AllCIECI litlïs- Atintit- LiiMlal NEELS - Helder. SCHAGER IJZERHANDEL SCHAGER IJZERHANDEL SCHAGER IJZERHANDEL SCHAGER IJZERHANDEL Zaterdag 17 December 1927. 70ste Jaargang No. 8171. Eerste Blad. S.K.A. MOTOREN Plaatselijk Nieuws. TUBERCULOSEBESTRIJDING. FINALE UITVERKOOP. Friesche Kunstschaatsen, compl. ff 7.50. o o E o c O tf) tf) n voor primo on Bouw-ariikelon. Hoekstra Schaatsen Neem proef! Artikelen van Ie Klas Fabrikaten. ■o tf) 00 70 tf) H m O) <D O O Bij vriezend weer ook Zondag geopend. rer«. it U vepd pro. ■den, anka SCIAGEH COURANT. Dit blad verschijnt viermaal por week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in hot eorstuitkomond nummor geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TEtEF. No. 20. Prijs per 3 maanden ff 1.05. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels 11.10, iodoro rogel moor 20 cent (bovcijena inbogrepon). Grooto lettors worden naar plaatsruimte borokond. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. EEN WAARSCHUWEND WOORD. Taa Wildernis tot opkomende Industriestaat. Het Handelsblad van 10 dezer schrijft over do eco nomische ontwikkeling van Canada: „De grootste moeilijkheid is, dat Canada grooter i» dan de Vereenigde Staten met slechts één tiende van de bevolking. De ontwikkeling van electrische kracht por hoofd der bevolking is daardoor reeds het dubbele van die in de Vereenigde Staten." Tengevolge van de dure en in onvoldoende mate aanwezige arbeidskrachten werd m Canada de elec- trificatie der bedrijven hooger opgevoerd dan zelfs in Amerika, hetgeen een waarschuwing inhoudt voor Europa, waar het electriciteitsverbruik nog niet de helft van het Amerika&nsche verbruik is. Hebt U in verband met de hooge loonen en kor ten arbeidsduur hier te lande reeds Uw electrisch krachtverbruik opgevoerd tot verlaging der onkos ten en vermeerdering Uwer productie? Vraagt ons adviezen voor electrfflcaties. Levering via Uwen Installateur van EN TOEBEHOOREN voor complete electrische instal' laties .voor,Ie der. bedrijf. I tyitto Kruis, had tegen Donderdagmiddag een ver- gadering uitgeschreven voor verschillende afdeelin- gen van Het Witte Kruis uit onze omgeving en dok toren, om eens te praten over het stichten van een fonds, om daaruit to betalen de kosten, van uiteen- ding van t.b.c.-patiënten. Ook was op deze vergade ring aanwezig de heer Dr. Jongemans, die het een en ander zou vertellen over de t.b.c.-bestrijding, in verband met het hier gestichte consultatiebureau. De heer Bleker, de voorzitter, opende met een ge past woord de vergadering, waarna Dr. Jongemans een interessante causerie hield over de tto.c. Spr. wees er op, dat tuberculose geen erfelijke ziekte is, maar wel degelijk alleen ontstaat door besmetting. Het is een echte volksziekte, die in alle lagen der bevolking voorkomt, overal, over alle provincies van ons land vrij gelijk verdeeld is, ofschoon het natuur lijk een feit is dat tuberculose in fabriekscentra meer slachtoffers maakt dan op het platteland. En omdat deze ziekte zoo uitgebreid en algemeen voorkomt, is het dubbel noodzakelijk haar te bestrijden met kracht en op allerlei wijzen. Spr. noemt het niet waar dat de tuberculose afneemt., tenminste niet van beteekenis, al lijken de statistische cijfers ook wat gunstiger. Voor dat gunstiger lijken geeft spr. enkele rede nen op, n.1. de groote griep-epidemie in 1918 en als gevolg daarvan de groote sterfte onder de tubercu loselijders. Op de toen enorme stijging in het sterf te- getal is natuurlijk oen daling in volgende jaren moe ten volgen. Maar men mag daaraan geen verkeer de gevolgtrekkingen vastmaken omtrent betere toe stond in dit opzicht, etc. Spr. wijst er op. hoe men vanaf 1882, door de ont dekking van Dr. Koch, tot de zekere wetenschap is gekomen, dat de tuberculose niet is een ziekte die men erft, maar dat zij door besmetting wordt over gebracht. Ontkent kan niet worden, dat er kinderen ter wereld komen, die er een grooter aanleg voor hebben, maar erfelijk is deze ziekte niet Wij weten dus dat de ziekte wordt overgebracht en daarop hebben wij de middelen panklaar te ma ken, om dit groote kwaad tegen te gaan. Door verschillende geleerden is en wordt nog veel gewerkt, om de tuberculose tegen te 'gaan en ver- «chillende proeven op dieren, w.o. onzen veestapel, "worden genomen. Er zijn resultaten toereikt, maar die rijn nog niet rijp om op de anenschen te worden toegepast. De tuberculose moet dus als een infectieziekte gorden aangepakt En in de jaren van strijd daar tegen is wel gebleken, dat de theorie hier falen Cnoet als de practijk in deze niet voorgaat Door vereenigjn,gen< particulieren, enz., is gepoogd de lij ders te helpen, door ze naar sanatoria te zenden. En aherlei sanatoria zijn opgericht en spr. zegt dat daar ook zeer zeker lijders zijn genezen.Eigenlijk beter ge zegd: dat zij in het gewone leven hun werk weer f K-?n bunnen verrichten. Van volkomen genezen is bij tuberculose geen sprake, wat eenmaal ver anderd is in het ziekteproces is niet meer tegen te gaan, het lidteekenwezen is ontstaan en de vergif tigingsverschijnselen zijn verdwenen. Als dan de tuberculose een besmettingsziekte is, vanwaar komt dan de besmetting? en dat is in hoofd zaak: van mensch op mensch. En dan spreekt het direct, dat dan het gevaar voor het kind het aller grootst is. De uitwerking op volwassenen is niet zoo fcroot, ofschoon ook daar besmetting kan voorko ken. Al het werk moet er dus op gericht zijn, om ae (menschen, vooral de kinderen, voor ziek worden te nehoeden. Spr. -wijst in verband daarmee op vacantiekolonies, '•Kinaersanatoria, herstellingsoorden, enz., allemaal Plaatsen, om de kinderen verwijderd te houden van ut S^-gevaarlijke omgeving. Het Rijk, de Provincie, hebben begrepen, dat, wil aeze strijd tegen de tuberculose iets beteekenen, dat viVj- v £root m°est worden aangepakt, dat er dus 6 bestuurslichamen finantieelen steun en voor- dcatmg noodig was, om alles in het werk U stellen wa de besmetting tegen te gaan. Dat is het eerste kardinale punt der bestrijding van tubercu lose, de andere ia om het weerstandsvermogen van kind en mensch op.hooger peil te brengen, opdat de kans om ziek te worden, te gaan lijden aan tuber culose, geringer wordt. Spr. zegt, dat wij allen voor 100 met tubercu lose besmet zijn, maar door het grootere weerstands vermogen blijven wij de ziekte de baas. Aan de hand van de praktijk bewijst spr., dat menschen die nooit aan tuberculose hebben geleden, dit eensklaps krij gen, als gevolg van het kleiner worden van hun weerstandsvermogen. Het ouderwetsche gezegde, dat eerj mensch van verdriet de tering krijgt, is weer nieuw geworden, omdat het volkomen juist is, dat ook verdriet, zorg, zielelijden, enz., den mensch vat baarder maken voor ziek worden, het weerstandsver mogen verkleinen. Wij moeten dus, zegt spr., de kans op besmetting ontnemen, de besmetting overwinnen, de tuberculose moet in de kiem worden gesmoord. En in verband daarmee komt spr. op de stichting van consultatiebureaux, zooals er thans ook één in Scha gen is gevestigd. Spr. gaat uitvoerig de werking van zulk een bureau na en wijst er op, dat ae eerste plicht is de tuberculoselijders op te sporen. Verder is het zaak van de lijders, van hun omgeving, van hun familie enz., zooveel mogelijk af te weten. Dat is geen bedil zucht of nieuwsgierigheid. Neen, door al die gege vens moet men contact met de menschen krijgen. Wij moeten weten welke kinderen in een gezin de meeste kans hebben om ziek te worden, welke niet, in 't kort, wij moeten dat alles weten om de ziekte te voorkomen. Wij moeten hebben een juiste diagnose statistiek omtrent de ouders, allen onder controle hou- HEEREN- en JONGENSKLEEDING. Op alle goederen 30% korting. Zondags tot 2 uur geopend. Reiskosten worden vergoed. anderen krijgen. Het zal als 't ware worden een centraal punt, om de bestrijding to leiden; lakschen op te wekken en waar noodig in te grijpen. Er kan op allerlei wijze propaganda gemaakt worden voor de t.b.c.-bestrijding en in samenwerking van allen zal er beter voor uitzending, hulp en voor levens middelen kunnen worden gezorgd. Hieruit ontspint zich een zeer lange discussie waaruit wij vermelden, dat Dr. Oterdoom, 'tZand, hoewel de gedachte zeer sympathiek vindend, vraagt: Hoe zal dit fonds worden gevormd? Hoe zal het werken? Is dit fonds eigenlijk niet een fourneering van de bijdragen van gemeenten, provincie en Rijk? De heer Koster, Winkel, wijst er in de eerste plaats op, dat Rijk en Provincie voor uitzending van pa- tiénten steunen, dat de gemeente op aanvraag de kosten van uitzending betaalt en dit van de provin cie voor de helft, tot een maximum van f500, vol gend jaar f750, kan terug gevorderd worden en dat dus het fonds alleen zal kunnen dienen als dat geld van gemeente en provincie gebruikt is. Den heer Lovink, Anna Pauiowna is het niet dui delijk, hoe men met dit fonds meer geld zou kun- 4> O CL O (0 (0 O lm tf) e o L. VAN RIJSWIJK We«t O dat U bU mij altijd eerste kwaliteit. artikelen koopt, maar dat d» prijzen be duidend zijn VERLAAGD? Telet No. 8. Alle goederen onder volle GARANTIE. L. VAN RIJSWIJK Is het U bekend dat ik door rechtstreeksche fabrieksverte- genwoordigingen en veel ver minderde bedrijfskosten, U zeer voordeelige aanbiedingen kan, doen? Ldps Brandkasten en Sloten Jan Jaarsma Cyclus haarden Tig er Kachels Sencking Gasfornuizen en Comforen Beccon Emaille Pomona Inmaakglazen N.K.A. Kogellagers Boeke en Huidekopers Landbouw werktuigen. L. VAN RIJSWIJK Heeft U al eens op mijn Etalage'» gelet, waar alles geprijsd staat? Is het U al op gevallen hoe laag alles ge prijsd is? Alle orders van eenige beteeke nis worden fran co over één veer geleverd. L. VAN RIJSWIJK U kunt er dan ook van over tuigd zijn, dat ik niets onbe proefd zal laten, om U alles zooveel mogelijk voor de laag ste prijzen aan te bieden. den, natuurlijk met de medeweiking van de huis dokters. Onze huisbezoeksters moeten raad geven, ten opzichte van hygiëne, prophylaxis (het omgaan van de zieke met zijn sputum); en juist dit laatste acht spr. van groote beteekenis. Weet de zieke niet hoe hij of zij daarmee doen moet, dan is de patiënt voor zijn omgeving van groot gevaar. Weet de persoon hoe te handelen, dan wordt dat gevaar beperkt. Ook moet er voor de gezinnen in maatschappelijk opzicht hulp zijn. wat door plaatselijke vereenigingen gegeven kan worden. Al ue voorlichting, al de hulp noemt spr. prachtig en uitstekend, maar ook in ander opzicht moeten de patiënten worden bijge staan en geholpen, de hulp moet ook effectief zijn en daarom is spr. het plan zoo sympathiek om een fonds te stichten, om van daaruit te helpen bekosti gen de uitzending van patiënten naar sanatoria, en zoo mogelijk verdere hulp te verleenen. o Nadat de heer Bleker spr, voor zijn belangwek kende mededeelingen dank heeft gebracht, leidt hij het punt in: Het vormen van een fonds door de ge zamenlijke afdeelingen van Het W. Kruis. Spr. wijst er op dat er gelden moeten zijn voor uitzending en verpleging en dat Dr. Melchior op de j.1. bestuursver gadering van Het Witte Kruis te Schagen, deze meening uitte. En hieruit is geboren géwordén de idéé om met andere afdeelingen een dusdanig fonds te vormen voor verpleging en uitzending van pa tiënten. De verpleging is duur en gemeenten en pro vincie steunen gedeeltelijk en wil er met kracht ge holpen kunnen worden, en dat is noodig, dan moet er meer geld zijn. De vraag is nu, hoe een dergelijk fonds te vor men. Spr. wijst op bloemendagen, liefdadigheidsvoor stellingen, enz. Het fonds zal coöperatief kunnen wer- ken, m.a.w. de eens afdeeling die veel patiënten heeft, zal door middel van dat fonds de steun van de nen bijeenbrengen, als dat nu de hulp enz. plaatselijk geschiedt. Spr. wijst op de samenwerking van Anna Pauiowna en Wieringerwaard, waar te zamen ongeveer f2500 aan de tto.c.-bestrijdinig wordt uitgegeven per jaar. De heer Dr. Melchior wil alles meer centraal rege len, van het fonds maken een centraal punt, van waaruit alles uitgaat Spr. zegt, dat wil zulk een fonds in werkelijkheid iets beteekenen, er zeer veel geld noodig zal zijn en nu is het juist de vraag, hoe dat te krijgen. De heer Haringhuizen, Wieringerwaard, is beslist van oordeel, dat elke gemeente op zichzelf zal moe ten blijven werken, ook juist met het oog op de sub sidieregeling van rijk en provincie. Het fonds zal niet anders kunnen worden dan iets waaruit deze of gene gemeente gesteund zal kunnen worden. De heer Bleker ziet in zulk een fonds juist meer het centrale punt vanwaar uit alles zal uitgaan. Spr. meent dat vooral door het actief optreden van zulk een centraal lichaam veel goeds zal kunnen worden bereikt De heer Schoorl is het met den heer Haringhuizen volkomen eens, dat in elke gemeente plaatselijk ge werkt zal moeten worden, ook met het oog op de subsidieregeling. Het fonds zal niet anders dan tot supletie kunnen dienen voor uitzending van patiën ten, als in de een of andere gemeente niet voldoen de middelen aanwezig zijn. De heer Van Wijk, Winkel, zegt, dat een besluit in deze vergadering niet kan vallen, elke afdeeling zal hebben te beslissen. Spr. vraagt inlichtingen over een mededeeling, als zou vanwege het Rijk voor een dusdanig fonds nog een aparte subsidie zijn te krijgen. De heer Schoorl meent, dit uit een schrijven van den Inspecteur der Volksgezondheid, Dr. Putto, te kunnen concludooren. Het slot van de breede, hierboven zeer verkort weergegeven discussie was, dat er een commissie werd benoemd, om met een vast omlijnd plan te komen, hoe het fonds is te vormen en hoe de wer king zal zijn. Tot leden dier commissie werden aangewezen de heeren: Dr. Melchior Dr. r. d. Sluijs, Bleker «n Schoorl, te Schagen. De heer Van Wijk, Winkel, vroeg nog, waarom zijn gemeente ingedeeld was bij het consultatiebureau te Hoorn en waarom niet te Schagen? Dr. Jongemans zal dit onder het oog zien. De heer Lovink, Anna Pauiowna, brengt de afdee ling Schagen hulde voor het sympathieke idóe en den voorzitter voor zijn leiding. Hierna sluiting. THEATER ROYAI* „Bloedhonden draait deze week in bet Theater Royal met den beroemden hond Rin-Tiu-Tin in de hoofdrol. Rin-Tin-Tin brengt steeds een avond met span ning. een avond met bewondering voor de pracht- dressuur van dit niet te evenaren dier, Rin-Tin-Tin is een wonderhond en vol verbazing volgen wijl hem in zijn werk. Zijn strijd met de bloedhonden in deze film la zonder weerga en doet ons vragen: hoe ia zulk een dressuur mogelijk? Bloedhonden ia een schitterende toondeniiimi waarin geweven een aardige liefdeshistorie en da korte inhoud vertelt er ons het volgdendo van: Honden zijn als menschen men vindt onder hen zoowel aristocraten als straathonden zij hebben hun gebreken zoowel als hun goede eigen schappen. Veel ook hangt het van de opvoeding af, hoe de jonge honden zich zuilen ontwikkelen en hoeveel verschillende systemen van opvoeding! zou men niet kunnen opnoemen? Zoo kent Slasher (Rin-Tin-Tin). één van.de prachtige jonge honden die Angiua McFee's kennel in New-York rijk ia, slechts wantrouwen jegens de menschen. Zonder eenige liefde afgericht, uitsluitend volgen» dorre wetenschap getraind, is hij groot g» worden, woest van aard, met spieren van staal en een strijdlustig hart. Dan echter maakt hiji kennis met een anderen meester, die door wreedheid de dieren vreea inboezemt en weldra ia de eens zoo wilde, ontembare Slashor een gedweeë, angstige hond geworden, dia voor zijn baas kruipit. Deze baas is Jamber Niles, een zeer kundig handelaar in bloedhonden. HU heeft een halfwijze broer, Koetoe, die in dienst is van den sheriff en diens voornaamste [bezigheid ook is, het africhten van bloedhonden. Rin-tin-tin zoui thans een derden meester krijgen, één, die zijln beide voorgangers verre de baas zou zijn liefde. Deze baas is Donald Cass. Donald is verliefd op May Barton, het dochtertje van den predikant. De liefderijke verzorging, die Rin-tin-tin van Donald, May en moeder Cass ondervindt doen hem weldra zijn oude kracht en gezondheid weer terugwinnen. Zijn geest blijft echter gebroken de oude strijdlust is verdwenen en blijft verdwenen. Eien ontzettende misdaad brengt het vreedzame Lac Rouge in heftige beroering. De schatrijke Miss Chloë Atkins wordt gruwelijk vermoord gevonden. Van dien dader geen spoor! Elen stukje Jas slechts heeft het 'meisje waarschijnlijk bij' de worsteling af gerukt. E-én slechts weet wie de dader is. Duidelijk herinnert Koetoe zich. hoe Jamber in den afgeloo- pen nacht hevig ontdaan met gehavende kleeren is tehuis gekomen. De sheriff zal de bloedhonden op den moordenaar loslaten hi). Koe toe, moet zijn broer waarschuwen! Intusscben is in moeder Cass' woning Jamber Niles binnengedrongen. Hij! eischt het geld pp. dai Donald van dominee Barton den vorigen avond ontvangen heeft om zoolang voor hem te bewaren. Heldhaftig verdedigt moeder Cass zich tegen den bruut. Verschrikt komt May naar beneden en vliegt naar buiten om aan gene zijide van het moeras hulp te halen. Te juister tijld verschijnt Donald om zijn moeder te ontzetten, doch ook hü moet ten slotte het onderspit delven. Reeds heeft Jamber het ge weer gegrepen en op hem aangelegd 1 dan springt plotseling en donker, harig: wezen hem naar de keel. Ontzet slaan moeder en zoon de verschrikkelijke worsteling gade tusschen Niles en Rin-Tin-Tin. Zijn geliefde meester in gevaar ziende, heeft de hond zijn angst overwonnen. Vruchteloos tracht Jamber zich van het wilde beest te bevrijden na eenigen tijd wordt zijn tegenstand minder dan verroert hij zich niet meer. Donald snelt tMay achterna, het moeras in. Eén talrijke menigte nadert moeder Cass' huis. Ver schrikt zien de menschen» den doode, die zoo spoe dig zijp gerechte straf' gevonden heeft Ook Koetoe Niles ziet het lichaam van zijn broer en» een niet te bedwingen zucht naar wraak maakt zich van hem meester. Hij geeft de bloedhonden lucht van Donalda Jas en laat ze los.... Als May en» Donald door hen achterhaald worden zijn ze reddeloos verloren. Met een angstig voor gevoel ijlen de sheriff en zijn mannen ter redding. Hun poging schijnt hopeloos de voorsprong van het koppel bloedhonden is te groot. Eén echter overtreft allen in snelheid Rin-Tin-Tin. Rin-Tin-Tin is het, die nog te juister tij!d zijn uitgeputte meesters bereikt, hij is het, die geheel alleen de tot razernij gebrachte bloedhonden weerstaat totdat de sheriff met zijn mannen verschijnt en zijn bloedhonden terugroept.... •Kalm, alsof er niet» gebeurd is, voegt RlnTin- Tin zich weer bij zijn meesters, die op zoo'n onver wachte wijze aan een wiasen dood ontsnapt zijn. Wél had de sheriff ongelijk, toen hiji Donald geluk- wensohte een dergel ijken hond voor „drie duiten en een mes" gekocht te hebben het is de liefde volle behandeling, die Rin-Tin-Tin ondervonden en met grooter liefde nog terugbetaald heeft een wet. die steeds over de geheel e wereld geldig was en nog ia VERKOOPING. Donderdag heeft in de Landbouwsocieteit „Cérès" alhier ten overstaan van Notaris Van der Knaap te Wieringerwaard de afslag plaats gehad van een huismanewoning, arbeiderswoning met 20.80.65 H.A. wei- en bouwland te Baraingerhorn, eigendom van de boeren Jb. Kossen en C. Smit Gz. i ■IIIIIWIHIII ilrTiï"~-' R

Schager Courant | 1927 | | pagina 1