nuntii Nieuws- Almtiitit- LitMlil WOUDA's Schaatsen. HET KASTEEL VAN GRANIET Dinsdag 20 December 1927. 70»(te Jaargang No. 8172. Eerste Blad. Centrale noodslachtplaats en erwerkingsinrichting te Schagen. Feuilleton. h F Paral-Tarwebloem Binnenlandse!! Nieuws. Een onrustige Raadsvergadering. Een nieuwe Voorzitter voor de S.DAP. Geen prijsverhooging. Schager Ijzerhandel L. VAN RIJSWIJK. COURANT. ilad verschijnt viermaal por week: Dinsdag, Woenrriag, Dondor- q Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- n nog zooveel.mogelijk in het eorstuitkomond nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.05. Losse nummers 0 cont. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, Iedere rogol moor 20 cent (bowljsna inbegrepen). Groote lettors worden naar plaatsruimte borekond. NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. plannen voor een gemeenschappelijke regeling in keuringsdienst van vee en vleesch in den keu ring Baraingerhom mede beoogend de stichting en centrale noodslachtplaats en verwerkingsin- ig te Schagen. zyn thans zoover gevordend, dat trokken gemeentebesturen een concept - gemeen- pelijke regeling is toegezonden, met het verzoek commissie van Uitvoering om haar nog voor s a.s. aan de raden dier gemeenten ter goed ig aan te bieden. was de gemeente Oude Niedorp, die aan dit ver- reeds heeft voldaan en in hare vergadering van lag j.1. deze belangrijke zaak behandelde, t het concept-gemeenschappelijke regeling dan dat de keuringsdienst zal omvatten de gemeenten itsoog, Petten, Zijpe, Sint Maarten, Schagen, Wie- waard, Winkel, Nieuwe Niedrop, Oude Niedorp, arsingerhorn. Als centrumgemeente wordt bere- de gemeente Barsingerhorn. de gemeente Schagen zal zijn een centrale nood- plaats, een verwerkingsinrichting voor afgekeurd ch en afval van vleesch, met laboratorium en ove- bybehoorende inrichtingen en gebouwen. Personeel. r het hoofd van den keuringsdienst zal staan een igsveearts, met den titel van directeur, aan wien toegevoegd, een veearts met den titel van ad- directeur, benevens twee of meer hulpkeurmees- en overig personeel voor zooveel noodig. >r de administratie en de behandeling der gelde- aangelegenheden, worden benoemd een secretaris penningmeester. benoemingen geschieden door de gemeente Bar- rhorn, een en ander in overeenstemming met het van de commissie van uitvoering. kosten van den gemeenschappelyken keurings- worden zooveel mogelijk bestreden uit de heffing m uniform keurloon, en uit de opbrengsten der itatie van de centrale noodslachtplaats en de ver- ngsinrichting. er aan het einde van een kalenderjaar winst ge- blijkt te zijn, wordt deze niet uitgekeerd, doch fonds gestort, en rentegevend belegd. Blijkt er te zy'n geleden, dan wordt dit in de eerste plaats uit het hiervoren bedoeld fonds, en indien dit niet voldoende is, en dekking door verhooging arieven enz. niet mogelijk is, het tekort komende elagen over de aangesloten gemeenten in verhou- tot het inwonerstal op 1 Januari van het afgeloo- loekjaar. kapitaal, noodig voor de inrichting van den keu- dienst, waaronder zijn begrepen de kosten, noodig de oprichting van de noodslachtplaats en de ver ingsinrichting en alle daarbij behoorende gebou- wordt verschaft door de gemeente Barsingerhorn, di het benoodigde kasgeld. DOOR ETHEL M. DELL Bewerict door Jhr. R. H. G. NAHUYS. EERSTE DEEL. HOOFDSTUK XI. DE KRUISWEGEN» en Sylvia uit dien vreeselyken droom wakker «te» hoorde zij paarden buiten trappelen en onder- nda: Jjjk mannenstemmen die tot elkander spraken, luisterde kwamen deze nader, en weldra ver- voelitappen op de stoep. Het liep tegen zons- en zij maakte daaruit op, dat zy langen ,?°est geslapen hebben. Ht?» ^aar ^room> gevoelde zij zich verkwikt en dankbaar weer in het bezit van haar ontwakende r1 te komen. Ook haar knie was thans veel beter, «wam met groote verlichting tot de ontdekking, a i rnet voorzichtigheid, deze kon gebruiken, ^cht van tabak woei haar tegen, en zij werd ge- !L tp twee 11131111611 °P de stoep hadden plaats ge- _n. hen van hen, daarvan was zij zeker, was Burke vr» hoewel zy weldra hoorde, dat zij hun gesprek m het Hollandsch. Eenigen tijd bleef zy lig- m het oranje licht gade te slaan, dat het gedeelte oe stoep buiten haar venster warm overgoot. Toen raggen haar daar daarna begon te vervelen, liet har v u glijden en begon zich te kleeden. pp7wa3 111 een hoek van het kale vertrek fn+Ü }fond haar sleutels en maakte hem open. co van Guy de foto, die zij vyf jaren gekoes- fohH bovenop. Zoodra haar blik er op viel, on- ipf rLeen S00ï^ van schok by de herinnering hoe bet allerlaatst had ingepakt, met een zie* u 8®dachte, boe spoedig zy hem in den vleeze et har 6 A^appe' j°n&ensachtige gelaat keek recht Ach» ,wat had zy veel van hem gehouden 1 rjJr,p8 melden dikke tranen uit haar oogen op. i stüaar ge\aat tegen het portret en weende. p 4* 8toep ri«Pön haar tot de werkelijk- "Kg. H* Mkeot kur U biwtn, ditgj W». Daarvoor mag deze gemeente rente berekenen, ge lijk aan die welke zij zelf betaalt voor de door haar voor deze doeleinden aangegane geldleening. De onroerende goederen worden gesteld ten name der gemeente Barsingerhorn, maar blijven het eigendom der bij den keuringsdienst aangesloten gemeenten. Behalve de gebruikelijke administratieve bepalingen, wordt in de gemeenschappelijke regeling bepaald, dat de gemeenteraad van Barsingerhorn zich uitdrukkelijk verbindt de door de commissie van uitvoering noodig geachte besluiten te nemen, geheel in overeenstemming met de daartoe strekkende adviezen der commissie. Besluiten door den gemeenteraad of B. en W. van Barsingerhorn genomen, in afwijking van de door de commissie ingediende adviezen, zijn niet verbindend, noch voor de andere bü den dienst aangesloten gemeen ten, noch voor de commissie van uitvoering. Mochten zich uit deze regeling geschillen voordoen, en niet behooren tot die vermeld in artikel 122 der ge meentewet, dan wordt de beslissing ingeroepen van Gedeputeerde Staten dezer provincie en zijn de partijen gehouden zich aan hun uitspraak te onderwerpen. De regeling gaat in den 1 Januari 1928. In het concept was oorspronkelijk opgenomen dat de regeling wordt aangegaan voor den tijd van 50 jaar, met stilzwijgende verlenging telkens met 10 jaar, wan neer zy zes maanden voor het eindigen van dien ter mijn niet door één of meer gemeenten bij aangetee- kend schrijven is opgezegd. Aan den Provinciale Griffie evenwel werd het beter geoordeeld den duur der gemeenschappelijke regeling op 10 jaar te bepalen, met stilzwijgende verlenging, tel kens voor 5 jaar. Tusschentijdsche opheffing of wijziging der regeling heeft plaats, indien de meerderheid der aangesloten gemeenten daartoe besluiten. Deze opheffing gaat niet in, dan na goedkeuring van Ged. Staten. Gedurende den duur van deze gemeenschappelijke re geling mag geen der aangesloten gemeenten een ver werkingsinrichting of noodschlachtplaats bouwen en in exploitatie brengen, of concessie verleenen voor het bouwen en in werking brengen dier inrichtingen. Zij verbinden zich by deze in hunne betrekkelijke veror dening een bepaling op te nemen, dat afgekeurd vleesch enz. uit hun gebied, in de in deze overeenkomst be doelde verwerkingsinrichting verwerkt moet worden. Aan de hand van de regeling, die te Midwoud bestaat, wordt voorts door de Prov. Griffie nog geadviseerd te bepalen. Dat bij opheffing van den keuringsdienst, zooals die in de regeling is vastgesteld, by onderlinge regeling de goederen kunnen overgaan aan een nieuw te stich ten keuringskring. Is in deze geen overeenstemming te verkrijgen, dan worden de goederen publiek verkocht op de voorwaar den door de commissie van uitvoering te bepalen. De verdeeling van het liquidatie-saldo zal plaats hebben naar verhouding van het getal inwoners. De raming van uitgaven en ontvangsten geeft een totaal aan van f 29472.terwijl voorts nog vermeld wordt de bouw- en exploitatierekening van een 3-tal woningen. Voor Winkeliers bü Groaa. vJl M. DE HAAS te Alkmaar. putatie van moed had te handhaven. Zij beheerschte zich met een vastberaden poging en eindigde haar toi let. Zy durfde het portret niet meer aan te zien, en legde het geheel onder in haar koffer. Mary A-nn scheen haar vergeten te hebben, en zij was eenigszins besluiteloos wat haar te doen stoud, tot zy eindelijk gereed was haar kamer te verlaten. Zij koesterde geen verlangen Burke en zijn bezoeker te storen, doch zy werd overvallen door een grooten lust, de frissche lucht van het „veld in te ademen. Zij dacht na hoe zy het best ongezien zou kunnen ontsnap pen. Eindelijk waagde zij zich in de gang en volgde deze tot zij kwam aan een geopende deur, die daarheen scheen te leiden waar zy heen wilde. Zy verbeelde zich dat deze buiten het gezicht van de beide mannen op de stoep was, doch zoodra zij haar bereikt had, ont dekte zy haar misrekening. Want in haar onmiddellijke nabijheid vernam zy een stap, en terwijl zij besluite loos bleef stilstaan, vertoonde het gelaat van Burke zich in de deuropening. Hy stond haar aan te zien, zyn pijp in de hand.- „Zoo, ben je opl" zeide hij. Zijn stem had vriendelijk geklonken, doch niettemin werd zy overmand door eene sterk gevoel, dat hij haar ongaarne zag op dez9 plek. Eenigszins verlegen zag zy achterom. „Ik hoop, dat het je hetzelfde is," zeide zy. „Ik verlangde alleen naar wat frissche lucht" „Waarom zou het mij niet hetzelfde zijn?" hernam hij. „Kom ook wat op den stoep zitten. Mijn buurman, Piet Vreiboom, is er ook, maar hy gaat juist weg." De laatste woorden werden zeer overluid door hem gesproken, en het kwam haar voor, dat hy wenschte dat zij verstaan zouden worden. Zij deed weifelend een schrede achterwaarts. „Och, ik heb er niet veel lust in. Ik kan geen Hollandsch spreken. Ik zou liever..." „Hy verstaat wat Engelsch," merkte Burke op. „Doch verbaas je niet over het een of ander dat hij mocht zeggen 1 Hy is tamelijk plat." Hij drong zich tegen den muur om haar te laten voorbijgaan, en zij deed zulks met het gevoel dat haar geen keuze overbleef. Zeer tegen haar zin betrad zy de houten stoep en keerde zich tot den bezoeker. Het oranje van 'den zonsondergang was achter haar, waar door haar haren als levend goud straalden. Het viel vol op het aangezicht van den man tegenover haar, en plotseling kwam een sterk gevoel van afkeer in haar op. Een laag voorhoofd, een breeden neus, vooruitste kende kaken, dicht bij elkander geplaatste oogen, die een uitdrukking van aapachtige geslepenheid hadden, siedwr kat portret van Piat Vaaiboom. Hy zat kaar HET PUBLIEK SPEELDE DE BAAS. Dat de intrede der communisten in sómmige ge meenteraden, dezen op een alles behalve hoogstaand peil hebben gebracht, is een detzer dagen weer eens ten volle gebleken. Bliji de laatste geaneenteïaadaverkieziDfeen. te Hoogkerk' (Groningen) namelijk, aldus meldt het Hsbl., verloren de sociaal-democraten een zetel aan de communisten, welke werd ingenomen door den heer Hosting. Diens scherpe critiek op het beleid van het gemeentebestuur pleegt de publieke tribune gevuld te doen zijn. Donderdagavond j.1. was de tri bune zelfs te klein voor de groote menigte belang stellenden, zoodat de Burgemeester den menschen moest verzoeken heen te gaan. De heer Hosting spoorde evenwel tot blijven aan; toen de politie, om vechtpartijen te voorkomen, on voldoende krachtig optrad, nam de heer Hosting het gezag in handen en eischic dat eerst da leden van den raad de zaal zouden verlaten. Toen geen andere uitweg meer mogelijk bleek, voldeden de burgemeester en de leden van den raad aan dien eisch. De heer Hosting en zijn partijgenoo- ten onder het publiek waren de haas. De voor de raadsleden aanwezige sigaren werden verdeeld. De voorzitter vroeg daarop versterking van de po litie te Groningen; een viertal tmarchausaees ver- schenèn spoedig. Zd| verwijderden de ongewenschte gasten uit het gemeentehuis en stelden den raad in staat tegen half tien de vergadering was uit geschreven op 8 uur met de besprekingen een begin te maken. De vergadering had verder een rustig verloop. DE HEER J. OUDEGEEST BENOEMD. In het Zaterdagmiddag te Utrecht begonnen huishoudelijke congres van de S.D.A.P. is in de plaats van den 'heer H, Polak, die als voorzitter is afgetreden, als bezoldigd voorziter benoemd de heer J. Oudegeest. Te voren had de heer Henri Polak medegedeeld, dat zijn doofheid hem noopt zijn functie neer te leggen. Met warmte beveelde hiji den candidaat Qudegeest aan, dien een groot aantal afdeelingen candidaat hadden gesteld. Daar de andere candidaat zich heeft teruggetrok ken, werd de heer J. Oudegeest met groote meer derheid van stemmen tot (bezoldigd) voorzitter der partij gekozen. De heer J, Oudegeest aanvaardde zijn functie met een rede, waarin liij betoogde, dat hiii zijn verleden niet ontrouw izou worden en voor de S.D.AJP. met kracht zou blijven strijden. De heer Oudegeest werd den 5den Augustus 1870 te Utrecht geboren, waar hiji zich reeds vroeg een op den voorgrond tredende figuur in het vakvereeni- gingslleven toonde. Als hoofdleider van de groote spoorwegstaking in 1903 werd de algemeens aan-, dacht op hem gevestigd. O.m. is hij voorzitter ge weest van het Ned. Vakverbond en secretaris van het Int. Vakverbond, voor welk lichaam hij nog te Genève werkzaam is, ofschoon hij!, zooals bekend» de functie van secretaris kort geleden heeft neerge legd. Verder heeft hij zitting gehad in de Tweede Kamer en in den Amsterdamschen Raad, terwijl hiji nu nog redacteur is van vele vaktijdschriften. scherp aan te zien, terwijl hij zijn hoed op zijn hoofd en zijn pijp in zyn mond hield. „Hoe gaat het u, mevrouw Ranger?" vroeg hij. Sylvia was stil blijven staan, doch het volgende oogenblik stiet Burke Banger haar tegen den elleboog en drong haar naar voren. geneer Vreiboom zag je gisteren met mij te Rit- zen," legde hy uit, en opeens schoot haar het groepje boeren te binnen dat voor den hotelingang had staan praten en de doorboorende blikken, die haar de oogen hadden doen neerslaan. Zij zag Burke aan, doch zijn gelaat verried haar niets. Slechts iets eigenaardigs aan hem iets waaraan zij geen naam kon geven weerhield haar om de vergis sing, die Vreiboom gemaakt had, te herstellen. Met een waardigheid waarvan*zij zich ten eenenmale onbewust was, keek zij naar den daar zittenden boer. „Hoe maakt u het?" zeide zy koeltjes. Hy stak haar de hand toe. Zyn glimlach was ge meenzaam. „Ik hoop, dat de farm u bevalt, mevrouw Ranger," zeide hij. „Ze heeft haar zoo goed als nog niet gezien," bracht Burke in het midden. Er ontstond een kort stilzwijgen alvorens Sylvia zijn. hand aannam. Deze man boezemde haar een hevigen afkeer in. Zy was beleedigd over zijn houding. Zy voelde zich beleedigd door den blik in zijn oogen. „Ik twijfel niet of zij zal mij zeer goed bevallen," zeide zij. haar hand zoo spoedig mogelijk terugtrekkende. „En vind je het prettig, de vrouw van een farmer te zijn?" vroeg Piet, haar steeds onbeschaamd opne mende. Ook deze vraag nam zy hem kwalijk, maar zij moest er op antwoorden. „Daarvoor kwam ik hier," zeide zy. „Je ziet er heelemaal niet als de vrouw van een far mer uit," ging Piet voort. iSylvia's houding werd ijskoud. ,,Heb je een beetje geduld met hem," verzocht Burke. „Hij weet niet veel beter! Neem plaatsI Ik zal hem aanstonds weg zien te krijgen 1" Zij nam niet zeer inschikkelijk plaats, en hy hervatte zyn gesprek met Vreiboom in het Hollandsch, waar bij hij tegen den muur bleef leunen. Sylvia zat onbe weeglijk, de oogen gevestigd op den gloeienden hemel en de ver verwijderde heuvels. Op den voorgrond lag em kopje, in den vorm van een suikerbrood. Zij wensch te zichzelve op den top, die zich in het licht van de ondergaande zon baadde. Een of twee malen voelde zy zich er toe genoopt, de oogen op te slaan naar het gebronsde gelaat van den man, die tusschen haar en den verwerpelyken bezoeker tegen den muur geleund stond. Zyn houding getuigde Ontvangennieuwe zending HOEKSTRA SCHAATSEN FRIESCHE KUNSTSCHAATSEN KINDERSCHAATSEN ALLE SOORTEN LEERWERK SCHAATSENBAND. van een volkomen op zijn gemak zijn, en toch maakte zij uit dit of dat op, dat hij even vurig naar het ver trek van zyn bezoeker verlangde als zijzelve. Eindelijk moest hij dit tamelijk duidelijk te verstaan hebben gegeven, althans Piet sprong eenigszins onge duldig uit zyn stoel op, klopte op den vloer de asch uit zijn pijp met zulk een luidruchtig misbaar, dat Sylvia er verbaasd over stond. Toen trad hij op haar toe en sprak haar in haar eigen taal toe. Zy verstond volstrekt niet, hetgeen hij eide, doch zij schonk hem een afgetrokken glimlach, blijde, dat hij eindelijk ging. Het verraste haar eenigszins toen zij zag hoe Burke hem vrijpostig bij den schouder greep, terwijl hy met haar sprak, en hem vervolgens op dezelfde wijze de stoep afduwde. Piet lachte, alsof hy iets bizondre geestigs gezegd had, en in dien lach meende zij iets onbeschaamds te herkennen, dat haar het bloed naar de wangen joeg. Toen zy weer ging zitten, beefde zij van machtelooze verontwaardiging. Zij wenschte vurig, dat Burke hem de trappen afgesmeten had. Het zonlicht verdween, en een zachte duisternis spreidde zich over de wjjde vlakte uit. Een licht briesje verkoelde haar gloeiend gelaat en na verloop van eeni- ge minuten begon zij zich over haar dwaasheid ver wijten te maken. Zy was overtuigd, dat Burke nim mer zou dulden, dat zy in zyn tegenwoordigheid be leedigd werd. Misschien had de man het niet zoo be doeld. Zy hoorde de hoefslagen van zijn paard zich in de verte verwijderen, en by het vernemen daarvan, keerde haar droom in haar gedachten terug. Zij voelde zich verlaten en min of meer beangst. Het was natuur lijk slechts een droom; het was maar een droom! Doch zy wenschte dat Burke tot haar terugkeerde. Zyn vlee- schelyke tegenwoordigheid zou alle muizenissen ver drijven. Het duurde eenigen tijd alvorens hij kwam, doch ein delijk hoorde zij zyn tred. Daarop werd zij door zulk een vreemde ontroering aangegrepen, dat zy had kun nen opspringen en wegloopen. Zij deed het niet; zy dwong zich, gewoon te schijnen. Doch terwyl hij nader kwam tintelde iedere van haar zenuwen, en zij kon niet beletten dat het' bloed haar snel naar de wangen steeg. Hij droeg een blad, dat hij op een ruwe houten tafel naast haar neerzette. „Je zult wel uitgehongerd zijn," zeide hy. Zij had niet aan eten gedacht, doch het zien van voed sel bracht haar stellig in een opgewektere stemming. Zij lachte tegen hem. „Dus alweer een picnic?" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1