest in het leger te ondermijnen, hetgeen door den heer Van Zadelhoff (s.d.) volmondig werd toegegeven. De bedoeling is, de rust en het vertrouwen in het leger weg te nemen. Deze afgevaardigde noemde het een gevaar, wanneer in ons land de weermacht in stand gehouden wordt, en protesteerde tegen het z.i. werpen van gelden in een bodemloozen put voor ons leger. Voortgaande, zegt spr., dat de oorlog een stelselmatige voorberei ding van moord is, waartegen de socialisten zich zul len verzetten door massale weigering of desnoods door een algemeene staking. De anti-revolutaonnaire oud-minister Van Dijk, pleitte o.m. voor versterking van het kader. Verder besprak de oud-minister de opleiding voor beroeps-officieren, terwijl hij zich buitengewoon onge rust maakte over de sterkte van de luchtvaartafdee- ling, waarbij hij de begrootingscijfers van 1925 f 780.000, en thans, f 120.000, met elkaar vergelijkt. Woorden van waardeering uitte de heer Deckers (r.k.) jegens het optreden van dc Nederlandsche de legatie op de Volkenbondsvergadering te Genève. Het defensiebeleid van dezen minister is z.i. geenszins in strijd met het pact van den Volkenbond en den geest van Genève. Goede verzorging van militairen bepleitte mej. Westerman; vooral bij regenachtig weer vroeg zij maatregelen voor een snel drogen der kleeren. De niuwe pensioenen wensohte spr. verlaagd en de pen sioengerechtigde leeftijd verhoogd te zien. De heer Duymaer van Twist was niet heelemaal gerust over den toestand van het veldleger en ook volgens hem is men met de drang naar bezuiniging te ver ge gaan. DE ONDERWXJSBEGROOTINGL Waar de minister van Onderwijs, de heer Waszink, om gezondheidsredenen met verlof is, wordt diens be grooting niet aan een algemeene beschouwing onder worpen, d.w.z., voorloopig, want zoodra de minister is teruggekeerd, wordt er mee begonnen. Zijn collega, minister Kan, fungeert nu tijdelijk. Na enkele vra gen en opmerkingen, welke minister Kan beloofde, aan zijn collega te zullen overbrengen, werd de On- derwijsbegrooting z.h.s. goedgekeurd. HET ZEVENDE LEERJAAR. Hfet wetsvoorstel-Albarda c.s. tot invoering van de zevenjarige leerverplichting met 31 Januari a.s., kwam vervolgens in behandeling. Van r.k., c.h. en a.r. zijde werd het voorstel bestroden. Door mej. Wes- terrnan (v.b.) en dien heer Ketelaar (v.d.) werd het voorstel bepleit Nadat nog verschillende andere afgevaardigden hun voor en tegen hadden uitgesproken, kwam de heer Albarda aan het woord, die de verschillende sprekers beantwoordde. Scherp critisecrde spr. het. dat de regeering de leiding niet heeft willen ne men om zoo spoedig mogelijk tot eén zoo belangrijke zaak als het verplichte zevende leerjaar te komen. Op een eventueel e verwerping door de Eerste Kamer, aldus zeide spr., mag men niet speculeeren, want de Tweede Kamer heeft eveneens haar eigen verantwoor delijkheid. DE INBRAKEN IN ZUID-LIMBURG. De inbreker C. E. S., die gisteren ter beschikking van de justitie is gesteld, heeft behalve de inbraken ferkk te Heerlen thans ook nog bekend te Kerkrade 12 in- Keven braken en bovendien alle inbraken te Brunssum en t« Venlo te hebben gepleegd. De drie andere inbrekers, die in den nacht van Vrü-tjk k dag en Zaterdag werden gearresteerd, J. B. en de ge- roork brs. S. uit Budapest afkomstig, zijn ter beschikking van de justitie gesteld. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK TE DORPATllever* Door een ontploffing in een fabriek van chemische iomei producten te Dorpat werden acht arbeiders gedood. MOORD NA EEN BAL. Gisternamiddag zette de rechtbank te Leeuwarden voort de behandeling van de zaak tegen een 19-jarigen lama HO' Dr. elf om d< kon t VootU Dol )m d lange lerste De eeis ingei Da Uiti boerenarbeider uit Nes op Ameland verdacht van moord op Jan Kooiker die door een revolverschot op korten afstand gelost in don rug werd getroffen, waar door het ruggemerg doorschoten werd. Vijf dagei daarna overleed de getroffene. Er werd 8 jaar geeisdht. GROOTE BRAND TE IJSSELMUIDEN. Te IJsselmuiden bij Kampen is gisteravond door on bekende oorzaak de hooiperserij van den heer H. Post oa#en Greve in brand geraakt. De drie belendende huizengeit h zjjn eveneens afgebrand. DOOR EEN BAAL RIJST. Te Zaandam is Maandag aan de rijstpellerij van Kamphuys' fabrieken de 61-jarige B. Bunders door ee anrij vallende baal rijst getroffen tengevolge waarvan zü Óen v. hals wervelkolom is gebroken. i Khatt Gistermiddag is de man onder hevig lijden bezw» toorbi GREPPELWERK EN DRAINAGE. Door do firma Blaauboer en Kossen alhier is van de Directie der Zuiderzeewerken aangenomen het greppelweric en de drainage van den Balgtzandpoldor. De Balgzandpolder is een nieuw poldertjo van onge veer 60 'H.A., ontstaan tusschen het BaLgkanaal en den vroegeren vasten wal, nabij de Kooij. Hot is grootendeels opgespoten en aangeslibde grond. In dit poidertje moet ongeveer 100 Kilometers grep pel gemaakt worden voor de ontwatering. Daarna wordt het in cultuur gebracht ken. NOG EEN LOGGER VERMIST. De Sdheveningsche logger Sch. 276 van de reedeif M. Verhey Jzn., is thans zoover over tijd, dat men aan neemt, dat het schip in den jongsten storm gebleven is. "Weliswaar is het op 20 Nov. nog in den storm gezien, maar sindsdien heeft men er niets meer van gehoord De logger Sch. 190, waarover ook beangstigende g* ruchten loopen, ligt echter te Vlaardingen. EEN BOUWWERK INGESTORT. Zaterdagochtend te te Cagliari in Italië waar een varen nieuw post- en telegraafkantoor gebouwd wordt, dooi het bezwijken van een steunpilaar een deel van d« eerste verdieping van den Noordelijken vleugel inge stort, waardoor de werklieden, die daar aan het werii waren, in het souterrain onder het vallend gesteente bedolven werden. 'Dadelijk waren de brandweer en da politie ter plaatse om het opruimingswerk te begin nen. Er kwamen dertien arbeiders onder het puin uit van wie er één totaal ongedeerd bleek, zes licht ge wond waren, en zes zoo zwaar gewond, dat zij nas het ziekenhuis moesten worden gebracht. Later heefl men onder het puin nog twee lijken van arbeiden gehaald. De overheid stelt een onderzoek in naar de oorzaal MISDADIGE OPZET BIJ EEN SPOORWEG ONGELUK? Pittsburgh. Er wordt een onderzoek ingesteld nai de oorzaak van het sporweg-ongeluk, dat gisteren ii geschied toen een trein uit Washington in het statifl van Guffee derailleerde, waarbij een conducteur wen gedood en twee andere personen werden gewond. Uit de rails waren iklinkbouten verwijderd. DE OVERSTROOMINGSSCHADE IN ZWITSERLAM Bern. De regeeringsraad van het kanton Gra» bunderland heeft den Bondsraad een rapport over schade, die de overstroomingen in Sept. hebben atf gericht gezonden. Het rapport bevat voorstellen W zake het herstel van de verwoeste gebieden en inzaï den bouw van waterwerken ter voorkoming van ov« stroomingen. Deze bouw zou 20 jaren duren en na' schatting 22Yz millioen franken kosten. De regecrinj raad van het kanton verzoekt om een ruime sta# subsidie. DE GALANTE INBREKER. Te Chicago heeft de politie een negentien-jarig jw" mensch gearresteerd, dat in de wandeling de „kis®M burglar" heet. Dit heerschap heeft volgens z(jn M bekentenis twee maanden lang de huisvrouwen Chicago geterroriseerd. Hij drong bij klaarlichten «J» de huizen binnen, roofde wat hem van waarde W* scheen en als hij het huis weer verliet gaf hij de vrouw, zeer hoffelijk, een kus tot afscheid. Een öjfl verraste vrouwen sloeg de schrik bij zijn ver.schijn W BOl BiJ roekei was u ïoorn het K De Haai berijd] werd ronnii HO IVAR1 In jUinde ven lehooi tan d 12. vprrasce vrouwen aw».. v* i en optreden oo in de beenen, dat zij op slag aoo* bleef. Do jeugdige inbreker zal zich deswege voor rechter te verantwoorden hebben wegene doodsleg- SUIKERFABRIEK DINTELOORD. Blijkens een advertentie ln dit blad van de COOP» ratleve Suikorfnbriek -Dinteloord, zal genoemde ir brlek ook ln N.-Holland trachten bleten te kW Voorzeker voor de landbouwers een zeer omstandigheid, omdat de laatste psar jarr gebied geen enkele concurrentie was. Uit goede i' vernemen wij dat genoemde fa-briek een van de B1**" gunstigst werkende fabrieken ia Toen fien oc f'ch b, lachje, Snel ten hel „Ik 1- Zij z geslape Bü l ophaler »Wai Een *oordd •Wat «trekt Burk «Tijd iJa, een paj ka, ter Öoch behu *arm? Hij b 6<>g wa •Nati 3 l£ ftoeg y ZijIs

Schager Courant | 1927 | | pagina 6