Radioprogramma Lai Laschapparaat uiteengesprongen. IJSBERICHTEN. Gemengd Nieuws. Een felle vorst over gansch Europa. Het drama met de Amerikaansche duikboot Vijftig uur in de lucht Plaatselijk Nieuws. OTJDB NIEDDWP, Maandag vergaderde de IJeelub alhier In het lo kaal van don heer Balk, Aanwezig waren 17 porto nen. De heer Mijt» opende *1* waarnemond voorxit- er met, gepaste woorden de vergadering, waarna wslng en goedkeuring der notulen volgde. Tot be- tuuraleden werden benoemd de heeren H. Ootjera n Jb. Koopmans, in de plaats van don heer D, Kril- ter, niet herkiesbaar en M. Beets, vertrokken. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering op 21 dezer te Alkmaar werd benoemd de heer H. Ootjer •n tot plaatsvervanger de heer Jb. Koopmans. Besloten werd een wedstrijd te houden voor school kinderen,' n.1. hardrijden voor jongens en echoon- ijden voor meisjes. Voor de grooteren zal Woens- agavond ringsteken voor paren plaats hebben op et Scharpet. De baan zal 's avonds electrisch wor- en verlicht. Volgde na rondvraag sluiting. In een hierna gehouden bestuursvergadering word ot voorzitter benoemd de heer H. Ootjera. OUDE NTEDORP. Maandagmiddag werden door den Burgemeester de weilanden der gemeente verhuurd voor den tijd van 4 jaren met den volgenden uitslag: Perceel 1,groot 0.79.40 H.A.. gehuurd door A. Bak ker voor f 150; vorig jaar dezelfde voor f 200. Perceel 2, groot 1.51.80 HA., gehuurd door P. Miee- reboer voor f 240, vorig jaar EL Kossen voor f 270. Perceel 3. groot 1.27.10 HA-, gehuurd door C Bart Az. voor f 200; vorig jaar dezelfde voor f 255. Perceel 4, groot 1.31.00 HA., gehuurd door Jb. Witte voor f 225; vorig jaar dezelfde voor f 270. Perceel 5, groot 1,79.00 H.A., gehuurd door A. Dek ker voor f 290; vorig jaar dezelfde voor f 290. De hierna te melden perceelen werden verhuurd om te worden gescheurd: Perceel 1, groot 0.33.96 HA-, gehuurd door D. Bak ker Jzn. voor f 168. Perceel 2, groot 0.30.54 HA, gehuurd door D. Bakker Jzn. voor f 159. Perceel 3, groot 0.31.14 HA^, gehuurd door J. Bak ker Jz. Jr. voor f 181.25. Perceel 4, groot 0.45.54 HA., gehuurd door P. Droog voor f 237.50. Perceel 5, groot 0.42.07 HAL, gehuurd door P. Droog voor f 218.75. Perceel 6, groot 0.43.96 HAL, gehuurd door Bak ker Jz. Jr. voor f 279. Perceel 7, groot 0.67.70 HA-, gehuurd door Jb. Wdtte voor f 294. Perceel 8. groot 0.55.62 HA., gehuurd door 7. Win kel voor f 305.50. Perceel 9, groot 0.37.66 HAL, gehuurd door XX Por- tegijs voor f 193.75. Perceel 10, groot 0.21.82 HAL, gehuurd1 door G. Por- tegijs voor f 130.50. De geheolé verhuring bradfat op 1 3272.26. Het vorige jaar f 2140. Hierna werden 3 perceelen weiland verhuurd, eigendom van de Prot Armvoogdij. De opbrengst hiervan was: Perceel 1, groot 123.80 HA., gehuurd door IX van Zoonen voor f 200. Vorig jaar idem. Perceel 2, groot 2,33.70 HA., gehuurd door D. van Zoonen voor f 210. Vorig jaar idem. Perceel 3, groot 1.16.70 HA., gehuurd door C. Süif- boorn voor 210. Vorig jaar Idem, T ZAND. De heer G. A. de Wit heeft de benoeming tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim alhier, niet aangenomen. SCHAGERBRUG. Na de laatste jaren niets van zich te hebben laten hooren, gaf de rederijkerskamer „Kunst Kweekt Ken nis" alhier zondagavond weer eens een uitvoering in de zaal van den heer Broer, en had daartoe gekozen. „Maskers en Wijn", tooneelspel in 3 bedrijven. Het moet gezegd worden dat er goed spel geleverd is. De rollen waren in goeden handen en zaten er goed in. Alle spelers hebben zich beijverd, de aanwezigen een aangenamen avond te bezorgen en het hartelijke applaus moet hen wel bewezen hebben, hoezeer hun spel heeft voldaan. Ook de aankleeding van het too- neel was schitterend; de ontwerper daarvan had eer van zijn werk. Jammer, dat de zaal niet geheel gevuld was; de ver- eeniging verdient een volle zaal. WINKEL. De eerste wedstrijden, georganiseerd door de IJa' club alhier, hadden Dinsdag plaats. Hardrijden voor meisjes: le prijs M. Reetman, 2e .trijs A. Nieuwéboer, 3e prijs R. Schaaf san a, Hardrijden voor jongens van 12—14 jaar: le prijs ■T. Butter Gz., 2e prijs Bregman, 3e prijs G. Moeijos. Hardrijden voor jongens van 1012 jaar: le prijs KI. Keetman, 2e prijs G. Krap. 3e prijs H Band. Hardrijden voor jongens van 810 jaar: le prijs Wit Jz., 2e prijs T. van Essen. 3e prijs P. Honingh. Voorts werd nog een 3de prij® toegekend aan de meisjes G. Fijnheer Hd. en N- de Bruijn en aan den Gingen Jb.-Broersuia. De prijzen bestonden uit geldswaarden. NIEUWE NDEDlOiRP- De Rijd, onze alom bekende imooie schaatsen- hjdersbaan, is in uitstekende conditie. Vrijdag zal er worden gehouden een hardrijderij over 500 M. (Zie hiervoor advertentie in dit no.) 26 Dec. wordt hier vanwege den Ned. Schaat- senrijdersbond verreden 't kannjpioenischap schoon rijden voor Heeren Noo&ldholfcandgevolgd dooof schoonrijden voor paren. NIEUWE NIE0ORP. De vereeniging IJs~ en Volksvermaak alhier hield Dinsdagmiddag haar eerste wedstrijden op de Rijd. uitgeschreven voor de schoolkinderen^ De uitslag was als volgt: Meisjes schoonrijden. van 6 en 7 jaar: 1. Truue Mijts, 2. Nölly Stammes, 3. Greta Zuurbier. Idem van 8 en 9 jaar: 1. Janni Stammes, 2 Janni Visser, 3. Corry Mijts. Idem van 10 en 11 jaar: 1. Geertje Rtiig, 2. Brecht Vetman, 3. Aagje Faus. Idem van 12 en 13 jaar: lv Ehny Band, 3. Neeltje Visser, 3. Trijnje Peereboom. Jongens, hardrijden. Volgorde van den ouder dom als boven. 1. T. Wardenaar. 2. IJsbrand Booi). 1. R. Toornstra, 2. G. v. d Stok. 3. G. Floor. 1. H. de Vries, 2 H. v. d. Oord, 3. Jac. v. d. Stok, L J. Wit. 2. G. de Vries. 3. H Toepoel. Hardprikken voor jongens, van 7 tot 9 jaar 1. P. Scheltus, 2. H. Jes. Idem van 10 en 11 jaar: (L W. Schuurman», 3. P. Steen. 3. J. van Wielen. Van 12 en 13 jaar: 1. H Toepoel, 2. G- de Vries. Afdeeling Moerbeek: Hardrijden voor meisjes: 1. Tr. v. 4. Oord, 2. G. Hendriks, 3 J. Doorn. Hardrijden voor Jongens: 1. T. WeiJ, 2. D. Keizer, 3. Sj. v. d. Wal. ZESTIENJARIGE JONGEN OP SLAG GEDOOD. Een verschrikkelijk ongeval hoeft gistermiddag om bij drieën op een schuit, gelegen voor perceel Korte Prinsengracht 44. tusschen de Brouwersgracht en de Vinken straat te Amsterdam plaats gehaa, aldus deslt de „Tel." mee. Op do bewuste dekschuit waren twee Jongelieden bezig met het lasachen van ijzeren platen. Zij briükten daartos een acetyleen-laschapparaat Ion der Jongelui, iemand vkmi lf jaar, laf voowar gen over hst toestel. Plotseling epwmp dit met daverenden knal uit elkaar. Door <fen schok werd de knaap omhoog geslingerd! personen, die den knal gehoord hadden en ijlings kwamen toeloopon, xagon tot hun ontzetting, dat net hoofd van den on gelukkige geheel van aen romp was geslagen. De sporen van deze verminking waren tot op de hulzen aan de gracht te bespeuren. Het stoffelijk overschot werd per autobrancard van den Geneeskundigen Dienst naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht De kameraad, die vlak naast het slachtoffer op de dekschuit stond, kreeg wonder boven wonder geen letsel. Door den* schrik viel hij flauw. Er waren honderden nieuwsgierigen op de been. De politie van het bureau Westerstraat stelt naar de oorzaak een onderzoek in. Een paar overblijfselen van het toestel zijn in beslag genomen. Nader vernemen -wij, dat men er niet in is ge slaagd de oorzaak van het ongeval op de zolder schuit, liggende in de Korte Prinsengracht vast te stellen. Gebleken echter is, dat het acetyleentoested bevroren was geweest: om het in orde te maken heeft de Jongen er warm' water ingespoten. Door de explosie werd de knaap volgens oogge tuigen ongeveer twintig meters de lucht ingeslin- gerd'; buitengewoon ernstig verminkt kwam het lichaam op het ijs naast de schuit terecht De le vensgeesten waren terstond geweken. In de buurt heeft het verwondering gebaard, dat men zulke jeugdige knapen met zulke acetyleen- toestellen laat werken. De arbeidsinspectie heeft een' onderzoek ingesteld. Het ijs op de Zuiderzee. De Urker Postboot slaagde er gisteren in uit Kam pen Urk tot op een afstand van een paar honderd me ter te bereiken. De passagiers die zich aan boord be vonden, konden over bet tfs loopende, den wal bereiken. «a da goederen werden met aan h'svlat afga- Uit Maastricht De vorst brengt aanhoudend meer drijf ijs door de Maas. De schollen zitten dicht büeen en draaien door het tegen elkaar botsen vooral onder de Maasbrug snel rond. Door het plotseling openzetten der sluizen is de Maas twee meter gedaald, zoodat de haven der fabriek „Het Stoel" bijna droog ligt, en een daarin ge legen woonschip op kantelen staat, zoodat de bewoners hun hebben en houden in deze bittere kou aan wal moes ten brengen. Te Rh eden is wegens het vele drijf ijs de pont weg genomen. Te Arnhem is men gistermiddag begonnen met het wegsleepen van de schipbrug. Uit Doesburg wordt gemeld, dat de schipbrug over den IJssel weggenomen wordt. De Nieuwe Maas bij Kralingsche Veer is overdekt met drijfijs. Het ijs in den Hollandschen IJssel heeft zich vastgezet, de vaart ia gestremd. Uit Urk meldt men: Ondanks de groote ijsvelden, die de Zuiderzee vullen, is het aan de postboot „Van Geussau" gelukt de post uit Kampen naar Urk te brengen. Dat de overtocht, welke Maandag tevergeefsch gepoogd was, gelukken kon was te danken mede aan den oostenwind, die veel ijs had afgevoerd. Maandagavond zijn de vuren van to ren en haven gedoofd. De schipbrug te Deventer weggenomen. Gistermorgen is wegens den ijsgang in den IJssel de schipbrug bij Deventer weggenomen. Van gemeen tewege is een motorzandzuiger in dienst gesteld als overzetveer. Wegens ijsgang is gistermorgen de schipbrug te Doesburg weggenomen. Het verkeer wordt met de pont onderhouden. Haven vuren gebluseht. De havenvuren zijn Maandagavond te Lemmer gebluscht Alle stoombootdiensten over zee gestaakt. Katerveer gestremd. De overvaart per stoomboot aan het Katerveer is gestremd. Er gaat veel zwaar drijfijs. De verwachting is, dat het ijs zich spoedig vastzet. Daarna zal onmid dellijk een geul gemaakt worden, waardoor de overvaart per pont weer hersteld wordt. Drijfijs. Gistermorgen werd op den Rijn bij Lobith het eerste drijfijs waargenomen. Later was de stroom zelfs ge heel bedekt, waardoor de scheepvaart zeer bemoei lijkt wordt. Uit Keulen wordt zwaar drijfijs gemeld. Gisteren bedroeg de was van het water 17 c.M., voorna melijk veroorzaakt door het openzetten der sluizen van de kanalen. Thans is het Rijnwater 14 C.M. gezakt. Bij doorgaand vriezend weer zal vermoedelijk tegen het einde der week de scheepvaart moeten worden stop gezet. Groote armoede. Onder de Zuiderzeevisschers dreigt groote armoede te ontstaan door dat zij al gedurende ongeveer zes we ken geen besommingen hebben gemaakt. De meesten zijn verlangend naar het tot stand komen van een steun regeling of werkverschaffing. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 17 tot en met 20 December 1927. Overleden: Johannes Wilhelmus Pontvuijst, 82 jaar, weduwnaar van Johanna Fredrika Clasina Wischmeyer; Cornelia Bart, 65 jaOr, echtgenoote van Arie Kapitein; Maartje Huiberts, 68 jaar, echtgenoote van Adam de Wit, Co melis Volder, 68 jaar, weduwnaar van Neeltje de Boer. 8.20 HAMBURG 395 M.) Dwwimnrtek. 5.20 LANGENBERG (469 M.) Vesper-concert, 8.80 HILVERSUM (1060 M.) Vooravond-concert door het Anro-orkost o. 1. v. Nico Troop. Solist Jacob Bijster, piano. 6.00 HUIZEN (1960 M.) Cursus paedagogiek door Prof. Waterink. 6.40 DAVENTRY (1600 M.) The London Radio Dance Band. 6.60 PRAAG (849 M.) Concert door de Tschechische Philharmonie. 7.00 HUIZEN (1950 M.) Lessen. Boekhouden voor beginners. 7.16 HILVERSUM (1060 M.) Engelsche les voor meergevorderden. 7.20 BERN (411 M.) Kamermuziek. 7.2Q KOPENHAGEN (837 M.) Fransche dansmu ziek. 7.20 STUTTGART (380 M.) Vroolijk Kerst-concert 7.30 HUIZEN (195Q M.) Cursus Paedagogiek door Prof. Waterink. 7.30 LANGENBERG- (469 M.) Lichte muziek. 7.45 HILVERSUM (1060 M.) Politieberichten. 8.00 HUIZEN (1950 M.) Lezing en muziekavond. 8.10 HILVERSUM (1060 M.) Aansluiting aan het concertgebouw te Amsterdam. Het orkest o. 1. v. Pierre Monteux. Aangeboden door N.V. Phi- lips-radio. 8.20 DAVENTRY (1600 M-) Conoert door het Radio orkest 8.35 BRUSSEL (509 M.) Concert door het Radio orkest 8.40 ZURICH (588 M.) Concert door het huisorkest 8.40 IBERN (411 M.) Concert van de Kurzaal. 8.50 PARIJS (R. 1750 M.) Concert, 9.20 PRAAG (349 M.) Orkest 9.25 BERN (411 M.) Concert uit de Kurzaal. 9.50 KOPENHAGEN (337 M.) Dansmuziek. 9.55 DAVENTRY (1600 M.) Vioolconcert 10.30 HILVERSUM (1060 M.) Nieuws. Persberichten van Vaz Dias. 10.50 DAVENTRY (1600 M.) Dansmuziek uit het Savoy-hoteL 11.20 12.00 12.2Q 12.26 12.30 12.86 12.50 12.60 2.20 2.20 3.00 8.20 3.20 3.35 8.50 4.00 4.20 4.20 4JQ Voor Donderdag 22 Dec. DAVENTRY (1600 M.) Het Daventry-kwartet HILVERSUM (1060 M.) Politieberichten. DAVENTRY (1600 M.) Het Daventry-kwartet LANGENBERG (469 M.) Concert HUIZEN (1840 M.) Lunchmuzick. HILVERSUM (1060 M.) Lunchmuziek doör het Anro-trio. PARIJS (R. 1750 ML) Conoert Kapel van Albert Locatelli. FRANKFURT (429 M.) Concert door het huis orkest. ZURICH (688 M.) Concert door het hulsorkest KOPENHAGEN (887 M.) Namiddag-concert HILVERSUM (1060 M.) Wie niet vergeten wor den. Uurtje voor wees-en ziekenhuizen en thuis zittenden. BERN (411 M.) Concert uit de KurzaaL ZURICH (588 M.) Concert STUTTGART (880 M.) Namiddag-concert FRANKFURT (429 M.) Oude dansmuziek. HILVERSUM (1060 M.) Huisvrouwenhalfuurtje Spreekster: Mej. H. M. S. J. de HolL Onder werp: „De Fransche keuken". HAMBURG (396 M.) Dansmuziek. BERN (411 M.) Concert uit de KurxaaL DAVENTRY (1600 M.) Fred Kitechea's restera- Mlt In gansch Europa heerseht op het oogenblik een felle vorst en mogen we de voorspellingen der weer- profeten gelooven, dan zal hier vooreerst geen ver andering in komen en bestaat er kans op een lang- durigen strengen winter. In Duitsehland nog kouder dan bij ons. In Duitschland is het nog heel wat kouder dan hier te lande. In het Zuiden is, naar men hier uit Frankfurt a. d. M. meldt, de thermometer vannacht tot 20° C. onder nul gedaald. Alle zijrivieren van den Rijn zijn toegevroren of miet drijfijs bedekt, zoodat de scheepvaart geheel is gestaakt. Als de strenge vorst aanhoudt acht men het zelfs mogelijk, dat de Boven Rijn zal dichtvriezen. Naar het W. B. meldt, voert -de Rijn zooveel drijf ijs mee, dat de schipbrug bij Roblenz moest worden gelegd. De Moezel is beneden Winningen over een afstand van 4 km. dichtgevroren, de Lahn en de zij rivieren van de Moezel geheeL Ook de Main voert veel Ijs mee. Tengevolge van de vorst is het verkeer op vele punten gestoord. De treinen komen veel te laat aan, daar men betrekkelijk langzaam moet rijden en vele wissels vastgevroren zijn. Het eilandje Ruden in de Greifswalder Bodden bij Stralsund is tengevolge van den ijsgang volkomen geiaoleerd. De bewoners zitten reeds 14 dagen zon der melk en thans ook zonder andere levensmidde len, doch men tracht hen te helpen. Zn Italië, Italië, het land van warmte en zonneschijn, is even eens gevangen in de kluisters van koning Winter. Er heerseht, daar een scherpe koude, ten gevolge waarvan er drie slachtoffers van de koude waren te Genua en een in Triëst. In Zuid-Italië is veel sneeuw gevallen. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw lH M. dik. Het spoorwegver keer ondervindt veel belemmering en is op sommige baanvakken geheel gestremd. In Zwitserland 35 graden onder nuL Sedert eenigo dagen heerseht in Zwitserland een buitengewone koude. In sommige gedeelten de® lands daalde de thermo meter zelfs tot 36 graden onder nul Sinds gisternacht valt er op vele plaatsen sneeuw. Zn Frankrijk is de vorst tot in alle streken doorgedrongen. De Ftransche bladen beginnen vol te staan met be richten over de koude, die nu wel haast tot in alle streken van Frankrijk is doorgedrongen. Te Mar- seille en aan de „azuren" kust heeft het gesneeuwd, te Cannes zou de sneeuw dertig centimeter dik lig gen. Te Parijs heeft de strenge vorst het eigenaardige verschijnsel te weeg gebracht, dat op verschillende plaatsen het houten plaveisel naar boven is gekomen, zoodat er de bestrating zeer ongelijk is komen te liggen. Tien menschen zijn van koude omgekomen. Het koude weer brengt groote stagnatie in het Fransche spoor- en tramverkeer. Vele treinen arri- veeren uren te laat, hetgeen vooral daaraan is te wijten, dat de signalen niet overgehaald kunnen worden. Ook het telefoon- en telegraafverkeer onder vindt ernstig nadeel van de vorst. Van de duizend telegraafdraden, die te Parijs voor de verbinding zorgen zijn er 250 buiten dienst. De telefoonverbin ding met Italië is geheel verbroken en hedenmiddag is te Brest, voor het eerst sedert 1917, sneeuw ge vallen. Hevige koude in Engeland, In het grootste gedeelte van Brittannië heeft de thermometer nu sedert 4 dagen voortdurend onder nul gestaan. Dit is een record, dat niet weer is bereikt sedert de langdurige vorst in den oorlogstijd nL in Januari en Februari 1917. Overal ligt ook weer sneeuw. Een oosterstorm woedde in het zuidwesten van Enge land en over het Kanaal. Niets wijst er op, dal de koude spoedig zal wijken en het is waarschijnlijk, dat de vorst in het go- hoele land zal blijven aanhouden, gepaard gaande met nieuwen sneeuwval in vele gedeelten des lands. Siberië spant da kroon. De Prawda meldt uit Jakoetsk, dat de temperatuur daar is gedaald tot 62 graden Réaumur (—66° C) (beneden het vriespunt. Deze koude is daar zelden voorgekomen. Do vogels vriezen dood en het is niet mogelijk de huizen te verlaten. Da koude in Centraal-Europa. In Bohemon, Silezië «n Noord-Moravië is de tem peratuur vannacht tot —15 gr. C. gedaald. Te Eger bedroog het minimum zelf® -58 gr., in het Bohemer woud te Klatten en Budweis was het —23 gr te Praag —18 gr., een temperatuur die sinds 1922 daar niet geregistreerd was. Op de Schneekoppe, evenals in alle plaatsen boven de 1000 M. gelogen wat het minimum —16 gr. C. Tn Hongarije daalde de temperatuur ook tn •ohlllende plaation tot -44 gr. C. Een telegram uit Belgrado meldt, dat uit het hed koninkrijk dor Serviër», Kroaten on Slowoncn sr.oouïj val gemeld wordt. De winter houdt wel gohooi ropa gevangen. Hevige stormen in Rusland. In de omgeving van Odessa woeden hevige stonni. •men en sneeuwjachten met schier ongekende krachi De werkzaamheden in de haven liggen geheel stil. 1> schepen trachten zich met ijsbrekers een weg naai zee te banen. Een Itallaansch schip zou vergaan zijn. NOG GEEN REDDING VAN DE OVERLEVENDEN Die zes mannen in de bij Provincetown, in den stai Massachusetts gezonken duikboot, waren gisteren no in leven. Een hunner is luitenant B. N. Fitch, die i it blad morsecode met hamerslagen op den wand van c in 30 Meter water liggende duikboot in gesprek geweest met de opvarenden van den mijnveger Fa con. Een storm, die kwam opzetten deed alle reddinga werk afbreken. Het is een vreeselijke toestand, wan er zijn 24 schepen verzameld bij de plek waar he wrak ligt en men kan niets doen om 'hulp te bieden, Bij het eerste reddingswerk was een der duikers lee- lijk gekwetst. Een collega-duiker slaagde er in hem boven te brengen. In de kringen der marine-deskundigen koestert men naar het schijnt, maar zeer weinig hoop, dat de zes overlevenden (van de veertig koppen der be manning) nog zouden zijn te redden. Maar misschien brengt een telegram nog wel opbeurender nieuw». Met dan dood voor ooqsq. Algem Door de marinewerf te Provincetown zijn twee richten van de gezonken duikboot ontvangen, in één waarvan om zuurstof werd gevraagd. Door kloppen met een hamer op den wand van de S. 4 hebben de overlevenden namelijk kunnen mededeeln, dat zij nog slchts tot 6 uur des avonds over zuurstof beschik» ken. Er werd evenwel geweigerd -den tekst van het twee de bericht mede te deelen. Uit San Francisco, 20 Dec. De aviateurs Smith en Pond zijn geland, nadat zij 49 uur en 29 minuten in de lucht waren geweest Door deze verrichting io» het wereld-duurrecord, evenwel niet verbeterd. DIT NI De laatste levensteekenen. |B7. Hoori Voorzi rel kom; iomen. «syreki ;aderin* Hiern mderd Het laatste bericht van de duikboot S 4 ontvangen, hadden den vorm van drie duidelijk hoorbare tikken om 11 u. .20 onin. 's morgens (Greenwichtijd) als tee-|ji. ken van de ontvangst van een woord van aanmoedi ging van vrouw en kind van één der officieren. Tot vier uur kon men onontcijferbare hamerkloppen waarnemen, doch sedert is niets meer vernomen. De meening wordt geuit, dat de mannen plat op hun rug liggen, om zoo weinig mogelijk adem te halen. Intusschen staat het reddingswerk volkomen stil ala gevolg van de zware zeeën. Kenn E, I leidsom lenberg Voorz ilm te waren vorden >edrijf Op v beeft g ïlm toi tan wo lierna Het f Sch jennen 15, de lindigd EEN BEGIN VAN BRAND. Verder io stuur teèindi. gezever welke stelling verochi Hedenmorgen, omstreeks .7 uur, ontstond een begin van brand in het woonhuis van den heer jvèngéï K. Kos in de Hoep. Liet het zich in den beginne aanzien, dat het vuur zich zou uitbreiden, al spoe dig bleek, dat er geen groote reden tot ongerust heid was. Toch werd nog, op verzoek van den heeT Kos zelf de spuit was inmiddels uitgetrokken water gegeven, bang als hij was, dat hier en daar Hoe begonn 12, i wijl in begc vij.fjari; tusschen het rieten dak nog vonken verborgen jn zouden zitten. De brand was namelijk op den zol- belangs der aangekomen. Nu was het pleit al heel spoedig wij( beslist en afgescheiden van de schade, veroorzaakt door het vrij vele water, dat nog gegeven was, is het hier bijl een binnenbrandje gebleven. De felle vorst veroorzaakte, dat het bluschwater spoedig tot ijs werd. MALARIA-FILM. In het Theater Royal had de afdeeling Scha gen van Het Roode Kruis Dinsdag een malaria-avond ge organiseerd. De heer Velders opende deze bijeenkomst met een kort woord, waarna Dr. v. d. Sluijs ons ver telt dat de malaria reeds in de oudste tijden voor kwam en reeds onder de Romeinen bekend was. Het duurde echter nog een langen tyd, voor de weten schap tot de ontdekking kwatm, dat de malariakoorts niet door uitwaseming van moerassen, dus door slechte lucht malaria wil zeggen slechte lucht veroorzaakt werd, doch door de beet van een insect, de malaria-mug. Een onderzoek in deze richting beves tigde dit vermoeden. Na aldu9 te hebben aangegeven, hoe of malaria-koorts wordt teweeg gebracht, gaat spreker den aard en het verloop van de ziekte na In verband met de opwekking en de voortplanting van de malaria-parasiet in het menschelijk lichaam, geeft spreker een beknopte samenstelling van hei bloed. Een interessante beschrijving van de malaria mug geeft ons een duidelijk beeld van hoe dit nood lottige insect wordt geboren en zich verder voort plant In een gunstigen zomer kunnen zich vijf ge slachten vormen, zoodat dan één mug in één zomer 10 milliard nakomelingen kan hebben. Ofschoon in ons land de malaria tot nu toe niet in onrustbarende mate optreedt, is toch zeer gewenscht, dat de bestrijding krachtig ter hand genomen wordt, teneinde te voorkomen, dat te zijner tijd een epidemie j zou uitbreken. Spreker behandelt dan de verschillende wijzen waarop de malariamug en daardoor de gevreesd! ziekte bestreden kan worden. Juist foor hen, dil eens door de malaria-koorts crijn aangetast geweefl is 't gewenscht, dat hij zooveel mogelijk oppast, on dat juist zoo iemand een blijvend besmettingsgevaj voor zijn omgeving oplevert. Ofschoon spreker paf soonlijk niet veel heil ziet in de verdelging der mif gen op groote schaal, doch een spoedige behandeli< van den zieke een z.i. betere bestrijding vormt, ki» het in sommige gevallen toch wel eens zin hebHi de muggen uit te roeien, vooropgesteld, dat zooiat» mogelijk is gezien de zeer groote bezwaren, dl» daaraan verbonden zijn. Spr. wijst vervolgens op het plaatsen van gtf®" horren in de open ramen, het dooden der mugg«o ra de slaapkamers met een glas waarin petroleuB» J1 siritus enz. Kortom spr. maakt de aanwezigen duias lijikj hoo dit kwaad bestreden kan en moet wordejj- Dozo belangwekkende rede verwierf een nartouj* ^Daarna kregen wij de malaria-film, die ons dui delijk liet zien hetgeen Dr. v. d. Sluijs ons had ver- told. Dezer film is buitengewoon belangwekkend en hield de aandacht goed vast Na de pauze kregen wij nog het een en ander ov het vredeswerk van 'Het Roode Kruis en kon o heer Volders tenslotte deze bijeenkomst met woord van dank sluiten. D» belangstelling wae niet groot Alk lus bei 3e 1 Geöind Da hui Pur jarige das te totaal leer 1 in; iteeds je nu waarh ,Jk mag o in die Baard best." Dez overti via a< „Ik het z méér „He Burke men t „Da op. „Ni Jou b toch het v öen i De met e Burke „De ja" „W

Schager Courant | 1927 | | pagina 8